Grote volksmassa sontevreden over politiek van Frondizi IJdele ex-dictator wacht in Madrid op zijn kans SI Referendum over Algerije OOK COMMUNISTEN ACHTER DE GAULLE ,Laat president zijn speciale bevoegdheden gebruiken mmn - „Techniek en Leven" D Nieuwe smaak E223witte tanden SCHOK IN BUENOS AIRES EN WASHINGTON „Doe-het-zelf"-verlithting in Walsoorden yisfr 1 hsËmMÊÈm7 Oproer in Scheveningen Verdienstelijk Stichtenaar trekt zich terug m Te laat? DE KUUR TE Drie eeuwen oude boerderij afgebrand Prins Bernhard terug VRIJDAG 23 MAART 1962 PAGINA 7 (Van een redacteur) De decamisado's van Argen tinië, de hemdlozen die tien jaar geleden een godin-op- aarde maakten van de schone Evita Peron, hebben zondag aan de stembussen gesproken, en de weergalm daarvan heeft niet al leen in Buenos Aires, maar ook in Washington vele democratische politici de schrik van hun leven bezorgd. De grandioze verkie zingsoverwinning van de pero- nistische partijen, die onmiddel lijk de zoveelste crisis in het poli tieke leven van Argentinië ver oorzaakte, kwam voor vrijwel iedereen volkomen onverwacht. Misschien stonden de peronisten zelf er nog het meest van te kijken, evenals hun verbannen leider, Juan Peron, die in Madrid ongestoord geniet van de gast vrijheid, die generalissimo Franco in zo ruime mate voorhanden heeft voor rechtse extremisten van allerlei slag, of ze nu Salan of Peron heten. SPA MONOPOLE, S.A. Naar de afgrond voor uw gezondheid en uw genoegen een heerlijke thee een lekkere koffie wordt bereid met SPA REINE (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 23 maart Het cen traal comité van de Franse com munistische partij heeft gister middag de teksten goedgekeurd van een oproep tot de partijleden en de kiezers om Ja te stemmen bij het 8 april te houden referen dum. Het is de eerste keer dat de communistische partij opwekt tot deelname in positieve zin aan een door president De Gaulle uit geschreven referendum. In de re solutie doet het centraal comité overigens weten dat de partij haar principiële vijandigheid jegens het systeem van volksraad pleging bij referendum plebis- citair instrument van de persoon lijke machtsuitoefening volle dig handhaaft. Monsterverbond - ■Hi wmmmmmmmp Examens Oplevend peronisme teken aan de wand in Argentinië Een triomfantelijke Juan Peron op het hoogtepunt van zijn macht: in 1952. Met zijn schone Evita rijdt hij in een open autodoor een juichende stad, van het Congresgebouw, waar hij zojuist de eed heeft afgelegd voor een tweede ambts termijn, naar het presidentiële paleis. „Dit is nog maar het begin", zei Peron fier toen hem deze week naar commentaar op de gebeurtenissen in lijn vaderland werd gevraagd. Voor het overige hulde de ex-dictator zich in het voor hem gebruikelijke stilzwijgen. Maar woensdag ontving hij de leiders van een aantal Argentijnse vakbonden om met hen te beraadslagen over de nieuw ontstane situatie. Het lijdt geen enkele twijfel: Juan Peron maakt zich gereed als de reddende Vader des Va derlands terug te keren naar het land, dat hem in 1955 voor een deel tégen de zin van het volk zonder veel plichtplegingen verbande. Peron, als alle dictators, was in zijn goede dagen een ijdel man en dat is hij ongetwijfeld gebleven. Zijn zelfgenoeg zame trots kreeg in 1955 een eerste ge voelige knauw en het lijkt waar schijnlijk, dat de tweede spoedig zal volgen. Want een nieuwe toekomst als leider van Zuid-Amerika's op één-na-grootste land zal, dat is vrijwel zeker, niet voor hem zijn weggelegd. Hetzelfde Argentijnse leger, dat hem zeven jaar geleden het land uitstuurde, moet nog steeds niets van hem hebben. De onderlinge tegenstellingen binnen het korps hogere officieren in Argenti nië zjjn altijd groot geweest. Maar als het gaat om Peron trekken de meeste