KVP in MAMMOETDEBAT „Maatschappelijke organen zijn belangrijk zeer NU BETER DAN OOIT! Dood van kind uitgelokt: twee jaar geëist nid vMg&tm jSUNIL HALEN! Dr. Veldkamp laat deur voor overleg open Middelhuis: „Spelregels niet eigenmachtig interpreteren MEJ. NOLTE: GYMNASIUM WEKT GEESTDRIFT Malversaties bij de B.B. op Goeree-Overflakkee Kiezers tweemaal opgeroepen ROBUFRAL V.V.D.: Openbaar onderwijs wil geen „zuil" worden Aanklacht ontslagen kringhoofd: Kardinaal Alfrink opent Maastrichtse Heiligdomsvaart Taptoe-Delft géén jazzfestival kantoormachines Paaswens bisschoppen aan geëmigreerden Onderwijzers Enschede willen een vijfdaagse schoolweek BEGROTINGSDEBAT IN DE SENAAT Drie Amsterdammers bekennen inbraak bij V. D. in Beverwijk Te hoge declaraties van burgemeesters Hendrik Andriessen krijgt opdracht van Noord-Holland Luitenant-kolonel DONDERDAG 22 MAART 1962 PAGINA 5 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 22 maart Bij de Mammoet-beeldspraak heeft minister Cals zich wel eens verge leken met Hannibal. Het „Hanni bal ad portas" heeft echter, zoals Livius daarover schrijft, geen blijmoedige strekking. Het houdt het naderen van een groot gevaar in, zo merkte de liberale woord- voerdster, mevr. Van Someren- Downer, gisteren in de Tweede Kamer op bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. Zij voegde hier enige aimabele woor den voor mr. Cals persoonlijk aan toe, maar meteen daarop kwam zij met een precisering van haar zorg om het „Hannibal ad por tas": de V.V.D. is niet gerust over de positie van het openbaar on derwijs in de mammoetwet. Automatisme FINS U-SA NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Fout verkiezingsbureau Guus Hermus speelt weer Waarom zullen we niet eens uitgaan? Zij wenst de openbare school niet ge degradeerd te zien tot een vluchtheu vel, waartoe men in arren moede zijn toevlucht neemt bij gebreke aan een bijzondere school van de eigen rich ting. De vraag of bij de Mammoetwet voldaan is aan de bedoelingen van de Grondwet is nog steeds niet beant woord. Mr. Cals is tot nu toe met een virtuoze boog om de kern van de zaak heengegaan. Om de omineuze vergelij king met Hannibal door te trekken: de slag bij Cannae is gewonnen, maar nog niet die bij Zama, aldus de woord- voerdster van de V.V.D. Sprekend over de bepaling, welke zegt, dat er buiten de planprocedure van de Mammoetwet om geen openbare school kan worden opgericht, uitte mevr. Van Someren zich nogal dreigend: het zal van de beantwoording van de minister afhangen of de behandeling van de Mammoetwet voortgezet kan worden of dat de minister terug moet naar het de partement om het wetsontwerp om te werken en de Kamer moet overgaan tot de orde van de dag. De eerste woordvoerder van de K.V.P., dr. Albering, betrok het open baar onderwijs ook in zijn beschou wingen, die overigens meer de posi tie van het bijzonder onderwijs raak ten. Dr. Albering wees met nadruk op positieve taak van de overheid ten opzichte van het openbaar onderwijs. Verder constateerde hij, dat c Mam moetwet de ouders bij het openbaar onderwijs meer mogelijkheden biedt om betrokken te worden bij de gang van zaken. Een punt, waaraan men van K.V.P.