Rechtspositie ambtenaren Nw.-Guinea wordt herzien Overleg vertegenwoordigers met regering afgesloten AMATEUR-REPETITIE VAN CHINESE OPERA Uitgebreid feestprogramma in het vervolg in één der drie plaat: ;sen AVRO VERLIEST KORT GEDING Alle leden moeten stem biljetten ontvangen DE PENRUAN MOORD W ijziging ontwerp bijstandskorps PAUS ontvangt mevr. Kennedy Nasoetion gaat Oost-lndonesië inspecteren Onrust neemt toe in Indonesië Geen overlevenden van vliegramp Onbewogen Aias op Hageveld Twee Duitsers aangehouden Uitvinder auto giro verongelukt In vier jaar een ton verduisterd V astenmeditaties door dominee Opnieuw O.A.S.- leider gepakt Kostenfactor overdreven LUXEMBURGSE VERVOERSWET NIET IN STRIJD MET EEG DINSDAG 6 MAART 1962 PAGINA 6 Demonstraties tegen hoge voedselprijzen Verdacht van autodiefstal CENTRAAL COMITé VAN CPSU BIJEEN 19 EN 20 MEI VLAGGETJESDAG Voor kath. studenten Getergde bakker treft collega met koksmes PHILIPS breidt machinefabrieken uit Investering van enkele miljoenen guldens Premielening Den Haag '52 I f50.000 op nummer 64.471 Meisje (9 jaar) maakt fratsen op 15 m. hoogte Oudste buitenlandse correspondente in ons land overleden J. A. MIDDELHUIS ZESTIG JAAR Mr. C. L. W. Fock nieuwe commissaris der koningin in Groningen? Zelf-onderschatting Geen terugbetaling bij Soerabaja Droogdok Directie denkt kosten te kunnen dekken Dam in Scheybeeck Voor aanleg van PEN- hoogspanningskabel Stemmenaantal Werkspoor werkt samen met American Type Founders Noorwegen ivil in EEG als volledig lid Advies aan commissie PAUL VLAANDEREN Ih DEN HAAG, 5 maart De bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de Algemene Booms-Katholieke Ambte- narenveremging en het Christelijk Werk- nemersverbond in Nederlands Nieuw- Guinea enerzijds en minister Toxopeus en staatssecretaris Bot van Binnenland se Zaken en hun medewerkers ander zijds, zijn afgesloten. De besprekingen kenmerkten zich door een grote mate van openhartig heid en mede daardoor zijn zü afgeslo ten in een prettige sfeer en met weder zijds begrip, aldus Binnenlandse Zaken. Het ligt in het voornemen van de regering op korte termijn bij de Sta- ten-Generaal een nota van wijziging op het wetsontwerp tot instelling van een bijstandskorps van burgerlijke rijksambtenaren in te dienen als uit vloeisel van de bereikte overeenstem ming. Het ligt in de bedoeling op korte ter mijn een rechtskundige op het gebied van het ambtenarenrecht naar Neder lands Nieuw-Guinea te zenden ter voor bereiding van een herziening en ver nieuwing van de voor landsdienaren gel dende rechtspos'tionele voorschriften, waaronder invoering van de ambtena- renrechtspraak. Uitgangspunt der besprekingen was het bij de Staten-Generaai aan hangige wetsvoorstel tot instelling van een bijstandskorps van burger lijke rijksambtenaren, dat bestemd is voor dienst in Nederlands-Nieuw- Guinea en een algemene maatregel van bestuur tot uitvoering daarvan. Voor de organisaties ontstond mede door kennisneming van het laatste ontwerp een beter begrip voor het effect van de aanhangige regeling. De besprekingen hebben aan de ene WASHINGTON, 5 maart (Reuter) De echtgenote van de Amerikaanse president, Jacqueline Kennedy, zal aan staande zondag door de paus worden ontvangen. Mevrouw Kennedy brengt op haar reis naar Indië en Pakistan een kort bezoek aan Rome. DJAKARTA. 