Voorlopig geen versterkingen naar Nieuw-Guinea REGERING BEZORGD OVER ACTIES VAN INDONESIË Raketten naar Midden-Oosten Laatste problemen tussen Frankrijk en FLN opgelost V eiligheidsmaatregelen in Parijs weer verscherpt SNEEUW-SCOOTER IN ZWEDEN ver ma at Helpers van O.A.S in België gepakt Handel in blancopassen voor het geheime leger OAS-PROPAGANDA PROF, de QUAY NA LANGE KABINETSVERGADERING: GROOT OPTIMISME IN EYIAN Militaire actie tegen Z.-Afrika? „Mouvement d*Action Civique" Brand in hotel te Wijk aan Zee 's Nachts vorst Het weer WITTE KRUIS y de echte Rusland levert aan Egypte, Syrië, Irak Brillen eindelijk ook in Haarlem goedkoper! leforeijou êmj! Het weer in Europa Aanhoudend, koud DINSDAG 13 MAART 1962 85ste JAARGANG No. 31078 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 maart De Nederlandse regering wil alle medewerking verlenen aan de pogingen van Amerikaanse zijde, om de voorbereidingen te doen slagen, die worden getroffen om met de Indonesiërs tot onderhan delingen te komen ter oplossing van het conflict over Nieuw- Guinea. Er wordt thans door de Amerikanen druk bemiddeld, om althans tot een gesprek te komen, waarin men zich vooralsnog be perkt tot het opstellen van de agenda voor de eigenlijke onder handelingen. Beperkt voorgesprek Op spoed aangedrongen Gevaar voor invasie Eventuele derde tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. HAAR LEN/1 kwaliteitsbakkerijen JIméé Suède dames- en herenjasjes -» BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Mrectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severir». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IEIARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents c et n n hoogte De administratie behoudt zich het recht voo advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maand, 7.90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uu 's avonds tel. 21544. Vooroverleg met Indonesië komt nu in zicht Prof. De Quay, die gisteren als eer ste in het onlangs geopende pers centrum „Nieuwspoort" in Den Haag een persconferentie gaf over het geschil met Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea, onder- itreepte enkele delen van zijn ver klaring met stevige tikken op tafel De minister-president hield zijn persconferentie na een zeer lang durige kabinetsvergadering. Van de andere kant blijft de moge lijkheid bestaan, dat Nederland nog tot het zenden van versterkingen naar Nieuw Guinea zal moeten overgaan. Wanneer Indonesië doorgaat steeds scherpe taal te laten horen over wat Nederland in Nieuw-Guinea doet en daarbij ook militaire maatregelen blijft treffen, dan kan het moment komen, waarop de regering tot het zenden van versterkingen zal moeten besluiten. De minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft deze mededelingen maan dag aan-de pers verstrekt na een bui tengewone vergadering van de minister raad, die van 's morgens tien uur tot diep in de avond heeft geduurd. Hij kon de journalisten de verzekering ge ven, dat de besluiten waartoe men was gekomen, in eensgezindheid zijn geno- men. In de vergadering van het kabinet heef' de minister van Buitenlandse Za ken mr. J. Luns, uitvoerig mededeling gedaan van zijn bevindingen in Washing ton en Tokio, ter nadere verduidelijking en aanvulling van de vele telegrammen die hij reeds naar Den Haag had ge zonden. In dezelfde kabinetsvergadering zijn in de namiddag lt. admiraal H. H. L. Pröppe-L, voorzitter van het Comité Verenigde Chefs van Staven en Vice- admiraal L. Brouwer anderhalf uur aan wezig geweest om de regering over de