- zjjde bij de Mammoetwet bijzonder veel belang toekent, is de positie van de maatschappelijke organen, die de over heid tegenspel moeten geven. Dr. Al bering zei, dat een efficiënte inschake ling van de maatschappelijke organen voor de K.V.P. een conditio sine qua non is. Het ziet er naar uit, dat dit een zaak gaat worden, waar men nog heel Wat moeite mee zal krijgen. Dr. Tilanus ging er nog niet zo diep Op in hjj zei niet te begrijpen wat de maatschappelijke organen nu eigen lijk voor lichamen zijn maar me vrouw Van Someren wijdde er in haar openingsrede meteen grote en zeer kri tische aandacht aan. Voor het katho lieke onderwijs kan zij zich wel een maatschappelijk orgaan voorstellen, maar het openbaar onderwijs wil nict in een categorie gestoft worden. Begrijpt de minister het wezenlijke van het open baar onderwijs wel? Het openbaar on derwijs wil geen „zuil" worden, aldus de liberale woordvoerdster. Zij wees in dit verband op een artikel in het blad van de katholieke lerarenvereniging „Sint Bonaventura", waarin dr. Nuchelmans eveneens van een vrees voor verzuiling blijk gaf. Minister Cals wenst een eigentijd se vormgeving van de pacificatie. Het is voor de V.V.D. echter de vraag Wat die eigentijdse vormgeving te maken heeft met de behoefte aan maatschappelijke organen. Voor het „ja" of „neen" op de Mammoet wet is het antwoord op die vraag on misbaar, zo zei mevr. Van Someren. Een ander bezwaar van de VVD richt ®Ch tegen het onderbrengen van het jjehele voortgezet onderwijs in één wet. Mevr. Van Someren sprak van een Schoon plan en een gedurfde poging, hiaar zij vreest, dat de minister zijn doel voorbij is geschoten. „De Mam moetwet zal moeilijker leesbaar zijn dan ®en raamwet met afzonderlijke wetten ^aor de verschillende vormen van on derwijs. Ik vrees dat dit bezwaar niet door amendering te ondervangen is; Pan gaat het hele geraamte van de Mammoetwet schudden", aldus de woordvoerdster van de VVD. Dr. Albering heeft deze kwestie ook Aangesneden. Hjj verheelde niet, dat Jhen in zijn kring aanvankelijk liever bad gezien, dat de wetsontwerpen van minister Rutten verder zouden zijn af gehandeld; men is echter meegegaan Advertentie RUYS HAAG, 22 maart Gistermid- beeft de katholieke Vereniging van don on familieleden van geëmigreer- boudilaaï tweede jaarvergadering ge- Sa d»v," zÜn begroetingswoord deel- £>en Seer Smit mee, dat de bisschop van grants osch> speciaal belast met emi- bissgifbzaken, namens de Nederlandse Mtes K ien alle geëmigreerden wier heeft eljend is, een persoonlijke brief paasgl, gezonden met een bijzondere met het idee van minister Cals om uit doelmatigheidsoverwegingen net gehe le voortgezet onderwijs in één wet te regelen. Hij toonde zich echter gereser veerd ten opzichte van de mogelijkheid, dat er straks nog nieuwe vormen van voortgezet onderwijs onder de werkings sfeer van de wet worden gebracht. Het departement zou dan naar eigen in zicht de ontwikkeling van nieuwe on derwijs vormen sterk kunnen beïnvloe den. Dr. Tilanus moest van het Idee het hele voorgezet onderwijs in één wet onder te brengen zo mogelijk nog min der hebben dan mevr. Van Somexen. Hij ging meteen al de considerans van het wetsontwerp te lijf. De fractieleider van de CHU heeft zich in zfln gehele redevoering afwij zend tegenover de Mammoetwet opge steld. Er kon nauwelijks een goed woord voor de minister af. Hij herinnerde er aan, dat hij in 1949 al tegen de motie Peters-Van Sleen had gestemd, welke motie vroeg om een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen ter uitvoe ring van de achtjarige leerplicht. Hjj voelde destijds al aan, dat aanvaarding van die motie zou uitdraaien op plan- politiek en staatsinmenging. De christelijk-historische fractielei der zei nooit te hebben duiven bewe ren, dat de Mammoetwet in strijd zou komen met de grondwet en zeker kan men dit niet stellen na de titelwijzi gingen die als gevolg van het beraad binet werden aangebracht, maar hij is wel van mening, dat de makers van de Mammoet als de