Socialistische loonbeleid aanval op het beantwoord Maatschappelijk overleg is in gevaar gebracht Over vijfdaagse schoolweek geen overhaast besluit Prinsessen werken mee aan uitgave van schoolkrant ZILVEREN FEEST IN HET WITTE PALEIS" H Copy BOTSING BIJ SLIPPARTIJ EIST VIER LEVENS FEL DEBAT IN DE KAMER Staatssecretaris in de Senaat: Ook problemen vakantiespreiding worden nog bestudeerd Toe te juichen prijsvraag Ongelukken door gladde wegen DONDERDAG 15 MAART 1962 PAGINA 5 Drs. Bogaers legt grote nadruk op welveiartspolitiek Litterair Benelux- banket „GELDEÖRSE DAG" OP DE KEUKENHOF Aangehouden verdacht van verduistering Examens Gevaar dreigt al lang Onverantwoord Verantwoordelijkheid Zakenman verdacht van verduistering Plotseling naar V.S. vertrokken Nieuwe woonwagen- wet wordt voorbereid BB TiiiiAWtyil WILLEM Hf AMANDA U krijgt er gauw geur en smaak van te pakken Liefhebbers van een klein sigaartje Willem II heeft een verrassing voor u! Vraag morgen naar Amanda - een slank sigaartje van 9'/2 cm, dat precies een dubbeltje kost. En voor dat dubbeltje krijgt u de smaak te pakken van uitgezochte tabakken in een eigen melange: tussen zècht en pittig in. Willem II Amanda - 10 keer lekker roken voor één gulden. Gasten bij zilveren huwelijksfeest '«OTGe* et is een traditie geworden, dat de uitgave „Kijk uit" klassekrant voor Ne derland bij belangrijke gebeur tenissen met een bijzonder num mer uitkomt. Het is een gelukkige gedachte geweest van de redactie deze keer met een speciale editie onder de titel „Zilveren feest in het Witte Paleis" te verschijnen naar aanleiding van het vijfen twintig-jarig huwelijksjubileum van ons koninklijk gezin. Drie politiemannen behouden hun straf Engelse industrie wil greep op Euromarkt Redder MeesToxopeus kan weer op zijn oude boot varen Salarissen orkestmusici hebben volle aandacht Intern, muziekweek (Van onze jwarlementaire redacteur) DEN HAAGe, 15 maart De socia listen zullen jgeen prettige herinnerin gen bewaren aan de interpellatie van fiun fractielid' drs. Roemers over de loonpolitiek vuin de regering. Het debat is na het eer-de antwooro van minister en staatssecretaris nog niet verder ge komen dan «sen felle afstraffing van de socialistische taktiek door het kamer lid drs. Bogacns, die namens de K.V.P. het regeringsbeleid heeft verdedigd. Daaraan voegen andere fracties nog Wel wat toe. Met overtuiging betoogde de heer Bo- gaers, dat de isiocialisten het wezen van het huidige loonsysteem niet begrijpen, ofwel er niet loyaal aan meewerken. Hoe kan men .anders verklaren, dat al in 1960 een eanstige crisis in de loon- situatie werd geforceerd om het z.g. openbreken" van de collectieve con tracten te bereiken? Men had zich toch bewust moeten zijn, dat de kosten van hogere lonen moeten worden opgebracht door hogere produktiviteit. Van deze kerngedachte :van het nieuwe systeem is men zich :gaan losmaken. Het is thans weer hetzelfde liedje. Met trucjes als het z.g. «terugploegen" (geschatte produktiviteit voor het nog komende jaar 1963 nu .'8.1 in de contracten bren gen) wordt tracht loonsverhogingen door te voeren- waarvan geen sprake is dat ze al verdiend zijn. En nu zijn we zo ver, dat znlfs de socialistische sena tor Vos in die Eerste Kamer onlangs heeft verklaand, dat er met het huidige systeem aan loonsverhogingen zelfs te veel uit zou komen, zodat inflatie zou worden opgeroepen. In deze Katmer, aldus de heer Bo- gaers, wordt nu een pleidooi gehou den, dat, war meer het succes zou heb ben, ertoe zo fu leiden dat er van de ..matiging" ini de lonen, waarover men het bij de overeenkomst van oud-Wasse naar eens was geworden, helemaal niets terecht zou ko men. Iets meer evenwicht zou de oppositie bepaald wel sieren, wil men werkelijk loyaal zijn, zo concludeer de de katholieke spreker. De heer Bogaers heeft de laatste ja ren al enige malen het beleid