Ratten, slangen, schelpen en haaien van onbekende soort JAPANS PRINSJE KRAAIT VAN PLEZIER OwtetHt1 DUJARDIN Permanente expositieruimte voor Amsterdamse studenten n% Brabantse week in Helmond De maandagse beurs in het Krelagehuis Hoofdagent van politie mis handelt vrouw in Zandvoort DE PENRUAN MOORD Op ontdekkingsreis in de Koraalzee BRIEVEN Daggeld van lezers nu was Meer liefde, gegrondvest op een diepere kennis Ex-RAF-vlieger zoekt pet Wil ook in de POLITIEK .Wreek Reef Ratten en nog meer dieren Geen vliegen De geldmarkt blijft krap f50.000 op nr. 184.739 Wijziging in betaling aan mijnpersoneel HARD- EN ZACHT-BOARDS N.V. DE HOUTWERF I m AANDACHT VOOR GESCHIEDENIS HAARLEMSE POLITIERECHTER Zieke stuurman van boord gehaald In stadhuis Amsterdam BIJEENKOMST VERENIGING NEDERLANDSE GEMEENTEN EDWARD KENNEDY Koningin ontvangt soldatenmoeders DINSDAG 13 MAART 1962 PAGINA 2 UW Salzburg Burgerlijke Stand Haarlem Premielening R'dam 52-2 Si Nieuwe telefoongids Kritiek op „Mammoetwet" ■Conflicten Ongebruikelijk O Gesprek over N.-Guinea VLAANDEREN Drie Australische geleerden hebben een interessante ontdekkingsreis onder nomen naar onbewoonde eilanden in de Koraalzee voor d e kustlijn van de sub tropische staat Queensland. Gedurende enige weken vertoefden ztj op deze eilanden, welke zich uitstrekken over een lengte van ongeveer 1.500 km. In genoemde zee. tussen de 15e breedte graad en de Steenbokskeerkring. De ei landen lissen in een gebied, dat meer dan 1% miljoen vierkante kilometer be slaat en er bevinden zich vele riffen, welke voor de scheepvaart buitengewoon gevaarlijk zijn. Het was tijdens een verkenningstocht van het Australische fregat „Gascoyne" dat de mannen der wetenschap de kans kregen hun onderzoek in te stellen „Wat wij vonden was niet alleen won derbaarlijk. maar soms ook betoverend" zo vertelde de leider van het team. dat bestond uit Dr. D.F.McMichaei, curator van de sectie schelpen aan het Austra lische museum te Sydney. Dr. D L Ser- venty vogelkenner verbonden aan het rijksinstituut voor „Wild Life" in Aus- tralie en mr K. Hindwood. een vogel kenner uit Sydney. Sommige eilandjes liggen op slechts 1.000 km afstand uit de kust van Queens land. In totaal werden tien eilandjes be zocht. Sommige eilandjes waren slechts 100 meter breed en 400 meter lang doch er waren er ook van veel grotere afme tingen. 99 Doch niemand heeft er waarschijnlijk ooit voet aan land gezet, behalve dan op het „Wreek Reef", dicht bij de keer kring. Dit eilandje heeft zijn naam te danken aan de schipbreuk, welke er op 17 augustus van het jaar 1803 werd ge leden door een Engels zeilschip, dat met nog twee andere schepen was uitgezon den om het gebied te gaan verkennen, doch strandde Nadat de 94 schipbreuke lingen zich gedurende 3 maanden op het eiland in het leven hadden weten te hou den, konden in een zelf vervaardigd bootje enkele mannen naar Australië komen om hulp te halen, waarna alle schipbreukelingen gered konden worden Merkwaardig was, dat op de eilanden ratten werden aangetroffen. Zeer waar schijnlijk zijn die nog afkomstig van de scheepsstranding. Zij hebben zich ver menigvuldigd enr over de eilanden ver spreid. Er werden bijzondere exemplaren van zeeslangen ontdekt en ook haaien, wel ke in de Australische wateren onbekend zijn. Er waren „waadvogels" die in Sibe rië hun tehuis hebben. Heel bijzonder was de verzameling schelpen, waaronder exemplaren van 35 cm lang en een gewicht tussen de 30 en 40 pond. Er waren „gaapschelpen" met een lengte van een meter. Enorme hoeveelheden koralen werden er gevonden, sommige zijn daarvan be kend als „negerhoofden".Er lagen soms hele bergen van deze koralen die uit de verte aan een rotsblok deder. denken. Het was soms mogelijk c a bij laag tij van het ene eiland naar het andere te waden doch er waren ook wel diepten van 10 - 15 meter waar in het bijzonder de haaien zich actief toonden Er bevond zich een grote variëteit van vissen in het zeegebied. Op de eilanden groeide