RIJKSWATERSTAAT WAT HET OOG NIET ZIEN KAN onder alle dag en omstandighe nacht paraat .vóór; Jan Verdonk maandag 7 5 jaar Beplanting langs en verlichting op rijksweg 9 bij Santpoort Wegverbeteringen in Velsen- Zuid en bij de tunnel Quadro Amsterdam in Minerva SLEUTEL WEG? Critiek zwijgt, bewondering spreekt ZATERDAG 17 MAART 1962 PAGINA 3 Het menselijk oog is niet bij machte om het samenstel van wegen bij Santpoort te zien zoals de lens van de camera, wélke onze fotograaf hanteerde, toen hij bijgaande foto maakte. Voor de lezer is links Haarlem gelegen en rechts, in het wazige verschiet, Velsen. Over het viaduct loopt rijksweg 9, de weg die Haarlem via de Veiser Tunnel met Alkmaar verbindt. Rond en bij dit viaduct en kruispunt zullen binnen afzienbare tijd enige honderden bomen en duizenden struiken worden geplant. Boven dien zal er op de rijksweg en langs de verbindingswegen een natriumverliehting komen. Een van de taken van de kantonnier is ook het schoonhouden van wegaanduidingen, zoals deze simpele bermpaal. •.DE SLEUTELSPECIALIST" Langs en in de buurt van de rijkswegen heeft de Rijkswaterstaat grote voorraden zand en zout opge slagen om de gladheid te bestrijden. Langs Rijksweg 4 staat deze silo, waarin zich een ingenieuze apparatuur bevindt om pekel te maken, welke in het zand wordt gëinjecteerdzodra dat op een vrachtwagen wordt geladen. Verkeers moeilijkheden Rechtsbeginsel Bazar Haarlem- Zuid-West HAARLEM, 17 maart In geen andere naam dan in die van de Rijkswaterstaat komt treffender tot uitdrukking hoezeer Nederland een „water staat" is. Deze ambtelijke aanduiding van wat ons land werkelijk is stelt namen als „kikkerlandje" of „land van molens en vaarten" veruit in de schaduw. De laatste benamingen gaan voorbij aan de harde werkelijkheid, welke verbonden is aan de strijd met en tegen het water. Zij klinken mooi en worden daarom dan ook gebruikt in toeristen gidsen en ander VVV-drukwerk. In het woord „waterstaat" zijn twee begrippen aaneengevoegd, die op het eerste gezicht met elkaar in tegenspraak lijken, maar waarvan de samentrekking in ons land een dagelijkse realiteit is: een staat, een levende gemeenschap van mensen, rond en op het water en ook nog zoveel meter beneden AP. De Rijkswaterstaat is een instituut, waar voortdu rend wordt gewerkt aan het drooghouden van ons land. De Delta-werken in het zuid-westen van Nederland zijn daarvan een sprekend voorbeeld: het met ondergang bedreigde land wordt veilig gesteld achter zeeweringen en waterkeringen. Behalve met dit werk houdt de Rijkswaterstaat zich ook bezig met de aanleg en het onderhoud van wegen en kanalen. In historische volgorde: met kanalen en wegen. Voor de behartiging van al deze zaken is een strakke, weliswaar sterk gedecentraliseerde, organisatie opgebouwd, welke haar militaire afkomst niet verloochent. Niette min moeten de monniken beschouwd worden als de voorlopers van de tegenwoordige waterstaats ingenieurs en -technici Belangrijk district Aankleding Ruige koppen Natriumlampen beperkt tot de wegen, omdat wij daar bij het nauwst betrokken zijn en om dat daarover nieuws was te vertellen. Met het ter sprake brengen van de Velser verkeerstunnel zijn wij weer in de buurt van het water beland: het Noordzeekanaal. De bemoeienissen van de Rijkswaterstaat met het Kanaal en de pieren in IJmuiden stellen dui delijk in het licht, dat het thans, an ders dan vroeger, niet zozeer gaat om een verweer tegen het water als om een positieve benutting van de moge lijkheden die het water biedt voor het vervoer. Maar dat neemt niet weg, dat, historisch gezien, de defensieve houding het eerst aan de orde was. De overheid heeft die defensie gaan deweg overgenomen van de particu lieren. Aldus handelt de overheid, nu al sinds vier eeuwen, overeenkomstig de vroeger voor particulieren gelden de oeroude rechtsregel: .Die 't water deert, die 't water keert". De beoefening van kamermuziek schept een sfeer van intimiteit, waar uit een gedachten- en gevoelswereld kan ontluiken die de geest verpuurt, adelt en vleugels aanbindt. Tussen de vertolkers is er, met behoud van eigen intuitie, een wederzijds begrijpen, een bundeling van