De fatale spionagevlucht van Francis Gary POWERS Relaas van door de Russen gepakte U-2 piloot Nederland bezet VIJFDE plaats in burgerluchtvaart BLOEMENKONINGIN R.k. Emigratiestichting hulp aan Zuid-Amerika Holambra als leerschool voor jonge Nederlandse boeren Haagse raad behandelt gemeentebegroting Peek&Cloppenburg Bijna Zweedse industrie komt goed te voorschijn PERSOONLIJKE LENINGEN Nieuwe smaakfEXTRA Officiële mededelingen Senaats-commissie „Marathon-vergaderingen Aanval van PvdA op Landhank Jxmgensmarkt "pullovers 6. LESVLIEGTUIG NEERGESTORT Eerste bezoekers uit Duitsland Zwitserland en Amerika Kindje omgekomen na val uit bed REORGANISATIE EN NIEUWE NAAM Piloot Delftse student B. ten Wolde om gekomen Directeur Centra: Geen winkelsluiting op vrije zaterdag OP UTRECHTSE JAARBEURS Schip opengescheurd op IJmuider pier DINSDAG 13 MAART 1962 PAGINA 5 WASHINGTON, maart (UPI) In de vroege uren van een len temorgen werd op de Ame rikaanse luchtmachtbasis Pesjawar, in Pakistan, een jonge, onbekende piloot wakker geschud. Spoedig zou zijn naam in alle kranten van de wereld staan: Francis Gary Powers. Hij was agent van de centrale inlichtin gendienst, de Amerikaanse spio- nage-organisatie. Het was 1 mei 1960 en Powers werd wakker ge maakt omdat de hemel boven Rusland zonnig en helder was. Eerste publicatie Noodsprong Bekentenis AMSTERDAMSCHE BANK The cigarette JL of Quality and Prestige Quality and Prestige Den Haag geeft 45 mille aan Nationale Ballet elke woensdag 95 Zweden en de EEG (Advertentie) Powers werkte haastig zijn ontbijt naar binnen en begon toen met grote zorg aan de voorbereiding van zijn vlucht. De jongeman voelde zich op perbest, maar voor de zekerheid kwam hij nog even onder doktershan den voor een onderzoek. Hij deed zijn speciale pilotenpak aan, dat gebruikt wordt voor vluchten op grote hoogte, en inhaleerde zuurstof om zich vast op de hoogte voor te bereiden. Daarna bestudeerde hij de kaarten met een navigator en besprak het weer met een lid van de weerkundige dienst. Tenslotte kreeg hij de laatste orders van zijn commandant, vooral over hetgeen hij moest doen, als er iets mis zou gaan. Hij kreeg tevens een kaart, waarop verscheidene ge bieden stonden aangestreept. Als hij boven die gebieden zou komen, moest hij in de cockpit eenvoudig een han del overhalen om de automatische ca mera's in werking te stellen. Ook kreeg hjj een uitgehold muntstuk, waarin een naald verborgen was. Als hij zich daarmee prikte, zou hij ster ven. Het was ongeveer half zes in de och tend, toen hij in zijn ranke U-2 klom, waarvan de vleugels aan die van een meeuw doen denken. Na de start steeg hij snel door het wolkendek naar boven en was spoedig zo hoog, dat maar wei nig andere vliegtuigen hem hadden kun nen volgen. De wolken, die hij onder Zich had, onttrokken het landschap aan zijn waarneming. Naarmate hij vorder de trokken de wolken weg en zag hij Rusland. Allerminst kon hij vermoeden dat hjj de bevriende wereld in bijna wee jaar niet meer te zien zou krijgen. ..Zo beschrjjlt Powers het begin van zo rampzalig verlopen verkennings- HUeht boven de Sovjet-Unie tegenover subcommissie voor de strijdkrach ten van de Senaat. Het was het eerste gepubliceerde verslag over een der |Pionagevluchten met een U-2 toestel, dommige deskundigen hebben deze ^'luchten de knapste vorm van spionage wt de geschiedenis genoemd. In de buurt van de Oeralzee zag Po ters ver beneden zich condensatie- sporen van een straalvliegtuig, maar •hk denk niet dat die ander mij ooit te Jlen heeft gekregen, gesteld, dat hij h^Ar mij uitkeek." ,De weerkundige in Pesjawar had de