boete voor dagblad Officier: Versieren van c.a.o. een nationaal vermaak Up visserscnepen worat vaak wet overtreden Quad ros terug in Brazilië Waamemend schipper schul dig aan stranding DE PENRUAN MOORD Uitbreiding van Panam-vluchten naar Amsterdam Krij gsgevangenen naar Indonesië oaby gered van brandende zolder Onderbemanning oorzaak van scheepsramp Schipper voor een maand geschorst Hollandia-Djakarta na menselijk gebaar Spijtoptanten mogen Indonesië verlaten Raad voor de Scheepvaart PAGINA 2 WOENSDAG 7 MAART 1962 Medeverantwoordelijk heid van Amsterdam voor Bijlmermeer Papoeas in parade op 30 april in Hollandia Üii --«"H PAUL VLAANDEREN CVan onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL, 7 maart Met ingang van 1 april zal de grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam (Pan American World Airways System) haar vluchten New YorkAmsterdam v.v. evenals die van de V.S. naar Brussel, Parijs en Home belangrijk uitbreiden. De Panam vliegt thans met de Boeing 707 tweemaal per week via Londen naar Amsterdam (en door naar Düsseldorf). In april komen er vier non-stopvluchten per week; eind mei begint men met een dagelijkse dienst, die in het hoogseizoen waarschijnlijk zal worden onderhouden met de iets snellere, gemodificeerde Boeing Turbofan"). Wp kregen uit de woorden van een vertegenwoordiger van de Panam in ons land de indruk, dat de maatschappy deze maatregel voorlopig nog ziet als een experiment, vooral omdat men nog niet kan voorzien of een voldoende even wicht tussen vraag en aanbod wat be treft transatlantische non-stopvluchten uitbreiding van de diensten zal recht vaardigen. „Maar", aldus de woord voerder, ,,wy moeten meedoen, gezien de situatie waarin de internationale luchtvaart thans verkeert." De Panam is een van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschapppen, die tegen het verlenen van landingsrech ten aan de KLM op de westkust der V.S. veelvuldig en ernstig bezwaar hebben gemaakt omdat een te geringe vraag deze toestemming niet zou wet tigen. Gevraagd naar commentaar op het bericht van de uitbreiding der Panam-diensten, zei men ons van de zpde der KLM: „Nederland voert een zo liberale luchtvaartpolitiek, dat bui tenlandse maatscnappëen voldoende gelegenheid wordt geboden van lan dingsrechten gebruik te maken. Daar over kan men zich alleen maar ver heugen." De KLM voert drie vluchten per dag uit naar New York. In de zomer zal dit aantal worden uitgebreid tot vier. Aan- vankelük had men tot een grotere uit breiding willen overgaan; men heeft echter van dit voornemen afgezien in het kader van de produktiestabilisatie. DEN HAAG, 6 maart (KNP) Een groep vooraanstaande katholieke Ne derlanders heeft aan het Nederlandse episcopaat een brief doen toekomen naar aanleiding van de apostolische constitutie Veterum Sapientia over het Latijn als de taal der Kerk. In deze brief geven zp uiting aan hun „ern stige bezorgdheid, teleurstelling en on gerustheid" over de besluiten in deze constitutie. De tekst van de brief luidt als volgt: Ondergetekenden voelen zich ge drongen mede op grond van de herhaalde gezaghebbende aansporing tot actief meeleven met het komen de concilie uiting te geven aan hun ernstige bezorgdheid naar aanleiding van het verschenen van de apostoli sche constitutie „Veterum Sapientia" en de daarbë alom gepubliceerde commentaren. Ofschoon genoemde apostolische con stitutie zelf, biykens titel en inhoud, slechts handelt over „de bevordering van de studie van het Latyn", en of schoon geen der in deze constitutie ge formuleerde voorschriften zich uit spreekt tegen het gebruik van volks taal of landstaal met name in de ere dienst en de bediening der sacramen ten, is toch