Rusk sprak drie uur met Gromyko NAAR ATOOMVRIJE ZONE IN CENTRA AL-EUROPAP Sovj et-Unie wil in Genève misschien zaken doen pacifi. Plan-Ravacki weer actueel Vier paters beschuldigd van doodslag en afpersing Verdachten verklaren dat zij handelden onder dwang Gemeenteraad in boot Orchideeën op Hofstad Controle M> verrassing Vijf jonge fotografen Realisme én sme Reeds op agenda van Genève Mevr. Kennedy in Nieuw Delhi Het verbaast ons niet als u verdwaalt in deze doolhof OPMERKELIJK PROCES OP SICILIË Boek van mevrouw Von Ribbentrop DINSDAG 13 MAART 1962 Telkens wat anders! U kent Sanfor en No-Iron overhemden. U leest nu over Tricot-nylon, en Bel-o-fast. House of England heeft ül deze kwaliteiten en nog méér begrip voor service! Wij geven u voorlichting over stof en wasbe- handeling en doen dit gaarne in onze modeafdeling. Sanfor shirts» Tower, King etc. v.a. No-iron shirtsj alle bekende merken Tricot-nylon shirts, zelf-ventilerend Tower Bel-o-fast, de nieuwste no-iron GENèVE, 13 maart (Reuter, U.P.I.) Aan de vooravond van de 17-landenconferentie over ont wapening, die morgen begint, gonst heel Genève van diploma tieke bedrijvigheid. Vele ministers van buitenlandse zaken, uit alle delen van de wereld, zijn reeds aangekomen en ontmoetten elkaar op ontvangsten, lunches, diners en BUITENLANDSE KRONIEK wat dies meer zij. Het belangrijk ste feit van gisteren was een ge sprek van ruim drie uur tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en zijn Russische collega, Andrei Gromyko. Beide mannen spraken elkaar tijdens een, kennelijk nogal uitgebreide, lunch die werd aan geboden door minister Gromyko. mnuijjy CApu3iiic ucm y ci uurv wij Fe Samenzwering tegen de vrede" breischooltje anno 1900 DRU-centrifuge 4 kg DRU-wasmachine 4e luxe Amsterdam - Den Haag - Eindhoven - Arnhem Groningen - Hilversum - Bussum Er bestaat van weerskanten weinig Vertrouwen in de afloop van de recht streekse ontwapeningsbesprekingen, die morgen in Genève worden ge opend. Zoals premier Khroesjtsjev te genover de Japanse ambassadeur in Mos'kou terecht heeft opgemerkt, lig gen de standpunten van oost en west ver uiteen. De Russen staan afkerig tegenover internationale inspectie en controle, die vooraf zou gaan aan de tenuitvoerlegging van een algemene en volledige ontwapening. Die afke righeid wordt verklaard uit de vrees voor spionage. Maar ongetwijfeld speelt ook de onwil van Moskou een rol om op het grondgebied van de Sovjet-Unie een orgaan toe te laten, dat zich althans enkele keren per jaar onttrekt aan zijn bevelen en richtlij nen. De westelijke mogendheden be schouwen de controle juist als het kernpunt van de ontwapening, waar bij echter verschil in opvatting bestaat tussen de Amerikanen, die méér, en de Britten, die minder inspectie ver langen dan laatstelijk aan de Sovjet- Unie is voorgesteld. Behalve deze me ningsverschillen is er nog het gebrek aan universaliteit. Frankrijk heeft de Uitnodiging om naar Genève te ko ftien afgeslagen. Communistisch China heeft zelfs in het geheel geen invitatie ontvangen. President Ken nedy heeft op zijn jongste persconfe- rentie gezegd: „Ik doe geen optimis tische voorspellin gen over het suc ces van deze confe rentie. Maar ik zou pessimistische voor- kunnen doen over een spellingen Eventuele mislukking In de vóórbesprekingen is al geble ken, dat men zich nu van de directe ontwapening afwendt en zijn geluk beproeft volgens de indirecte metho de. De directe of pacifistische metho de ziet een vermindering van de be wapening (niet: ontwapening) als een eerste