windkracht onderschat en daarom moest Powers voortdurend zijn koers corrigeren. Daarna kreeg hij moeilijk heden met de automatische piloot en tenslotte besloot hij maar tot handbe- •turing. Op een afstand van ongeveer 45 kilo meter van Sverdlovsk, dat ten oosten *an Moskou ligt, maakte Powers een hraai van negentig graden naar bak boord en maakte zich daarna op om langs de zuidwestelijke grens van de *tad te vliegen. Hij zag een vliegveld, hat niet op zijn kaart voorkwam. Daar na begon hij alle handelingen uit te voe den, die in zijn instructies stonden. Hjj maakte aantekeningen van wat de in strumenten op het dashboard hem ver telden, hij noteerde de temperatuur van zjjn brandstof en nam zijn hoogte .■Hier was ik mee bezig, toen ik plot- t? S een explosie voelde en hoorde, kan mij dat heel duidelijk herin- h?ren. Met het vliegtuig scheen er niet ~hect iets aan de hand te zijn, maar JhUn snelheid werd onmiddellijk groter, m keek op van mijn instrumenten en dat ik omgeven was door oranje. WPPt n i ot rvf Ho hom Pil mm nip cro_ ki. weet, niet of de hemel oranje ge- eurd was of dat ik alleen maar de j^eerschijn in mijn cockpit zag, maar had nog nooit zo iets gezien." Gedurende enige ogenblikken dacht f°Wers, dat met zijn toestel nog alles m orde was. Toen begon evenwel zijn Achtervleugel te zakken. Dat corrigeer- hij. Maar daarna nam de neus van Sr U-2 een duik. „Ook dat probeerde jjl met mijn stuurknuppel te corrigeren, haar ik voelde geen enkele weerstand £?er- Het toestel vloog sneller en snel- Jj.; Het kwam onmiddellijk bij mij op, e&i het staartstuk was afgebroken en tyh onderdeel van een seconde later g5s ik er zeker van, dat ook dé vleu- ln s waren afgeknapt." De U-2 raakte jjj ,6en wilde vrille, zoals een tolvlucht jjj, htahtvaart-jargon heet. De zwaarte- ty3pht was zo sterk geworden, dat Po li's zjjn voeten een voor een met beide Sch n moest vastgrijpen om ze in de de,6tstoel te krijgen. Toen begon hij v6l,candels over te halen, die er na ze- hett8 sekonden toe moesten leiden, dat hiii •?est®l ontplofte. „Maar ik bedacht z0t! toen, dat ik voor die tijd moest Row11 ,eru't te komen". Aldus begon te ho worsteling zich uit de cockpit iritihfvrbden' Het vliegtuig stortte zich bichtu?11 met huilende motoren in de °rn F)8 van he aarde. „Het lukte niet beda(vi..de .schietstoel te komen en ik Van h mÜ, dat ik misschien het dak er fla® c°ckpit zou kunnen openen om blew zo uit te kruipen." De hoogte- (onem,„Wees intussen 34.000 voet aan Viel ai H.OOO meter), maar de U-2 cj sneller en sneller. Tenslotte Powers erin de kap van de 8ordéfrSpen. te schuiven. Hij greep een tijdens a et in&e<bouwde zuurstoffles om Verga+ H va' te kunnen ademen, maar cockpit i an& van de wand van de bit mH_ te maken. „Ik maakte mij flelliiik hoi urstoe'l 'os en werd onmid- slingerd verwese uit het vliegtuig ge- 2*tnoft fowers °P de neus van het maar nog met de binnen- d^tyerböndim door middel van zuurstof slang. Hij probeerde ^°ckpit Francis Gary Powers. opnieuw naar binnen te kruipen om de handels over te halen, die het toestel zouden vernietigen, maar de zwaarte kracht was zo sterk geworden, dat hij als het waren buiten op de neus lag vastgeplakt. „Toen probeerde ik om aan de onderkant van de kap te komen. Ik wist immers, waar de vernietigings handels zaten, maar ik kon mijn handen er niet onder krijgen." Daarna raakte het glazen vizier van zijn helm met ijs- deeltjes bezet, waardoor hij volledig verblind werd, en moest hij zich wel van het toestel losmaken. „Ik waagde de sprong. Ik voelde iets afknappen en daarna was ik vrij. Mijn valscherm ging vrijwel onmid