CHINEZEN gaan botsing PLECHTIGE INTREDE VAN MGR. SUENENS De Gaulle boycot Geneefs overleg Gromyko naar conferentie over ontwapening HALF, VERBIEDT TOEGANG O.A.S.'ERS «El MOJKtt* m VOLKSCONGRES NOG NIET BIJEEN Geschillen van ideologische, historische en culturele aard Matig carnaval in W.-Duitsland NIETS DAN PROPAGANDA V.N.: Geen aanval op KAMïNA Geheim Leger geeft toegangs- machtigingen' voor Algerije IposTSe^^ HTS - SOi Een goed collega Sf. Jozefverering Halte in TV-oog Teenage-hoedenzaak Kees portretteert Kennedy in chocolade SPAARBANKBOEKJE DINSDAG 6 MAART 1962 PAGINA 7 Het heeft er veel van weg, of de Russische en Chinese ideologen op het laatste mo ment een frontale botsing hebben Vermeden. Maandag jl. zouden er zowel in Peking als in Moskou be langrijke partijvergaderingen zijn geopend. De Chinezen waren de eersten, die aanspraak maakten op de datum van 5 maart en wel Voor een bijeenkomst van het Na tionale Volkscongres. Daarna Volgden de Russen, die voor de zelfde dag een plenaire zitting van haar centrale partijcomité vast stelden. Het leek veel op een daad Van verscherpte ideologische Waakzaamheid. Nadat zeer on langs een poging tot ver zoening tussen de communis tische partijen van China en de Sovjet-Unie is mis lukt, heerst er een gespannen at mosfeer, die de Russen blijkbaar in de noodzaak brengt óók een forum gereed te houden, wanneer de Chinezen in Peking het spreek gestoelte beklimmen. Menige Waarnemer hield al rekening met de mogelijkheid van een openlijke Polemiek. Maar op het laatste moment is de bijeenkomst van het Nationale Volkscongres in Peking zonder opgave van re denen uitgesteld. PARIJS, 6 maart (Rtr, UPI) De Franse regering heeft aange kondigd, dat ze de ontwapenings conferentie zal boycotten, die 14 maart in Genève begint en er zelfs geen waarnemers heen zal zenden. De officiële Franse ver klaring kwam kort nadat bekend geworden was, dat de Sovjet-Unie de Amerikaanse regering had laten weten, dat de Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, vóór het officiële begin van het Geneefse achttien- landenoverleg aldaar een „top-be- spreking" zal hebben met zijn Britse en Amerikaanse collegae, Lord Home en Dean Rusk. Nederlandse ambassa deur bij Brits minister met Russen uit de weg Er zit nu voor de Russen niet veel anders op dan werkelijk te spreken over het onderwerp, dat zij aan de or de hadden gesteld, namelijk de land Bouw. Het is een belangrijk onderwerp, net is op zichzelf veel meer dan alleen een excuus om op hetzelfde ogenblik te kunnen vergaderen als de Chinezen. Er in de komende dagen juist over die Russische landbouw een van de be langrijkste problemen van premier Khroesjtsjev veel gezegd en geschre ven worden. Maar op de achtergrond tekenen zich toch de sombere contou ren af van de controverse met Pe king. De verschillen tussen China en de sovjet-Unie zijn niet alleen historisch, met alleen ideologisch en niet alleen cultured te verklaren. Het is een men geling van al die factoren samen. De Wereld, waarin wij leven, schreef George Kennan onlangs, is nu een maal veel ingewikkelder dan het Rus sische communisme bereid is toe te ge ven. Het onderscheid tussen Rusland een gekerstend land, dat zijn cultu rele inspiratie éérst heeft geput uit By zantium en later uit het Protestantse pesten en de oosterse wereld van Ghina wordt zelfs door de aantrekke lijke stereotiepen van het Marxisme met weggevaagd. Historische oorzaken van Chinees- Russische verwijdering zijn o.m. de fatale adviezen, die Stalin destijds aan de Chinese communistische par tij heeft gegeven. De zorg, waarmee hij de Kwomintang omringde (Tsjang kai-sjek heeft in Moskou de training ontvangen, die hem in staat zou stel len in Canton de Militaire Whampoa ALEXANDER PANOESJK1N Academie op te richten), schreef hij de Chinese communisten voor. jmn volgzaamheid werd hun noodlot- Rg. Toen Tjang Kai-sjek eind 1926 ^Prukte naar Sjanghai, kwamen de ^ornmunisten in die stad alvast in "Pstand. Tsjang Kai-sjek stopte voor S6 poorten van de stad en hervatte ij® aanval pus, toen de communisten f-.