Dr. Veldkamp wijst Roemersbetoog af Akkoord Oud-Wassenaar is geen geweld aangedaan PRINSES BEATRIX OP JAARBEURS Minister Cals wacht het mammoetdebat niet af Principieel betoog over onder wijspa de Doe een wezenlijke stap Dr. Hatta doet beroep op Nederlandse regering merk Zes tegen één: vechtpartij in Beverwijkse automatiek ver ma at Commissie in kwestie Speel tuin verbond-V ondelkwartier Raeckse-dames winnen ver diend in drie sets DE PENRUAN MOORD AANWIJZING" GEHANDHAAFD Tweede prijs naar 27 deelnemers Jhr. A. van Lennep overleden Ik wil mvte uit de wereld help en Orgelconcert voor 10x10 actie Wethouder Schippers op zoek naar onpartijdige commissionairs Nieuw beraad over Nieuw-Guinea HAARLEMSE POLITIERECHTER Mes getrokken ATAX'TAX! Helikopter maakt noodlanding VOLLEYBAL IN HAARLEM Hoofdklasse Libre Hof van Holland DONDERDAG 15 MAART 1962 PAGINA SPORTTOTO Geen melding van 13 goed; 25J)00 voor extra-prijs Veelzijdig commissionair SPRINTER DE GRAAF DERDE IN REVANCHES HAAR LEK/1 kwaliteitsbakkerijen VLAANDEREN gek! (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 maart De minis ter van sociale zaken, dr. Veldkamp, heelt geweigerd te voldoen aan het ver zoek van drs. Roemers (PvdA), de „aanwijzing" inzake de loonvorming in te trekken. De minister heeft in zijn be toog uitvoerig aangetoond dat deze aanwijzing niet in strijd is met het ak koord van Oud-Wassenaar. Hij zei dat de socialist van het huidige loonsysteem een zeer eenzijdig beeld had opgehangen. Wanneer de heer Roe mers het verschijnsel van de zwarte lonen naar voren brengt, dan vergeet hij aan te tonen dat dit niet het resul taat is van de gevolgde loonpolitiek van het kabinet-De Quay, maar dat het een voudig in een krapne arbeidsmarkt niet is te voorkomen. Zwarte lonen zijn er na de oorlog geweest de socialist'sche minister Suurhoff heeft er onaangena me herinneringen aan"), zij zijn er nu en zij zullen er ook in de toekomst zijn. steeds wanneer onder de druk van de conjunctuur een gespannen arbeids markt ontstaat. Zeker kan men de oor zaak daarvan niet terugvoeren naar het stelsel van gedifferentieerde loon vorming van het huidige kabinet. Op de eerste plaats waren er ook onder het voorafgaande systeem van geleide loonvoering verschillen in de lonen. Op de tweede plaats, zo betooede de mini ster, het stelsel dat nu wordt gevolgd is juist uit een gevoel van sociale bewo genheid met de laagst betaalden ont staan. Zij zijn het die het meest kwets baar zijn voor de conjuncturele invloe ien. De heer Roemers stelt het voor als of de goede zijde van het huidige be leid slechts een gevolg is van de gun stige conjunctuur, terwijl de min der gunstige kanten daarvan ais ge volg van het huidige loonsysteem moeten worden gezien. Ook wanneer hi) zegt dat de produktiviteit als cri- erium voor de loonvorming onhoud baar zou zijn, vergist hij zich, aldus de bewindsman. Hij gaf toe dat het criterium niet feilloos is, '„maar de grondgedachte ervan ls gezond". Hij zei het te betreuren, dat de SER in tussen nog niet is gekomen met een advies over betere looncriteria. De ze zaak ligt in handen van het be drijfsleven zelf en "eeds anderhalf jaar geleden heeft de regering een adviesaanvrage ojj de SER inge diend. De minister viel daarna het betoog van de heer Roemers aan. waar deze wijst op de toestand op loongebied in de .EEG-landen. Hij zei dat de inter- p«Bfl&nt eraan dient te denken dat het onderzoek waarop hij zich baseert dateert van 1959. De