militaire aspecten van de zaak nader Van advies te dienen. Prof. De Quay zei, dat de regering haar bezorgdheid over de redevoerin gen, die steeds weer van Indonesische zijde worden gehouden, niet wil verhe len. In de extra kabinetsvergadering is besloten op dit moment nog geen ver sterkingen te zenden. Ook over een mo gelijke evacatie van een deel van de bevolking van Nieuw-Guinea en de voorbereidingen daartoe hebben de mi nisters gesproken. Op dit punt is even min reeds een definitief besluit geno men. Het inleidend gesprek, waartoe Ne derland met Indonesië gaarne bereid is, zal een beperkt karakter hebben. Het gaat Eileen om het formuleren van de tekst van de agenda, die voor de eigen lijke onderhandelingen moet worden op gesteld. Ook deze laatste onderhandelin gen zullen geen bilateraal karakter kun nen hebben. Nederland is slechts bereid tot een gesprek met een derde aanwe zige. Het gaat er thans om wie dat zal zijn. Prof. De Quay wilde geen namen noemen. Er zijn verscheidene personen die in aanmerking komen, zei hij. Voor de inleidende besprekingen schij nen de Indonesiërs inderdaad eveneens bereid te zijn de aanwezigheid van een derde te aanvaarden en geen voor- Waarden te stellen, WEiaraan vooraf zou moeten worden voldaan. Zij willen wel, dat deze besprekingen een geheim ka rakter zullen hebben. „Althans dit alles voorzover wij zijn ingelicht", merkte de minister-president op. De diplomatieke betrekkingen zijn im mers nog steeds niet hersteld. De rege ring zal ook dit herstel niet als voor- Waarde stellen voor het komende ge sprek. Evenmin heeft zij een limiet ge steld voor het tijdstip waarop de onder handelingen moeten beginnen. Er is van Nederlandse zowel als van Amerikaanse zijde wel met kracht aan gedrongen op spoed. Komt er een voor hiel omtrent de derde aanwezige, dan Z|jnwij bereid, aldus prof. De Quay, zo- Dodig binnen vierentwintig uur te beslis sen. Indonesië geeft beslist de voorkeur han een Amerikaan. Nederland is bereid ®°k dit te aanvaarden. Bjj de daarop t'Wgende onderhandelingen wordt ech- ®r van Nederlandse zijde aangedrongen "b de aanwezigheid van de secretaris generaal der Verenigde Naties, de heer y® Thant. Hoe de Indonesiërs daar kenover staan is nog onzeker. eJne<*?rian<* beeft een voorkeur voor ryïï Plaats waar de onderhandelingen „r-r.?".worden gehouden, maar, aldus de trinaf r"President, wil men een andere iy.a„s' ban zal het gesprek daarop niet »»opn afspringen. Kp„f'een vraag, of Nederland bereid is ^sc-iursoverdracht te aanvaarden, ant- ""tordde prof. De Quay: „Van deze zaak is nog in het geheel geen sprake. Het gaat bij het komende gesprek nog slechts om de formulering van de agenda. Niets meer. Wij moeten de zaak beslist niet overhaasten", zo verduidelijkte hij. Het kabinet heeft dan ook een gehele dag uitgetrokken voor het overleg in aanwezigheid van minister Luns en alles zo uitvoerig mogelijk willen bespreken, zonder op de gang van zaken ook maar in het minst vooruit te gaan lopen. V Gevraagd werd, wat de aanleiding is tot de vrees van de regering voor een nieuwe invasie. De minister-president verwees naar de redevoeringen van de laatste tijd, die in Indonesië zijn afgesto ken en ook naar de maatregelen, die daar worden genomen. „Wanneer men dat alles zo ziet, dan moet wel de con clusie luiden dat de kansen op een inva sie inderdaad groter worden", aldus prof. De Quay. De regering hoopt ech ter en verwacht ook, dat er spoedig een eerste gesprek tot stand komt, en dat van dat moment af aan allerlei uit spraken en maatregelen van Indonesië een eind zal worden