Fransen willen bestand forceren, meent FLN Eigenzinnig optreden van rebellenleger in Marokko Voorstellen van de VS. naar Den Haag en Djakarta Kans op vinden van „derde" zou zeer groot zijn SLACHTOFFERS O.A.S. BEGRAVEN De ene rel na de andere in Duitse Bondsreoubliek HOERAIK LEEF WEER TOUWTREKKEN BLIJFT VOORTDUREN Dinsdag 29 doden in ALGERIJE Bisschoppen bang voor communisme Het weer Gromyko sprak met Schroder VOOR GESPREK OVER NIEUW'-GUINEA Jeugd niet meer socialistisch Guerrilla in Zuid-Vietnam LUCHTALARM OP BIAK Sjah van Perzië deelt land uit CDU eist nu het hoofd van de vice-voorzitter van Sjoukje Dijkstra wordt feestelijk ingehaald fergen MIDDEN -AMERIKA Zon en sneeuw IN GENèVE FIDEL CASTRO: Lichten in de lucht waargenomen Dinsdag 20 maart Boen Oem: Geen hulp meer van AMERIKA Eerst moet hij wat toegeeflijker worden (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 14 maart Franse verslaggevers in Evian hebben gisteravond van een lid van de Franse delegatie vernomen, dat thans het einde van de bestands onderhandelingen met het FLN niet lang meer zal uitblijven en zelfs zeer snel een feit zal zijn, indien de onderhandelingen van daag hetzelfde tempo aanhouden als gisteren, dinsdag. Het verlan gen om tot een eindresultaat te komen is, aldus dit delegatielid, aan beide zijden onmiskenbaar. Aan de hand van deze uitlating, gedaan aan het einde van weer een bijzonder zware dag voor de onderhandelaars negen uren mforeijou êmj! REGEN- EN TWEEDJASSEN gesprek in totaal; het was ver over tien uur in de avond toen de Algerijnse delegatie scheep ging naar de overzijde van een bijzon der woelig Meer van Genève wordt dus weer de vraag gesteld of het vandaag de laatste onder handelingsdag zal zijn en de be standsondertekening nog slechts een kwestie van uren. WOENSDAG 14 MAART 1962 ö5ste JAARGANG No. 3J079 MANAGUA, 14 maart (KNP) De 88 bisschoppen van de landen van Mid- dén-Amerika hebben een gezamenlijke verklaring uitgegeven. Daarin zeggen zij niet meer te kunnen spreken van een communistisch gevaar. „Dit beginstadi um zjjn de Middenamerikaanse landen al lang voorbij. Geheel Midden-Amerika ls met het communisme geïnfecteerd". In de zes landen van Midden-Amerika zijn de communisten geïnfiltreerd in de boerenorganisaties in de verenigingen van studenten en in de vakbonden, aldus de bisschoppen. Communisten zitten bij de pers, de programmaleiding van radio en t.v.-stations en in het professoren corps van de universiteiten. De bisschoppen dringen er bij de re geringen van hun landen op aan om hun onderlinge geschillen bij te Ie' gen en tot samenwerking te komen in de be strijding van het communisme door we derzijdse hulpverlening, door productie maatregelen en betere bevolkingssprei ding. Deze maatregelen moeten grondig voorbereid worden, maar dat betekent niet, aldus de bisschoppen, dat zij ten eeuwigen dage in de studiecommissies moeten blijven hangen. Integendeel, spoed is noodzakelijk. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie J BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 .Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zonnige perioden, maar ook plaatse lijk een sneeuwbui. Overwegend matige wind tussen noordwest en west. Vannacht lichte tot matige vorst, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Donderdag: Zon: 6.56-18.43. Maan: 12.52-4.10. