Minister Cals doet eindexamen Debat van uitzonderlijke omvang te verwachten Ötefarine liHBll Vroegere pogingen tot wetgeving steeds mislukt MARIA CALLAS ZINGT IN WEST-DUITSIAND Kamers v. Koophandel over wet op schadeverzekeringsbedrijf „Geef de keizer niet meer dan hem toekomt" SNELFIX DE MAMMOET VOOR DE TWEEDE KAMER (I) SPO TSPIE GEL Een geschiedenis zoals die van Saïdjah en Adinda „A.O. W.-wijziging baat niet allen 9 Ook al aan de sigaar? Tal van handleidingen hij het invullen van het aangiftebiljet 4-voudige combinatie inderdaad ucd beter! Ik vond wel, dat ik mijn meisje moest vragen, of zij het goed vond. Overgaan op de sigaar leek mij zo iets als je snor of je baard laten staan. Meisje vermist in Alphen a.d. Rijn t Bond tot kabinet en Tweede Kamer Adres aan de Tweede Kamer Kamervragen over een mogelijke raketbasis niet beantwoord V erkeerson gelukken met dodelijk gevolg Zes personeelsleden stelen uit warenhuis Nederlands motorschip zinkt bij Duisburg DINSDAG 13 MAART 1962 PAGINA 9 TOCH WEL" KAMEE Elk der vier bestanddelen van j-hefarine „4" is wereldberoemd, combinatie in één tablet werkt krachtiger. Bovendien zorgt der bestanddelen, dat ook een E'voelige maag niet van streek r*akt. DEN HAAG, maart Wan neer zich op korte termijn geen schokkende ontwikkelingen voor doen in de Nieuw-Guinea-kwestie begint de Tweede Kamer aan staande dinsdag met de openbare behandeling van het wetsontwerp tot pgeling van het voortgezet onderwijs, in de wandeling mam moetwet geheten. Hierbij staat de Kamer een debat te wachten zoals in jaren niet in de volksvertegen woordiging gevoerd is. Een enkele vergelijking: in 1949 heeft men de veelomvattende wet op de P.B.O. behandeld, dat heeft toen zeven dagen geduurd. Ditmaal rekent men echtei op een behandeling, die wel eens een maand zou kun nen vergen. Sommigen voorzien zelfs een langere duur. Het lelijke eendje Ter inleiding op het debat over de mammoetwet, dat de Tweede Kamer op haar agenda van 20 maart heeft staan, wijdt onze onder- wijsredacteur deze week aan dit belangrijke wetsontwerp een drietal publikaties, waarvan men de eerste hiernaast aantreft. Legio bedenkingen ZINDELIJK door mr. Roosjen gelanceerde Kaam mammoetwetheeft vele tekenaars geïnspireerd tot spot- centen, waarop mr. Cals staat afgebeeld met een prehistorische °tyant. Ruim een jaar geleden, *°en de ministeh met een uitvoe- rj9e nota van wijzigingen kwam, tekende Charles Boost voor ons blad deze ,j$potspiegél" Celoven aan Sinterklaas? w m Maar mijn meisje vond mij ge woon beledigend. Ik had wel een bijzonder hoge dunk van haar liefde, zei zij, als ik dacht, dat een sigaar die in rook kon doen opgaan. „Je doet, alsof ie van plan bent, te gaan pruimen", zei zij ook nog. „Daar zou ik misschien nog wel enige moeite mee hebben". Toen ik de eerste keer in haar bijzijn eén sigaar, een Senoritas, had opgestoken, zei zij plotse ling, dat zij op haar woorden wenste terug te komen. Ik wilde het sigaartje al ogenblikkelijk - doven, maar tij riep: „Domoor, nee, juist niet", waarop zij mij vertelde, dat, als het mogelijk was, zij nu nog meer van mij zou houden. „Het is, alsof je mij een reukoffer brengt", zei ze. „Ben je nu sarcastisch vroeg ik, want soms weet je echt niet, wat je aan haarjnebt. „Gééf mij er ook een", zei ze en zij stónd er op. Ik dacfit: nu gaat zij hoesten, let op. Maar ze nam een trek en nóg een en nóg een - toen zei ze alleen maar: „Lekker!" UIT NEDERLAND OP AMBON TERUG A.O.W.