toestand heeft zich sedertdien niet onaanzienlijk gewij zigd. Zo is het gemiddelde uurloon met 22 pet. gestegen. Wellicht kon men zich in 1959 nog de vraag stellen of er sprake was van een structureel achter van de Stichting van den Arbeid en van de organisaties zou ondermijnen. Hij be treurde het dat in een gespannen ar beidsmarkt, waarin matiging moet wor den betracht bij de loonvorming, de in dividuele ondernemers menen dat him ondernemersbelang boven het algemeen belang gaat. Dat dit kwalijke gevolgen heeft voor het gezag van de betreffen de ondernemersorganisaties en dat de vakbonden, die hun leden matiging voor houden, daardoor in moeilijkheden gera ken. erkende de minister. Wanneer dan bovendien de centrale organisaties (werkgevers en werknemers) zelf on voldoende oog hebben voor de matiging, dan, aldus dr. Veldkamp, „laat ik het aan de Kamer over om uit te maken wat er van hun gezag nog over blijft." De bewindsman viel ook de cijfers aan die de heer Roemers had gegeven" in zake het percentage van de zwarte lo nen. De minister concludeerde dat het be toog van de heer Roemers de toets van een redelijke kritiek niet kon doorstaan. De gedifferentieerde loonvorming heeft in de afgelopen jaren belangrijke vruch ten afgeworpen. Dat er moeilijkheden zijn geweest heeft niets te maken met het systeem doch met de economische omstandigheden die het functioneren van elk loonsysteem zouden hebben be moeilijkt. Dat het systeem van de ge differentieerde loonvorming het over heidsgezag en dat van de vakbeweging zou aantasten, wees de minister met de grootste nadruk van de hand. Het staat voor dr. Veldkamp wel vast, dat een eensgezind bedrijfsleven dat gezag meer zal kunnen versterken dan we'ke zwarte loonontwikkeling ook het zou kunnen verzwakken. blijven van ons loon. en prijspeil bij onze buitenlandse concurrenten. Toen echter hadden wij een overschot op de de betalingsbalans van niet minder dan 1800 miljoen gld. Dit zal in 1962 niet meer dan 300 miljoen kunnen bedragen. De minister wees erop dat de over eenkomst van Oud-Wassenaar een zeer matige inperking van de loonontwikke ling inhield. De praktijk heeft geleerd dat daarbij redelijke verbeteringen in de lonen nog mogelijk waren. Het ak koord was slechts een afbuiging en geen ingrijpende zaak zoals een loon stop. De minister viel fel de stelling van de heer Roemers aan, dat het huidige toonstelsel het gezag van de regering, DEN HAAG, 14 maart. Er zijn op het bondbureau van de K.N.V.B. geen meldingen van 13 pnnten binnengeko men. Het bedrag van de eerste prijs, te weten f 148.644,65 wordt nu gevoegd bij dat van de tweede: 81.078,90, zo dat het totaal aan tweede prijs-winnaars nit te keren bedrag thans f 229.723,55 groot is. Voor deze tweede prijs hebben zich 27 deelnemers met 12 juiste uitslagen gemeld. Zij zullen elk een nettobedrag van ca. ƒ7.231,80 ontvangen. Vijfentwintigduizend toto - enthou siasten komen in aanmerking voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen. Het totaal uit te keren prijzenbedrag be draagt hier f 40.538,45. Alleen zij die hiervoor vier kolommen goed ingevuld hebben krijgen hun prijs uitbetaald, in de andere gevallen zal het uit te keren bedrag namelijk minder dan f 5,- zijn. AMSTERDAM, 14 maart Op 59 Jarige leeft is te Amsterdam overleden jonkheer A. van Lennep, commissio nair in effecten, die hoofd is geweest van de sectie financiën der Nederland se militaire missie bij de geallieerde bestuursraad in Berlijn. De