5 maart (UPI) De Indonesische minister van defensie, ge neraal A. H. Nasoetion zal binnenkort een inspectiereis maken naar Oost-ln donesië en het Nieuw-Guinese grensge bied. Soekamo zei, dat Nasoetion blan co volmacht zou hebben de bevelen te geven, die hij nodig acht, aldus meld de PAI ut Bogor. Voorts heeft de Indonesische presi dent in het kader van de voorgewende kabinetshervorming in Bogor besprekin gen gevoerd met R. M. Sartono, voorzit ter van het in maart 1960 ontbonden parlement. De president heeft laten doorscheme ren, dat hij direct na het einde van de vastentijd, woensdag, de nieuwe samen stelling van zijn kabinet zal bekendma ken. Hij nodigde verslaggevers uit de afsluitingsplechtigheid in de presiden tiële moskee in Djakarta bij te wonen. DJAKARTA, 5 maart (Reuter) De onrust in Indonesië als gevolg van de stijgende prijzen van levensmiddelen en de schaarste van deze artikelen, neemt toe. Verleden week hebben in Soerabaja op Oost-Java 2.000 mensen voor de ambtswoningen van de gouverneur, Soe- wondo, en de burgemeester, Satryo, ge demonstreerd. In een verklaring van het gamizoenscommando te Soerabaja werd later gezegd, dat gouverneur Soe- wondo reeds eerder had verklaard, dat „de huidige lasten door allen gezamen lijk moeten worden gedragen als ge volg van de strijd voor de bevrijding van West-Irian". In Djakarta verzamelden zich vijf tig leidsters van vrouwenorganisaties bij de woning van mevrouw Soebandrio, de echtgenote van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken. Zij de den een beroep op de regering, de prij zen aan banden te leggen. DOEALA, 6 mrt. (Rtr., UPI) De ver keerstoren van het vliegveld te Doeala in de Kameroen heeft bericht, dat er geen overlevenden zijn van de vliegramp met het gecharterde DC-7 toestel, dat eer gisteren met 111 inzittenden twee mi nuten na de start van het vliegveld is neergestort. Op dë passagierslijst komt behalve de namen van de zes Nederlandse pas sagiers ook voor de 32-jarige mevrouw Inge Hoekstra (met Brits paspoort) uit Port Elizabeth, die op weg was naar Engeland om zich daar bij naar echtge noot van Nederlandse afkomst, de heer A. F. Hoekstra, te voegen. Deze laat ste was vorige week reeds per vliegtuig vertrokken en had zijn reis naar Enge land onderbroken voor een familiebe zoek in Nederland. De heer Hoekstra was een van de 64 passagiers, die het er levend afbrachten, toen een Zuid amerikaans vliegtuig in september 1960 bij Assioet in Egypte verongelukte en uitbrandde. Berlijn Een vopo heeft een traan- fasgranaat geworpen naar- drie West- erlijnse kinderen die nabij de Berlijn- se muur peelden, zo is door de West- berlijnse politie gemeld. De kinderen bleven ongedeerd. De granaat werd geworpen toen de kinderen in de buurt van de muur kwamen terwijl zij el kaar met sneeuwballen bekogelden. zijde tot een duidelijker inzicht in de voornemens van de fegering geleid, en aan de andere zijde tot een onder kenning van de wenselijkheid om uit gaande van de bijstandgedachte nog meer dan reeds tot uiting was ge bracht het rijksambtenaarschap van de leden van het bijstandskorps te accen tueren. Ook over enkele wijzigingen, gedeeltelijk hiermede verband houden de. bestaat overeenstemming. Overeenstemming bestond omtrent de wenselijkheid van snellere afdoening van de uit Nederlands Nieuw-Guinea afkomstige naturalisatie-verzoeken. Omtrent de beantwoording van een aantal andere concrete vraagpunten be stond eveneens in grote mate overeen stemming. Zoals bekend waren de organisaties door de regering in de gelegenheid ge steld elk een bestuurslid naar Neder land te doen overkomen, nl. mr. J. H. G. Boekraad voor de ARKA en mr. L. O. A. Moll voor het CWNG. HEEMSTEDE, 6 maart De Ha- geveldse seminaristen hebben het dit jaar niet gemakkelijk gekregen met hun treurspel. De klassieke tragedie ..Alias" van Sophoeles, waarmede zij nu aan de vooravond van de Vesten voor het voetlicht kwamen, moet een vergissing van de Griekse auteurs geweest zijn. Het stuk is namelijk bij zonder zwak van compositie, weet vrijwel nergens te overtuigen en mist, behalve in de laatste scènes, de tra gische spanning, welke bij de oude Grieken de conflicten tussen mensen en goden pleegt te begeleiden. Sophoeles voert hier dias ten tonele die in een overmoedige bul tegen de