affiniteiten en verlan gens die tot een Thabor van heerlijk heid kunnen voeren. Er is nog nimmer een toondichter geweest die deze su blieme kunstvorm jeweld heeft aange daan. Het Brandende Braambos is nog nooit met ongewijde voeten benaderd. Gisteravond werd in het -Minerva- theater voor de Heemsteedse Kunst kring door vier uitverkoren kunste naars gemusiceerd in werken van Te- lemann, Boccherini, Guillemain, Sta- mitz en Joh. Seb. Bach. Zij noemen zich het „Quadro Amsterdam", en hebben een bezetting van fluit, viool, cello en clavecimbel, respectievelijk be speeld door Frans B-uggen, Jaap Schroder. Anner Bijlsma en Gustav Leohhardt. Bij het beluisteren van dit volkomen op elkaar afgestemde ensemble, zwijgt de kritiek en spreekt de bewondering. Hier werd een canticum canticorum gezongen, menselijk in zijn sensibili teit, doch verheven spiritueel in zijn diepste roerselen. De apotheose gaf de Triosonate uit ..Das Musikalische Op- fer", van Bach, een muziek die de componist uit de hemel moet gestolen hebben, een feit waaraan Mozart zich ook nog al eens sc-.uèdig heeft ge maakt: men denke maar aan zijn se renade „Eine kleine Nachtmusik". Bach stal van de verheerlijkte Aarts vaders, Mozart echter van de Serafij nen. Het auditorium heeft de uitzonderlij ke waarde van deze a"ond begrepen, een grootse ovatie viel de uitvoerende kunstenaars ten deel. T. D. Vr. Adver ren tie Lange veerstbaat io - tel. 11493 van de Parkweg (Amsterdamseweg) met de vroegere rijksweg van Haarlem naar de Velserpont overzichtelijker wor den gemaakt. Het gedeelte ten zuiden van het kruispunt zal iets naar de rich ting van de Velser Tunnel worden ver legd. het gedeelte benoorden de kruising iets naar het westen. De schuine krui sing verdwijnt en daarvoor in de plaats komt een zogenaamde „bajonet-aanslui ting". welke het verkeer dwingt af te remmen voor de Amsterdamse weg. De ze bajonet-aansluiting zal worden toege rust met een „verkeers-druppel", een smal toelopende geleidestrook. Aldus wordt de voorrang op de Am sterdamseweg in de situatie tot uitdruk king gebracht. Ook het zuidelijk verkeersplein bij de Velser Tunnel is aanleiding tot ver keersmoeilijkheden. Automobilisten, die bezijden de tunnel rijdend, de Amster damseweg moeten oversteken veroorza ken daar nogal eens aanrijdingen, voor namelijk doordat men het uit de rich ting van Amsterdam komende verkeer niet tijdig heeft opgemerkt. Opdat eerst één rijbaan kan worden overgestoken, voordat men hinder van rechtskomend verkeer ondervindt, is het de bedoeling in de middenberm meer opstelruimte te maken. De weggebruikers zullen dan eerst alleen maar behoeven te letten op het verkeer van links en later, als zij op de opstelruimte zijn gekomen, op het verkeer, dat uit de richting Amsterdam van rechts komt. Een verbetering die in de Velser Tun nel werd aangebracht, is slechts van be tekenis voor de leden van de sirveil- lance-scooterdienst. De bemanning van de drie controleposten bij en in de tun nel wordt regelmatig afgelost. Deze af wisseling geschiedt met behulp van scooters. Om deze vaardige en handige voertuigjes voor enkele momenten te kunnen parkeren, zijn uitsparingen aan gebracht in de goot-trottoirs van de tun nel. Er zijn in totaal vier controleposten. Drie ervan zijn permanent bezet door de politie. De vierde, de centrale post is gevestigd in de tunnel en bemand door een man van de Rijkswaterstaat. Daar klopt, verborgen achter een wand- paneel het hart van controlelampjes en meters. In één handomdraai kan de si tuatie in de tunnel worden gewijzigd. Deze wendbaarheid is nodig voor het geval, dat er zich in een van de buizen opstoppingen voordoen. Het verkeer wordt dan uit deze buis geweerd en via de andere geleid. Om de drie weken is er een „schematische" a'sluiting, om dat de tunnel dan wordt schoon ge maakt. „Het schaap met vijf poten" komt op de proppen, een gemechani seerd schoonmaakbedrijf op wielen, dat in enkele uren de tunnelwanden en -stoepen met behulp van water en shampoo reinigt. Wij schreven hierboven, dat men zich niet moet laten misleiden door de naam WATERstaat. Ook de zorg voor de wegen komt voor rekening van deze instantie. Onze beschrijving