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 14 maart Vanmorgen lag er overal in ons land nog sneeuw, vooral in het midden en zuiden van Ne derland. De grootste hoeveelheid werd vanmorgen in De Bilt gemeten en be droeg 11 cm. Ook daalde daar de tem peratuur het laagst, n.l. tot -8 graden C. In het midden van Duitsland werd 12 en in noord-Duitsland 10 graden vorst gemeten. De wind blijft zwak en voert overdag van zee iets zachtere lucht de kustprovincies binnen, waar het kwik enkele graden boven het vries punt komt. In de komende nacht is op hieuw lichte tot matige vorst te ver- Wachten. Aan deze winterse toestand komt op korte termijn nog geen einde. Station Pen Heider *Penburg Vbssmgen £e Bilt Twente Kindhoven gf. Limburg Stockholm Os10 ê^sterdam «nissel ^uxemburg Nice y(?rMln ZUrtch ^nève ^ocarno Wenen ginsbruck Rome JvJaecio Madrid Maliorca max. min. neersi. Weer temp. temp af ge). gisteren 24 uur hagelbui 2 -6 7 licht bew. 2 0 1 sneeuwbui 3 -0 1 zwaar bew. 1 -7 0.6 half bew. 1 -6 8 motregen 0 -5 0.1 sneeuwbui 1 -6 3 geheel bew. 1 -1 2 onbewolkt -3 -19 1 zwaar bew. Hl -21 0 onbewolkt -1 -7 0 onbewolkt 7 «3 0 sneeuwbui 1 -7 4 sneeuwbui 2 -1 0.6 zwaar bew. 1 -5 1 onbewolkt 5 -3 0 geheel bew. 15 5 6 zwaar bew. -1 -7 0 zwaar bew. 2 -8 0.1 onbewolkt 4 -3 0 licht bew 11 -1 0 sneeuw 2 -5 0.4 zwaar bew. 4 -6 0.1 regen 16 6 2 zwaar bew. 14 6 0 onbewolkt 12 2 0 geheel bew. 18 6 4 Eerder ih de namiddag werd gisteren overigens vanuit „bevoegde kringen" in Parijs een officieuze mededeling de wereld ingestuurd, waarvan de tendens duidelijk was om zoal niet het funda mentele optimisme dan toch het opti mistische ongeduld enigermate af te remmen. Met een verwijzing naar „de complexiteit van de nog in details te regelen problemen, opgeworpen door voorbereiding zowel van het bestand als van de zelfbeschikkingsuitspraak", waarschuwde deze officieuze medede ling tegen „berichten die voorbarig het einde van de gevoerde onderhandelin gen aankondigen". Parijse politieke en journalistieke waarnemers brengen deze officieuze waarschuwing in verband met een door de Algerijnse delegatie ten toon gespreide verbolgenheid over de maan dagavond zo goed als eensluidende en op Franse instigatie verspreide persberichten, dat de zaak praktisch in kannen en kruiken was. De Alge rijnen verklaarden hierin zovee! als een manoeuvre te zien om hun „de hand te forceren", en wel te force ren tot de overijlde ondertekening van een document, dat bij nader inzien misschien zou blijken een vermomde capitulatie van de FLN-strjjdkrach- ten in te houden. Bedoelde officieuze waarschuwing van gezaghebbende Franse zijde zou voornamelijk ten doel hebben gehad deze bij de Alge rijnen gewekte kwalijke indruk weg te nemen. Wij hebben gisteren reeds gewag ge maakt van enkele netelige moeilijkhe den die, volgens inlichtingen uit goede Franse bron, tot het laatste onderhande lingsstadium werden bewaard. In ver band met het bovenstaande zij thans nog gewezen op de aan de orde gekomen moeilijkheid van het statuut-over-en- weer van de eigenlijke FLN-strijdkrach- ten en van het Franse leger. Onder meer zou de Algerijnse delegatie er zich tegen verzetten, of tegen verzet hebben, al dan niet met succes, dat terwijl het Franse leger zich vrij z°u kunnen blijven ver plaatsen over het gehele Algerijnse grondgebied, de FLN-striidkrachten ge legerd zouden moeten blijven in bepaal de Algerijnse uithoeken of over de Al gerijnse grenzen in Tunesië en Marok ko. Een kwestie die apart staat van die van de zogenaamde „plaatselijke strijdmacht", ter beschikking van Al- gerije's „voorlopige