Jeugd viert Dag van Europa Vlaggen gehesen op Grote Markt I m HAAGSCHE C0MEDIE speelt Shakespeare's „Hendrik IV" Voorzitter beticht van eigenmachtig optreden Bollenhandelaren ontsticht over gang van zaken bij export naar Duitsland ZANDZUIGER PER TRAILER OP TRANSPORT Stichting Financiële hulp aan Studerenden TAXI 13000 REMBRANDT Das Schauspiel met „Gottes Utopia" Goed spelweinig regie Mevrouw LET OP HET MERK Cursusjaar 1961-1962: voor f 33.880.- aan beurzen Toonaangevend Philips weer hoger wÊÊm aÊËBm Verdachte van horloge diefstal aangehouden Voor scholieren: Productschap van Siergewassen „1001 Plastics" naar Halfweg De beurs vandaag: WOENSDAG 7 MAART 1962 PAGINA 3 INBRAAK BIJ DE KANOVERENIGING R.-k. bejaarden - Spaarne DONDERDAGAVOND GEEN VOORSTELLING Films Haarlem e.o. Toneel Muziek ^iversen MMI Burgerlijke Stand Haarlem aluminium jaloezieën v. DUIVENB0DEN Bezi nn ingsdagen KAB en KAV schoenreparatie is een hele hap van Uw huishoudgeld. dit staat op de zool gebrand voor het KLASSIEKE INTERIEUR Binnenweg 201-207 Tel. 38.38.6, Heemstede HUUR EEN GOEDE AUTO Beurs van New York (Advertentie) HAARLEM, 7 maart Vanmorgen heeft de jeugd van de Haarlemse la gere scholen haar aandeel geleverd in de Wering van de Dag van Europa. Om kwart voor negen stonden onder ©lk van de vijftien vlaggemasten aan de rand van de rotonde op de Grote Markt vier leerlingen van de Dag Hammarskjoldschool gereed om de vlag te hijsen. De toeschouwers bestonden voor het grootste gedeelte uit de leer lingen van lagere scholen, waarvan elk vier afgevaardigden gestuurd had. De vrolijke marsmuziek op het stralende Weer maakten de gedachte aan een ver enigd werkend Europa op deze Europa dag bijzonder aannemelijk. Om negen uur precies kregen de kin deren het sein de vlaggen van de mas ten los te maken, en onder plechtige stilte werden de dundoeken gehesen, terwijl de kinderen er hun best voor deden, dat de plechtigheid volgens alle regels verliep. Toen van alle masten de verschillende nationale kleuren wapper den zette de politiekapel de Eurovisie- mars in en hesen twee eersteklasser tjes van de Da|t Hammarskjoldschool, Theo Kind en Wilma van der Poll, de groen-witte Europa-vlag aan de mast, die in het midden van de rotonde was opgesteld. Nadat daarmee de plechtigheid op het plein een einde genomen had, wer den de kinderen ten stadhuize uitgeno digd, waar zjj door de loco-burgemees ter, de heer D. J. A. Geluk, zouden worden toegesproken. Hy legde de kin deren uit hoe noodzakelijk een verenigd Europa voor de welvaart was en ver geleek de Europese samenwerking met een voetbalwedstrijd, waarbij allen te zamen een doel nastreven en daardoor sterker zijn, dan wanneer ieder voor zichzelf zou werken. De heer Geluk noemde Amerika het grote voorbeeld, een werelddeel, dat niet verdeeld is in zoveel landen, die ieder weer eigen be langen en principes hebben. Het feit dat de jeugd vandaag de Dag van Europa vierde maakte haar vertrouw der met het idee niet alleen Haarlem mer of Nederlander, maar ook Euro peaan te zijn. Na de toespraak werd de kinderen een flesje limonade aangebo den. Zij namen daarbij de gelegenheid te baat de beroemde Gravenzaal eens te bekijken, waarbij de klok in de hoek, de kanonnen en de walviskaak aan de zoldering uiteraard de grootste belang stelling hadden. Vanavond zal voor afgevaardigden van verschillende scholen voor voort gezet onderwijs te Haarlem en voor Haarlemse jongeren die niet meer schoolgaan in de Gravenzaal in het Haarlemse stadhuis een bijeenkomso gehouden worden. Voor hen zullen de heren