Openbaar consistorie in de Sint-Pieter te Rome Neo-kardinalen krijgen de attributen van hun rang Zware straf voor abbé Boulier Frans vredesfriestertot lekenstaat teruggebracht Chefarine^ O A ero-chicanes om Berlijn m O m PIKEUR Lenteboden in bos en stad Apotheker-uitvinder Haagse fotoclub zet Den Briel op de plaat „Kijk uit 200 jaar in 4 minuten Salans „anti- communtsme Bestrijding van pijn beier Ut veiliger! Politie ontdekt schilderijen vervalsing Van twee k waden het minste Washington wil Cuba wel helpen Wat let u nu. nog Toren op Scheveningen 18 april open Arrestaties in Parijs Proces tegen paters Overtollig voedsel DONDERDAG 22 MAART 1962 PAGINA 7 VATICAANSTAD, 22 maart (KNP) Voor de vijfde keer in zijn vierjarige pontificaat heeft de paus de grote ronde „galero", de reusachtige kardinaalshoed, gehouden boven het hoofd van nieuw gecreëerde kardinalen. Het gebeurde vanochtend in de St.- Pieters-basiliek in het kleurrijk ste onderdeel van de reeks van plechtigheden, die met een kardi naalscreatie gepaard gaan. Deze hoed zal de nieuwe kardinaal nooit dragen, maar blijft het symbool van zijn rang en waardigheid, zoals de paus ook zei tijdens het opzetten van de galero: „Ontvang de rode hoed, speciaal teken van de rang van kardinaal, tot lofprijzing aan de Almachtige God en tot eer van de Apostolische Stoel. Hij geeft u te verstaan, dat gij u on bevreesd moet tonen tot bloedver- gietens toe in het doen respecte ren van ons heilig geloof, in de verzekering van de vrede voor het christenvolk en in de bevor dering van het welzijn der Room se Kerk. In de naam van de Vader en de Zoon en de H. Geest. Amen" Palmolive garandeert U zachter en gemakkelijker scheren èf Uw geld terug! De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiligerwant één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. die goeie ouwe (met de baard) 9a05 endie goeie jonge 7» mp -f. voor 1.25 heeft u immers al de proef. Ritmeester licht en geurig in 't heldergele doosje De oude mevrouw Kennedy is weer beter 99 De Organisation de 1 Armée Se- crète" die pretendeert het communis me te bestrijden bedient zich "an com munistische strijdmethoden. De O.A.S. werkt met het handboek „Guerilla volgens de communistische school", dat in de Indochinese oorlog gebruikt werd door de Vietminh. Dit handboek is weer gebaseerd op de leer van de Chinese communistische leider Mao Tse-Toeng. Ex-generaal Salan, de leider van de O.A.S., die na de tweede wereldoorlog vele jaren aan het Indochinese front heeft ge vochten, is in die periode diep onder de indruk gekomen van de guerilla- taktiek van zijn tegenstanders. Hij is van mening dat men de communisten met hun eigen strijdmethoden moet aanvallen, om zo veel mogelijk succes te boeken. Voor Salan was de oorlog in Alge rije een voortzetting van de oorlog in Indo-China op een ander front. Voor de leiders van de O.A.S. is het „Front de Liberation Nationale" een voudig een communistische organisa tie, en de wapenstilstand van deze week beschouwen zij als een conces sie van de Franse regering aan het internationale communisme. Voor de O.A.S. is De Gaulle een soort „fel low-traveller", een man die met het communisme heult. Als men Salan herinnert aan de uitroep „Vive De Gaulle' waarmee hij in mei 1958 een redevoering beëin- digde, antwoordt BUITENLANDSE hij, dat hij vier jaar geleden de vaste KRONIEK overtuiging had dat y De Gaulle Algerije voor Frankrijk wil de behouden. Salan en de andere hoofdfiguren in het drama van de der tiende mei zag en in De Gaulle een voorstander van