BREUK in voorkomen Streven om Stichting te GIGANTISCHE THEATER-IGLO u, S ■s Situatie rondom visafslag IJmuiden spitst zich toe Loononderhandelingen in V.S. staalindustrie gaan stroef Belangrijkste problemen voor de zomer doorgepraat Groei van de R.V.S. in het jaar 61 verder voortgezet Revaluatie-verlies f 19,5 min M DE PENRUAN MOORD O O Loonakkoord en aanwijzingen Drie vakcentrales woensdag bijeen Goede prijzen voor moderne knnst Geen nagemaakte Schotse whisky Brits disconto nu 5 (5|) pet. Dwingen ook de vislossers vrije zaterdag af? Weer arrestatie in PRAAG „Het eigen huis" Schiedams bedrijf Raadslid pleit voor school-t.v. in museum Kastekort van duizend gulden op postkantoor VERGADERING EINDIGT IN TUMULT Nog geen wettelijk sociaal minimum ouderdomsvoorziening ENGELAND EN E.E.G. Vriend van Barak onder arrest Nieuwe expositie in het Bouwcentrum Rotterdam Nationale herdenking op de Dam Dr. A. Veerman lid van de Tweede Kamer Slotdeel: Verklaring van de Katechismus Nederlands proza Benoeming VRIJDAG 23 MAART 1962 PAGINA 15 DE ZAAK-MERTENS volmaakte pasvorm - uiterst sterk dus voordelig door lange levensduur (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 maart Het is in de Stichting van den Arbeid vandaag nog niet tot een breuk gekomen. Het bestuur vergaderde over de situatie, AMSTERDAM, 22 maart Er be gint belangstelling te komen voor mo derne schilderkunst, zo blijkt uit de re sultaten van de schilderijenveiling by Mak van Waay aan het Rokin. Uiter aard domineerden daar nog de negen- tiende-eeuwers maar het was opvallend dat enige modernen redelijk konden meekomen, hetgeen in het Nederlandse kunstveilingwezen nog ongewoon is. Hoewel er belangstelling was uit Duitsland slaagden toch de Neder landse verzamelaars erin de belangrijk ste stukken te verwerven De prijzen die voor de romantische en vooral voor de moderne schilderijen op deze veiling werden gemaakt lagen vol gens hen op een zeer hoog niveau. Hoewel er zoals gebruikelijk weer be langstelling was uit het buitenland, met name Duitsland, gingen de stuk ken hoofdzakelijk in handen van Ne derlandse particulieren over. Een schilderij „Boeket bloemen in een vaas" van Charley Toorop, kwam voor 5100 gulden in het bezit van het Haarlemse Frans Halsmuseum. De directie van het Stedelijk Museum bood tot 6000 gulden voor „Landschap van een venster uit gezien" van Bram van Velde, maar het schilderij bracht 6400 gulden op. Hoge prijzen werden voorts gemaakt voor „Vaas met bloemen op een plint in een nis" van J. van Balen: 2000, „Hooischelven in een weide" van Kees van Dongen: 3300, een klein schilde rijtje van de Fransman G. Fouace „Een mand met perziken" 1500, een eveneens klein stukje van P. Gabriel „Boerderij in een landschap": ƒ1250, „Landschap in Normandië van Hervier: 2400, drie doeken van Isaac Israels resp. 2100, 2800 en 2100, van M. Liebermann „Amazone en ruiter te paard": 2600, een kleine pastel van C. Permeke „Donkere zee": ƒ2600, een Ten Kate van volgens kenners mooie kwaliteit: 3500, een klein stadsgezicht je van C. Springer „Gezicht bij de kerk te Oudewater": 7600 en een stilleven van Vollon: 3000. SCHIEDAM, 22 maart. „Noch de N.V. noch een harer functionarissen is in staat van beschuldiging gesteld." Di heeft een alhier gevestigde wijn- en spi ritualiënhandel verklaard naar aanlei ding van een gisteren in ons blad ge publiceerd bericht uit New York da de Amerikaanse landsadvocaat Mor- genthau d, N.V. zou hebben aangeklaagd thau de N.V. zou hebben aangeklaagd omdat zij betrokken zou zijn bij een grootscheepse importzwendel van nage maakte Schotse whisky. LONDEN, 22 maart Naar wij ver nemen heeft de Bank of England be sloten het Engelse bankdisconto te verlagen van 5'/j tot 5 pet. Op 8 maart Werd het discontopercentage van 6 op 6Vs pet. gebracht. Het disconto werd eind juli 1961 sterk verhoogd nl. van 6 tot 7 pet. Geleidelijk is dit percen tage op bet oude tarief teruggebracht. Op 5 oktober werd het op 6pet. be paald en op 2 november van 6% op 6 pet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 maart De onder wijsdeskundige van de K.V.P.