P. K. Kaptejjn, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal en lid van het Europese Parlement, en de heer mr. J. A. Mommersteeg, lid van de Buitenlandse Commissie van de Katholieke Volkspartij als sprekers optreden. De bijeenkomst zal om 8 uur beginnen. (ongecorrigeerd) HAARLEM, 7 maart In de periode fessen maandagmiddag en dinsdagoch tend is er ingebroken in de kantine van de Haarlemse Kano Vereniging aan de Sehalkwijkerweg. Er is een geldkistje opengebroken, maar aangezien de po litie nog geen contact heeft gehad met de kantine-beheerder, is niet bekend hoeveel geld eruit verdwenen is. HAARLEM, 7 maart De bejaarden Van de Spaarne-parochie hebben een feestelijke kienmiddag beleefd in hun sociëteit aan de Koning Stednstraat. Niet minder dan honderdvijftig kieners en kiensters waren present en zij heb ben een paar spannende uurtjes door gemaakt. Er was een enorme voorraad prijzen, zodat bijna iedereen met gevul de handen huiswaarts kon gaan. BEJAARDEN De Katholieke Bond van Bejaarden verleent bemiddeling aan zijn leden die een vacantie in Epe wil len doorbrengen. Die week wordt ge houden van 14 - 21 april. Een andere vacantieweek wordt gehouden van 8 - 15 september in Blaricum. Belangstel- lenden kunnen zich wenden tot het se cretariaat, Wilsonsplein 1. (Advertentie) CINEMA PALACE: 4e week: Porgy and Bess, 14 jaar. Dag. 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: ,,De zondares van Assyrië", j 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Zweedse meisjes in Parijs", 18 „Jaar, 2, 7 en 9.15 uur. BEribRANDT„Via Mala", volw., 2, 7 en -9-15 uur. «OXY„Noodlot der begeerte", 18 jaar, „2.30, 7 en 9.15 uur. ?GJDIO: Een vrouw is een vrouw, ontraden. GtDO: De verleidster van El Pao, 18 jr., 7 en 9.15 uur. "UNERVA: do. 8.15 uur: Bijzonder Kerke- Werk Gemeente Heemstede„Come back Africa", 1 4jaar Concert Wi Woensdag 7 maart Stadsschouwburg, 8 uur: Haagsche Co- ï?edie: „Hendrik IV" van William Shake- ÏPfare. Regie: Michael Croft. In de hoofd feilen: Albert van Dalsum, Paul Steen- ^rgen, Anne-Marie Heyligers. Donderdag 8 maart e Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep .Antrum „Acht vrouwen" van Robert Tho- 25s' Begie: Walter Kous. In de hoofdrol- Henny Orri, Ellen de Thouars, Nel ■•^iioop, Nell Koppen: Woensdag 7 maart d(v,°ncertgel,ouw> Tuinzaal, 8 uur Co ®1dirakhet Damesl500r „Haarlem o.l.v, Donderdag 8 maart he<f°S!;ertgebouw, 8.15 uur: Concert door ^koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert ber( krk. Programma: werken van Schu- Woensdag 7 maart #itef?ns Hals Museum, 8 uur: Voiksuniver- over jf^yrouw dr. M. Révész-Alexander eeuw"Italiaanse schilderkunst in de 15de Donderdag 8 maart siteifnSjHals Museum, 8 uur: Volksuniver- Kalstev.?6 heer H- p- Baard over „Frans anno en Frans Hals Museum tnofi'f, A- H. Gerhardschool, 7.50 u.: Gram- HiscoM,?iateSconcert van de Haarlemse tes-a?„ db. Programma: Les Indes galan- symph?niau' Gaité-Parisienne Offenbach; V„„ onie fantastique Berlioz. CaBebrilbeurs' Kreiagehuis. seimcs geopend van 10—5 en 7—11 u. Twee jeugdige scholieren, Theo Kind en Wilma van der Poll, hijsen de groen-witte Europavlag op de rotonde van de Grote Markt. HAARLEM, 7 maart De Haarlem se recherche heeft een 50-jarige loge mentsbewoner aangehouden, die ervan verdacht wordt een doos met achttien horloges te hebben gestolen. Hij zou dit enige dagen geleden gedaan hebben in een café in de binnenstad, waar een cafébezoeker de doos in zijn tas had. De horloges waren 11 per stuk waard. De man werd 's middags door de po litie aangehouden. Hij verkeerde in be schonken toestand en had in iedere jaszak een horloge. Later bleek, dat hij 's ochtends in zijn logement ruzie had gehad, omdat hij nog 6 huur schuldig was. 