aanvoerders van het Griekse leger gere belleerd heeft en zich ook jegens de goden niet onbetuigd heeft gelaten. Wanneer hij uit een door Athene be werkstelligde vlaag van waanzin tot de werkelijkheid is teruggekomen, ervaart hij. dat hij zich bij de Grieken onmo gelijk gemaakt heeft. Volgens zijn opvat ting blijft hem niets anders over dan eervol de dood te kiezen en de hand aan zich zelf te slaan. De begrafenis van Aias geeft tot slot nog een bijkom stig conflict, dat ten gunste van de Griekse held uitvalt. Daarmee is het gedaan. Voor de semi- maristen een onmogelijke opgave, de tragedie waar te maken. Men kon van hen zeer jeugdige amateurs niet verwachten, dat zij enige bewogenheid lieten blijken. Bijna zouden wij willen schrijven, dat zjj in dit geval Sophoeles alle eer hebben aangedaan, door hun figureen zo onbewogen mogelijk te be naderen. v/are. het niet, dat dan de verhoudingen wat al te scheef getrok ken werden en teveel op het debet van Sophoeles geschreven werd. Misschien had de regisseur, de Ha- geveldse leraar J. Schut, meer van de voorstelling kunnen redden, wanneer het spel genuanceerder en minder sta tisch was geweest. Dat bleek met na me na de pauze, toen het stuk meer actie opleverde en de pelers in de kort- gebonden dialogen hun kansen gebruik ten en het nodige acteertalent de monstreerden. Toen kregen wij een glimp van het echte en levende toneel, dat. per traditie op „Hageveld" op ver rassend niveau staat. De voorstelling, die binnen een sober maar verzorgd décor van de leraar J. Verspaendocnk werd gebracht, had on der meer de belangstelling van tiental len priesters. BEVERWIJK, 6 maart Op verzoek van de politie in Haarlem heeft de ge meentepolitie alhier uitgekeken naar een auto met een Duits kenteken, die in Duitsland zou zijn ontvreemd. Eind vo rige week werd in de Grensstraat een auto aangetroffen, die aan het signale ment beantwoordde. De inzittenden de Duitsers H.T. en H.S. wer den naar het bureau overgebracht. Zij hadden in Beverwijk al een auto ver kocht. Deze auto werd eveneens opge spoord en de eigenaar werd ook aange houden. De arrestanten en de twee auto's zijn naar de politie in Haarlem overgebracht. Van de Haarlemse politie vernemen wij nog, dat H. T. en H. S. vanuit Dort mund een lift hebben gehad van een vriend, die aldaar een auto had gehuurd. In Haarlem „leenden" zij de auto van de vriend, die in een hotel achterbleef. Zij lieten daarna niets meer van1 zich horen. vVt i De Chinese communisten doen hun uiterste best om de vrees te ontzenuwen, dat zij, verdiept als zij zijn in de problemen van de economische ontwikkeling, geen aandacht meer schenken aan de rijke culturele erfenis van hun land. Zij ver spreiden o.m. deze foto, waarop men amateurtoneelspelers van de Wantsjoean-volkscommune op het eiland Hainan bezig ziet met de repetitie van een Chinese opera, die zij voor de medeleden van hun commune zullen opvoeren. EU CAJON, 6 maart (UPI) De 34- jarige Herman A. Saalfeld is gisteren bij El Cajon in Californië neergestort met de door hem uitgevonden autogiro. Het ongeluk gebeurde op het vliegter rein van Gillespie, tijdens een demon stratievlucht voor zakelijk geïnteresseer den. Toen de „sky-scooter" veronge lukte, bevond Saalfeld zich juist boven de betonnen startbaan. Hij had een hoogte van circa 150 meter en een snel heid van 100 kilometer per uur. Saalfeld begon drie jaar geleden uit liefhebberij aan zijn uitvinding. HU richtte een vliegtuigfabriek op, die bn- langs gereed kwam. John Roby, de hoofdingenieur van de fabriek verklaar de, dat hij er bij Saalfeld op aange drongen had niet meer te vliegen in het toestel. MOSKOU, 3 maart (UPI) Om acht uur vanmorgen Nederlandse tijd is in Moskou de vergadering begonnen van het centrale comité van de Russische communistische partij. Allereerst werd het woord geboerd door premier Nikita Khroesjtsjev, die daarmee zijn eerste grote redo sinds bijna twee maanden hield. Het comité vergadert achter gesloten deuren, maar westelijke waarnemers in Moskou zijn op hun hoede voor nieuwe Russische reacties op het Amerikaanse besluit om de kernproeven 'n de damp kring te hervatten, tenzij de Sovjet-Unie bereid is tot onderhandelen. Radio Moskou deelde -anmorgen in een extra uitzending van de nieuws dienst mee. dat Khroesjtsjevs verschij nen door de congressisten .stormach tig" werd begroet. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM, 6 maart Een Am sterdamse vertegenwoordiger, die on langs aangehouden werd op beschuldi ging van oplichting van een Rotterdam mer voor 23000, heeft bekend, dat hij sinds 1958 een ton heeft verduisterd. De juistheid van deze bewering wordt door de politie nagegaan. Hij zou behal ve in Rotterdam in nog drie plaatsen geopereerd hebben. Het meest markan te feit uit de korte oplichtingsgeschie denis van deze man is een uitgebreide, uitstekend verzorgde boekhouding, die hij er in Amsterdam op nahield. Alle namen, vierhonderd, zijn gefingeerd. De vertegenwoordiger putte daarvoor uit het telefoonboek en hij zocht daarbij de „blommigste" namen uit. Bü de aldus verkregen heren verzon hij de namen van de echtgenoten erbü. De verbijster de rechercheurs vernamen van de ver tegenwoordiger, dat hij per week maar liefst anderhalve dag werkte aan deze „boekhouding". In Rotterdam was hij tegen de lamp gelopen, toen hij van een te goeder trouw zijnde Rottermse par ticulier financieringsgelden kreeg voor horloges, die hij op huurbasis aan an deren verkocht. Stapels valse huurcon tracten produceerde M. en de particu lier ging tot 23.000. IJMUIDEN, 6 maart De ontwik keling, (lie zich de laatste jaren bij de viering van Vlaggetjesdag ter opening van het nieuwe haringseizoen reeds ma nifesteerde, is nader geconcretiseerd. In de na-oorlogse jaren waren de drie belangrijke havenplaatsen Schevenin- gen, Vlaardingen en IJmulden-Katwijk op Vlaggetjesdag bijzonder actief, waarbij om de beurt één van de drie een speciaal accent kreeg. Met ingang van dit jaar Vlaardingen is aan le beurt om het accent te hebben zal één plaats grote activiteit ontplooien en de beide andere plaatsen zullen minder actief zijn. Wel zullen ook zij de vloot ruimschoots bevlaggen en daarop de aandacht vestigen, maar het organise ren van grote feestelijkheden en offi- ciëel vertoon bij de opening van de nieuwe haringteelt, blijft gereserveerd voor de plaats, die aan de beurt is. Dit jaar dus Vlaardingen, volgend jaar IJmuiden-Katwajk en het jaar daarop Scheveningen. In feite is dit de conse quente doortrekking van de lijn, die de laatste jaren al gevolgd werd. Vertegenwoordigers van de plaatse lijke redersverenigingen en de Vlagge- tjesdagcomité's van de drie genoemde plaatsen hebben dit besluit tijdens c .n in Den Haag gehouden vergadering ge nomen. Een van de drie plaatsen krijgt de beurt van een uitgebreid feestpro gramma. In de twee andere plaatsen bepaalt men zich dan tot de viering van de zogenaamde Oud-Hollandse Vlag getjesdag", het pavoiseren van de vloot met een beperkte omlijsting. Bestond de viering van de Vlagge tjesdag een stuk folklore in het verre verleden uitsluitend uit het pa voiseren van de fraai geschilderde ha ringvloot, na de oorlog werden telken- jare in Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden vele feestelijkheden georga niseerd. Om de drie jaren viel dan het accent op een der plaatsen, zich o.a. uitend in de aanwezigheid van vele autoriteiten en het hijsen van de pro- duktschapswimpel voor de bestverzorg- de haring. Nu het een aantal jaren op deze wij ze is geschied, heeft het overleg tussen de reders verenigingen en de comité's geleid tot het besluit in de toekomst