dellijk open. Na enige tijd gezweefd te hebben, herinnerde ik mij, dat ik een kaart in mijn zak had. Op een hoogte van tienduizend voet zag ik kans die in snippers te scheuren. Ik dacht ook aan het uitgeholde munt stuk met de naald." Dat zelfmoord instrument had men hem gegeven om op die manier aan martelingen te ontkomen, maar men had Powers op het hart gedrukt, dat er geen en kele verplichting bestond daar ge bruik van te maken. Hij had hierin de vrije keus. Hij opende het munt stuk, haalde de naald eruit en liet die toen in zijn zak glijden, in de hoop dat men hem niet vinden zou. Tijdens zijn zwevende val keek hij naar beneden en zag hij een auto. Toen hij nog ongeveer zestig meter boven de aarde was, zag hij twee mannen uit de wagen stappen. Hij landde vlakbij een landbouwtrekker met een arbeider op de bok. De mannen uit de auto hiel pen hem opstaan, namen zijn val scherm, zijn helm en het pistool en het mes, dat hij bij zich droeg, af. Er kwa men al spoedig mensen om hem heen- staan. „Vooral veel kinderen." vertelt hij. Met gebarentaal werd het eerste ge sprek met de Sovjet-burgers gevoerd en men vroeg hem, of er in zijn toestel twee piloten hadden gezeten. Powers beduidde van nee en daarna wees een van de mannen naar boven. „Ik zag een tweede valscherm, maar ik wist, dat ik geen reserve parachute in mijn toestel had gehad." Powers kwam nooit te weten, wat dat tweede valscherm betekende. Tenslotte werd hij in de auto gezet en naar een naburig dorp gereden, waar men hem op zijn verzoek een glas water te drinken gaf.- Men ging toen verder naar een dorp, waar een politie man hem fouilleerde. De naald werd niet ontdekt. Er was nog steeds nie mand aanwezig, die Engels sprak. Daarna nam men hem mee naar een gebouw, waar hij zich tot op zijn onder goed moest uitkleden. Een jonge vrou welijke dokter behandelde hem toen voor een paar schaafwonden, die hij aan een been had opgelopen. Intussen pluis de de politie zijn kleren na en opnieuw misten zij de naald. Powers probeerde zijn ondervragers ervan te overtuigen, dat hij zijn koers was kwijtgeraakt, maar men toonde hem een aantal pak jes met kaarten van de Sovjet-Unie, Russische roebels en verscheidene an dere zaken, die duidelijk op de aard van zijn werk wezen. „Toen ik daarmee geconfronteerd was, besloot ik de in structies, die mij al eerder waren ge geven, op te volgen. Ik besloot hun te vertellen, dat ik een agent van de Ame rikaanse inlichtingendienst was en wat ik boven Russisch grondgebied had ge daan zij wisten dat trouwens toch al." Weer werd hij in een auto gezet en dit maal ging het naar het vliegveld, vanwaar hij naar Moskou werd gevlo gen. Hij werd daar naar een gebouw gebracht, waar hjj tot 9 september van dat jaar, 1960, zou blijven, na zijn ver oordeling voor spionage. Hij kreeg Ame rikaanse sigaretten en mocht zelfs de bezienswaardigheden van Moskou bekij ken. Tevens werd hij medisch onder zocht. Daarna begonnen de verhoren. In het begin hadden die elke dag plaats, soms wel tien of twaalf uur lang. Aan het eind van mei liep Powers een zo hevige verkoudheid op, dat hij nauwe lijks praten kon. In juni werden de verhoren hervat, maar ditmaal niet meer zo langdurig. Soms liet men hem gedurende een heel weekeinde met rust. Hij werd nooit met geweld bedreigd, maar „zij lieten mij nooit vergeten, dat ik een misdaad had begaan, die met de dood kon worden gestraft." In zijn verklaring tegenover de sub commissie uit de Senaat bevestigde hij tijdens het proces inderdaad gezegd te hebben dat hij met zijn vlucht boven Rusland een verschrikkelijke fout had begaan en daar spijt van had. Maar