executieve". ALGIERS (Reuter) Dinsdagavond is in Algiers van militaire zijde verno men, dat de Franse troepen langs de Algerijns-Marokkaanse grens gewaar schuwd zijn voor een eventuele poging van in Marokko gelegerde eenheden van de Algerijnse opstandelingen om Algerije binnen te trekken. Ook is ge waarschuwd tegen eventuele Algerijnse doorbraakpogingen op kleinere schaal in de zuidelijke sector van dit grensge bied. Vele Franse burgerlijke gezagsdra gers en legerofficieren hebben reeds enige tijd geleden voorspeld, dat niet alle bevelhebbers van het FLN-leger met een staken van het vuren zullen instemmen. Zij zouden van mening zijn, dat de vertegenwoordigers van de „Al gerijnse voorlopige regering" in het overleg met de Franse afgevaardigden „teveel hebben toegegeven". (AFP) Dinsdag zijn er in geheel Algerije 58 aanslagen gepleegd, waar van er zes mislukten. De 52 gelukte aan slagen hebben aan 29 personen het le ven gekost, terwijl 55 personen werden gewond. Onder de doden bevonden zich 22 Algerijnen, onder wie een aanslag pleger. Zeven Fransen verloren het le ven. In Algiers werden Je meeste aan slagen gepleegd, namelijk 34 (drie mis lukt), die aan zestien personen, onder wie tien Algerijnen, het leven kostten. GENèVE, 14 maart (UPI) De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Gerhard Schroder heeft giste ren voor de eerste maal een bespre king gevoerd met zijn Russische ambts genoot, Andrei Gromyko. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling dat Schroder alleen maar een be leefdheidsbezoek zou brengen aan Gro myko. De twee ministers voerden ech ter een algemene politieke bespreking, die één-uur en twintig minuten duurde. De bijeenkomst in de villa van Gro myko kwam pas tot een einde, toen Gromyko moest vertrekken. De Russi sche bewindsman had een afspraak met Dean Rusk. (Reuter) Van gezaghebbende West duitse zijde wordt vernomen dat Schro der de vrees van zijn regering heeft geuit over een eenzijdig Russisch op treden in Berlijn, zoals het hinderen van het luchtverkeer. De Russische minister zette het standpunt van zijn regering ten aanzien van Berlijn en Duitsland tot in bijzonderheden uit een. Het gesprek was „hartelijk en za kelijk". Talloze Parijzenaars, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken, Frey, hebben gisteren in Parijs de begrafenis bijgewoond van de twee agenten, die verleden week zaterdag werden gedood bij een bomaanslag van de OAS. Het werd een treffende ■protestdemonstratie tegen de praktijken van het geheime leger, dat voor een dode meer of minder niet terugschrikt. Op de foto: een der twee auto's met bloemen en kransen die voor de lijkauto's uitreden. WASHINGTON, 14 maart (Rtr.) Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft dinsdag bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten aan Nederland en Indonesië voorstellen hebben doen toekomen betreffende mogelijke bijeenkomsten voor onder handelingen over de Kwestie Nieuw- Guinea. De woordvoerder van het minis terie, Joseph Reap, zei op een perscon ferentie dat de boodschappen maandag zijn verzonden. Zij hebben betrekking op de tegenwoordigheid van een derde Sar tij bij de Nederlands-Indonesische esprekingen. „Wij hebben goede hoop, dat spoe dig een bijeenkomst van beide partijen zal worden gehouden", aldus de woor- voerder. Hij. zei voorts nog, dat de Verenigde Staten alles blijven doen wat in hun vermogen ligt om een vreedzame op lossing van het geschil te bevorderen. Hij voegde