-fractie in de gemeenteraad, mevrouw Duchateau- Passtoors heeft tijdens de begrotingsbe handeling vandaag gepleit voor gebniik- maiking van een gesloten t.v.-circuit ter oplossing van de ruimteproblemen van het museum voor het onderwijs. Tot nu toe moest het aantal lessen beperkt blijven wegens gebrek aan lesruimte en schoollokalen. Mevrouw Duchateau rekende voor dat voor nog geen twintigduizend gulden een installatie kan worden aangebracht waardoor in de aula 300 kinderen tege lijk een les vanaf een scherm van 3 bij 4 meter zouden kunnen volgen. Zij was het niet eens met de wethouder die had gesteld dat een installatie wel een ton Zou moeten kosten. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 22 maart Een amb tenaar van het hoofdpostkantoor alhier Zit sinds vrijdag met een kastekort van duizend gulden. De herhaalde controle van de boekingen heeft het ontstaan van het tekort niet aan het licht gebracht. Bij een onderzoek van de oostale re cherche is vastgesteld, dat van een misdrijf geen sprake 's. Er was ruim 227 van de ambtenaar gegaan, verdeeld over driehonderd stortingen. De direc teur van het postkantoor wijt het zoek raken van het geld aan een samen- loop van omstandigheden. Als het tekort niet wordt achterhaald, zal de ambtenaar tenvolle voor het ver miste bedrag aansprakelijk gesteld wor den. DEN HAAG, 22 maart Nu de Hoge Raad het verzoek van tandarts Mer- tens om herziening van een te zijner laste gewezen arrest van het Haagse gerechtshof van 1921 heeft afgewezen, deze zaak heeft hij opnieuw aanhangig gemaakt bij de commissie voor de rech ten van de mens in Straatsburg. Deze commissie kan eventueel de zaak ver- JTzen naar het Europese hof voor de centen van de mens in Straatsburg. s vrijdag voor een bedrag van 7.000 gulden door de handen welke is ontstaan, nu het N.V.V. de aanwijzing van staatssecretaris Rool- vink over de matigingskwestie niet wil opvolgen. Tijdens de vergadering is de vraag aan de orde gesteld of men nog zou kunnen samenwerken wanneer een van de grootste organisaties, het N.V.V. zich openlijk tegen deze aanwijzing zou blijven verzetten. Het N.V.V. deed we ten, dat het zich ook na de uitspraak van de Tweede Kamer niet bij de aan wijzing van de regering wenst neer te leggen. Gesteld voor dit feit, bleken de liberale werkgevers huiverig te zijn daaruit de consequenties te trekken. Men schijnt een breuk in de Stichting van den Arbeid tot iedere prijs te wil len voorkomen. De andere partijen en met name de K.A.B. en het C.N.V. stonden aanvan kelijk wat forser opgesteld tegenover het N.V.V. Toen echter bleek, dat hun mening waarschijnlijk niet door de libe rale werkgevers geïdeeld zou worden, kwam men met het voorstel om de zaak alsnog in eigen kring te bespreken. Volgende week woensdag komen de drie vakcentrales bij elkaar om zich na der te beraden. Ook de drie centrales van werkgevers zullen in eigen kring vergaderen. 4 april komt de Stichting dan opnieiw bijeen om te zien hoe men de moeilijkheden kan opvangen en een breuk in het overleg kan voorkomen. Inmiddels gaat de loancommissie van de Stichting van den Arbeid gewoon verder met de toetsing van C.A.O.'s die niet in strijd zijn met aanwijzingen van staatssecretaris Roolvink. 