van het kabinet-De Qiuay op het stuk van lonen en prijzen tegjen de oppositie verdedigd. Hij is directeur van het Wetenschappe lijk Bureau vism de Kath. Arbeiders Be weging. In zign agressieve rede tegen de socialistische taktiek, waarin hij een frontale aanviïl ziet op de huidige wel- vaartspolitiek, kon men duidelijk de spanning terujsrvinden, die thans in de kringen van die loyaal gebleven vakver enigingen heerst. Men ziet daar het maatschappelijk overleg, dat na de oor log in Stichtiiwg van den Arbeid en de SER is opgetbuwd, kapot gaan als een deel van de vakverenigingen zich niet meer houdt aan de afgesproken spelre gels. In het hi tidige loonsysteem zijn aan de overheid b epaalde bevoegdheden toe gekend. Daar van is onlangs gebruik ge maakt door ihet geven van een z.g. ..aanwijzing" aan Rijksbemiddelaars. Nu wordt van socialistische zijde ge- eist dat die r sanwjjzing wordt ingetrok ken. Er wor dt gedreigd dat men de aanwijzing ni<öt zal opvolgen. De conclusie van de heer Bogaers is, dat dit geen loyaal medewerken meer is. Vap schijn en wezen gespro ken, zo riep hij uit, waarbij hij de op positie zelf het verwijt, dat zij tot de DEN HAAC'c, 12 maart De afdelin gen Utrecht ejn 't Gooi van het comité- Benelux hebben het initiatief genomen voor een litterair Benelux-banket dat op 22 maart in Utrecht zal worden ge houden. Tijdens dit diner zal de Belgische tninister adjiunct van nationale opvoe ding en cultuur, R. van Elslande, een rede uitspreken over de culturele sa menwerking )n Benelux. Voorts zullen korte tafelspeeches worden gehouden door de Belgische letterkundigen Mau rice Roelants en Raymond Brulez en de Nederlandse schrijvers Michel van der Plas en Jan Engelman. De heer Al- hert van der I Hoogte zal als tafelpraeses optreden. ARNHEM, 15 maart Donderdag 12 april wordt oj> ,,De Keukenhof" in Lisse voor de zevêiade maal een provinciale dag gehouden. Ditmaal is Gelderland dan de beurt. Alet medewerking van de folkloristische muziekkapel ,,De Bieten rooiers" uit Huissen zullen klompen dansen wordern uitgevoerd. Huissense gilden in middeleeuwse kledij zullen rich presentei ten. De Pornieclub Bene den Leeuwen komt met ponnies die be reden worden, door jongelieden in kle derdracht uit 'de tijd van Jacoba van Beieren. Een Van hen zal een valkje dragen. Het mannenkoor „Die Gelre Sanghers" zal (Gelderse liederen zingen. De Nederlandse Spoorwegen verwach ten voor dez«f Gelderse dag blijkbaar hogal wat belangstelling want er zal uit Arnhem een extra-trein rijden. Inder daad valt te verwachten, dat half Huis den de Bietenrooiers en de gecostumeer- °e gildebroedesrs zal vergezellen. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 15 maart De politie deeft een 45-jiarige inspecteur van de °°rd' ollandsiï Brandwaarborg Maat schappij te Cludkarspel aangehouden. ®2e zou gel den hebben verduisterd. had o.m. tot a gelden te innen Ij de agentem, maar deze gelden ver bekende hij niirt met het hoofdkantoor. e fraude is 'Ontdekt, toen de agenten erden aangeschreven en gesommeerd Un verplichtingen na te komen. De erduistering zou ziel. over ongeveer 6n jaar uitsttrekken. regering richt, voor de voeten wierp. De mogelijkheden van het systeem zoals het thans in een concrete vorm voor ons ligt, worden volgens hem ern stig in gevaar gebracht. „Gij werpt de verantwoordelijkheden die gij in dit sys teem draagt eenvoudig van u af en ge neemt nog zwaardere verantwoordelijk heden op u", aldus de woordvoerder van leidelijke verbetering van de inkomens de K.V.P. Het akkoord van Oud-Wassenaar zag hij als een stuk beleid dat erop is ge richt om te voorkomen dat de econo mische toestand de regering uit de hand loopt. In wezen gaat het dus om het veilig stellen van de volledige werk gelegenheid, het voorkomen van aan zienlijke prijsstijging en dus om een ge- der werknemers. De heer Bogaers