-A.W.W. Zeven tot tien maanden gevangenis geëist (Advertentie) Vier betrouwbare middelen In 1 labiel doen wonderen legen pijn en griep I Glazen bultje 20 tabletten f 0,80 Handige atrlpverpakklng 40 tabletten f 1.50 Voordelige fltoon 100 tabletten f 3.50 <Van onze correspondent) Sj^jPHEN a.d. RIJN, 12 maart v6r S. donderdagmiddag 8 maar wordt het 16-jarige meisje Gerry Vis, j^encjg aan Nareboutstraat alhier, te v rneis''e heeft de ouderlijke woning hej ,et verlaten zonder mededeling van ben °e' Van haar wandeling. Er heb- ge<j Z'°h in het gezin moeilijkheden voor tij n' die het vermoeden zouden kun- rneisrVettigen dat het vertrek van het de oud Van lange duur zou zjjn. Toen de Dol !rs zlch zorgen gingen maken is tocht h 'B inSeschakeld, die een speur hond 6eft ingezet' doch tot op heden He!r 6niS resultaat, Politie tfJf0?1n,nAmmer van de Alpense van het me?*? ^3344' Het signalement P^ter dt: lang ongeveer 1.60 'n een pi?hi lond haar. Zij is gekleed gevoerde iï ?mde katoenen jurk, wit Jas met „aP aarzen, driekwart zwarte 4 geruite capuchon. Te verwachten is. dat het openbare debat onderbroken zal worden zo als wel meer gebeurt bij gecompli ceerde kwesties voor intern beraad tussen de minister en de Kamercom missie om te zien hoe de kaarten lig gen, amendementen te ordenen enz. Er zullen vermoedelijk tientallen amendementen worden ingediend. Minister Cals heeft eens gezegd, dat hij er we' honderd verwachtte. Zo'n vaart zal het denkelijk niet lopen. De fracties hebben bij talrijke artikelen van het wetsontwerp voorstellen tot verandering in petto, maar er is een streven om zoveel mogelijk gemeen schappelijk amendementen in te die nen, zeker bij zuiver onderwijskun dige kwesties. Als men bijvoorbeeld voor de vraag staat of er in het door de minister ontworpen brugjaar wel of geen Frans gegeven moet worden, dan kan de politiek daarbij rustig buiten beschouwing blijven; de scheidslijnen kunnen bij dergelijke aangelegenheden ook dwars door de fracties heen lopen. Het debat zaJ waarschijnlijk geopend worden door mevr. Van Someren-Dow- ner van de V.V.D. Zij zal de mammoet wet voor haar fractie bijna geheel al leen behandelen. De meeste fracties sturen drie of vier sprekers in het veld. Voor de K.V.P. gaat dr. Albering de politieke en grondwettelijke aspecten van het wetsontwerp behandelen, mej. Nolte de onderwijskundige en de heer Engelbertink de financiële plus de ma terie van het beroepsonderwijs. Met de woordvoerders van de kleinere frac ties erbij zijn er nu al zeventien spre kers ie tellen. Het kunnen er nog meer worden Het is jammer, dat de anti-revolutio naire afgevaardigde, de heer Roosjen, slechts een beperkt aandeel zal hebben in het debat; hij is pas e.-nstig ziek ge weest en moet zich in acht nemen. Mr. Roosjen werkt vaak met levendige beelden, waarop mr. Cals graag in haakt. Toen de A.R.-afgevaardigde het wetsontwerp eens vergeleek met het lelijke eendje uit het sprookje van An dersen. herinnerde de minister er aan, dat dit dier in het sprookje de mooiste van alle vogels werd. De heer Roosjen is ook de geeste lijke vader van het woord „mammoet wet". Aanvankelijk had de minister be zwaren tegen de benaming omdat ze de indruk wekte, dat het ontwerp ere groot was. (Het telt niet meer dan 117 artikelen op 32 bladzijden). Later heeft hij er zich echter mee verzoend; de term heeft het wetsontwerp een gro te bekendheid gegeven. De mammoet bleek voor de tekenaars van spotpren ten een rijke bron van inspiratie. Mr. Cals is in alle mogelijke standen mei het prehistorische dier afgebeeld. Men heeft er ten departemente een hele verzameling van aangelegd. Minister Cals, die kortgeleden ook ernstig ziek is geweest, staat bij de behandeling van de .ammoetwet voor wat hl) zelf zijn „eindexamen" heeft genoemd. Er is nog nooit een bewindsman geweest, die zo lang or O.K. en W. gezeteld heeft als hij: in 1950 werd hü staatssecretaris naast prof. Rutten; in 1952 werd hij zelf minister. Dat hü z'n mammoetwet door en door kent spreekt van zelf; hij heeft alles, maar dan ook alles gelezen wat erover gepubliceerd is ei) hU is ook in de