Blauw Wit geeft Zwitsers les: 3-0 Koeman en Clement straffen fouten van defensie af NU BETER DAN OOIT Titel voor Maria en Otto Jelinek Europees kampioenspaar na val uitgeschakeld Voor militair elftal één treffer voldoende Afwerking schiet tegen Luxemburg weer te kort Renault introduceert nieuwe Caravelle Mercedes 300 SE-cabriolet deftig, sportief model de m ROBUFRAL Katten bezorgen Japanse regering hoofdbrekens Twee rivaliserende clubs vragen Salomons-oordeel V oetbalinterland tegen Tsjechen Horn naar Chili Leider Plankaert geeft geen krimp INTERNATIONALE AUTOSALON TE GENÈVE Gestroomlijnde Simca 1000 WELKE IS DE ENIG ECHTE SIAMESE? DONDERDAG 15 MAART 1962 PAGINA 11 Dertien geselecteerden voor London Combination Amerikaan Benkoe ook naar Curacao Rus Stein eerste in schaakdriekamp Onnes met „afgekeurd" trainingspak in het tafeltennisteam FINE USA Scheidsrechter in strijd om wereldtitel voetbal Wereldkampioenschappen kunstrijden Manchester United en Fulham in de halve finales Engelse Cup Nederlaag van Spurs in de competitie ParijsNice Slechts 1 seconde achter etappewinnaar Altig V olleybalcompetitie Dames van Boemerang ongeslagen kampioen Anton Ehhen negende met Easter parade99 Op springconcours in Dortmund DAF met Zwitserse carrosserie Courses Nootdorp Waarom lukt het werk niet meer? B-PLUS e^j^s TOKIO, 14 maart (U.P.I.) Van alle mogelijke problemen waarop de Japanse regering was voorbereid, studentenbetogingen, stakingen of inflatie, heeft geen haar zozeer voor onverwachte moeilijkheden geplaatst als de kwestie der Siamese katten. Twee rivaliserende clubs van Siamese kattenliefhebbers hebben een be roep op de regering gedaan om als koning Salomon een oordeel te willen vellen over wie van de twee verenigingen zich de enige echte Siamese kattenclub mag noemen. BERN, 15 maart Geestdriftiger dan ooit heeft de Amsterdamse Ere divisieclub Blauw Wit 3500 Zwitsers "a- ten zien hoe smal de basis is, waarop het Zwitserse voetbalelftal, dat een plaats in de finales van het wereld kampioenschap voetbal te Chili heeft veroverd, feitelijk rust. Het voorlopige Zwitserse team werd met maar liefst 3-0 verslagen. Een reeds vroeg verkre gen voorsprong van 1-0 vergrootte Blauw Wit na de rust door doelpunten van Koeman en Clement. De Nederlan ders beheersten het spel nagenoeg de gehele wedstrijd door, vooral in de twee- DEN HAAG, 15 maart De Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond en de Tsjechische Voetbal Federatie hebben overeenstemming bereikt over een in het seizoen 1963/1964 te spelen inter landwedstrijd tussen de nationale teams Van beide landen. De ontmoeting zal op woensdag 35 september 1963 in een nog nader aan te wijzen plaats in Ne derland worden gehouden. Voor het elftal van de London Com bination dat op 21 maart in Amster dam tegen het voorlopig Nederlands elftal zal spelen, zijn de volgende der tien spelers, waaronder drie interna tionals, geselecteerd: Banks (Leices- ter) of Meeson (Reading), Shellito (Chelsea), Bond (West Ham), Neill (Arsenal en Noord Ierland) of Spiers (Reading), Knapp (Southampton), Appleton (Leicester), Brabrook (Chel sea en Engeland), Woosnam (West- ham en Wales), Bridges (Chelsea), Edwards (Charlton) Alzarus (Queens Park). Ploegleider zal de coach van „Jong Engeland", Ron Greenwood zijn, STOCKHOLM, 15 maart. De Ame rikaan Benkoe heeft zich geplaatst voor het kandidatentoernooi schaken, dat in Curacao zal worden gehouden. Hij werd tweede in een beslissingsdriekamp met de Rus