„Zwaarwichtig" tehuis voor Prov. Waterstaat Verzorgingsruimten in hart van het gebouw VISSERS Niet iedereen gelukkig met e Randweg „Geen feest als deel van inwoners schade lijdt l „WEG DOOR AERDENHOUT ALS WATER TOT TANDEN REIKT* Weg-De Ranitz schaadt zeer veel natuurschoon In 1937 al plan voor Randweg Dr. M. J. Prinsen bij opening (ZON)LICHT IN ALLE KANTOREN Niet mals Misnoegen Ontlast Niet voor fietsers VRIJDAG 23 MAART 1962 PAGINA ----- HAARLEM, 23 maart Tus sen de Zijlweg en de spoorlijn Haarlem-Zandvoort staat aan de westzijde van de Westelijke Rand weg een weinig elegant en wat eenvormig gebouw, waarvoor Am sterdammers, zo het in de hoofd stad zou hebben gestaan, al spoe dig een rake volkstypering zou den hebben gevonden. Het is het kantoor van de Provinciale Wa terstaat en Planologische Dienst van Noord-Holland, dat vanmid dag door de commissaris van de koningin, dr. M. J. Prinsen is ge opend. Het gebouw is zestig meter lang, achttien meter breed en on geveer twintig meter hoog. Aan de lange zijden reien zich in vier lagen een enorm aantal ramen aaneen. Zij geven het gebouw iets eentonigs zonder er in te slagen de rechthoekige massa minder „zwaarwichtig" te maken. Mis schien hadden de gevels door een ritmische afwisseling van mate rialen een meer speelse indruk kunnen krijgen zonder dat de na gestreefde reliëfloosheid werd doorboken. Zes bouwlagen Kunstwerken Eerst in tuin Kruisstraat 2 - Haarlem HAARLEM, 23 maart Niet iedereen is volkomen gelukkig met de opening van de Westelijke Randweg. De bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan en de Wil lem de Zwijgerlaan in Overveen bijvoorbeeld, hebben de rust en het fraaie uitzicht in hun buurt zien verdwijnen voor een viaduct. Op slaapkamerhoogte zal nu voor taan voor hen het veelal zware verkeer voorbij trekken, kwalijke geuren achterlatend. Particulier lijden zij schade door de aanleg van deze weg. „Dat is HAARLEM, 23 maart „Men vergist zich wanneer men denkt, dat het provinciaal bestuur staat te trappelen om de weg door het noorden van Aerdenhout aan te leggen. De weg kost dertig mil joen gulden, die uit de provinciale kas zullen moeten komen. Bloe- mendaal en Zandvoort zijn er felle tegenstanders van. Persoonlijk ben ik geneigd te zegen: eerst als het water tot de tanden reikt en de verkeerschaos langer uitstel niet gedoogt zal de provincie tot aanleggen van deze weg over gaan." Deze min of meer gerust stellende woorden sprak vanmid dag de commissaris van de ko ningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen in de Statenzaal van het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem naar aanleiding van de openstelling van het door de pro vincie aangelegde deel van de Westelijke Randweg. de reden, waarom het gemeente bestuur van Bloemendaal niet bij de officiële ingebruikneming van de weg aanwezig zal zijn," ver telde ons burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller. „Wij kunnen moeilijk deelnemen aan een feest om de Randweg, waarvan een aantal van onze bewoners werke lijk schade lijdt." tl »...:wiï.5§ mm mi in ii li in ii mi mui ii ii in ti inn iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin De bouwmeester, prof. ir. H. T. Zwiers uit Haarlem, is zich die een tonigheid van zijn schepping wel be wust. Hij heeft haar verkozen om ver anderbaarheid van indeling van het in terieur mogelijk te maken. Naar zijn mening is die veranderbaarheid slechts te verwezenlijken, wanneer de buiten kant van het gebouw in de gevelindeling daartoe de mogelijkheid open laat. Naar believen kunnen de ruimten