generaals en admiraals, gesteund door grootgrondbezitters en zakenlieden, één lijn: de door hen gehate dictator komt er nooit meer in. De macht van het leger in Argentinië is groot. Terwijl hier in West-Europa en ook in Noord-Amerika iedereen ervan overtuigd is, dat weinig dingen zo ramp zalig zijn als voortdurende en ongebrei delde bemoeienissen van de strijdkrach ten met de politiek, moet dat in Zuid- Amerika nog steeds worden ontdekt. Ditmaal echter zou wel eens kunnen blijken (maar dat is dan een Pyrrhus- overwinning voor de democratie), dat het leger, door van president Frondizi te eisen dat hij het land niet zou over leveren aan de peronisten, Argentinië een dienst heeft bewezen. Bij dit alles mag wel eens worden bedacht dat president Kennedy, met zijn groots opgezette hulp- en ontwikkelingsplan voor heel La tijns-Amerika (uitgezonderd Cuba na tuurlijk) niets te vroeg is gekomen. Het begint er zelfs hard op te lijken, dat hij al te laat is. In Brazilië, de kolos van het Zuidamerikaanse continent, is de situatie allerbedroevendst. Daar schijnt alles gereed te zijn voor een de finitieve greep naar de macht van „links", en dan niet het „links" van een Jando Quadros, dat velen kunnen (Advertentie) SPA Behandeling van HARTZIEKEN door NATUURLIK KOOLZUUR en van REUMATISCHE AANDOENIN GEN door MODDERBADEN Ook voor ziekten van bloedsom loop en bloedvaten aan te bevelen. Inlichtingen: Concessiehouder van de Badinrichting te SPA. bewonderen, en dat ook vele Amerika nen kunnen bewonderen, maar het „links" van communisten en castristen, tegenwoordig twee woorden voor één begrip. Nu ook in Argentinië de toe stand steeds meer gaat spannen, is de ongerustheid groot in het Witte Huis, het State Department en het Pentagon. Er zijn berichten ongecontro leerd weliswaar, maar niettemin te kenend voor de situatie dat op het 22ste communistische partijcongres in Moskou is vastgesteld, dat Latijns- Amerika in 1963 gereed moet zjjn voor de zegevierende intocht van het communisme. De huidige Amerikaan se regering gaat ervan uit, dat de derde wereldoorlog allang is begon nen: in Afrika, in Azië, maar vooral in Latijns-Amerika. Nergens zijn de kansen voor het communisme zo rijp als al die „katholieke" landen tussen de Golf van Mexico en de Zuidpool. Geen wonder dat president Kennedy in de gebeurtenissen in Argentinië aanleiding heeft gevonden een extra aansporing te richten tot het Congres om zijn hulpprogramma voor Latijns- Toen president Frondizi, nog steeds het huidige staatshoofd van Argentinië, in 1960 een bezoek bracht aan Nederland, werd hij op het station van Baarn ver welkomd door is Bernhard. De presi dent legde onmiddellijk na aankomst een verklaring af. Amerika toch vooral geen strobreed in de weg te leggen. De belangrijkste conclusie, die men moet trekken uit het succes van Peron, is dat de grote massa van het Argen tijnse volk ontevreden is, bitter ontevre den. Alleen al in een ring rond Buenos Aires wonen één miljoen mensen in sloppen en krotten, werkeloos of levend van een hongerloontje. En alle steden van Argentinië kennen dit probleem. Er zijn sinds de oorlog, veel industrieën gebouwd in dit land en miljoenen men sen hebben werk gekregen, vooral dank zij de regering-Frondizi. Maar het land lijdt nu nog van de gevolgen, die tien jaar economisch wanbeleid van Peron met zich mee hebben gebracht. Natuurlijk, onder Peron, die zijn per soonlijkheidscultus stevig opwarmde door het optreden van Evita, de „hei lige van de armen", hadden de miljoe nen decamisado's het beter dan nu. De vakbonden waren oppermachtig in die tijd en dwongen de dictator die graag toegaf de ene loonsverhoging na de andere af. Stromen geld vloeiden naar het verpauperde deel van het volk. De mensen aanbaden, ondanks de enor me