hjj voegde daar tegenover de senato ren aan toe: „Er was een groot verschil tussen wat ik daarmee eigenlijk bedoel de en wat ik wilde, dat zp (de Russen) zouden denken. Ik had er voornamelijk spijt over, dat mijn missie was mis lukt." Powers verklaarde verder nog, dat hij een veel slechtere behandeling had verwacht dan hij in feite had gekregen. Overigens was hij niet bepaald enthou siast over de advökaat, die de Russen hem hadden toegevoegd. Advertentie) Inlichtingen bi) Financierings Maatschappij MAHU K O 0 Vestigingen In alle kantoren van de MONTREAL, 13 maart De „In ternational Civil Aviation Organiza tion" (leao), de Internationale burger- luchtvaartorganisatie waarvan in 1961 negentig lid-staten deel uitmaakten, heeft een statistiek gepubliceerd waar uit blijkt dat, wat het aantal passa giers-kilometers betreft Nederland de vpfde plaats inneemt van deze negen tig landen. Op de eerste plaats van dit geregel de nationale en internationale passa- giersluch tv ervoer komen de Verenig de Staten, op de tweede het Verenigde Koninkrpk, nummer drie is Frankrijk, vier Canada en vijf Nederland. Volgens de voorlopige cijfers over het internationale geregelde luchtverkeer van bij de leao aangesloten landen ko men de VS als nummer, één uit de bus bij de telling van het aantal vervoerde passagiers dat op geregelde lucht- diensten in 1961 werd vervoerd. Dit getal bedroeg ruim 5,7 miljoen. Het Verenigd Koninkrijk komt hier op de tweede plaats met ruim 4,5 miljoeri Frankrijk is nummer drie met ruim 1,8 miljoen, Denemarken, Noorwegen en Zweden tezamen nummer vier met 1,4 miljoen, Nederland vijf met 1,3 miljoen, Canada zes met 1,07 miljoen en Zwitserland zeven met 1,04 miljoen. Zou het aantal passagiers-kilometers van de luchtvaartmaatschappijen in de drie Scandinavische landen tezamen worden geteld, dan blijkt dat deze com binatie in de ranglijst op de achtste plaats zou komen, na Australië als nummer zes en Brazilië als nummer zeven en juist vóór Italië. In deze voorlopige cijfers is geen re- VEENENDAAL, 13 maart Giste ren viel het dochtertje (anderhalf jaar oud) van de familie Van Manen, Jan van Nassaulaan alhier, uit haar bedje. Het kindje liep daardoor verwondingen op, waaraan net op weg naar het zie kenhuis overleed. kening gehouden met burgerlucht- verkeer in landen die niet zijn aange sloten bp de leao: de Sovjet-Unie. de volksrepubliek China etc. Presenteer Philip Morris (P Dit charmante meisje van negentien lentes, mannequin van beroep, is uit geroepen tot Bloemenkoningin 1962 van Nice. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 maart. De gemeen teraad heeft zonder hoofdelijke stem ming het voorstel aangenomen om aan het Nationale Ballet voor het speelsei zoen '61-'62 een subsidie te verlenen van 45 mille. Voorwaarden voor de subsidie zijn dat Amsterdam en het rijk elk der tigduizend gulden subsidie geven aan het Nederlands Danstheater. Bovendien voteerde de raad 10.000 gulden voor het Danstheater, te gebruiken voor delging van nog uitstaande schulden uit voor gaande jaren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 maart. Wanneer de heer C. J. Hogenboom, voorzitter van de beide Nederlandse boerenkolonies in Brazilië, Holambra I en Holambra U, de volgende maand naar Nederland komt, ligt er hier een plan gereed, dat een nieuw perspectief geeft aan het werk dat in ruim tien jaar door katho lieke boeren in de staat Sao Paolo is op gebouwd. De families die zich daar hebben ge vestigd, zijn emigranten in coöperatief verband verenigd. De groei van de kolo nie is na moeilijke beginjaren, kort na de oorlog een groot succes