de beweging voor een „Algérie frangaise". en toen later bleek dat het de nieuwe Franse leider ernst was met de „autodétermination", of zelfbeschikking, voor het Algerijnse volk, voelden de Algerijnse „ultra's" zich bedrogen. Hun verbittering nam toe, nadat duidelijk was geworden dat De Gaulle slechts geloofde in een Al gerijnse autonomie, al hoopte hij op een nauwe samenwerking tussen een zelfstandig Algerije en Frankrijk. Nadat de staatsgreep van Salan, Challe, Zeiler en Jouhaud in april vorig jaar gefaald had, zette Salan die aan arrestatie had weten te ontko men de strijd tegen het Parijse be wind met andere middelen voort. De Organisatie van het Geheime Leger, die in maart 1961 in Madrid opgericht Was, werd drastisch gereorganiseerd, en Salan probeerde met allerlei ter reurmethoden invloed te winnen on der de „colons" in Algerije. Inderdaad heeft hij, met gebruikmaking van intimidatie-middelen, een zekere machtspositie opgebouwd in Algerijn se steden als Algiers, Oran. Constan- ttne en Bóne, zoals uit de gebeurtenis sen van de laatste dagen wel is ge bleken. De leiders van de O.A.S. zeggen, dat zij strijden voor de handhaving Van de Franse eenheid aan weers zijden van de Middellandse Zee. Zij hebben de pretentie dat zij vechten voor het behoud van de Franse cul tuur en de Westerse beschaving, en Zij beschouwen zich als Kruisvaarders die het Christendom willen redden ^oor de communistische bedreiging, in feite ondermijnen zij de kracht van d« Franse staat. Hun overwinning Zou Frankrijks ondergang zijn. Hun mmoreel optreden is een bespotting van de Franse beschaving. Met hun °nchristelijke wandaden spelen zij het ^mmunisme in de kaart. Niet De aulle maar Salan creëert een voe- 'ngsbodem voor het communisme. at immers het b^st gedijt in een sfeer ®n anarchie. De O.A.S. daagt de owirnunisten in Frankrijk uit tot een li a, strijd tussen de rechtse en de t s® extremisten, terwijl in Algerije W J end-Westerse kamp - ingedreven door de provocatie Salan. De kortzichtigheid van Zif2e IeI*~£eneraa' verbijsterend. In stu* L^e 'laaf teSen De Gaulle öan^ a °P een Franse burgeroorlog Va„'j gevaarlijke activiteiten 8em T. za' sP°pdig een einde moeten worden, want een ""geluk St°rt frankrijk in het Acht van de tien nieuw benoemde kardinalen waren bq deze plechtigheid aanwezig, onder wie de aartsbisschop van Mechelen-Brussel, mgr. Suenens. Twee nieuw benoemden konden niet tij dig in Rome aanwezig zijn namelijk de nuntii van Spanje en Portugal, aan wie krachtens oude voorrechten de rode bonnet daags te voor was overhandigd door de presidenten der respectieve landen. Deze kardinalen Antoniutti en Panico zullen de galero later van de paus ontvangen. De plechtigheid werd bijgewoond door talrijke hoge autoriteiten o.a. door de president van Ierland, Eamon de Vale ra, door prins Albert van Luik, door de ambassadeurs bij de Heilige Stoel en door leden van de Italiaanse regering. Zjj hadden links en rechts op speciale tribunes hun plaatsen ingenomen. Aan het openbare consistrorie van vandaag zijn 19 maart het geheime consistorie voorafgegaan, toen de paus de namen der nieut benoem den officieel bekend maakte, en gis teravond het half-openbaar consistorie waarin de paus de nieuw benoemden op twee na de rode bonnet op zette. In onmiddellijke aansluiting op de plechtigheid in de St. Pieter volgde vanochtend nog een vierde ceremo nie, namelijk een geheim consistorie in het Vaticaans paleis. Toen overhan digde de paus aan elk der nieuwe kar dinalen de ring en wees hij hun de titelkerken toe. In