°r de tegenstanders van de Kwo- „Hhtang in Sjanghai nagenoeg waren mt tgemoord. in o parallel met Stalins handelwijze Pool, 4. toen het Rode Leger voor de tot Ien van Warschau bleef wachten, Ser<s e opstandige Polen door de Duit- vaUpWaren afgeslacht, is haast te op- ten om n°g toevallig te mogen he- dit"Hna heeft voorts met Joegoslavië b6vvigemeen, dat het communistische huin t er zonder massale Russische er vri- stan(3 is gekomen. Men heeft WÏW geen verplichtingen aan het tinuer- eSer en men is ook voor de con- tneer JË van het regime niet zonder in Mosko ke'"k van Generale Staf De ideologische geschillen tussen rt,?.. en Rusland krijgen in de dagelijkse berichtgeving de mees- hien Wcu aandacht, zozeer zelfs dat het „51 eens verzuimt te kijken naar 'tnrners mische fundament, waarop <Je heit' ;1aaï goed"marxistische trant, aar L logische bovenbouw rust. ziin mprt! ï1 °°k- Mao Tse-toeng en °Precht eberkers tonen zich, ai niet aah rp\mi...eurgesteld °ver het gebrek higher ïïair élan, over de geza- Ware p.,Xan Moskou. Zij hadden ais het dertig Rp Pt. dat de Sovjet-Unie een ï^d pbp1!16 zou w°)"den, maar het ■id korJLtweede Byzantium. Ongetwij- mon daar nog allerlei onweeg bare factoren bij, zoals persoonlijke ambities, de wisselvallige verhoudingen van mens tot mens, en vooroordelen over en weer. Het is niet eenvoudig om tegen deze complexe achtergrond alle afzonderlijke gebeurtenissen hun juiste interpretatie mee te geven. De Pekinologen hebben vaak nog minder houvast dan de Kremlinologen. Het valt ook niet mee de juiste stand te bepalen van even tuele toenaderingsgesprekken. Maar al lerlei nevenverschijnselen wijzen er toch nog op, dat de Chinees-Russische betrekkingen verre van warm zijn. Enige tijd geleden schijnt Khroesj tsjev in Oost-Europa een gesprek te hebben gevoerd met de Chi nese maarschalk Peng Teh-Hoeai, die te Peking in ongenade was geval len. Russen en Chinezen hebben bi) herhaling, en soms in het openbaar, vinnig met elkaar gepolemiseerd. Alba nië is bij dat alles natuurlijk de twist appel bjj uitnemendheid. Bij openbare plechtigheden, ontvangsten en vieringen leggen Chinezen en Russen tegenover elkaar een minimum aan hoffelijkheid aan de dag. De New York Times meld de dezer dagen, dat de Russische com munistische partij het onderhouden van haar betrekkingen met de Chinese zus terpartij heeft toevertrouwd aan de ex- diplomaat generaal Panoesjkin._ Alle Sovjet-diplomaten zijn geschoold in het inlichtingen- en contraspionagewerk. Maar Panoesjkin is een expert op dit gebied en daarom zou zijn benoeming een opzettelijke belediging zijn aan het adres van de Chinezen. En het verzor gen door radio-Peking van propagan- da-uitzendingen in het Russisch, is een gebaar, dat in onvriendelijkheid alleen wordt overtroffen door het besluit van de Russen om die uitzendingen te sto ren. Een frontale botsing is nu voorko men. Maar er blijft tussen China en de Sovjet-Unie nog wel een aantal reke ningen te vereffenen over. H. J. NEUMAN KEULEN, 6 maart (DPA) De carnavalsviering in West-Duitsland op „Rosenmontag" was vanwege de pas plaatsgevonden mijn- en overstro mingsrampen in vele steden, waar onder bijna alle gemeenten in het Roergebied, afgelast. In het Saarland werd slechts in besloten kring feest gevierd. Slechts in de drie Rijnlandse bastions van het carnaval, namelijk Keulen, Dusseldorp en Mainz, waren honderdduizenden feestgangers uitge lopen om de carnavalsoptochten van fantastische praalwagens te bewonde ren. De toeloop van buitenaf was echter aanzienlijk minder groot dan vorige jaren, ofschoon er toch geen radio- en televisie-uitzendingen van de festivi teiten werden gegeven. Er reden geen extra-treinen naar de carnavalsfeesten en de gewone treinen waren niet eens geheel bezet. Het was bovendien regen achtig weer. De optocht in Keulen omvatte 