Stein en de Zuidslaviër Gligo- ric. Alle drie de schakers hadden na melijk het interzonale toernooi beëin digd met 13,5 punten. be Rus Stein won deze extra-compe- titie met drie punten, Benkoe kreeg er 2,5 en Gligoric Vs. Stein komt voor Cu racao echter niet in aanmerking om dat Rusland al met een maximum aan tal vertegenwoordigd is. DEN HAAj, 15 maart Bert Onnes *al toch uitkomen in het Nederlandse tafeltennisteam, dat morgen in Valken burg tegen Engeland uitkomt. Onnes tveigerde aanvankelijk het voor landfen- JVedstrijden door de bond aangeschafte trainingspak te dra„en, waardoor hij biet meer voor de nationale ploeg in aanmerking zou komen. Hij zei het pak te hebben afgekeurd. Gisteren heeft On- jjes echter telefonisch medegedeeld, dat "'i het standpunt van het hoofdbestuur Van de Nederlandse Tafel Tennis Bond billijkt en dat hij gaarne de voorge- ■chreven kleding zal dragen. Schoonemeyer, die de plaats van On nes zou innemen in de wedstrijd tegen ■ingeland is nu weer reserve voor deze ontmoeting. de helft. Zij waren sneller en hadden de bal beter onder controle. Zwitserland viel tegen het einde bijna uiteen en honderden toeschouwers verlieten het stadion nog voor het laatste fluitje weerklonk. De temperatuur was 8 gra^ den beneden het vriespunt. Het lustig combinerende Blauw Wit dat de eervolle uitnodiging had gekre gen om te dienen als sparring part ner, kweet zich met zoveel energie van die taak, dat de gastheren bij tijd en wijle overspeeld werden. De ne derlaag zal de Zwitserse keuzeheren bepaald onprettig hebben aangedaan. Bij afwezigheid van Pottier, Meier en Esehmann was er van een Zwitserse voorhoede nauwelijks meer sprake, zo dat Blauw Wit alle aandacht kon wij den aan de aanval. Na tien minuten vuurde Mul een verrassend schot af, dat via de kruising van. paal en lat in het net belandde (0-1). Daarbij bleef het voor de rust, mede doordat Bleijen- berg enkele malen net naast of over kopte. De wedstrijd werd beslist in het eer ste kwartier van de tweede helft, toen krasse verdedigingsfouten de Amster dammers twee doelpunten opleverden. Eerst pikte Koeman een nonchalant ge speelde achterwaartse pass van Wü- trichs op om in één ren doelman Per- munian te passeren (0-2) en even later schoot een der Zwitserse verdedigers in paniek zo hard tegen een Nederlander op dat de bal bij Clement belandde, die geen moeite had qm te doelpunten (0-3). B-team. Ook de Zwitserse B-selectie kon niet tot doelpunten komen. Tegen de Franse club Racing Straatsburg speelden de Zwitsers met 0-0 gelijk. (Advertentie) 070 ts&sf AMERICAN CIGARETTES ZURICH, 15 mrt. De scheidsrechter commissie van de FIFA, de internationale voetbalbond heeft de namen bekend gemaakt van de scheidsrechters uit 25 landen, die de eindronden van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal zullen leiden. De Nederlandse verte genwoordiger is Leo Hom uit Bent veld. De arbiters zullen tevens als grensrechter fungeren. Hom is aangewezen in de groep die de wedstrijden in Santiago en Rancugua zal leiden. Van Rosberg van de Neder landse Antillen leidt in Vina del Mar. Het Franse militaire voetbalelftal heeft in het Pare des Princes in Parijs in een wedstrijd voor het intergeallieerd voetbalkampioenschap een zege van 5-1 behaald op België. PRAAG, 15 maart In het gloed nieuwe sportpaleis in het Julius Fucik- park zijn de eerste wereldkampioenen kunstrijden op de schaats gehuldigd. Het Canadese paar Maria en Otto Jelinek waren de gelukkigen, die onder