thans over ledene was een groot aantal jaren pen ningmeester van de vereniging Hen- drick de Keyser. Bij het 40-jarig bestaan van die ver eniging in 1958 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ook was hjj voorzitter van de stich ting Elias Voet voor de kennis van oud-Nederlands goud en zilver en van het patronaat voor behoeftige, herstel lende krankzinnigen in Noord-Holland. Jonkheer van Lennep was ridder eer ste klas in de Huisorde van Oranje en reehtsridder van de Johannieter Orde. De begrafenis is bepaald op zaterdag 17 maart op de algemene begraaf plaats te Heemstede. (Advertentie) DD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 14 maart „Ik hoop dat bij het komende debat over de wet op het voortgezet onderwijs de princi piële opvattingen duidelijk naar voren zullen komen. Het zal mij de kans ge ven eindelijk de myte uit de wereld te helpen dat de grondwettelijke bezwa ren tegen de „mammoet" de minister van O.K. en W. niet interesseren en dat hij heenloopt over het verschil tussen openbaar en bijzonder onder- Wijs". Minister Cals zei dit hedenmor gen in de Eeerste Kamer, waar de on derwijsbegroting wordt behandeld. De minister wachtte overigens niet op het mammoetdebat om een princi pieel betoog over de verhouding tus sen openbaar en bijzonder onderwijs en over het wezen van de pacificatie te houden. „Als minister sta ik onverkort op het standpunt van de pacificatie en van het beginsel dat de opvoeding op de eerste plaats een zaak is van de ouders, waarbij de overheid bijstand verleent zonder partij te kiezen. De pa cificatie is echter nadrukkelijk een compromis en wij mogen dit resultaat van geven en nemen niet verabsoluteren Op basis van de pacificatie kan ver der worden gebouwd. Het compromis is voor een vervolmaking vatbaar". Mi nister Cals vindt het daarom verstan dig, niet, zoals de heer Algra (AR) had gedaan, de verschillen tussen openbaar en bijzonder onderwijs toe te spitsen. Naar het inzicht van de bewinds man is er tussen de beide uitersten, christelijk en absoluut neutrale school, nog wel iets anders. De openbare school is geen christelijke school, maar de waarden van de christelijke cultuur vinden er wel erkenning. Minister Cals ziet de invloed van het christendom in de gehele cultuur. Bij de nadere bezinning op de paci ficatie toonde de minister zich wel ge neigd in overeenstemming met mr. De Roos (PvdA) veel waarde toe te kennen aan het betrekken van ouders, leraren en andere belangstellenden bij het openbaar onderwijs door middel van „maatschappelijke organen". Ook bij de zorg voor het openbaar onder wijs moet de overheid niet uit het oog verliezen dat het onderwijs in de eer ste plaats een zaak van de ouders is, aldus de minister. Mr. Cals betreurt dat mede door zijn ziekte het werk voor de unificatie van de spelling is blijven liggen. „Het is een zwak excuus, maar het zou ook niet prettig zijn als er niets was blij ven liggen". De minister heeft over de spelling nu echter weer contact met zun Belgische ambtgenoot. De toekomst van de A-wetenschappen ziet minister Cals niet zo somber in als prof. Diepenhorst (AR) gisteren. Er is bijvoorbeeld een verheugende belang stelling voor de literaire faculteiten. Dat zou niet zo zijn als de A-weten- schappen zouden worden beschouwd als „luxe", meent minister Cals. Over de studentenmensae had prof Diepenhorst gezegd dat de studenten wel op hun maaltijd bezuinigen, weinig op de spiritualia en in het geheel