wees er nog eens op, dat begin 1961 al gevaar dreigde in onze economie. De groei van de pro- duktie gaf een duidelijke ommekeer te zien, de bestedingen liepen verder op en er ontstond een zichtbaar groeiende dis crepantie tussen middelen en bestedin gen. De betalingsbalans verslechterde en de druk op de prijzen werd groter. Hij documenteerde dit deel van zijn be toog met uitvoerig cijfermateriaal, waar uit hij een duidelijke ongunstige „schaar beweging" afleidde, en sprak zijn waar dering uit, dat de regering het overleg met de organisaties van het bedrijfsle ven is begonnen. Daaruit resulteerden de afspraken die men in Oud-Wassenaar heeft aanvaard en die werknemersorga nisaties gunstig hebben genoemd. Door deze overeenstemming kon de regering enige soepelheid blijven be trachten. Maar in de praktijk blijken de zekerheden waar de regering op re kent, weg te vallen. Wat er thans ge beurt (terugploegen en trapjes inbou wen) is volgens de heer Bogaers in strijd met letter en geest van de over eenkomst, temeer omdat de oneven wichtigheid in een aantal sectoren van onze volkshuishouding steeds duidelij ker aan de dag treedt. Terwijl de produktiviteit verder met 6 pet. daalt ontstaat er in 1961 een stijging van de consumptie met 4 pet. en van de investeringen met circa 7 pet.. Het nadelig saldo op de handels balans neemt met een miljard gulden toe vergeleken bij 1960, terwijl de beta lingsbalans wellicht niet meer het mi nimum saldo een half miljard haalt. In een dergelijke kritieke situatie, al dus de heer Bogaers, is het niet ver antwoord een voorschot te nemen op de produktiviteitsstjjging van 1963. Het matigingseffect, waarover men het In Oud-Wassenaar eens was geworden, zon dan geheel verdwijnen. Evenmin zijn praktijken te verantwoorden, die zich voordoen wanneer goed beta&lde be drijfstakken aan nog iets beter betaalde worden opgetrokken. Ook in het antwoord van minister Veldkamp, dat wij in het grootste deel van onze vorige editie al hebben opge nomen, is op dit verschijnsel gewezen. De minister bracht oo'_ de moeilijkhe den van de organisaties terug tot deze onverantwoordelijke praktijken. De confessionele organisaties van werkgevers en werknemers hebben, al dus drs. Bogaers, een verantwoord be leid gevoerd, evenals de vertegenwoor digers van landbouw en middenstand. Daarentegen beschuldigde hij ook het Centr. Soc. Werkgevers Verbond ervan mee te hebben gedaan aan het „kapot- rekenen van de geest van Oud-Wasse naar", daarbij ons blad citerend. Aan het slot van zijn rede verzocht de heer Bogaers de minister van Socia le Zaken te willen bevorderen, dat met spoed nader beraad over de spanning in de conjunctuur zal worden gehou den. Volgens de heer Bogaers heeft de regering deze spanning onderschat. Bij dit beraad zou ook de vraag moeten worden gesteld, of op dit moment een huurverhoging wel opportuun moet wor den geacht. De heer Bogaers sprak namens de K.V.P.-fractie zijn grote waardering uit voor staatssecretaris Roolvink en wees de onlangs afgelegde verklaringen van socialistische zijde over diens persoon met verontwaardiging van de hand. De KVP ziet in hem een .waardig verte genwoordiger van de A.R.-partij en heeft met het uitspreken van de bezorgdheid van zijn optreden onlangs tijdens de moeilijkheden, die in de boezem van de Stichting van den Arbeid waren ont staan. De heer Bogaers sloot zijn betoog af met het uitspreken van de beozrgheid van de fractie van de KVP over de on democratische tendenzen in het besluit van het N.V.V. De acties die de laatste weken van socialistische zijde worden gevoerd ziet de KVP als de slechtst denkbare middelen ter bestrijding van de zwarte loonvorming. Ook minister Veldkamp had in die geest de heer Roe mers al geantwoord. Eventuele nadeli ge gevolgen van deze acties van de op positie, zo zei de heer Bogaers, komen geheel voor rekening