grondwet alleen maar ontzien als een respectabel histo risch monument en verder omheen wandelen. Dr. Albering stelde de grondwette lijke kwestie in zijn rede primair aan de orde: de KVP-fractie ziet geen grondwettelijke bezwaren tegen de Mammoetwet. Spreker zei zich te wil len houden aan de overeenstemming, die bij de kabinetsformatie is bereikt, maar hij wees op een zeker onlogisch element bij de nieuwe titels, die minis ter Cals in zijn wetsontwerp geplaatst heeft. Zou uit de titels, die de minister koos, moeten worden opgemaakt, dat er aan het bijzonder onderwijs ook an dere subsidievoorwaarden gesteld kun nen worden dan eisen van deugdelijk heid, dan zou zulks in flagrante strijd zijn met het principiële verschil van benadering door de overheid van open baar en bijzonder onderwijs. Bjj de verdere behandeling van de grondslagen van het wetsontwerp zei de KVP-spreker geen bezwaren te heb ben tegen het losmaken van het ULO en het VGLO uit het automatisme van de lager onderwijs wet. De Mammoetwet geeft immers aan ULO en VGLO nieu we waarborgen van financiële gelijk stelling. Dit los maken uit het automa tisme van de lager onderwijs wet kon de heer Tilanus daarentegen geenszins waarderen. Er is inmiddels een amen dement Roosjen ingediend, dat ook te gen dit belangrijke element van het wetsontwerp ingaat. De anti-revolutio nairen willen het automatisme bij MAVO (ULO) en LAVO (VGLO) ge handhaafd zien. Dit zijn nog maar enkele van de fun damentele Kwesties die op de eerste dag n het mammoetdebat aan de orde zijn geweest. Minister Cals komt eerst op 3 april aan het woord voor de verdediging van zijn wetsontwerp. (Advertentie) AMERICAN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 22 maart. „Ik ben moreel verantwoordelijk voor de dood van mijn zoontje. Ik kon het geschreeuw van het kind niet hebben," zei hier gis termiddag een 21-jarige loswerkman voor de president van de rechtbank, mr. B. van der Waerden. Hp stond te recht voor het feit dat hjj samen met zijn vrouw al of niet met voorbedachten rade zijn zes maanden oud zoontje van het leven had beroofd. Op 16 juni, 's avonds laat, was de jonge vader dronken thuis gekomen. Het kind schreeuwde zo hard dat het hem stoorde in zijn slaap. „Gooi hem een kussen op zijn kop," riep hij naar zijn vrouw. Hij bood haar zpn kussen aan maar zij weigerde. Later, toen haar man sliep, ging de vrouw naar de wieg, legde een vierdubbel gevouwen deken over het kind, en daarboven op een zwaar kapokkussen, 's Morgens wekte zij haar man met de kreet: „Het kind is dood." De vrouw werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De man ver dween spoorloos. Enige weken geleden kwam hjj zich melden. Weer vertelde gisteren de president het trieste ver haal van de twee kinderen die, beiden zestien jaar, met de beste voornemens trouwden. Hun tweede kind stierf de verstikkingsdood met een lessen op het hoofd. Er volgde geen vervolging om dat opzet twijfelachtig was. ,,U had al een keer een ongeluk gehad met een kind! Hoe kon u uw vrouw zo iets op dragen? U heeft niet de houding van een man, van een vader die verantwoor delijk is voor zijn gezin," verweet de president. De jongen zweeg. „Zijn vrouw, een kind nog zoals a(j, stond zeer sterk onder zijn invloed. Hij sloeg haar en greep haar zelfs eenmaal naar de keel," vermelden de rapporten. De officier van justitie mr. H. Bouma zei de man strafbaar te achten voor de uitlokking van het misdrijf. „Hij heeft zijn echtgenote aangezet tot deze daad, want hp wist dat zijn vrouw zijn bevel zou opvolgen. Hij wist bovendien uit er varing dat een kind, wanneer