alleen het jaar waarin het accent op de plaats zou vallen, uitgebreide fees telijkheden te organiseren. Dit jaar is dus Vlaardingen aan de beurt. Het comité aldaar is reeds ge ruime tijd bezig met het programma. Naast Vlaardingen zal men evenwel ook in Scheveningen en IJmuiden de vlaggende haringvloot op 19 en 20 mei kunnen bewonderen. AMSTERDAM, 5 mrt. De vasten meditaties voor de katholieke etuden- Jen van de hoofdstad worden dit jaar gehouden door dominee W. G. Over- bosch, predikant voor cultureel kerke- werk vanwege de Hervormde Gemeen te te Amsterdam voor „Groot-Zuid". Ds. Overbosch die werd aangezocht in overleg met de voorzitter van de St. Wiliibrordvereniging, prof. dr. J. C. Groot, is o.a. bekend door (1e avond diensten die hij samen met ds. W. Bar nard hield in de Maranatha-kerk in Am sterdam-zuid. De meditaties worden gehouden in de kapel van het Ignatius-college, zesmaal achtereen op woensdag om half acht, te beginnen met woensdag 7 maart a.s. Als thema is gekozen: de Zaligsprekingen uit het begin van de Bergrede. Aan deze zaligsprekin- kingen is een mode?ne boventitel ver leend. Achtereenvolgens wordt ge sproken over: Baanbrekende armoe de (de armen van geest), a Dieu, tristesse (de treurenden), Om een bewoonbare aarde (de zachtmoedi- gen), De Glimlach van de mildheid (de barmhartigen)Verveling en ver vulling (de reinen van hart), Camera obscura (de lijdenden om der gerech tigheid wille). DEN HAAG, 5 maart. Een tot het uiterst getergde 49-jarige banketbakker heeft tijdens zijn werk in de keuken van een restaurant in de binnenstad een groot koksmes gegrepen en dit in de richting gegooid van een 18-jarige kok, die onder in de rug werd getroffen en zich in het hospitaal moest laten behandelen. Tegen de banketbakker is proces verbaal opge maakt wegens poging tot doodslag. De banketbakker werd vaak door col lega's geplaagd. Ditmaal had de kok hem een poets gebai.ken door de oven uit te draaien waarin een nog niet gaai baksel stond. Als gevolg daarvan ontstond een vechtpartij. Toen collega's de twee scheidden greep de bakker plotseling naar het mes. EINDHOVEN, 5 maart. Naar wq van Philips Eindhoven vernemen is be sloten over te gaan tot een belangrijke uitbreiding van de machinefabrieken. De Raad van Bestuur heeft voor dit doel enkele miljoenen guldens uitgetrokken. Men kon niet mededelen hoeveel mil joen precies in deze uitbreiding zal wor den geïnvesteerd De uitbreiding is noodzakelijk gewor den door de toenemende vraag naar me chanische apparaten en diverse machi nes. Het staat nog niet vast waar m Ne derland de nieuwe fabrieken zullen ver rijzen aangezien het aankopen van grond enige moeilijkheden oplevert, maar wel is zeker dat een bepaald ge deelte in de gemeente Eindhoven zal komen. DEN HAAG, 5 maart. Bij de trek king van de premielening 1952 I t.l.v. de gemeente 's-Gravenha is de hoofd prijs, de 50,000, gevallen op premie obligatie nummer 64.471. Een premie van ƒ10.000 viel op de nummers 16637 en 75444. Een tiental obligaties werd met 1000 uitgeloot t.w. de nummers: 5744, 23972, 25570, 37325, 44033, 54459 65.655 66168. 73314 en 77015. Met een premie van 500 werden uitgeloot: de nummers 37071 70846, 80.319, 81565 en 90160. Ten slotte zijn nog 482 obligates uitgeloot met 150,—. PARIJS, 5 maart. (Reuter) De Franse politie deelt mee, dat zij de leider van het geheime leger OAS in Frankrijk heeft gearresteerd. De man, Georges Calle, is volgens de politie via Spanje naar Frankrijk gekomen om daar de leiding over te „emen van een ondergronds netwerk van de OAS, na dat de vorige leider, Philippe Castille, op 30 januari was gearresteerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 maart Een negenjarig meisje heeft zondagmiddag voor de no dige opschudding gezorgd in de binnen stad, toen zij kans had gezien vijftien