's Middags had de man alles be taald en bovendien had hij alle loge mentbewoners op bier getracteerd. De man blijft echter ontkennen, dat hij iets met de diefstal te maken heeft,.terwijl van de overige horloges niets is terug gevonden. BEVALLEN van een zoon: 2 mrt. F. A. J. Corsten-Berghuijs, 3 mrt. A. J van de Reep-Weijers, 4 mrt. D. A. van Dalen-van der Aa, J. P.Brakel-de Nijs, T. Mulder-Scheffer, J. Kölling-Kuipers. 5 mrt. A. W. M. Bloemzaad-Eichhorn, E. A. M. de Jong-Gedaan, H. Kuipers- Verhagen, A. A. Hogervorst-Soesber- gen, A. Abspoel-Paulusse. 6 mrt. M. S. van Dusschoten-Kolijn, G. F. Wubbels- Enninga. van een dochter: 2 mrt. M. F. van Too- ren-Loerakker, 4 mrt. M. T. Lasker- Hart, J. M. Pronk-Angevaren. 5 mrt. W. F. Ransijn-Heeremans, Y. J. Chan- dieshaw-Burke, J. C. Heinstzbergen-Jos- ten, J. C. Doets-van Tol, G. ter Beek- Majoor. ONDERTROUWD: 6 mrt. R. Brink man en A. Kruijer, P. L. Strous en A. J. G. Verhoef, H. Kooij en H. Dene kamp, H. Kemp en M. J. A. Bruschke, G. J. A. J. Brouwer en H. E. J. van Limbeek, F. F. Kruijer en C. E. van der Blom, H. J. Mol en C. H. Kuiper, G. W. van der Klooster en M. A. F. Abeleven. GEHUWD: 3 mrt. J. C. Swan en M. J. Hamaker. 6 mrt. F. J. M. Spee en H. A. Hijnen, A. P. J. Nelis en M. C. Meijer, A. J. Nagelhout en A. P. Luiten, A. Notenboom en C. C. Paes, G. P. Scheers en H. van Dijk. OVERLEDEN: 26 feb. M. den Boer- Heikoop, 85 j. Ged. Schalkburgergr., 28 feb. M. Veenis-Schuddeboom, 85 j. Schotersingel. 1 mrt. C. C. A. A. van Weideren bar Rengers, 74 j., KI. Hout weg, W. A. Turkenburg, 63 j. M. van Heemskerkstr. C. H. Spitshoven, 73 j., Korte Poellaan, B. Winter, 61 j., de Wit- straat. 2 mrt. G. Loerakker-Nunnink, 79 j. Gasthuisvest, M. A. Das-Maehsen, 69 j. Voorhelmstraat, A. Mars-Duif, 83 j. Kenaupark, J. Keesman, 83 j. M. van Heemskerkstr, P. de Haan, 71 j, Haze- paterslaan, B. G. Coninck Westenberg, 69 j. Kamperlaan. 3 mrt. W. Bakker, 73 j. Schouwtjeslaan, J. van Zijl, 7 dagen, Voortingstraat, E. Verhaven, 54 j. van der Meerstraat, E. Ie Mair, 79 j. Sant poorterplein, M. J. L. van Wilsum-Pet- tersson, 48 j. Vosmaerstr., F. Warmer- dam-Hilterman, 62 j, Brandtstraat. 4 mrt. G. Aalberts, 55 j. Hazepaterslaan, J. P. Huis in 't Veld, 3 m. Witte Heren straat, W. J. Klinkenberg, 68 j. Lange Boogaardstraat, J. Ascherman, 77 j. Ternatestraat, A. J. Klaver-Buffing, 83 j. Overtonstraat, I. Woord, 48 j. Assen- delverstraat, 5 mrt. H. van Schaijik- van den Brink, 92 j, Westerhoutpark, G. van Driesum, 85 j. Kleverparkweg. (Advertentie) De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf HAARLEM, 7 maart Reeds sinds 1955 hebben de leden van de K.A.V. jaarlijks een bezinningsdag gehouden. Dit jaar zal ook de K.A.B. kring-noord op zaterdag a.s. in het parochiehuis aan de Lingestraat een bezinningsdag houden, waarop de geestelijk adviseur, kapelaan Ph. Vriesekoop het onderwerp „Gewetensvorming en onderzoek" zal behandelen. De dag begint met een H. Mis om 9 uur en wordt plm. half vier beëindigd. Ook niet-leden zijn welkom. De dames van de K.A.V. houden hun bezinningsdag dinsdag 13 maart over hetzelfde onderwerp. HAARLEM, 7 maart Men kan de poging moedig noemen, die het Rera- scheid-Schauspiel heeft ondernomen om voor leerlingen van Nederlandse middelbare scholen „Gottes Utopia" te spelen, de toneelbewerking van de bekende roman van Stefan Andres. Moedig, omdat de hele geschiedenis gebaseerd is op de katholieke sacra