In Dood van een non" tekent ze de hoogmoed die zichzelf zoekt BROZE MODE versierd met ROZEN MARIA ROSSEELS: vrijmoedige intelligenteVlaamse schrijfster „Het woord te voeren past den man": knap overzicht van de man-vrouw verhouding in de historie Schoonheidsverzorgin|j als nuchtere realiteit Reclame mag niet misleidend zijn President Kennedy neemt het op voor de huisvrouw ELEKTRISCHE STRIJKMACHINE Van Nelle's cadeaus zijn de moeite waard! Alles over vloer bedekking BIDDAG van kath. vrouwen DONDERDAG 22 MAART 1962 PAGINA Q De Vlaming neemt in onze taaltuin een bijzondere plaats in. Nu hij het recht op het gebruik van zijn eigen taal heeft verzekerd, zoekt hij bewust of onbewust aansluiting bij het ge bied, dat het monopolie op het algemeen beschaafd Neder lands meent te bezitten. Hij wil alles eerder dan beschouwd wor den als een grappig stukje folk lore, hij vraagt niet om waarde ring voor zijn aardig „geklap", maar wil ernstig beoordeeld wor den. Wat dat betreft is hij al veel verder dan de Fries, die juist de nadruk wil leggen op zijn anders zijn. Liefde en wrok Natte wegen en verblin dende koplampen! Als hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en een goede nacht- rustwaohten.Datisvéél verstandiger! Ongezellig voor u, me vrouw, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. Uit (gerust)... goed voor hemI Stuk voor stuk zijn het practische en tegelijk mooie geschenken die geweldig goed van pas komen in elk huishouden. En het is snel sparen bij Van Nelle want... bij 250 gram koffie al 25 waardepunten en bij 100 gram thee al 10. Het niet commerciële instituut „Goed Wonen, in Amsterdam, geeft brochures uit over onder la delen van de woning-inrichting. t e boekjes blijken hogelijk gewaardeerd to Vvor(ien door het publiek. Wat tot nu hPt verscheen, onder anderen „Muur- t>coPst'Singssystemen". is overzichtelijk, g «ktisch, volledig en objectief. Dezer bofu" is een dergelijk documentatie- kin u'tgekomen over „Vloerbedek- jas ^'e met ^e instinctieve voor- deti?vern'euwing een nieuwe vloerbé- Vinrt'ng wenst, kan hier alle gegevens du,, naam, soort, samenstelling, kle!fzaamheid, onderhoud, merken, bna-Jif"' wt1ze van aanbrengen, verhuis- beeis-eid' Pr«s. Er zijn duidelijke af in hoingen Ten gerieve van lezers dn' t gehele land vermelden wij dat de kinp^nentatie'brochure Vloerbedek- te bestellen is bij ,,Goed Wonen" beter Amsterdam, uitsluitend teeen ten g van f t>25 op postgiro 13500 j •terrioüle van de Gemeente Giro, Am- am. t.g.v. Goed Wonen. Een nieuwtje voor de huisvrouw, getoond op de „Arts Ménagers" in Parijs, de jaarlijkse „Huishoudelijke Beurs", is een elektrische strijkmachine. Men kan er rustig bij gaan zitten terwijl de machine de was met maximum snelheid en warmte aflevert. Melitta-kinderfilterkan met toebehoren 2100 pt Als bloesem zo teer zijn de jurk- jes van zijden chiffon die de mode bestemd heeft voor deze zomer. De lente die woensdag op de kalender is begonnen, moet Zich schamen met die aanhoudende •chrale kou waarin ze ons vast houdt. Zulke hele lieve tere jurkjes zijn al tijd een gok. Je wéét nu eenmaal nooit wat de zomer gaat doen. Maar goed, ze zijn toch min of meer een dagsvliegen. De Parjjzenaar Bob Bugnand gaf z'n lichtblauwe creatie een zacht golvende kraag en een tere witte roos van het ijle materiaal. Zulke ineengedraaide rozen versieren soms als een guirlande een cocktail- of avondtoilet van schouder tot zoom. Een Engelse modist toonde op een recente modeshow in Londen de vil ten hoed met dubbele rand, waartus senin een rij van die allerliefste tere rozen. De mode meent het deze zo mer heel ernstig met de lieve versie rende bijkomstigheden, die zo na drukkelijk naar voren worden ge bracht, dat men ze onmogelijk kan hegeren. IJle, vluchtige materialen rijn kwistig over ons uitgestrooid, het voor menigeen moeilijk de verlei ding te weerstaan er minstens een bloesje van te nemen. Een bloesje om straks te concurreren met de bloesem. Toch schuilt daarin een ander gevaar, namelijk dat de Vlamingen en wij met hen het jargon dat in de grote steden in het Westen wordt gesproken en ook vaak, vooral in de kranten, wordt geschreven, als algemeen be schaafd Nederlands gaan beschouwen. We houden over het algemeen te wei nig rekening met het feit, dat de