FRACTIE zegt partij lidmaatschap op Theater speelt „De advocaat van de duivel" van West Êlast? COLOR T.b.c.-onderzoek in Haarlem mermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude Gevarieerd programma voor Bloemendaal, Overveen, Aer denhout en Vogelenzang Eigen lijst bij verkiezingen Slechte toneelbewerking van een boeiende roman Feijenoord trekt zich - en bloc - uit Oranje terug Bloemenmeis j es naar Wenen ACHT HECTAREN DUINGROND ONDER DE ZILK GEBLAKERD Dieren vonden de dood, prachtige „wilde toortsenverloren gegaan De interpretatie van het lied De beurs vandaag: MAANDAG 26 MAART 1962 PAGINA 3 CRISIS IN HEEMSTEEDSE K.V.P. Haarlem e.o. Films Toneel Dans Muziek Diversen In Galerie Uittenhowt Expositie van werken van WIM SNITKER Geopend door Michel van der Plas Oscar Smit 7 (onv.) Strijd om landstitel is belangrijker Koninklijk zilver voor D. Zonneveld Twist-plaat had twist tot gevolg Auto slipt en slaat over de kop VERVEN MET WAARIOHG PIETER SCHOEN VERFCHEMIE Bezoek aan bondspre sident en kardinaal Omzet en winst SIKKENS met 8 pet. gestegen Onveranderd 10 weer agiobonus van 20 Diefstal in cafétaria aan de Kruisweg KONINGINNEDAG -1962 O O Gecostumeerd in Aerdenhout Ronde van Vogelenzang In raadhuistuin in Overveen Beperking tot 75 Zeepkistenrace Dr. Hylkema ontvangt gouden erepenning Ti'WlfTl Hl H=BS O' HEEMSTEDE, 26 maart In de heemsteedse K.V.P. is een ernstige crisis ontstaan, nu de leden van haar fractie in de gemeenteraad hun partij- lidmaatschap hebben opgezegd. De oorzaak van deze stap is te zoeken in de algemene ontstemming over de kan didatenlijst, welke de gemeentelijke centrale van de K.V.P. voor de gemeen teraadsverkiezingen van woensdag 30 mei heeft samengesteld. Naar het oor deel van de uitgetreden raadsleden ge tuigt deze lijst van onvoldoende inzicht in de politieke verhoudingen in Heem stede. „Indien deze lijst de lijst van de K.V.P. zou moeten worden, moet reke ning worden gehouden met een zeer groot stemmenverlies", aldus de heer Th. Verhoeven tot zaterdag voorzit ter van de K.V.P.-fractie in de gemeen teraad in een brief aan de voorzitter fan de gemeentelijke centrale, de heer Th. Bekeer. Tot degenen, die zich met de zeven Uit de partij getreden raadsleden soli dair hebben verklaard en hun stand punt delen, behoren ook de heren A. Verdonschot, C. Duik en C. Tel, die deel uitmaken van het bestuur van de Kath. Middenstandsvereniging in Heem stede en mr. E. Minderop. Deze groep van elf adht zich de exponent van een groot deel van het katholieke kiezers- Volk in Heemstede, aldus een woord- Voerder. (De gemeentelijke centrale kwam Woensdag 14 maart onder voorzitter schap van de heer W. Moorman bij een. De heer Moorman is vice-voorzit- ter en was met de leiding van de vergadering belast, omdat de voorzitter de heer Bekker kandidaat was voor de gemeenteraadsverkiezingen. De regle menten schrijven namelijk voor, dat le den van een gemeentelijke centrale een bijeenkomst, waarin een politiek advies over de kandidaten wordt uitgebracht, niet mogen bijwonen als zij zelf kandi daat zijn. Op de bewuste vergadering van 14 maart werd de volgende lijst samengesteld 1. Th. Verhoeven; 2. drs. J. van Berckel; 3. N. van der Linden; 4. drs. M. Weijers; 5. Th. Bekker; 6. P. Zegwaart; 7. M. van der Hulst; 8. G. Willemse; 9. C. Tel; 10. mr. San ten; 11. A. Hopstaken; 12. P. Koedijk; 13. mr. E. Minderop; 14. Jac. Kamer beek; 15. A. Verdonschot Jzn.; 16. F. thujn; 17. A. Bertholee. Omdat de he ren E. van Lent en P. Kemp zich niet tneer herkiesbaar stelden voor de ge meenteraadsverkiezingen, komen hun hamen op deze lijst niet voor. De heer Verhoeven, die als woord- Voerder van zijn politieke medestanders optreedt, noemt de lijst in zijn brief aan de heer Bekker een „politiek mon strum". Naar zijn mening biedt een groslijststemming (die op 1 april zal worden gehouden Red.) nauwelijks kans om in