onderwpsgeschie- dènis bijzonder goed thuis. Bü het ontwerpen van de wet is de bewinds man bijgestaan door een werkgroep hoofdambtenaren, die aan deze zaak de handen vol hebben gehad. De minister kan in de Kamer legio bedenkingen tegemoet zien, maar het is voor hem wel een voordeel, dat er uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiminiiniiiiitiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiHiii (NADRUK VtRBODINt DEN HAAG, 13 maart Op de wetgeving voor de scholen, die thans met de verzamelnaam „voortgezet onderwijs" worden aangeduid, hebben in de loop der decennia reeds vele ministers hun krachten beproefd, vooral op wetten voor het v.h.m.o. Gaat men terug tot 1878, toen er al sprake was van ken grote revisie van de middelbaar-onderwijswet, dan ont moet men op dit terrein de ministers Kappeyne van de Coppello, Goeman Borgesius, dr. Kuyper, Heemskerk, De Visser, Waszink, Terpstra, Colijn. Slotemaker de Bruine. Marchant, Bolkestein, Van der Leeuw, Gielen en Rutten. Zij hebben bijna allen her zieningen voorbereid, die niet tot uit voering zijn gekomen, of wetsontwer pen ingediend, die met behandeld zijn en weer werden ingetrokken. De ge schiedenis van de mislukte pogingen tot wetgeving doet denken aan de misère van Saïdjah. die telkens weer zijn buffel verloor. Het verhaal van Saïdjah en Adinda heeft een droevige afloop. Het relaas van de doodgelopen plannen en wets voorstellen heeft echter een gunstiger slot. Het zal van de 47-jarige minister Cals nog heel wat inspanning vergen zijn wetsontwerp mt regeling van het voortgezet onderwijs, de fameuze mam- motwet, in het Staatsblad te krijgen, maar hü heeft het op dit moment al thans verder gebracht dan een van zijn voorgangers: onvoorziene omstandighe den voorbehouden staat hü volgend' MINISTER CALS iiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii week met zijn wetsontwerp voor de volksvertegenwoordiging. De geschiedenis van de mammoet wet gaat terug op de in 1951 door mi nister Rutten ingediende „Nota betref fende onderwijsvoorzieningen", die was uitgelokt door de motie-Peters- van Sleen van december 1949.Voortbouwend op deze nota kwamen minister Cals en staatssecretaris de Waal in 1955 met de Tweede onderwijsnota, die de grond slag heeft gevormd voor het roemruch te wetsontwerp, Kamerstuk nr. 5350. Aan de indiening van dit wetsontwerp, eind oktober 1958, is nog de samenstel ling van een ander belangrijk werk stuk voorafgegaan: het rapport van een werkgroep uit het schooltoezicht, de zogenaamde Bilderberggroep. De schriftelijke behandeling van de mammoetwet heeft veel tijd gekost. Ruim anderhalf jaar duurde net voor er een voorlopig verslag kon verschij nen. In februari 1961 ontving de Ka mer de memorie van antwoord met een op vele punten gewijzigd wetsont werp. Hierop volgden zeven vergade ringen van de minister en enkele hoofd ambtenaren met de mammoet-commis sie uit de Kamer. Er is politiek beraad op hoog niveau geweest over de princi- pia van het wetsontwerp en er zijn in de Kamers ai diverse malen anticipe rende beschouwingen aan gewijd. Ver scheidene keren sorak mr. Cais de hoop uit, dat de mammoetwet spoedig behandeld zou worden. Het liep alle maal niet zo vlot als h!1 wenste, maar nu gaat het er dan toch van komen. T.E. nogal wat bezwaren zijn, die tegen el kaar ingaan. Geit op zijn stuurmans vaardigheden kan hij dan toch nog een eind komen. Hij is uiterst gevat en men vreest wel eens, dat hij er in zal slagen zijn opponenten te overbluffen. Toch is er wel op te rekenen, dat de Kamerfracties aan hun essentiële de siderata zullen vasthouden. Zou het debat vastlopen of zou de mammoetwet verworpen worden men weet het nooit dan ontstaat ei een vreemde lacune. Enkele jaren is dit wetsontwerp in de onderwijswereld op vergaderingen en in