je het een deken en kussen op het hoofd legt, stikken moet." Mr. Bouma eiste tegen de man twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman van verdachte stond voor problemen. Nadat hjj voor de zen ontslag van de voorlopige itenis had weten te krijgen was elk contact met hem onmogelijk geweest. Brieven die hij hem zond kwamen re tour als onbestelbaar. Eerst nadat zijn vrouw was veroordeeld kwam hij opdagen en toonde hij zich bereid te verschijnen voor de rechter. „Hoewel er onder ons geen twijfel be staat wie de moreel-schuldige is moet volgens mjj toch vrijspraak volgen. De vrouw ontkent te hebben gehandeld on der pressie van haar man." De officier antwoordde hierop: „Wanneer verdach te, die moreel schuldig is, vl ^r de wet ongrijpbaar mocht zijn, kan ik het al leen maar betreuren dat de wet in dit opzicht een lacune vertoont." De rechtbank zal woensdag 4 april vonnis wijzen. ENSCHEDE, 22 maart De drie on derwijzersorganisaties hebben hier on der hun leden een enquête gehouden, waaruit is gebleken dat ruim zeventig procent van de onderwijzers de invoe ring van een vijfdaagse werkweek wenst. De organisaties hebben de schoolbesturen geadviseerd bij wijze van proef met ingang van 1 april de vrije zaterdag voor de zes zomermaan den in te voeren. De schoolbesturen nemen nog een voorzichtig standpunt in en vragen zich af of er voldoende redenen aanwezig zijn om tot de vrije zaterdag over te gaan. (Advertentie) (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 22 maart Minister Cals lijkt nog niet zo goed hersteld te zijn van zijn ziekte als zijn aanwezig heid in de Tweede Kamer gisteren deed vermoeden, maar zijn lust tot in terrumperen bleek niet geleden te heb ben. Reeds bij het begin van het be toog van mevr. Van Someren (WD) wierp hij zich bij interruptie op ais de paladijn voor het gymnasium. Mevr. Van Someren heeft (zoals in een deel van onze oplage van gisteren reeds gemeld) betoogd, dat de minister de betekenis van de humaniora mis kent. Waarom moeten degenen, die er de hersenen voor hebben om het inder daad zware gymnasium af te lopen, het in de toekomst met een aangepaste gymnasiumopleiding doen? Hoe stelt de minister zich het Grieks-loze gymnasi- um-bêta voor? De minister interrum peerde: „Zoals in alle andere landen van Europa". „Maar na welke klas valt dan de splitsing tussen alpha en bèta?" wilde mevr. Van Someren weten. Mej. Nolte, sprekend voor de KVP, stelde, dat het gymnasium meer dan enig schooltype geestdrift weet te wekken bjj zijn leerlingen. Zij zei er grote bezwaren tegen te hebben, dat het program van de exacte vakken bij het gymnasium zoveel mogelijk gelflk zou moeten zijn met dat van het atheneum (HBS-nieuwe stijl) en tegen het streven naar grotere gelijk heid dan thans bij het onderwijs in de vreemde talen. Ook mej. Nolte vroeg zich af waar de splitsing tus sen alpha en bèta nu moet plaats vinden. Overigens zei mej. Nolte: „Ik ben toch wel bereid het met de grote vrijheid van het gymnasium te wa gen". Voor de brugklasgedachte toonde mej. Nolte in bepaalde opzichten waarde- BEVERWIJK, 22 maart De drie Amsterdamse gebroeders van der B. (22, 24 en 26 jaar oud), die vorige week in de hoofdstad werden aangehouden, verdacht van inbraken in een aantal plaatsen in de omgeving van Amster dam, zijn aan de Beverwijkse politie overgegeven en ingesloten in het bureau van politie alhier. Volgens een mede deling van de politie van Beverwijk hebben de broers bekend te hebben in gebroken in het warenhuis van V. en D„ in de herenconfectiezaak van de heer K. en in de sportzaak van de heer F., al le aan