van de werkzaamheden in de dienst- kring Haarlem heeft zich goeddeels In volle vitaliteit wordt de Haar lemse beeldhouwer Jan Verdronk, maandag 19 maart, 75 jaar. Hij is een bescheiden, stugge, werker, die het vak integraal beheerst. Wanneet men van Jan Verdonk zeker één ding niet kan zeggen, dan is het, dat hij misplaatste pretenties zou hebben. Hij wil niet meer zijn dan de be oefenaar van een kunst-ambacht maar dat is hij dan ook in de hoog ste perfectie. Hij kent zijn materiaal in alle denkbare diversiteiten en hij weet het kundig te bespelen met zijn vormwil en vormkracht. Verdonk is een mededeelzaam mat; zowel in gezelschappelijk als in pe dagogisch opzicht. Hij is een uitste kend leermeester, die vele jongeren in de gehiemen van het vak heef', ingeleid. In Haarlem heeft Jan Verdonk gro tere en kleinere werken uitgevoerd, in opdracht van de overheid, van kerkbesturen en particulieren. Het bekende grote houten Asaph-beeld (2.75 m. hoog) boven het orgel in de Grote Kerk is door hem gecopieerd in Lindenhout, afkomstig van bomen uit Den Hout niet van de Span jaardslaan, want die prijkte toen nog in volle glorie. Voorts noemen we: het (gerestaureerde) beeldhouwwerk aan de gevel van de Vleeshal, sculp tuur aan de VGLO-school aan de Ri chard Holkade in Haarlem, het graf monument voor de bronsgieter Bin der, een oorlogsmonument in Zaan dam. Het is maar een greep uit het zeer vele. De laatste tijd houdt hij zich met kleiner werk bezig. Jan Verdonk is geboortig van Eind hoven; zijn vader was edelsmid. Zijn opleiding kreeg hij in Den Bosch aan de „Koninklijke School" van eer tijds Derkinderen en Huib Luns en aan de Rijksacademie te Amster dam. Hij heeft veel samengewerkt met wijlen Theo van Reyn en met prof. Jan Bronner. Ofschoon Verdonk zich na zijn studie onmiddellijk in Haarlem vestigde, is hij minstens evenzeer een Brabander gebleven als dat hij Haarlemmer geworden is om het voorzichtig en derhalve wat ingewikkeld te zeggen. Op zijn verjaardag zullen enige vrienden hem een hulde bereiden in zijn huis aan de Vlietzorgstraat om half twaalf. Van twaalf tot een uur is er een recpetie. 's Morgens om 9 uur is er een Mis in de Spaamekerk. HAARLEM, 16 maart In het ge bouw van de vereniging „Haarlem-Zuid- West" aan de Kamerlingh Onnesstraat zal vrijdag 23 maart van half acht tot elf uur 's avonds en zaterdag 24 maart van twee tot elf uur een grote bazar worden gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor het werk van de vereniging. Volgend jaar bestaat de vereniging „Haarlem-Zuid-West" vijf entwintig jaar. Voor de voorbereiding van de feestelijkheden is thans een com missie gevormd. De Rijkswaterstaat valt uiteen in elf directies en tweeëntwintig arrondisse menten. Een van de arrondissementen is gevestigd in Haarlem en is op zjjn beurt weer onderverdeeld in twee dienstkringenBussum en Haarlem. Aan het hoofd van de dienstkring Haar lem staat de waterstaatkundig hoofd ambtenaar J. Ph. Hage, een nog jonge man, die met hart en ziel verknocht is aan de Rijkswaterstaat. Haarlem is zijn tweede dienstkring. Twee jaar geleden „zat" hij nog op de Zuid-Hollandse eilanden en een aantal jaren daarvoor was hij werkzaam in Breda. Met pas toors en kapelaans hebben ingenieurs en waterstaatkundige ambtenaren van de Rijkswaterstaat gemeen, dat zü re gelmatig worden overgeplaatst. In het district va-n de heer Hage, dat vanaf de kust tot en met de stad Am sterdam Noordholland ten zuiden van de IJpolders omvat, liggen enkele bij zonder belangrijke wegen en kunstwer ken: de rijkswegen 4 (Amsterdam-Den Haag), 5 (Amsterdam-Haarlem), 8 (de weg door de Bollenstreek) en 9 (Haar lem-Alkmaar) en van de vele viaducten en bruggen de Velser Tunnel als pièce de resistance. Deze kostbare objecten zijn aan zijn dagelijkse zorgen toevertrouwd. Hij heeft er op toe te zien, dat ze goed worden onderhouden. Daarvoor beschikt hij over een korps kantonniers, wakkere kerels, die op hun beurt verantwoordelijk zijn voor een klein stukje van de dienst kring. Een voorbeeld demonstreert het best hoe groot die verantwoordelijkheid is. Zodra het begint te vriezen of te sneeu wen trekken de kantonniers er met hun helpers