luide toejuichingen van het publiek, werden gehuldigd als de over winnaars bij het paarrjjden. Het was het overweldigende slot van een spec taculaire avond, die door James Koch de president van de internationale schaatsunie was geopend. De vrije kür van broei en zus Jelinek op muziek van Dvorak was een aaneenschakeling van hoogtepunten van het klassieke paarrijden. De wedstrijden brachten reeds di rect in het begin sensatie. Nadat het Europese kampioenspaar Marika Ki- lius en Hans Jurgen Baumler twee minuten gereden had raakte de blon de Marika bij een pirouette met een van haar schaatsen haar partner te gen de knie. Zij kwamen beide ten val. De schrik en een lichte voetbles sure noodzaakten de Europese kam pioenen de strijd te staken. De te- .eurstelling van het publiek was dui delijk merkbaar. Het tweede Duitse paar, Margret Goebl en Franz Nin- gèl, die in Genève ten val kwamen brachten het nu tot een derde plaats, achter het Russische paar Ludmilla EINDHOVEN, 15 maart Voor am- ft tweeduizend toeschouwers heeft het 'ederlandse militaire voetbalelftal op besneeuwde terrein van PSV een fteppe, maar verdiende overwinning van •t'' °P Luxemburg behaald. De wed strijd gold voor de eerste ronde van het ïpernooi om het internationale militaire kampioenschap waarin Nederland nu jrJJ" positie opnieuw verbeterd heeft. vflf punten uit drie wedstrijden °®rt het de ranglijst aan. De militairen 26bben in de laatste ontmoeting tegen jjSypte waarschijnlijk wordt de atiim van de wedstrijd die de volgen- week in Den Haag zou worden ge- gjjjjeid opnieuw gewijzigd aan een a 'tik spel voldoende voor een plaats in tweede ronde. .Ondanks het harde, gladde veld kwam de Nederlandse voorhoede yaak tot bijzonder vlotte combinaties. Vooral dank zij linksbuiten Weber, die volkomen vrijgelaten werd door de Zwakke Luxemburgse rechtsachter Co. j®s. De afwerking van de kansen ^pstte echter vrijwel steeds te veel ~t)d. Slechts een enkele maal werd bal direct ingeschoten. Midden oor Visschers had daar in de zeven- minuut van de eerste helft succes Onbarmhartig joeg hij een knie- pass van Weber achter doelman ftoffmann (1-0). Dau?°r de rust zijn de Luxemburgers in d gevaarlijk geweest. Slechts toaif eerste minuten kwamen zü enkele typ Ij dicht bij doelman Van der Mer- Vaarltn de Luxemburgers tot enige ge- rll)ke aanvallen konden komen lag, vreemd genoeg, voornamelijk aan het nota bene 1 spel van stopper Pronk tierlana enige international in de Ne- nuter, 2Su,ploeë- Maar na die paar mi- Volkerv!1 ,en de Nederlanders de strijd 0K°men beheerst. gers .na de rust konden de Luxembur- Von„ 1 P nauwelijks kansen scheppen. daarerP0 tioe] van Hoffman ontstonden VoorhILs§eP gevaarlijke situaties bij- •hinuut 2e! Uytermerk in de vierde ard inschoot en slechts de bin nenkant van de paal redding kon bren gen. Ook Weber, Senders en Visschers stelden de voortreffelijk op dreef zijnde Luxemburgse doelman op de proef, doch doelpunten bleven uit. Een wan hopig Luxemburgs slotoffensief volgde nog, doch verder dan een bal tegen de paal kwamen de gasten niet. De stand in de groep luidt: Nederlgnd 3 2 1 0 5 52 Egypte 3 10 12 6—5 Luxemburg 3 0 12 1 37 LONDEN, 15 maart. In de gister avond gespeelde replays In de kwart finale van het toernooi om de Engelse Cup zegevierde Fulham met 1-0 over Blackburn en Manchester United met 2-1 over Preston. Op 31 maart komt Fulham op een nog nader aan te wijzen neutraal terrein in de halve finale uit tegen Burnley en Manchester Uni ted