langs de tevelwanden nu groter en kleiner wor- en gemaakt, doordat de ramen een betrekkelijk kleine breedte hebben en verder doordat de mogelijkheid aanwe zig is om tussen twee ramen een wand- aansluiting te maken. Trappen, liften, garderobes, toiletten en bergruimten zijn opgenomen in het hart van het gebouw, in een zogenaam de „verzorgende sector", welke van de kantoorruimten aan weerszijden is ge scheiden door een gang. Het voordeel is, dat alle kantoren in ruime mate het daglicht ontvangen en zon, als die in ons land wil schijnen. Ook overigens munt het in alle opzichten degelijk ge construeerde gebouw uit door doelma tigheid tot in allerlei details. Men kan zich afvragen of de functio nele doelstellingen van prof. Zwiers al dan niet dwingend tot de gegeven uiter lijke vormgeving moesten leiden. De beoordeling daarvan is niet aan ons. Wij noteren slechts de indrukken, die men krijgt bij het zien van het zich op die plaats ten opzichte van zijn omge ving sterk opdringende bouwwerk. Het nieuwe kantoor telt in totaal zes bouwlagen: een verhoogd sousterrain, waarin zich onder andere de kantine voor het personeel bevindt, de parterre, drie even grote verdiepingen en een „verkorte" dakopbouw, naar de vorm al evenzeer bewust door de bouwmees ter gekozen ter begrenzing van het volumineuze gebouw in de hoogte. Vol gens prof. Zwiers hebben grote, strakke gebouwen, vooral in ons vlakke land, „ergens" behoefte aan een mildere „skyline". Deze dakopbouw is omsloten door een terras, waar de ambtenaren, die behoefte daaraan hebben, zich tij dens de middagpauze kunnen vermeien in de prachtige vergezichten, die men van daar af op Zuid-Kennemerland heeft. De eentonigheid in de gevel wordt slechts op twee plaatsen doorbroken: namelijk daar waar zich in de westelijke gevelwand de hoofdingang bevindt en aan de zuidzijde waar een uitbouw is gemaakt voor de algemene vergader zaal. De daarop aangebrachte versie ring zal te zijner tijd worden vervangen door een groep van beeldhouwwerken van de kunstenaar J. W. Raedecker. Het is te hopen, dat dit kunstwerk meer boeien zal dan de versieringen boven de korte wanden (aan de noord en zuidzijde) en de hoofdingang, be staande in vergulde provinciewapens. Dat zijn immers toegevoegde ornamen ten, die met de architectuur zelf niets van doen hebben. Het interieur van het gebouw is ver luchtigd met enige kunstwerken. Voor de hal op de begane grond heeft de Bloemendaalse kunstenaar K. Draaisma een mozaïekfries gemaakt, waarvan „water" het thema is. Het geeft op kunstzinnige wijze een verbeelding van de strijd tegen het water en de be heersing en het gebruik ervan door de mens. Mevrouw E. Draaisma-Haije ont wierp een bronzen beeldje, een mens voorstellend uit de beginperiode van de waterbeheersing in ons land. Het is een geschenk van het personeel van de Pro vinciale Waterstaat en de Planologische Vereniging van Noordhollandse Water schappen gegeven: een uitermate ver rassende versiering van de dragende betonkolom in de algemene vergader zaal, waarop naar een ontwerp van de graficus M. C. Escher babylonisch ge tinte decoraties in positief-negatief zijn aangebracht. Het Waterstaatsgebouw is het groot ste kantoorgebouw van Haarlem dat werkruimte biedt aan ongeveer twee honderdvijftig ambtenaren. De bouw kosten hebben rond vier miljoen gul den bedragen, inclusief de kosten voor de bouw van het garagecomplex met twee dienstwoningen tegen de spoor dijk. Mocht uitbreiding ooit nodig zijn dan zal deze aan de noordzijde van het complex worden gerealiseerd. Maar niet in het verlengde