mentenleer en gesitueerd is in Spanje ten tijde van de burgeroorlog. Om dat alles in een vreemde taal duidelijk te maken is meer nodig dan een streven om de Nederlandse middelbare school jeugd een beter en rijker begrip van de Duitse taal bij te brengen. Regisseur Wilhelm Michael Mund heeft teveel aan dit ideaal geofferd. Persoonlijk geloof ik, dat Das Schauspiel zich dit ideaal niet hoeft te stellen. Laat men goed toneel in de Duitse taal brengen en de Nederlandse school jeugd zal daar bijzonder veel van le ren. Van het mysterie van de biecht werd nauwelijks iets tastbaar gemaakt tijdens de voorstelling, die wij gister middag in het Heemsteedse Minerva- theater zagen van „Gottes Utopia". Men speelde het boeiende en goed ge componeerde stuk te uiterlijk, met een teveel aan pathos. Graag wil ik de moeilijkheid verdisconteren, dat men speelde in een niet gemakkelijk thea ter waarvan men de mogelijkheden en de moeilijkheden niet kende. Een extra-handicap was, dat de in het stuk centraal gestelde droom van de in zijn cel teruggekeerde Carmeliet, waarin de stem gehoord wordt van de vroegere novicenmeester, gistermiddag volledig in duigen viel. Door een de fect aan de geluidsinstallatie was de tekst onverstaanbaar en daardoor het stuk nauwelijks meer te volgen. Maar afgezien daarvan heeft Mund van de voorstelling een soort propagandastuk gemaakt: de gehoorzaamheid van een officier voor Duitsers natuurlijk een uiterst actueel probleem, werd cen traal gesteld, waardoor aan het wezen van het stuk: de zin van de menselijke eenzaamheid, tekort werd gedaan. Van daar veel pathetisch geschreeuw en weinig of geen innerlijke spanning. Günther Stellmachcr zette zijn uitge treden Carmeliet te rechtlijnigen te wel bijzonder mooie spelmomenten te zien gaf. Oscar Matull als zijn tegen stander, de republikeinse luitenant Pe dro, slaagde er niet in zijn innerlijke strijd zichtbaar te maken. De recht lijnige sergeant van Hans Georg Dra ger werd goed volgehouden. Bij hem zag men ook naast de ernst van de voorstelling, iets van ironie en zelfs van sarcasme. Wilhelm Michael Mund zelf speelde het rolletjje van de sol daat volkomen uit en bewees daarmee opnieuw een uitstekend theatervakman te zijn. Volgend jaar komt het gezel schap terug met „Kabale und Liebe" van Schiller. J. W.v.d. V. HAARLEM, 7 mrt. De voorstelling van „Hendrik IV" van William Shakespeare, die de Haagsche Comedie gisteravond in de Haarlemse schouwburg voor abonnementspubliek heeft gegeven, is ons enigszins tegengevallen. De voor stelling stak zoals men dat pleegt te noemen uitstekend in het pak. John Bury ontwierp het monumentale, gemakkelijk wisselbare decor en David Walker tekende de rijke Elisabethaanse costuums. De dominerende kleuren blauw en groen riepen onweerstaanbaar een boeiende sfeer op. Maar regisseur Michael Croft is er niet in geslaagd die sfeer in de voorstelling waar te maken. Feitelijk heeft hij geen enkele sfeer opgeroepen. De voorstelling hinkte op twee benen: enerzijds het pathetische koningsdrama en anderzijds de joyeuze Falstaff-kluchl. de vaste hand van een regisseur die Bert Voeten heeft de oorspronkelijke tekst in zijn vertaling alle recht ge daan. Hij maakte prachtige verzen, zo als Shakespeare deed en wisselde die in de Falstaffscènes af met een sappig volksproza. Het is waar, wat hij in de toelichting schrijft: Falstaff is de bin dende figuur in het drama, het snij punt van de historische kronieklijn van het koningsdrama, en van de klucht- lijn van het drastisch beschreven volks leven van z;jn tijd. Maar in deze voor stelling