niet op de sigaretten. Hij had er een aan leiding in gezien deze mensae niet te schriel te subsidiëren. „Maar moeten wij de studenten dan in deze verkeerde opvatting stijven door hun maaltijden te betalen?", vroeg de minister. Enige verhoging van de huren van de stu dentenkamers in de toekomst is wel te verwachten als uitvloeisel van het al gemene huurbeleid. Om de kamers ge heel rendabel te maken zou de huur, inclusief diensten als licht, water, ver warming e.d. 83 per maand moeten bedragen. Minister Cals vindt dat wel erg hoog maar hfl is nog in overleg met zijn ambtgenoot van financiën over het huurbeleid. De geesten in Europa zijn volgens de minister nog niet rijp voor de gedachte van een werkelijk Europese universiteit. Hij zei tegen mevr. Schouwenaar-Frans- Prinses Beatrix neeft gistermorgen een langdurig bezoelaan de Utrechtse Voor- jaarsbeurs gebracht. In de Julianahal begaf zij zich met de roltrap naar de lan- deninzendingen. Vaost de prinses de voorzitter van de raad van beheer van de jaarbeurs, dr. G. van der Wal. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 14 maart Voor haar bezoek in een snel tempo aan de voorjaarsbeurs werd prinses Beatrix vanmorgen om even over half elf met haar secretaresse, mej. M. C. C. Wij nen, bij de Julianahal aan de Graadt van Roggenweg opgewacht door burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, de voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. v. d. Wal. en de directeur, drs. J. H. D. v. d. Kwast. De zevenjarige Lineke Miedema, dochtertje van de ad junct-secretaris van de jaarbeursdirec tie, drs. T. Miedema, bood een tuil bloe men aan waarna dr. Van der Wal de prinses, die was gekleed in een bruine bontjas met bruin hoedje en een ge ruite robe droeg, haar bijzonderheden over de verbouwde en uitgebreide jaar beurshal vertelde. Met een glimlach toonde de prinses haar bewondering van de prestaties door het bouwteam in recordtijd gele verd; de architect R. H. Fledderus en de aannemers werden aan haar voor gesteld. Daarna onthulde zij een me taalsculptuur van de Amsterdamse beeldhouwer André Volten in de hal van de buitenlandse club, waar de ont vangst plaats had. Deze sculptuur wil met enkele strakke lijnen de symboliek zijn van de ontwikkeling van het be drijfsleven en de jaarbeurs. De prinses maakte vervolgens een rondgang in de Julianahal langs de elek trische en huishoudelijke apparaten en verlichtingsartikelen om via de roltrap naar de verdieping te gaan waar zij een aantal buitenlandse paviljoens be zichtigde. In de stand van Mexico toon de zij bijzondere belangstelling voor de volkskunst en kreeg zij een bijouterie doosje aangeboden. In hal C werd een keukenuitrusting bezichtigd. Verder bezocht de prinses onder meer de kunstnijverheidsgroep op de derde verdieping van de Irene-Bea- trixhal op het Vredenburg, de afde ling film en fotoartikelen op de gaan derij en het middenstandscentrum op de begane grond. Voor haar vertrek omstreeks kwart voor één bood dr. Van der Wal de prinses in de hal van het kantoorgebouw een koffiezet apparaat aan. sen (WD) dat de samenwerking op het terrein van de geest, nog minder dan op politiek terrein, kan worden gefor ceerd. Het is onmogelijk een Europese universiteit op te richten als de andere universiteiten in Europa min of meer in het defensief zijn. De minister be twijfelt trouwens of zij die de gedachte het eerst hebben geopperd in hun idea lisme wel een volledig idee hebben ge had