wel spinifex g'ras waarvan het zaad waarschijnlijk door vogels was overgebracht. Er waren op de eilanden geen vliegen geen muggen en geen vlooien. Alleen op Coringa-eiland werden houtluizen gevon den mogelijk ook van hout van de schipbreuk. Van het kamp dat in 1803 door de schipbreukelingen was opgezet werd niets meer gevonden. Hoewel zij er een aantal maanden hebben geleefd wordt de bewoonbaarheid van de eilandengroep voor niet groot gehouden. Het weten schappelijk team verklaart echter dat het zoveel ontdekkingen op deze eilan dengroep heeft gedaan dat het meer dan een jaar nodig heeft om het meegebrach. materiaal te bestuderen. (Advertentie) Alleenverkoop WENNEKER Schiedam Plaatsing van ingezonden stukken (.firieven van Lezers") betekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming, doch betekent slechts dat de hoofa- redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter met aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug tg zenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een teer bijzon ter geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel Of te wijken. Naar aanleiding van een bericht, dat ik bij mijn thuiskomst uit het buiten land in uw blad van 2 maart j.l. over een cultureel contact tussen Salzburg en Haarlem aantrof, moet ik u medede len, dat het daarin openbaar gemaakte programma niet juist is. Kennelijk zijn de gegevens in dit be richt ontleend aan besprekingen, die ik met het gemeentebestuur van Salzburg heb gevoerd, waarbij voorlopige voor stellen ter tafel zijn gebracht, welke evenwel op de door u genoemde data niet tot uitvoering zullen kunnen komen. Bovendien klopten de gegevens van de uitvoeringen niet, aangezien b.v. prof. Schillhavsky en de heer Neumüller in het geheel niet in het voorgestelde pro gramma voorkwamen. Het overleg met de gemeente Salz burg is nog gaande. Vermoedelijk zal in verband met het feit, dat ver schillende van de in het vooroverleg ge noemden reeds door andere verplichtin- fen gebonden zijn of een geheel an- er programma, of een geheel andere datum uiteindelijk uit de bus komen. D. J. A. GELUK. BEVALT,EN van een zoon: 9 maart: M. J. van Emmerik-Dekker; A. M. Cui- per-Rekelhof; C. S. Waage-Peereboom; H. van de Haar-de Vries; M. van Bo- degom-van der Pligt (2x). 10 maart: M. M. van den Broek-Vreeswijk; M. G. Scholtemeijer-Stolk; H. A. M. van Swaaij-HoekmanW. Ditmar-van de Wall. 11 maart: J. G. van Maas-van Batenburg; J. de Vos-Veenstra; A. W. Vaars-Smit; J. C. Otte-Bijster; J. Maas- sen van den Brink-de Vos; A. M. Leu- ven-Hilhorst. Van een dochter: 8 maart: C. C. Len- terman-Hijnen. 9 maart: H. Gastelaars- Meijer; J. Henkes-DeutekomV. H. Bakker-Otto. 10 maart: J. U. Christof- fels-Jansen; A. J. Breems-Vlaming; J. M. Halsema-Damiaans; M. C. Peters van Alphen; A. M. Stokman-Lodewtjks; M. T. Molnar-Woortman; H. Bies-van ■der Wagen; J. Kaandorp-Meesters. 11 maart: A. van der Linden-Jagt; M. A. T. van der Voort-Koldenhof. OVERLEDEN: 7 maart: A. Wamars, 55 j., de Witstraat. 8 maart: D. Boeré, 65 j., Kastanjestraat. 10 maart: F. A. A. Moseman, 69 j., Dullaertstraat: H. den Otter, 67 j., Kamperstraat. ONDERTROUWT»: 12 maart: C. H. Loots en R. J. Y. Bosch; J. J. M. van Kordelaar en C. M. van der Veldt; W. H. Breed en G. Woudenberg. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 13 maart Vanavond zal de rector magnificus van de Vrije Universiteit, prof. dr. H. Smitskamp een permanente expositieruimte voor stu denten openen. Die ruimte is een klein zaaltje In het café Pé-Cé Corner, hoek P. C. Hooftstraat-Hobbemastraat. De eigenaar van dit café heeft dit zaaltje AMSTERDAM, 12 maart Het tarief van call money (daggeld) blijft zich in stjjding richting bewegen. Nadat het op 26 februari was gebracht van op 1 procent, en op 28 februari op 1pro cent, is vandaag een verhoging gevolgd met een half procent. Het tarief be draagt nu dus 1% procent. De verdere verhoging van de call- rente vormt een duidelijke weerspiege ling van