stap op weg naar ontspanning in de wereld. Bij de indirecte of realis tische methode gaat men ervan uit, dat een excessieve bewapening van- Self overbodig wordt, zodra een aan tal politieke geschillen in de wereld is °Pgelost. De verstandhouding tussen de Verenigde Staten en Canada, tus sen Zweden en Noorwegen, is niet Verbeterd als gevolg van de slechting Van de wederzijdse versterkingen langs gemeenschappelijke grenzen. De goede verstandhouding was er éérst, pas daarna werd de „unguarded frontier" mogelijk. Het is dus op zichzelf nog geen Veeg teken, als de ministers in Genè- Ve aandacht besteden aan de situatie fond Berlijn en de problemen in Zuid- Oost-Azië. Alleen heeft de praktijk Betoond, dat geen van beide ont- ^apeningsmethoden, de pacifistische *ft de realistische, in afzondering kan gorden toegepast. De een moet ve ander aanvullen. Dat geldt te meer, ^aar, zoals Sir Solly Zuckerman in pt januarinummer van „Foreign Af- a'rs" betoogde, de moderne wapen- *echniek een eigen automatisme ver jont en de neiging bezit om de ruim- fr voor sociale beslissingen te beïn- v'°eden en te beperken. Tal van klas- l'eke militaire begrippen hebben, na intrede van atoomwapens en ra pten, hun zin verloren, toch worden f'i nog vaak gebezigd. Het moderne nJgsbedrijf is kostbaar, omvangrijk en reusachtig gecompliceerd, zowel de aanval als de afweer en de ^n&schuwing betreft. Electronische ermiacbines nemen steeds meer het r. van de menselijke hersens over. n de verdenking vat post, dat de po- 'CI steeds vaker door hun wapen- 'Perts gedwongen worden dingen te doen, d:~ -« Wild. fre zij eigenlijk njet hadden ge- die Pe Revolutionaire Raad, heeft ff eniSe tijd Birma bestuurt, grond decreet uitgevaardigd, op overepH? van alle bestuursmacht is ftian si. /en aan generaal Ne Win, de rinK van JiaatsSreeP tegen de rege- te,? van Premier Oe N< soe leidde. (Reu- Rusk, zo werd van betrouwbare zijde vernomen, waarschuwde zijn gastheer dat het geduld van de Amerikaanse regering ten einde loopt en dat de Russen eindelijk eens moeten ophouden met hun hinderende activiteiten in de drie luchtcorridors tussen West-Duits- land en West-Berlijn. Gromyko voelde er echter weinig voor over Berlijn te praten en stuurde het gesprek zo spoedig mogelijk de kant van de ont wapening op. Waarnemers in Genève nemen aan dat de Russen zullen proberen, in ruil voor een voor net Westen niet onbevredigende oplossing van de Berlijnse kwestie, een atoomvrije zone in Centraal-Europa tot stand te bréngen. In dit verband wordt het zogenaamde plan-Rapacki, genoemd naar de Poolse minister van buiten landse zaken, weer actueel. Minister Rapacki zal de conferentie in Genève eveneens bijwonen. Gisteravond al kwam hij in de Zwitserse stad aan. Ook de Westerse landen, met name de Verenigde Staten, zijn ervan over tuigd dat er een nauw verband be staat tussen het oplossen van de Ber lijnse kwestie en andere wereldproble men enerzijds en het totstandbrengen van een kernstop en de ontwapening anderzijds. Dean Rusk zei het gister middag aldus: „De Amerikaanse re gering heeft tijdens het Geneefse over leg met de Sovjet-Unie beide oren open. Eén oor gebruikt zij om te luisteren naar hetgeen hier wordt gezegd, het andere oor is gericht op West-Berlijn..." Het is niet uitgesloten dat deze biologi sche heksentoer van het veelkoppige wezen, dat Amerikaanse regering heet, de Russen niet onwelgevallig is. Som mige waarnemers geloven, dat Moskou zal voortborduren op de Amerikaanse overtuiging, dat ontwapening onmoge lijk is zolang de Internationale