leidden beide lijnen een eigen leven, waarbij de zo sterk aanspre kende Falstaff-lijn nog vaag en con tourloos bleef doordat Joris Diels de spitse, don-quichotterige Falstaff te oubollig opzette. Men herinnert zich, dat hij in enkele dagen tjjds vóór de première deze rol heeft moeten over nemen van Albert van Dalsum, die plotseling onwel was geworden. Men kan grote bewondering hebben voor de prestatie van Diels, maar het toch met deze opzet volstrekt oneens zijn. De „koningslijn" lag regisseur Mi chael Croft kennelijk beter. Het was of er in de hiertoe behorende scènes plotseling een rust in de voorstelling kwam, waarin het drama gedijen kon. Bob de Lange gaf Hendrik IV een waarlijk vorstelijke allure mee, al vind ik het hinderlijk dat ik hem maar voor de helft kan verstaan. Bepaald opzien barend was Wim van Rooij, die tot nu toe altijd kleine rolletjes heeft gespeeld, maar nu als de Prins van Wales een prachtig karakter opbouwde en dit ge durende de hele voorstelling volhield. Hij paart een uitstekende plastiek aan een voortreffelijk verzen zeggen. Naast hem was Jules Royaards als zijn jon gere broer Lancaster van een sterke, jongensachtige ingetogenheid. Het is ondoenlijk alle rollen de revue te laten passeren. Albert van Dalsum speelde deze avond voor het eerst, nu als de lyrische Welshe edelman Owen Glen dower. Hij deed dat uitermate ex pressief en met veel gevóél voor de vele nuances van deze kleine rol. Jules Croiset speelde een sterk-mannelijke, onstuimige Henry Percy en buitte daar mee alle mogelijkheden uit die Shake speare in deze prachtig geschreven rol heeft gelegd. Opmerkelijk zuiver was Maria de Booy als het Welshe meisje, dat afscheid neemt van haar man, die ten oorlog trekt. Anne-Marie Heyligers maakte van Percy's echtgenote, een speelse en onstuimige jonge vrouw. Zo waren er meer goede rollen in deze voorstelling, maar toch rammelde de voorstelling als geheel. Men miste greep op het stuk heeft. Dat bleek ook in enkele uiterlijke dingen: een ge vecht als in V kan men symbolisch weergeven, maar dan moet het met vaste hand geleid zijn. Dat bleek al thans gisteravond allerminst het geval. De soms wat erg nadrukkelijke toneel muziek was gecomponeerd door Jur- riaan Andriessen. Vanavond wordt de (Advertentie) VraagtUw schoenhersteller naar GOLDEN TIP leren zolen, dan weet U zeker dat U het beste krijgt. FABRIKANT: Fa. Box en Zoon - Haarlem - Tel. 53837 Joris Diels in de rol van Falstaff. voorstelling in een andere abonne mentsserie herhaald. J. W. v.d. V. HAARLEM, 5 maart De Stichting voor financiële hulp aan studerenden te Haarlem heeft over het cursusjaar 1961-1962 een totaal van ƒ33.880 uit gekeerd. Het gemeentelijk subsidie van 30.000 werd daarmee volledig besteed, terwijl uit gerestitueerde bedragen en giften van een particulier nog eens 3880 kon worden uitgekeerd. Dit jaar kwam 12.000 vrij doordat een naar ver houding vrij groot aantal oud-bursalen afstudeerde of een assistentschap kreeg. Van particuliere zijde werd 2000 ont vangen. Voor 1962 wordt niet verwacht, dat er zoveel gelden vrijkomen. Aangezien verwacht wordt, dat het aantal aanvragen om financiële steun eerder zal stijgen dan dalen, heeft het stichtingsbestuur van de gemeente ver hoging van het subsidie gevraagd. In tussen heeft het gemeentebestuur het subsidie van 30.000 op 35.000 na bracht. Het aantal aanvragen was dit jaar alweer groter dan het jaar tevoren. In 1953 werd nog in 103 gevallen ge vraagd om een studiebeurs of -toelage. Dit aantal is in 1961 gestegen tot 262, en wel 64 in groep A (academische studen ten), 