de heersende krapte op de geldmarkt. Het zijn niet alleen de ma kelaars die callgeld zoeken ter finan ciering van hun portefeuilles aan schat kistpapier. maar ook de banken die een achterstand hebben op het verplichte saldo voor de kasreserve. Bovendien moeten de instellingen die in januari de norm voor de toelaatbare expansie van de kredietverlening hebben overschre den er zorg voor dragen dat zij in de periode van 15 maart tot 15 april a.s. een renteloos deposito van gemiddeld (naar taxatie) ongeveer 100 miljoen bij de Ned. Bank hebben staan. Verder is ook de Bank voor Nederlandsehe Gemeenten voor het opnemen van call geld in de markt. De verhoging van de officiële note ring van de calïrente betekent overigens niet meer dan een zekere mate van aan passing van het officiële tarief aan de hogere rente welke in de praktijk reeds van toepassing is. Officieel was het ta rief weliswaar 1% pet. maar in wer kelijkheid moest daarvoor 214 pet. wor den betaald. Incidenteel werd voor klei ne posten zelfs wel 3 pet betaald. ROTTERDAM, 1.2 maart Bij de uitloting van de premielening Rotter dam 1952-H is de premie van 50.000 gevallen op nr. 184.730. Op de nummers 117.556 en 124.282 viel een premie van f 10.000. Met een premie van 1000 lootten uit de nummers 109.204, 115.116, 127.480 146.578, 155.502, 174.146, 178.039, 178.138, en 188.531. De premie van 500 viel op de nummers 111.135, 119.471, 122 507, 140.894 en 188.780. De overige 482 uitge lote obligaties kregen een premie van 150. HEERLEN, 10 maart Binnenkort zal de Mijn Industrie Raad de door de verschillende mijnwerkersbonden inge diende voorstellen tot "erbetering van de lonen en de secundarie arbeidsvoor waarden voor het mijnpersoneel in be handeling nemen. De besprekingen in het dagelijks bestuur zijn hierover in middels reeds beëindigd. Een en ander is gisteren tijdens een alhier gehouden vergadering van de M.I.R. njeegedeeld. De raad besloot bij deze gelegenheid voorts om voortaan de z.g. voorbetalingen elke veertien da gen bij voorkeur op vrijdag te doen geschieden en de z.g. eindafrekening over de voorafgaande maand in het midden van de lopende maand. Voorts trof de Raad een zodanige regeling voor de vrije zaterdagen in december, dat op zaterdag 22 december gewerkt zal worden in plaats van op maandag 24 december, zodat de mijnwerkers dit jaar vier achtereenvolgende dagen met Kerstmis vrij zullen zijn. gratis* ter beschikking gesteld van de culturele vereniging van de V.U.: „S.A.U.".." (Societas Artis Amantium Universitatis Liberae). De studenten hebben het zaaltje zelf omgebouwd tot expositieruimte. Het zeer actieve S.A.U.L. (ongeveer 200 werkzame leden) is verdeeld in een tiental kringen, die zich bezighouden met de verschillende takken in de kunst. Zo bestaat m een kring beeldhouwen een kring schilderen, beide onder leiding van beroepskunstenaars. Tot nog toe hielden deze twee kringer één maal per jaar een expositie van één w ek. Van nu af gaan zij iedere maand een nieuwe tentoonstelling inrichten. De eerste be staat uit een tiental schilderijen en twee kleine drie-dimensionale werken. In de toekomst zullen echter wel bonte ver zamelingen getoond worden, omdat iede re student van de V.U. die iets behoor lijks maakt eer kans zal krijgen te expo seren en omdat de „produktie" uiteraard niet zo groot is, dat men steeds eenvor mige tentoonstellingen kan houden. Met het inrichten van dit zaaltje is één van de twee grote wensen van de schilder- en beeldhouwkring in vervul ling gegaan. De tweede is een eigen atelier te bezitten. Het ziet er echter naar uit, dat aan die wens eerst over een aantal jaren zal worden voldaan, als namelijk de nieuwe studentenflat aan de Kalfjeslaan, waarin ook een ate lier zal komen, klaar zal zijn. Advertentie De grootste keuze in bij HAARLEM - Kampersingel Telefoon 11932 (2 lijnen) 22 mü* Het kleine Japanse prinsje Hiro kraait van plezier als zijn vader en moeder, kroonprins Akihito en prinses Michiko hem mee uit