Breda's nieuwe bisschop: de moderne zielzorger Mgr. G. H. DE VET vóór alles man van de praktijk Ook Statenverkiezingen zijn belangrijk D I A V lm OBECOv Vaarwel (met spijt) aan bedrijfsapostolaat GEERVLIET Inkt 12.90 Peek^Cloppenburg Benoeming wekt enthousiasme in geheel diocees ,/t Is nog nïks hoor gewoon Gerrit 9 zeg maar de basis van uw belegging fris en verkwikkend als het voorjaar is de natuurzuivere ICING In Noordwijk 81-jarige bromfietser dodelijk verongelukt ^NHOORTOESTELLEN S)HOORBRILLEN v/ OORHANGERS 100-jarige in Bolsward Wrak met granaten wordt opgeblazen Jongetje verdronken Mr. G. W. TOEBES in Algemene Rekenkamer? deze zaterdag HERENMODE-TIP 16 9o Rechtvaardigheid van ontslag betwist VRIJDAG 23 MAART Mi PAGBIA 5 (Van onze Brabantse redacteur) BREDA, 23 maart De nieuw benoemde bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, wilde gister middag de monseigneurstitel nog niet horen, ,,'t Is nog niks hoor, zeg maar gewoon Gerrit," lachte hij toen hij voor de zoveelste keer de telefoon aannam. De deur van zijn woning aan de Delpratsingel is na vijven haast niet meer dicht geweest: bezoekers, telegram men en bloemstukken stroomden voortdurend toe. Het werd een merkwaardige receptie. De nieuwe bisschop, wiens benoeming wij in een groot deel van onze oplage van gisteren reeds meldden, liet iedereen in de suite, drukte handen, vroeg zijn huishoudster koffie rond te brengen, poseerde voor de fotogra fen in alle gewenste standen en ging met de journalisten aan de ronde tafel zitten om te zeggen wat hij in dit stadium zeggen kon. „Maar ik mag af en toe wel naar de telefoon, hè? Ik vind het an ders zo sneu voor die mensen." En dan, met de hoorn in de hand: „Aalmoezenier De Vet." „Beetje bidden" Grote dienst D. BARON MACKAY OVERLEDEN TRICOT NYLON SHIRTS Tricot nylon de Luxe Politieman voor Centrale Raad van Beroep MGR. G. DE VET Onwillekeurig vragen wij ons af hoe deze volmaakt ongedwongen pries ter het bisschoppelijk paars zal dragen. Hij heeft niets van statie en is wars van alle pompa, daarvoor is hij veel te veel realist. Zonder de theorie te ver- Waarlozen is hp vóór alles een man van de nuchtere praktijk. Als hoofd-aalmoe- zenier van het Bedrijfsapostolaat heeft hp jarenlang midden tussen de men sen gestaan. Hij verstaat de taal van de arbeiders en hp spreekt haar als het moet bovendien. „Je kunt niet altijd in Êarlementaire termen spreken^', zegt p terloops. Ook in het interview ge bruikt hp niet altijd salonformuleringen, llllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllimilllllllllllill niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii maar hp weet wel duidelijk te zeggen wat hp bedoelt. „Dat kunt u zo natuur lijk niet in de krant zetten", werpt hp er af en toe tussendoor. Het bedrijfsapostolaat is in tien jaar tijdis een stuk van zijn leven geworden. Hij zal het werk met sipijt vaarwel zeg gen, maar hij hoopt dat hij ook als bisschop het contact zal kunnen bewa ren met de gelovigen. „Mijn grote zorg is, permanent wegen te zoeken om dicht bij de mensen te blijven", zegt hij. Ja, hij realiseert zich dat het ambt hem met isolement bedreigt. Hp heeft niet geaarzeld ja te zeggen, „maar natuur lijk is dit iets wat je niet zoekt. Het enige wat ik zoek is verantwoordelijk heid. Dit ambt is niet alleen maar een functie in de Kerk, maar iets wat met 1e hele leven is verweven". Mgr. De Vet is echt de moderne ziel zorger de pionier van het bedrijfs apostolaat een man die nieuwe pastorale wegen zoekt en bewandelt. Hp wijst er zelf op dat hp drie jaar langer categoriale zielzorg heeft be oefend dan gewone zielzorg. „Toch ben ik altijd heel graag kapelaan geweest", laat