Dorpsuitbreiding Vijfhuizen komt op historische bodem Litteken van het oude Meer in poldergrond weggevaagd Boomfeestdag in Haarlem Lido-theater tien jaar Eis van 2 maanden en 5 jaar ontzegging wegens d^dri:den van kind in Aalsmeer VITTORIO DE SICA OP SCHIPHOL Agenda voor Haar lei en omgeving Priba-Haarlem uit de grond gestampt Dokter Hustinx sprak over „huwelijk en gezin' (0NRAD-ST0RK GAAT UITBREIDEN Nul op rekest van flatbewoners Woensdag 4 april worden duizend bomen geplant Feest rond de laatste nieuwe boom Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 23 MAART 1962 PAGINA 2 Jemand, die vijf jaar niet in Vijfhuizen is geweest, zou het dorp niet meer terugkennen", zei laatst een inwoner van Vijfhuizen. Inderdaad is dat het geval. Vijfhuizen heeft namelijk geduren de vele tientallen jaren een periode van stilstand gekend, omdat er niet werd gebouwd. Het was dan ook onder auspiciën van de Ver eniging „Dorp Vijfhuizen" een groot feest, toen op 1 december 1956 niet alleen het dorp was gemoderniseerd, maar ook mogelijk heden tot uitbreiding werden geschapen. Een nieuwe weg de d'IJserirxkweg werd spoedig het toneel van bouwactiviteiten: aan de ene kant verrezen gemeentewoningen, aan de andere kant was de grond bestemd voor particuliere bouw en ook dit gedeelte is vrijwel „vol". Daarna maakte het gemeentebestuur van Haarlemmermeer de verdere plannen bekend: er zou in Vijfhuizen, verspreid over tien jaar, nog een tweehonderdtal woningen worden bijgebouwd, waarvan het overgrote deel ten zuidoosten van de d'IJserinckweg en ten noordoosten van de Vijfhuizerweg zou komen. Woudweg en Groene- weg nieuwe namen in het stratenboekje Uitbreiding Voor „Geloof en Weten schap" Geen bijzondere maat regelen tegen pokken in Zandvoort Met oog op invasie uit West-Duitsland Burgerlijke Stand Haarlem Verbouwing Rotonde Spanjaardslaan 2000 m2 nieuwe produktieruimte Feest voor opera liefhebbers HAARLEMSE RECHTBANK m Films Toneel Dans Muziek Diversen Tentoonstellingen Burgerlijke Stand Heemstede Waterstanden Onder invloed Modern warenhuis aan Kruisstraat Hoger tarieven voor Zandvoorts badhuis Beurs van Nevt Vorl< Eind verleden jaar werd een gedeel te van dit terrein bouwrftp gemaakt: hiermee kreeg Vijfhuizen niet alleen mogelij roeden voor de toekomst, maar Verdween ook een historisch stukje verleden. Dit verleden was namelijk oifeeen perceel bouwland langs de Vftf- hidfeerweg nog duidelijk te zien. Dat wu zeggen: wanneer het gewas van h 9 land was en de omstandigheden gèmstig waren. Dan tekende zich in de grijsgrauwe kleigrond een donkere, bij na zwarte, grillige, kronkelende streep af. Bij nader onderzoek bleek deze strook grond van een geheel andere amenstelling te zijn, dan de omlig gende kleigebieden. Het was veen, waar in hier en daar de plantenresten duide lijk waren te onderkennen. De smalle veenstrook was eens de met riet be groeide oever van het Haarlemmer Meer. Het meerwater kabbelde op de ze plaats tegen de plantenvegetatie langs de oever. In het najaar stierven de waterplanten en zakten naar de bo dem: in de lente kwamen zft weer op om in de herfst opnieuw te verdwijnen. Zo ging het jaar op jaar en op deze wijze ontstond een strook veen. Tot in een nacht, nu zo ongeveer driehonderd vijf en vijftig jaar geleden het meer tijdens een felle storm doorbrak en dit stuk van het toen bestaande vasteland verzwolg. Jaren later in 1852 viel het meer droog en op dezelfde plaats tekenden zich, tot aan de werkzaamhe den voor Vijfhuizens nieuwste dorps- vitbreiding. de littekenen van de oude geschiedenis in de polderbodem af. De eerste fase van de uitbreiding, «oals de gemeente Haarlemmermeer 11 HAARLEM, 23 maart Voor „Geloof en Wetenschap" heeft de heer A. Hus tinx, zenuwarts te 's-Gravenhage, een inleiding gehouden over „huwelijk en gezin in deze tijd". Dokter