26 wagens, 1500 muzikanten en 2000 an dere carnavalsgezellen in hun traditio nele bonte costuums. De wagens ver toonden over het algemeen karikaturen 'van de binnenlandse politiek. Het ge meentebestuur van Keulen was dit jaar bij de ontvangst van prins Car naval niet officieel vertegenwoordigd. In Dusseldorp geschiedde dit wei door de burgemeester maar de regering van de deelstaat Noordrpnland-Westfalen was niet vertegenwoordigd. In de op tocht trokken een kapel uit Antwerpen, een groep Zwitserse vendelzwaaiers, een Schots muziekkorps en twee Itali aanse wagens mee. Sovjet-Unie De Amerikaanse filmster Kim Novak is maandagavond in Moskou aangekomen 'voor een be zoek van tien dagen als gast van de Russische film-industrie. Mgr. Suenens, de nieuwe primaat. vanBelgië, heeft in Mechelen zijn plechtigeintrede gehouden. De gelovigen omzoom den knielend de weg, waarlangs de kerkvorst liep. 99 99 De Franse regering spreekt wel de hoop uit, dat er „later" nog eens over ontwapening en andere ernstige proble men gesproken kan worden. Thans ziet ze echter zelfs geen schijn van kans voor ook maar een gedeeltelijke oplossing van de diverse kwesties. Pre sident de Gaulle meent, aldus officiële Franse kringen, dat er uit „Genève" toch niets anders dan propaganda zal komen. Daarom zal hij ook niet naar een „top" na afloop gaan. Zoals be kend is het niet de eerste maal, dat De Gaulle zijn eigen gang gaat. Hij heeft al hardnekkig geweigerd ook maar iets uitstaande te hebben met bespre kingen tussen Oost en West over Ber lijn tenzij de Russen hun dreigemen ten staken. De Russische nota, waarin de komst van Gromyko werd aangekondigd, was een antwoord van premier Khroesjtsjev op een boodschap van president Ken nedy, waarin deze opnieuw Let voorstel tot het houden van een topconferentie in Genève voor ontwapeningsbesprekin gen had afgewezen. Zoals gemeld is Kennedy van mening, dat de conferen tie het best kan worden nijgewoond door de ministers van Duitenlandse zaken, met dien verstande dat als er vorderin gen in de richting van een akkoord wor den gemaakt, de regeringsleiders naar Genève kunnen komen. Khroesjtsjev heeft dus ingestemd met het Amerikaanse voorstel om de dele gaties door de ministers van buiten landse zaken te laten leiden. Naar ver luidt heeft de Sovjet-leider in zijn ant woord echter ook Kritiek laten horen op de Amerikaanse politiek inzake de ontwapening De Britse premier Macmillan, deelde gisteren aan het Lagerhuis mee, dat hij een schrijven had ontvangen van de heer Khroesjtsjev, waarin deze het Amerikaans-Britse voorstel voor een bijeenkomst van de drie ministers van Buitenlandse Zaken aanvaardt in plaats van een bijeenkomst van de staatshoof- ELISABETHSTAD, 6 maart (Rtr, UPI) Een hoge functionaris van de Verenigde Naties heeft ontkend dat de V.N.-strijdkrachten in Katanga een grote aanval zouden zijn begonnen op de stad Kamina. Hij zei. „het is moge lijk, dat er enige patrouille-activiteit van geringe betekenis geweest is. maar zeker geen grote aanval." Hij zei dit naar aanleiding van een verklaring van Tsjombe, dat de V.N.- troepen, gebruik makend van zware ar tillerie en mortieren, een massale aan val op de stad begonnen waren. De Verenigde Naties hebben voorts meegedeeld dat Zweedse straalvlieg tuigen van de V.N.-strijdmaeht een ver kenningsvlucht boven het gebied van Kamina hebben ondernomen en dat een van deze toestellen getroffen werd door vuur van Katangaanse gendarmes. Het beschadigde toestel kon veilig naar zijn basis terugkeren. Bjj de luchtverkenning heeft men. al dus de Verenigde Naties, grootscheep se bewegingen van de gendarmerie in en om de stad Kamina waargenomen. Op de weg tussen de stad Kamina en de basis Kamina zijn voertuigen, waar onder pantserauto's, gezien. De bezetting van de basis Kamina is in staat van paraatheid gebracht als den van achttien mogendheden, zoals I gevolg van deze waarnemingen, aldus Khroesjtsjev zelf had voorgesteld. de Verenigde Naties. ROME, 6 maart (Rtr) Italië heeft de toegang tot en het verblijf in het land verboden voor vreemdelin gen die deel uitmaken van de Franse OAS (de organisatie van het geheime leger), aldus is in Rome meegedeeld. Het Italiaanse ministerie van binnen landse zaken heeft alle grenswachten een lijst doen verstrekken van Fran sen van wie bekend is, dat zij tot de organisatie behoren. Naar verluidt is een Fransman, die lid zou zijn van de OAS, het land uitgezet. Zijn identiteit is nog niet bekendgemaakt. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft bekendgemaakt, dat zijn ambassadeur in Parijs van de Fran se autoriteiten de verzekering heeft gekregen, dat speciale maatregelen zijn getroffen voor de veiligheid van Nicolo Caracciolo, de enige Italiaanse journalist die ondanks dreigementen van de OAS in Algiers is gebleven. Volgens de bekendmaking hebben de Franse autoriteiten ook hun leedwezen betuigd over de incidenten, welke de an dere Italiaanse journalisten hebben be wogen Algerije te verlaten. De OAS heeft inmiddels in een schrij ven aan het bureau van Reuter te Ro me verklaard, dat de Italiaanse radio en televisie, alsmede een deel van de Italiaanse pers de propaganda van de Algerijnse verzetsbeweging steunen. In een te Rome geposte brief met een stempel van „het bureau van de OAS voor de voorlichting in het buitenland" wordt gezegd, dat de betrokken jour nalisten geen melding hadden gemaakt van „de misdaden van het FLN, dat door Rusland en China militair, financieel en diplomatiek wordt gesteund". Als de betrokkenen een strikte objectiviteit in acht zouden nemen, zou het^collec- tieve uitwijzingsbevel" kunnen borden herzien, aldus het schrijven. De OAS „machtigde" 22 Italiaanse nieuwsorga- nen correspondenten naa. Algerije te stu ren. Tot nader order zouden de bladen II Giomo (Milaan), La Stampa (Turijn) en La Gazetta del Popoio (Turijn), „de bladen die eep communistische koers volgen" en de Italiaanse radio en tele visie niet een dergelijke „machtiging" krijgen. LONDEN, 6 maart(UPI) Het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Nede- landse ambassaaeur in Londen, mr. A. W. C. Baron Bentinck van Schoonheten. gisteravond door de Lord-grootzegelbe- waarder, Edward Heath, in audiëntie is ontvangen. Het onderwerp van de be spreking werd niet bekend gemaakt. (Advertentie) NLM MER RPS G6J aarrekening is xkerd rvder bovenstaand Vermeid du op de d.:arvWr aangegeven opdeffe-n-ilierc;' \Out niegciM.nneuurg en brieven, weike U aan de entraie Administratie Vftrt de Rijkspostspaarbank' zendt De STAAT waarborgt de volledige nakoming door de PdiksposHpw<bank mn de verplich tingen haar door of krachtens de opgelegd. iAr;. 5- <Qr di .'-.-O CO:.-,-,'-..- e: '951- MUnhiJcn Op dezelfde dag, waarop het pers centrum Nieuwspoort open ging verloor Den Haag een van de markantste personen uit het journalistieke leven, mevrouw Li va Jars de Goubernatis, correspondente van „Le Monde" en „Le Monde Di plomatique". 81 jaar is zij geworden. Zo er ooit met recht van vitaliteit op hoge leef; tijd gesproken kan worden, dan wel bij deze vrouw, die met een niet aflatende energie ruim een halve eeuw de jour nalistiek heeft beoefend. Zij had een Belgische vader, een Engelse moeder, een Italiaanse grootmoeder en ze werd Franse door haar huwelijk. Deze om- past. Amateur-mannequins toonden de nieuwste modellen en daartussendoor probeerde de initiatiefnemer door mid del van vraaggesprekjes met de jeug dige clientèle te weten te komen wat zij van het dragen van hoeden den ken. Vrijwel allen kwamen er voor uit nooit een hoed te dragen, maar het eigenlijk toch wel leuk te vinden. „Als het maar niet hoeft naar school", proestte een van de klantjes er uit. standigheden moeten haar cosmopoliti- sche belangstelling wel gevoed hebben. Sinds 1911 heeft zij voor verscheidene Franse kranten gewerkt, welke arbeid na de oorlog geëerd is met een Franse er, een Nederlandse onderscheiding. Met een