geworden. De Braziliaanse regering heeft herhaal delijk duidelijk te verstaan gegeven, dat men Nederlandse boeren gaarne ziet en da: men verdere kolonisatieplannen ruim zal steunen. De plannen die nu zijn ontstaan gaan echter nog duidelijker het karak ter aannemen van hulp aan het voor het overgrote deel nog in ontwikkeling verkerende Zuid-Amerika. Deze plan nen zijn mede gestimuleerd door de noodzaak tot reorganisatie van het uit gebreide emigratie-apparaat dat in ons land na de oorlog is opgebouwd. Minister Veldkamp heeft over de nood zaak tot deze reorganisatie bij de be handeling van de begroting van Socia le Zaken onlangs nog mededelingen gedaan. De Katholieke Emigratiestichting is een van de eerste die met de vrucht van dit intern overleg naar voren komt. Het werk van de emigratie combineren met dat voor de ontwikkelingslanden is een van de middelen die hierbij worden (Van onze Haagse redactie) DEN H/AG, 12 maart Met alge mene beschouwingen van de fractievoor. zitters is gistermiddag de behandeling van de gemeentebegroting begonnen. Een begrotingsbehandeling die door mr. P. Aalberse, de kandidaat-voorzitter van de K.V.P., met recht een „marathon" is genoemd: de raad zal de komende twee weken vrijwel elke dag voor min stens twee zittingen bij elkaar komen. Over het meest urgente probleem van Den Haag, het ruimte-vraagstuk, kon men kort zijn na de interpellatie die hierover onlangs is gehouden. Nu het plan-Wilsveen van de baan is moet er op korte termijn een nieuwe oplossing worden gevonden in nauwe samenwer king met andere gemeenten in de agglo meratie en met provinciale staten, zo was de algemene opvatting. Over een andere belangrijke zaak, het congres gebouw, kon men optimistischer gelui den laten horen, nu verwacht wordt dat er binnen afzienbare tijd kan worden be gonnen. Eerst zal het wetsontwerp over de deelneming van het rijk echter nog de volksvertegenwoordiging moeten pas seren. Mr. Aalberse ging in zijn beschouwing onder meer in op de verkeers- en par- keernood. „Uiterst drastische maatre gelen zijn nodig wil de stad ook wat dit betreft een leefbare stad blijven", zo zei hij. Voorts zag hij graag strenger op treden tegen straatvervuilers. Hij vroeg naar de mogelijkheid van strafmaatre gelen. De fractie-voorzitter van de Par tij van de Arbeid, de heer W. A. Rensen, deed een felle aanval op de Landbank, die hjj evenwel niet met name noemde. Hij sprak van een „eigen machtsfactor" in de stad en van een „super-kapitalisti sche ontwikkeling die men in deze tijd niet meer voor mogelijk had gehouden". Hij vroeg zich af of men wel het alge meen belang op het oog had. De heer Rensen zowel als de heer (Advertentie) Moeders, die hun zoon willen verrassen met een mooie pullover gaan naar P C. Zij kunnen dan kiezen uit een fantastische collectie zuiver wollen pullovers in alle moderne kleuren. P C wereldmode In tricot is een garantie voor kwaliteit en mode. Speciaal verlaagde J. M. prijs 3 Jaar met kleine stijging per maat b.v. 9 jaar NU OOK m HET WINKELCENTRUM AMSTELVEEN B. Bol (prot.-chr.) maakten zich onge rust over het feit dat de resultaten van de studie van de commissie-Drees over de spreiding van de rijksinstellingen nog niet zjjn bekend gemaakt. Men vroeg zich af of het college over deze voor Den Haag belangrijke zaak al vertrou welijk is ingelicht of dat er inderdaad sinds 1960 niets meer van de commissie is vernomen. DEN HAAG, 13 maart Gisteren omstreeks vier uur is een Tiger Moth in de omgeving van Melissant (Zuid- Holland) neergestort. Het was een les- vliegtuig, afkomstig van het vliegveld Zestienhoven. Het stoffelijk