hij er onmiddellijk op volgen. Dat was in Westdorpe in Zeeuws- Vlaanderen toen, in de jaren 1943- 47, al sterk geïndustraliseerd. In 1947 werd hij kapelaan in de kathedraal in Breda en in 1951 volgde zijn benoeming tot bedrijfsaalmoezenier. Hij was de eerste in het diocees en later, toen het werk zich uitbreidde, werd hij hoofdaalmoe zenier. In de jaren 1953-'56 was hij voort aalmoezenier van het maatschappelijk werk en directeur van de Katholieke Actie. Als wij vragen wat hij zijn dio- cesanen zou willen zeggen, is het ant woord: „Ik zou hen willen vragen dat zij een beetje voor mij willen bidden in deze dagen". Hij mag zijn eenvou dige spontage manier van doen in de plotselinge storm hebben bewaard, zijn trillende vingers verraden toch enige nervositeit. Zelf was hij al een week op de hoogte maar hij moest het nieuws geheim houden tot het consistorie van gisteren in Rome. Even toonde hij een schrikreactie, toen een journalist hem enkele dagen geleden vroeg wanneer hij langs kon komen voor een interview. Maar hij beheerste zich onmiddellijk. Hp merkt toen al gauw dat er van een „lek" geen sprake was. Dat hij „hoog op de lijst stond" was allang een publiek geheim. Wanneer de bisschopswijding zal zijn, kan hp nog niet zeggen. Waarschijnlijk kort na Pasen, mag men aannemen. Wel geeft hij tegen zpn aanvankelij ke bedoeling in zijn wapenspreuk vrij: In Gratia Dei, in de genade van God„want zeker in dit werk zijn we afhankelijk van God en Zijn gena de, om verder te kunnen leven en ons leven te geven, als dat kan". Mgr. De Vet hoopt ook in de toe komst te blijven publiceren. Hij is vast medewerker van het bisdomblad Onder weg „het is een grote preekstoel" en voorts heeft hij tal van publika- ties doen verschijnen over moderne zielzorgproblemen. Het bericht van de benoeming werd ruchtbaar in de vroege namiddag. Onmiddellijk werd de nieuwbenoem de bisschop toen uitgenodigd in de kring van het Nederlands episco paat, dat met de kardinaal aan het hoofd in Den Bosch in vergadering was. Hij arriveerde daar samen met mgr. Baeten en werd er hartelijk verwelkomd. Vermoedelijk heeft hij daar de Bossche koek gekregen, die later in zijn huis bij de gelukwensen lag Helaas hebben zijn ouders de benoe ming niet mogen beleven. Mgr. De Vet stamt uit een looiersfamilie. Zij vader leidde de leerfabriek in Gilze, die nu onder leiding staat van een broer van de nieuwe bisschop. Een andere broer is als Capucijn werkzaam in Medan, de derde is arts in Wouw. Verder heeft hij twee zusters, van wie de jongste maatschappelijk werkster is in Gilze. De benoeming heeft in het diocees uit bundig enthousiasme verwekt. Het nieuws verspreidde zich in een oogwenk door heel het bisdom. In Breda werd het verkondigd door de klokken van de kathedraal en door de vlag aan de ge vel van het bisschoppelijk paleis. Mgr. De Vet zal met zijn 44 jaar de jongste residerende Nederlandse bis schop zijn. Hij is de zevende bisschop van Breda sinds het herstel van de hiërarchie in 1853. (Advertentie) e provinciale besturen mogen zich niet in een overmatige publieke belangstelling ver heugen. Zij staan daarin ten achter bij het Rijk en de gemeenten. Het landsbestuur heeft in menig opzicht een direct voelbare invloed op het wel en wee van de burgers; men denke maar eens aan de heffing van belastingen, het bestuursbeleid, de woningbouw, de dienstplicht en het onderwijs. Bij de gemeenten speelt het locale aspect een belangrijke rol. De gemeentenaren kunnen de resul taten van het gemeentelijk beleid met eigen ogen aanschouwen. Bij de raadsverkiezingen spelen, voorname lijk in de kleinere gemeenten, ook persoonlijke verhoudingen een be langrijke rol. Men