wat het betekent, een universiteit op te richten. Tenslotte stelde minister Cals mevr. Schouwenaar gerust dat er al geruime tijd een cultureel akkoord met Grieken land bestaat en dat er zeer veel cultu rele contacten met dit land zijn. DEN HAAG, 15 maart De com missies van Buitenlandse Zaken en van Defensie uit de Tweede Kamer hebben gisteren vergaderd. Aan deze verga dering namen deel minister-president, De Quay, de ministers Luns en Visser en de beide staatssecretarissen van De fensie, de heren De Jong en Calmeyer. Men sprak over vraagstukken betreffen de Nieuw-Guinea. De ministers en de staatssecretarissen bleven nog enige tijd bijeen nadat de commissies de ver gaderzaal hadden verlaten. BONN, 14 maart (DPA) De voor malige Indonesische vice-president dr. Hatta heeft vandaag hier op de Neder landse regering een beroep gedaan, een „wezenlijke stap" in de richting van een oplossing van de kwestie wes telijk Nieuw-Guinea te doen. In een gesprek met Nederlandse journalisten zei dr. Hatta, dat Ne derland tot dusver steeds slechts de ene kleine stap na de andere heeft gedaan. Volgens hem behoeft Neder land slechts „irrationele herinnerin gen aan een oude koloniale glorie" te overwinnen om tot een overeen komst met Indonesië te komen. De oud-vice-president die indertijd aan de Nederlands-Indonesische onaf- li ankeiükheidsbesprekingen heeft deel genomen, heeft van zijn bezoek aan Europa gebruik gemaakt om met Ne derlandse personen van gedachten te wisselen over het vraagstuk betreffen de westelijk Nieuw-Guinea. Zo sprak hij in Wenen, waar hij een internatio nale conferentie over ontwikkelingshulp bijwoonde, met onder anderen de heer A. Mozer, kabinetschef van de Neder landse vice-voorzitter van de Europe se commissie van de EEG, dr. Mans- holt. O, de vraag of hij in opdracht van president Soekamo handelde, antwoord de dr. Hatta ontkennend. Hij zei dat de gesprekken met Nederlanders een onofficieel karakter droegen. De Indonesische politicus die als wes telijk georiënteerd en een voorstander van een andere buitenlandse koers dan Soekamo voorstaat wordt beschouwd, zei voorts dat Nederland de soevereini teit over westelijk Nieuw-Guinea even goed aan Indonesië als aan de V.N. kan overdragen. Dit acht hij zelfs logischer. „Wij zouden graag tot besprekingen ko men en ook de Nederlanders, die ik heb gesproken, streven naar een oplossing var het probleem door spoedige onder handelingen." Volgens dr. Hatta heeft Indonesië herhaaldelijk getracht con tact met de Nederlandse regering op te nemen, maar deze pogingen werden af gewezen. In antwoord op de vraag of de Pa poea's in 'n Indonesische onderhande lingsdelegatie kunnen zijn vertegen woordigd, zei hij dat het beter is, dat eerst de twee regeringen elkaar spreken. Er bestaan z.i. echter geen principiële bezwaren; in elk geval zou rekening moeten worden gehou den met de verlangens van de Pa poea's, zo meent hij. Dr. Hatta gaf een ontwijkend ant woord op de vraag of Indonesië na een oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea zijn politieke activiteit in Azië zal versterken. Hij zei dat Indonesië ook nadien een neutralistische buiten landse koers zal volgen, die zekere overeenkomsten zou vertonen met de politiek van Indië. Ook op de vraag hoelang Indonesië nog op een vreedzame regeling van het conflict zal wachten, gaf hij geen recht streeks antwoord. Indonesië wacht al twaalf jaar. Hoelang dit land nog zal kunnen wachten, zal van Nederland