'x V X.-V, 0% *\Vx Als een geweldige iglo verrijst aan de westelijke rand van Frankfort een gigantische moderne hal voor toneelvoorstellingen, concerten en sportevenementen. Opdrachtgever is de chemische fabriek van de Farbewerke Hoechst, die volgend jaar zijn honderdjarig bestaan hoopt te vieren en dan dit bouwwerk aan de gemeente wil cadeau doen. (Van onze correspondent) IJMUIDEN, 23 maart Een in ver band met de moeilijkheden rondom de visafslag uitgeschreven vergadering van meer dan driehonderd man, voor het grootste deel visknechten, is hier gis teravond in een groot tumult geëindigd. Toen de heer O. v. Kuilenbug, bestuur der van de socialistische NBV, voorstel de op zaterdag nog een driehonderd 4 vierhonderd kisten vis te lossen, begon iedereen te schreeuwen en de meesten liepen de zaal uit. De vergadering werd toen maar gesloten. Maar daarna trad een van de aan wezigen als woordvoerder op. Hij eis te zonder dat de erkende bonden daar aan deel hadden een stemming. Ieder een verklaarde zich onder luid hoe- ra-geroep ervoor dat op zaterdag in het geheel niet zal worden gewerkt. Omdat onder de aanwezigen slechts een klein aantal havenarbeiders was, moet de praktijk nog worden afge wacht, maar wordt dit besluit uitge voerd dan betekent het dat niet alleen de visknechten maar ook de vislossers de vrije zaterdag afdwingen. De vergadering was net sluitstuk van een dag van intensief overleg, 's Mor gens hadden de vakbondsbestuurders een bespreking gehad met vertegen woordigers van de reders. Zij hadden daarbij duidelijk gemaakt dat de vrije zaterdag ook voor de vislossers in het visserijbedrijf niet meer is tegen te hou den. De reders zeiden te willen meewer ken aan een sterk verminderde aanvoer op zaterdag. Maar boven deze bespre king hing al het dreigement van som mige visknechten, ook op maandag het werk neer te leggen om zo de vrije za terdag definitief af te dwingen. De reders vroegen toen schorsing van de vergadering en kwamen na onderling beraad terug met het voor stel, op zaterdag slechts maximaal vijftig procent van de havenarbeiders en reserve-havenarbeiders te laten werken. Bij toerbeurt zouden op die manier een 100 tot 125 man een vrije zaterdag krijgen. De vakbondsbestuurders hielden in de middag een gecombineerde besturenver- gadering. Aanleiding daartoe was de wens van de socialistische vakbondsbe stuurders, havenarbeiders en visknech ten samen de situatie te laten bespre ken, hoewel dit reeds dagen tevoren (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 maart Minister Veldkamp heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat zolang de SER nog geen advies heeft gegeven over een ver dere ontwikkeling van de ouderdoms voorziening, de bestaande wet, die slechts een bodempensioen biedt, niet geruisloos mag verdwenen voor een voorziening die een sociaal minimum gaat geven. Wel moeten wij te zijner tijd een keuze maken, aldus de minister. Ook de waardevastheid met de bedrijfs- pensioenen noemde hij in dit verband als een nieuw stuk ouderdomsvoorzie ning, waarop ijverig wordt gestudeerd. De minister heeft de Senaat ook toe gezegd, dat wanneer in Juli de verho ging van de AOW-uitkering met vijftien procent ingaat, er bij de gemeentebestu ren op zal worden aangedrongen, kortin gen krachtens de armenwet achterwege te laten wanneer dat sociaal verwerpe lijk is. De regering heeft de inflatoire impuls die prof. Witteveen vreest 100 mil joen) omdat de verhoging van de uit keringen in het eerste half jaar nog niet gepaard gaat met een