Hustinx schetste de ontwikkeling van het vroe gere, patriarchale gezin (met een stati sche gezagsstructuur: de man stond aan het hoofd; er heersten' orde en zeker heid) naar het gezin van tegenwoordig (man en vrouw zijn gelijkwaardig: er is veel onzekerheid)De ouders van nu willen het vooral goed doen, maar weten vaak niet wat en hoe. De kinderen leven ki onzekerheid en hebben geen vertrou wen meer. Door groepsvorming pogen zij hun eenzaamheid op te heffen. Sprekend over de problemen die op de bureaus voor gezins- en huwelijks moeilijkheden aan de orde komen, merkte dokter Hustinx o.m. het vol gende op. Het blijkt dat voor het huwe lijk de voorlichting een moeilijk punt Is; veel jonge mensen zijn onzeker of onwetend over liefde en sexualitedt. In het gedrag jegens elkaar tijdens de ver kering zal het eigen geweten de door- Éag moeten geven. In het huwelijk zelf is een angst ge groeid voor veel kinderen. Man en vrouw zullen, in liefdevolle verantwoor de.; -:heid jegens elkaar en jegens de kinderen, hun weg moeten vinden. De Kerk beschouwt periodieke onthouding nadrukkelijk als geoorloofd, anticoncep tiemiddelen echter niet. Over de opvoe ding zei dokter Hustinx nog, dat ha co- jucatie op scholen het beste vond. Ge- -"smjoeilijkheden van pubers worden .«.ijls verkeerd aangepakt door de ouders; zij oefenen ten onrechte dwang en druk uit als de geloofs-praktijk niet floreert. Men laat de kinderen meer vrij; zij verkeren in een gezagscrisis late komt het wel weer goed. De discussie was zeer geanimeerd, omdat dokter Hustinx allerlei onder werpen ter sprake had gebracht waar over men verschillend en daarbij haast altijd emotion°<-T deze heeft geprojecteerd, maakt het no dig het wegennet van Vijfhuizen uit te breiden. Vanaf de d'IJserinckweg loopt nu de Groeneweg naar het Zuidoos ten. De Woudweg leidt van de Vijfhui zerweg over het historische akker tje naar de Groeneweg. Er bestaan plannen voor nog meer wegen in deze wijk, maar deze zullen pas later wor den aangelegd. De namen van beide wegen grijpen terug naar de historie, maar hebben ook betekenis voor de toekomst. Er zal vooral in dit gedeelte namelijk in het bijzonder aandacht worden geschonken aan de groenvoorziening en de beplan ting. Ook het karakter van de bebou wing zal voorkomen, dat het een té strakke en te stijve buurt wordt. Langs de Woudweg komen woningwetwonin gen. Dit worden echter geen langgerek te blokken: ze komen met twee hui zen onder één kap. Er zullen vijf van deze blokjes worden gebouwd. De noordoostzijde van de Groene weg is gereserveerd voor particulie re txiuw voor zelfbewoning. Daar te genover dus op de zuidelijke hoek van de driesprong Groeneweg-Woud- weg zal een bejaardencomplex wor den gesticht. Met de werkzaamheden hiervan is men reeds begonnen; het wachten is op de heiers. Twee wo ningbouwverenigingen, namelijk „St. Antonius van Padua" en „Patrimo nium" zullen op deze plaats elk tien bejaardenwoningen voor hun reke ning nemen. Ook hier is voor afwis seling gezorgd. Er komen blokken, elk bestaande uit een verschillend aantal woningen. Vooral de bouw van deze bejaarden- womngen wordt in Vijfhuizen met grote belangstelling gevolgd. Er bestaat in dit dorp namelijk nog niets op dit gebied en de interesse hiervoor is dan ook groot. ZANDVOORT, 23 maart Naar aan leiding van een door burgemeester en wethouders gestelde vraag heeft de ge neeskundig inspecteur van de volksge zondheid meegedeeld, dat men geen termen aanwezig acht te veronderstel len, dat verspreiding van pokken door het te verwachten bezoek van bad gasten uit West Duitsland in het hui dige stadium gevaar zal opleveren. Ge wezen wordt op de in West-Dudtsiand genomen quarantaine-maatregelen om uitbreiding van deze ziekte tegen te gaan. Het ligt dan ook niet in de be doeling van de volksgezondheidsautori - teiten om reeds nu bijzondere maatre gelen te treffen. Van een situatie op ®n bepaald ogenblik zal het afhangen of dit noodzakelijk moet worden geacht. Men zal echter de uiterste waakzaam heid betrachten. Burgemeester en wet houders vestigen er de aandacht op, dat «Uk» ingezetene zich desgewenst tot zftn huisarts kan wenden om zich tegen pok ken te laten inenten. BEVALLEN van een zoon: 21 maart, J. A. Haselager-van Lieshout, 20 maart, R. Blok-Boontjes, 21 maart, C, A. Ba- vtnck-Renger, H. Kroes-Kijk in de Veg- te, 20 maart, A. L. Demmers-Boxelaa r BEVALLEN vin een dochter21 maart, G, H. J. van Esch-Lamboofl, A. van Poeke-de Ruftte. OVERLEDEN: 20 maart, A. M. J. v. Nus-van Biljouw, 56 j., Gasthuisvest, 21 maart, G. C. T. Ruys, 74 j., Hazepaters- laan, 20 maart, L. F. van Rhftn-Stnuck du Moulin, 70 j., Crayenesterlaan, 21 maart, J. Klos, 81 j„ Voorzorgstraat, F. M. G. Cochius, 69 j„ M. van Heems kerkstraat, J. Cam, 82 j., Pftnboomstr. ONDERTROUWD? 21 maart: R. van Rossum en T. Sluiter, H. van der Werff en J. M. Achten, G. W. Carver en W. C. Inpftn, H. Wassenaar en G. J. Visse, G. A. H. Evers en J. H. Nieuwerihuizen, W. Kloos en C. E. F. Mossinkoff. GEHUWD: 22 maart: P. Janssen en T. I. A. F. Vrugtman, L. J. J. W. SchuRer en G. Dol, F. F. Krufter en C. E. van der Blom, A. van Dftk en M. E. van Dijk, R. W. E. Padt en G. de Zó zag het historische plekje in Vijfhuizen eruit vóór het verleden jaar door het opbrengen van zand bouwrijp werd gemaakt. De Woud weg (waaraan de gemeentewonin gen zullen verrijzen) loopt dwars over dit terrein van rechts (de Vijf huizerweg) naar de Groenweg. Duidelijk is op deze foto de strook donker veen in de lichtere klei grond te onderscheiden. Hier ruiste meer dan drieëneenhalve eeuw ge leden het riet aan de oever van het Haarlemmer Meer. ZANDVOORT, 23 maart De coöpe raties van flatbewoners die aan de ge meenteraad van Zandvoort vergoeding hadden gevraagd van de schade die z;j verwachten te zullen lijden als het plan tot verbouwing van het aan hun flatge bouwen grenzende café-restaurant „De Rotonde" wordt verwezenlijkt, krijgen nul op het rekest. In hun voorstel aan de raad wijzen burgemeester en wethouders er op, dat het bestreden besluit tot wijziging van het wederopfoouwplan (waarop adres santen hun aanspraken baseren) geen aanleiding kan zftn tot schade. Immers ook onder heit oude plan, was de beoog de bovenbouw van de Rotonde met een hotelaccommodatie mogelijk geweest; aan de hoogte van het gebouw waren geen beperkingen gesteld. De bezwaren van adressanten (verlies van uitzicht, belemmering van het zonlicht, hinder lijke inkijk, ejnz.) vinden niet hun grond slag in de wijziging van het plan, welke alleen nodig was doordat in net verbou wingsplan de terrassen naar voren wer den geschoven en de rijweg zou worden vervangen door een trottoir. Voorgesteld wordt, het verzoek om schadevergoeding buiten behandeling te laten. HAARLEM, 23 maart Het lag, zo als bericht, oorspronkelijk in de bedoe ling maandag met enig vertoon de eer ste boom te laten planten voor de ver jonging van de Spanjaardslaan. Onder anderen zou wethouder Happé acte de présence geven. De wethouder heeft nu laten weten dat hft liever wacht tot de laatste boom geplant wordt. „Dat lijkt me veel arrddger", zed hft. En zo is he. OPENING Donderdag 29 maart zal de nieuwe brug te Sloten in de Haar lemmermeer officieel in gebruik wor den genomen. HAARLEM, 23 maart —Evenals in zeer vele andere gemeenten van Ne derland zal ook in Haarlem woensdag 4 april een boomfeestdag gehouden wor den. De bomenplanterij was in Haarlem reeds lang een aantrekkelijke bezigheid, ook voor de jeugd, maar sedert een paar jaar is de boomplantdag genatio naliseerd en zelfs geïnternationaliseerd. HAARLEM, 23 maart Bij Conrad- Stork werd reeds lang de behoefte ge voeld om tot