be- MARIA ROSSEELS .vrijmoedige geest. genomen, en ze schikt zich meer met haar ijzeren wil dan lit behoefte aan Gods liefde naar de regel van het con templatieve klooster, een regel waarop zij als intelligente, jonge vrouw heel •wat zou kunnen aanmerken, als ze dat wilde. Het is echter onderdeel van haar afspraak met de grote Onderhandelaar, die haar God is, dat ze niet zoekt de re- §el te veranderen, zelfs niet als een ijzonder strenge Moeder Ancilla de zusters bijna zonder woorden tot groter offers aanzet. Op de wil komt het aan bij Sabine Arnauld. Er komt zelfs een ogenblik, waarop ze besluit God lief te hebben en maandenlang leeft ze in de veron derstelling dat deze liefde de basis van haar leven is, maar als ze tenslotte niet wordt toegelaten om de eeuwige gelofte af te leggen, beseft ze plotseling in de daardoor ontstane wrok, hoe ze al die tijd in een waan heeft geleefd. De bit terheid, de opstandigheid breken zich baan en ofschoon de Moeder Ancilla haar nog een tweede kans wil geven, treedt zij uit het klooster in het besef, dat zij gefaald heeft en dat God haar offer niet heeft aanvaard. Zuster Maria Sabine van de Verrijzenis heeft eerst de wereld nodig om in die uiterste twij fel, die bijna doodsnood mag heten, te leren, dat God niet haar nodig heeft, maar dat zij God een bijna onbeken de God, aan Wie zij zich toch moet overgeven nodig heeft. Zij sterft een onorthodoxe dood, maar uit de geschriften, die zij nalaat, blijkt, dat zij eindelijk op de laatste dag van haar leven heeft leren bidden en daar door geeft zij haar broer, die als zij dreigde onder te gaan in zijn twijfel, de kracht om te volharden in zijn roeping. Ook hier verrassen weer de grote op zet, de brede blik en het vermogen om de eens vastgestelde lijn te volgen. Dat heeft het nadeel, dat sommige gebeur tenissen wel eens een schematisch ka rakter krijgen, zoals de ontmoetingen met de Chinese bisschop, dat karakters niet helemaal uit de verf komen en dat de apotheosen ons niet altijd ontroeren. Maria Rosseels is dan ook zeker eerder essayiste dan romanschrijfster, voor haar gaat het idee vóór de grote scène. Het resultaat is desalniettemin een in teressant werk, dat een vrijmoedige geest ademt en tch in zijn probleem stelling zuiver Christelijk is. Maria Rosseels, het is een naam om, voor zo ver u hem nog niet kent, te onthouden. HéLèNE SWILDENS Eei hardnekkig misverstand is dat men het begrip schoonheidsver zorging alleen maar ziet als op sieren, terwijl het veel meer be doeld is als het verzorgen en het be waren der spankracht van de huid. Een verzorgd uiterlijk, te beginnen bij het gezicht, is altijd en overal een winst punt. Met dit entree, in minder beknop te vorm maar wel nuchter feitelijk, zet Willemine Danz-Van Staveren ons haar boekje „Schoonheidsverzorging voor de Vrouw" voor, een pretentieloos pocket boekje in de Prisma-reeks. Maar het is een van de beste boekjes op dit gebied dat wij kennen. De schrijfster zelf, een ervaren schoonheidsspecialiste, geeft de stof kundig en zakelijk, begrijpelijk en op de praktijk afgestemd. Dus voor iede re vrouw, die niet bijzonder gerouti neerd is en uit deze bladzijden toch, zon der veel omslag, voor zichzelf profijt zal trekken. Het is hier namelijk geen theoretische ,,mooi"-praterij, maar het gaat echt om de praktijk van elke dag. Willemine Danz verliest de realiteit geen seconde uit het oog. Wat te doen staat om „op te knappen", brengt ze binnen ieders eigen bereik. Vermoeide ogen zijn niet mooi. Heeft u er last van? Ze geeft een paar eenvoudige oefeningen voor oog- gymnastiek, die men tussen het werk door even kan doen. En wat nuttig voor ons, gejaagde westerlingen, om er eens bij stil te staan, dat er zoiets bestaat als gezichtsgymnastiek, als ont-spanning van de dikwijls zo krampachtig gerich te (28) gezichtsspiertjes van iedereen die gejaagd bezig is. De uitstekende wenk die lang niet iedereen kent, -m Gebruik van Mascara. Foto uit Het boekje van Willemine Danz-Van Staveren. het hinderlijke uitlopen van de lippen stift te voorkomen (wat bij het ouder worden kan gebeuren door de vertikale plooitjes om de mond) door het voor- stiften met witte lippenstift, zijn wjj in dit zeer volledige boekje ook tegenge komen. Mevrouw Danz die vooral schrijft voor de