premieverhoging, nauwkeurig afgewogen. Zij heeft dit feit niet onaanvaardbaar geacht. De minister zei dat de interimregeling voor invaliditeitsrentetrekkers, die thans op stapel staat, een premie zal vereisen, die de werkgevers moeten betalen. Daar voor zal dus geen compensatie in het loon worden verstrekt. Met grote waar dering had de minister, zo zei hij, van de heer Middelhuis vernomen dat men in zijn kring bereid is voor de sociale voorzieningen die noodzakelijk zijn, eventueel offers t® brengen» sterk was afgeraden door de bestuur ders van de andere bonden. Tijdens de middagvergadering ontstond reeds een babylonische spraakverwarring. De gecombineerde ledenvergadering, des avonds in gebouw ,De Rank," had een bijzonder rumoerig verloop. De grote meerderheid van visknechten beschul digde de havenarbeiders omdat zij op zaterdag toch losten. Over en weer wer den verwijten gemaakt en de vakbonds bestuurders kregen niet de kans de ver gadering in goede banen te leiden. Deze gang van zaken voerde tenslotte tot het reeds vermelde resultaat. Hierbij dient te worden aangetekend, dat er ongeveer 4200 opvarenden van vissersschepen zijn van wie een groot gedeelte regelmatig in IJmuiden aan de markt komt. Ook hun belangen staan bij een eventuele invoering van de vijfdaagse werkweek op het spel. Van daar dat met name van de zijde van de christelijke bonden is gesteld dat de vijf daagse werkweek er in de toekomst wel licht wel zal kunnen komen, maar dat dit, zoals dat in velpandere bedrijven het geval is, geenszins een vol ledige vrije zaterdag behoeft te beteke nen. nylons naar maat Advertentie NEW YORK, 22 maart De loonon derhandelingen in de Amerikaanse staalindustrie verlopen moeilijker dan velen hadden verwacht en gehoopt. Nar dat op 2 maart de onderhandelingen wa ren vastgelopen en de partijen voor on bepaalde tijd uiteen waren gegaan is president Kennedy er weliswaar weer in geslaagd werkgevers en werkne mers aan de conferentietafel te krij gen maar sinds op 14 maart het ge sprek weer is begonnen zijn er vrij belangrijke meningsverschillen ont staan over de omvang van de produk- tiviteitsstijging waaruit de loonsverho gingen betaald moeten worden. De werknemers baseren hun verlangens op een stijging van drie procent per jaar. Volgens de werkgevers is er slechts een stijging van twee procent. De regering heeft zich haar opinie voorlopig nog voorbehouden. De verwachting is dat indien de besprekingen voor de tweede maal zouden vastlopen de regering zal BRUSSEL, 23 maart De voorzitter van de Britse delegatie voor de bespre kingen over het toetreden van Enge land tot de Europese Economische ge meenschap, minister Heath, heeft in Brussel de hoop uitgesproken, dat vóór het zomerreces de hoofdproblemen zul len kunnen worden afgehandeld. Op de vijfde ministeriële bijeenkomst van de conferentie over de Britse toe treding tot de Euromarkt stelde de mi nister voor, dat na de in mei te houden ministeriële besprekingen de ambtelij ke deskundigen in permanente verga dering zullen bijeenkomen om het ne men van besluiten te bespoedigen. Tot een besluit hierover kwam het echter niet. Ter bespoediging van de besprekin gen is echter wel aan de ambtelijke commissie, die de technische voorbe reidingen van de besprekingen tot taak port op te stellen, waarin een duidelijke omschrijving wordt gegeven van de wederzijdse standpunten, zoals die thans op de tot dusverre besproken vraagstukken zijn gebleken. Voorts zul len de ambtelijke deskundigen beginnen met een studie over de mogelijkheden van associatie van de Afrikaanse Ge- menebestlanden met de E.E.G. en de PRAAG, 22 