wandelen nemen in de tuin achter de keizerlijke villa. (Van onze correspondent) HELMOND, 13 maart Maandag morgen heeft de rector van het St. Ca- rolus Borromeuscollege dr. W. Beuken, voor ruim 800 leerlingen van zijn ly ceum (de dépendance elders in Peel- lands hoofdstad kon er om organisato rische redenen niet in betrokken worden) een studieweek over Brabant geopend. Daarmee werd aan dit door dr. Moller en dr. H. Knippenberg in 1918 gesticht college een traditie gehandhaafd om een of ander, groot cultuurgebied In het middelpunt der aandacht van de leer lingen te plaatsen. Begonnen werd (in 1951) met de Franse week; vervolgens werd aandacht gevraagd voor de klas sieke cultuur, het koninkrijk „nieuwe stijl" en de romantiek. In tegenstelling met elders komen in de Helmondse stu dieweken docenten en sprekers van bui tenaf tot de leerlingen, om over een sec tor van het algemene onderwerp het licht hunner wetenschap te doen schij nen. Dr. W. Beuken betoogde dat de keu ze van Brabant geen rechtvaardiging behoeft, omdat dit gewest zich boven de maalstroom van de tijd uit opwerkt tot een dominerende betekenis in ons va derland. Hij haalde daarbij een uit spraak van Anton van Duinkerken (een der sprekers van de studieweek) aan: tussen fisteren en morgen verbijsterd, dienen wij het ogenblik van heden te be leven als een kans." Dr. Beuken verwacht van deze Bra bantse Week op de eerste plaat meer liefde, gegrondvest op een diepere ken nis, van alle Caroleanen voor hun ge west teneinde straks in groter ver antwoordelijkheid gesteld alleszins toegerust te zijn voor een diennende taak Spreker zei te hopen, dat de belichting der vele facetten van de Brabantse sa menleving de gemeenschapszin der Ca roleanen mag ontsluiten en bevruchten. Nadat de honderden jongens en meis jes (van de Maria Goretti M.M.S.) het Brabants volkslied hadden gezongen, nam voor de leerlingen der hoogste klas sen van gymnasium, H.B.S en M.M.S. de studieweek een aanvang met een in leiding van Domien van Gent (direc teur van het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant) over de in de aula ingerichte tentoonstelling van acht toonaangeven de Brabantse kunstschilders: Gerard Princee J. v, Eijck, J. en T. Frenken, Chr. v.d. Heyden, J. Lennarts, H. Ley- endekkers en A. Snijders. Ter „confron tatie" met het verleden is op deze ex positie welke ingericht blijft' t./m. 17 maart tevens een aantal voorwerpen, SCHIPHOL, 12 maart In juni zuilen de Douglas-fabrieken de „Alexander Fleming", een nieuwe DC-8 voor de KLM, afleveren. De Nederlandse lucht vaartmaatschappij zal dan over dertien straalverkeersvliegtuigen van dit type beschikken het oorspronkelijk geraam de aantal, dat echter vorig jaar door het verongelukken van een toestel bij Lissabon tot twaalf werd gereduceerd. HAARLEM, 13 maart. Er kom1 blijkbaar geen eind aan de stroom bol- bloemen. Want gisteren bogen in de keuringszaal van het Haarlemse Krela- gehuis de tafels opnieuw door onder de tulpen, de narcissen en de hyacinten. Er werd ook een onderscheiding uitge reikt die men slechts zelden verleent. De fa's Piet Nijssen en Zn en Ant. Njjssen en Zn, beide uit Santpoort, kregen een gouden medaille omdat ze het afgelopen broeiseizoen zo veel bol- bloemen in zo'n beste kwaliteit hadden weten te brengen. De fa. Ant. Nijssen zond gisteren niets in, daarentegen eta leerde de fa. Piet Nijssen een machtige groep zaailingen. We noemen de lilaro- se Vivian Fuchs, de fraaie rose Piel Nijssens Memory, de teer-getinte El Coco, niet groot van stuk, maar fijn li la van kleur, de rood met wit geteken de Holbeats, fors van bloem en beste van stand en tot slot de lilarose Spal ding. Een imposante collectie bracht ook Van der Hoeks Broeiproevenbedrijf, Oude Niedorp, naar voren. We noemen o.m. Golden Victory, First Lady, Paris, Pink Supreme, Jo Vincent, Peerless Pmk, en Christmas Marvel, een tulp die we ook op 18 december al in beste kwaliteit zagen. En er zijn echt niet zo heel veel tulpen