feiteiyk zeer nadrukkelijk de suggestie gewekt, dat zelfs de vraag naar het gebruik van andere talen van de Laty'nse in de liturgie voortaan in woord en geschrift niet meer aan de orde mag komen. „De eerste reacties in Rome", zo delen de kranten ons mede, „wpzen er alle op, dat de constitutie „Veterum Sapientia" bij voorbaat ver dere discussies over het gebruik van de volkstaal in de liturgie uitschakelt en veranderingen, zoals die van het Con cilie verwacht werden, uitsluit". De waarde en het gezag "an deze „eerste reacties in Rome" zën tot dusver onduideiyk en dubieus. Zyne Heiligheid Paus Joannes XXIII noepit zelf in zën constitutie de volkstaal geen enkele maal, doch spreekt over de vele verdiensten van het Latijn, met name voor de Kerk, en schryft onder andere voor, dat „de bisschop pen en hoogste oversten der religieu ze orden er zorg voor dragen, dat niemand van hun ondergeschikten uit zucht naar het moderne tegen het gebruik van de Latënse taal ;n de ho gere gewyde studies o. in de heilige riten schryft en in vooringenomen heid de wil vr.n de apostolische stoel in deze minacht of verkeerd interpre teert", aldus een letteriyke aanha ling uit de publikatie van de constitu tie in il' Osservatore Romano van 24 februari jongstleden. Inmiddels zy'n echter velen teleurge steld en verontrust, doordat zy in de mening zpn gebracht, dat het toenemen de en allerwegen in de Kerk vernomen pleidooi voor ruimer gebruik van de landstaal in de liturgie thans afgebro ken is en dat. van het aanstaande Con cilie in verband hiermee stellig niets kan worden \erwacht. Vooral de sug gestie, dat hierin reeds beslist zou zpn voorafgaande aan het Concilie en bui ten het Concilie om, lijkt gevaarlük en bpzonder negatief. Omwille van de ernst van het onder werp, dat hier aan de orde is en dat ook in de Nederlandse kerkprovincie leeft, alsook omwille van uwe in ons bedrijf, met name de bepalingen voor het boekdrukkers- en rasterdiepdruk- bédrpf. „De in een loonweek in november jl. uitbetaalde uurlonen lagen", aldus de politierechter, „niet binnen het kader van de c.a.o." Wanneer wy andere be drijven zien, dan zën dit peuleschillen, doch anderszijds is het grafisch bedrpf een der oudste en best georganiseerde bedrüven in Nederland en dat legt ver plichtingen op aan werkgevers en werknemers, zo merkte de politierech ter, mr. J. A. Bletz, op. De officier van justitie, mr. W. A. J. Smit, had we gens een overschrijding van de lonen in de „bewuste week met 3 pet. van de c.a.o.-lonen, 750 boete geëist. De controleur van de looncontrole- dienst, die een onderzoek by het dag blad had ingesteld, zeide -„als er geen definitieve uitspraak komt, verwacht ik dat er in de andere dagbladbedre ven nog meer onrust gaat ontstaan De officier merkte in zën requisitoir o.m. op „het versieren van een c.a.o. is een nationaal vermaak geworden van werkgevers en werknemers. Wat hier versierd werd is wel wat al te gor tig". Hë sprak voorts van een „func tieinflatie". hiermede doelend op het feit dat ruim 50 handzetters en opma kers gepromoveerd waren tot zg. lud- lowzetter (hoger basisloon en ook het bomilo is hoger). Deze promotie noemde de officier in strëd ipet de bedoeling van de c.a.o. De verdediger stipte aan dat verle den jaar een staking het begin van deze zaak had gevormd. Deze __staking was geëindigd op de uitdrukkelë'ke toe zegging der directie, dat er een com missie buiten het bedrijf zou worden gevormd, die zou nagaan wat er voor functieverbetering in het kader van recht en en wet in het technisch be dryf mogeiyk was. Er is toen een re organisatie ontstaan uit het organisa torisch overleg, die volgens pleiter in feite werd goedgekeurd. Als het al strafwaardig