van degenen, die ze op touw hebben gezet. De fractie hoopt echter vurig, dat de samenwerking In de Stichting van den Arbeid zal worden hervat en dat de besprekingen in de SER over de verbeteringen, die in het huidige loon systeem kunnen worden aangebracht, ook zullen worden voortgezet. Zij hoopt, dat de organisaties hun ver antwoordelijkheid zullen beseffen. De heer Roemers heeft afgezien van het indienen van een motie, waarmede een interpellatie meestal wordt beslo ten. Hij zei, dat moties de laatste tijd gedevalueerd zijn en hij had er geen behoefte aan er een in te dienen wanneer deze toch verworpen zou worden. In zijn antwoord aan de minister en de staatssecretaris wees hij het verwijt van de regering van de hand, dat de orga nisaties de „aanwijzing" niet zouden mogen negeren. Ieder heeft zijn eigen verantwoordelijkheid en mag in volle vrijheid beslissen, aldus de interpellant. Als de minister niets aan de zwarte lo nen kan doen, dan heeft hij volgens de heer Roemers een brandweer, die op het juiste moment niet kan spuiten. Minister Veldkamp had betoogd, dat zwarte lonen een verschijnsel vormen dat zich altijd bij een gespannen ar beidsmarkt voordoet. VEENENDAAL, 15 maart Naar eerst thans blijkt is enige weken geleden een Veenendaalse zakenman, die ervan wordt verdacht verduistering tot een bedrag van 40.000 gulden te hebben ge pleegd, naar Amerika vertrokken. Hij dreef een zaak in radio- en tele visietoestellen en had daarbij tal van goederen in consignatie. Voor hij ver trok heeft h;j inventaris en voorraad verkocht. Nadat talrijke schuldeisers tevergeefs hadden getracht gehoor te krijgen aan de verlaten zaak, werd de recherche in de zaak gemengd. Zelfs de naaste buren waren van het vertrek in het onkundige gebleven. Het is niét bekend of de zaken man op zijn reis wordt -'ergezeld door zijn vrouw en vier kinderen. DEN HAAG, 14 maart Binnen een jaar kan de indiening worden verwacht van een nieuwe Woonwagenwet. Minis ter Klompé, die een wijziging van de bestaande wet in de Tweede Kamer heeft verdedigd, zal bij het opstellen van de nieuwe wet zeker rekening hou den met verlangens, door de heer Zwa- nikken namens de K.V.P. geuit, om te Yoorkomen dat degenen, die door woningnood worden getroffen, hun toevlucht nemen tot het leven in woon wagens. Er zijn er op het ogenblik reeds 4.000 op 20.000 echte woonwagen bewoners, zo stelde de heer Zwanikken vast. Een amendement, ter zake door hem opgesteld, werd met het oog daar op ingetrokken, in het vertrouwen dat de minister het probleem t.z.t. defini tief zal regelen Ei is voorts een nieuwe wet op de meststoffen in voorbereiding Het over leg in Benelux-verband over de uitvoe ring van het ontwerp heeft al tot vér gaande overeenstemming geleid. Bin nenkort wordt ook begonnen met over leg in E.E.G.-verband. (Advertentie) NIEUW! WILLEM II (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 15 maart Noch bij het probleem van de vijf-daagse school week, noch bij dat van de vakantie spreiding, is het verstandig om over haaste beslissingen te nemen. Staats secretaris Stubenrouch zei gisteren in de Eerste Kamer dat, wat de vijfdaag se schoolweek betreft, niemand de stormachtige ontwikkeling van de vijf- dagen week in het bedrijfsleven had kunnen voorzien. Bovendien heeft het onderwijs zijn ei gen problemen en vraagt het een eigen benadering. Rustige bestudering van alle facetten pro- en contra- is nood zakelijk. Ook de afstand, die de leer lingen (op het platteland) dagelijks moeten afleggen, speelt daarbij een rol. De staatssecretaris zei, dat men hem beslist niet van lijdelijkheid kan LONDEN, 15 maart (Reuter) De hertogin van Kent, prinses Marina en haar dochter prinses Alexandra hebben een uitnodiging aanvaard om het zilve ren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard bij te wonen, aldus is gisteren in Londen