uitbreiding van de bestaan de fabriekscomplexen te komen. De vele grote projecten die Conrad-Stork in bewerking heeft; maakt een uitbre- ding dringend noodzakelijk. Er is nu besloten tot de bouw van een grote hal Bovendien zullen enkele bestaande hal len ingrijpend worden verbouwd. Deze uitbreiding brengt mede, dat een aan tal nieuwe werknemers zal worden aam getrokken. De uitbreiding van de kan tine is dan ook in het uitbreidingsplan opgenomen, In totaal zal de uitbreiding 2000 m2 nieuwe produktieruimte omvat ten Ongeveer 500 kinderen, leerlingen van lagere scholen, zullen die woensdag 's morgens om half elf er op uit trek ken om op verschillende plaatsen in Haarlem jonge bomen te planten, onder het belangstellend oog natuurlijk van autoriteiten. Die uitverkoren scholen van dit jaar zftn de Alphons Ariënsschool van het Marsmanplein, de Mamixschool uit de Dutrystraat, de Van Zeggelenschool-II van het Van Zeggelenplein, de mr. J.H. Thielschool uit de Karolingenstraat en de Theresiaschool van de Kleine Hout weg. In totaal nemen vijftien klassen aan de boomfeestdag deel. Op de vol gende punten zullen bomen worden ge plant: sportveldencomplex Orion weg (35 kastanjes), braakliggend terrein hoek Delftlaan-Orionweg (300 essen en populieren), Jan Sluyterslaan (25 essen) winkelcentrum Pr. Beatrixplein 36 kastanjes), braakliggend terrein bij dat centrum (400 eisen, essen, wilgen en populieren), Zomerkade (34 rode kas tanjes en lijsterbessen), Hofdftckstraat (6 lijsterbessen), Jac. van Looystraat (4 lijsterbessen) en in de Haarlemmer Hout (155 eiken)In totaal ongeveer duizend bomen, waarvan de zwaardere types van eigen Haarlemse teelt zftn, de lichtere zftn bftgekocht. De Dienst voor Hout en Plantsoenen zal daarna zeker nog duizend bomen in Haarlem planten. De Haarlemse scho len, dde dat wensen, kunnen over de plamterft en de bomen voorlichting krij gen met dia's. De kinderen die aan het feest mee mogen doen, worden getrac- teerd op een reep chocolade, waarmede bovendien een boek gewonnen kan war den. Iedere klas krijgt een herinnerings vaantje. HAARLEM, 22 maart Vrftdag 6 april is het tien jaar geleden, dat het Lido-theater aan het Houtplein werd ge opend. Op zichzelf is dat nog geen reden tot grote feestviering, maar het tweede lustrum krijgt toch bijzondere glans door de vernieuwing van het interieur van dit theater. Met recht „bijzondere glans", want de wanden zftn bijvoor beeld opnieuw bekleed. Boven de ook al vernieuwde lambrizering zftn de wan den overtrokken, of beter gezegd: be kleed, met plasticdoek in geel en blauw grijs. Op de afscheiding van die twee kleuren is ruimte uitgespaard voor in directe verlichting. Het effect is verras send en geeft aan de zaal een levendig perspectief. De sterrenhemel is nu in zwaar-blauw gezet, de deuren en de achterwand zftn met zwart leer, gouden strepen incluis, overtrokken. Door vijf tig stoelen weg te nemen en de stoelen te herplaatsen, werd er meer ruimte voor de toeschouwers gewonnen. Het lag in de bedoeling, het tien-jarig bestaan te vieren met de vertoning van de film „El Cid". Daar is men niet in geslaagd. De film zal op een later tijd stip komen. De directeur, de heer B. van Frank, wil er nu een kompleet opera-feest van maken. Vanaf morgen draait hft „Der Rosenkavalier", een ver filming van een zaal-uitvoering, een week later komt hft met „Die Fleder- maus". Wanneer deze voorstellingen ten einde zftn, wordt in het theater het Todd-A.O.