inflatie, Peron en zij aanbaden Evita. Konden zij dan weten dat Peron de economie van het land rechtstreeks naar de afgrond joeg en dat het niet lang meer had kunnen duren of zii wa ren slechter af geweest dan ooit tevo ren? De decamisado's begrijpen dat nu nog niet. Nadat de strijdkrachten Peron hadden weggejaagd en, na enkele ja ren, de terugkeer naar de democratie mogelijk maakten, kwam president Fron dizi aan de macht. Wat hij aantrof was een economische Augias-stal. De maat regelen, die hij nam, waren hard en noodzakelijk. Ook hij maakte echter, he laas, de in Zuid-Amerika schijnbaar on vermijdelijke fout. Vooral de grote mas sa van het volk moest voor de bezuini ging betalen. De zakenlieden, de werk gevers en de grootgrondbezitters ble ven grotendeels buiten schot Zo ontstond het heimwee naar de politiek van Peron, die altijd goed heeft geweten hoe hij popu lair kon blijven. Zijn beleid wordt in de wandeling het ...justicialisme" ge noemd, dat wil zeggen: Argentinië moet economisch vrij, politiek onafhan- Brittannië Twee dagen geleden werd 'n bewaker van een Londens veem overweldigd. De aanvallers verdwenen met een vrachtauto waarin een partij Schotse Whisky ter waarde van 20.000 pond. Gisteren liet de fabrikant grote advertenties publiceren met berichten over de roof. Daarbij pochte de fabri kant „zij namen de beste." (UPI). Advertentie) De gemaakte uitzondering geldt der halve het bestand en de vrede in Alge rije, „gemeenschappelijke overwinning van het Algerijnse e. het Franse volk", maar zo maakt de resolutie van het centraal comité duidelijk, het commu nistische ja-stemmen bedoelt allerminst generaal De Gaulle een blanco bevoegd heden-volmacht te geven. Na de com munistische stellingname tijdens het jongstleden parlementaire debat in Na tionale Vergadering en Senaat door resp. de heren Waldeck-Rochet en Du- clos heeft het besluit van het centraal comité weinig verrassends. De com munistische partijleiding zal zich voor het vastleggen van haar gedragslijn voor een belangrijk deel zeker hebben laten leiden door de overweging dat een negatief consigne of aok maar een con signe tot onthouding uit het oogpunt van partijtactiek een grote blunder zou kun nen bljjken, te meer te vermijden daar nieuwe algemene verkiezingen in zicht lijken enkele weken na de volksuit spraak. Een andere belangrijke politieke for matie heeft gisteren eveneens doen weten dat zij voorstandster is van ja- stemmen bij het referendum van 8 april, te weten de Republikeinse Volks beweging bij monde van haar natio naal bureau. Deze stellingname was natuurlijk volkomen verwacht. Het na tionaal bureau van de Volksrepubli keinen gewaagt in zijn resolutie van „het bestand, waarvan men moet ho pen dat het tot de vrede zal voeren". De Volksrepublikeinen maken echter van de gelegenheid gebruik om gene raal De GauHes Europese politiek te critiseren en wel door te verkondigen dat niets meer in staat zal zijn het toe komstige onafhankelijke Algerije te binden dan het voeren van een goede Europese politiek. Van de overige Franse politieke for maties is in de komende dagen niet an ders te verwachten dan dat zij zich eveneens voor het ja op 8 april zullen uitspreken. Met uitzondering nochtans van de op een na grootste Franse partij, de „Onafhankelijken en boeren". Ge zien de daar heersende verdeeldheid, met onder de parlementariërs en lei dende „militanten" een meerderheid voor Algérie Franpaise, zal het partij standpunt wel worden dat ieder vrij moet zijn om naar goeddunken zijn stem uit te brengen. Er is bij de partijpolitici veel kwestie of de president en de regering het in derdaad wel nodig hebben, en of het wel constitutioneel is en niet gevaarlijk voor de democratische vrijheden, dat zij weer nieuwe bevoegdheden zullen krijgen. Dit