zou kunnen zeggen dat de pro vincies te groot zijn voor het servet van de locale belangstelling en te klein voor het tafellaken van de za ken, die van landelijke betekenis zijn. De verkiezingen voor de Provin ciale Staten zijn echter van nauwe lijks geringere betekenis dan die voor de gemeenteraden en de (Advertentie) De nieuwe bisschop kan onmogelijk een program aankondigen. Wel kan hij zeggen, dat de zielzorg en het zielzorgbeleid op de eerste plaats ko men. „U kunt zeggen, dat ik van het bedrijfsapostolaat uit heel sterk op het pastoraat ben gedrongen. Door mij dit werk op te dragen heeft mgr. Baeten mij een grote dienst bewezen. Als kapelaan had ik al gro te interesse in de zielzorg, maar het bedrijfsapostolaat heeft mij in een heel aparte problematiek binnenge bracht. Van daaruit heb ik nog al veel nagedacht over de zielzorg. Van het bedrijfsapostolaat ben ik ook het centrale team voor beroepsker- stening gekomen van prof. Teilegen. Paar heb ik veel geleerd wat in het pas toraal centrum al gestalte kon krijgen ln gesprekken met beroepspsychologen artsen uit de stad Zo kreeg ik een klein beetje feeling voor de problema tiek in de zielzorg. Er zijn heel veel zaken die we echt zullen moeten bekij ken en die niet aan een tafel geboren Worden. Op deze basis hoop ik verder *e kunnen gaan. Je kunt ook geen ver raad plegen aan je persoon", zo voegde "u er aan toe. DEN HAAG, 23 maart In d eouder- dom van 84 jaar is in Soest overleden oud-burgemeester D. Baron Mackay. De overledene werd 17 maart 1878 in Winterswijk geboren en was een zoon van het vroegere Tweede-Kamerlid Th. Baron Mackay, die tal van jaren presi dent van de Rekenkamer is geweest. Van 1917 tot 1931 was hij burgemees ter van Medan, daarna van Enkhuizen en Meppel. De heer Mackay heeft zich met name ingespannen voor de belangen van de Zuiderzeevissers. Hij was voorzitter van de schippersvereniging Schuttevaer. De heer Mackay was officier in de orde van Oranje Nassau en drager van het kruis van verdienste van het Neder- landsche Roode Kruis. NOORDWIJK, 23 maart Gisteravon omstreeks zes uur is de 81-jarige heer J. van Leeuwen in Noordwijk dodelijk verongelukt. Hij reed met zijn brom fiets de St. Jeroenstraat in, toen van links een andere brommer naderde die hem geen voorrang verleende. De heer Van Leeuwen begon te slingeren en reed toen tegen de zijkant op van een vracht wagen, die juist de St. Jeroenstraat uit kwam. De heer Van Leeuwen een bekend stalhouder in Noordwijk moet op slag dood zijn geweest. (Advertentie) -V diverse merken Koningstraat 11 - Haarlem A Telef. 16171 BOLSWARD, 23 maart Gisteren vierde hier mevr. M. T. E. Giezen- Heijer, die wordt verpleegd in het rust huis „Zonnehoek", haar honderdste verjaardag. Van haar twaalf kinderen zijn er nog negen in leven. Het echt paar Giezen-Heijer is 73jaar ge trouwd geweest: de man is enkele ja ren geleden overleden. Mevr. Giezen heeft een nakomelingschap van meer dan honderd personen. De uitgebreide familie hield ter ere van de verjaar dag gisterer een reünie. WENEN, 21 maart Herbert von Karajan stond vanavond aldus be richt Die Welt voor het eerst na het conflict weer aan de lessenaar. Het applaus van de Weners was niet fre netiek, maar wel hartelijk en bijna kameraadschappelijk en er wilde nau welijks een eind aan komen. Hij dirigeer de een Italiaanse opvoering van de Aida Na afloop verscheen hij met de zangers en zangeressen voor het doek met een nieuw modesnufje. Bij wijze van avondkleding droeg hij een wit smokinghemd met witte bretels in plaats van een jasje. DEN HAAG, 23 maart Mr. H. Th. Schaapveld, laatstelijke ambassadese cretaris te Theheran, zal in dezelfde