er aan toe, dat er, voor zo ver hem bekend op de Amerikaanse boodschap nog geeri antwoord uit Den Haag of Djakarta is ontvangen. Reap zei geen commentaar te kun nen geven, toen hem werd gevraagd of de V.S. een bepaalde plaats voor de onderhandelingen hebben voorgesteld of een derde partij hebben genoemd die bij de besprekingen aanwezig zou zijn. Op de vraag, of Amerika een vier de land heeft benaderd om als moge lijke bemiddelaar op te treden, ant woordde hij dat dit, voor zover hem bekend, niet is gebeurd. Politieke waarnemers in Washington verklaarden volgens U.P.I., dat men mag hopen dat de voorbereidende on derhandelingen de volgende week zul len beginnen, omdat de kans zeer groot is, dat er een „derde partij" zou wor den gevonden om de besprekingen te leiden. Het is waarschijnlijk dat de „scheidsrechter" een Amerikaans staats, burger is. DEN HAAG (ANP) Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag onthield zich van elk commentaar op dit bg- richt. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Washington heeft gezegd, dat Nederland heeft laten weten, dat het geen voorafgaande voor waarden zal stellen aan de voorbespre kingen, of aan de volledige onderhan delingen, waartoe deze voorbesprekin gen moeten leiden. Het wachten is nu nog op het bericht, dat Indonesië ue- zefide beginselen is toegedaan, aldus de Nederlandse woordvoerder. DJAKARTA, 14 maart (Reuter) De eerste reactie van Soekamo in het openbaar op de Nederlandse verkla ring van maandag waarin werd ge zegd dat Nederland bereid is tot voor besprekingen over de kwestie Nieuw- Guinea met Indonesië in tegenwoordig heid van een derde partij, wordt zon dag verwacht. De president zal dan een rede houden in Djokja. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft gis teren gezegd dat Indonesië een vreed zame regeling van de kwestie Nieuw- Guinea zou verwelkomen. HAVANA, 14 maart (Rtr.) De Cu baanse minister-president, dr. Fidel Castro, heeft gisteravond in een toe spraak meegedeeld dat de jeugdafde ling van de in oprichting zijnde verenig de partij van de socialistische revolu tie de organisatie of de vereniging van de communistische jeugd zal worden genoemd. Castro die zijn toespraak op de treden van de stoep van de univer siteit te Havana hield, werd na deze woorden luid toegejuicht. Castro zei dat men onderscheid moet maken tussen socialisme en commu nisme. De huidige generatie leeft in een fase van socialistische opbouw en daarom wordt de revolutie socialistisch genoemd. Maar de jeugd is de gene ratie van de toekomst en zal in een ver- dergevorderde fase moeten kunnen le ven, niet in die van het socialisme maar in die van het communisme. De guerrilla-oorlog in Zuid-Vietnam tussen de regeringstroepen van president Ngo Dinh Diem en de communistische rebellen van de Vietcong neemt steeds grotere vormen aan. De regeringstroepen worden krach tig gesteund door Amerikaanse instruc teurs", terwijl Amerikaanse vliegtuigen en helikopters dagelijks soldaten van Diems leger vervoeren. Deze twee foto's geven een beeld van de situatie in het veelgeplaagde land. BOVEN: een soldaat van het regeringsleger staat op wacht bij een rijstveld, waar arbeiders aan het werk zijn. Het is zijn taak de boeren tegen aanvallen van de communistische guerrillastrijders te beschermen. Onder: een tiental soldaten van het regerings leger wordt in een Amerikaanse heli kopter overgevlogen naar een bedreigd gebied. Hun uitrustingsstukken zijn zó volledig