de Breestraat. Er wordt op ge wezen, dat het hier de laatste inbraak bij V. en D. betreft. Toen is een groot aantal artikelen ontvreemd. ring, maar ze ziet hierbij toch ook nog veel moeilijkheden. Bij onderwerpen als de doorstromingsmogelijkheden tussen de verschillende schooltypen, de diffe rentiatie, het zesjarig maken van het atheneum, de toekomst van het ULO enz. rezen er voor mej. Nolte nog zo veel vragen, dat zij sprak van een „stap in het schemerduister". Mevr. Van Someren noemde de brugklas een bewonderenswaardige, maar wat over moedige poging om de aansluiting te verbeteren. „Is er aan dit experiment wei voldoende research voorafgegaan? Geen enkele grote onderneming zou een nieuw artikel op de markt brengen zon der voorafgaande research. De minis ter van dat allerbelangrijkste bedrijf, het onderwijs, doet het wel en nog wel met consumptiedwang ook", aldus het WD-kamerlid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 maart Het belang rijkste gesprek dat de Stichting van de Arbeid vandaag heeft gehouden om te trachten een breuk in de samenwerking tussen werkgevers en werknemers te voorkomen, heeft gisteren een duidelij ke schaduw vooruit geworpen in de Eerste Kamer, waar de loonpolitiek het voornaamste onderwerp van discussie vormde bij de behandeling van de be groting van Sociale Zaken. Minister Veldkamp heeft daarbij dui delijk laten uitkomen wij hebben er al in een deel van onze vorige editie melding van gemaakt dat de rege ring zich niet geroepen voelt de partij en tot elkaar te brengen. Dat is een zaak die allereerst tot hun eigen ver antwoordelijkheid behoort. De minister zette uiteen, dat de vakbeweging door de ontwikkeling van de laatste tiental len jaren immers een onderdeel en een instituut van het sociaal-economisch leven zelf is geworden. Zjjn tegenzin om te doen wat ook de heer Middelhuis hem had gevraagd; een steentje bp te dragen tot het herstel van de góede verhoudingen, verklaarde hij met het zelfde motief waarom de regering ook liever bij kwesties van loonpolitiek geen „algemene aanwijzingen" aan rijksbe middelaars geeft. Het bedrijfsleven heeft eigen wetten en ook plichten. Om UTRECHT, 22 maart Een ernsti ge aanklacht tegen het beleid van de kringraad van de BB in Zuid-Holland was het verweer, dat de heer J. C. uit Alkmaar ter zitting van de centrale raad van beroep hier gisteren voerde te gen het hem op 1 oktober 1960 gegeven ontslag uit zijn functie als kringhoofd van de BB in het district Goeree Over- flakkee. Een functie die hij sinds 1957 had waargenomen en waarin hij vol gens zijn zeggen met vele moeilijkhe den te kampen heeft gehad Het begon reeds bij de aanvaarding van zijn post, toen de hem toegezegde ambtswoning niet bleek te bestaan maar men hem een plek in een wei land aanwees waar het bouwsel te zij ner tijd zou verrijzen. Daarbij bleef het niet. Hij trof op het eiland een toestand aan die hij als „een ware chaos" ken schetste. Zo bemerkte hij al spoedig dat bij verschillende BB-afdelingen dienst plichtige militairen waren ingelijfd, het geen in strijd is met de voorschriften. Met de onderlinge verhoudingen tussen de BB en de plaatselijke brandweer korpsen en de Rode Kruis-afdelingen was het z.i. ook al niet ideaal. Maar vooral had hij zich geërgerd aan het indienen van onjuiste declara ties door enige burgemeesters in zijn rayon, die hij zonder meer van fraude beschuldigde. Zo zou er in één ge meente in 1957 door een an deze func tionarissen bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken declaraties voor de opleiding van 450 a 500 BB-leden zijn ingediend, terwijl