nieter hoog te klimmen in de steiger die in de Passagestraat. Aangemoedigd door de groeiende belangstelling van het publiek ging zij op die hoogte frat sen zitten maken. Èen agent moest haar achterna klimmen om haar weer op de begane grond te brengen. DEN HAAG, 5 maart In de Ru- dolf Steiner-kliniek is hier vanmorgen overleden mevrouw Livia Jars de Gu- bernatis, (1e oudste buitenlandse cor respondente in Nederland. Zij is 81 jaar geworden. Mevr. De Gubernatis, dochter van een Belgische vader en een Engelse moeder en door haar huwelijk Fran- gaise, begon in 1911 haar journalis tieke loopbaan bij de „Gazette de Hollande". Kort daarna werd zij cor respondente in Nederland voor „Le Ma- 4in" Tlliictratinn" on T .o Potit Pnri. tin", „Illustration" en „Le Petit Pari- siën". Deze correspondentschappen vervulde zij tot de vooravond van de tweede wereldoorlog. Sinds 1945 was zij correspondente van „Le Monde" en „Le Monde Diplomatique". UTRECHT, 5 maart Vandaag heeft de voorzitter van de KAB, de heer J. A. Middelhui-, zijn zestigste jaar bereikt. Gewoonlijk gaan de KAB-bestuurders dan met pensioen, doch het verbondsbe- stuur heeft onlangs besloter het voor zitterschap van de heer Middelhuis met twee jaar te verlengen. Bijzondere aan dacht' is niet aan deze verjaardag ge wijd. De jubilari had het vanmorgen in de wekelijkse vergadering van het da gelijks bestuur druk met het leiden der besprekingen over het loonbeleid en de daaromtrent door de regering genomen beslissing. De besprekingen duurden tot in de namiddag. Wel werd de ernst even onderbroken voor een hartelijke geluk wens tot de neer Middrihuis. GRONINGEN 5 maart Doorgaans goed ingelichte kringen verwachten hier de benoeming vail mr. C. L. W. Fock, thans secretaris-generaal van het minister van Algemene Zaken, tot com missaris der koningin in de provincie Groningen. In Den Haag kon men dit bericht ontkennen noch bevestigen. Mr. Fock is 27 januari 1905 in Den Helder geboren. Hij studeerde rechten te Leiden en was van 1927 tot 1928 werkzaam bij de Rotterdamsche Bank- Vereniging in Den Haag. In laatstge noemd jaar trad nij in dienst van de Holland-Afrika Lijn. In Engeland diende hij gedurende de oorlog als reserve-officier en voorts was hij in Washington secretaris van de Nederlandse militaire missie bü de ge combineerde chefs van staven. In 1943 werd hq door de Nederlandse regering in Londen benoemd tot secretaris bij het gezantschap te Lissabon. Van 1944 tot aan de bevrijding was hij hoofd van het bureau inlichtingen te Londen. De heer Fock werd na de bevrijding regeringscommissaris in algemene dienst en in 1948 volgde zqn benoeming tot raad-adviseur in algemene dienst. Sedert 1949 vervult nij de functie van secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 6 maart. De presi dent van de Amsterdamse rechtbank mr. U. W. H. Stheeman heeft vanmor gen de A.V.R.O. de verplichting opge legd vóór 15 maart a.s. aan alle leden stembiljetten toe te zenden voor de ko mende verkiezingen voor de gewestelij ke besturen. Een groep van negen AVRO-leden een „actieve minder heid" had een kort geding aangespan nen om de AVRO te dwingen haar hui dige kiessysteem, dat is dus slechts kie zen na schriftelijke aanvraag, prijs te geven. De president achtte het verweer van de A.V.R.Q. onvoldoende. Zq maakte namelijk bezwaar tegen het onbeperkte kiesstelsel, omdat dan niet zou kunnen worden nagegaan of in derdaad A.V.R.O.