maart De arrestatie op 7 februari j.l. van de vroegere mi nister van binnenlandse zaken van Tsjechoslowakije, Rudolf Barak, op be schuldiging van anti-partij-aktiviteiten, ambtsmisbruik en grove schending van de socialistische legaliteit, heeft nu een nasleep gekregen in de arrestatie van zijn trouwste metgezel, Jaroslav Mul ler, hoofd van het eerste directoraat van het ministerie van binnenlandse zaken. Hij wordt beschuldigd van ne potisme. Muller heeft zich in het bijzonder de ongenade van de machthebbers in Tsjechoslowakije op de hals gehaald door te pogen zijn zwager, Frantisch Cer- venka, districtschef van het ministerie van binnenlandse zaken te Nitra, te be schermen tegen partykritiek. Het is overigens de vraag of presi dent Novotny zich nog meer van deze stappen kan veroorloven. In de kringen van de strijdkrachten, de politie, veilig heidsdiensten en partijfunktionarissen bestaat een groeiend verzet tegen de uitgesproken stalinist Novotny. Nieuwe arrestaties van gematigde fi guren als Barak en Müller kunnen leiden tot openlijke stellingname tegen de president. technische debatten over de Gemene- bestlanden in het algemeen voortzetten, waarbij in het bijzonder de handel in granen ter sprake zaj komen. Minister Heath kondigde voorts aan, dat Engeland zo spoedig mogelijk met de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van Euratom en de E.G.K.S. wil beginnen opdat het lid maatschap van deze gemeenschappen samen kan vallen met dat van de E.E.G. De volgende ministeriële bijeenkom sten zijn bepaald op 8, 9 en 29 mei. De Australische vice-premier John Mcewen vertrekt dit weekeinde uit Lon den naar de zes landen van de E.E.G., ter bespreking van Australië's positie wanneer Engeland zich bij de gemeen schap zal hebben aangesloten. ROTTERDAM, 22 maart. Het Rot terdamse Bouwcentrum is nog steeds bezig jonge architecten te stimuleren tot het zoeken naar een oplossing, die de eentonigheid van de standaardwo ningen zonder al teveel financiële pro blemen kan doorbreken. Vier jaar geleden exposeerde men daarom de eerste voornchtingswoning (.Ieders huis straks"), een eengezins huis voor een gezin met drie kinderen. Nu staat er in het bouwcentrum al de vijfde proefwoning („Het eigen huis"), die berekend is op een gezin met vijf kinderen, variërend in leeftijd van één tot veertien jaar. Ook dit huis is op ware grootte opgebouwd en bevat, hoe wel de eerste meningen van de bezoe kers niet unaniem enthousiast zijn, ver schillende grappige en vooral nuttige vondsten. Het gehele idee wijkt sterk af van een etagewoning. Het ontwerp is van een groep jonge architecten, „De werkgroep H.B.O. '58". Het huis is bedoeld als een standaard type, gericht op de bouw in de premie sector. De bouwkosten, bij fundering op staal en bij een redelijke grond prijs, worden bij een enigszins redelij- Ie productie geschat op 24.000 gulden. Als huurwoning zal het huis in een der de klasse gemeente 70 75 gulden per maand kosten. ingrijpen door het percentage van stij ging vast te stellen. Het aanvankelijke optimisme, waar mee beide partijen zich op 14 febru ari rond de conferentietafel zetten veroorzaakt door het feit dat de werk nemers geen nauwkeurig omschreven looneisen op tafel brachten maar be houd van de werkgelegenheid primair stelden verdween al gauw toen bleek dat men het toch niet eens kon wor den over de secondaire arbeidsvoor waarden welke de vakbonden eisten. De belangrijkste meningsverschillen gaan over een anciënniteitsverlof voor de oudere werknemers en een gega randeerd minimumweekloon. Dit an ciënniteitsverlof in Amerika spreekt men van sabattical