overschot van de piloot, de 22-jarige heer B. Ten Wolde uit Delft, student aan de Technische Hogeschool is gebor gen. Met drie mede-studenten en vijf niet- studenten nam hij deel aan een rally opgezet door de Delftse vliegtuigbouw- kundige studenten. Het stoffelijk over schot van de omgekomen student is overgebracht naar de aula van het kerkhof te Melissant. De landbouwer D. O. H. van Nieu- wenhuyzen en zijn knecht, de heer K. Lodder, beiden uit Dirksland, die op de Diederickse Gors te Melissant aan het heien waren, hoorden dat het toestel (een tweedekker) moeilijkheden had. Doordat echter juist een sneeuwbui overtrok, konden zij niets zien. Plotseling weerklonk een harde klap. Toen de bui voorbij was, zagen zjj het toestel op het slik liggen. Het duurde een half uur voor ze ter plaatse wa ren. Daar bleek, dat de piloot uit het vliegtuig was geslingerd en reeds over leden. De heren Van Nieuwenhuyzen en Lodder hebben het lichaam op een vleu gel gelegd en zijn toen hulp van de po litie gaan inroepen. Ten tpde van het ongeval was het laag water. Met be hulp van politie en burgers is het stof felijk overschot van de piloot later geborgen. Het toestel is zo zwaar be schadigd, dat het vermoedelijk wel als verloren zal moeten worden beschouwd. ARNHEM, 13 maart Zouden op de vrije zaterdag de winkels dicht zijn dan zou dat voor zelfbedieningswinkels, maar ook voor kleine zaken een aan zienlijke daling van de omzet tot gevolg hebben. De z.g. zwevende koopkracht de neiging tot het kopen van artikelen, die niet op het boodschappenlijstje staan is op zaterdag namelijk zeer groot. Dit zei drs. S. C. Bakkenist, di recteur van de Stichting Het Merkarti kel, gisteren tijdens een bijeenkomst van zelfstandige levensmiddelenwinke- kiers, van wie er duizend in vrijwillig verband samenwerken onder de naam Centra Door de wijziging van de vestigings wet voor het kleinbedrijf in 1961 kunnen detailhandelaren hun assortiment be langrijk uitbreiden. Drs. Bakkenist zag dit als een tendenz naar het Amerikaan se systeem van one-shopping, waarbij in een en dezelfde winkel vele artikelen te krijgen zijn. In Zweden en Duitsland is dat al zo. Hij zag daarin een grote kans voor merkartikelen, ook bij vrije prijsvorming en wei door de stabili teit en bekendheid van de merken. Daarentegen is hij het niet eens met de opvatting als zou de verticale prijsbin ding verstarrend werken op de concur rentie. toegepast. Men wil met de heer Hogen boom de mogelijkheden bespreken, de kolonie'., van katholieke Nederland se boeren tot een arbeidsterrein te ma ken waar agrarische „technische hulp" terdege kan worden voorbereid. De jonge boeren die bereid zijn ge hoor te geven aan de oproep zoals on langs door Chili is gedaan, kunnen dan eerst op Holambra kennis maken met de omstandigheden waaronder in Zuid- Amerika de landbouw moet worden be dreven. Holambra kan dan dienen als „stepping stone" voor dit agrarisch pi onierswerk in die landen van Zuid-Ame rika die daaraan grote behoefte hebben. In Holambra wonen vele Nederlandse gezinnen, die ruime ervaring hebben op het gebied van de subtropische cultures en de veeteelt, die in deze streken een speciale ervaring vereist. Men heeft er ook uitgebreide kennis opgedaan op so ciaal gebied. Het is niet uitgesloten dat er uit deze opzet iets zeer actueels ontstaat: een bijdrage van de hoog ontwikkelde lan den in Europa aan Zuid-Amerika. Binnenkort kan ook een nieuwe naam worden verwacht voor de Katholieke Emigratiestichting. De reorganisatie van deze stichting zal ook nog op ander gebied naar voren komen. Gisteren heb ik in „De Te legraaf" gelezen