bekendgemaakt. De Engelse gasten zullen 1 mei naar Amsterdam vliegen. Zoals bekend, heb ben koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh eveneens een uitnodiging hiertoe aanvaard. iliuminmmhui vende waarde zullen zijn. Maar niet alleen de foto's, ook de teksten verdie nen onze volle aandacht. Treffend is de uitspraak van een van de prinsessen: „Een van vaders oezoeken gold de mij nen, waar hij tot onze teleurstelling niet zwart van terug kwam." Maar zij zochten niet alleen die foto's uit, die in hun herinnering tot hun fan tasie spraken. Foto's van het bezoek van koningin Juliana aan Zeeland tij dens de watersnoodramp, de plechtige doop van Beatrix, een bezoek aan de Deze foto toont ons de koningin, toen nog prinses Juliana, en haar oudste drie van^e^mon "^1948 ^'waarvan ztfsDre? dochters, de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet tijdens hun verblijf in het i„n _en heei belangriik moment buitenland gedurende de oorlogsjaren. Prinses Irene schreef onder deze foto de in ons auer léven") geven daar een korte maar gevoelige tekst: „We misten Holland wel. duidelijk bewijs van. Het is een rijke bloemlezing van gebeurtenissen, die in het leven van onze prinsessen een grote rol hebben gespeeld, en daardoor de jeugd van Nederland zeker zal aan spreken. Door de persoonlijke woorden en de eigen keuze en nterpretatie van de foto's zal deze feestuitgave de band tussen de jeugd en het koninklijk gezin ongetwijfeld versterken en biedt het een unieke gelegenheid kennis te maken met het zilveren paar. De heer H. Y. Enter, hoofd van de christelijke Nassauschool in Badhoeve dorp en tevens een van de redactie leden is op het idee gekomen. Hjj slaagde erin een contactpersoon van het hof voor het denkbeeld te interesseren. Het sloeg in. De prinsessen waren en thousiast. Zjj zouden zelf voor de foto's en de bijbehorende onderschriften zor gen. En wie zouden het beter kunnen doen dan juist zij? Zij immers beschik- „Vreugde om het eerste kindje" staat on- ken over een uitgebreid archief met Hier ziet u prins Bernhard, terug van AT___ der de foto van koningin en prinses veel (ongepubliceerde) foto's. Foto's, een bezoek aan de mijnen. Hij is niet «AMSTERDAM, 14 maart Kand. Beatrix. Een bijzonder geslaagde opname die dit jubileumnummer juist tot een eens zwart, tot grote teleurstelling van /„"hometrieB. M s van Praag van onze kroonprinses in de armen van bijzondere uitgave maken en voor de zijn dochters, die hieraan op vlotte manier haar gelukkige moeder. Nederlandse jeugd van grote en blij- uiting geven in een leuk onderschrift. .c-«uuie trie: ^kantpoort) beschuldigen, omdat hij in een zo in gewikkeld probleem niet ineens een pasklaar antwoord heeft. Bjj het on derzoek is ook de mening van de ouders van belang, aldus de staatssecretaris. De studiecommissie heeft een enquête ingesteld, waarbij o.a. vijfduizend ouders zijn benaderd. Ook de problemen rond de vakantie spreiding worden bestudeerd, maar deze zaak heeft eveneens vele kanten. De resultaten van de propaganda voor vakantiespreiding zijn tot nu toe niet groot geweest, hoewel er binnen het on derwijs toch wel degelijk mogelijkheden aanwezig zijn, zei drs. Stubenrouch. De staatssecretaris had wel begrip voor de klacht van prof. Gielen en mr. De Roos, dat er van een paedago- gisch-didaetische vorming van aan staande leraren niets terecht komt. De senaten van de universiteiten, die bin nenkort advies moeten uitbrengen over een voorstel tot wijziging van het Aca demisch Statuut, kunnen ook hiervoor adviseren, aldus de bewindsman. Ook aan de Onderwijs Raad is het nodige materiaal over de ervaringen met het bestaande K.B. verstrekt. Indien de se naten en de Onderwijs Raad in deze zin adviseren, is het inderdaad mogelijk om reeds bij de eerstkomende herzie ning van het Academisch Statuut ook de lerarenopleiding daarin te betrek