148 voor groep B (HTS, kweek scholen e.d.) en 50 voor groep C (mid delbare scholen etc.). In groep A werd tenslotte aan 48 ge gadigden financiële hulp geboden tot een bedrag van in totaal 13.150. Van deze gegadigden studeren er 25 aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam 3 in Leiden, 14 in Delft, 3 in Wagenin- gen, 2 aan de Vrije Universiteit in Am sterdam en 1 in Groningen. De gega digden waren afkomstig van de ver schillende Haarlemse middelbare scho len. Een zeer groot aantal van de ge- holpenen kreeg ook nog van andere in stanties financiële hulp. Een bedrag van 17.510 is uitgekeerd aan 115 kandidaten in groep B. Deze kandidaten volgen het onderwijs aan een groot aantal gespecialiseerde opleidings instituten in den lande, maar vooral ook in Haarlem (rijkskweekschool). Tenslot te werd aan 30 kandidaten in groep C een totaal van 3220 uitgekeerd. Twaalf kandidaten uit deze groep werden door het Brongersmafonds gesteund met in totaal 1030. De zandzuiger „Haarlem" die de Zuid- Schalkwijker polder heeft leeg gezogen en in negen maanden 1000.000 kubieke meter zand naar boven heeft gebracht ten behoeve van de ophoging voor de nieuwbouw in Haarlem, wordt nu door de bok JUMBO van de fa. Goedkoop uit het water getild en in twee delen op twee grote trailers gezet. Het gevaarte dat ruim 100 ton weegt, zal over de vrij zwakke dijk moeten worden gereden en via de Schipholweg naar een nieuw kar wei moeten worden overgebracht. De foto geeft een beeld van de voorberei dende werkzaamheden. De zuiger wordt eerst helemaal uit elkaar genomen, zodat alleen de twee drijvers met de machine kamer overblijven. Elke drijver weegt ±55 ton, zwaar genoeg om veel moeilijk heden te veroorzaken! Advertentie DEN HAAG, 7 maart De bezwa ren die de Bond van Bloembollenhan delaren aanvoert, getuigen van een on juiste opvatting. De Bond van Bloembollenhandela ren matigt zich een positie aan, die al le perken te buiten gaat. Laten we hopen dat de Bond van Bloemenbollenhandelaren nog eens tot de ontdekking komt dat het hier geen Produktschap voor Bloembollenexport is, maar voor Siergewassen. Deze minder vleiende opmerkingen aan het adres van de Bond van Bloem bollenhandelaren werden gemaakt, tij dens de openbare vergadering van het Produktschap die gisteren in Den Haag werd gehouden. Oorzaak van dit alles: het oude zeer, de bolbloemenexport. Veertien dagen geleden raakte het con tingent bolbloemen dat naar Duitsland gestuurd mocht worden uitgeput. On der bepaalde voorwaarden mocht dit contingent worden overschreden tot de hoogte van het EEG-globaal contingent. De voorzitter van het PVS, dr. A. J. Verhage, zocht toen contact met de voorzitter van het Zentral Verband Herr Sievert. Toen hij de Duitser aan de telefoon kreeg, hem vertelde dat het contingent was uitgeput en men dus zou stoppen, deelde de heer Sievert hem mede dat men door kon gaan. De Duitse vakorganisaties hadden besloten verder te gaan dan de aanvankelijk overeengekomen DM 1.000.000. De voor zitter van het PVS had onmiddellijk de exporteurs op de hoogte laten stellen. De Bond van Bloembollenhandelaren was zeer verontwaardigd over het feit dat dit besluit was genomen zonder de Bond te raadplegen. Er ging een briel naar het PVS, die er niet om loog en men stuurde een afscnrift naar de le den en naar andere personen. Ter ver gadering bleek dat de voorzitter volko men gerechtigd was dit besluit te ne men, zonder bepaalde organisaties erin te kennen dat was in de praktijk trouwens niet mogelijk geweest en verscheidene leden wezen er op dat de Bond van