die men nagenoeg drie maanden aan één stuk in beste conditie kan showen. Een tulp van aparta kleur- klasse is Fideleo. Deze variëteit (van Lissese or'gine) werd naar voren ge bracht door W. Boon te Bovenkarspel. Jac. Tol, St. Pancras, liet de liefheb bers genieten van Golden Apeldoorn en Miracle, twee darwinhybriden die su bliem van kwaliteit waren. Uit Sassen- heim kwamen Gebrs. Doornbosch met de witte White Superbe en de mooie witte snijtulp Pater Silvinus. De rode, geel gerande Jacques Fath werd door P. A. van Saaxse, Hillegom, ten tonele HAARLEM, 10 maart Dezer dagen is men begonnen met de verspreiding van de nieuwe telefoongids voor het district Haarlem. De directeur van het Haarlemse telefoondistrict wijst er op, dat de gids niet gebruikt moet worden voor 15 maart, daar er nog een aantal technische voorzieningen moet worden getroffen ten behoeve van de telefoon abonnees, die in de buurtschap ,,De Glip" wonen, alsmede voor de netnum mers van de telefoonnetten Hoofddorp, Vijfhuizen, Lijnden en Nieuw Vennep. Deze voorzieningen zullen op 14 maart tussen 22 en 24 uur hun beslag krijgen. gevoerd. Van dezelfde inzender zagen we de prima witte Blizzard. Een forse karmijnrode tulp was Atlas, naar voren gebracht door D. v. Bruggenum, Hille gom, die tevens de dubbele rose Ange- lique voor het voetlicht bracht. De fa. C. J. Zonneveld, Voorhout, bracht een grote collectie hyacinten- zaailingen; waarin het blauw overheer ste. We zagen 16 blauwe, 7 rose en 5 witte nieuwigheden. De tijd zal wel uit maken welke er van overblijven. We zagen er zeer verdienstelijke vormen en kleuren onder. Narcissen waren er ook weer te kust en te keur. Opnieuw trok de fraaie bi- color Goblet vlekkeloos van vorm sterk de aandacht. Deze narcis was in gezonden door Ruigroks Broeiproeven bedrijf, Hillegom. N. Zandbergen, Rijsburg, exposeerde de mooie Calama- zoo en de stevige, kortstelige gele trom pet Gold Medal zagen we van D. v. Buggenum, Hillegom, en J. de Goede, Breezand. De gele trompet Agathon werd in briljante kwaliteit naar voren febracht door G. B. de Vroomen en Zn. assenheim. Van Ruigroks Broeiproevenbedrijf za gen we verder nog de gele trompet Ca- dena, de alleraardigste grootkronige Carbineer en de gele trompet Explorer. Het laboratorium voor Bloembollenon- derzoek te Lisse had de kookproef ook genomen met de dubbele narcis Cheer fulness en de trompet Covent Garden. Er was gekookt bij 43'/2 en bij 45 graad., Insiders menen dat met 43'/s graad wel volstaan kan worden. Van het bijgoed verdienen op de eerste plaats de irissen Ideal en de witte sport uit Wedgwood van de fa. Hommes uit Heiloo vermel ding. Ook de fraaie Blue Giant viel sterk op. De fa. Van Eden uit Noord- wijk toonde de machtig mooie crocus chrysanthus met Blue Bird als uitblin ker, terwijl de jury een gouden medail le toekende aan de prachtige groep cy- Man, Aals- clamen van de fa. meer. Gebrs. uit het'gemeentemuseum van Helmond geëxposeerd. In een even bevattelijk als geestig pleidooi heeft Domien van Gent voor zijn jeugdig gehoor de hedendaag se aspecten van de beeldende kunst in Brabant uit de figuratieve en abstrac te doeken gedaan. Het programma van deze Brabant- week vermeldt verder gecombineerde lessen over „De Brabantse Mystiek der Middeleeuwen" (dr. W. Beuken): „Emancipatoren van Brabant" (K. Zuy- ien); „Brabant in de Romeinse tijd" (drs. W. Knippemberg) „De prehisto rie van Brabant <J. Brok); „Pieter Brueghel" (H. v.d. Pol); „De Brabant se cultuur" (prof. Anton van Duinker ken) „De economische ontwikkeling van Brabant" (Zuylen); „Brabant in de Bourgondische tijd" (dr. Pirenne); het kerkelijk en godsdienstig leven in Bra bant" (rector Allard pr.); ,*Het onder wijs ih de negentiende en twintigste eeuw" (prof. van Laarhoven); „De so ciale ontwikkeling van Brabant in de negentiende en twintigste eeuw (J. van Alphen)„Brabant in de moderne lite ratuur" (dr. H. Kapteyns); „Het ont staan van het Brabantse landschap en de ontwikkeling van de