-systeem aangebracht. HAARLEM, 23 maart „Dat u een dodelijk ongeval veroorzaakte is te wij ten aan totale onbekwaamheid uwer zijds om een auto te besturen. Op alle mogelijke manieren heeft u in uw auto tijdens het rijden zitten knoeien. U mist verantwoordelijkheidsgevoel", aldus de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. IÉ. van der Valk Bouman, in zijn requisitoir tegen een 44-jarige concierge uit Amsterdam, die gistermorgen terecht stond. De man was tenlaste gelegd, dat hij op 30 ok tober van het vorige jaar, 's morgens omstreeks half elf, door een onhandige manoeuvre met zijn auto, tenslotte op het erf van een boerderij langs de Ophelialaan in Aalsmeer een driejarig meisje had doodgereden. De officier, die dood door schuld bewezen achtte, vroeg twee maanden gevangenisstraf en vftf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Op de bewuste morgen moet de man, die nog niet in het bezit van een rijbe wijs was, maar wel reeds voor het rij examen na zestig lessen en driemaal gezakt te zijn was geslaagd, op de Ophelialaan door ondeskundig rftden met de rechtervoorwielen in de weg berm zftn geraakt. Hierna moet hij ab rupt zftn stuur naar links hebben om gegooid, waardoor hft ternauwernood een fietsende dame kon ontwijken, de CINEMA PALACE: Wien, wie es weint und lacht, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Gevaarlijke verhoudingen, (volw.). 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dl. 2 en 8 uur. LIDO: Der Rosenkavalier, (14 jaar). Alle voorst. 7.45 uur. De wet der wildernis, (14 jaar). Alle voorst. 2 u. Zo. 5 en 4.15 u. LUXOR: vrij. t.m. zo.: Eddie knapt het op, (14 jaar); ma. tm. do.: De kat (18 Jaar), 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Kennis in de regen, (14 jaar), 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: vrij. t.m. zo.: Oorlogsdrums, (14 Jaar): ma. t.m. do.: Vrouwen en spionnen, (14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Some like it hot (str. volw.), 2.15, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: za. en zo., 7 en 9.15 uur: Julie la Rousse, (volw.); za. 2,30, zo. 2, 4.15 uur: De gevreesde speurder, (14 Jaar); ma. 8.15 uur: De nachten van Cabiria, (str. volw.); do. 8.15 uur: In de schaduw van de Himalaya, (a.l.)- Vrijdag 23 maart Stadsschouwburg. 8 uur: Kennemer Ly- seum met „Woutertje Pieterse" en „Happy and Glorious". Minerva Theater. 8.15 uur: Amsterdams Volkstoneel „De Jantjes". Zaterdag 24 maart Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater „Brieven van een dichter" van Michael Redgrave. Regie Michael Warre. In de hoofdrollen: Caro van Eyck. Loudi Nijhoff, Winnifred Bosboom. Zondag 25 maart Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater „De advokaat van de duivel" van Dore Schary. Regie: Elise Hoomans. In de hoofdrallen: Josephine van Gasteren, An nie Langenatoen, Lo van Hensbergen. Dinsdag 27 maart Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlandse Comedie „Caroline" van W. Somerset Maug ham. Regie: Jan Teulings. In de hoofd rollen: Mary Dresselhuys. Louis Hlensen, Elisabeth Hoytinlk. Maandag 26 maart Stadsschouwburg. 8 uur: Spaans Dans ensemble „Susanna y José" o.a. met „La Verbena", muziek: Breton, Barbieri, Chue- ca. „Fandango de Candil", muziek: Gra- nados. Flamencodansen. Concertgebouw. 8.15 uur: Concert door N. Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, mm.v. Aldo Ciocolhri, plano. Programma: Hindemith, Ravel en Franok. Dinsdag 27 maart Concertgebouw, tuinzaal. 8 uur: Liede- renavond door Franceses Heinéken. Bege leiding: Maarten Bon, plano. Programma: Scarlatti, Vivaldi, Pergolesi, Minerva Theater. 8.15 uur: Concert door het N.PhjO. o.l.v. Henhl Arends, mm.v. Theo Bruins, piano. Programma: Beethoven. Woensdag 28 maart Concertgebouw. 8 uur: Concert door Kon. Liederentafel „Zang en Vriendschap" o.l.v. Jack P. Loory. Werken van v. Ame- rongen. Vrijdag 23 maart Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit: dr. P. H. Esser, „Betekenis van de droom". Café „Den Burcht" Leiden, 8 uur: Pro- paganda-avoad K.VP, Best. Brinkmaan. 