Amerikaans dat men hen ge makkelijk voor G.I.'s zou kunnen houden. HOLI.AVDIA, 14 maart Blijkens ■en bekendmaking van de commaüdant van de strijdkrachten in Nederlands N'ieuw-Guinea heeft de commandant van de luchtverdediging te Biak gister avond van 23.05 uur tot 23.47 uur plaat selijke tijd luchtalarm gegeven. Het alarm geschiedde op grond van visu eel waargenomen in de lucht bewe gende lichten hoven Straat Japen, ten -uiden van Biak, „terwijl zich daar geen eigen of ons bekende vliegtuigen bevonden", aldus de bekendmaking. Over de aanwezigheid van vliegtuigen kon geen zekerheid worden verkregen. De laatste waarneming was om kwarl over elf. Te 23.47 uur werd het alarm zonder verdere actie opgeheven. NIEUW DELHI, 14 maart (Reuter) De Indische minister-president Nehroe heeft vandaag in antwoord op vrager, in het Indische Hogerhuis gezegd dat zijn regering geen toestemming zal ge ven voor het gebruik van Indische vlieg velden of havens voor het vervoor van Nederlandse troepen naar westelijk Nieuw-Guinea. Indië heeft, aldus Nehroe Indonesië altijd gesteund wat de soeve reiniteit over het betwiste gebied be treft. TEHERAN', 14 maart (UPI) De sjah van Perzië heeft gisteren lande rijen. die tot dusverre het bezit waren van grootgrondbezitters in het noorden van het land, verdeeld onder de boe ren van het dorp Varjui. Volgens de nieuwe landhervormings- wet zullen de boeren gedurende 15 jaar voor het land betalen. De vroegere landeigenaren zullen zodoende een compensatie krijgen voor het verlies van him bezit. Tijdens de plechtigheid juichten dui zenden boeren de sjah toe, toen hem een onderscheiding werd uitgereikt voor zijn inspanningen op het gebied van df landhervorming. BONN, 14 maart (DPA) Na de „zaak-Kroll" houden de gemoederen in Bonn zich druk bezig met een nieuwe rel, de „Zaak-Dehltr Aanleiding hier toe is een uitlating van de vice-voor zitter van de Bondsdag, Thomas Deh- ler, een lid van de liberale partij van Erich Mende. Tijdens een televisieuit zending zou Dehler hebben gezegJ: „Duitsland voert sedert derdg jaar oorlog, een warme en een koude oor log, tegen Rusland. Dat is een feit". Dehler uitte kritiek op de straffe Rus landpoli4' k van Adenauer. De Bondsdagsfractie van de Chris ten-Democratische Unie heeft hierin aanleiding gevonden tf dreigen dat zjj de zaai zal verlaten, als Dehler vandaag, wanneer de begrotingsde batten beginnen, de voorzitterszetel zou bezetten als plaatsvervanger van voorzitter Gerstenmaier. De leider van de CDU-fractie, oud-minister Von Brentano, verklaarde gisteren dat hjj Dehler niet langer als vice- voorzitter kon verdragen. Advertentie) (Advertentie) BOEDAPEST Het orgaan van de Hon gaarse communistische partij, heeft meege deeld dat een handelsverdrag van lange looptijd ls tot stand gekomen, Hongarije zaï aan Guinee textielgoederen. drogerijen, chemicaliën en fabrieksinventaris leveren, in ruil voor natuuroliën, koffie en citrus vruchten. HAUTE COIFFURE De nieuwste lijnen o.a. Ligne de Coeur, La Permanente Printanière. Voor leerlingen van Lycea en Mulo gereduceerde prijs. Op verzoek persoonlijke behandeling. LONDEN, 14 maart (UPI) Giste ren is voor een afdeling van het hoog gerechtshof in Londen de zaak van de levende dode voorgekomen. De „dode" om wie het ging, is de 28-jarige spring levende Pauline Magee, die naar de letter van de wet al twee maanden dood was. Het Hof vernietigde haar overlijdensakte, uitgeschreven door een Londense lijkschouwer. Volgens deze akte was