is, hetgeen is gebeurd, dan moest volgens de verdediger een symbolische boete worden opgelegd. AMSTERDAM, 6 maart. De eco nomische politierechter heeft de direc teur van een Amsterdams Dagblad 200 boete opgelegd wegens overtre ding van de c.a.o. voor het grafisch HOLLANDIA, 6 maart. (UPI) An dre Durand, de vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis in Hol- landia is er in geslaagd een route te vinden waarlangs de 53 Indonesische krijgsgevangenen naar hun vaderland zullen kunnen terugkeren. Het vertrek van de Indonesiërs is be paald op zaterdag a.s. zy zullen per vliegtuig naar Singapore gebracht worden, vanwaar zë naar Indonesië kunnen worden getransporteerd. Het besluit van de Nederlandse re gering om de militairen naar Indo nesië te laten terugkeren werd des- tëds genomen vlak nadat de secre taris generaal van de V.N., Oe Thant, had verzocht om een „menselpk ge baar". Op verzoek van de V.N. zond het internationale Rode Kruis toen een vertegenwoordiger, André Du- rand, naar Hollandia om de terug keer van de militairen te regelen. De Indonesiërs werden gevangen genomen na de mislukte poging op 15 januari, om een landing te doen nabij Kaimana aan de westkust ran Nieuw- Guinea. Zë waren afkomstig van de motortorpedoboot „Matjan Toetoel" die tot zinken werd gebracht. ROTTERDAM, 6 maart Joost Val kenburg, oud 32 jaar en Ben van Soo- len, 23 jaar, twee Rotterdamse instru mentmakers redden glseren op het nippertje de acht maanden oude Kees je Euser uit een fel brandende zolder kamer. De moeder, de 32-jarige me vrouw D. J. Euser-Vuyk Noorland, was op de zolderetage aan de Haringpak- kersstraat aan het wassen. Terwyl zij even boodschappen deed ontstond door kortsluiting in de wasmachine brand, waardoor de zolderkamer als snel in volle gloed stond. De grootmoeder van de baby, die een etage lager woont, zag de rook en ging hulp halen. Inmiddels waarschuwden twee vuilnismannen de brandweer. On middellijk gingen de beide instrument makers het huis in en op de tast in de dikke rookwolken vonden zij het kind. Toen de brandweer met een ne- velstraal het vuur snel geblust had, bleef er een troosteloze ruïne achter. De hele zolder en het dak waren weg gebrand en van de inboedel bleef niets gespaard. Men is er in Rangoon nog niet helemaal aan gewend. Na de staatsgreep van het Birmaanse leger, waarbij premier Oe Noe ten val werd gebracht door generaal Ne Win, beheersen militaire colonnes, jeeps en pantserwagens, het straatbeeld. DEN H.AAG. 6 maart Er zën vol gens de K.L.M. aanwijzingen, dat bin nenkort grote aantallen spütoptanten uit Indonesië, op doorreis naar Neder land, in Bangkok zullen aankomen. De directie van de K.L.M. heeft namelijk vernomen, dat door de Indonesische autoriteiten aan spijtoptanten weer uit reisvisa zouden worden verleend. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is nog niets be kend van het vertrek uit Indonesië van grote aantallen spptoptanten. Een woordvoerder van het ministerie heeft desgevraagd meegedeeld de ontwikke ling in deze zaak te willen afwachten. Er zën geen extra-maatregelen geno men voor het vervoer van de spptop- tanten na hun feiteiyke aankomst in Bangkok naar Nederland. Normaliter reizen de spptoptanten vanaf de Thai- landse hoofdstad met de lë'ndiensten van de K.L.M. naar Nederland. Mede ter ontlasting van de Rand stad Holland moet de industrialisa tie in de kop van Noordholland wor den bevorderd. Noordzeekanaal HAARLEM. 