hoedanigheid worden tewerkgesteld bjj de permanente missie van Nederland bij de V.N. te New York. VLISSINGEN, 23 maart In de mon ding van de Westerschelde, ter hoogte van Cadzand, is een bergingsbedrijf be gonnen aan een buitengewoon gevaar lijk karwei: het opruimen van het wrak van het Britse schip „Fort Maison- neuve", dat in zijn ruimen en op de dekken een grote hoeveelheid oorlogs materiaal heeft, waaronder negenhon derd ton granaten. Het schip maakte deel uit van een geallieerd konvooi, dat einde 1944 materiaal en proviand voor de troepen wilde aanvoeren via de haven van Antwerpen, die toen pas was veroverd, het liep echter op een mijn en zonk. Het schip wordt opgeruimd met springladingen, die tot ontploffing worden gebracht; zo schiet men het wrak weg tot een diepte van veertien meter. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat bij dit springen ook een deel van de 'ading granaten ex plodeert. De belangrijkste voorzorgs maatregel is in dit verband, dat de mannen van het bergingsbedrijf, voor dat zij de lading tot ontploffing bren gen, ervoor zorgen, dat zjj tenminste een kilometer uit de buurt van het wrak zijn. Prof. Van de Woestijne, sedert 1942 als economisch adviseur verbonden aan een accountantskantoor, is onlangs be noemd tot hoogleraar in de economie aan de technische hogeschool te Delft. Hij publiceert onder meer in „Econo- misch-Statistische Berichten" en „De Economist." Tweede Kamer. Op tal van terrei nen van het maatschappelijk leven oefenen de provincies een belang rijke invloed uit. Te denken valt hierbij aan de gezondheidszorg, de aanleg en verbetering van wegen, de bevordering van de industrialisatie, het planologisch beleid (dat bepalend kan zijn voor de groei en de ontwik keling van gemeenten en grote ag glomeraties), de behartiging van culturele belangen, enzovoorts. Een bijzonder aspect van de aan staande Statenverkiezingen is nog, dat de nieuw te kiezen Provinciale Staten zullen kunnen werken onder de op 12 februari jl. in werking ge treden nieuwe Provinciale wet en van die gelegenheid is gebruik ge maakt om enkele belemmeringen voor de activiteit van de provinciale besturen uit de weg te ruimen. Zo is vervallen het voorschrift, dat de Provinciale Staten maar tweemaal per jaar in gewone zitting bijeen mo gen komen (voor een buitengewone zitting was de voorafgaande toe stemming van de Kroon nodig) voorts wordt het toezicht van de Kroon op de besluiten van de Pro vinciale Staten beperkt tot het voor schrift van Koninklijke goedkeuring op besluiten betreffende geldlenin gen, de provinciale begroting en re kening en de verordeningen betref fende de waterstaat. Aan de nieuwe Staten thans de taak om van de gegeven ruimere armslag gebruik te maken door een voortvarend, initiatiefrijk op het be lang van de eigen provincie gericht beleid. Is op de eerste woensdag van juni aanstaande de Provinciale Staten als hoogste bestuursor gaan van de provincie hun werk zaamheden beginnen, staan zij aan stonds voor een hoogst belangrijke bestuursdaad: de benoeming van zes leden van het college van Gedepu teerde Staten. Weliswaar zijn de Provinciale Sta ten het machtigste bestuursorgaan van de provincie zij hebben met betrekking tot de regeling en het be stuur van de provinciale huishouding alle bevoegdheden, voorzover de wet die niet aan de Commissaris der Ko ningin of Gedeputeerde Staten heeft toegekend en zij maken de verorde ningen, die zij in het belang der pro vincie nodig oordelen het college van Gedeputeerde Staten heeft ech ter de grootste invloed op de gang van zaken in de provincie. En het is ontegenzeggelijk dat invloed in vele gevallen van grotere beteke nis kan zijn