rapporten aan de orde geweest. Het onderwijs is met de mammoet meer vertrouwd ge raakt dan het misschien zelf wel heeft beseft. Het is bijvoorbeeld wel teke nend, dat men al vrij vaak de grote verscheidenheid van scholen tussen de lagere school en de universiteit op het voetspoo' van mr Cals onder de ene noemer „voortgezet onderwijs" bijeen brengt. Bij zijn verdwijning zou de mammoet bepaald een leegte achter laten. Als de wet er wel door komt houdt men voorlopig nog genoeg stof tot discussie want met de uitwerking in concrete zullen jaren gemoeid zijn. De minister heeft het geluk gehad, dat de Kamercommissie, die de behande ling van het wetsontwerp moest voor bereiden, de heer Kletjwegt als voorzit ter heeft gekregen. Deze bekwame so cialistische afgevaardigde heeft onge twijfeld ook bedenkingen tegen de mammoetwet, maar zijn positieve hou ding tegenover de kern van de zaak bleek duidelijk by een televisie-uitzen ding, waarin h;j zei: „We zitten nu al tientallen jaren met problemen, waar aan weinig gedaan is; minister Clas doet er tenminste wat aan". Had de Kamercommissie gewerkt on der leiding van dr. Tilanus, de voorzit ter van de vaste onderwijscommissie, dan zou de voorbereiding van het debat vermoedelijk trager verlopen zijn. De christelij k-historische fractieleider staat namelijk erg sceptisch tegenover de hele onderneming van Mr. Cals. Dr. Tilanus zou men kunnen typeren met de beschrijving, die in ons blad eens gegeven is van Clement Attlee: een vrij kleurloze figuur, die een zachtmoedige indruk maakte, waardoor men zich in zijn vasthoudendheid kon vergissen. De heer Tilanus heeft eens gezegd, dat hÜ nog eerder in Sinterklaas zou gelo ven, dan in de totstandkoming van de mammoetwet... Hy acht de hele wet overbodig, een opvatting, die voor de minister moeilijker te verwerken is dan de felste kritiek. TON ELI AS. DEN HAAG, 13 maart „Veel be jaarden gaan geen cent vooruit bij de voorgestelde wijziging van de algeme ne wet op de ouderdomsvoorziening, zolang elke gemeente eigen steunnor- men kan blijven gebruiken". D't is de mening van de Nederlandse bond voor ouden van dagen, die spijtig con stateert, dat het effect van de voorge stelde verhoging met vijftien percent van de AOW geheel teniet zal worden gedaan als verscheidene gemeenten de steun die aan bepaalde groepen van bejaarden wordt verleend op grond van de armenwet, met eenzelfde be drag zouden verlagen. De voorzitter van de bond, de heer P. C. Trouwborst, stelt dat het beoog de doel, nl. meer koopkracht voor de bejaarden, hierdoor getorpedeerd wordt. Zoals bekend, moeten de bejaar den hun onkomsten opgeven aan So ciale Zaken. Dat geeft deze gegevens door aan de betreffende gemeenten. De ze kunnen hiermee rekening houden b;1 de steunuitkeringen. Als voorbeeld noemt de heer Trouw borst de gemeenten Rotterdam en Schiedam. De eerste vermindert de steunnorm wel by verhoogde inkom sten, Schiedam niet. Dit kan. omdat de gemeenten zelfstandig deze steun norm mogen bepalen. De regering kan hierop geen directe invloed uitoefenen. Toch heeft de bond in een hrief aan de raad van ministers en aan de Twee de Kamer gewezen op de situatie die hierdoor kan ontstaan. Drie opnamen van de Italiaanse zangeres Maria Callas. pema akt op de eerste dag van haar toemee door West-Duitsland Gisteravond gaf zij haar eerste concert in Munchen. f Advertentie) DJAKARTA, 12 maart (UPI) Een groep van tweehonderd Ambonezen is volgens het Indonesische persbureau Antara uit Nederland teruggekeerd op Ambon in de Molukken. De Ambonezen zün twaalf jaar geleden, by de stich ting van de Republiek Indonesia, naar Nederland gegaan. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. ROTTERDAM, 13 maart De Ka mer- van Koophandel voor Amsterdam en Rotterdam hebben de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een adres ge stuurd over het ontwerp van wet op het schadeverzekeringsbedrijf, waaraan het volgende is ontleend. Het onderhavige ontwerp is in be- langrüke mate geënt op de wet op het levensverzekerirgsbedrijf. Het feit, dat hie. alle betrokkenen het toezicht van de verzekeringskamer in pos"ieve zin waarderen en geenszins als een hinder- ïyk staatstoezicht 'ondervinden, recht vaardigt de verwachting, dat ook een wet, als. thans wordt voorgesteld, in be ginsel de belangen van het schade-ver- zekeringsbedryf, zowel als die van de verzekerdei., ten goede zal komen. De kenmerkende verschillen tussen het le vens- en het schadeverzekeringsbedryf, mogen evenwel niet over het hoofd wor den gezien. By schadeverzekering dienen veel meer de voorwaarden te worden aan gepast aan het concrete geval dan bli een levensverzekering het geval is. Waar de wetgever een ingrepen in het bedryfsbeleid van het levensverzeke- ringsbedryf door een zij het zeer des kundig overheidsorgaan reeds ver werpt, a fortiori geldt dit, voor het schadeverzekeringsbedryf, waar het eigen inzicht van de assuradeur een rol van doorslaggevende betekenis speelt. Het wil de kamers in verband hiermede voorkomen, dat de bevoegdheid, die in artikel 31 van het ontwerp aan de ver zekeringskamer wordt toegekend, te ruim is. kamers menen dat het ontwerp te veel neigt npar het materiële systeem. Hier wordt naar het toeschijnt een te DEN HAAG, 13 maart De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, beeft gisteren meegedeeld in verband met 's Lands belang geen aanleiding te kun nen vinden in het openbaar in te gaan op de vragen, die het Tweede Kamt'- lid Bakker (CPN) hem heeft gesteld over de mogelijke aanleg van een NAVO-raketbas's op Duits gebied vlak bij de Nederlandse grens. De heer Bakker nad gevraagd of het juist was, dat op 25 km van Almelo en 15 km van Coevorden, op Duits gebied een grote NAVO-raketbasis wordt aan gelegd. Ook wilde ny weten, of het juist is, dat het hier z.g. Nike-raketten betreft, die van atoomkoppen kunnen worden voorzien, en dat in de nabijheid van de basis een of meer opslagplaat sen voor deze atoom-munitie zullen wor den aangelegd. Minister Visser kan evenmin ingaan op de vraag van de heer Bakker, of het juist is dat in het streekplan voor Noord-Oost-Overüssel in de dichte, soms onmiddeliyke nabij heid van de geprojecteerde basis voor atoomraketten een drietal munitie depots zyn gedacht en dat dit plan moet worden gezien m verband me' de aanleg van de raketbasis. De heer Bakker had ook gevraagd of een of meer van deze depots gedacht zyn als opslagplaats voor atoomwapens. AMSTERDAM, 13 maart 1 april is de dag, waarop de inspecteur van 's Rijks Belastingen uw aangifte voor de inkomsten- en vermogensbelasting over het 'aar 1961 verwacht. Begrljpe- ïyk dat die belastingbetaler, die zich nie tot een belastingconsulent wendt, tegen die tijd zoekt naar een handlei ding, die hem bij het invullen van het zo vaak gewraakte biljet de weg kan wijzen Wat dan vaak betekent: zoekt naar een gids waaruit hei duidelijk is wat er nu eigenlijk mag worden afge trokken om toch de keizer te geven wat des keizers is. Er zyn vele van deze gidsen: De Be lastingalmanak van Elsevier, de Pris ma Belastinggids en Aftrekposten. De eerste en de laatste zyn reeds enige jaren verschijnende werkjes. De Prisma Belastinggids verschynt voor de eerste maal. Elseviers Belastingalmanak Elseviers Belasting Almanak het is het zevende jaar in successie dat deze verschynt behandelt de vraag stukken aan de hand van een aangifte formulier. Vraag voor vraag wordt het aangiftebiljet gevolgd en worden aan- wüzingen gegeven voor het invullen. Voot het eerst zyn daarbij dit jaar een aantal bijzondere onderwerpen opgeno men, die de toch al