tegen bekerhouder Tottenham. Overigens verloor Tottenham gisteren de competitiewedstrijd tegen Ipswich met 1-3. Bumley Kwam tegen Cardiff ook al niet tot een overwinning. Deze ontmoeting werd een gelijk spel van 1-1. De overige uitslagen in de Engel se League zijn: Eerste divisie: Aston Villa - West Bromwich 1-0, Sheffield United - Ever- ton 1-1. Tweede Divisie: Sunderland - Charl ton 4-1. en Oleg Protopopov, dat op orgelmu ziek de rit maakte en het optreden besloot met een indrukwekkende do- denspiraal. Na vier van de zes verplichte' fi guren, die door een verrassend groot aantal toeschouwers werden gadegesla gen leidt de Tsjech Karol Divin bij de heren met een duidelijke voorsprong. Hü heeft 35,6 punt meer verzameld dan de Canadese favoriet Jackson, die hem na het derde figuur van zeer dicht be dreigde. De Europese kampioen Alain Calmat staat zelfs vijfenvijftig punten achter op de Tsjech. Na twee verplichte dansen is de voor lopige stand bij het ijsdansen: 1. Chris- tiane en Jean-Paul Guhel (Fr.) 92,6 pnt. 2. Eva en Pavel Roman (Tsj. Slow) 92,4 pnt; 3. en 4. Doan-Ormsby en Vir ginia Thompson-William MacLachlan (Canada) elk 92.0 pnt. AVIGNON, 15 maart - De Westduit- se wielrenner Rudi Altig heeft giste ren, met een voorsprong van één se conde op de leider in het Algemeen klassement, de Belg Plankaert, de zes de etappe van de wegwedstrijd Parijs- Nice gewonnen. Altig legde de 187 ki lometer van Romans naar Avignon af in 4uur 2min. en 36 seconden. Zijn landgenoot Wolfshohl legde beslag op de derde plaats. Plankaert behoudt de leiding in het algemene klassement. Nummer twee in het klassement, de Brit Simpson ging in dezelfde tijd als Plankaert over de finish en werd als zesde geklasseerd. Onze landge noot Maliepaard als achtste. Die plaats bezet hij ook in de algemene rangschikking, ue kopgroep reed in deze etappe met een gemiddelde snelheid van bijna achtenveertig ki lometer per uur. Het grote peloton met o.a. Geldermans, Van Looy en Anquetil werd ex aequo als zestien de geplaatst. De Haan werd vijfen vijftigste. Het algemeen klassement: 1. Plan kaert 22.3t.44; 2. Simpson 22.40.51; 3. Altig 22.41.38; 8. Maliepaard 22.46.45; 10. Anquetil 22.48.16; 11. Geldermans 22.48.32; 13. Van Looy 22.48.51; 88 De Haan 23.43.36. (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 15 maart. Het Am sterdamse „Boemerang" heeft gister avond in de westelijke hoofdklasse vol leybal dames ongeslagen het kampioen schap veroverd door het Utrechtse SOS te verslaan. De Utrechtse dames boden voortreffelijk tegenstand en slaagden er zelfs in om een set positief af te sluiten, wat tegen het sterke „Boemerang" on tegenzeggelijk een vermeldenswaardige prestatie is. In de laatste set was „Boe merang" echter indrukwekkend opper machtig en stond S.O.S. niet één punt toe. De setstanden waren 15 - 8, 8 - 15, 17-15, 15 - 0. Het kampioensteam be staat uit de dames T. Boer, H. Kok, J. Turkstra, E. Jans, R. van dp Heuvel, C. van der Horst-van Daalen, K. Vries wijk en A. van Walsteyn. In de westelijke hoofdklasse heren nam het eveneens nog ongeslagen Re- va de niet te onderschatten hindernis Sportcentrum, dat ook ditmaal in Dinco van der Stoep een voor de tegenpartij moeilijk te peilen uitblinker had. Sport centrum dwong Reva één set af. De score was 15-13, 16-14, 10-15, 15-7. Mercedes-Benz 300 SE-cabriolet. (Van onze verkeersredacteur) GENEVE, 15 maart Twee gloed nieuwe automodellen zijn vandaag, tij dens de opening van de 32ste Internatio nale