7 maart In aanslui ting op het provincieprogram der KVP heeft de provinciale centrale in Noord holland van de K.V.P. een provincie program voor Noordholland 1962-1966 vastgesteld. In het algemeen gedeelte van dit program wordt gezegd dat de taak verdeling der leden van Gedeputeerde Staten niet alleen zakelijk en functio neel moet zijn. In verband met de ter ritoriale verscheidenheid van het ge west is het namelijk zeer gewenst dal aan elk lid van Gedeputeerde Staten bovendien wordt opgedragen zën bp- zondere aandacht te wijden aan de be langen van bepaalde gebieden der pro vincie. De kerkenbouw behoort de provincie zowel door haar ordenende, als door haar controlerende arbeid te bevorde ren. De provincie moet geldelëke steun verlenen voor de bouw, verbouw en inrichting van kerken, pastorieën, enz. waarvoor het rijk geen subsidie ver leent. Ter bevordering van een verant woorde cultuurspreiding, in het bpzon- der ter behartiging van de regionale belangen op het gebied van toneel en muziek, dient de provincie haar steun te verlenen aan de bouw, respectieve- ïyk verbetering van daartoe geschikte schouwburgen en concertzalen. In dit verband worden met name in het pro gram genoemd de gemeenten Alkmaar, Haarlem, Den Helder en Hoorn. De provincie moet medewerken aan de uitbreiding van de havens langs het Noordzeekanaal en aan de handels technische en industriële projecten in dit gebied, dat de noordeiyke schar nier vormt van de Europoort en voor de welvaart van de provincie van pri maire betekenis is. De weg- spoor- en waterverbindingen in dit gebied moe ten zodanig ontworpen worden, dat aan de toekomstige eisen van het verkeer wordt voldaan. Het programma vermeldt voorts een aantal richtlijnen voor bijzondere regionale en lokale belangen. Wij ont lenen daaraan het volgende. NIJMEGEN, 7 maart Aan de r.k. universiteit alhier zijn tot wetenschap- peiyk medewerker benoemd: bë de fa culteit der geneeskunde: dr. J. C. M. Grosfeld, arts te Bergen op Zoom; bij de verenigde faculteiten der letteren en der geneeskunde drs. F. J. Mönks te Nëmegen. Kand. rechten P. Hermans Venlo en J. van der Heyden Kaatsheuvel. AMSTERDAM, 7 maart Op 16 au gustus 1961 is de Groninger kustvaarder „Hunze 6" op de reis van Hamburg naar Delfzël naby Langeoog voor de kust van Oost-Friesland, gekapseisd en vergaan, waarbë van de drie op varenden de 64-jarige kapitein E. Karei en de 31-jarige matroos H. Hesling, beiden uit Groningen, om het leven zën gekomen. De raad van de scheepvaart heeft thans in een schriftelpke uitspraak zën -oordeel over het scheepsdrama gegeven. Het schip was onderbemand. Natuur lek kan men er zich slechts over ver heugen, dat deze ramp niet nog meer slachtoffers heeft gemaakt. Dat neemt volgens de raad evenwel niet weg, dat het verkeerd is geweest, dat men de hand heeft gelicht met voorschriften, die toch mede in verband staan met de bë de veiligheid van de scheepvaart betrokken belangen. In de tweede plaats kan het niet wor den goedgekeurd dat het schip de reis van Hamburg naar Groningen heeft on dernomen en voortgezet, hoewel men by Cuxhaven de twee rode lichten, signaal voor NW-storm, heeft gezien. Het bijna ledige schip had toen stellig beter weer behoren af te wachten. De raad spreekt in zijn uitspraak zë'n waardering uit voor het doelmatige, wel overwogen en moedige optreden van schipper Kuper van Langeoog en van allen, die tot de reddings- en verdere werkzaamheden hebben bëgedragen. Amsterdam De ontwikkeling en het bestuur van de Bijlmermeer moet gericht zijn op een harmonische inpassing in de leef gemeenschappen in dit deel van de pro vincie. Het gebied van de Bijlmermeer moet dienen om onder medeverant woordelijkheid van Amsterdam op zo kort mogelijke termijn een groot aan tal gezinnen uit Amsterdam woonruim te te verschaffen. In het kader van de te verwachten ontwikkeling van de Europoort moei aan de belangen van Amsterdam als zfeehaven en handelsstad groot