aspect van de komende volksuit spraak lijkt evenwel de kiezers bijzon der weinig te beroeren. Men heeft daar zeer waarschijnlijk tegen bevoegdheden aan generaal De Gaulle allerminst e- zwaar en is bereid om hem, als hij dat nodig acht, weer nieuwe bevoegdheden te geven om eindelijk d« OAS uit de weg te ruimen, maar met de ongedul dige gedachte „laat hij ze eindelijk eens gebruiken" en met scepsis of hij dat werkelijk wel kan. keljjk en sociaal rechtvaardig zijn. Een mooie leus, maar het land stond al gauw aan de rand van een bankroet. Frondizi trok buitenlandse beleggers aan en Amerikaanse hulp. Hij was al aardig op weg Argentinië definitief een plaats te geven op de weg, die leidt naar een gezonde economie en welvaart voor velen. Nu krijgt hij van de pero nisten naar zijn hoofd, dat hij Argen- tinië heeft verkocht aan de Verenigde Steten en aan het buitenlandse kapi taal. Frondizi krijgt geen loon naar werken. Op dit patroon anti-Amerikanis me, anti-feodalisme en het besef dat niemand alléén een kans maakt heb ben de peronisten, de communisten en de castristen elkaar gevonden. Als een soort eenheid, een waar monsterver bond. trokken zij op tegen de radicale partij van president Frondizi. En zij wonnen. Zij veroverden tien gouver neursposten en 45 zetels in het parle ment. In naam valt dat allemaal toe aan de peronisten, maar hoe groot zijn nu de verplichtingen van uiterst rechts aan uiterst links? Het geheel maakt wel duidelijk dat castristen en communis ten geen middel schuwen om de open bare orde in Latijns-Amerika aan stuk ken te gooien. Hoe dit alles ook zjjhet leger net als in Brazilië conservatief bolwerk bij uitstek greep in. In februari dwon gen de drie ministers van strijdkrach ten (twee generaals voor luchtmacht en leger, een admiraal voor de marine) al de diplomatieke betrekkingen met he' Cuba van Fidel Castro te verbre ken. Nu hebben zij van de president ge- eist, dat hij de merkwaardige coalitie van peronisten, communisten en cas tristen geen enkele kans geeft. Hun ul timatum was duidelijk genoeg: geen extremisten aan de macht, nérgens, Sa menstelling van een nieuw kabinet met méér militaire invloed, krachtige on derdrukking van alle extremistische ac tiviteiten, hetzij naar links hetzij naar rechts (Peron) en tenslotte een nieuwe wet op de vakverenigingen, die met hun sterke greep op de massa's gro tendeels verantwoordelijk zijn voor de verrassende verkiezingsuitslag. Frondizi heeft toegegeven. Op één punt bleef hij echter onwrikbaar: aan zijn versoberingspolitiek wordt geen tit tel noch jota veranderd. Naar het zich laat aanzien heeft Frondizi, met zijn ka binet van nationale eenheid, de .aak voorlopig gered. Peron knarsetandt in Madrid i Het kruispunt in Walsoorden met in de tuin van mevr. Kas-Malcontent de paal waarin een 500 Watt-lamp brandt. De bevolking van het Zeeuws- iiiimiiiinittmiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiim vlaamse dorpje Walsoorden is nog steeds bitter gestemd over het uitblijven van een officiële verlichting van de Kruisweg, waar langs zjj hun dorp moeten bereiken. Ruim anderhalf jaar geleden werd de kruising, die gevormd wordt door de drukke verkeersweg Perkpolder- Hulst, welke juist benoorden Kloos- terzande wordt gesneden door de zij wegen naar Groenendijk en Wals oorden, gemoderniseerd. De weg- toegangen ondergingen enige ver anderingen en door deze voorzienin gen kreeg de kruising een moderner en veiliger aanzien, maar dan alleen bp dag. Want bij duisternis bleek de kruising nog bijzonder gevaarlijk te zijn, omdat de noodzakelijke verlich ting ontbrak. Ongelukken zijn daarom niet uitgebleven. Enkele fietsers en brommers kwamen door de duisternis misleid in een sloot terecht en kort voor kerstmis werd een bejaarde dame op het