Autosalon in Genève, als wereld primeur gepresenteerd. Renault onthulde de nieuwe Caravelle, een fraaie, sportieve vierpersoonswagen, die is af geleid van de Fioride, en Mercedes in troduceerde de 300 SE cabriolet, een deftig, sportief model, dat het uiterlijk heeft van de bekende 220 SE en verder kenmerken draagt van de 300 SE, d.w.z. luchtvering, een 3 liter motor en schijf remmen op alle vier de wielen. Simca verraste de bezoekers van de salon op een geheel nieuwe uitvoering van de bekende Simca 1000. De carrosserie van deze nieuwe creatie werd ontworpen door Bertone, die het vierkante model letje ombouwde tot een druppelvormig projectiel, dat Lancia-ljjnen vertoont, een zeer sporjüeve indruk maakt en met het normale Simca 1000-motortje een topsnelheid van 135 km per uur kan ha len, hetgeen wellicht aan de unieke stroomlijnvorm te danken is. Naast de Coupé Simca 1000 normaal is ook de Coupé Simca T.I. uitgebracht, die dank zfl enkele technische grepen 155 km per uur kan rijden. De nieuwste creatie van Renault, de Caravelle, heeft een grotere motor ge kregen, met een inhoud van 956 om3. Ook de nieuwe Fioride, de Fioride S, zal met deze geheel nieuw ontwikkelde krachtbron worden uitgerust. Als top snelheid wordt nu voor beide wagens de Caravelle en de Fioride S 135 km per uur opgegeven. Het gesloten koel water-systeem, dat het vorig jaar door Renault bij de nieuwe R 4 werd geïntro duceerd, kan men ook bjj deze nieuwe uitvoeringen terugvinden. De koelvloei stof, die reeds is voorzien van antivries en „veilig" is tot een temperatuur van circa veertig graden onder nul, behoeft niet te worden bijgevuld. De krukas van de Caravelle en de Fioride S is vijfmaal gelagerd. De motor levert een vermogen van 52 SAE pk bij 5500 toeren. Beide wagens zijn uitgerust met Lock- hee d-schijfremmen op voor- en achter wielen. De liefhebbers van sportwagens kun nen op de tentoonstelling in Genève de Abarth-Simca bewonderen, die werd op gebouwd uit het onderstel van een Sim ca 1000 en een Abarth-motor, en voorts de unieke creaties van de fantasierijke Italiaanse carrosseriebouwers, die op het onderstel van normale seriewagens „maat-carrosserieën" bedachten, die alle automobilisten doen watertanden. Fari na ontwierp op het chassis van de Fiat 600 een ultra modem rij-ed met zwarte stoelen in het zwarte interieur van het DORTMUND, 15 maart De Neder landse ruiter Anton Ebben is met zijn paard Easter Parade negende gewor den in een internationaal springcon cours tijdens het Dortmundse concours hippique. De Duitser Alwin Schocke- möhle zegevierde op dit nummer met Amatie. Aan de dressuurproef voor buiten landse ruiters namen ook twee Neder landse combinaties deel. Mevr. Siem- Roderwald eindigde met Barcelona op de vijfde plaats. Mevr. Benedictus- Lieftinck werd als zevende geklasseerd, zij reed met Norton. De dressuurproef werd gewonnen door de Zweedse kapi tein St. Cyr met Magnifique. druppelvormige rijtuig en Viotti knut selde op het onderstel van een Fiat 500 een soort miniatuur DS 19-carrosserie, geestig gevonden en degelijk uitgevoerd. De grote merken strijden op de expo sitie om de aandacht. De Britten zijn met prima materiaal aanwezig, maar jammer genoeg ontbreekt de Morris 1100 cc, die volgens de geruchten in Engeland in de maak zou zijn. Uit Ita lië is de complete Fiat-verzameling aanwezig, die nu, na de introducties van de 1300-1500 en 2300, voor elke beurs iets interessants heeft en van Duitse zflde is het de Volkswagen, die