deze lijst aanmerkelijke ver anderingen aan te brengen. De heer Verhoeven schrijft dan verder aan de heer Bekker, dat er nog een ander middel is om de lijst te veranderen en ..dat is te protesteren bij de centrale, wanneer zich onregelmatigheden heb ben voorgedaan." Welnu, die onregelma tigheden zijn er: er zijn plaatsvervan gers van plaatsvervangers aangewe zen voor de centrale, zonder dat daar over de> leden van beide KVP-afdelingen tn Heemstede zijn gehoord." Een gemeentelijke centrale wordt sa mengesteld door een vergadering van leden van de K.V.P. In het onderha vige geval is de Heemsteedse centrale samengesteld door de leden van de twee afdelingen, die daartoe achttien leden hebben gekozen en een even troot aantal plaatsvervangers. Volgens e heer Verhoeven zijn twee plaatsver vangers, die de vergadering van 14 maar niet konden bijwonen, op hun beurt weer vervangen door persoonlij ke keuze van de voorzitter van de cen trale. Afgewezen Teneinde uit de impasse te geraken OINEMA PALACE: Wien, wie es weint und lacht, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. Frans HALS: Gevaarlijke verhoudingen, (volw.2, 7 en 9.15 uur. LIdoDer Rosenikavalier, (14 jaar). Alle voorst. 7.45 uur. De wet-der wildernis, (14 jaar). Alle voorst. 2 uur. Luxoii: ma. t.m. do.: De kat (18 jaar), 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Kermis in de regen, (14 jaar), 2, 7 en 9.15 uur. S.OXYma. t.m. do.: Vrouwen en spionnen, (14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Some like it hot (str. volw.), 2.15, 7 en 9.15 uur. fcllNERVA: ma. 8.15 uur: Nachten van Ca- biria (str. volw.). Dinsdag 27 maart Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlandse Comedie „Caroline" van W. Somerset Maug ham. Regie: Jan Teulings. In de hoofd rollen: Mary Dresselhuys. Louis Hensen, (Elisabeth HoytinCk. Maandag 26 maart Stadsschouwburg. 8 uur: Spaans Dans- Jhsemble „Susanna y José" o.a. met „La Verbena", muziek: Breton, Barbien, Cfoue- „Fandango de Candil"» muziek: Gra- hados. Flamencodansen. Dinsdag 27 maart Concertgebouw, tuinzaal. 8 uur: Liede- *®navond door Francesca Heineken. Bege- JpidiragMaarten Bon, piano. Programma: Scarlatti, Vivaldi, Pergolesi. Minerva Theater. 8.15 uur: Concert door Jtet N.Ph. 0. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Theo Bruins, piano. Programma: Beethoven. Maandag 26 maart Frans Hals Museum. 8 uur: Volfksimiver- s'teit, Dick Boer over „Kleurenfotografie Voor gevorderden". Rest. Brinkmann. 8 uur: Kon. Ned. Na- Jhurhist. Ver., dr. Kurt Walde uit Inns- bruok over .Alpenflora en -fauna". Concertgebouw. 8 uur: Stichting „Oog ?h bril", verkiezing Miss Bril voor Noord- «olland. "De Schuylenburcht", Kleverparkweg. 8 Kath. vereniging van ouders en fa- Slheleden van geëmigreerden, afdeling tfaarlem en omstreken, bestuursverkiezing, land18 6n film' over emiSraHe en emigratie- Rest, Brinkmann. 8 uur: Filmavond „Sa- jpko en haar voddenrapers" ter gelegenheid *an het vijftigjarig bestaan van de missio narissen van Scheut. Dinsdag 27 maart Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver- Vr li.' ,.Paul chr. van Westering over „De atthaus Passion". RDabouw St. Bavo. 7.30 uur: Algemene van Bejaarden, toneelavond toneel- ^vremging „De Proveniers" met „Zeeman, stelde de heer Verhoeven de voorzitter van de centrale voor een bijeenkomst te beleggen tussen de leden van de raadsfractie en het voltallige college van de gemeentelijke centrale. Naar wij vernemen is dit voorstel niet aan vaard. Het bestuur van de gemeente lijke centrale zou hebben voorgesteld, dat een delegatie van de raadsfractie haar bezwaren ten aanzien van de kandidatenlijst zou kenbaar kunnen maken aan het bestuur van de centrale. Discussies zouden niet zün toegestaan. Deze houding van de gemeentelijke centrale is voor de zeven raadsleden en de vier anderen aanleiding geweest om hun lidmaatschap van de