nederzetting" (Kakebeeke). Ter gelegenheid van deze studieweek is voor de ruim duizend leerlingen van het Carolus Barromeus-eollege voorts een foto-wedstrijd georganiseerd. De fo to's dienen betrekking te hebben op Brabants landschap, boerderij, binnen huis, klederdracht, folklore enz. UTRECHT, 12 maart Namens de organisatie van studenten in de ge schiedenis te Leiden, namens het Gro nings historisch dispuut „Ubbo Em- mius", de Utrechtse historische studen tenkring, de vereniging van studenten in de geschiedenis aan de universiteit van Amsterdam, de vereniging van stu denten in de geschiedenis aan de vrije universiteit en namens de Nijmeegse historische studentenkring „Dr. Huy- bers" heeft het bestuur van de „Orga nisatie van studenten in de geschiede nis in Nederland" zich tot de leden van de Tweede Kamer gewend. In dit schreven wordt o.m. gezegd, dat het een gevoelig verlies voor de sa menleving zou zijn, wanneer het klas sieke gymnasium zou verdwijnen. De studenten spreken de hoop uit, dat het gymnasium buiten het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs (de zogenaamde „Mammoetwet") zal worden gehouden. Met betrekking tot de positie van het vak geschiedenis in het gymnasiale on derwijs wordt de wens uitgesproken, dat een vermindering van het aantal les uren in de geschiedenis zal worden voorkomen. Immers, zo wordt gezegd, de gymnasiale vorming is niet denk baar zonder een grote plaats voor het geschiedenisonderwijs. „De bestudering van de Griekse en Latijnse schrijvers van de eigen Nederlandse literatuur en de Franse, Engelse en Duitse literatu ren heeft pas haar ware zin als ze be geleid' wordt door een goed geschiede nis-onderwijs en in wisselwerking daar mee staat-.'. q HAARLEM, 13 maart „Ik kan me niet voorstellen, dat een tengere vrouw U zonder meer zal gaan aanvallen", al dus de Haarlemse politierechter gis termorgen in een zaak tep;en een 48-ja- rige hoofdagent van politie te Zand voort, die wegens mishandeling van een 34-jarige Zandvoortse buiten dienst verband terecht moest staan. „Ik ben er beslist zeker van, dat U met het maken van moeilijkheden begonnen bent. Het is wel eens meer gebeurd, dat de Zandvoortse politie zich aan dergelijke vergrijpen schuldig maakt. Ik vind dit zeer kwalijk. Juist degenen, die voor de openbare veiligheid en rust waken, dienen zich ten allen tijde in te tomen. Ook buiten dienstverband". De Zandvoortse hoofdagent ontkende op de zitting de vrouw op de 27-ste september van het vorig jaar geslagen en gestompt te hebben. De officier van justitie, mr. Wiarda, vond de tenlastelegging over tuigend bewezen en eiste een geldboete van honderd gulden. De politierechter was dezelfde mening toegedaan en ver oordeelde de Zandvoorter conform. Aan het agressief gedrag van de hoofdagent op de 27-ste september was zo bleek op de zitting een lange reeks moei lijkheden en verwikkelingen voorafge gaan. De getrouwde zoon van de hoofdagent, die al enige jaren op een huis wacht, zag midden september de mogelijkheid zich met zijn gezin te vestigen in de par terre van een aan de echtgenoot van de mishandelde vrouw toebehorende wo ning in Zandvoort. De vrouw van de woningbezitter echter had in afwach ting van het verloop van een echtschei- irocedure by de president van de "emse rechtbank een request inge diend om tijdens de echtscheidingspro cedure een gedeelte van de bewuste woning de parterre te mogen be wonen zonder verplicht te zyn haar man daar te ontvangen. Op 27 septem ber zou hierover door de Haarlemse rechtbank beslist worden. De eigenaar van de woning schynt zonder medeweten van zyn vrouw de parterre van zyn woning aan de zoon van de agent te hebben toegezegd. Van zelfsprekend ontstonden hierover con flicten. De vrouw, die de rechteriyke beslissing inzake haar request wilde af wachten, stond niet toe, dat de agenten- zoon met zyn gezin de parterre reeds voor de dag van uitspraak zou gaan be trekken. Het jonge gezin en de hoofd agent deden echter wel al