Bloembollenhandelaren moet beseffen dat hèt PVS de belangen van de gehele Nederlandse sierteelt dient te behartigen. De brief van de Bond was een dag voor de vergadering binnengekomen en dr. Verhage was blij dat het schrijven in een openbare vergadering behandeld kon worden. Hij zette uiteen hoe hij contact had gezocht met de heer Sie vert en hoe die meteen uit de doeken had gedaan dat met de export van bol bloemen niet gestopt behoefde te wor den. De bolbloemen waren in Duitsland zeer hoog in prijs. En daar dit kopers afschrikt, had men er geen enkel be zwaar tegen als men van Hollandse zij de bolbloemen bleef sturen. Daar het verzoek van Duitse zijde werd gedaan zonder dat er enige aandrang werd uit geoefend, had dr. Verhage geen enkele term aanwezig geacht om eerst het be stuur van het PVS te raadplegen, laat staan een bepaalde organisatie. Eerst alle organisaties op de hoogte stellen behoorde tot de onmogelijkheden, want dan had de vergadering van gisteren afgewacht moeten worden. De export had dan een kleine veertien dagen ge stopt moeten worden en dat kon niet. De bezwaren van de Bond getuigen van een onjuiste opvatting, aldus dr. Ver hage. De regeling wat betreft de bol bloemenexport, is niet getroffen voor de Hollandse bollenexporteurs, maar om de overgangsperiode naar een ge heel vr^je bolbloemenexport voor de Duitse afnemers acceptabel te maken. De Bond, zo zei dr. Verhage, is zich kennelijk niet bewust dat we de Duitse afnemers zeer voorzichtig behandelen. Hij deelde verder mede dat de contin gentsuitputting strikt geheim blijft. Op het PVS dragen drie leden kennis van de cijfers. Hangt men aan de grote klok dat het contingent bij-na is uitge put, dan bestaat immers het gevaar dat men te maken krijgt met grote ex port-, .stoten". Dan krijgt men juist marktverstoring. Dat willen we in hel belang van de Duitse afnemers voorko men," aldus spreker. De heer TH. DE VROOMEN wees er op dat de Duitsers blijkbaar wel van de te nemen maatregelen op de hoogte waren. Op de veiling in Neuss (Duits land) had de Bond het grote nieuws vernomen. Wat de Duitsers doen, moe ten zij weten, aldus .de voorzitter. De heer STERRINGA meende dat de voor- HELMOND, 7 maart. De directie van de N.V. „1001 Plastics" heeft be sloten haar bedrijf in Someren (N.Br.) over te plaatsen naar Halfweg. Op 27 januari zijn zoals bekend de fabrieksge bouwen van dit jonge bedrijf tot de grond toe afgebrand en werden de circa honderd employé's werkloos. Om de produktie onverwijld te kunnen voortzetten wordt het bedrijf nu naar Halfweg overgeplaatst, waar passende bedrijfsgebouwen beschikbaar zijn. Met het personeel (waaronder veel meisjes) is nog geen volledige overeenstemming bereikt. Het heeft enig „kwaad bloed" gezet, dat circa veertig procent van het personeel in strijd met de wettelijke be palingen zich bereid heeft getoond on middellijk ontslag te nemen na uitke ring van een dubbel weekloon. Slechts vijf employé's zullen met de onderne ming uit Brabant naar Noord-Holland vertrekken. zitter die trouwens door het bestuur is gemachtigd zelfstandig stappen te nemen wanneer dat nodig moeh; zijn volkomen terecht heeft gehandeld. Hij achtte het onjuist dat de Bond uiting aan haar misnoegen gaat geven door brieven rond te sturen, enz. Laat men eerst informeren hoe de zaak zit. De heer ELFERINK betoogde dat hetgeen nu gebeurd is, precies dat is wat het bestuur altijd gewild heeft. De Bond, aldus de heer Elferink. matigt zich een positie aan die alle perken te buiten gaat. Ik hoop dat de Bond nog eens tot de ontdekking komt dal het PVS er