deze laatste plech tigheid is ook de ceremonie van het sluiten en openen van de mond, d.w.z. een symbolische handeling, welke be duidt, dat de paus de nieuwe kardi nalen machtigt te spreken als zijn hoogste adviseurs. Niet alle nieuw benoemde kardinalen waren tijdens het openbare consistorie in het rijke kardinaalspurper gekleed, want vier van hen behoren tot orden, welker kardinalen ook in hun ambtskle- dij als prins der Kerk de bescheidener kleuren van hun orden blijven behou den. Kardinaal Browne, generaal der Do minicanen, gaat voortaan gekleed in witte toog en zwarte cappa magna, de grote mantel, en zwarte sleep; zowel cappa als sleep echter met wit bont gevoerd. Kardinaal Albareda is in zijn kardinaalskleding als Benedictijn geheel in het zwart, terwijl de Franciscaanse aartsbisschop uit Peru, kardinaal Lan- dazuri-Ricketts geheel in het grijs ge kleed gaat, zoals ook de Franciscaan se bisschoppen in het grijs gaan. De monnik van St. Basilius, kardinaal Cous- sa, onderscheidde zich bovendien door zjjn kamelaukion. Dat is de cylindervor- mige hoed met afhangende sluier, die de geestelijkheid van verscheidene Oos terse ritussen dragen. Kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay in Indië, is jarenlang de lang ste kardinaal geweest in het Heilig Col lege. Hij heeft thans deze eerste plaats moeten afstaan en komt nu wat lengte aangaat op de derde plaats. De gene raal der Dominicanen, kardinaal Brow ne, wint het nog met twee centimeter, maar ver boven alle kardinalen torent de imposante figuur van de jongste van alle kardinalen, kardinaal Landazuri- Ricketts uit Peru, die twee meter lang is. Adverted Hel heerlijk glad! Omdat scheer Palmolive! (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 22 maart Gisteren is be kend geworden dat de althans in Frank rijk bekende progressistische abbé Bou lier, oud-hoogeraar in het internationa le recht aan het Parijse Instituf Catho- lique en een leidend personage in de para-communistische „Vredesbeweging" bij decreet van het Heilig Officie van 14 februari teruggebracht is tot de le kenstaat. Kardinaal Feltin had op 19 maart de bij hem ontboden geestelijke van de maatregel in kennis gesteld, die ongetwijfeld de sanctie is voor zekere contacten door abbé Boulier opgenomen tijdens een reis door Hongarije in de cember, bi) welke gelegenheid hij boven dien een conferentie hield over „Het Duitse gevaar en de vrede van Europa", een conferentie die hij later nog eens herhaalde in Lyon. Het was een geval van herhaalde re cidive. Reeds in 1949, toen mgr. Beaus- sart na het overlijden van kardinaal Suhard vicarius capitularis was, was abbé Boulier getroffen geworden door een „suspensio a divinis". Kort daarop kwam eenter kardinaal, toen nog mgr. Feltin aan het hoofd van het Pari] se aartsdiocees. In een onderhoud dat hij toen met abbé Boulier had, herstelde hij deze in zijn priesterlijke bediening, tegen diens belofte evenwel dat hij voortaan niet meer in het openbaar zou (Advertentie) V/er middelen in één iabtet werken krachtiger zonder de maag van sireek ie maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0,80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordeligs flacon 100 tabletten f 3.60 DEN HAAG, 22 maart Op 18 april zal de uitkijktoren van de Scheveningse pier voor het publiek toegankelijk wor den gesteld. De uitkijktoren, die zich tot 45 m boven N.A.P. verheft, is toe gankelijk via een elftal trappen, die voeren naar acht bordessen, een over dekt en gesloten „kraaienest," een open „kraaienest" en een „vlaggetop." spreken. Maar de vredes-abbé deed de ze belofte niet gestand, hij bleef deel nemen aan congressen van de „Vredes beweging" en conferenties houden. Het gevolg was dat in 1952 het Heilig Offi cie de Parijse aartsbisschop uitnodigde tegen de recalcitrante geestelijke de aangewezen canonieke sancties te tref fen. Maar kardinaal Feltin verkreeg, dat hij nogmaals geduld jegens de abbé mocht betrachten. De terugzetting in de lekenstaat be tekent voor een priester, zoals men zal weten, dat hq de priesteriyke bediening niet meer mag uitoefenen: niet meer de Mis opdragen, geen biecht meer mag horen, niet preken enz.; hy mag nog slechts de absolutie geven aan een in stervensgevaar verkerende. Hy blqft echter gehouden tot het caelibaat. Hy mag geen priesterkleding meer dragen. Abbé Boulier is voor de Kerk voortaan nog slechts „monsieur Boulier". Abbé Boulier heeft schriftelijk tegen de maatregel die hem heeft getroffen geprotesteerd, maar verklaard dat hq zich voortaan van iedere priesteriyke verrichting zal onthouden. PARIJS, 22 maart (UPI) Het Pa rijse hoofdbureau van politie heeft be kend gemaakt, dat afgelopen zaterdag een vijf man sterke bende schilderijen- vervalsers is gearresteerd, die ruim honderd pseudo-Picasso's, Braque'g en andere gecopieerde meesterwerken uit de moderne schilderkunst in Europa voor 400.000 nieuwe franken heeft ver kocht. De Parijse politie noemde de 33-jari- ge schilder Jean-Pierre Schecroun de leider van de vervalsersbende. Hij is een voormalig leerling van een van Frankrijks vooraanstaande modernis ten, Femand Leger, wiens werk hij ook copieerde. Schecroun woont al twaalf jaar in de Franse hoofdstad. De overige bendeleden variëren in leef tijd tussen 24 en 36 jaar. Zegslieden van de Parijse politie vertelden, dat de jacht op de verval sers verleden jaar zomer was ingezet, toen er uit Engeland klachten waren binnengekomen. De politie deed na speuringen by tal van .nusea en privé- verzamelingen in Zwitserland, Duits land en op eigen bodem en kwam de bende tenslotte op het spoor. De vervalsingen werden volgens de politie door Schecroun gemaakt en door zijn vier helpers aan de man ge bracht. Naast pseudo-stukken van Bra- que, Picasso en Leger leverde de man nen voorts abstracten van de vermaar de Amerikaanse schilder Jaok Pollock en ook Miro's, Kupka's en Bazaine's werden door hen vervalst. 99 99 MESSINA, 22 maart (Reuter) Pater Agrippino, een van de vier ca- pucyner paters die tezamen met drie leken in Messina terechtstaan op de beschuldiging van afpersing en dood slag, heeft gisteren voor de rechtbank toegegeven eisen om geld te hebben doorgegeven. Hy deed dit echter om andere mensen en zqn eigen klooster voor ernstige bedreigingen te behouden en meende daarmede van twee kwaden het minste te hebben gekozen. De eisen om geld, afkomstig van hem onbekende personen, werden hem door gegeven door de tuinman van het kloos- ter, Lo Bartolo. De pater verklaarde'r verder de dochter van een der slacht offers van de afpersing, een drogist, te hebben gevraagd bij hem te komen biechten, zulks ter wille van de ge heimhouding, zodat hy haar kon waar schuwen voor het gevaar waarin haar familie verkeerde. (Men vermoedt, dat Lo Bartolo het hoofd van de afpersingsbende was. Hy is in de gevangenis gestorven en heeft vermoedeiyk zelfmoord gepleegd). BERLIJN, 21 maart (UPI) Russi sche militaire vliegtuigen hebben giste ren gevlogen in de luchtcorridors naar Berlün en de Russen hebben aange kondigd dat vandaag nieuwe vluchten zullen worden gemaakt. Volgens wel