K.V.P. op te zeggen. Van hun besluit hebben zij de gemeentelijke centrale in een 'brief op de hoogte gesteld. Bovendien hebben zij laten weten, dat zij geschrapt wensten te worden van de kandidatenlijst, voor zover hun namen daarop voorkomen. Ofschoon de betrokken raadsleden thans geen lid mer zijn van de KVP, blijven zij niettemin hun zetels in de Heemsteedse gemeenteraad 'bezetten. De heer Verhoeven 28in de raads vergadering van a.s. donderdag een verklaring afleggen, waarin hij tegen over het college van B. en W. en de overige raadsleden een uiteenzetting zal geven over de toedracht van deze onverkwikkelijke affaire. Verder heb ben de uitgestreden K.V.P.-ers beslo ten met een eigen lijst aan de komen de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen. Lijsttrekker is de heer Ver hoeven. HAARLEM, 26 maart Zaterdag middag heeft de dichter Michel van der Plas in de Galerie Uittenhout aan de Kleine Houtstraat een tentoonstelling ge. opend van werken van de jonge schil der Wim Snitker. Voor de opening be stond zoveel belangstelling, dat ver schillende gegadigden buiten op straat moesten wachten tot anderen binnen een plaatsje vrij maakten. Michel van der Plas prees zich gelukkig dat hjj er het zijne toe kon bijdragen, dat een jonge schilder debuteerde. „Het gaat er mij niet eens om of het mooi is of niet, wat hier te zien is. Het belangrijkste is, dat een jonge kunste naar zich presenteert". Een jongeman, die zich aan de zaak van de kunst ge wijd heeft, brengt voor het eerst zpn werk in de openbaarheid. Daarbij gaat het er niet in de eerste plaats om of het meteen al mooi gevonden wordt, maar enkel of de jonge schilder zelf deze stap wil zetten. Deze eerste stap, aldus Van der Plas, moet gezet worden opdat hij verder kan werken. De tentoonstelling, die behalve een aantal schilderijen ook enkele mappen met tekeningen omvat, trok de eerste dag al bijzonder veel belangstelling. Zij is tot 15 april dagelijks te bezichtigen. HAARLEM, 26 maart Aan de al gemene vergadering van aandeelhou ders van Oscar Smit's Bank zal, zo deelt de directie mede, worden voorge steld over het boekjaar 1961 een divi dend uit te keren van 7 pot (onv.) «F"""" HAARLEM, 26 maart Voor een ma tig bezette schouwburgzaal heeft Thea ter gisteravond „De advocaat van de duivel" gespeeld, een toneelbewerking van Dore Schary naar een recente ro man van Morris L. West. De helft van de zaal was gereserveerd gehouden voor de leden van „Geloof en Weten schap." Deze voorstelling heeft weer eens bewezen hoe moeilijk het is om een roman om te werken tot een toneel stuk. Het toneel vraagt immers een ex tra dimensie. In een roman worden de personages goeddeels bepaald door hun verhouding ten opzichte van elkaar. Op het toneel komt daar bovendien nog bij hun wederzijdse verhouding tot de toe schouwer. Dore Schary is er niet in ge slaagd deze extra dimensie toe te voe gen aan de roman. De advocaat van de duivel is hier een Engels monseigneur die in Rome werkzaam is op een der Congregaties. Hij is lijdend aan kanker en heeft nog slechts korte tijd te leven. Door zijn su perieuren wordt hij naar Calaforië ge zonden als „advocaat van de duivel", een man die dus moet trachten te be wijzen dat vermeende wonderen een na tuurlijke verklaring hebben. In een dorpje wordt een man vereerd als hei lige, die in de tijd van de bevrijding door de communistische partisanen ter dood is gebracht. Hij is een goed mens geweest, die veel voor de armelijke be volking van de streek heeft gedaan. Men wil hem zalig verklaren en Rome gelast dus een onderzoek naar zijn le ven en werken. De Engelse monseigneur gaat op on derzoek uit, verhoort de mensen die hem gekend hebben, tracht achter de waarheid te komen. Maar gaandeweg komt hij tot de conclusiedat hjj zelf de waarheid nauwelijks kennen kan. Hij wordt zich zijn twijfel bewust en leert tenslotte de Evangelische