spannin gen (Berlijn, Zuid-Oost-Azië, enz.) niet verbeteren. Conclusie: misschien wil len de Russen ten aanzien van Berlijn concessies doen in ruil voor Westerse concessies op het stuk van een atoom- vrij Centraal-Europa. Een belangwekkend feit was gisteren de publikatie van een brief, die Gro myko heeft geschreven aan de secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, de Birmaan Oe Thant. Gromyko verklaart in dit schrijven, dat de Sovjet-Unie bereid is zich te verplich ten geen kernwapens aan andere lan den te verstrekken, op voorwaarde dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hetzelfde beloven. „Er is geen reden", aldus Gromyko, „om zulk een besluit uit te stellen. De Sovjet-Unie acht het ook belangrijk dat mogendheden, die nog geen kern wapens hebben, beloven dat z(j niet zullen proberen die kernwapens alsnog te krijgen." Voorts pleit de Russische minister van buitenlandse zaken voor het totstandbrengen van atoomvrije zones in Centraal-Europa, Afrika, Klein-Azië, het Midden-Oosten en het Verre Oosten. Tenslotte schrijft Gromyko aan Oe Thant, dat Rusland grote waarde hecht aan een speciale conferentie over een gebod op het gebruiken van kernwapens, als eerste stap naar de vernietiging van alle kernwapens. (Een dergelijke conferentie, tussen de V.S.. Rusland en Engeland) heeft in Geneve meer dan 350 zittingen be leefd. Het overleg werd afgebroken toen de Sovjet-Unie, in september van het vorig jaar, de proeven in de dampkring hervatten. BONN Gerhard Schroder, de Westduitse minister van buitenlandse zaken (de Bondsrepubliek zal niet deelnemen aan het 17-landengesprek) reist vandaag toch naar Genève. Hij zal daar een ontmoeting hebben met Gromyko en daarna met de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, An- toine Segni. Zoals gemeld, confereerde Schroder zondag in Lausanne met mi nister Dean Rusk. GENèVE, 13 maart (UPI) De Poolse minister van buitenlandse za ken, Adam Rapacki, heeft gisteren bij zijn aankomst in Genève ter bijwoning van de 17-landenconferentie over ont wapening gezegd dat zijn plan voor een atoomvrije zone in Centraal-Europa nog steeds kan worden aanvaard als „eer ste stap op de weg naar algemene ont wapening". Op het vliegveld van Genève zei Rapacki, dat zijn plan nieuwe levens kracht heeft gekregen door de huidi ge stand van zaken in het ontwape- ningsvraagstuk. „Wij nebhen ons plan altijd gezien als een eerste en voor bereidende stap op weg naar oplos singen op breder vlak", aldus Ra packi. Het plan van de minister, dat als het plan-Rapacki bekendheid kreeg, dateert uit 1957. Het stelt geleidelijke vermin dering van de conventionele strijd krachten in Centraal-Europa aan beide zijden van het ijzeren gordijn voor als mede de vestiging van een atoomvrije zone in het vacuum dat daaruit resul teert. De atoomvrije zone in Centraal-Euro pa zou onderhandelingen over de ten uitvoerlegging van algemene ontwape ning vergemakkelijken en bespoedigen, aldus Rapacki. Gevraagd om commentaar op presi dent Kennedy's recente uitlating, dat bepaalde aspecten van het plan het overwegen waard zijn, antwoordde Ra packi: „Wij hebben met vreugde opge merkt dat een van de leiders in het Westen zich bereid heeft verklaard het plan te bespreken. Daarop hebben wij vijf jaar gewacht" De Poolse minister zei, dat de mili taire aspecten van de atoomvrije zone nooit zijn eerste overweging zijn ge weest. De voornaamste beweegreden was, zei hij, de verwijdering van atoom wapens en geleidelijke ontwapening binnen de zone. Op de vraag of hij zijn