kruispunt aangereden door een auto, waarbf' het slacht offer een gebroken been opliep. Toen was voor de bevolking van Wals oorden de maat vol en werd zoals reeds eerder vermeld besloten zelf voor verlichting te zorgen. Op initiatief van hef Comité Wals oorden, waarin alle lagen van de bevolking zijn vertegenwoordigd, werd een vijf meter lange paal gekocht en met toestemming van de weduwe M. Kas-Malcontent geplaatst in haar tuin, welke grenst aan de Kruisweg. In het topje van de paal werd een 500 Watt lamp aangebracht. De draden werden verbonden met de lichtmeter van mevrouw Kas-Mal content, die tevens de kosten van deze doe-het-zelf-verlichting betaalt. Met deze noodverlichting is de bevolking van Walsoorden wel enigs zins geholpen, maar men vraagt zich toch af, wanneer eindelijk de officiële verlichting van het kruispunt zal worden aangebracht Enkele maan den geleden werden een twintigtal lichtmasten bij het kruispunt ge deponeerd, maar na verloop van tijd zijn die weer weggehaald. Van offi ciële zijde wordt toegegeven, dat het kruispunt te zijner tijd van een pas sende verlichting zal worden voor zien, maar dat het wachten nog steeds is op een nadere beschikking van Rijkswaterstaat. Intussen houdt mevrouw Kas-Malcontent haar lamp brandend als een lichtend voorbeeld van particulier initiatief. Schreeuwende vissersvrouwen en met messen gewapende vissers breken onder geroep van het ver boden „Oranje Boven" de straat open en slingeren stenen naar het ge bouw van hun hoogste gezagsdragers. Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat een dergelijk toneel zich heeft af- i gespeeld op het deftige en lommerrij ke Lange Voorhout. Op 26 maart is het 150 jaar geleden, dat een menigte woedende Schevenin- gers op het Lange Voorhout een op stand ontketende uit protest tegen een nieuwe maatregel van Napoleon. In een decreet riep deze de zeelieden op voor de dienstplicht, waaronder ook degenen vielen, die de dienstplichtige leeftijd reeds lang waren gepasseerd. Vierenzestig Scheveningers zouden daardoor hun vissersplunje moeten verwisselen voor het uniform van de zeemilicien. Dat was de vissers te veel Opgewonden trokken zij met him vrou wen naar de Haagse prefecture aan het Lange Voorhout (nu het gebouw van de Koninklijke Bibliotheek) om aan hun hevige verontwaardiging lucht te geven. Hun woede over het decreet was zo groot, dat zij de prefecture wilden gaan bestormen. Zover kwam het echter niet, want juist toen zij tot de aanval wilden overgaan, verscheen de prefect baron De Stassart in de deuropening, omringd door zijn lijf wacht, die onmiddellijk door de oproe- rigen werd ontwapend. De lijfwachten zouden ongetwijfeld zijn vermoord als niet de kolonel der nationale garde Jo- han Gerard van Oldenbarneveld, Witte Tullingh genaamd, door zijn tactisch optreden de gemoederen tot bedaren had weten te brengen. Met achttien on gewapende onderofficieren ging de ko lonel naar Scheveningen om daar met de opstandigen te onderhandelen. Als plaats van overleg koos hij de kerk, waar hij vanaf de kansel de Scheve ningers, die het gebouw tot de laatste plaats vulden, probeerde toe te spre ken. Zijn woorden gingen echter te loor in het gejoel en geschreeuw var de massa. Tenslotte trek hij zich mei enige woordvoerders van de opstandi ge milicien terug in de doopkapel. Tut- lingh wist hen te overtuigen, dat hij alles zou doen om de zaak zo gunstig mogelijk voor hen te regelen. Hfl wees hen tegelijk op het gevaar voor zich zelf en hun gezinnen, als zij in hun verzet zouden volharden. Met de be lofte als hun beschermer te zullen op treden liet de bij de burgerij en de Fransen beminde kolonel de lotelingen achter. Hoe het voor de Scheveningers af liep vertelt een artikel, dat bij de hon derdste gedenkdag van de opstand