afhangen, meent hij. Aan de persconferentie, in de resi dentie van de Indonesische ambassa deur dr. Loekman Hakim, namen be halve de Nederlandse correspondenten in Bonn ook redacteuren van Neder landse bladen deel. Dr. Hatta keert morgen naar zijn land terug. HAARLEM, 15 maart „Jullie vie len als een stel hyena's op de man aan", zei een verontwaardigde politie rechter gistermiddag tegen zes vrien den die 10 december van het vorig jaar in een automatiek te Beverwijk een vrachtrijder geslagen en gestompt had den, omdat deze een van de jongens een duw gegeven had, zodat hij op de grond gevallen was. De jongeman had bü de vrachtrijder een stukje van diens slaat je genomen. De man werd daarop zo nijdig, dat hij de jongen, een 21-jarige constructie-bankwerker uit Beverwijk, van zich afgeduwd had, met het ver melde gevolg, waarbij de jongen een gebroken kaak opliep. Onmiddellijk stortten de vrienden van de bankwer ker vijf in getal zich op de vracht rijder, die tenslotte met verschillende bloeduitstortingen, schrammen en een gescheurde lip uit de strijd kwam. De officier van justitie eiste tegen de bankwerker een straf van twee weken. De politierechter veroordeelde hem tot een week en stelde hem hoofdelijk aan sprakelijk voor de schade, die de vrachtrijder aan zijn kleding had opge lopen. Tegen een van de andere vrien den, een 18-jarige grondwerker, werd een straf van drie maanden geëist, om dat hij bovendien iemand uit het gezel schap van de vrachtrijder achternage- lopen was en hem gestompt en kopsto ten uitgedeeld had. Hij werd veroor deeld conform de ei, terwijl ook hij hoofdelijk aansprakelijk gesteld werd voor de schade. De overige vrienden, een 20-jarige lasser uit Beverwijk, een 22-jarige bankwerker eveneens uit Be verwijk en een 18-jarige bankwerker uit Velsen, hoorden een straf van zes weken tegen zich eisen. Zij werden ver oordeeld tot één maand en hoofdelijk aansprakelijk gesteld voor de schade. „Ik steek jullie allemaal dood", riep een 28-jarige losarbeider uit Velsen, waarop hjj met een geopend stiletto in de richting va,n een bezoeker van een atates friteskraam in IJmuiden liep en em in het zitvlak stak. Op de zitting bleek, dat de losarbeider ter verdedi ging van een dienster uit de kraam ge handeld had. De bezoeker die een grote groep vrienden bij zich had, had zich reeds verschillende keren onbe hoorlijk tegenover het meisje gedragen. Toen hij op een gegeven ogenblik voor de grap beweerde, dat hij niet wilde betalen, ontstond er een woorden wisseling tussen hem en de losarbeider. De laatste werd aan zijn haar getrok ken, waarop hij zijn mes trok. De of ficier van justitie kon zich voorstellen, dat verdachte de partij van de dienster getrokken had, maar hij achtte het trek ken van een mes allerminst in verhou ding tot het trekken aan het haar en eistt twee maanden met aftrek. De verdediger voerde aan, dat het optre den van de verdachte tegen de grens van het noodweer aan lag, omdat de man bang was geweest voor de grote overmacht, die de groep vrienden van zijn tegenstander vormde. De losarbei der werd daarop veroordeeld tot vijf weken' met aftrek. (Advertentie) t Advertentie 1.2.3.4.5. Mobilofoon service dag en nacht ROOSENDAAL, 14 maart Om streeks kwart over tien heeft een heli- opter van de Sabena op een weiland in Zegge een noodlanding moeten maken. Het toestel, dat bestuurd werd door piloot Pelle, was in een sneeuwstorm terecht gekomen. Omstreeks half- twaalf is het toestel dat twee