8 uur: Kring Haarlem, Wereld Federalisten Beweging: Ir. F. B. Carbaslus Weber over: „Sudan, het land van de zwarten". Zaterdag 24 maart Muziekschool „^Toonkunst", Nieuwe Gracht 41, 8 uur: Kon. Ned. Toonkunste naars-vereniging, afdeling Haarlem e.o.: „De Interpretatie van het lied", optreden van Laurens Bogtman, bariton, en Leendet Huges, piano. Zondag 25 maart Ingang Kennemerduinen, Be: uur: Kon. Ned. Natuurhist. samenkomen voor vogelexcursie Kennemerduinen en het strand. ergweg 9.30 Vereniging, ie naar de Maandag 26 maart Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit, Dick Boer over „Kleurenfotografie voor gevorderden". Rest. Brinkmann. 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhist. Ver., dr. Kurt Walde uit Inns bruck over „Alpenflora en -fauna". Concertgebouw. 8 uur: Stichting „Oog en bril", verkiezing Miss Bril voor Noord- Holland. „De Schuylenburcht", Kleverparkweg. 8 uur: Kath. vereniging van ouders en fa milieleden van geëmigreerden, afdeling Haarlem èn omstreken, bestuursverkiezing, lezing en film, over emigratie en emigratie- landen. Rest, Brinkmann. 8 uur: Filmavond „Sa- toko en haar voddenrapers" ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de missio narissen van Scheut. Dinsdag 27 maart Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit, Paul Chr. van Westering over „De MatthSus Passion". Gebouw St. Bavo. 730 uur: Algemene Bond van Bejaarden, toneelavond toneel- (Advertentie) 100% WOL Grote Houtstraat 62 en 67 Tel. 10657 - 12839 vereniging „De Proveniers" met „Zeeman, pas op". Woensdag 28 maart „Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158, 8uur: Buurtvereniging „Overveen", jaar vergadering en lezing door D. de Vries en H. Bouman over duinen en weilanden in de omgeving van Vogelenzang. Gebouw St. Bavo. 7.30 uur: Algemene Bond van Bejaarden, toneelgroep „De Proveniers" met „Zeeman, pas op". Donderdag 29 maart Jeugdhuis, Donkerelaan, Bloemendaal. 8 uur: Jaarvergadering Christelijke Vrou wenbond, afdeling Bloemendaal, tevens viering 15-jarig bestaan. Ramplaan 26. 6.30 vjn.: Kon. Ned. Na tuurhist. Ver., samenkomen voor een vroe ge vogelexcursie o.l.v. mevrouw Roesink. Maandag 26, woensdag 28, vrijdag 30 maart Jeugdappél, „Nieuw Berkenrode", aula van het Mendelcollege, Krelagehuis, pa rochiehuis In de Amsterdamstraat, jeugd huis Aerdenhout: Bezinningsavonden voor de katholieke jeugd in het kader van het jeugdappél „Reik ver en verrijk". Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg 103. het voormalig woonhuis van de schilder- schrijver Jacobus van Looy. Geopend dag van 10—12.80 en van 18.30—17 uur: zo van 14—17 our. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Geopend van 10—17 uur Zo. 18—17 uur. Teyler*» Museum: Tekeningen Hollandse. Italiaanse, Franse School. Fossielen, his torische natuurkundige Instrumenten, mi neralen, 81-toons Fokker-orgel Geopend Iedere werkdag, beh. maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oude religieuze kunst schilderijen. middel eeuwse Oeeidhouwwerken „andschrttten en kunstnijverheid. Geopend van 10—12.31) uur en van 13.30—17 uur (beh. ma.) Zo en feestdagen van 1417 uur Kunstzaal ,Jn 't Goede Uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerksplein Ex positie van tekeningen van Herman van Tongeren. Geopend van 1018 uur en van 2022 uur. Expositie van grafisch werk van Ruth Fischer t.m. 31 maart. Kunstcentrum „De Ark" t. m. 31 maart tentoonstelling van werden van leerlingen van Studie-atelier von Frihling Hamburg. Vleeshal, t/m 31 maart: Beroepstentoon stelling. Galerie „Uittenhout": tentoonstelling van wenken van Wim Sniiiker, 24 maart15 april. AMSTERDAM, 22 maart De Ita liaanse filmacteur en regisseur Vittorio de Sica is vanochtend een half uur op Schiphol geweest. Het was trouwens niet de eerste maal, „want ik kom wel vaker via deze luchthaven", zo zei hft, „maar ik ben nog nooit in Amsterdam zelf geweest". Met een schots geruit