dan macht. De samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten is groten deels bepalend voor de richting, waarin het provinciaal bestuursbe leid zich in de komende vier jaren zal ontwikkelen. Aan Gedeputeerde Staten is namelijk het dagelijks be stuur van de provincie opgedragen; zij zijn belast met de voorbereiding en de uitvoering van de besluiten van de Provinciale Staten. Alvorens een voorstel te doen, winnen zij de adviezen in van de aangewezen des kundige instanties. Is hun standpunt eenmaal in een voorstel vastgelegd dan is het, vooral wanneer het inge wikkelde en veel voorbereiding vra gende zaken betreft, voor een college als de Provinciale Staten bijkans on doenlijk om daarin nog ingrijpende wijzigingen t° brengen. Men denke hierbij bijvoorbeeld aan de vaststel ling van streekplannen. Gedeputeerde Staten oefenen ook grote invloed uit op de gemeentebe sturen. De gemeentebegroting en veel belangrijke besluiten van de ge meenteraden behoeven hun goedkeu ring. Dit goedkeuringsrecht kan op verschillende manieren gehanteerd worden; het kan leiden tot een be voogding van de plaatselijke bestu ren en daardoor de gezonde gemeen telijke activiteit belemmeren. Maar Gedeputeerde Staten kunnen als uit gangspunt voor hun goedkeuringsbe- leid ook nemen het standpunt, dat de gemeenteraden op de eerste plaats hebben te beoordelen wat in het be lang van de gemeente nodig en wen selijk is. Een ruim inzicht op dit punt van Gedeputeerde Staten kan eerder leiden tot het stimuleren dan tot het afremmen van de gemeentelijke ac tiviteit. In dit licht bezien, hebben de ver kiezingen voor de Provinciale Staten ook grote betekenis voor de gemeen ten. Tenslotte: de verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben ook lands- politieke betekenis, omdat de leden van de Staten de leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal kiezen. Dit aspect geeft een staatsrechtelijke grondslag aan de verkiezingspropa- In hat ganse etablissement waren slechts twee mensen aanwezig, de waard en ik. Hij zat achter zijn tapkast met verholen blikken naar mij te kijken, ik sloeg hem, gezeten aan mijn tafeltje tersluiks gade; want totale onverschilligheid is in zo'n situatie niet mogelijk. Daarvoor moet je in een stadion met zestigduizend mensen wezen. Aan de wand tikte vermanend een klok. En het ging er alleen nog maar om wie het eerst het woord zou ne men. In dit geval was hij het. Ik wilde net opmerken, dat de lente maar niet wilde komen, toen hij de stilte door brak en zei: „Mijnheer, mag ik U een vraag voor leggen?" Een verontrustend begin, moet ik zeggen, want ineens voorzie je allerlei huwelijksmoeilijkheden. Nochtans ant woordde ik: „Allicht". „Mag je", vroeg hij met enige plech tige nadruk „mag je ook met rode inkt schrijven?" Het leek mij geen probleem en ik antwoordde dus opgelucht: „Zeker wel". Maar hij had er kennelijk geen vrede mee. En, trouwens, toen ik er eens goed over na ging denken zag ik ook ineens verschillende bezwaren tegen rode inkt. „Ja, kijk eens", zei ik dus „ik weet natuurlijk niet hoe het precies zit. Rooie inkt is altijd geoorloofd, maar in geval van een officieel document moet het misschien wel blauwe wezen". „Het gaat niet om een document", antwoordde hij, ietwat stuurs. „Nou dan mag het", besliste ik, „rooie inkt is altijd goed. Ik had natuurlijk moeten vragen: waar gaat het dan wel om, maar je weet nooit in wat voor verwarrende indiscreties je je dan weer begeeft. Ofschoon ik hem niet meer aanzag voor een liefdesbrief. De stilte trad op nieuw in. Hij keek argwanend naar mij, en ik, af en toe, geïntrigeerd naar hem. Ik begreep dat hij worstelde met een verschrikkelijke