passa giers voor Rotterdam aan boord had, weer opgestegen om naar Brussel te rug te keren. De Diloot achtte het niet raadzaam naar Rotterdam door te vliegen. OOST-BERLIJN, 15 maart De Oostduitser Karl-Heinz Peter won gis teravond in de Werner Seelenbinderhal de revanches van het Internationale sprintkampioensohap van Berlijn. In de fmale versloeg Peter de Fransman Suire. In de strijd om de derde en vierde plaats zegevierde de Nederland se kampioen Aad de Graaf over de Duitser Klunker. Paul Krugerkade 31 Tel. 02500 - 50180 HAARLEM, 15 maart Ten bate van de 10 x 10 actie gaf de Amsterdamse organist Piet van Egmond een bespe ling van het orgel in de Grote Kerk, die ondanks de on,gunstige temperatuur vrij veel toehoorders heeft getrokken. Het programma was klassiek-romantisch op gebouwd en stelde geen moeilijkheden voor de enigszins geschoolde luisteraar. In de Fuga in C van Diedrich Buxtehude viel het rijke prestantenkoor op, de Toccata en Fuga in d van Johann Seb. Bach muntte uit in exacte en stylistisch- zuivere vormgeving, het vijfde orgelcon cert in F van George Friedrich Handel moest als bewerking van de oorspron kelijke zetting wel aan. klank en kleur inboeten. De aanwending van de 16 voet in de Siciliano was minder gelukkig, het Presjo deed als tierelier-muziek aan. Het was voor ons een verrassing, dat Cesar Franck's „Prélude, fique et variation" het op het gerestaureerde instrument zo voortreffelijk deed. We hadden dit niet verwacht. Alleen viel het te betreuren dat het solotongwerk lichtelijk ontstemd was. De omspelende stem in de „variation" was aanmerke lijk te sterk. In Felix Mendelssohns Zesde Sonate kon de concertgever zich als gevoelig- romantisc'h virtuoos ten volle ontplooien, zowel in registerschakering (waarbij ge lukkig geen tremolo werd benut) als in een knappe uitbuiting van de storm achtige effecten in de vierde variatie, die echter het zwakste deel yan het werk is. Piet van Egmond besloot de avond met een improvisatie die de hoogste ver wachtingen wekte, doch al heel spoedig tegenviel. De zeer geïnspireerde opzet kon hij niet volhouden, zodat het stuk ging vermoeien door gebrek aan een heid en spanning. We meenden aan de iets mildere klank van het orgel te horen dat de winddruk wiat getemperd is. Is dit in derdaad zó? T. de Vf. HAARLEM, 15 maart De kwestie tussen het Haarlems Speeltuin Verbond en de speeltuinvereniging „Vondelkwar tier" heeft ook gisteren tijdens de ge meenteraadszitting haar rol gespeeld. B. en W. hadden het voorstel ingediend, het speeltuinwerk een hogere subsidie te geven waarmee de raad zonder meer akkoord ging maar daarbij was het voorstel ook het Vondelkwar tier voor dit jaar te subsidiëren. Laatst genoemde heeft zich van het Verbond afgesplitst na een onverkwikkelijke af faire, die maar niet tot een oplossing kon komen. Eens waren de besturen van beide partijen tot elkaar gekomen, maar de verbroedering werd teniet ge daan door de leden van het Verbond, die niet achter het bestuur stonden. De heer VAN LIEMT (KVPj betreur, de deze gang van zaken zeer, temeer omdat zowel het Verbond als het Von delkwartier ontzettend veel voor de jeugd gedaan hebben en nog doen. Voor beiden had hij sympathie en respect. Hij stelde voor „Vondelkwartier" voor 1962 subsidie te verlenen, onder die voorwaarde, dat beide partijen de zaak zouden laten onderzoeken door een on partijdige commissie, wier uitspraak bindend zou zijn. Van het Verbond was een brief binnengekomen