gemaakt. Mocht men ermee doorgaan, dan zal dit de resultaten der besprekingen en het ver loop ervan zeker niet vergemakkelijken, aldus de minister-president. Op de vraag, of de Nederlandse rege ring van plan is, de Papoea's bjj het komende overleg te betrekken, volgde het antwoord: „Wij zjjn van mening, dat wij bij het innemen van een standpunt van Nederlandse zijde in elk geval de Papoea's rechtstreeks moeten betrek ken". In de Verenigde Staten worden als eventuele derde partij behalve de eer der genoemde Eugene Black en de Ier F. W. Boland ook aangeduid Chester Bowles, Kennedy's adviseur voor Aziati sche, Afrikaanse en Latijns-Amerikaan se zaken, en John McCloy, adviseur voor ontwapening van de Amerikaanse president. (Advertentie) PIJNSTILLER TEL AVTV, 13 maart. (UP!) Welin gelichte kringen in Tel Aviv hebben me degedeeld, dat de Syrische re tering mo menteel met de Sovjet-Unie onderhan delt over de aankoop van luchtdoel raketten. De onderhandelingen worden voor Syrië in Moskou gevoerd door de minister van defensie en de militaire opperbevelhebber, aldus de zegslieden. Zij wezen erop, dat Egypte en Irak reeds eerder met dergelijke wapens zijn uitgerust. De zegslieden zeiden voorts, dat Egypte contact heeft gezocht met de Sovjet-Unie voor levering van raketten voor de Egyptische straaljagers van het type Mig-19. Het Britse zondagsblad „Sunday Tele graph" meldde deze week, dat onder handelingen van Egypte en Irak met Rusland over de aankoop van geleide projectielen „hun voltooi'ng naderen". (Advert at) Sinds enige tijd is er ook in Haarlem een brillenspeciaalzaak, waar iedereen, dus ook particulieren 30% korting op de normale prijzenvan monturen en gla zen krijgt. Ziekenfondsleden krijgen de glazen op voorschrift zonder bijbetaling. Vrije keuze uit c.a. 500 modellen van de beste fabrikaten. 2 jaar gratis ver zekerd tegen breuk en verlies. Onze zaak is dan ook enig in Nederland Brillenspecialist HAAGSMAN. Jansstraat 56 t/o Gerechtsgeb. Tel. 10180 Columbia. De aardbeving, die za terdag heeft plaats gehad in Columbia, nabij Manizales, heeft aan ongeveer vijfentwintig mensen het leven gekost. (Reuter) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 13 maart Het merendeel van de waarnemers rond de conferen tie van Evian hield het er gisteravond op, dat de dag van vandaag heel wel het einde van de onderhandelingen zou kunnen brengen en de ondertekening van he' bestandsakkoord Frankrijk- FLN. ieder geval heeft h het sinds zondag enigszins getaande op timisme ten aanzien var het tempo In Zweden, waar het nogal eens wil sneeuwen, heeft een handig iemand een sneeuwscooter ontworpen, waarop men over de witte aardvacht glijdt. Het werkt heel simpel: gewoon een slee die wordt aangedreven door een soort rupsbanden. (Advertentie) Paul Krugerkade 31 Tel. 02500 - 50180 KAAPSTAD, 13 maart (Rtr) De Zuidafrikaanse minister van defensie, Jacobus Fouche, heeft in de Senaat ver klaard dat een aantal Afrikaanse landen heimelijk een militaire actie tegen Zuid- Afrika voorbereidt. Geoefende communisten zijn volgens de minister in vele Afrikaans^ staten doorgedrongen. Deze penetratie zal wor den gevolgd door economische, techni sche en militaire hulpverlening. In het afgelopen jaar is door de communisten aan zeven Afrikaanse staten militaire uitrusting geleverd, waaronder straalja gers, bommenwerpers voor de lange af stand, tanks, artillerie en zelfs oorlogs schepen. Zuid-Afrika neemt maatregelen om aan een eventuele aanval het hoofd te kunnen bieden. De militaire opleiding wordt verbeterd en de uitrusting wordt