het mogelyke om voor de dag van uitspraak in het bezit te zijn van dit woninggedeelte. De Haarlemse rechtbank zou in dat geval in het nadeel van de 34-jarige vrouw hebben moeten beslissen. Reeds meermalen had het jonge ge zin, meestal in gezelschap van de hoofd agent, pogingen ondernomen om zonder meer in de betwiste woning te trekken. Dit stuitte telkens op tegenwerking van de vrouw van de eigenaar. In de vroege morgen van de 27-ste september 's middags om twee uur zou de recht bank uitspraak doen wilde het gezin gaan verhuizen. Het kreeg daarby me dewerking van een in Zandvoort ver- biyvende Duitser, die een station-car bezat. De meubels van het gezin ston den al klaar voor de woning. De vrouw was echter niet te vermurwen. De hoofdagent heeft dit biykbaar niet meer kunnen aanzien. „Ik be loof", zo moet hy tegen zyn zoon en schoondochter hebben gezegd, „dat jullie er vandaag nog in zitten". Hy is toen op eigen houtje naar de wo ning gestapt. Zodra de vrouw open deed, heeft hy haar in het gezicht ge slagen, haar in de maag gestompt en de ontstelde vrouw tegen de grond ge drukt. De vrouw is daarop de woning in gevlucht. De politierechter verwonderde zich er over, dat het proces-verbaal niet op de gebruikelijke wyze was opgemaakt. Of schoon de 34-jarige vrouw dezelfde dag nog een aanklacht tegen de agent had ingediend, was de hoofdagent door de adjudant, die opdracht gekregen had de zaak te onderzoeken, niet als verdachte gehoord. „Ik verbaas mjj over deze gang van zaken", zei de politierechter COCOS EILAND, 12 maart (Reuter) De ruim 12.500 ton metende Neder landse tankboot „Tamara" van de Kon. Hollandsche Lloyd heeft gisteren zijn koers gewijzigd om het leven te kunnen redden van eerste stuurman Marius van Wandelen. De 39-jarige stuurman, die een galblaasontsteking zou hebben, werd in zware zee overgenomen door een reddingboot, die naar West-Island in de Indische Oceaan voer, waar Van Wandelen in het ziekenhuis werd opge nomen. Bij aankomst in het ziekenhuis zou de stuurman er nogal erg aan toe zijn geweest. Vandaag zou zijn toestand echter in zoverre verbeterd zijn, dat hij zonder direct levensgevaar kan wachten op vervoer naar Australië. Pas op 21 maart gaat er een verkeersvliegtuig van West-Island naar Perth in Austra lië. Daar zal Van Wandelen geopereerd worden. De „Tamara" heelt de reis voortgezet. AMSTERDAM, 13 maart In de raadzaal van het Amsterdamse stad huis hield de afdeling Noordholland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een ledenvergadering. Als gas ten waren daar aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land, dr. M.J. Prinsen en de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. Nadat hij met enkele hoofse woorden door de voorzitter, mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, was inge leid, hield dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk een causerie over het demo cratisch stadsbestuur in de oudheid, de Griekse polis. Hy beschreef de staatsinrichting van Athene en de invloed welke het volk, de inwoners van Attica, die tevens bur gers van Athene waren, op het bestuur uitoefende. Het bestuur van de achter eenvolgende heersers van Draco, de eerste wetgever (632 voor Christus) tot Pericles, de laatste grote wetgever (450 voor Christus), werd door dr. De Vos van Steenwijk duidelijk beschreven, waarbij vergelijkingen werden getrok ken met ons huidige bestuursstelsel. Via de volksvergadering, waartoe de gehele mannelyke meerderjarige bevol king van Athene behoorde werd een rechtstreekse invloed op het staatsbe stuur uitgeoefend welke Volgens de spre ker nimmer en nergens meer werd ge ëvenaard. Na de inleiding van dr. De Vos van Steenwy k werd het huishoudelijk ge deelte der vergadering gehouden. Wethouder Brouwer van Muiden vroeg de aandacht van het bestuur voor de misstanden welke ontstaan door de bijna ongebreidelde produktie van woon arken. Talryke kopers vén deze kost bare woongelegenheden worden gedu peerd, omdat zy nergens een ligplaats kunnen krijgen. Gevolg daarvan is het clandestien ligplaats innemen. Vooral in de Vechtstreek ondervinden de. ge meentebesturen daarvan grote moeilijk heden. De voorzitter zegde toe, dat de ze kwestie met de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zal worden be sproken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 12 maart. „Keep your chins up. It won't be long." Deze haastig op een briefje neergekrabbelde opmontering voor 'de bevolking dropte R.A.F.