ken. Staatssecretaris Stubenrouch zei ten slotte, dat hij met grote vreugde zal vernemen, dat de direct betrokkenen tot een akkoord over de school-T.V. zijn gekomen en dat dit akkoord het de partement heeft bereikt. De school televisie zal de hulp van het de partement zeker nodig hebben, aldus de staatssecretaris, maar ik wacht lie ver de voorstellen af. De bewindsman had „niet de indruk dat, als het ak koord er eenmaal is, men lang op de steun van O.K. en W, zal moeten wach ten". UTRECHT, 15 maart De centrale raad van beroep heeft de uitspraak van het ambtenarengerecht in Arnhem in zake de drie leden van de groep rijks politie te Gameren (Gelderland) in hoofdzaak bevestigd, t.w. ontslag voor een groepscommandant uit Losser, te rugstelling in rang en salaris geduren de twee jaar voor een postcomman- dant uit Aalten en twee jaar uitsluiting van bevordering voor een wachtmees ter eerste klas uit Groesbeek. Zjj zjjn indertijd wegens het plaatsen van een valse handtekening onder drie proces sen-verbaal, het aannemen van geschen ken van derden en het indienen van een onjuiste declaratie disciplinair ge straft, de twee eerstgenoemden m°t verlaging in rang en van bezoldiging, de laatste met alleen verlaging in rang. Het ambtenarengerecht in Arnhem had in eerste instantie deze strafbepaling door de algemeen inspecteur van de rijkspolitie in Den Haag, in overleg met de minister van justitie, voor de groeps commandant te laag en voor beide an deren te hoog gevonden. Beide partijen waren in hoger beroep gegaan. Met het ambtenarengerecht is de centrale raad van oordeel dat beide politiemannen zich aan zeer ernstig plichtsverzuim hadden schuldig gemaakt. UTRECHT, 13 maart De. Britse industrie heeft plannen om in de Euro- markt-landen vestigingei te stichten. Weliswaar hebben deze plannen nog geen concrete vormen aangenomen, maar men wil ondermeer tijdens de Jaarbeurs de markt aftasten. Dit is op de Jaarb -urs in Utrecht medege deeld door de leider van de Britse de legatie, de heer J. G. Montgommery. Voor het eerst neemt de Britse in dustrie met een zeer belangrijke in zending aan de Jaarbeurs deel. Niet alleen is er een gecombineerde 'nzen- ding van 19 Britse Firr 's, maar daar naast wordt Groot-Brittannië door ruim 250 deelnemingen gerepresenteerd. De Britten brengen onder meer een haard met een verzonken bodem van vuurbestendige klei op de jaarbeurs uit. De bodem is geperforer/ waar door voorverwarmde lucht de brand stof kan bereiken. Hierdoor is de haa 'd bijzonder geschikt voor het branden van hout, briketten en kolen. Een speciaal gevormde achterwand zorgt voor een gelijkmatige straling. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 14 maart Mees To- xopeus zal binnenkort weer op zijn oude reddingboot C. A. den Tex over de W «d- denzee zwerven. De huidige eigenaar, de heer G. R. H. Wortelboer uit Haren, stelt hem daartoe in de gelegenheid. Toen in 1961 Dei Tex bij inschrijving verkocht werd, bleek Toxopeus' bod te laag. Een enthousiast liefhebber van het Wad en van varen, dt heer Wortel- boer werd de nieuwe eigenaar. De uitgever Ad Donker in Rotterdam smeedde intussen plannen voor een boek over het leven van Mees Toxo peus, (75 jaar, 285 man gered sinds hij in 1917 op Den Tex begon.) De schrijver Jan Hardenberg ging een poos bij de zeeman op Schiermonnikoog lo geren en tekende de verhalen van deze ere-burger van Nieuwe Pekela op. Uit die verhalen proefde hij hef verlangen van Toxopeus naar „Den Tex". Met de heer Wortelboer werd contact opgenomen -n dit resulteerde in het ter beschikking stellen van het schip (nu Ex-Tex) van Mees Toxopeus. De overdracht zal geschieden bij de opening van de boekenweek in Gronin gen op 30 maart als het schip dan ver bouwd is. Bij die gelegenheid krijgt Mees Toxopeus het eerste exemplaar van zijn biografie „Woest maar kalm". De boekenweek in Groningen wordt gevierd met een Slauerhofftentoonstel- ling in het Groningse Museum. De ope ning is gesteld op 23 maart. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 14 maart In de Eerste Kamer heeft staatssecretaris Scholten erkend dat het probleem van de sala rissen van orkestmusiei acuut is. Het is geen frase wanneer ik zeg, dat het vraagstuk méér dan mijn volle aan dacht heeft, zei de staatssecretaris. Er zijn echter een aantal factoren die een oplossing bemoeilijken. Ook het al gemeen subsidiebeleid en het algemene loonbeleid spelen er een rol in. Hij hoopte dat het overleg niet lang meer zou duren. Mr Scholten was niet bereid het twee de rapport-Witteman te publiceren. Dit zou gemakkelijk verwachtingen wekken, die misschien niet in vervulling zullen kunnen gaan. De staatssecretaris verklaarde dat hij gaarne mede zal werken aan een ge sprek in rustige sfeer over algemene kunstvraagstukken, zoals mr. Cammel- beeck (P.v.d.A.) gevraagd had. Mr. Scholten zag echter niet in. waarom een speciale „kunstnota" de basis van zo'n gesprek zou moeten zijn. Er stapten een jongeman en een paardestaart- meisje de restauratie van de trein binnen. De jonge ling zette vastberaden een schrijfmachientje op tafel, draaide een velletje papier met het in sierlijke letters gedrukte briefhoofd „Co py" in het mechaniek en begon driftig te tikken. Meestal keek hij tussen de regels door achteloos naar buiten, maar soms wierp hij ook een even ver strooide als vertoornde blik op óns, die de wagon met onze domme aan wezigheid ontsierden. De razende re porter. Nu blijft zo'n verschijning in een trein niet onopgemerkt. Wij. passa giers, leefden hevig mee en trachtten over elkanders schouders héén. mee te lezen van welk overrompelend nieuws die knaap ter wereld kond aan het doen was. Maar nu kregen wij ineens dat meisje tegen. Het had naast de jeug dige boodschapper postgevat op de manier van ..hier gaat iets groots ge beuren, en houd je er asjeblieft bui ten". En zij begon dus nu met koele, fixerende ogen onze ongepaste be langstelling de kop in te drukken. Dat hielp. Toen de rust was weergekeerd en wij ons allen weer in onszelf ge keerd en in gezapige, warme rust, lie ten voortzeulen haalde zij een pocket boekje uit haar tasje tevoorschijn en ging ernstig, maar nog steeds waak zaam zitten lezen. Het droeg als titel: „Liefde en logica". lUIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllll Bij de bestrijding van de woning nood heeft uiteraard Je noodzaak van eei zo snel mogelijk inlopen van de door de oorlog, de toename van de bevolking en de veranderde woonge- woonte ontstane achterstand steeds voorop gestaan. Terecht. Zolang die nood nog niet gelenigd is. moet dat ook zo blijven. Dat de nieuwbouw, vooral de volkswoningbouw, ook in de kwaliteit en het exterieur groten deels bepaald wordt door de econo mische mogelijkheden en de daaruit voortgevloeide beperkende en nivele- rende overheidsvoorschriften, is begrij pelijk, maar heeft ook tengevolge ge had, dat er een irriterende uniformi teit en een fantasieloze functionaliteit zich hebben ontwikkeld, die in saai heid niet onderdoet voor die van de volkswijken uit de negentiende eeuw en waartegen de komende generaties nog lang zullen moeten aankijken. Dat de aan handen en voeten gebon den architecten met bescheiden mede werking van de overheid thans n prijs vraag hebben uitgeschreven om tot een nieuw type van volkswoningen te komen, zij het ook binnen slechts mi nimaal verruimde financiële grenzen, verdient daarom van harte te worden toegejuicht. Het wordt tijd, dat er eindelijk paal en perk wordt gesteld aan het verdoezelen en uitwissen van de eigen sfeer van onze steden en dor pen. Dit is niet alleen voor de toekom stige bewoners, maar ook uit toeris tisch oogpunt van belang. Het initia tief door de B.N.A. genomen is nog wel een zwaluw, die