plan op de aan staande conferentie opnieuw te berde zou brengen antwoordde Ra packi: „Het staat al op de agenda". (Advertentie) NIEUW DELHI, 13 maart (UPI) Mevrouw Jacqueline Kennedy is gisteren voor een semi-officieel bezoek in de In dische hoofdstad aangekomen. Premier Jawaharlal Nehroe, die daarmee de re gels van het protocol negeerde, verwel komde haar persoonlijk op het vliegveld, nadat het roodwitte Indische straaipas- sagiersvlïegtuig was geland. Nehroe werd vergezeld door zijn in sari geklede dochter Indira en door de burgemeester van Nieuw Delhi, Sham Nath, en de Amerikaanse ambassadeur in Indië, John Galbraith. Eeri menigte van naar schatting drie duizend mensen had zich achter de af rastering van het vliegveld verzameld om de presidentsvrouwe toe te juichen. Langs de route, die zij volgde naar de stad, stonden ruim 10.000 stedelingen. Evenals andere vooraanstaande be zoekers aan Indië bracht mevrouw Kennedy een bezoek aan het monument voor Mahatma Gandhi. Daar werd een minuut stilte in acht genomen. Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse president legt in Nieuw Delhi een krans op de schrijn, waarin de as van Mahatma Gandhi wordt be waard. MESSINA. 13 maart (Rtr, AFP) Vier capucijner-paters en drie boe ren zijn voor de rechter in Messina (Sicilië) gedaagd. Zij worden be schuldigd van doodslag op een landei genaar en afpersing of poging daartoe van verscheidene personen in Mazzari- no, een plaatsje midden in de Siciliaan- se bergen. De doodslag zou in mei 1958 hebben plaats gehad „om de winst te oogsten van voortgezette pogingen tot I Advertentie afpersing". In totaal gaat het om een bedrag van tien miljoen lire (ongeveer zestigduizend gulden). De beklaagden zouden o.a. gepoogd hebben de provin ciaal van de Capucijnen in Syracuse geld af te persen. De paters hebben verklaard dat zjj onder dwang stonden van de tuin man van het klooster. Deze was de leider van een bende, die de paters met de dood bedreigde, als z(j niet meededen. De tuinman werd destijds ook gearresteerd, maar heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Men vermoedt dat achter dit alles de plaatselijke maffia heeft gestaan. De paters, tegen wie door de kerk nog geen maatregelen zijn genomen, dragen nog hun kloosterpij en hebben tot nog toe elke dag in hun arrestanten cel de H. Mis opgedragen. De geschiedenis nam een aanvang op 5 november 1956. Met een jachtge weer werden op die dag twee schoten afgevuurd door het raam van de '"loos te reel, waar pater Agrippino aan het bidden was. De tuinman, Carmelo lo Bartolo, bleek hier meer van af te we ten. Hij verklaarde ronduit dat „vrien den" van hem geld nodig hadden. De paters zouden toen een paar hon derd gulden betaald hebben. Daarna daalde een regen van dreigbrieven neer over de notabelen van het twintigdui zend inwoners tellende Mazzarino. De brieven waren buitengewoon „beleefd" en bloemrijk gesteld. Men twijfelde er niet aan dat zij van de maffia afkom stig waren. Een zekere pater Constantijn, die op doorreis in het klooster van Mazzarino vertoefde, werd het eerste slachtoffer van de vier paters. Pater Agrippi no zou hem, onder bedreiging met de dood, ertoe gebracht hebben enkele duizenden guldens te betalen. Een half jaar later ging pater Agrippino naar Syracuse. Daar kreeg hij van de pro vinciale overste van de orde, ook on der bedreigingen, eveneens een som gelds los. De justitie begon zich met de ge schiedenis te bemoeien, nadat de grond bezitter Angelo Cannada, die weigerde in te gaan op herhaalde dreigbrieven, waarin