dat prof. Oud „aan het einde van zijn „loopbaan" bijna het praedi- caat staatsman zou hebben verdiend." En zo'n opmer king zet een mens dan aan het denken. Uit het artikel tje heb ik wel begrepen dat prol Oud volgens „De Telegraaf" helemaal een staatsman zou zijn ge weest als hij had gehandeld in de geest van „De Telegraaf". Overeenkomstig een even exacte als beperkte beoorde lingsnorm. Maar los daarvan blijft het een intri gerend vraagstuk: wanneer komt een mens in aanmerking voor het praedi- caat staatsman? Het worJt in belang wekkendheid nog slechts overtroffen door een ander: wanneer komt een mens bijna in aanmerking voor het praedicaat staatsman. Maar in ieder geval is het staatsman zijn een discutabele kwestie. Over Willem de Zwijger zijn wij het in dit verband wel eens. Die was het. Met Van Hogendorp en met Van Limburg Stirum zal het ook nog wel lukken. Maar met Thorbecke beginnen de moeilijkheden al. Om over Troelstra, Abraham Kuyper, Schaepman en Hen drik Colijn nog maar te zwijgen. En Drees? Is Drees staatsman? Ik zou zeggen, hij heeft althans lang genoeg ons politieke en staatkundige leven mede helpen beïnvloeden. Maar het zou mij toch niet verbazen als „De Telegraaf" hem bijna het praedicaat staatsman zou willen verlenen. Een kruidenier blijft een kruidenier, zelfs als hij niet om met de K.V.P. te spreken het volle pond geeft. Maar een staatsman? Is het voldoende dat hij de belangen van de Staat trouw en naar vermogen heeft behartigd om als zodanig te worden gekwalificeerd? Neen. Hij moet iets méér doen. Hij moet, vrees ik, lang genoeg ter ziele zijn of althans diep genoeg zwijgen. En dan te bedenken dat Willem de Zwijger bijna zijn mond had open ge daan. Advertentie Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apotheker», drogisten, kapper» en de spèciaalbranche (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 maart De eerste buitenlandse bezoeker, die zich gisteren op de Jaarbeurs op het Vredenburg meldde, was Wilhelm Lippke uit Ham burg, die een bijzondere belangstelling aan de dag legde voor hout en keuken gereedschappen. Op het Croeselaan-ter- rein was de eerste vreemdeling een di rectie-lid van de Machinefabriek Ha- begger uit het Zwitserse Thun, die kwam voor werktuigmachines, kraan- bouv en staalbouw. De stand van Zweden, die gezamen lijk verzorgd werd door de Zweedse export-associatie en de Nederlands- Zweedse Kamer van Koophandel en zich evenals de andere buitenlandse groepen in de Julianahal bevindt, munt uit door een voornaam cachet. Hoewel zij niet groot is, vindt men er een goede representatie van de Zweedse industrie. Honderd fabrieken zijn vertegen woordigd. Behalve produkten van Zweeds kwaliteitsstaal en instrumenten worden getoond plastic- en rubberarti kelen, alsook bier en regenkleding. De heer Brynolff Eng. ambassa deur van Zweden, gaf ons een in zicht van de handel tussen zijn land en Nederland, waarna hij het stand punt van Zweden inzake de Euro- markt uiteenzette. De handel tussen Zweden en Ne derland neemt elk jaar in omvang en belangrijkheid toe. In het afgelo pen jaar kocht Nederland voor een waarde van 580 miljoen gulden aan Zweedse produkten, vergeleken met 1960 een stijging van 14 pet. Het grootste deel van de geïmporteerde artikelen bestond uit hout, papier en cellulose, terwijl het aandeel van de metaalnijverheid ieder jaar groter wordt. De Nederlandse export naar Zweden ons land leverde voorna melijk minerale oliën, groenten en fruit bedroeg het afgelopen jaar 700 miljoen gulden, tegen 726 miljoen in 1960. De ambassadeur verklaarde, dat de betrekkingen tussen zijn land en de