in De Nieuwe Courant in 1912 is gepubli ceerd en dat J. C. Maas aanhaalt in zijn bekende boek over de geschiede nis van Scheveningen. In het artikel worden als redenen van het Scheve- ningse verzet genoemd de angst van de miliciens, dat hun gezinnen brode loos zouden raken. „Zjj vreesden het onrecht," aldus De Nieuwe Courant, „waaraan zij zouden blootstaan tenge volge van hun onbekendheid met de Franse taal. En wat het droevigst was: drie hunner moesten geheel ver lamde vrouwen achterlaten." Na de onderhandelingen in de doop kapel was TulHngh naar Den Haag teruggegaan, waar hij deelnam aan een intussen begonnen zitting, waarin de miliciens veroordeeld zouden wor den. Tullingh wendde al zijn overre dingskracht aan en hield een krachtig pleidooi ten gunste van zijn bescher melingen. Door een handig opgezette verdediging kreeg hij gedaan, dat voor de drie miliciens, die „in zulke deer niswaardige toestand hun vrouwen moesten achterlaten" plaatsvervan gers werden aangewezen. Ook de prefect toonde zich niet onwelwillend Tegenover de Fransen bagatelliseer de hij de opstand tot een rel. Aan de gouverneur-generaal Lebrun schreef hij„Ik vergat u te zeggen, dat tijdens het relletje kreten zijn gehoord van Leve de Prins van Oranje, maar dal is de gewone uitroep van de Scheve- ningse zeelieden, als hun iets buiten gewoons overkomt." Het verzet van de Scheveningers had derhalve een gering resultaat. Aan de dienstplicht ontkwamen zij nie- Van 11 tot 20 mei organiseert di heer H. Smallenbroek uit En schede in de Münsterhalle van de Westfaalse hoofdstad de in ternationale tentoonstelling „Tech niek en leven". De belangstelling voor deze expositie blijkt groot te zijn. De tentoonstellingsruimte beslaat 45.000 m2 en is vrijwel geheel volgeboekt; er worden 150.000 bezoekers verwacht. De tentoonstelling is bestemd vooi zakenman en consument. Duitse, Ne derlandse, Franse en Zwitserse fir ma's komen met een uitgebreid as sortiment kampeerwagens, kampeer- artikelen, machines, werktuigen, huis- houdmachines, consumptieve artike len. enz. Op de morgen van de offi ciële opening zal het Overijssels Phil- harmonisch Orkest voor een muzikale omlijsting zorgen. De heer Smallen broek zal het gemeentebestuur van Münster bij die gelegenheid een mo zaïek-reliëf van de Enschedese kunste- naar Gerben van Hes aanbieden, dat na het beëindigen van de tentoonstel ling een plaats zal krijgen in het Sportforum Sentruperhöhe. De Ensche dese stadsbeiaardier Dick /an Wilgen- burg zal de volgende dag het door de klokkenbouwers Van Bergen en Zoon uit Heiligerlee in de openlucht opge stelde carillon bespelen, 's Avonds zal het mamenkoor „Excelsior", ook ai uit Enschede een concert geven met klokkenspelbegeleiding. iiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiitiiiNimiiiii: Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en da spèciaalbranchs (Van onze correspondent) WEERSELO, 23 maart Zes koeien, twintig varkens, vier kalveren en enige honderden kuikens zijn gasteren in de vroege ochtend bij een boerderijbrand in de buurtschap Volthe om het leven gekomen. De landbouwer A. Senger, zijn vrouw en vier dochtertjes van een tot zeven jaar konden zich nog tijdig in veiligheid stellen. De heer Senger werd gewekt door het loeien van de Koeien. Toen hij ging kij ken wat er gaande was, sloegen hem de vlammen reeds in het gezicht. Hi. kon niet anders doen dan zijn vrouw en kinderen wekken en hen helden in veiligheid te komen. De boerderij, die uit 1639 dateert, is met have en goed geheel verloren gegaan; buren hebben zich over de famihe Senger ontfermd. De schade, die op ƒ100.000 wordt ge schat, wordt door verzekering gedeKt. JOS TEN BERG n 10» (Advertentie) SOESTDIJK, 23 maart Prins Bern hard is terug in Nederland, gisteravond kwam