jagershoedje op het hoofd arriveerde De Sica om half elf in het „Caravelle" lftnvliegtuig van Finnair uit Hamburg, waar hft voorbe reidingen heeft getroffen voor de buiten opnamen van zijn nieuwste film „Ge vangenen van Altona" vein Sartre. „Het wordt weer een Carlo Ponti produktie", zo deelde hft mede, „en zoals u weet speelt Sofia Loren er de hoofdrol in. Haar medespelers zftn Maximilian Sohell (broer van Maria Schell) en Fre deric March". Zelf treedt De Sica tegenwoordig niet meer in films op. „Ik prefereer het om de regie te voeren", deelde hft mede. „Ja, ik heb nog deelgenomen aan de te levisie-serie „The four just men. O, die wordt nu hier vertoond? Met succes"? En een brede glimlach van voldoening glftdt over zijn gelaat, terwijl zftn don kerbruine ogen schitteren. Er is een mogelijkheid, dat De Sica in de komende zomer (als) „gevangenen van Altona" gereed is) naar Mexico gaat om daar mét Marlon Brando een film te maken naar een verhaal van Oscar Lewis. Maar dat zal hij eerst nog eens duchtig moeten doorlezen voor hft een beslissing kan nemen. De opnamen in Hamburg (of juister: in de voorstad Altona) beginnen op 9 april. Op 1 april trekt De Sica van Rome al naar Ham burg en hij achtte het niet uitgesloten, dat kort voor 9 april Sofia Loren via Schiphol naar Hamburg zal vliegen. „Dat hangt van de verbindingen af", zei hft. Daarna stapte hft in het vliegtuig dat hem naar Rome bracht. ONDERTROUWD; R. Wilier en I. Rafoé; A. Sikking en A. van Poecke; H. Huijser en J. de Jong. GETROUWD: E. Windsberger en T. Sparrius; L. van 't Hof en E. Koele- mefter. GEBOREN; z. v. H. Akkermans en A. Gmelich Meftling; d. v. A. van der Lugt en J. Strfthis; z. v. D. Nelissen en M. van der Horst; d. v. A. G. van Bakel en S. van Rooften; d. v. A. van der Hoorn en A. Lammerse. OVERLEDEN: A. Berentsen, 61 jr. IJMUIDEN: Vrijdag 23 maart Hoog water: 5 09 en 17.20 uur. Laag water: 0.54 en 13.15 uur. Hoog water: 5.37 en 17.52 uur. Zaterdag 24 maart Laag water: 1.23 en 13.45 uur. linkerwegberm inschoot en de dijk is afgereden. Op het erf van een boerderij beneden de dftk, waar enkele kinderen aan het spelen waren, kwam de wagen gekanteld tot stilstand. Later bleek dat er zich twee kinderen onder de wa gen bevonden. Een ervan, de 3-jarige Maria Jongkind, was toen al aan haar verwondingen overleden. Het andere kind werd lichtgewond. De raadsvrouwe van verdachte, die zeer onder de indruk van het ongeval was, betwijfelde de roekeloosheid tijdens het rftden van de man, zoals het in de dagvaarding vermeld stond. Mr. Van de Schaaf uit Amsterdam meene, dat het gevaarlijk manoeuvreren op de Ophelia laan geweten moest worden aan de slechte weersomstandigheden van die ochtend. Zft wees er met nadruk op. dat de snelheid van verdachte, voor hft de wegberm raakte, niet harder dan dertig kilometer kon geweest zijn. Zft pleitte voor een aanzienlijke strafver mindering, vooral ten aanzien van de ontzegging van de rijbevoegdheid. Uit spraak over veertien dagen. Een 26-jarige bankwerker uit Bever wijk, van Poolse nationaliteit, hoorde een geldboete van honderdenvijftig gul den en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid tegen zich eisen. Hft zou op 16 december 's nachts onder invloed achter het stuur hebben gezeten en na bftna een bromfietser te hebben aange reden tegen een lantaarnpaal zftn op gereden. De bromfietser kon slechts het vege lftf redden door het roittoir op te rijden, waardoor hft lelftk gevallen was en zijn bromfiets beschadigd werd. De jongeman ontkende niet, dat hft tegen een lantaarnpaal was opgereden. Wel echter, dat hij onder invloed zou zijn geweest. Hft had volgens zftn zeg- gen slechts vier glazen bier gedronken. ok de politie-agent gaf op de zitting toe, dat de man geen dronkemansteke nen vertoonde. De officier was ondanks het feit, dat ook hft het