gemeenschappelijke Europese markt als een van de meest belangrijke onder werpen wordt beschouwd. Hij deelde nog mee, dat Nederland als afnemer volgt op landen als West-Duitsland, Groot-Brittannië, de USA, Denemarken en terwijl Nederland als importland zelfs op de vijfde plaats komt. Voor een land als Zweden met een hoog ont wikkelde industrie is de Europese eco nomische integratie van de grootste be tekenis. Zweden behoort met een bui tenlandse handel van 750 dollar per hoofd van de bevolking per jaar, even als Nederland, in dat opzicht tot de voornaamste landen ter wereld. Van het buitenland wordt een vijfde deel van hetgeen jaarlijks wordt verbruikt, gekocht, waarvoor Zweden een vijfde deel van zijn eigen goederen en dien sten moet exporteren. Vandaar, dat zijn economie in sterke mate door het buitenland wordt beïnvloed. Het is e< - ter niet alleen daarom aldus de am bassadeur dat wij samenwerking zoe ken op een gemeenschappelijke markt, maar omdat wij altijd een positieve houding voor internationale samenwer king op economisch gebied hebben aan genomen. Door de EFTA hoopt het ge leidelijk een oplossing voor een gemeen schappelijk Europees marktprobleem te bereiken, met uitsluiting van de buiten landse politieke vraagstukken. Het lidmaatschap van de EEG acht de Zweedse regering niet in overeen stemming met haar traditionele poli tieke neutraliteit. Dit wil niet zeggen, dat Zweden een negatieve houding inneemt tegenover het streven naar Europese integratie, zoals dat nu in de EEG is gerealiseerd. Het ziet in het Verdrag van Rome het middel voor een dynamische ont wikkeling in de richting van een toe komstige Europese economische inte gratie, een doel, waarnaar ook Zweden met alle kracht zal streven. Mr. Brynolff Eng had becijferd, dat 17 pet. van de totale export uit de EEG- landen zijn weg vindt naar de drie neu trale landen, wat het dubbele is van de waarde van de export naar de Ver enigde Staten. Wat Zweden betreft, be loopt de waarde van de handel met de EEG jaarlijks ongeveer 2.000 miljoen dollar en globaal genomen heeft het een import-surplus van 250 tot 300 mil joen dollar. De Zweedse markt is daar om niet zonder betekenis voor de Euro pese handelspartners. Laat in de middag werd een groep Noord-Amerikanen uit Georgia, die een vierdaags oriëntatie-bezoek aan ons land brengt, waarbij besprekingen met autoriteiten uit handel en industrie gevoerd worden, op de Jaarbeurs ont vangen. Zij werden toegesproken door dr. G. v. d. Wal, voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, die wees op de noodzakelijkheid van Ne derland bij zijn groeiende industrie om te exporteren. Er nemen 212 Ameri kaanse firma's aan de Jaarbeurs deel. IJMUXDEN, 13 maart. Bij het bin nenlopen van de havenmond van IJmui- den heeft vannacht omstreeks vier uur het Finse motorvrachtschip Kaipola van de Finn Lines Ltd. uit Helsinki de Noordpier geraakt. Het 1989 ton meten de, vrijwel nieuwe schip het werd in 1961 gebouwd was niet geladen. Ter hoogte van de ruimen 1 en 2 werd de scheepshuid aan bakboord openge scheurd, waarna het water met grote kracht naar binnen drong. Met veel moeite gelukte het nog juist bijtijds de bijleggershaven aan de noordkant van de vaarroute te bereiken en daar het schip op het strand omhoog te varen. Vanmorgen hebben de rijkshavenmees ters en deskundigen zowel van de ADM als van Bureau Wijsmuller een onder zoek ingesteld naar de omvang van de schade. De Kaipola zal eerst proviso risch gedicht moeten worden, alvorens voor definitief herstel naar een werf ge sleept te kunnen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5