-piloot John V. Stead op de twee de mei 1945 boven de Maasstad, tegelijk met honderden pakketten voedsel. John had het briefje in zijn pet gestopt en van zijn bommenwerper uit kon hij zien, dat iemand de pet opraapte. John Stead vergat het voorval, totdat hij onlangs zijn oorlogsdagboek door bladerde en weer eraan werd herinnerd. De ex-vlieger, die nu in de Fordfabrie ken in Dagenham werkt, wil graag 2 mei de man of vrouw ontmoeten, die toen zijn pet opraapte en zijn boodschap las. Hij heeft burgemeester Van Walsum schriftelijk verzocht de nodige nazoe kingen te verrichten Wie meent iets te weten over de pet, die John Stead ih 1945 afwierp, wordt verzocht inlichtingen te geven op het hoofdbureau van poli tie aan het Haagseveer, kamer 311. NEW YORK, 12 maart (Rtr.) De jongste broer van president Kennedy, de 30-jarige Edward Kennedy, heeft in een vraaggesprek voor de televisie toe gegeven dat hü „kandidaat zal staan voor een openbare functie". Dit beves tigt reeds bestaande vermoedens dat hy zal meedingen naar de senaatszetel voor Massachusetts, die zyn broer John bezette voor deze tot president gekozen werd. Op de vraag wat hy dacht van ge ruchten over een „Kennedy dynastie" zei Edward: „Alles wat ik vraag is geen „Kennedy-kandidaat" maar kan didaat voor de Democratische party te mogen zyn." Om de benoeming te verwerven zal Edward Kennedy Edward McCormack, neef van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, John McCormack, moe ten verslaan. (Van een verslaggever) SOESTDIJK, 12 maart De konin gin heeft vanmorgen een delegatie ont vangen van moeders van dienstplichti ge soldaten die in Nieuw-Guinea verbly- ven of daarheen zullen worden, uitge zonden. Mevr. M. Veltman-Diamant uit Amsterdam overhandigde de vorstin een verzoekschrift opdat „niet zal wor den nagelaten om inzake Nieuw-Gui nea tot een vreedzame oplossing te ko men". Op een persconferentie in Am sterdam zei mevr. Veltmar later nog onder meer: „Wy zyn geen politici, maar gewoon moeders die hun kinderen levend en wel terug willen zien uit Nieuw-Guinea en die willen voorkomen dat anderen naar Nieuw-Guinea wor den gestuurd." Zy wil in korte tyd zoveel mogeiyk adhesiebetuigingen van moeders die een op meer kinderen als dienstplichtig sol daat in Nieuw-Guinea hebben. Met nog vier andere moeders had zy een ge sprek met de koningin. Deze zou zeer veel medeleven hebben getoond „Wy hebben al een oorlog meegemaakt en willen geen tweede", aldus de vorstin, volgens mevr. Veltman. De audiëntie had ruim een kwartier geduurd. De koningin toonde zeer veel belangstelling, zo verkla mevr. Velt man. „We hebben sterk de indruk ge kregen dat er verder over' gesproken zal worden". Unaniem vonden de moeders dat de audiëntie hen „beslist opgeLcht had". De moeders hebben zich met opzet niet tot de Tweede Kamer gewend, om dat zy „van moeder tot moeder" wil den praten. Zyn zijn in de bres ge sprongen voor hun zonen by het be richt van het incident in de wateren ten zuiden van Nieuw-Guinea. Een op treden naar buiten achtten de moeders urgent na de jongste ontwikkelingen m de Tweede Kamer. SPREEKUUR Mr. J. C. C. W. Hyszeier, wethouder van Huisvesting en Publieke Werken in Bloemendaal, houdt woensdag geen spreekuur. JA MENEER, IK ZAG WILLY PRATEN MET MENEER CAS- TER EN DAARNA GING HIJ DIE KANT UIT. MOETEN WILLY VINDEN VLA'AN DEREN. WILLY GING IN DE RICHTING VAN. FAL MOUTH- MISSCHIEN NAAR MENEER CASTER'S HUIS 56-15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2