bijzondere levendigheid heeft zij de jaren door alle belangrijke ge beurtenissen in ons land gevolgd, bij persconferenties, vergaderingen en re cepties altijd eenieder aanklampend, altijd vol commentaren. Mevrouw de Gubernatis was ook een goed collega. In de tijd, dat de ko ninklijke stoet op Prinsjesdag nog ver trok van het paleis Noordeinde moch ten onze verslaggevers in Den Haag gebruik maken van haar telefoon" om snel een verslag door te bellen. Ze woonde namelijk in een allerchar- mantst huisje in de Coningspoort vlak bij het paleis. Ze was op Prinsjesdag zelf ook op pad, doch we mochten haar huis vrijelijk binnengaan. Men zal haar missen in Den Haag. Gedurende de maand maart zai het met de rust in het lande lijke dorpje De Smakt een kleine buurtschap van de ge meente Venray, gelegen op de grens van de provincies Brabant en Lim burg gedaan zijn. Uit 'ele delen van ons land stromen dan de pel grims toe naar het kapelletje onder de linden, waar St. Jozef op een bij zondere wijze wordt vereerd. De Smakt dankt deze kapel aan de voor malige heer van Vierlingsbeek en Venray. Albert van der Boye en Neerrii :he, die de buurtschap in 1698 een eigen kerkje beloofde. Nadat de kapel was gesticht, voorzag een onbe kend gebleven beeldhouwer het altaar van een fijngesneden houten St Jozef beeldje. De kapel van de Smakt is in de loop der jaren een bekend bedevs artsoord het enige ter ere van St. Jozef in de noordelijke Nederlanden gewor den. In tegenstelling tot andere bede vaartsoorden zijn in de Smakt geen winkels met devotionalia en souve nirs aanwezig en in het kapelletje hangen geen ex-voto's. Het steeds stijgende verlies van het gemeentelijk vervoersbe drijf in Utrecht heeft tot ge volg gehad, dat men naar maatregelen zocht die kostenbespa rend werken. Een van de maatrege len die 10 maart van kracht worden is een verplaatsing van de halte van de busdienst die de wijk „Oog in Al" met de stad verbindt. Bussen van de ze dienst zullen niet meer voor het station stoppen, maar enkele honder den meters ervoor. Men heeft een te levisie-installatie laten aanbrengen om van het stationsgebouw uit de nieuwe halte onder controle te heb ben. Daarnaast bestaat de mogelijk heid om met behulp van deze televi sie-installatie te zien of de bus reeds in aantocht is. Neringdrijvend Nederland heeft in het verleden commercieel nooit veel gezien in de jeugd. Van het dropeentje"_ kon men dan ook niet rijk worden. Nu zijn de tee ners een dankbaar koperspubliek, dat op zgn wenken wordt bediend. Zelfs worden er aparte zaken voor hen ge opend. En maandag is dat in Den Haag gebeurd, waar een hoedenzaak een „junior saloon" opende voor jon ge meisjes. In deze omgeving natuur lijk geen schreeuwende jukeboxes, maar een sfeer die meer bij de hoed iiiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiimiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiHiimHimi) De jonge banketbakker Kees Sin- keldam afkomstig uit Amster dam heeft veel succes in Ame rika, waar hij als chef-patissier in Hotel Carillon in Miami Beach (Florida) werkt. Hij is nog kunstzin nig aangelegd ook en gaf een proeve van zijn kunnen door met chocolade een portret van president Kennedy te maken. Een secretaresse van het mi nisterie van Arbeid verbleef in het ho tel, zag het portret en vroeg Kees of ze het mee mocht nemen naar het Witte Huis. Kees zei geen nee en kreeg later een brief met dankbetui ging van Kennedy, die o.m. schreef: „Wij zijn trots en ingenomen met een man met Uw talent. Ik ben blij U als een toekomstig Amerikaans staats burger hier te hebben. Ons land heeft veel aan burgers zoals U." Met zo'n aanbevelingsbrief kan Kees. die het vak leerde op de banketbakkersschool in Amsterdam en drie jaar werkte bij een bekende hoofdstedelijke zaak, voorlopig vooruit, dunkt ons. Op de foto: de secretaresse mevr. Esther Pe terson en Kees Sinkeldam met het cho colade-portret.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7