van het huidige bouwwerk, „omdat een repe titie van ramen niet eindeloos kan worden volgehouden," aldus prof. Zwiers. De fraaie decoratie op de dragende betonkolom in de vergaderzaal van het gebuow. Zij is gemaakt door de graficus M. C. Escher. Tijdens de openingsplechtigheid, wel ke als gevolg van het grote aantal ge nodigden in de Statenzaal van het Pro vinciehuis aan de Dreef plaats vond, heeft dr. Prinsen een historisch over zicht gegeven van de tot standkoming van het nieuwe kantoor. Al in 1951 kreeg prof. Zwiers opdracht voor het ontwerpen van het gebouw, waarin aan vankelijk alleen de Provinciale Water staat zou worden gehuisvest. In januari 1954 gingen de Staten akkoord met het plan. Besloten werd het gebouw in de tuin van het Provinciehuis te stichten. De bestedingsbeperking gooide evenwel roet in het eten. Gelukkig, mag men achteraf zeggen, want niemand zou zich thans er over verheugd hebben, wanneer het oor spronkelijke plan zou zijn uitgevoerd. „Aan de omgeving van het provincie huis", aldus dr. Prinsen, „zou enorm veel schade zijn toegebracht." Op voor stel van G. S. besloten de Staten op 3 juli het kantoor aan de Zijlweg te bou wen. Dr. Prinsen meende, dat Haarlem zich dankbaar mag verheugen over de schepping van prof. Zwiers. Hij noemde haar een bijdrage tot verfraaiing van het kruispunt van de Zijlweg met de Westelijke Randweg. „Prof. Zwiers is er in geslaagd uiting te geven aan wat in deze tijd leeft door een stijlvol ge bouw te ontwerpen, waarin op uiterst efficiënte wijze de beschikbare kantoor ruimte is uitgebuit." Advertentie) Fraaie kollektie SUÈDE VESTEN, WOLLEN VESTEN en PULLOVERS ZIET ONZE 3 ETALAGES U weet wel, op de hoek bij de brug. HAARLEM, 23 maart De plannen voor de aanleg van de Westelijke Rand weg dateren niet van vandaag of giste ren. Vijfentwintig jaar geleden werd reeds gedacht over een verbinding tus sen de Velser tunnel en Scheveningen, bewesten Haarlem. In 1939 verscheen dan ook een dergelijke weg op het pro vinciale wegenplan van Noord-Holland. De oorlog gooide ook hier roet in het eten In 1955 verscheen de weg opnieuw op het „Beheersplan voor provinciale wegen". In datzelfde jaar besloot de minister van Verkeer en Waterstaat tot aanleg van het gedeelte Wagenweg-Zijl weg. Dit 3400 meter lange traject kon op 1 juli 1958 in gebruik worden genomen. In 1957 had de provincie intussen besloten tot de aanleg van het gedeelte Zijlweg- Heussensstraat, een traject van 1800 meter lengte dat twee spoorlijnen en enkele belangrijke verkeerswegen kruist. In maart 1960 werd met de aan leg begonnen, al waren de spoorwegen al eerder begonnen met de uitvoering gedeelte Zijlweg-j betreft: met twee rijbanen van 7.25 me ter breedte elk. Dit weggedeelte heeft ruim 7,5 miljoen gulden gekost. Het grootste kantoorgebouw imn Haar lem is thans het nieuwe kantoor van de Provinciale Waterstaat en Planologische Dienst van Noordholland. Het is ge bouwd naar een ontwerp van prof. ir. H. T. Zwiers en staat aan de westzijde van de Westelijke Randweg, tussen de Zijlweg en de spoorlijn Haarlem-Zand voort. Volgens het gebruikelijke ritueel bij gebrek aan een lint werd een over de weg gespannen stuk serpentine doorgeknipt namen gistermiddag enkele honderden leerlingen van het Triniteitslyceum aan de Zijlweg op eigen houtje het gedeelte van de vandaag officieel geopende Westelijke Randweg in gebruik. Onder luid gejuich reden zij op hun fiets vanaf de Zijlweg naar de Kleverlaan. Niemand kon eigenlijk vertellen wat de preciese beweegreden van de „officiële" opening was. Over de weg-De Ranitz, het