ingelichte kringen heeft de Russische beambte op het 4-mogendheden lucht- veiligheidscentrum te 3erlqn plannen voorgelegd betreffende de vlucht van vier militaire transportvliegtuigen in de luchtcorridors Beriyn-Hamburg en Berlijn-Hannover. Er werden geen vluchten in de Berlqn-Frankfort-corri- dor aangekondigd. De Russen vlogen gisteren in de corridors naar Frankfort en Hannover. Hiermee werden de plagerqen, die twee dagen waren uitgebleven, hervat. De Russen kondigden aan dat de vliegtuigen voortaan laag zouden vliegen. Men verwacht dat de Wester se bondgenoten op dezelfde tyden als de Russen met militaire transport vliegtuigen in de luchtcorridors zullen vliegen teneinde uitdrukking te geven aan hun vastberadenheid om de lucht- verbindingen met Beriyn te hand haven. WASHINGTON, 21 maart (UPI) Een hooggeplaatste ambtenaar van de Amerikaanse regering heeft te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten bereid zijn om overtollige voedselvoorraden ter beschikking te stellen van Cuba, on danks Amerika's vqandelqke gevoelens jegens het regiem van Castro. In Cuba is deze week naar men weet voedsel distributie ingevoerd wegens grote te korten. George McGovem, directeur van het „voedsel - voor - vrede" - project, ver klaarde, dat de regering „zeer welwil lend" zou staan tegenover een verzoek om hulp uit Cuba. Overtollig voedsel, dat in Amerika ligt opgeslagen, zou dan worden overgedragen aan particuliere liefdadigheidsorganisaties voor distribu tie op Cuba. Of die organisaties toe stemming zouden krygen om voor de Cubaanse bevolking iets uit te richten, zou evenwel van de Cubaanse regering afhangen, aldus McGovem. (Advertentie) BLANKENHEYM 16wM;vi^ïffiïV H| Zuid-Afrika By een treinongeluk in het oosten van Transvaal rqn woens dag minstens tien personen omgeko men, aldus de Zuidafrikaanse spoor wegen. De trein liep by Iswepi uit de rails, waarby vqf wagons in elkaar schoven. (Rtr). (Advertentie) et mag dan wel nog koud zijn, heel veel tekenen wyzen er toch op, dat gisteren de lente echt begonnen is. Een jong paar ge niet in het bosrestaurant al op het open terras van de maartse zon en de liefde en het echtpaar beleeft vreugde aan de confrontatie van hun baby met de lenteboden: crocusjes in het stads- plantsoen. myden, dan móeten wy de eenheid creëren. Het filmpje maakt dat met veel „beeldsymboliekjes" duideiyk. Mack, een internationaal georiën teerd man, die destijds zyn sporen in de tekenfilmindustrie verdiende in de studio's van de vermaarde Zwitser Pintschewer en de grote David Hand in Engeland, heeft het C.B.S.-filmpje niet alleen graag gemaakt („Ik heb alleen het idee maar op papier gezet, hoor"), omdat het weer eens iet* anders was dan het aanprezen van dit of dat artikel. Hy is van een hechte internationale samenwerking een groot voorstander, hy gelóóft erin. „En ►Taan meewerken, al is het dan maar met een klein voorlich tingsfilmpje, is een voorrecht." p de internationale uitvinders- tentoonstelling in Brussel heeft de heer A. van Dillen (66), die met zyn echtgenote een apo theek aan de Enschedese Markt drijft, voor zijn vindingen op auto-technisch gebied de automatische snelheidsre gelaar en de cirkel-stabilisatie een zilveren en een gouden medaille ver worven. In Amerika waar het ryden van grote afstanden heel gewoon is, heeft men de auto's reeds jarenlang uitge rust met een „auto-pilot", een appa raatje dat het werk vt n de rechter voet van de automobilist over neemt. Dit heeft de heer Van Dillen ertoe ge bracht een soortgelijk apparaatje te construeren, dat