deugden in hun werkelijkheid kennen. In de roman heeft Morris L. West het innerlijke conflict van de Engelse mon seigneur boeiend beschreven. Het gaat slechts om zijn conflict. Alle andere per sonages zijn nevenfiguren, die slechts schetsmatig worden aangeduid, maar die hun zin ontlenen aan hun relatie tot de Engelsman. In het toneelstuk blijft daar weinig van over. Van die relaties wordt de toeschouwer weinig gewaar. De bewerker hééft zich beperkt tot het dramatiseren van de ook in de roman aanwezige dialogen. Maar van de ge dachten van de monseigneur is op het toneel niets meer te zien of te merken. Wat er overgebleven is, is een soort de tective-stuk, waarbij de Engelsman als toeschouwer aanwezig is bij flash backs, die episodes uit het leven van de vermeende heilige weergeven. Een se rie tableaux-vivants die nergens hun binding vinden in het conflict in de En gelsman. Elise Hoomans heeft als regisseuse getracht deze geschiedenis zo concreet mogelijk gestalte te geven: dat wil zeggen, dat zjj nergens heeft getracht te interpreteren. Integendeel: zjj laat iedere interpretatie aan de toeschouwer zelf over en geeft hem daartoe aan knopingspunten in het veelzeggende zwilgen van de Engelsman. Het is in derdaad de enige oplossing om een der gelijk stuk althans nog enige kans te ge ven. Maar de kans is natuurlijk groot, dat een onervaren publiek de kleurrijk geschilderde typeringen rondom de En gelsman als hoofdzaak gaat zien en daarmee wordt noch de schrijver West, noch het toneel een dienst bewezen. Alfred Pleiter heeft het stuk vrij goed vertaald, al liet hij zijn clerieale persona ges nogal eens hoogdravend spreken. Jo- han Greter 'had het eenvoudige decor ontworpen dat juist voldoende sfeer aangaf en handig met een tweetal Een scène uit „Advocaat van de duivel", waarin Robert de Vries de rol speelt van de heiligeen Tine de Vries die van zijn Italiaanse vrouw. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiitHiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniimmimiiiHi draaitoneeltjes zorgde, dat de verbrok keling als gevolg van de indeling in een groot aantal scènes, zo min moge lijk stoorde. Gezegd moet worden, dat Lo van Hensbergen van de Engelse monseig neur een boeiende figuur maakte. Dat hij er niet in slaagde om alle facetten van deze vermoeide priester waar te maken, ligt beslist aan de toneelbewer king. De Joodse dokter kreeg in deze bewerking een veel belangrijker rol toe bedacht dan in de roman. Hij werd bij na een centrale figuur, mede door de menselijke verbeelding die Hans Tie- meyer ervan gaf. En voor het overige dus: goede typeringen, teveel om alle maal op te noemen. Hans Culeman als de homophiele schilder en Josephine van Gasteren als de Engelse contessa; Jan Apon als de drankzuchtige dorpspastoor en Rob de Vries als de vermeende hei lige, terwijl Tine de Vries heel zuiver en eerlijk zijn geliefde Nina typeerde. J. W. v. d. V. DEN HAAG, 26 maart Zowel het Nederlands elftal als de ploeg van Jong Oranje (spelers onder 23 jaar) zullen het komende weekeinde zonder spelers van Feijenoord tegen de Belgen uitko men. De voorzitter van Feijenoord, Kieboom en de trainer Fuchs hebben de KNVB medegedeeld, dat hun spe lers, die kandidaat zijn voor het Neder lands elftal en voor het team van Jong Oranje zich zo gekwetst gevoelen door de kritiek van pers en radio, dat zjj er de voorkeur aan geven niet te worden opgesteld voor de wedstrijden van za terdag en zondag a.s. Van de zijde van Feijenoord voegt men er aan toe, dat de spelers Pieters Graafland, Veldhoen, Kreyermaat, Van der Gijp, Éergholtz en Bouwmeester om wie het hier gaat, bovendien het mo tief aanvoeren, dat zij zich uitsluitend willen inzetten voor het eigen elftal om de landstitel te behouden. Het bestuur van Feijenoord zegt deze gang van zaken te betreuren. De KNVB heeft thans besloten de Feijenoorders voor de