leave is volgens de plannen van de werknemers be stemd voor de werknemers met- twin tig of meer dienstjaren. Het verlof duurt dertien weken en wordt om de paar jaar gegeven. Tijdens dit verlof wordt het loon doorbetaald. De vakbon den zien in dit verlof een beter middel tot behoud van de werkgelegenheid dan in de verkorting van de wekelijkse ar beidstijd, afhankelijk van het beschik bare werk. De tweede omstreden wens. het ge garandeerde minimum-weekloon heeft evenals het anciënniteitsverlof te ma ken met het verlangen naar behoud van de werkgelegenheid. In tegenstelling tot de Amerikaanse automobiel-industrie kent de staalindustrie niet de doorbe taling van een gedeelte van het loon indien wegens slapte in de industrie de wekelijkse arbeidstijd daalt tot beneden de veertig uur. De staalarbeiders willen hier dezelfde faciliteiten als de werk nemers in de automobielindustrie. Bo vendien willen zij dat in perioden van werkloosheid de hoeveelheid overwerk beperkt wordt. Dit lijkt theoretisch nog al inconsequent maar in het verleden is het dikwijls voorgekomen dat in tij den van verminderde werkgelegenheid de niet ontslagen arbeiders profiteer den van het mcidenteel beschikbare overwerk. ROTTERDAM, 21 maart Ook in het afgelopen jaar heeft de R.V.S. in ruime mate zijn deel gehad van het enorme bedrag aan nieuwe verzekerin gen, dat door gezamenlijke Nederland se levensverzekeringsmaatschappijen werd afgesloten. Met een jaarproduk- tie van rond 404 miljoen werd de stand van het verzekerde bedrag op ruim 2.720 miljoen gebracht. In 1961 werd aan nieuwe verzekerin gen afgesloten een bedrag van 404.216.461 tegen 349.019.623 in 1960. Door andere oorzaken kwam hier nog bij 799.981, zodat de totale vermeerde ring 405.016.442 heeft bedragen. Het verzekerde bedrag verminderde door overlijden en uitkeringen met 183.473.335, terwijl de revaluatie we gens valuta-omrekening een verminde ring opleverde van 19.472.284. De voor uitgang in 1961 bedroeg derhalve ƒ202.070.823 tegen ƒ189.087.467 in 1960. De stand van het verzekerd bedrag per uit 1961 is dan als volgt te splitsen: kapitaal en renteverzekeringen ƒ2.140.751.137 (1.437.409.000) en volks verzekeringen ƒ581.225.305 (448.996.000). Deze cijfers omvatten het gehele be drijf. De Belgische dochter ging met b. frs. 170.714.000 vooruit, waardoor de stond van het verzekerd bedrag per einde december b. frs. 5.623.638.000 be droeg. Ook hier heeft de revaluatie van de gulden niet nagelaten invloed uit te oefenen, hetgeen tot uiting kwam in een ruim 86.000 lagere winst. De premie-inkomsten hebben in het afgelopen jaar ƒ73.744.000 (55.411.000) bedragen. De premie-reserve gaf een stijging te zien van 393.771.000 tot 587.267.000. De zichtbare extra waar borgen voor de verzekerden belopen ƒ35.586.000 (24.723.000), terwijl daar naast nog een stille reserve van 23.235.000 aanwezig is in de balanspos- ten vaste eigendommen en effecten. Het totaal der beleggingen paraisseert op de balans met een bedrag van ruim 62.6 miljoen. Van dit bedrag is 144,8 min. vastgelegd in hypotheken, 198,8 in leningen op schuldbekentenis, 139,8 min. in overheidsobligaties en schuldre gisterinschrijvingen, 59,4 min. in vas te eigendommen, 36,8 min. in aande len en obligaties terwijl voorts nog be legging werd gezocht in polisbelening, inschrijving op grootboeken, enz. De in 1961 gekweekte interest, bere kend over de gemiddelde waarde van de beleggingen, bedroeg 4,38 (4,28) pet. De premiereserve is geheel berekend op een interestvoet van 3 pet. De verlies- en winstrekening sluit met een voordelig saldo van 6.503.742, het geen ruim 271.000 lager is