-leden hun stem uit brachten. „De bezwaren van gedaagde komen ons niet reëel voor," aldus de president. Men meende, dat de stemming, zoals deze door de groep van negen-werd ge- eist, administratief en financieel enor me bezwaren meebracht. „Naar onze overtuiging onderschat de A.V.R.O. de capaciteit van haar administratie al te zeer en is de kostenfaktor (f. 134.000) zeer overdreven." De eisers hadden er onbetwist op gewezen, dat vóór 1937 AMSTERDAM, 3 maart De direc tie van de Droogdok-Maatschappü „Soe rabaja" kon in de algemene vergade ring van aandeelhouders geen medede lingen over het bezit in Indonesië doen, aangezien haar hiervan officieel niets bekend was. Naar zü bü geruchte had vernomen, staat het bedrijf onder lei ding van een Indonesiër en zou het goed bezet zün daar het nauwe relaties on derhoudt met de Indonesische marine. Het heeft geen niet-Indonesiërs in dienst. De claim op Indonesië, zo deelde de directie verder mede, is aanzienlik ho ger dan de rekening „Belangen Indone sië" ad. 3,97 min. aangeeft. De effec ten ad. 334.635 bestaan alle uit ge wone obligaties. De directie verwacht dat de inkom sten uit effecten ad. 19.000 dit jaar genoeg zullen zün om de uitgaven te dekken. Een terugbetaling op de aan delen kan niet plaatsvinden, daar de maatschappij daarvoor te weinig mid delen bezit. Ook bij een gedeeltelijke claimuitke ring door Indonesië zal deze tot een be paalde fiscale grens belastingvrij zün. De directie verwacht echter dat een zo danige uitkering, bü de huidige politie ke verhoudingen, nog wel lang kan du ren. Dividend kon niet worden uitge- Ir. G. Hulshoff werd herbenoemd als commissaris. BEVERWIJK, 6 maart. Vanwege het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland is men momenteel doen de met de aanleg van een hoogspan ningsverbinding tussen de centrale in Velsen-noord en Oterleek (Noardhol- iand). De kabel een 6 x 150 KV komt tot buiten Beverwijk ondergronds te liggen. De kabel gaat door een deel van het park „Spheybeeck". De rijver in het park dient hiertoe tijdelijk te worden afgedamd. Langs het voetpad bij het hertenkamp is men voorts be zig met de bouw van een oliedrukstati on. Wanneer de kabel in gebruik wordt genomen zal hij met olie worden ge koeld. Buiten Beverwijk, voorbij de vuilnisopslag aan de Aagtendijk, gaat de kabel bovengronds verder. De mas ten hiervoor worden reeds geplaatst. aan alle leden stembiljetten werden toe gezonden. Door een dreigende N.S.d.- ïnfiltratie binnen het A.V.R.O.-bestuur is men in de jaren voor de oorlog over gegaan op het systeem stemmen na aanvraag. „A la guerre comme a la guerre had de raadsman van de groep-van- negen mr. H. Boekei naar voren ge bracht. „Er is thans geen enkele ba sis om dit voort te zetten". Mr. Stheeman achtte de grief van de ac tieve minderheid, dat de aankondi ging van verkiezingen op onopvallen de plaatsen in de AV.R.O.-Bode werd weggedrukt, gegrond. Steekhoudend achtte hü ook de argumenten van de eisers: „Men weigert ons lüsten yan leden te verstrekken om een gerich te propaganda te voeren, maar ze11 werken zü met gesalarieerde propa gandisten, die met gefrankeerde en gemerkte briefkaarten langs de ,,goe" de" leden gaan, om deze te winnen voor het huidige beestuur. Het handelen van de A.V.R.O. is niet in overeenstemming met art. 10 van de statuten, waarin gezegd wordt, dat aan alle ledien stembiljetten moeten worden toegezonden. Het kan zelfs niet als een redelijke uitvoering ervan worden beschouwd, omdat thans het stemmenaantal opzettelük wordt be perkt. Dit heeft tot gevolg, dat de ver kiezingsuitslag wordt beïnvloed zo niet beheerst. De president gaf de A.V.R.O. het be vel om de stembiljetten te verzenden. Bij niet voldoen wordt een dwangsom van 10.000 geëist. De A.V.R.O. moet tevens de kosten van het geding vol doen (ƒ300). BOSTON, 3 maart De Whitin Ma chine Works heeft bekendgemaakt, dat haar dochteronderneming American Type Founders Co. met Werk spoof N.V. een overeenkomst heeft gesloten voor de produktie van drukpersen vafl de American Type Founders in Neder land. Werkspoor zal de persen in haar fa briek te Amsterdam vervaardigen. Zü zullen door de Amerikaanse maatschap- pÜ in de EEG en in andere landen