een commis sie te benoemen, waarin één vertegen woordiger van H.S.V. zou zitten, één van Vondelkwartier en een neutraal lid. De heer Van Liemt zag liever een commissie, waarin zitting hebben één lid, aangewezen door het collge van B. en W. en twee andere buitenstaanders, respectievelijk aangewezen door de twee partijen. Mevrouw VAN DER WALL en de heren SPEK, BETTINK en STEIJAART vielen hem bij, zij het met wat an dere bewoordingen, waarna wethou der SCHIPPERS, die de ontwikkeling HAARLEM, 15 maart In een wed strijd, die technisch op een behoorlijk niveau stond, maar weinig hoogtepun ten opleverde, heeft hoofdklasser die Raeekse een verdiende zege in drie sets geboekt op de meisjes van de V.C. Veenendaal. De gasten kwamen verde digend aardig voor de dag, maar heb ben kennelijk niet de beschikking over een speelster, die een aanval met een flinke smash kan afwerken. In Hannie Witkamp, Corrie van Eeden en Josien van Calmthout bezitten de rood-witten dergelijke troeven wel en dit gaf dan ook de doorslag ten gunste van die Raeekse (15-13, 16-14, 15-12). Voor de overgangsklasse-competitie gingen de heren van OVRA op bezoek bij de reserves van TOG in Hoorn. Met uitzondering van de derde set hadden de Haarlemmers voortdurend het beste van het spel (3-15, 12-15, 15-9, 9-15). De dames van OVRA, die de titel in de eerste klasse reeds behaald hebben, ondervonden flinke tegenstand van Gios. Het team van mej. Deij kon ech ter niet verhinderen, dat de kampioe nen met 15-9, 15-7 en 16-14 zegevierden. Het duel tussen de twee eerste klasse- ploegen, die sterke bindingen met een school hebben, leverde een gedecideer de zege voor Sancta Maria (Vesmia) op. Met 15-5, 15-8 en 15-6 werd de Kweekschool (Set Up) geklopt. De uitslagen luiden; Dames; die RaeekseVeenendaal 3-0, GlosOVRA 0-3 Vesmia—Set Up 3-0, De Blinkert 3 PWN 3-0, Set Up 4—Triumph 0-3, Top- score 2Set Up 2 1-3, PWN 2Gios 4 3-0 JBS—OSS 1-3, PSVHJBS 2 3-0, De Blinkert 4DSS 2 0-3. Heren: die Raeekse 4WIK 2-2, De Blinkert 2 PSVH 2 1-3, Energie 2HSVC 0-3, die Raeokse 5—CIOS 3 2-2, WCLB— Triumph 3-0, JBS—HVS 3 2-2, FES—Al liance '22 2 1-3. Wethouder J. A. Schippers op zoek naar commissionairs". van de affaire eveneens zeer betreur de, de verzekering gaf, dat er een commissie zou komen. De uitspraak van de commissie cal bindend zjjn. De ledenvergaderingen van beide partijen zullen zich tevoren akkoord moeten verklaren met hun vertrou wensmannen. HAARLEM, 15 maart. Gisteravond zijn de wedstrijden om het Kampioen schap Hoofdklasse-Libre, onder leiding van de B.C. „Hof van Holland" begon nen. Dat de deelnemers er lust in heb- b' a werd wel bewezen, doordat Kraayer een serie van 103 scoorde en met Ohr. Nobels het hoogste moa. noteerde in hun partij, 14.70. Onder zeer grote belangstelling wer den de partijen alsvolgt verspeeld: Kraayer 250 17 103 14.70 2 Bertholeel 153 17 65 9.— 0 De Bruin 235 38 33 6.78 0 Van Gooi 250 38 26 6.57 2 Bosse 129 17 26 7.58 0 Chr. J. Nobels 250 17 76 14.70 2 Dreyer 204 25 46 8.16 0 v. d. Kuyl 250 25 54 10.— 2 Daar Fransen zich terug getrokken heeft, viel G. de Bruin voor hem in. Vanavond, worden de wedstrijden voort gezet. (Advertentie) KRUISWEG 47-49 HAARLEM LAAT HET MOORDEN VAN DAAG MAAR AAN MIJ OVER! TIK VER MOORD JE! EEN EZEL BEN JE, MOOIE MENEER ^VLAANDEREN HIJ IS VOLSLAGEN EENS KIJKEN OF IK JÉ LIEVE 'MAN KAN BIJ BRENGEN. HIJ KAN WILLY'S PLAATS INNE^, MEN IN MIJN PLANNETJE..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2