problematiek. Huisbazen, vergunningen en echtschei dingen tuimelden in dit verband ver ward door mijn brein. Toen vermande ik mij en ik riep ferm: „Mag ik nog een glaasje inkt van U?" HAARLEM, 28 maart De SVr-jange Steffie Somers is hier gisteren in 3e Spoorsloot langs de Stephensonstraat verdronken. De jongen had omstreeks 1 uur de ouderlijke woning verlaten; la ter in de middag is men hem gaan zoe ken. De vader en grootmoeder vonden het lichaam om half zeven in de sloot (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 maart Mr. G. W. Toebes, directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, komt als eerste voor op de lijst van aanbevelin gen, die de Algemene Rekenkamer bij de Tweede Kamer heeft ingediend ter vervulling van een vacature onder de plaatsvervangende leden van de Reken kamer. Advertentie) H 'n Goede tip voor mannen met smaak: v.olmaakt ventilerende tricot nylon shirts, die absoluut nooit gestreken hoeven te worden. Perfecte modellen met Truon-boord uit één stuk. Ze gaan extra lang mee! Tricot nylon super NU OOK IN HET WINKELCENTRUM AMSTELVEEN ganda van de politieke partijen, die de Staten-verkie.;ingen aangrijpen om te betogen, dat daardoor tevens het oordeel van het Nederlandse kie zersvolk wordt gevraagd over het in de afgelopen drie jaren gevoerde re geringsbeleid. Inderdaad: de Staten verkiezingen krijgen daardoor een betekenis welke boven die van het provinciaal belang uitgaat. Met na me zal dan onder meer ook kunnen blijken in hoeverre de Partij van de Arbeid er in is geslaagd om, on danks de voor grote groepen der be volking onmiskenbaar toegenomen welstand, toch een psychose van on tevredenheid te wekken. Dit alles stelt nog weer eens in het licht, dat het vervullen van de stem plicht op 28 maart a.s. niet is het vervullen van een formaliteit, maar een daad van burgerschap welke men naar eer en geweten zal dienen te stellen. Advertentie) Het zojuist versche nen jaarverslag over 1961 zullen wij op uw verzoek gaarne koste loos toezenden. Gaarne ontvang ik uw jaarverslag 1961 NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Aan: ROBECO, Postbus 973, Rotterdam UTRECHT, 23 maart Voor de cen trale raad van beroep diende gisteren het appèl van de heer J. M. S., hoofd agent bij de gemeentepolitie te Hel mond, tegen het hem door de burge meester gegeven ontslag wegens on geschiktheid. Aanleiding tot deze strafmaatregel war volgens appellant gelegen in het feit, dat hij had verzuimd op een dag in oktober van het vorig jaar het ver keerslicht aan de Veestraatbrug, dat op onveilig stond, op groen te zetten, voor de auto van de burgemeester die dit kruispunt naderde. Aanvankelijk werd hij gestaft met een terugstelling in functie, later volgde schorsing en nog weer later ontslag op grond van „onjuiste instelling voor de politie en karaktereigenschappen' De verdediger van de hoofdagent mr. P. Habets uit Maastricht bestreed de toegepaste strafmaatregel aan de hand van gunstige rapporten, die o.a. door de hoofdcommissaris van politie in Tilburg en door de gemeentearts van Helmond waren verstrekt. Hij zag in de maatregel tegen de heer S. een vorm van discriminatie, gebaseerd op vooroordeel van de burgemeester en de commissaris van politie te Helmond. Hij concludeerde tot nietigverklaring van het ontslagbesluit. De gemachtigde van de burgemees ter mr. H. Berger, bestreed dat er van persoonlijke rancunes van burge meester en commissaris sprake was. Hij betoogde dat de wijze van dienst vervulling van de betrokken hoofd agent tot op de hem toegepaste straf maatregel had geleid. Uitspraak volg* volgt 12 april.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5