grote waarde van de Almanak alleen maar vergroten. Hierbij zijn te vinden gegevens over bezwaar- en beroepschrift, navordering, kwytschelding en boete wegens te late aangifte. Ook onderwerpen die in het middelpunt van de belangstelling staan als de fiscus en de gehuwde werkende vrouw, de fiscus en uw auto, alsmede de fiscus en de aankoop van uw eigen huis. Dit jaar heeft men ook het een en ander over successie- en schenkings rechten, over de grondslagen van de personele belasting en over het school- feld opgenomen. Zoals vorige jaren is e Almanak van uitvoerige tariefiysten voorzien. De auteurs van de Almanak zyn dezelfde als vorige jaren; de heren J. Viersen, E. N. Jonker en mr. S. Stoffer. Allen inspecteurs van belasting. Prisma Belastinggids De Prisma heeft zich ook tot een in specteur van belastingen gewend. De heer A. G. F. Lindeyer heeft van de Prisma Belastinggids een zeer goed te gebruiken boekje gemaakt, waar alle bÜ een aangifte voorkomende punten in behandeld woiden. Behalve de loon-, inkomsten en vermogensbelasting wor den ook schenkingsrechten besproken. Buiten de nog voor 1961 geldende ta rieven zün de - lager voor 1962 en 1963 opgenomen, alsmede de verbeterde regeling voor de gehuwde vrouw. Ook zyn voorbeelden voor bezwaarschriften opgenomen. Aftrekposten By de Nederiandsche Uitgeversmaat- schappü te Leiden is verschenen de 13e druk van: „Aftrekposten inkomsten- en vermogensbelasting", handleiding voor de aftrekposten bij de belastingaangifte 1962, door B. Schippers en J. L. van Hedel. Nu velen zich weer het hoofd moeten breken over het invullen van het belastingaangiftebiljet, kan deze in- Advertentie) Kunststofplaten lijmen niet van Ceta Bever middels bekend geworden uitgave van de NUMIJ weer goede diensten bewe zen aan de belastingbetaler, door ertoe by te dragen dat niet te veel aan de toch al veeleisende fiscus wordt betaald. De vele voorbeelden, die in de tekst van dit overzichtelijke zakboekje zün opge nomen, werken daarbü zeer instructief. Dë editie 1962 van „Aftrekposten" is iets omvangrüker geworden. De belas tingtabellen zyn uitgebreider opgeno- meen enkele recente arresten, die nieuwe aftrekmogeiykheden hebben ge opend, zyn aan de inhoud toegevoegd, terwyi uitvoerig aandacht is besteed aan de belastingaftrek voor de werken de gehuwde vrouw. Van alles over de Algemene Ouder domswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet geeft het boekje A.O.W.- A.W.W. van de hand van mr. N. W. A. van Eük, uitgegeven bü de Nederiand sche Uitgeversmü te Leiden. Een boek- he dat voor iedereen züi nut kan heb ben al heeft men er rreestentyds niet zo veel belangstelling voor. Welke we gen men voor aanvrager \an A.O.W. of A.W.W. of voor het bezwaar ma ken tegen premieheffingen moet bewan delen zün uitvoerig aar gegeven. Tabeller en tarieven By de uitgeverij L. J. Veen in Am sterdam zon uitgegeven de Loonbelas tingtabellen 1962 en de Belastingtarie ven uitgave 1962. Beide boekjes zijn voor zien van een vrü sum...ie'e tekst. Zü zullen voor de personeelsafdelingen en loonadministraties van bedreven hun diensten ongetwüfeld bewezen. grote mogeiykheid geschapen voor de verzekeringskamer om los van de soli diteit vai, een maatschappij in te grijpen in haar bedrijfsbeleid. Al moge by onze kamers het vertrouwen bestaan, dat de verzekeringskamer van haar advies recht op dit punt geen onjuist gebruik zal ihaken, het adviesrecht moet naar he' bordeel van onze kamers uitsluitend dienen ais middel ter voorkoming van toepassing van de noodregeling De bepaling der voorwaarden, waar op een verzekeraar contracten wil af sluiten, moet in beginsel aan hem wor den overgelaten. Hü alleen kan midden in het bedrijfsleven staande de risico's waarderen. Zou hij zich te dezen moe ten richlen naar adviezen van de ver