dan in het voorgaande jaar. Dit is voornamelijk een gevolg geweest van de aanzienlijke AMSTERDAM, 22 maart Evenals vorig jaar zal op 4 mei 's middags om vier uur, als een inleiding tot de plaat selijke stille tochten, bij het monument op de Dam, een nationale herdenking worden gehouden ter nagedachtenis aan de Nederlandse gevallenen, zowel bur gers als militairen. Deze plechtigheid wordt met instem ming van de raad van ministers georga niseerd door de commissie „Nationale Herdenking" en het comité „Nationale Herdenking Militaire Gevallenen." De koningin zal deze nationale herdenking bijwonen. DEN HAAG, 22 maart Dr. A. Veer man, rector van het christelijk lyceum te Delft heeft zijn benoeming tot Ud van de Tweede Kamer in de vacature van de heer C. van Nierop, die ontslag nam in verband met zijn secretariaat van het CNV, aangenomen. Dr. Veerman zal voorlopig naast zijn Kamerlidmaatschap ook het rectoraat van het christelijk ly ceum blijven waarnemen. I i Scholte heeft op de eerste dag van het toernooi om het nationale kampioenschap 71/2 laten zien, waarom hij de houder van de titel is. Mede dank zij een serie van 125 caramboles beëindigde hij zijn partij in slechts vijf beurten. kosten toename. Niettemin acht de di rectie het behaalde resultaat tevreden stellend. Uit de winst wordt 1 min. (650.000) gereserveerd voor belastingen, terwijl de extra reserve wordt gedo- teerf met 3,7 (4,4) min. Aandeelhou ders ontvangen een uitkering van on veranderd 10 pet., waarvan desgewenst 4 pet. (5) in contanten of in de vorm van cert, van aandelen d. Vermeld dient nog, dat het bedrijf aan het eind van het jaar een bedrag van 55 miljoen had voorbelegd, n.l. 13,8 min. bestemd voor de bouw van woningen te Rotterdam, Alkmaar, Utrecht, Bovenkerk en Hoek van Hol land en een bedrag van ƒ41,2 min., hoofdzakelijk bestemd voor bouwwerken en industriële kredieten. et de behandeling van de vra gen 479-548 van de Nederlandse Katechismus, het achtste deel, is de nieuwe „Potters" com pleet. Mgr. dr. W. M. J. Koenraadt, mx. J. C. P. Oomen en dr. L. J. W. Smit hebben hiermee een werk vol tooid, dat bij het verschijnen der afzon derlijke delen terecht zeer geprezen is. Het slotdeel verdient evenzeer alle be wondering. Het geheel overziende mag men met recht en reden van een stan daardwerk spreken, dat, uitgaande van de officiële tekst van de Katechismus der Nederlandse bisdommen, een eigen tijdse theologie heeft opgebouwd, die uitmunt door helderheid en betrouw baarheid. Dat was geen gemakkelijke taak. Daarom juist hebben wij oprechte bewondering voor de schrijvers, die enerzijds midden in het moderne le ven staan en dankbaar gebruik hebben gemaakt van alles, wat de hulpweten schappen der theologie bieden maar anderzijds zich steeds goed bewust zijn gebleven van de noodzaak ener princi piële houding ten overstaan van de god delijke waarheid. De stof van dit laat ste deel wordt gevormd door het vijfde tot het tiende gebod, de vijf geboden van de Kerk en de katechismusvragen over het apostolaat, de goede werken en de christelijke volmaaktheid. Zeer moeilijke problemen komen hierbij tor sprake, maar steeds valt het op met hoeveel wijze voorzichtigheid ze behan deld worden. De les over het 5e gebod is van de hand van prof. drs. Teeuwea SVD, de overige werden verzorgd door dr. Smith. Mr. Oomen stelde het regis ter op het hele werk samen. Het is een uitgave van de firma Malmberg, Den Bosch. Couperus en de oudheid (Moussault) Dit boekje is oorspronkelijk een op stel van prof. dr. W. E. J. Kuiper, dat in 1917 in de „Nieuwe Gids" werd op genomen en waarin de betrekking van Couperus