onder invloed zftn niet bewezen achtte, niet mild in zijn eis. „Hier is sprake geweest van een grandioze verkeersfoutUitspraak 5 april a.s. HAARLEM, 23 maart Onder de ogen van talloze Haarlemmers is het grote warenhuis aan de Kruisstraat ge reed gekomen, of liever gezegd: uit de grond gestampt. Ijverige handen heb ben dag en nacht doorgewerkt en gis teravond zag het er volgens meele vende toeschouwers, die permanent het trottoir aan de overkant bevolkten niet naar uit, dat „Priba (Nederland) N.V." klaar zou zftn voor de feestelijke opening. Gerustgesteld konden de Haar lemmers vanmorgen echter constate ren dat Priba de strftd gewonnen had. Priba (een afkorting van prix bas lage prftzen) is een volkomen Neder landse N.V., die in 1959 opgericht is met Belgisch kapitaal en een dochter onderneming is van „Priba (België) N.V.". De Priba in Nederland heeft Nederlandse directeuren, Nederlandse inkopers, Nederlandse waren, die afge stemd zftn op de behoeften en eisen van de Nederlandse huisvrouw. Behalve in Haarlem zftn ook in Nijmegen, Tilburg en Apeldoorn Priba-zaken gevestigd, terwijl er plannen voor een dergelijke zaak in Den Haag en Breda bestaan. Het warenhuis in Haarlem telt twee verdiepingen, verbonden door een trap en primeur voor Haarlem een rol trap. Beneden vindt men naast de huis houdelijke artikelen en huishoudtextiel ook afdelingen met dames- en kinder kleding, mode-artikelen zoals tassen en parapluies, speelgoed en bijouterieën. Boven kan de klant zftn keuze doen in een grote en moderne supermarkt, waar in gekoelde toonbanken levensmiddelen, groenten en fruit uitgestald liggen. Een „spectaculair" onderdeel van de super markt is de slagerij. Door een groot raam kan men de verschillende bewer kingen volgen; die een geslachte koe aan een vleeshaak moet ondergaan voordat zft verdeeld over vele kleine pakket jes en verpakt in karton en cellofaan in de vitrine komt te liggen. Andere bijzonderheden in Priba zijn een quick- hak-bar (een soort snelschoenmakerft), een ijs-bar en een snelstomerft. Het wa renhuis is zó ingericht, dat het in twee maal vierentwintig uur omgevormd kan worden tot een volledige zelfbedienings zaak. Het nieuwe warenhuis heeft een ge velhoogte van 11,75 meter en een gevel breedte van 21 meter. De verkoop oppervlakte bedraagt 1648 m2. Het wa renhuis werd ontworpen door het archi tectenbureau Kramer en De Hefter, de bouw werd uitgevoerd door het aanne mersbedrijf Thunndssen uit Heemstede. Honderden huisvrouwen verdrongen zich vanmorgen voor het met vlaggen getooide gloednieuwe pand, waar eens otel „De Leeuwerik" zftn gloriejaren beleefde. Voordat de glazen deuren voor het grote publiek officieel open gingen, was er een korte samenkomst, waarbft de algemeen voorzitter van de „Priba Nederland", de heer Koster, woorden van welkom en dank sprak. Daarna kwamen mr. en mrs. P. (van Priba) in actie, en werd het lint voor de deur van het warenhuis doorgeknipt. De huis vrouwen namen toen spoedig het waren huis in bezit en werden getooid met een bloem, haar geoffreerd door de bloe menmeisjes. ZANDVOORT, 23 maart Het verlies van het gemeentelijk douchebad, bedrijf van Zandvoort is van 1957 tot 1960 ge stegen van f 1314 tot f 3796 per jaar. In verband hiermede wordt aan de raad voorgesteld de tarieven van het badhuis met 10 cent per bad te verhogen. Men verwacht daarvan een meerdere inkomst van f 1000 per jaar. Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chryslei Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Coppei K.L.M Montgomery Waro Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union (Ju Southern Pacific Southern Railway Stand OiJ Ny tidewater Unilever O.S Steel 22/3 47% 42% 56% 77 56% 81% 10 35 62% 56% 38% 40 20% 56% 54% 20% 52% 70% Stemming: verdeeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2