zekeringskamer, dan zou dit ernstige gevolgen voor het schadeverzekerings bedrijf kunnen hebben. Een beperking van het adviesrecht in voege als hiervoor bedoeld zou geens zins tengevolge behoeven te hebben, dat aan de verzekeringskamer onvoldoen de machtsmiddelen ten dienste zouden komen te staan. AMSTERDAM, 13 maart Zondag; avond is op de Burg. van Sonweg by lie Middenweg in Nieuwer-Amstel een ernstig verkeersongeluk gebeurd, met -;n dode en een ernstig gewonde to» tsvolg. De 68-jarige V. en de 78-ji.rige Van R. stonden aan de kant van de weg, rer- moedelük op de bus te wachten. Plot seling stak de heer V. de rijbaan over maat werd daarbü door een aankomen de auto gegrepen en tegen de grond gesmakt. De heer Van R. wilde naar de aange- redene toekomen, stak daartoe even eens de weg over, maar werd op zijn beurt door een bestelauto gegrepen. Beide uit Amsterdam afkomstige man nen werden met zeer ernstige verwon dingen, o.m. een schedelbasisfractuur, in het Wilhelm.nagasthuis opgenomen, waar de heer Van R. in de loop van gisteren aan zijn verwondingen is be zweken. GULPEN In het ziekenhuis te Maastricht is gisteren een 23-jarige Bel gische militair aan verwondingen, op gelopen bü een auto-ongeluk op de Rijks weg alhier, bezweken. Met drie andere Belgische militairen bevond deze jonge man zich in een auto, die maandag nacht, vermoedeiyk tengevolge van een slipparty, teien een boom terecht kwam. Geen van de andere inzittenden liep enig letsel op. SCHERPENZEEL, 13 maart In de afgelopen nacht is in een ziekenhuis te Amersfoort de 60-jarige mejuffrouw G. van de Waerdt aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. Zü stak gistermiddag op haar fiets de Stations weg over zonder op het verkeer te let ten en werd door eenauto aangereden en tegen het wegdek geslingerd. ALKMAAR, Gistermiddag is de zesjarige Petrus Snip, toen het kind spelenderwüs de weg overstak, over reden door een bestelauto uit Hippoly- tushoef. Het kind was op slag dood. MAASTRICHT, 13 maart Perso neelsleden van een Heerlens waren huis hebben verleden jaar regelmatig ten nadele van hun werkgever goede ren ontvréemd ter waarde van min stens tienduizend gulden. 13 december liepen deze personeelsleden. vor mend een complot van zes „tegen de lamp en gisteren moesten zu zich voor de rechtbank alhier verantwoor- den. Tegen vHf verdachten eiste de offi cier, mr. J. Corsten gevangenisstraf fen, variërend van 7 tot 10 maanden, waarvan een gedeelte voorwaardelijk. Tegen één verdachte, die slechts kor te tyd lid van het complot was geweest, eiste hü een voorwaardelijk gevange nisstraf van drie maanden en een geld boete van honderd gulden. De stelende personeelsleden, zo bleek tijdens de zit ting, begonnen op kleine schaal goede ren te ontvreemden. Aanvankelijk be perkten de diefstallen zich tot wat cho cola, later werden het evenwel kostba re goederen tot complete slaapkamer ameublementen toe. Tot de leden van het complot behoorden naast enkele magazünbedienden, ook chauffeurs-be stellers. Zü leverden met de bestelau to's van hun baas bü elkaar de gestolen goederen af. Uitspraak: 26 maart. DUISBURG, 13 maart (DPA) Het Nederlandse motorschip „Otto van Groningen" is gisteravond op de Ryn bü Duisburg gezonken. Het schip had een lading van 236 ton üzer aan boord. De machinekamer van het schip was vol water gelopen. Hoe het water kon binnendringen, is nog niet opgehelderd. De bemanning wist zich in veiligheid te brengen. AMSTERDAM, 13 maart In de aula van de universiteit heeft prof. dr. P. C. Kuiper benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene psychopathologie, zlin ambt aanvaard met het uitepreken van een rede, getiteld „De plaats van de psychiatrie temidd a der medische spe cialismen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9