tien miljoen lire (zestigduizend gulden) van hem werden verlangd, op 5 mei 1958 werd gegrepen door vier ge maskerde mannen. „Bij wijze van waar schuwing" kreeg hij een schot hagel in het lichaam. Aan de gevolgen daarvan overleed hjj in het ziekenhuis. Vastgesteld werd dat de rondgestuur de dreigbrieven alle getypt waren op de schrijfmachine van het klooster. De tongen van de slachtoffers kwamen los. Maar de activiteit van de maffia nam nog geen einde: de weduwe van Can nada werd gedwongen één miljoen lire te betalen. Andere vooraanstaanden werden gedwongen met kleinere som men over de brug te komen. Tot ten slotte de politie zich naar het klooster van Mazzarino begaf om de paters Agrippino, Carmelo, Vittorio en Ve- nanzio te arresteren. Op hun aanwij zing werd ook de tuinman Lo Bartoio gepakt, die zich in zijn cel van het le ven beroofde. Moet je die lange rokken zien", grinnikt een vrouw, wier eigen rok anno 1962 niet veel korter is dan die zjj op de foto aanwijst. In het Rijswijkse mu seum aan de Herenstraat schuifelt zij voort langs de vitrines en wanden op zoek naar de prent, waarop zij zich terugziet als jong meisje in de banken van de lagere school. Ze is een echte Rijswijkse en moet dus voorkomen op een van de ruim vijf honderd merendeels schoolfoto's, die de heer W. M. Suiker, bestuurslid van de Stichting Museum Rijswijk, heeft bijeengebracht voor een exposi tie getiteld „Bent u er pok bij Levendig en actief als hij is schiet de heer Suiker onmiddellijk op de vrouw toe om haar te vragen of hij haar misschien i<an helpen haar schoolfoto tussen de honderden op te sporen. Zijn vergrootglas houdt hij bij de hand om het zoeken te verge makkelijken. Opvallend is dat hij bflna iedere Rijswijker, die op de foto's voorkomt, met naam en toe naam kent. Voor wie er belangstel ling voor heeft vertelt hij er zelfs bij, dat die jongen met dat strikje daar nu een reeds lang gepensioneer de grijsaard is. „Dit is een pater Jezuïet en die is nu kapper. En daar heb je pastoor Jansen, die nu bouw- iiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiitT De oude kern van het dorp Bergen in Limburg is de laatste jaren tengevolge van de hoge waterstanden van de Maas herhaaldde malen geïsoleerd geraakt. Op zichzelf al erg genoeg, maar het wordt nog pijnlijker als men bedenkt dat het raadhuis in het bedreigde gebied ligt. In het verleden moest men tijdens hoog water het verkeer met het raadhuis onderhou den met behulp van brandweer wagens en landbouwtractoren. B. en W. stellen de Raad nu voor twaalf honderd gulden beschikbaar te stel len voor de aankoop van een roei boot. De Bergense gemeenteraad zal vanavond over dit voorstel beslissen wanneer hij de begroting voor 196? behandelt. De vooraanstaande plaats, die ons land in Europa inneemt op het gebied van het kweken en ver edelen van orchideeën, wordt op de komende Hofstadbloemtentoonstel- ling in Den Haag duidelijk naar vo ren gebracht. Weliswaar zijn Engeland en Belgie nog steeds toonaangevend wat betrett de omvang van de produktie en export van orchideeën, maar sedert enige ja ren kan ons land bogen op het groot ste en belangrijkste kwekerij-bedrijf in Europa op dit gebied, gevestigd in Rijswijk, onder de rook van Den Haag. De orchideeën-inzendingen op de aan staande Hofstadbloem - jubileumten toonstelling van 19 tot en met 29 april in het Hou trust zullen hoofd- zakelijk allerlei dan bloeiende soorten cattlea, cymbidiums en cypnpe- diums omvatten. Voorts worden kwe kerijresultaten getoond van kruisingen van een reeks andere