gemoderniseerd. van ontwikkeling der conferentie weer volledig hersteld. De acht uren be raad, die de beide delegaties gisteren hebben gehad, zijn weliswaar een uit puttend karwei geweest, maar zij hebben de oplossingen in zicht ge bracht van de grootste, tot het laatst bewaarde moeilijkheden. Nu rest nog slechts het zetten van de laatste puntjes op de laatste i's van de finale redactie. Volgens een aan Franse zijde ver breide zienswijze zouden de laatste haperingen in het onderhandelings verloop voornamelijk toe te schrijven zijn geweest aan een bij de FLN-onder- handelaars aanwezige rest van diepzit- tende vrees voor de sprong in het duis ter die de ondertekening van het be standsakkoord zou zjjn indien die niet met in hun ogen genoegzame garan ties is omgeven. Zo zouden Belka- cem Krim en zijn collega's zich er o.a. op hebben toegelegd het FLN te verzekeren van het overwicht bin nen Algerije's „voorlopige executie ve", welk overwicht voornamelijk daarvan zal afhangen, wie de vier persoonlijkheden zuilen zjjn. die door de Franse regering en het FLN ge zamenlijk moeten worden aange wezen. Voorts zouden de FLN-onderhande- laars erop hebben gestaan, dat ge durende de tussentijdse periode tegen over de met de uitoefening van de Franse soevereiniteitsrechten beklede Franse hoge commissaris, de voorlopi ge executieve zou kunnen optreden als het gezagsorgaan van een waarlijk intern zelfbestuur. De voorlopige exe cutieve zou daarbij de volledige be schikking moeten hebben over de „plaatselijke strijdmacht", de zogehe ten „Force locale", met de bevoegd heid om zonodig deze ook in te zetten voor de ordehandhaving in de grote steden, die dus niet gereserveerd zou den moeten blijven voor de Franse strijdkrachten onder oppergezag van de Franse hoge commissaris. Voor deze en andere moeilijkheden schijnen dan gisteren in hoofdzaak de oplossingen te zijn gevonden, waarna niets de ondertekening van de be standsovereenkomst nog in de weg kan staan. De ondertekening zelf zal, naar verluidt, plaats vinden te Evian. Ongetwijfeld zal echter generaal De Gaulle zelf in een toespraak via de radio en televisie de afkondiging van het bestand bekendmaken, waarna de minister voor Algerijnse Zaken en hoofd van de Franse onderhandelings delegatie te Evian, de heer Joxe op een persconferentie uitvoerige toelich ting zai verschaffen. De tekst van de bestandsovereenkomst zal dan ge publiceerd worden en, tegelijkertijd waarschijnlijk, zowel door Frankrijk als door de voorlopige Algerijnse re gering zogeheten „verklaringen van bedoelingen". Deze „verklaringen van bedoelin gen" ten aanzien van de toekomst en van de Frans-Algerijnse samen werking hebben het karakter van door beide partijen aangegane uni laterale verplichtingen van de een tegenover de ander. Zij zijn in ge meenschappelijk overleg opgesteld, maar er is hierbij toch geen sprake van gemeenschappelijk ondertekende documenten. De verklaring ligt voor de hand: een officieel bindend akkoord van Frans-Algerijnse samenwerking zal pas gesloten kunnen worden, wan neer Algerije in het bezit zal zijn van een officiële wettige regering. Hoezeer de afkondiging dichtbij wordt geacht, is ook gebleken uit een serie nieuwe veiligheidsmaatregelen, die de Franse autoriteiten hebben ge troffen met het oog op eventuele ver hevigd dolle en desperate reacties van de O.A.S. Een van die maatregelen behelst de gisteren om twaalf uur in gegane sluiting van het luchtruim boven Frankrijk voor alle particuliere vliegtuigen, met uitzondering slechts van de Franse commerciële luchtlij nen. Op alle