echter eenvoudiger werkt en goedkoper is. De uitvinder heeft het de naam „auto-relax" ge geven. Het werkt geheel mechanisch en is eenvoudig in de auto aan te brengen; deze vinding voorkomt ver moeidheid van de automobilist. Door de constante snelheid wordt bovendien een aanzienlijke benzine-besparing be reikt. De tweede uitvinding, de cirkel-sta bilisator, vervangt de stabilisator stang. De apparaatjes worden op de voorwielen gemonteerd en werken uit sluitend by het ryden door een bocht. Op het moment dat de wagen in de bocht ligt, zorgen de stabilisators er voor dat de wielen en de carrosserie zodanig by elkaar biyven dat de auto in balans blijft. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiHimi ander te zien. C.B.S. kwam via zqn Londense kantoor in contact met de reeds vele jaren in ons land werken de en wonende Engelsman Harold Mack, directeur van een Engels- Nederlandse (teken) filmindustrie, Anglo-Dutch Group n.v. Men vroeg hem of hjj er iets voor voelde als geschiedenisdocent op te treden. En Mack, die zich met zqn medewer kers in het ruim driejarig bestaan van de A.D.G. tot dan toe uitsluitend met reclamefilmpjes voor de Duitse en Engelse commerciële TV had beziggehouden, zei graag ja. In een week moest de eerste opzet, het storyboard van het filmpje, ge reed zqn. Men kreeg het aan de Amstelveense Wolfert van Borsselen- weg voor elkaar en het ontwerp werd goedgekeurd. Vele duizenden beeld je" zqn er sindsdien getekend en gefotografeerd, de film werd gemon teerd, van geluid voorzien en naar New York gezonden. Hoofdthema van Macks geschiedenisles is: Eeuwen lang was Europa's landkaart een legpuzzel met steeds andere stukken en stukjes door de voortdurende grenswqzigingen, die weer het resul taat waren van de steeds weer op laaiende strqd tussen de grote machtsblokken. Er was geen even wicht. Willen wq een chaos ver- •ii BOSTON, 22 maart (UPI) - Me vrouw Joseph P. Kennedy, moeder van de Amerikaanse president, is ontsla gen uit het St. Elizabethsziekenhuis in Boston. Zq is vertrokken naar Florida om aan de sponde te zyn van haar nog zieke man. Leugenaars!" riepen verontwaar digde kinderstemmen tot gou vernante „El Doerak" en fakir „Ali Ben Boa", twee figuren uit het stuk „Kijk Uit", dat gistermiddag in het Luxor Theater te Rotterdam door de Haagse toneelgroep „Spelen derwijs" in première is gebracht. Ruim elfhonderd Rotterdamse ver- keersbrigadiertjes van gemiddeld twaalf jaar oud woonden de eerste voorstelling bq van dit stuk, dat zich ten doel stelt de jeugd te wqzen op het nut van de verkeersregels en het volgen van de verkeerslessen op school. Vandaar dat het spel warm wordt aanbevolen door het Verbond voor Veilig Verkeer. „Kijk Uit" speelt gedeeltelijk in Nederland, gedeeltelqk in een Oosters land, waar men nog nooit van auto's, trams en fietsen, laat staan van verkeersborden heeft gehoord. De schooljongen Pim belandt in een droom in een Oosters paleis, tegelqk met een kist vol voor deze ooster lingen mysterieuze voorwerpen. Dit leidt tot een reeks spannende mo menten, totdat Pim de kans krqgt cm deze apparaten als verkeersborden te identificeren. Hq wordt prompt door de sultan tot minister van Verkeer benoemd en ontvangt bovendien een beloning van vqfduizend goudstuk ken. Op dit glorieuze moment ont waakt de jongeman, die zich on- middellqk voorneemt voortaan op school beter zijn best te doen en zich nauwgezet toe te leggen op de ver keerslessen, zodat hij niet alleen in een droom, doch ook in het werkelijke leven zich kan gedrager als een heer