is voor de gehele sierteeltseo- tor en niet uitsluitend voor de bloem bollenexport. Ook de heer VAN BRAAM achtte de houding van de Bond niet juist, terwijl de heer Kralt naar voren bracht dat zeer beslist in hel be stuur is afgesproken hoe men in der gelijke gevallen dient te handelen. Hij verheugde zich over de koers die de voorzitter had gevolgd. Er is gehan deld in het algemeen vakbelang. De heer STEINMÈTZ verwonderde zich over het feit, dat de Bond zo veel ruchtbaarheid aan zijn ontstemming heeft gegeven. Dr. Verhage verklaarde: „We zullen de Bond laten weten wat hier vanmid dag is gezegd en ik hoop dat alle re laties van de Bond ook een afschrift van dié brief zullen ontvangen." De definitieve kortingspercentages bloembollen oogst 1962 werden vervol gens vastgesteld en in het systeem van heffen der vakheffing komt geen wijzi ging. Nadat enkele verordeningen on der de hamer waren doorgegaan en men uitvoerig had gesproken over de minimumexport- en minimumaankoop prijzen van boomkweker jjprodukten, sloot dr. Verhage het openbare gedeel te van deze vergadering. VINOENnUS Zondag 11 maart om kwart voor tien wordt voor de leden van de St. Vincentiusvereniging in de St. Franciscuskapel aan de Zoetestraat een H. Mis opgedragen. Na afloop is er een ontbijt en wordt een algemene vergade ring gehouden. (Advertentie) VOLKSWAGEN - OPEL - CHEVROLET. A.R. verzekerd met ongelimiteerde W.A.- dekking, goedkoop wintertarief. Reser veer reeds thans voor Uw vakantie. N.V. Amsterdamsche Rijtuignmaatschappij Haarlem - Houtplein 21 - Telefoon 22020 AMSTERDAM. 7 maart In een over het geheel genomen onveranderde tot iets lagere markt hebben aandelen Phi lips vandaag wederom de aandacht ge trokken door een vaste houding. Het fonds opende op 1604 (4- 11), nadat van morgen in de niet-officiële handel zelfs reeds 1068 was betaald. Naar verluidde bestond er vraag voor Franse rekening. Na de hoge opening liep de koers echter achteruit. Tegen half twee werd 1058 gedaan, waardoor het voordelig verschil ten opzichte van de slotkoers van giste ren tot vijf punten was gereduceerd. Aandelen Kon. Petroleum hebben een halve gulden moeten prijsgeven, waar mede de koers in Amsterdam zich aan paste bij het Amerikaanse niveau van gisteren. Hoogovens waren 3 pnt. la ger. Unilever is onveranderd gebleven, evenals AKU. In de scheepvaartafdeling was het koersbeeld enigszins onregel matig. Stoomvaartmij. Nederland en Scheepvaart Unie waren ruim 1 pnt. be ter. Daarentegen gaven Pakketvaart en H.A.L. een lichte afbrokkeling te zien. Bij de cultures liep Delimij. nog een rijksdaalder achteruit. Amsterdam Rub ber was ook iets lager, maar HVA kon zich op het vorig niveau handhaven. Op de staatsfondsenmarkt gaf de 4 pet. lening 1962 een fractionele koers- verbetering te zien. Gehandeld werd op 98 7/8, zodat nog een disagio van 3/8 t.o.v. de emissiekoers bestond. De staf- fellening was in herstel. De volgende dividenden zijn nog aangekondigd: Ned. Kabel 18 pet. (onveranderd), waarvan 6pct. reeds als interimdividend is uitge keerd. Verder Pluvier 8 (vorig jaar 9) pet. over het in het verslagjaar vergrote kapitaaL Op de nieuwe aandelen wordt het halve dividend uitgekeerd. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KX..M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand. Oil Ny Tidewater Unilever U.S. Steel 5/3 49 41 51% 76V- 55 81 19 33% 59*8 58-K 39% 40% 29% 56% 55 21% 51% 70& 6/3 49% 41% 56% 75% 55% 80% 19 33% 60 57% 39 40% 29 55% 54% 21% £1% 7U% Stemming: onregelmatig, lager

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3