alterna tief dat Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Zandvoort en Haarlemmermeer hebben gekozen, zei dr. Prinsen, dat het provinciaal bestuur daarvoor niet uitgenodigd zich niet ai te veel zor gen maakt over het beraad van deze vijf gemeenten. „Als de provincie de aanleg van deze weg zal moeten be talen en wie zou liet anders willen doen? zal men toch moeten aanvaar den, dat ook zij er iets in te zeggen wil hetvben." Dr. Prinsen was niet mals in zijn kritiek op het door de vijf gemeenten uitgezette tracee van de weg-Di „Het. ontziet wel het weg-De Ranitz. Bloemendaalse landschappelijk schoon, maar gaat ri- foureus voorbij aan de belangen van e Amsterdamse Duinen en de landgoe deren „Leyduin" (sinds kort eigendom van de provincie Noord-Holland, red) en „Groenendaal". Hü releveerde de kritiek van het ANWB-blad „Toeristen Kampioen", waarin staat, dat het een misvatting is te menen, dat de weg-De Ranitz een verbetering zou zijn. Dr. Prinsen merkte nog op, dat in een dichtbevolkt land wegen niet meer zijn aan te leggen zonder dat daardoor emi nente belangen worden geschaad. „El ke keus heeft nadelen". Eerder had dr. Prinsen de moeilijk heden gememoreerd, die zich hebben voorgedaan bü de aanleg van het pro vinciale gedeelte van de Westelijke Randweg. Vooral de kruising bij de Kleverlaan heeft veel opschudding ver oorzaakt. „De Haarlemse pers heeft herhaaldelijk voor de hier bestaande gevaren de aandacht gevraagd en voor de aanleg van een ongelijkvloerse krui sing gepleit. Het is echter gemakkelijker in ae krant op een ongelijkvloerse krui sing aan te dringen dan de verantwoor delijkheid voor de aanleg ervan te ne men. Men dient te bedenken, dat als gevolg van de ontzaglijke toename van het verkeer het aantal wenselijke ongelijkvloerse kruisingen ontelbaar is. Wil men de wegenbouw niet onbetaal baar maken dan zal men hoe onaan genaam ook risico's moeten nemen." Do verkeersHchten vormen een rede lijke bescherming van het verkeer, waarvan zelf ook de nodige waakzaam heid mag worden verwacht, meer dan nu vaak aan de dag wordt gelegd. Niet geringer zijn de moeilijkheden geweest met het viaduct over de Julia- nalaan, waarmee de provincie zich het misnoegen van Bloemendaal op de hals heeft gehaald. Bloemendaal was, zo men zich herinneren zal, voorstander van een verzonken Jcuip in het verleng de van de Waldeck Pyrmontlaan en Willem de Zwijgerlaan. Een oplossing, die aanzienlijk duurder was: vier mil joen gulden meer. „Deze kosten waren voor de provincie onoverkomelijk", al dus dr. Prinsen. Nadat het uitgebreide gezelschap zich naar de kruising van de Klever- laan met de Westelijke Randweg had begeven heeft dr. Prinsen daar ci> verkeerslichten in werking gesteld. Toen hij op een knop drukte sprongen de lichten op de Westelijke Randweg op „groen". Vanaf dat moment was de nieuwe Noord- Zuid-verbinding om de bebouwde kom van Haarlem heen voor het verkeer opengesteld. Op deze foto, die gemaakt werd vóór de openstelling, is heel goed te zien hoe de Westelijke Randweg dwars door een tamelijk riant deel van Overveen gaat. Op de voorgrond het viaduct in de spoor lijn Haarlem-Zandvoort. Overigens kon hij zich best voorstel len, dat de provincie gelukkig is met deze randweg, die immers een lang ge koesterde wens is. „De weg doorsnijdt een stukje Overveen, maar van Bloe- mendaals gebied kunnen we er niet op komen. Hoe dat moet gaan met het politietoezicht en met het schoonhouden van de weg op Bloemendaals gebied, is nog niet uitgezocht. Het is misschien het beste, als Haarlem dat maar op knapt." Voor