het nog geen twee honderd personen betrof Op deze wij ze zou een rijksuitkering van f 13.000 zjjn ontvangen terwijl men slechts recht had op een bedrag van vijf a zes mille. Volgens de heer C. zouden de ambte naren bii het ministerie aan deze mal versaties hebben meegewerkt of al thans hebben getracht deze te verdoeze len door het opnemen van stukken, die achter zijn rug om het ministerie wa ren toegezonden. Als voornaamste oorzaak van conflict tussen hem en de kringraad Zuid-Hol land zag de heer C. zijn weigering om mee te doen aan deze manipulaties en mede aan zijn taktiek om met krachtige hand orde te scheppen in de gang van zaken bij de BB op Goeree-Overflakkee. De verdediger van de kringraad Zuid- Holland, mr. B. S. Tigchelaar te Den Haag, stelde hiertegenover dat apellant door het ambtenarengerecht te Rotter dam in het ongelijk is gesteld en dat de ze instantie zijn beroep tegen het hem gegeven ontslag heeft verworpen. Ove rigens is hij van mening dat de heer C. zich aan ondermijning van het gezag heeft schuldig gemaakt. Hij concludeer de dan ook tot verwerping van het be roep. De raad zal 11 april uitspraak doen. deze aanwijzing omtrent de toepassing van het akkoord van Oud-Wassenaar zijn de moeilijkheden ontstaan. De re gering werd helaas tot deze nadere verduidelijking gedwongen, omdat de vakcentrales er niet meer uitkwamen. De heer Van Wingerden (PvdA) verdedigde de houding van het N.V.V. waarvan hij secretaris is. „De gal liep ons over, toen bleek, dat bij toe passing van deze aanwijzing een groot pakket C.A.O.'s moest worden teruggestuurd om te worden herzien. C.a.o.'s waarover het bedrijfsleven tot overeenstemming was gekomen. Een toestand van camouflage voor het N.V.V. een zaak waarvoor het geen verantwoording meer wilde dragen. Zelfs met de aanwijzing erbij komt het neer op het ophouden van de schijn en het binnen de interpretatie praten" al dus de socialistische woordvoerder. „Het is voor ons een gewetenszaak. Wij zijn er niet op uit de Stichting van den Arbeid uit elkaar te laten vallen. De stichting is ons eigen geesteskind. Daar onttrek je je niet zo gemakkelijk aan. Na vele jaren samenwerking is er echter een moment gekomen, waarop je je bewust wordt, dat je dit tegen je leden niet meer kunt verantwoorden". Hjj verweet de minister niet duidelijk te willen nagaan, wat er eigenlijk was gebeurd en wat de beide standpunten waard zijn. „Het wezen van de vak centrale is aangetast. Daar ligt het aanrakingspunt aldus de heer Van Wingerden. Minister Veldkamp was van oor deel, dat de goede wil, die hjj in de Kamer had beluisterd, de hoop op een overeenstemming rechtvaardigde. „De deur van mijn departement blijft voor overleg open" zo liet hij weten. De heer Middelhuis (K.V.P.) stelde zich tegenover de visie van de secreta ris van het N.V.V., dat men zich vol gens goede democratische regels nu eenmaal heeft te houden aan wat is af gesproken. Hü achtte het tegen de geest van de overeenkomst van Oud-Wasse naar, spelregels eigenmachtig te gaan interpreteren. Als het gaat om het ge voel van eigenwaarde dat hebben de andere vakcentrales ook, zo voegde hij de socialistische spreker toe. Van verschillende zijden wees men er nog eens op, dat de kwestie van de zwarte lonen door de socialisten ten on rechte als bewijs van de onjuistheid van het huidige loonsysteem wordt aange merkt. „Als we de geleide loonvorming nog hadden, zou ik wel eens willen weten hoeveel zwart loon er nu zou worden uitbetaald" aldus de katholieke spreker. Staatssecretaris Roolvink was van mening, dat de eigenlijke gewetenszaak waarvoor de