vliegtuigen, die zich niet geautoriseerd in de lucht bevinden wordt geschoten. In de tuinen van het Elysée is al sinds enige dagen luchtdoelgeschut op gesteld: op het platform van de Are de Triomphe heeft de militaire politie, de gendarmerie, een commandopost gevestigd, van waaruit zij permanent radiocontacten heeft met haar Parijse kazernes en patrouilles. De bewaking van de Eiffeltoren, die de zendmast draagt van de televisie voor Parijs, is weer verscherpt: men ziet er aan de voet een indrukwekkend samenstel van anti-granaatnetten en barrières. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 12 maart De raadkamer in Brussel heeft het anhoudingsbevel tegen de Brusselse opticien Jean Thiriart, een van de leiders van de Bel gische extremistische rechtse organisa tie „Mouvementd'Action Civique" (MAC) met een maand verlengd. Jndei de vrij dubieuze beschuldiging dat hij zich aan „subversieve activiteiten" heeft schul dig gemaakt, werd Thiriart dinsdag avond gearresteerd, toen hij per vlieg tuig terugkeerde uit Milaan, waar hij samen met de Britse fascistenleider Mosiey en 'e Italiaanse neo-fascisten- leider graaf Borghese een bijeenkomst van de uiterst rechtse beweging „Jong Europa" had bijgewoond. Gisteren is Thiriart -i officieel van beschuldigd medeplichtig te zijn aan 3e diefstal van blanco-paspoorten op 'iet ministerie van buitenlandse zaken. De paspoorten waren bestemd voor leden van het Franse geheime ïeger, de O.A.S. Veertien dagen geleden werden de paspoorten op het minis terie ontvreemd door een ambtenaar van'het departement, tegen wie zon dag eveneens een aanhoudingsbevel werd uitgegeven. Hij bekende in totaal 250 blanco paspoorten te hebben ge stolen. Een gedeelte daarvan over handigde hij aan Thiriart en de an dere verkocht hij aan een Franse ex- officier, die sinds een paar maanden in de Belgische noofdstad woont. Deze Fransman werd gisteren even eens gearresteerd. Hij zou de hem ten laste gelegde feiten direct^ hebben be kend. Hij zou er ook openliji voor uit gekomen zjjn, dat hij voor de O.A.S. werkt. Een aantal b]an paspoorten was door hem reeds in ürculatie ge bracht. De Belgische veiligheidsdiensten heb ben intussen de bewijzen in handen ge kregen, dat de O.A.S. zich nog van an dere, in België gestolen identiteitspapie ren bedient. Zaterdagnacht had de Fran se douane de Belgische gendarmerie van de Belgisch-Franse grenspost Quie- vrain attent gemaakt op de aanwezig heid van een verdachte rode wagen met Franse nummerplaat, waarvan de in zittenden Belgische idei titeitspapieren hadden overgelegd. Deze papieren ble ken van een type te zijn dat in België niet meer geldig is De wagen werd aan een grondig jnderzoek onderworpen en compleet gedemonteerd. Tussen de dub bele wand werd een pak met 44 blanco identiteitskaarten ontdekt van het oude type, afgeleverd door de gemeente Asse, in het arrondissement Brussel. De twee inzittenden werden onder ar rest naar Mons gevoerd. Zij bekenden van Franse nationaliteit te zjjn. Een van de gearresteerden verklaarde stu dent te zijn aan de rechtskundige facul- teit te Lille. Maar hij weigerde ook maar de minste bijzonderheid te ver strekken aangaande de bestemming van de documenten. Te Brussel vernam men dat in januari in het gemeentehuis van Asse werd ingebroken en dat toen een pa' identiteitskaarten werd ontvreemd. Maar aangezien deze documenten allang niet meer in circulatie zjjn, had men aan deze diefstal geen bijzondere bete kenis toegekend. Groot-Brittannië. De Engelse mi nister van gezondheid, Powell, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat dit jaar in Engeland vijf mensen zijn overleden aan de pokken. Zeven mensen, bij wie pokken zijn geconstateerd, worden mo menteel, in quarantaine, verpleegd. (Reuter) llllllllllllllllllllilliilllllllllliliiilillllllllllillllllliiiiiiitllliiiiii Een Franse reporter filmt een affichi van de OAS, dat met duizenden tegelijl. in de straten van Algiers is versche nen. Het affiche toont een mohamme daan en een Europeaan. De plaat wii duidelijk maken dat zij broeders zijn die broederlijk naast elkaar moeten le ver in een Frans Algerije. Dit propa geert de OAS, de organisatie die et grotendeels voor verantwoordelijk is da: de twee Algerijnse bevolkingsgroepen elkaar een dodelijke haat toedragen hetgeen dagelijks resulteert in moorc en mishandeling iniiiiRHiiiHimanHiiniHiiiiiiiiiiHiiniiitininiinifliiiiuiii WIJK AAN ZEE, 13 maart Van morgen is brand uitgebroken in hote „Berg en Dal" aan de Bosweg. De brand woedde op de bovenverdieping van het gebouw en de vlammen von den gretig voedsel in de hardboardschot ten. die dt kamers afschutten. De Be- verwijkse brandweer, was spoedig ter plaatse. Met elf stralen werd de brand bestreden en beperkt tot de bovenver dieping. De brand trok een „rote belangstel ling; vanaf het Paasduin volgden velen de verrichtingen van de brandweer. Een enorme rookpluim steeg loodrecht om hoog. Vlammen sloegen uit de ramen van de bovenetage. Ook wethouder E. Gerritse was op de plaats van de brand aanwezig. Het hotel bijna geheel van hout is meer dan vijftig jaar oud. De capa citeit bedraagt veertien bedden. Mo menteel verblijven alleen enige Duitse arbeidskrachten van Hoogovens in het hotel. Zo vlak voor het zomerseizoen kan de brand als een extra tegenslag voor de eigenaar worden gezien. Niger. De Verenigde Staten en de Afrikaanse republiek Niger hebben een overeenkomst gesloten, op grond waar van de V.S. voor een bedrag van 750.000 dollar zullen bijdragen aan de ontwikke ling van Nigers telefoon- en telegraaf dienst. (UPI) «spas kf v *- -Km Alle openbare gebouwen in Parijs worden zwaar bewaakt met het oog op een eventuele putsch-poging van de OAS, nu elke dag het definitieve akkoord Frankrijk-FLN tot stand kan komen. Een stuk luchtdoelgeschut priemt omhoog op het dak van het ministerie van Defensie. DE BILT, 13 maart Vooral in het westen en zuiden van ons land waren tot vanmorgen enkele sneeuwbuien van betekenis gevallen met een laagje van 1 tot 4 cm. Min vijf graden Celsius was de laagste temperatuur; in een groot deel van Duitsland vroor het 5 tot 9 graden. Er blijft nog koude lucht naar ons land stromen, waarin het de ko mende nacht plaatselijk in ons land 5 tot 7 graden kan vriezen. De wind is wat afgenomen, zodat de temperatuur in de middag bij opklaringen iets aan genamer wordt. {Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359b cnax ma neersi station Weer temp temp afgel gisteren 24 uur Den Heidei sneeuwbui 4 -2 1 Ypenburg sneeuwbui 5 -2 0.5 Vlissingen sneeuwbui 5 -0 2 Eelde sneeuwbui 2 -4 0.1 De Bilt sneeuw 4 -4 1 Twente zw. bew 2 -5 5 Eindhoven sneeuw 5 -3 2 Zd. Limburg sneeuwbui 3 4 Verwachting, tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Zonnige perioden maar ook hier en daar een sneeuwbui. Vanavond, vannacht en in de vroege ochtend lichte tot matige vorst, middagtem- peraturen even boven het vriespunt. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Woensdag: Zon: 6.59-18.41 Maan: 11.59-3.20. Locarno Wenen Innsbruck Rome onbew. licht bew. half bew. mist 15 5 11 15 3 -O -4 S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1