gewicht worden toegekend. Ook moet gelet wor den op de belangen van Amsterdam bij de inpoldering van Zuid Flevoland en de Markerwaard. Gelet op de betekenis, die de IJ-tun- nel zal hebben voor het primaire weg verkeer, zal de provincie er bij de re gering op aan moeten dringen dat Am sterdam voor die tunnel in belangrijke mate rijkssteun zal genieten. gevoel worden verweten, waarbë Je raad zich afvraagt of deze kapitein wel voldoende doordrongen is van de gevaren, die aan de tankvaart voor schip, lading en opvarenden zën ver bonden. Al de door de raad in de uit spraak genoemde gebreken behalve een versleten prop, waren aan de ka pitein bekend en de raad acht het een tekortkoming zpnerzpds dat hp niet krachtiger bp de rederij op verbetering van de gebreken heeft aangedrongen en daarin heeft berust, al heeft hp en kele gebreken aan de rederp gerap porteerd. Hierdoor draagt de kapitein mede schuld aan het gebeurde, doch de paad acht deze schuld niet zo ern stig, dat op hem een correctie zou moeten worden toegepast. Anders staat het met de stuurman, die blijkens zpn aan de raad afgelegde verklaring reeds enige tijd kennis droeg van het versleten zpn van de prop en die verzuimd heeft dit aan de kapitein te rapporteren en er niet voor heeft gezorgd, dat dit gebrek, dat groot gevaar moest opleveren, deug delijk werd verholpen. De raad houdt er echter rekening mee dat het onge val nog betrekkelpk goed is afgelopen. Ook is de raad van oordeel dat aan de rederij een zekere mate van nala tigheid kan worden verweten. HOLLANDIA, 6 maart (ANP) Als op 30 april behalve de verjaardag van koningin Juliana ook het zilveren hu welijksfeest van koningin en prins zal worden gevierd, wordt in Hollandia een parade gehouden, waaraan de ver schillende onderdelen van de strijdkrach. ten deelnemen. Dan zullen voor het eerst honderd man van het Papoea- vrij willigerskoips meemarcheren. Een bij zonderheid is dat op* die dag de wacht bp het paleis van gouverneur Platteel zal worden betrokken door oldaten van het Papoea-vrijwilligerskorps in plaats van door mariniers zoals gebruikelpk is. Recreatie De groei der bevolking, de toenemen de industrialisatie en de voortschrijden de woningbouw verkleinen in Noórdhol- land de mogelpkheden voor de voorzie ning in de toenemende recreatiebe hoefte. Voor zover deze mogelijkheden in het Gooi, Zuid Kennemerland, de Noordzeekust en elders nog aanwe zig zpn, dienen zij tpdig en op verant woorde wpze te worden benut en tot ontwikkeling te worden gebracht. De provincie moet maatregelen nemen om voor verdreven agrariërs vervangende gronden te verkrpgen, bij voorkeur in deze provincie; zo no dig en mogelpk door beschikbaar stelling van provinciale eigendom men. De Amerikanen hebben voor hun troe pen een handzaam draagbaar radar- apparaatje ontwikkeld, dat minder dan tien pond weegt en vijandige bewegin gen ondanks mist of nacht binnen een straal van een kilometer of tien kan waarnemen. RIO DE JANEIRO, 6 maart (Tan- jog) Ex-president Janio Quadros van Brazilië, die vorig jaar aftrad en vrp- willig naar het buitenlana vertrok, „ai morgen in Brazilië terugkeren. De komst van Quadros valt samen met het begin van de verkiezings campagne voor het parlement en de provinciale besturen. Hei is niet be kend of Quadros zich verkiesbaar zal stellen. ER KLOPT IETS NIET, INA- ZOU HAAR GEEN VALSE N ETIKETJES II!iWtm /laat MOOI WERKJE HAD HIJ VOOR ME. NAAM- ETIKETJES NAAIEN OP AL ZIJN KLE- REN. IK SNAP NIET WAAR J DAT GOED VOOR IS. Haarlemmermeer IS MENEER CASTER ^THUIS? j y NEE J f MENEER. HIJ N- IS NAAR FALMOUTH NAAR DE BANK.... MAAR KOMT U EVEN BINNEN VOOR EEN V KOPJE THEE. y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2