het overige heeft Bloe mendaal weinig met de weg te maken. De bevolking reist vooral in de oost west-richting, terwijl de weg noord-zuid ligt. Met Jan Bomans, die zich als par ticulier en weggebruiker nogal eens heeft bezig gehouden met verkeers- vraagstukken, was burgemeester Pee reboom Voller het eens, dat de Rand weg de weggebruiker wel eens een ver keerde indruk kan geven. De weg is JAN BOMANS .aantrekkelijk. immers in de eerste plaats bedoeld als regionale verbindingsweg met zoveel mogelijk aansluitingen op het plaatselijk stratennet. Maar de randweg heeft de allure gekregen van een auto-snelweg en dat zou de automobilist wel eens ertoe kunnen verleiden om zijn snelheid op te voeren. Maar daarvoor is de rijksweg beoosten Haarlem bedoeld. DR. D. H. PEEREBOOM VOLLER geen feest G. ENDLICH .veiligheid. Voor de chef van de Haarlemse ver keerspolitie, hoofdinspecteur G. End- lich, is het grote voordeel van de open stelling. dat het verkeer in de binnen stad waarschijnlijk in belangrijke mate ontlast zal worden. Vooral het zware wegverkeer dat niet in Haarlem moet zijn, zal nu deze uitstekende doorgaande verbinding kiezen. Dat zal te merken zijn aan de drukte op het kruispunt Korte Verspronck weg -V erspronck weg waar men hoopt de verkeer-regelende agent te kunnen terugtrekken. Maar het zal zij het in wat mindere mate ook merkbaar zijn bij de Verspronck- brug en op de kruising van Zijlweg en Zijlsingel, omdat heel wat verkeer tot nu toe de noord-zuid-route over de Leidsevaart koos. Waarschijnlijk zal het voortaan de Westelijke Randweg nemen. Voor de Haarlemse verkeerspolitie be tekent de Randweg overigens wel extra werk: tijdens de spitsuren zullen de ver keerslichten op de kruising Randweg- Zijlweg en voorlopig ook Randweg-Kle verlaan met de hand moeten worden ge regeld. Maar hoofdinspecteur Endlich heeft het er graag voor over, wanneer het leidt tot een verbetering van de verkeerssituatie in de binnenstad. Als gewoon weggebruiker vindt Jan Bomans het jammer, dat de Westelijke Randweg tussen de Wagenweg en de Zijlweg niet toegankelijk is voor fietsers en bromfietsers. In toeristisch opzicht acht hij de weg een aanwinst, omdat hij landschappelijk enkele bijzonder aar dige doorkijken heeft opengelegd. Hij zou het daarom toejuichen, wanneer langs dit gedeelte van de weg zo spoe dig mogelijk een fietspad en een voetpad zouden worden aangelegd. De beveiliging van de we,j acht hoofdinspecteur Endlich vooralsnog vol doende. Jan Bomans vraagt zich zelfs af of er niet teveel beveiligd is. Hij is met name van oordeel, dat de voet gangers met hun zebra's bepaalde voor delen hebben gekregen, die de andere weggebruikers moeten missen. Die ze bra's geven de voetganger een gevoel van zekerheid, waardoor hun waak zaamheid wel eens zou kunnen vermin deren. „Waarom zou een voetganger niet gewoon kunnen wachten tot de rij weg vrn is?" vraagt Jan Bomans zich af. Hoofdingenieur Endlich tekent daar bij aan, dat het voor de voetganger moeilijker geworden is de Delftlaan over te steken, nu de maximum snel heid daar tot 50 km per uur is terug gebracht. Er zullen nu minder ..gaten in de files auto's vallen, waardoor de voetganger kan oversteken. Maar Jan Bomans en hoofdinspecteur Endlich zijn het erover eens, dat het ruime uitzicht op het omringende verkeer de veilig heid op de randweg zeker ten goede zal komen. En voor het overige moet men afwachten, hoe het verkeer op de Weste lijke Randweg zich ontwikkelen zal en hoe de weggebruikers deze weg zullen gaan gebruiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3