vrouw die de twintig ruim voorbij is, is met baar schoonheids verzorging pas begonnen toen ze al jarenlang huis vrouw en loeder was. Nu is ze zelf een jonge grootmoeder, wie men niet kan aanzien, dat ze de derde generatie :s. Ze wil dat voor anderen ook bereiken. Ook in het buitenland heeft ze haar vak kennis opgedaan en als bestuurslid van de Nederlandse organisatie der schoon heidsspecialisten, dé Anbos, bezoekt ze de buitenlandse congressen der schoon heidsspecialisten. Ook voor dat para medische beroep doet de wetenschap tegenwoordig veel. Het boekje bevat een twaalftal instructieve foto's. A. Bgl. schaafde mens slechts een benadering van dit „algemeen beschaafd" spreekt en dat bet volmaakte Nederlands uit eindelijk alleen in het taalboek voor komt. Als we dat beter gaan Inzien, zal Nederland zijn autarkie op taalge bied misschien willen loslaten en zich laten voeden door het minder vastge legde en daardoor vaak levendiger Vlaams. Voor het zo ver is, moeten schrijfsters en schrijvers van daarginds nog vech ten tegen de bierkaai van onze onver schilligheid. Het is geen wonder, dat deze onverschilligheid hen wel eens wat verbittert en ook Maria Rosseels, een vrouw die ongetwijfeld over grote ga ven beschikt en op verschillend gebied waardering heeft geoogst, ondervindt wel eens de nadelen van de Noord-Ne- deriandse houding. Met name haar boekje „Het Woord te voeren past den Man", een uitgave van Lannoo, Den Haag, dat inmiddels toch al een twee de druk bereikt heeft, zou eigenlijk een grotere bekendheid verdienen. Het geeft niet alleen blijk van een grote eruditie, maar ook van een ver mogen inzicht te scheppen in een over weldigende veelheid van feiten. De schrijfster heeft zich afgevraagd, wel ke weg de vrouw heeft afgelegd, voor ze zo ver was, dat ze in de twintigste eeuw nieuwe rechten kon opeisen. Op merkelijk is daarbij, dat ze zichzelf en de lezer steeds voor ogen houdt, welke omstandigheden meewerkten aan een zekere knechting en onderdrukking van de vrouw. De primitieve wereld kende immers alleen het recht van de sterk ste en daarom vervulde de man van zelfsprekend de rol van de naar buiten optredende, de verdediger en te zijner tijd ook de aanvaller. Toch vragen wij ons af, of ze vol doende rekening heeft gehouden met hetgeen de sexen elkaar, ook toen al, te geven hadden. Goed, de vrouw mag dan niet een eigen leven hebben gehad in de betekenis, die de man daaraan hechtte, maar ze heeft toch invloed uitgeoefend. De man, die za ken van huis en land regelde, heeft voortdurend die invloed, hetzij posi tief of negatief, ondergaan. Boven dien was de bescherming, die de vrouw kreeg, toch essentieel voor haar en voor haar kinderen, veel en veel noodzakelijker dan wij ons in deze maatschappijvorm kunnen voor stellen. Waarschijnlijk zijn heel veel vrouwen daar tevreden en gelukkig mee geweest. Het was niet altijd al leen de man, die profiteerde. En het is ook niet alleen de man, die in deze eeuw moeizaam moet wennen aan een kentering in de verhouding, het is evenzeer de vrouw, die altijd weer terug wil vallen in de rol, waarin het niet nodig is voor haar „het woord te voeren". Overigens is het een grote verdienste om bij de verwerking van een dergelijk respectabel feitenmate riaal zo levendig en boeiend te blij ven en ernstige en diepzinnige dingen op zo'n lichte toon te kunnen zeggen. Een knap boekje! „Dood van een non", haar laatste werk, verschenen bij de Standaard Boekhandel, Amsterdam, is een werk van heel andere aard, een roman, maar Maria Rosseels zou zichzelf niet zijn, als ze daarmee alleen maar een min of meer boeiend verhaal had wil len vertellen. In de figuur van Sabine Arnauld, de hoofdfiguur van de roman, heeft ze willen aantonen, hoe sommige mensen alleen in hoogmoed het rijk Gods nastreven en uiteindelijk niets an ders vinden dan zichzelf. Als Sabine ge nezen is van een verlamming, doet ze de gelofte in het klooster te zullen gaan, maar als er een man in haar leven komt, heeft ze niet de kracht om aan die gelofte te voldoen. Ze treedt in het huwelijk en beleeft ondanks het feit, dat ze door schuldgevoelens wordt ge kweld, een groot geluk met deze Joris Marion, maar als hij tijdens de bezet ting door de Duitsers wordt neergescho ten, ervaart ze dit als een straf van