de boventoon voert met een expositie van alle modellen. Als decor heeft men de aardbol gekozen. Citroën is iets ingetogener en etaleert voor een witte tempelpoort. Natuurlijk is DAF er ook. De nieuwe Daffodil prijkt in Genève met opengewerkte varioma- tic en bij de bedrijfswagens zagen wij zowaar, naast de nieuwe trucks, een DAF-combinatiewagentje met een fraaie carrosserie, welke werd ont worpen door de Zwitser Wenger uit Bazel. Bij de nieuwe „groten" en „com pacts" van de Amerikanen ontbreekt helaas nog het nieuwste model kleine wagen, dat Ford op stapel heeft staan. Jammer, want de gehele automobielwe reld is bijzonder benieuwd naar deze nieuwe troef, waarmee Ford het vol gens de officieuze berichten zou willen gaan opnemen tegen de Volkswagen. De nieuwe Ford Cardinal zou 15 cm langer zijn dan de V.W. en beschikken over een platte vier cylinder motor achterin met een vermogen van 40 p.k. Omdat de wagen in juli reeds in produktie zou moeten gaan, hadden de stoutmoedigen hem hier in Genève reeds verwacht. Zjj zijn teleurgesteld, evenals de opti misten, die verwachtten, da* de surpri se, die reeds geruime tijd bij Opei op een zacht pitje zou staan een geheel nieuw klein wagentje met een 1000 cc motor door de Adam Opelwerke als verrrassing naar Genève zou worden ge stuurd. Wat deze twee primeurs betreft werd de Zwitserse Autosalon wellicht nog iets te vroeg in het jaar gehouden. Precies op tijd kwam de Amerikaan, die met een eenvoudig skeltertje sen tocht rond de wereld maakt en dÜe aan de poort van de expositiehal vandaag de automobielfabrikanten aller landen kwam bewijzen, dat men geen grote comfortabele auto nodig heeft om ver re reizen te kunnen ondernemen. Een dertigjarige jongeman met een ver weerd gezicht en gekleed in Marokkaan se mantel, die in dit voor 31 miljoen Zwitserse francs verzekerde Mekka der auto-mode-vrienden de eenvoud kwam prediken, een leer, die tussen de glan zende Rolls Roy ces, de Bentley's, de Mereedessen en de Lancia's en de whis ky's van de fabrikanten slechte moei zaam te verdedigen viel NOOTDORP, 15 maart De uitsla gen van de gisteren gehouden drave rijen luiden: M v. Oosterwnckprijs (afstand 1989 m). 1. Yonker Hanover (W. B. van Overeem) tijd 3.09.1 km tijd 1.35.5. 2. Zampa. 3. Xenios van Vredenhof. Tot. winn 6.10, pl. 2.30, 1.40, 1.90, kop f 6.20, cov. ƒ3.20. Mr. Dr. Backerprijs (afstand 1980 m) 1. Xon Messidor (M. Vergay) 3.04.9 1.33.4. 2. Y Dunst. 3. X van Paula BH. Tot. ƒ1.70, ƒ1.30, ƒ1.60. ƒ5.90, ƒ4.20. Mr. J. v. d. Lelijprijs (afstand 2380 m). 1. Xanover CJ. van Dooyeweerd 3.01.8 1.31.8. 2. Yec. 3. Vizier. Tot. winn. ƒ1.60, pl. ƒ1,50, ƒ1.40, kop. ƒ3.10, cov. ƒ3.20. Vrouwe Hester v. d. Giesenprjjs (af stand 1660 m). Eerste heat: 1. Youthful Nora Spencer (J. van Dooyeweerd) 2.24.6 1.27.1. 2. Sunny Williams. 3. Yvon ne Hollandia. Tot winn. ƒ2.50, ƒ1.10, ƒ1.20, 1.30, kop ƒ7.10, cov. ƒ2.90. Tweede heat: 1. Youthful Nora Spen cer (J. van Dooyeweerd) 2.27.8, 1.29.-. 2. Sunny Williams. 3. Rudolf G. Tot. winn. ƒ1.70, ƒ1.10, ƒ1.20, ƒ3.10, ƒ4.40. Definitieve uitslag door optelling der totaaltijden. 1. Youthful Nora Spencer (J. van Dooyeweerd) 4.52.4. 2. Sunny Williams. 