hij met de regerings-Friendship aan op Soesterberg, waar hij werd op gewacht door de koningin. De prins heeft een reis gemaakt door Afrika in verband met de bedreiging van het groot wild in dit werelddeel en voorts, kokerij die een bezoek gebracht aan het koninklijke 4tsj- :- buitenverblijf in Porto Ercole in Italië: hij was 19 februari uit ons land ver trokken. LEIDEN, 22 maart. Kand. ex. ge schiedenis mej. J. M. van der Linden (Leiden). ROTTERDAM, 22 maart Kand. ex. econ. wetensch. L. Hoogerweij (R'dam) en J. I. Vorst (R'dam); doet. ex. econ. wetensch. mej. L. van Wigcheren (Den Haag). e markante figuur van de heer Jos ten Berg hadden we ai enige tijd in het openbaar ste delijk leven van Utrecht ge mist. De pas gehouden Jaarbeurs deed ons ineens terugdenken aan een reeks van jaren, dat wij hem dan tel kens als lid van de Raad van Beheer ontmoetten. Menigmaal zaten wij ge zellig met hem aan de dis en lieten we verschillende figuren de revue pas seren, die wij beiden goed gekend had den. We hoorden nu, dat de heer Ten Berg zich uit het zakenleven ging te- rugtrekken. Verschillende belangrijke maatschappelijke functies als zijn lid maatschap van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, het voorzit terschap van de Utrechtse Handels vereniging en dat van het Bedrijfs- schap Detailhandel had de nu bijna 81- jarige al lang geleden neergelegd. Zijn vele relaties en vrienden druk ten hem donderdagmiddag nog eens stevig de hand, waartoe hij met een afscheidsreceptie gelegenheid had ge geven, omdat hij ook zijn werkzaam heden beëindigde als leider van de door zijn vader 125 jaar geleden ge stichte zaak. Het beheer over de N.V. Jos ten Berg's Handelmaatschappij en de N.V. Jos ten Berg's detailza ken laat hij helemaal aan zijn zonen over. De handelmaatschappij is ge vestigd in „Huize Zoudenbalch" aan de Donkerestraat nabij de oude Buur kerk. Het bezit van dat fraaie, om streeks 1463 door de thesaurier van de Dom, Evert van Zoudenbalch, gebouw de huis is terecht de trots van de heer Ten Berg. De heer Jos ten Berg had oorspron kelijk niet eens in de handel willen gaan. Hij wou architect worden, waar voor hij na het Bisschoppelijk College in Roermond bezocht te hebben-wijlen prof. dr. Gerard Brom zat naast hem in dé studiezaal-colleges aan de Tech nische school in Aken volgde. Hij be sloot op vader's aanraden toch maar diens toen nog kleine winkel over te nemen. Dankbaar denkt hjj aan de lessen in Aken terug, waarvan hij zoals hij ons vertelde toch veel pro fijt heeft gehad, al is hij een andere richting ingeslagen. Hij heeft daar door goed gevoel gekregen door vormgeving van serviezen, porselein en aardewerk Is het wonder, dat hij een verwoed verzamelaar van porse lein is? Hij is trouwens toch van oor deel, dat de handel tegenwoordig steeds meer met de wetenschap is verbonden en pleit wat hij kan voor betere scholing, zowel in economisch als aesthetiseh opzicht. Waar de heer Ten Berg niet over praat, maar wat wij hier toch willen releveren, is zijn werk op sociaal-cha ritatief gebied. Niet alleen door zijn aandeel in de organisatie van de Spijs- kokerjj die de Vincentiusvereniging destijds in Utrecht kende, maar ook door zijn hulpverlening - wij weten dit van zeer nabij in vele individuele gevallen. Het zal hem ongetwijfeld voldoening geven, dat meer dan een zoon zijn voetspoor in het zakenleven volgt. Een ander is een bekend inter nist in Rotterdam. Wij gunnen de heer Jos ten Berg, wiens verdiensten van wereldlijke zijde werden erkend met de onderscheiding als officier in de Orde van Oranje Nassau, terwijl de Kamer van Koophandel, waarvan hij veertig jaar deel uitmaakte, hem de zilveren legpenning schonk, nog een lange rustige levensavond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7