geen zomer maakt, maar mogelijk volgen er meer. Wel zal er voor gewaakt dienen te worden, dat eventueel bekroonde ont werpen niet zoveel succes zullen oog sten, dat zij tot een nieuwe eentonig heid zij het ook op een ander niveau, zal leiden. AI is dit vraagstuk van een grotere variëteit in de massale volks woningbouw van het grootste belang, ook in de andere sectoren van de bouwnijverheid zouden dergelijke prijsvragen geenszins overbodig zijn en stimulerend kunnen werken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiminiiiii UTRECHT, 14 maart Voor de in ternationale muziekweek van de stich ting Gaudeamus te Bilthoven die dit jaar zal worden gehouden van 10 tot 16 september, zjjn thans 81 inzendingen binnengekomen uit 19 landen, name lijk. Argentinië (2), België (3). Duits land (14). Engeland (21. Frankrijk (4), Griekenland (1), Israël (1), Nederland (10), Oost-Duitsland (1), Oostenrijk (1), Polen (9), Portugal (1). Spanje (4), Tsjecho-Slowakjie (1), USA (13). Zuid- Slavië (1). Zuid-Afrika (1). Zweden (7) en Zwitserland (5). (Advertentie) DE OLVEH voor Uw levensverzekering. VEENENDAAL, 15 maart Een ver keersongeval op rijksweg 12 nabij Vee- nendaal heeft gisteravond aan vier men sen het leven gekost. Een personenauto, die tjjdens een hevige sneeuwbui slipte, kwam via de middenberm op de ande re weghelft terecht, waar hjj in de flank werd gegrepen door een uit de richting Arnhem komende personenauto, be stuurd door de 45-jarige heer B. Iswaard uit Amsterdam. De heer Iswaard werd op slag ge dood. Haastig toegeschoten automobi listen troffen in de andere auto vier ge wonden aan, dé bestuurder, de 25-jari- ge J. Volkes, alsmede de 32-jarige A. van der Meiden, zjjn 25-jarige echtgeno te en hun zesjarig dochtertje, dat licht gewond werd, allen uit Enschede. De gewonden werden naar het ziekenhuis in VeenendaaJ overgebracht waar de beide mannelijke slachtoffers en later ook mevr. Van der Meiden aan hun ver wondingen zijn bezweken. HEERLEN Gisteren is de acht tienjarige studente E. C. M. Wiödersho- ven uit Heerlen slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Zjj reed per rijwiel over de Akerstraat in de richting van het centrum. Op de bagagedrager zat haar dertienjarig zusje. Toen een autobus passeerde begon mejuffrouw Widdershoven te slingeren, waarop haar zusje van de fiets sprong. Mejuffrouw Widdershoven viel en sloeg, nadat ze even met de achterzijde van de auto bus in aanraking was geweest, met het hoofd tegen het wegdek. Kort na aan komst in het ziekenhuis overleed zijn. ZEIST. In het ziekenhuis alhier is gisteravond ten gevolge van een aanrij ding de 81-jarige heer W. A. Horst over leden. De heer Horst werd, toen hij per fiets een kruispunt overstak, aangere den door een zandauto. DEIL, Bij een inhaalmanoeuvre op rijksweg 15 onder Deil (gld is gisteren de 30-jarige A. van Waardenburg, pa piergrossier uit Gorkum, verongelukt. Hij reed met zijn bestelauto in een file. Plotseling ging hij inhalen. Tijdens het passeren botste hij op een met veertien ton stenen geladen vrachtauto, die van de andere kant kwam. De heer Van Waardenburg werd uit de wagen ge slingerd. Hij werd zwaar gewond naar het streekziekenhuis in Gorkum ge bracht. waar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer was gehuwd. CULEMBORG Tengevolge van plaat selijke gladheid heeft zich gisteravond op de rqksweg Den Bosch-Utrecht, ter hoogte van de gemeente Zijderveld-Ever- dingen een slippartij voorgedaan, waar bij twee personen levensgevaarlijk wer den gewond. Drie auto's waren bij de slippartij betrokken. Mevr. Vos-Van Leeuwen uit Den Bosch en de vracht wagenchauffeur J. Bruynes, die was toegelopen om de eerste twee geslipte automobilisten de helpende hand te bie den, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Leerdam vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5