in het verkeer. Het stuk is geschreven door Hans Bolland, die tevens twee rollen op zich nam, evenals Jos Molenkamp, die bovendien tekende voor regie en produktie. Ook de overige spelers kregen zowel een rol in Nederland als in het dromenland te vertolken. Zq kweten zich stuk voor stuk uit stekend van hun taak. Tot september brengt de Haagse groep dit vroiyke spel voor het voetlicht. „Kjjk uit" is het vierde stuk, dat door dit in 1960 opgerichte gezelschap wordt ge speeld. „Spelenderwqs" stelt zich ten doel instructieve toneelspelen voor de jeugd te brengen. Het re pertoire bevat ondermeer een stuk, dat werd geschreven in het kader van de actie „Opgeruimd staat net jes". Twee eeuwen Europese geschiede nis, samengeperst in een teken filmpje van vier minuten. Dat krijgen de televisiekqkers in en om New York vanavond tussen tien en elf uur plaatselijke tqd te zien in een aflevering van de serie „C.B.S.-Reports". De uit: ending gaat de lucht in onder het motto „Mr. Europe and the Common Market". Een uur lang krijgen de Amerikanen, onder wie de belangstelling voor de E.E.G. en andere uitingen van Euro pese samenwerking de laatste tqd sterk is gegroeid, hiervan het een en Bewoners van het Pittoreske plaatsje Brielie zqn er langza merhand wel aan gewoon ge raakt steeds maar weer zes de zelfde fotografen speurend en knip pend door hun stadje te zien gaan. De fotografen komen overal: in de raadzaal, waar een raadslid tqdens zqn toespraak wordt genomen, maar ook in de achteraf-straatjes, waar zq hun camera alsmaar laten knipogen tegen de lage vermoeide huisjes, die behalve schilderachtig, ook bqna on bewoonbaar zqn. Zq zqn er in de lente, wanneer de zon schqnt, maar ook in de winter als het decor in Brielie heel anders is. Ze richten hun lens op de gepensioneerde manne tjes, die hun dagelqks commentaar uitwisselen, maar ook op de jeugd, verdiept in het spel. Kortom: het le ven in Den Briel in de zestiger jaren wordt betrapt. Dit wordt gedaan door een groepje leden van de Haagse Amateur Foto grafen Vereniging, die een nieuwe in houd aan hun liefhebberq hebben ge geven. Zij vonden niet genoeg voldoe ning meer in alleen maar het plak boek met de beste foto's of de me daille die hun door een jury was toe gekend. Men wilde visie en camera in dienst gaan stellen van het nage slacht, om het een beeld te geven hoe het vroeger was. Men dacht daarbij vooral aan kleine plaatsjes, die sterk aan het veranderen zijn en die men nog juist zwamt en wit kon vastleg gen. Toevallig viel de keus op Brielie. De archivaris, de heer Klok, was met deze uitverkiezing uiteraard bqzonder gelukkig. Zelf zou het plaatsje zo'a fotografische vastlegging van het le ven niet kunnen bekostigen en de zes amateurs wilden het helemaal op eigen kosten doen. Het is groot aan- fepakt: het zestaü heeft de laatste an- erhalf jaar al zo'n twee driedui zend foto's van het plaatsje gemaakt en evenzoveel vergrotingen aan de heer Klok afgestaan. En men is er nog lang niet uitgefotografeerd. De gemeenteraad stond aanvankelijk wat sceptisch tegenover de plannen, maar toen men de eerste oogst van de Hagenaars gezien had, was het pleit gewonnen. Zelfs greep de burge meester naar zqn pen om een aan bevelingsbrief die overigens nog nooit nodig is gebleken te schrij ven. Volgende maand zullen er in het Trompmuseum zo'n 300 foto's uit de verzameling worden vertoond als een soort verantwoording tegenover de burgery. Daar zal dan ook de foto te zien zyn, die hierbö wordt afgedrukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7