vakvereniging staat de vraag is of men spelregels die zijn overeengekomen, niet meer au sérieux kan nemen. Minister Veldkamp conclu deerde: „Men is orgaan van het sociaal- economische leven, met de rechten en plichten daaraan verbonden of men is het niet". Prof. De Gaay Fortman en de heer Middelhuis hebben gewezen op de mo gelijkheid, met wins„delingsregelingen de moeilijkheden van de steeds stijgen de looneisen op te vangen. Daarbij dacht de katholieke spreker aan uitke ringen, ook uit de bruto-winst; de ar beiders krijgen dan ook een deel in de investeringen. De staatssecretaris no digde het bedrijfsleven uit met een voorstel te komen. Hij gaf de heer Mid delhuis de verzekering van de hartelijke instemming van de overheid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 raaaT Tenminste elf kiezers, allen woonachtig in het Statenkwartier, blijken twee oproe- ringskaarten te hebben ontvangen voor de verkiezingen van dc Provinciale Staten op 28 maart. Deze onregelma tigheid is gisteren bij het bureau ver kiezingen van de gemeentesecretarie bekend geworden. Zij heeft er de no dige ontsteltenis gewekt, omdat het nu niet is uitgesloten dat er meer fouten zijn gemaakt wat bij alle wettelijke voorschriften waaraan de verkiezingen zijn onderworpen ernstige conse quenties kan hebben. De oproepingskaarten. op vertoon waarvan men een stembiljet in ont vangst kan nemen, worden langs me chanische weg geadresseerd. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de pons kaartenmachines van het Elektrici teitsbedrijf, die anders worden gebruikt voor het gereed maken van de geadres seerde nota's. De kiezers, van wie het bekend is dat zij twee oproepingskaar ten hebben ontvangen, zijn ogenblikke lijk opgezocht, om de zaak in orde te maken. De gemeente stelt dat de ge maakte fout geen gevolgen zou kunnen MAASTRICHT, 22 maart Kardi naal Alfrink, zal de komende Heilig domsvaart die hier van 7 tot en met 22 juli wordt gehouden, openen in de Sint Servaaskerk, nadat de relieken van uit de schatkamers naar het priester koor zijn overgebracht. Zondag 8 juli zal de kardinaal een pontificale Hoogmis celebreren. Tevens zal hij die dag de eerste reliekentoning bijwonen; 's middags zal hjj vanaf een speciale eretribune op het Vrijhof de reliekenstoet gadeslaan. Het is de eer ste keer, da; de aartsbisschop van Utrecht sinds zijn verheffing tot kardi naal een bezoek brengt aan Maastricht. HAARLEM, 22 maart. Gedeputeer de Staten van Noord-Holland hebben aan prof. Hendrik Andriessen een op dracht verleend tot het componeren van een symfonie ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Het jubileum zal volgend jaar worden ge vierd. hebben. Iemand zou zich niet twee keer bij het stembureau kunnen vervoegen om een stembiljet in ontvangst te ne men, omdat hij de eerste keer reed» is aangetekend, dat hij van zijn op komstplicht heeft voldaan, zoals de kieswet vereist. ROTTERDAM, 21 maart De ao- teur Guus Hermus is nu in zoverre her steld van zijn griep, dat de voorstelling van „Cyrano de Bergerac" op zaterdag in de Rotterdamse Schouwburg door gang kan vinden. De uitvoering van zondag jl moest wegens ziekte van d» titelrolspeler worden afgelast. f Advertentie) De antwoorden zijn bekend: Ik ben te moe; Ik ben te lusteloos; Ik heb het te druk; lk kan er niet meer tegen op. En waarom? Omdat het jachtige leven van nu, de drukke werkzaamheden, ge» brek aan medewerkers en ontspan» ning wel héél hoge eisen stellen aan de man, zijn energie en zenuw» stelsel. Daarom zijn er nu ROBUFRAL B-PLUS DRAGEES sterken de zenuwen verhogen 't prestatievermogen verdrijven