3. Rudolf G. Totalisator-omzet 37.528 (Adverten' e) Renault Caravelle 1962. Zo vragen n (on anderentick af. U kent de antwoorden. Ik ben te moe. Ik ben te lusteloos. Ik heb het te druk. Ik kan er niet meer tegen» op. En waarom? Omdat het jachtige leven van nu, de drukke werkzaamheden, ge brek aan medewerkers en te weinig ontspanning wel héél hoge eisen ■tellen aan de man, zijn energie en zenuwstelsel. Daarom zijn er nu ROBUFRAL B-PLUS DRAGEES sterken de zenuwen verhogen t prestatievermogen verdrijven lusteloosheid maakt u weer monter N.V. PHHJPS-DUPHAR AMSTERDAM In de hogere Japanse kringen ls de slanke, sierlijke en blauw-ogige Siame se kat een ware hobby geworden. Met het bezit van dit edele dier is echter ook iets van zijn temperament overge slagen op de bezitters ervan, die zich in twee frakties hebben gesplitst en el kaar met gekromde klauwen bedreigen. De ene partij wordt geleid door nie mand minder dan de direkteur van de Japanse defensieraad, Sensoeki Foe- jida, met ais voornaamste medewer ker de bekende karikaturist Kanzo Tsoetsoemi. Twee vooraanstaande Japanse da mes, wier connecties tot keizer Hiro- hito's paleis reiken, hebben zich opge worpen tot oppositie. Het begon allemaal zo onschuldig met een internationaal gebaar van vriend schap van een functionaris van de Sia mese ambassade, enkele jaren geleden, die de „Japanse Siamese kattenclub" stichtte om vriendschappelijke betrek kingen te bevorderen tussen Japan en Si am. Een van de kattenliefhebbers die hem hierbij behulpzaam was was Tsoetsoe mi. Hjj werd secretaris van de vereni ging en belast met het uitgeven van stambomen de publikatie van een blad „kat" genaamd, en het organiseren van een Siamese kattententoonstelling ieder jaar, in het dure warenhuis Mitsoekosji te Tokio. Een tijd lang ging alles goed. De dub begon met een twintigtal leden. Naar mate de katten zich vermeerderden, nam ook het aantel leden toe. Secretaris Tsoetsoemi kreeg het dermate druk met het beantwoorden van verzoeken om stambomen en het organiseren van de tentoonstellingendat hij vrijwel geen tijd meer over had voor zijn tekeningen. Al spoedig groeide de zaak hem bo ven het hoofd. De stapel onbeantwoor de stamboomformulieren nam gestaag toe. Op dit ogenblik sprong de oppositie toe. Mevrouw Tsjieko Jamamoto, echt genote van een bekend filmregisseur en mevrouw Kimiko Sjirane, wier man hof- dignitaris is geweest, namen hun kans waar. De dames wisten een staatsgreep te bewerkstelligen, Tsoetsoemi als se cretaris te verdrijven en belag te leg gen op de stamboomboeken. Z|j hadden echter niet op het fana tieke van elke ware liefhebber gere kend. Tsoetsoemi legde zich niet bij de zaken neer, maar verklaarde dat de machtsovername op onwettige wijze tot stand was gekomen. De dames Jama moto en Sjirane hadden op slinkse wijze het bestuur uitgebreid om dit te kunnen bereiken. Tsoetsoemi reorganiseerde onder de oude naam de dub en trok als presi dent Foejida, de direkteur van de de fensieraad aan. De dames Jamamoto en Sjirane stichtten intussen de „Ja panse kattenvereniging." Beide partijen hebben zich herhaalde lijk tot de afdeling levende have van bet ministerie van Landbouw gewend om het certificaat „wettige" Siamese kattenorganisatie te verkrijgen. Het ministerie zit er, naar verluidt zeer mee in. „Wij kunnen niet aan twee or ganisaties een machtiging geven en de hemel beware ons als wp deze slechts aan een van twee geven", beklaagde zich onlangs een der functionarissen van het ministerie. Volgens welinge lichte kringen zal de door beide clubs in mei beraamde kattententoonstellin gen wellicht de doorslag geven tot of ficiële erkenning. De partij, die de meeste katten ten toon zal kunnen stel len, zal misschien tot winnares worden uitgeroepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11