met de oudheid wordt geana lyseerd. Couperus was zeer ingenomen met deze studie en trad in correspon dentie met prof. Kuiper. De brieven van prof. Kuiper (overleden :n 1951) zijn grotendeels verdwenen: die van Couperus zijn bewaard gebleven en worden in dit boekje volledig gepubli ceerd. en schrifturen, doqr prof. Schrijfsels dr. J. Presser (Moussault) Een verzameling opstellen en studies van deels auto-biografisch literaire, deels historische, "eels politieke aard. Vrijwel alle opstellen werden reeds eerder gepubliceerd. Het eerste werd geschreven in 1929, het laatste in 1961. Prof. Presser is hoogleraar in de ge schiedenis aan de G.U. in Amsterdam. Buiten schot, door Geert van Beek (Stols en Barth-Den Haag). Een roman waarin het probleem van de liefde wordt behandeld. Tijd: laat ste wereldoorlog. Plaats: Limburg. Het boek werd geschreven in opdracht van het ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. Ik ben het zelf niet, door R. Blijstra (Stols en Barth) Een verhaal, waarin een wat sullige handelsreiziger in een nacht bezocht wordt door een hogere macht, die hem bij wijze van experiment de mogelijk heid aanbiedt om te veranderen in wil lekeurig welke mannelijke persoon. Er gens tinders ter wereld is aan een vrouw dezelfde kans gegeven. Op ver nuftige wijze weten de beide personen elkaar te vinden. Omdat het boek on der een luchtige boventoon soms nei ging tot diepe gedachten heeft zou men het een moralistische thriller kunnen noemen. De reis naar Ispahan, door Frans van Isacker (Stols en Barth) De titel van deze roman van de Vlaamse schrijver werd ontleend aan het beroemde gedicht van P. N. van Eyck. Het verhaal gaat over een jong echtpaar, dat aanvankelijk gelukkig is en plotseling op wrede wijze dit prille geluk verliest. Uit de laatste bladzijden van het boek spreekt echter een diep geloof in het leven. Heilig ongeduld, door Wally Moes (Wereldbibliotheek) De levensherinneringen van de, bij de ouderen nog wel bekende schilderes Wally Moes zijn onlangs teruggevon den. "Zij beschrijven haar jeugd in een Amsterdams koopmansgezin en haar ontmoetingen met befaamde collega's. Jan Greshoff heeft ze gelezen en ze „verrukkelijk" genoemd. Ab moet brommen, door Jacqueline Prins (Arbeiderspers-Amsterdam) Een roman over een jongen, die te weinig ruggegraat heeft en telkens met de politie in aanraking komt. en een meisje uit een burgerlijk milieu, dat hem er boven op wil helpen. Als het meisje moet toegeven, dat dit streven een hopeloze zaak is, blijkt toch met alles verloren. ZWOLLE, 23 maart De culturele raad voor Overijssel is overgegaan tot instelling van een sectie literatuur. De sectie staat onder voorzitterschap van de heer G.J. Lugard te Deventer. Voorts hebben zitting Joh. Buur rink te Ensche de, H. Entjes te Zwolle, prof. K. H. Heeroma te Groningen, mej. A. Tim- menga te Deventer, drs. W. H. L. Ver hoeven te Borne en mevr. P. Zaal-Sie- gers te Delden. De sectie bereidt de uit gave voor van twee publikaties. Voorts zal zij zich beraden op de mogelijkheden van een literaire prijsvraag. EM.LES NETJES VERBONDEN MEi DE TIJDKLOK-ZELFGEMAAKT van. SEN WEKKER. WEET [JE HOELANG JE NOG iTE LEVEN HEBT?^ ">0f& r TOT MIDDER-N, NACHT, HÉ? DAN KOMT EEN SLOEP VAN DE f-TOCHA l STAR JE HIER OP PIKKEN NIET^ WAAR? HEB JE DAT ALLEMAAL UrM GEVIST!? WAT EEN GELUK 1 DATJE IN DE VAL BENT GELO- j tPEN. DUS JE WEET OOK ALLES VAN DE SMOKKEL IN NAR-_ JA-EN VAN DE MOORD OP iSAM PENTRV. 0ATVAS 'MIJN WERK. rSAM WERD0N* 'VOORZICHTIG-HIJ PRAATTE TE VEEL...WEL. IK STOPJUt- UE IN VOOR DE NACHT EN JJAN GA IK,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 15