orchideeënsoor- ten, alsmede voorbeelden van vervroe ging en vertraging van de bloei van verschillende soorten, die anders pas in de winter of in de nazomer tot bloei komen. Daaronder bevindt zich een groot aantal van de cattleya gaillard. een grote lila-kleurige orchidee, die normaal in het begin van februari tot bloei komt en waarvan men dan eind april dus bijzonder mooie exemplaren op de Hofstadbloem kan bewonderen. pastoor is in Wassenaar." Dan staat hij stil bij de vergeelde prent, die herinnert aan de onafhankelijkheids feesten op 3 en 4 september 1913. Voor deze plaat kwam een mevrouw uit Amersfoort speciaal naar Rijs wijk om zich zelf terug te zien. Ken nissen schreven haar „We hebben je op de foto gezien in een wagentje De oudste foto is er een uit 1881. Het is een slechte prent. De figuren er op zijn nauwelijks te onderschei den, maar het onderschrift vertelt, dat het juffrouw E. Joritsaar was, die zich in de tachtiger jaren van de vorige eeuw met de kleuters van de bewaarschool op de gevoelige plaat liet vastleggen. De foto er onder toont juffrouw v. d. Lee met haar breischooltje omstreeks 1900. Het zijn herinneringen aan vervlogen dagen. Met weemoed denken de zes tigers van nu terug aan de tijd, dat zij op school zaten bij „meester" Dirk van den Berg, die meer dan veertig jaar hoofdonderwijzer was In 1912 nam hjj afscheid, maar tot zijn dood toe bleef nij een gerespec teerde en gewaardeerde figuur. De bewondering voor meester Van den Berg was zo groot, dat een oude dame, die de heer Suiker vorige week ontmoette, niet begreep, dat er nu nog geen straat naar hem ge noemd is. Het aardigste van de ten toonstelling vindt de heer Suiker, dat schoolvrienden, die elkaar soms in geen vijftig, zestig jaar hebben ge zien, elkaar nu weer ontmoeten. Toch (iiiiiiiiiiiiiiiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiminiiiimmtx'* Teneinde voldoende gegevens te bezitten voor een actie „Herfst- en wintergevaren" in het ko mend najaar, had het Verbond voor Veilig Verkeer, in samenwer king met de Utrechtse verkeers- aolitie, de A.N.W.B. en een aantal leden van de afdeling Verlichting van de RAI gisteravond op de weg naar Arnhem, dicht bij het verkeersplein Oudenrijn, een verlichtingscontrole georganiseerd. Deze controle van 7 tot 9 uur is volkomen bij' verrassing geschied. In ruim een uur passeerden ongeveer 450 voertuigen 350 per- sonen-autos en bijna 100 vracht- autos waarvan 12 een of ander defect aan de verlichting vertoonden. Het zat hoofdzakelijk in de achter verlichting, neerkomend op een te zwak licht, het ontbreken van een reflector or onvoldoende verlichtinr van het nummerbord. Op het verkeersplein stonden enke le verkeersagenten, die nauwlettend de autos gadesloegen, welke de richting Arnhem insloegen en zodra zij een fout ontdekten, hiervar. per mobilofoon kennis gaven aan hup collega's op ongeveer 150 meter af stand. Daar werd aan de betreffende auto een stopteken gegeven en de wagen naar de kant gedirigeerd. Voor de overtreders was het eer hele geruststelling, dat men in geen enkel geval een proces-verbaal kreeg maar wel op de koop toe koffie met koek. Als de automobilist er geen bezwaar tegen maakte, werd het euvel van de verlichting verholpen door de wegenwacht tegen betaling van de kosten der onderdelen. Was reparatie ter plaatse niet mogelijk, dan werd hij erop gewezen, dat hij naar zijn garagehouder moest gaan. waarbij hem door de politie werd aangezegd, dat hij zich binnen drie dagen bij de politie in zijn woon plaats moest melden. Alleen wanneer