wor den verkocht. OSLO, 1 maart De Noorse regering heeft besloten het volle lidmaatschap van de Euromarkt aan te vragen, zo heeft de Noorse premier Einar Ger- hardsen in Oslo bekend gemaakt. Ger- hardsen onthulde dat dit besluit da steun had van 14 van de 15 leden van het kabinet. De premier zei niet te geloven dat Noorwegen, door het dralen met de aanvraag, in een zwakker positie was gekomen wat betrof de toekomstige on derhandelingen met de ministerraad van de Euromarkt. Hü had goede hoop dat Noorwegen zou worden geraad pleegd wanneer de Euromarkt zou be ginnen met het uitwerken van een vis serijbeleid. DEN HAAG, 26 febr. De Luxem- burgse regering heeft van de E.E.G.- commissie de mededeling gekregen dat een Luxemburgse ontwerp-wet voor regeling van het wegvervoer niet in strüd is met de denkbeelden die de E.E.G.-commissie ten aanzien van het toekomstige gemeensehappelüke ver voersbeleid van de zes had vastgelegd in het memorandum van 10 april 1961. Het ontwerp kan een geschikte juri dische basis scheppen voor toepassing van de maatregelen die de E.E.G. voor het vervoer zal treffen. Het wordt niet nodig geacht dat met de andere E.E.G.-landen nader overleg over dit ontwerp wordt gepleegd. De Luxemburgse regering heeft het wetsontwerp direct nadat het bij het Luxemburgse parlement was inge diend, voor advies toegezonden aan de E.E.G.-commissie. In de kritische opmerkingen die de commissie in haar advies maakt, wordt o.m. verklaard dat het thjzonder nuttig is dat een der wetsartikelen de juridische grondslag legt voor de uit voering van eventuele E.E.G.-beschik kingen op het gebied van de vracht prijzen en vervoervoorwaarden in h® toederenvervoer over de weg. R. 1.E.G.-commissie vestigt er evenw®» de aandacht op dat de term „gemi" delde kostprijs, die het wetsonwer>| bezigt, toepassing zou kunnen benioe lü'ken en dat het derhalve yerkiesm is te spreken van „Kostprijs" in het gemeen. De E.E.G.-commissie erkent v0 Lv dat er in Luxemburg, gezien de g® grafische omstandigheden, vooraisn slechts behoefte bestaat aan maatreg len voor het personenvervoer en r grensoverschrijdende goederenver v over de weg. De geleidelüke ontwikkeling van gemeensehappelüke markt zal het e n ter noodzakelijk maken ook regeling g vast te stellen voor het binnen;»- vervoer door nationale en niet 'h s land gevestigde vervoerondernem en voor het eigen vervoer over de f Volgens de E.E.G.-commissie A.vvet derhalve gewenst de in de ka at opgenomen bepalingen reeds nu LJT breiden tot het binnenlandse goea® n vervoer over de weg en tot het pU- vervoer, aldus het advies dat 1S. Ahiad bliceerd in het officiële Pubhkat' van de Europese gemeenschapp HIER IS HET NIEUWS, VLAANDE REN. HET SCHIP VERTREKT DONDER DAG 9 UUR UIT HAMBURG. HAAR KRUISSNELHEID IS 11 KNOPEN.. TTS VOOR GEVAL CASTER ONS ONTSNAPT WIL DIE VALSE NAAM YA WILT NAAMETIKRTTE ZIEN, DIE HIJ BESTELDE. HOE KAN DAT? PARIJS, 23 febr. De Franse mi nister van Financiën heeft medege deeld, dat de benaming nieuwe fraru» tegen het einde van het jaar zal ver dwenen nadat deze drie jaar gebruik* zal zijn. De regering heeft besloten het woord nieuw te laten vervallen en de nieuwe frank zonder meer frank te noemen. Deze frank zal dan toch 100 oude franken waaro zün, evenals de huidige nieuwe frank* De bank van Frankrijk zal dienover eenkomstig binnenkort nieuwe bankbu" jetten uitgeven. Er zal geen verplicht® inlevering van de huidige bankbiljet ten komen, maar deze zullen geleidelik verdwünen, doordat zü door de banken uit de circulatie genomen zullen wor den. In 1963 zullen er geen officiéi® verwü'zingen meer naar de benam"1» nieuwe frank gebruikt worden. BEDANKT, MASON. IK SCHAT DAT HET ZATERDAG NACHT BIJ PEN RUAN ZAL ZIJN....GOED, WE VERWACHTEN JE DUS 'S-M1PDAGS-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6