op uit om zand en zout op de wegen te strooien. Zij wachten daartoe geen verzoek of bevel af, zij gaan eige ner beweging. Desnoods 's nachts, ook al zijn zü de middag en avond tevoren reeds op pad geweest. Twee weken ge leden, toen over Haarlem en wyde om geving in één nacht een twintig centi meter dikke sneeuwlaag werd gespreid, hebben mannen van de Rijkswaterstaat er voor gezorgd, dat de volgende mor gen de wegen goed berijdbaar waren. Daarvoor hadden zij hun nachtrust op geofferd in een üzerel"> '©n ook Ijzige) discipline, die voorschrift, dat niemand gedurende de winter van huis is. Geen verlof, geen vrye dag. Vorst en sneeuw houden elke man van de Rijkswater staat op zijn post. ken ontstaan, waarvoor de Rijkswater staat aansprakelük kan worden ge steld." Dat vereist natuurlek een zeke re elementaire kennis van het water staatsrecht, een ingewikkelde materie, waarvan de regeling vooral tegen het einde van de negentiende en in het begin van de twintigste eeuw tot stand kwam. De tijd, dat de voornaam- ten van mollengaten is voorbij. Hij is thans een gekwalificeerde werkkracht aan wie hoge eisen worden gesteld, me de doordat de wegenbouw in ons vader land hoe langer (oe meer een weten- schappelüke affaire is geworden. Een heel andere taak is de estetische „aankleding" van de wegen en de ver zorging daarvan. Enkele jaren geleden were' in de dienstkring Haarlem rijks weg 4 in het groen gezet, een project dat vorig jaar pas klaar kwam. Voor dit werk worden regelmatig adviezen gegeven door vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer. Er is thans een plan gemaakt om rüksweg 9 bü Santpoort en het daar gelegen knooppunt van wegen op te fleuren met liefst vüfhonderd bomen en zevenendertigduizend struiken. Over een lengte van anderhalve kilometer zal langs de rijksweg en de aanslui tende wegen een grote verscheiden heid van bomen worden geplant: es sen, linden, populieren, knotwilgen (langs het weggetje naar de Slaper- dü'k) en grauwe abelen. In de taluds Kantonniers zün onverzetteiüke man hen. Boven het stugge manchester staan ruige koppen, verweerd door het buiten kerk met zand en stenen, maar onmis kenbaar intelligent. „Kantonniers moe ten mannen met een gezond stel her- s©n- zijn. Bovendien moeten zü een groot verantwoordelijkheidsgevoel heb ben en in staat zijn zelfstandig beslis- hgen te nemen," zegt de heer Hage. .Als er wat gebeurt moeten zü snel Kunnen handelen, zodat geen ongeluk- en bermen komt een rijk en gevari eerd struweel van vogelkers,^ haze laar, meidoorns, wilg, kardinaalsmutsje en vuilboom. Voor deze beplanting moet ruim eenentwintigduizend vier kante meter grond worden omgespit en bemest. Het gehele project kost 30.000. RÜksweg 9 en het knooppunt daar mo gen zich overigens nog in een ander op zicht verheugen over de bijzondere be langstelling van Rijkswaterstaat. Vanaf de Delftlaan in Haarlem tot aan het Broekbergerplein in Santpoort wordt de weg voorzien van een verlichting van uit de middenberm. Er komen veertig dubbelarmige natrium-armaturen. Langs de verbindingswegen zullen honderd na- triumlantaarns worden geplaatst. Het karwei wordt door het P.E.N. uit gevoerd, met dien verstande, dat de lichtmasten en armaturen door de Rüks- waterstaat worden geleverd. Zodra rüksweg 6 de weg beoosten Haarlem gereed is, wordt het resterende ge deelte van rüksweg 9 naar de tunnel verlicht. Eerdere verwezenlijking is door gebrek aan geld niet mogelük. De aanleg van nieuwe wegen behoort niet tot de competentie van het in Haar lem gevestigde kantoor van de Rijks waterstaat. Dat ressorteert onder de su pervisie van de afdeling Directie Wegen in Den Haag. De aanleg van rüksweg 6 is dus een zaak van „Den Haag". Voor de regionale diensten is een an dere taak weggelegd: het verbeteren en omleggen van wegen, waarmee elk jaar vele honderdduizenden guldens zün ge moeid. In dit verband mag herinnerd worden aan de ingrijpende verbreding van rüksweg 5 (tussen Halfweg en Am sterdam), die enige miljoenen guldens heeft gekost en onder supervisie van de dienstkring Haarlem is uitgevoerd. In Velsen-Zuid zal nu de kruising

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3