lusteloosheid inaakt u weer monter N.V. PHILIPS-DUPHAR AMSTERDAM (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. ,,'t Is schandelijk, maar ik heb ie Taptoe-Delft alleen maar op ie televisie gezien," zegt de lui tenant-kolonel J. G. M. Kraayen- oord, de pasbenoemde comman dant van de Frederiks- en Alexan- ierkazerne in Den Haag. Bij iie benoeming heeft de chef van ie Generale Staf hem tegelijker tijd opgedragen de leiding en de organisatie van het befaamd ge worden militaire muziekevene ment over te nemen van majoor mr. P. C. L. Eschauzier, die 1 november de dienst gaat verla ten. Maar waarom hebben de militaire overheden nu juist overste Kraayenoord aangewezen aan de taptoe-touwtjes te gaan trekken? In een gesprek met deze offi cier, die door zijn jovialiteit en openhartigheid onmiddellijk zijn Amsterdamse afkomst verraadt, wordt dat echter al gauw duide lijk. Hij blijkt een geboren or ganisator en leider te zijn, die zich niet inlaat met details, want daarvoor heeft hij zijn medewer kers. Ongetwijfeld is dat de gro te kracht van overste Kraayen oord, die zichzelf en zijn offi cieren altijd weer opnieuw T -» T/- -i voorhoudt „Maak medewerkers J. (j, K TflflyCTIOfVrfj van je ondergeschikten." Deze slogan was voor hem ook de basis van de lessen, die hij de afgelopen twee jaar gegeven heeft als docent aan het Studiecentrum Militaire Leiders in Hilversum. Ofschoon overste Kraayenoord Taptoe-Delft alleen maar van de televisie kent, heeft hij niettemin een uitgesproken opvatting over dit militaire muziekfestijn, dat naar zijn mening niet mag ontaarden in een jazzfestival. Het militaire karakter van de Taptoe moet bewaard blijven. Dat betekent een beetje gedragen programma met werk van Valerius, een intermezzo en wat marsen „Ik zeg niet, dat een militaire kapel geen jazz mag geven," voegt hij er onmiddellijk aan toe. „Ik zou het zelfs toejuichen, maar ik geloof dat de Taptoe er niet voor geschikt is." Natuurlijk komt het gesprek ook op de muzikale belangstelling van de overste, die zelf piano speelt. Alleen raakt het pianospel door het vele werk de laatste tijd wat op de achtergrond. Hij houdt van militaire muziek, maar als men hem vraagt of daarnaar zijn voorkeur uitgaat zegt hij eerlijk: ,Jtee" Chopin en Mozart zijn zijn componisten net zoals Vermeer zijn schilder is. En stel niet de vraag waarom, want overste Kraayenoord zou het niet direct kunnen zeggen. Als hij er over heeft nagedacht, blijken het vooral de karakters van deze kunstenaars te zijn, die hem bijzonder aantrekken. In het vocale bestaat er voor hem maar één zangeres. En dat is Elisabeth Schwarzkopf. Haar Mozart-aria's brengen hem in vervoering. Aan haar zang geeft hij de voorkeur boven die van Joan Sutherland, omdat naar zijn mening Elisabeth Schwarzkopf helemaal met haar gevoel zingt, hoewel haar stem technisch misschien niet zo volmaakt is als die van de Australische zangeres. De bewondering voor Elisabeth gaat zelfs zover, dat hij ons fluisterend toevertrouv „Ik heb een foto met handtekening van haar." Het lijkt wel of hij zich er voor geneert, want hij verontschuldigt zich met een: ,J)at is toch menselijk.' Het is tenslotte niet moeilijk te begrijpen, waarom zijn chefs juist hem de algemene leiding van Taptoe-Delft hebben toevertrouwd. In overste Kraayenoord zijn alle kwaliteiten verenigd, die hem tot de juiste man op de juiste plaats maken Voor majoor Eschauzier, die hem dit jaar zal inwerken in de „Taptoe-geheimen" moet het een plezierige gedachte zijn, dat zijn werk in bekwame handen overgaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5