miss Magee in the Theems verdronken. De moeilijkheden voor Pauline Ma gee begonnen twee maanden geleden, toen een van haar vrienden het lijk van een meisje, dat in de Theems was gevonden, identificeerde als dat van Pauline. De lijkschouwer tekende op basi. van deze verklaring de overlij densakte. Daarmee scheen de zaak te zij afgedaan, totdat miss Magee twee weken later ontdekte: Ik ben dood. Zi; begaf zich onmiddellijk naar de lijkschouwer, die verbijsterd verklaar de: „Het spijt mij, maar voor de wet bent u dood, daar kan ik niets aan doen. Om tot het rijk der levenden te rug te kunnen keren moet u naar de rechter gaan." De rechter hakte gisteren de knoop door en verklaarde de uitspraak van de lijkschouwer nietig. Hij negeerde miss Magee volkomen en noemde haar naam niet éénmaal Wettig gesproken was zij een geest en daarom kon zij geer deel hebben aan de zaak. Britten blijven altijd Britten. De coalitiecommissie van de beide regeringspartijen heeft voorlopig een compromis gevonden door te besluiten, dat Dehler de Bondscagvergadering niet zal presideren. De CDU-fractie zal echter alles in het werk stellen om Deh ler als vice-voorzitter van de Bondsdag te doen vervangen. De fractie van de Vrije Democraten (liberalen) zal zich nader over deze kwestie beraden, terwijl ook de coali tiecommissie nogmaals bijeen zal ko men. Kanselier Adenauer zou als zijn oor deel te kennen hebben gegeven, dat de uitlating van Dehler in verband moet worden gebracht met het komende be zoek van Erich Mende, de voorzitter van de Vrije Democraten aan de Verenigde Staten. BERLIJN (UPI) Gisteren hebben de Russen opnieuw een poging gedaan het luchtvelxeer in de corridors naar Berlijn te hinderen. Zjj strooiden me- taalvlokken uit om net radarbeveili- f'ngssysteem onbruikbaar te maken. ovendien lieten zij op de tijdstippen, waarop westelijke vliegtuigen door de corridor vlogen, Russische toestellen door de corridor vliegen, daarmee de kans op botsingen vergrotend. Het westelijke luchtverkeer werd echter normaal voortgezet. Incidenten deden zich niet voor. s - AMSTERDAM, 14 maart De Euro pese- en misschien na dii weekeinde óók wereldkampioene kunstrijden Sjouk je Dijkstra zal dinsdagavond 26 maart op feestelijke wijze in haar woonplaats Amstelveen worden ingehaald en ge huldigd. De schaatskampioene komt tegen half zes die avond op Schiphol aan. Om verkeersmoeilijkheden te voorkomen zal Sjoukje pas tegen half acht de luchtha ven verlaten voor haar intocht in Am stelveen. Ook zal ditmaal de huldiging in verband met te verwachten grote stroom belangstellenden niet voor het huis van de familie Dijkstra geschieden, maar in een feestzaaitje. Attn de grens van de gemeente zal een stoet worden geformeerd, waarin Sjoukje natuurlijk de hoofdpersoon is. Voorts komen er twee muziekkorpsen en een groep Frie se dansers uit Sneek in de optocht. VIENTIANE, 14 maart. (UPI) De regering van Laos heeft een bestedings beperking ingesteld, die vrijwel alle sec toren van het economisch leven raakt. De oorzaak van dit alles is het Ame rikaanse besluit om de regering in Vien tiane geen financiële hulp meer te ge ven zolang zij niet wat toegeeflijker is jegens prins Soevanna Foema, de Lao- tiaanse neutrale politicus, die probeert een coalitieregering van nationale een heid te vormen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents eer m m hooqte De administratie behoudt zich het recht voor aplvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1