Hogerhand, zonder te begrijpen, dat ze God daarmee verlaagt tot een machti ge Onderhandelaar, die een ruilhandel met de mens drijft. Om haar schuld te boeten treedt ze in hetzelfde klooster, waar haar zuster Gertrude al eerder de sluier heeft aan- Op 26 maart houden de katho lieke vrouwen over de gehele wereld een bid- en offerdag. De oproep gaat uit van de Wereld Unie van Katholieke Vrou wenorganisaties. Dit jaar wordt voor al gebed gevraagd voor het welslagen van het Concilie, alsook voor Zuid- Amerika, waar de katholieke vrou wenorganisaties zich in grote moei lijkheden bevinden. Ieder jaar wordt op of omstreeks 25 maart, Maria Boodschap, een beroep gedaan op de katholieke vrouwen over de hele wereld om con amore ja te zeggen op het verzoek dat tot haar wordt gericht. Dat is dit jaar behalve het gebed, een gel delijk offer voor het internationale werk, dat zijn hoofdzetel in Parijs heeft. Daartoe collecteren op die dag de leden van de drie katholieke vrouwenorganisaties, de Boerinnen- bond, de Katholieke Arbeidersvrou wen en het Vrouwengilde. De op brengst gaat naar de wereld Unie der katholieke vróuw enorganisdties en zal onder anderen besteed worden om de vertegenwoordiging te finan cieren van katholieke vrouwen in de grote mondiale organisaties als de Unesco, het Vrouwencomité van de UNO, de FAO en de ILO. (Advertentie) WASHINGTON, maart (UPI) Pre sident Kennedy heeft een speciale bood schap aan het congres gezonden waar in hij aandringt op het aanvaarden van nieuwe wetten, die de belangen van de consumenten in de V.S. moeten be schermen. De Amerikaanse president zei, dat het tijd werd de Amerikanen dezelfde bescherming te geven als die sinds 1913 gegeven wordt aan koeien, schapen en varkens. (De Amerikaanse president doelde op een wet die verbood sera en andere diergeneesmiddelen op de markt te brengen die waardeloos waren). „Van de Amerikaanse huisvrouw wordt verlangd, dat zij een amateur- elektricien, mecanicien, chemicus, gif- deskundige, diëtiste en wiskundige is, maar zelden krijgt zij de inlichtingen die zij nodig heeft om deze taken naar behoren te vervullen". Kennedy wil met zijn nieuwe wetten een einde maken aan de vrijheid die Amerikaanse reclamemakers hebben om hun artikelen aan te prijzen met holle en zelfs misleidende beweringen. Hij wil hen dwingen tot duidelijkheid zowel in de aanbevelingen als bijvoor beeld ook in zulke zaken als afbetaling, bij leningen en dergelijke. Hij wil verkopers verplichten om bij het aangaan van een afbetalingsrege ling de klanten precies te vertellen hoe groot het totaie bedrag is dat de k'.an ten uiteindelijk zullen hebben betaald dank zij de „gemakkelijke voorwaar den". In reclameteksten wil hij optredep tegen bewoordingen die niet-deskundi- gen zouden kunnen opvatten als een aanprijzing, zoals bijvoorbeeld „vrij van conserveermiddelen", wat zou kun nen worden opgevat als „zuiver", ter wijl deze mededeling vaak niet anders betekent dan „aan bederf onderhevig". Kennedy wil voorts door zijn nieu we wetten een verbod scheppen op de onwettige verkoop van stimulerende middelen en pijnstillende middelen waaraan men verslaafd kan raken. Hij wil geneesmiddelenindustrieën vei> plichten de samenstelling van hun pro- dukten bekend te maken in adverten ties die gericht zijn tot artsen. Daarin moeten ook de nadelige aspecten van de geneesmidelen genoemd worden. Voorts wil de president ondernemers verplichten tijdig plannen bekend te maken voor eventuele samensmeltin gen die de concurrentie zouden ver minderen. Tenslotte wil hij ook de keu ring van vlees uitbreiden tot alle slacht in het gehele land. Het is de eerste keer in de Ameri kaanse geschiedenis, dat een complex van wetten werd voorgesteld, dat uit sluitend gericht was on de belangen '3 otisu—ïenten In onze geïllustreerde catalogus vindt u al onze geschenken af gebeeld en het zal u niet moeilijk vallen hieruit een keus te maken. Zorg dus dat u de van Nelle's cadeaulijst in uw bezit krijgt door deze aan te vragen bij uw winke lier of bij Van Nelle, afd. cadeaus, postbus 639, Rotterdam. •Theekop en schotel 750 pt. Electrische koffiemolen 7500 pt. Melitta koffiekan ca. 4 koppen 3500 pt. Eenzelfde kan echter voor ca. 6 koppen 4000 pt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9