de verlichting in die mate onvoldoen de was, dat er van onmiddellijk gevaar sprake was, zou de bestuur der verboden worden verder te rijden. In het algemeen hebben de overtreders het oponthoud, dat ten slotte in hun eigen belang was, ge moedelijk opgenomen. wiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii zijn het niet alleen de oudjes, die de tentoonstelling trekt. De jongere ge neratie doet ook mee, want er han gen ook foto's van recente datum. De jeugd wil niet alleen zien hoe oma er uit zag op school, maar ze wil tegelijk weten „Ben ik er ook bij?". Tot 23 maart kan men er terecht. .Indische dan e,ilcj.it. Rupture' oreuKi is de nogal pretentieuze naam waaronder vijf jonge fotografen tot 17 maart exposeren in de Post- ïoom in Den Haag. Met deze naam willen zij aangeven te willen breken met de traditie n de fotografie, met het oude. Maar de middelen waarvan de exposanten, allen leerling van de vakschool voor ïotografie. zich heb ben bediend de opzettelijke grof korreligheid, de onscherpte, de ge kozen onderwerpen zijn alle wel eens eerder vertoond. Wat niet wil :eggen dat hun werk niet goed of niet interessant zou zijn. Dat is het wel degelijk, zowel de experimentele nis de meer traditionele foto's. Tot de experimentele platen kunnen ge rekend worden de foto's van bomen, takken en landschappen concrete onderwerpen dus die door de aparte benadering of door speciaal donkere kamerwerk een half abstrac te vorm hebben gekregen. Een ander procédé, dat vrijwel aoor de gehele groep gebezigd wordt is de grof korreligheid, waarmee inderdaad een zeer bijzonder effect wordt bereikt. De foto's krijgen veel weg van sub tiele pentekeningen en zolang zij geen nabootsing hiervan willen zhn is hier niets op tegen. Sprekend komt dat naar voren uit de foto's van Haven Steenhuis van de Indische danser, waarvan er hierbij een wordt afge drukt. Naast het nalf-abstiacte ontbreekt net menselijke gelukkig niet: tech nische gave en sfeervolle portretten van niet altijd even levensblije mo dellen. Dan is er de reportage van de Parijse clochards van Peter Mok- veld en de bijzondere silhouetten van Marcel Minnée. De tentoonstelling is door de jonge fotografen georgani seerd geheel buiten schoolverband en zij hebben er alleen het vrije, min of meer artistieke deel van hun werk hangen. (Advertentie) (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN, 12 maart Mevrouw An- nelies von Ribbentrop, de weduwe van de vroegere Duitse minister van Buiten landse Zaken tijdens het Hitlerregime, publiceert binnenkort een boek over de voorgeschieden van de Tweede 'ereld- oorlog. Mevrouw Von Ribbentrop heeft jarenlang deze voorgeschiedenis onder zocht. Haar bevindingen vat zij samen onder de titel: „Samenzwering tegen de vrede". Naar deze titel reeds doet vermoeden, is mevrouw de weduwe Von Ribbentrop tot de conclus gekomen, dat het nazi- règime, waarvan wijlen haar man een der top-figuren was, opzettelijk op een nieuwe oorlog heeft aangestuurd. Joachim von Ribbentrop werd door het geallieerde tribunaal in Neurenberg ter dood veroordeeld en opgehangen. Het boek van mevr. Von Ribbentrop komt uit bij het Druffel Verlag in Leoni aan het Stamberger Meer. De schrijf ster heeft bi) haar studies gebruik kun nen make, van de aantekr-ingen, die haar man heeft achtergelaten. Kameroen. President Alunadoe Ahidjo van de Afrikaanse republiek Ka meroen is gisteren vertrokken naar de Verenigde Staten, waar hij een ontmoe ting zal hebben met president Kennedy.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7