verkiezing uit te sluiten. Men wenst alleen met goedwillende spelers die er een eer in stellen voor hun land te mogen uitkomen, de strijd tegen de Belgen aan te binden. HAARLEM, 26 maart Zaterdag avond is de heer D. Zonneveld, be stuurslid van de „Verenigde Huiseige naren voor Haarlem en Omstreken" de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau door de voorzitter van de vereniging, de heer H. J. van Goor, uitgereikt. De heer Zonneveld, die reeds veertig jaar bestuurslid van de vereni ging is, heeft zich de laatste vijfentwin tig jaren bijzonder verdienstelijk ge maakt als penningmeester. Op het kan toor aan de Nassaulaan werd de heer Zonneveld zaterdagavond tijdens een bijeenkomst van de leden gefeliciteerd en werden hem bloemen en een enve loppe met inhoud aangeboden. HAARLEM, 26 maart In een wa renhuis in de binnenstad werd zater dagmiddag een 15-jarige autospuiter uit Haarlem door een afdelingschef be trapt, toen hij een twist-plaat ter waar de van 1,95 wegnam. De chef ver zocht de jongen, die in gezelschap van een groep vrienden was, hem te volgen naar het kantoortje. De jongen deed aanvankelijk of hü gehoorzaamde, maar op de trap gaf hij de chef een duw, zo dat deze viel. Zijn vrienden en hij na men daarop de benen en liepen in hun haast een vrouw omver. Een etage la ger werden zjj echter gegrepen. De jon gen is in verzekerde bewaring gesteld. HAARLEM, 26 maart Bij het ne men van een flauwe bocht ging de auto van een 30-jarige boordwerktuigkundige op de Slaperdijk in Spaamdam slippen. De auto kwam in de berm terecht en sloeg tweemaal over de kop. In het wa ter ten zuiden van de Slaperdijk bleef de auto eindelijk liggen. De boordwerk tuigkundige liep enige wonden op aan armen en benen en zijn medepassagiere, een 30-jarige kapster uit Amsterdam, klaagde over pijn in de rechter pols. De auto kreeg zware schade. (Advertentie) HAARLEM, 26 maart Zoals be richt zullen tien Haarlemse Bloemen meisjes volgende maand een bezoek van enkele dagen aan Wenen brengen. In samenwerking met de K.L.M. en Keu kenhof heeft de directeur van Haarlems Bloei een programma in Wenen samen gesteld, dat er bijzonder aantrekkelijk uitziet. De meisjes vertrekken woens dag 4 april, 's morgens om tien uur, vanaf Schiphol en arriveren om twaalf uur op het vliegveld Schwechat waar de „publiciteit" meteen aan de slag kan gaan. Die middag worden er bloemen uitgedeeld aan de deelnemers van een internationaal scheepvaartcongres. Het programma bevat enkele trips van de meisjes. Donderdag 5 april leg gen zij in drie fiacres verschillende be zoeken af, namelijk aan de Oostenrijk se bondspresident, dr. Adolf Scharf, Kadinaal dr. Franz König, de bondskan selier dr. Alfonds Gorbach de vice-kan- selier dr. Bruno Pittermann, de minister van onderwijs, dr. Heinrieh Drimmel, de Evangelische bisschop, en aan Frau dr. Renner, de bejaarde weduwe van de Oostenrijkse repbliek. Bij de burgemeester van Wenen, dr Franz Jonas hopen zij op de koffie te gaan. De Weners wordt een bloem ge offreerd op de Stephansplatz en de Vo- tivplatz. Voorts wordt nog een bezoek gebracht aan het St. Anna Kinderhos pitaal. Donderdagavond wonen de meis jes de première bij, die de Wurtenber- gische Staatsoper uit Suttgart geeft van Rossini's „Der Türke in Italiën". Na afloop zullen de meisjes boeketten bloemen aan de acteurs en actrices aan bieden, en worden zij yerwacht aan het soupé in het Operncafé. Vrijdag 6 april tenslotte bezoeken zjj nog een bejaardentehuis. Na een paar uur winkelen, vertrekken zij per vlieg tuig weer naar Nederland, waar zjj 's middags omstreeks vier weer hopen te arriveren. SASSENHEIM, 26 maart De ge consolideerde netto-winst van de Sik- kens Groep is (na afschrijving en be lastingen) gestegen van 4.120.000 in 1960 tot f 4.452.500 in 1961 (een toe name van 8 pet.). De omzet is met het zelfde percentage toegenomen en be droeg in 1961 f 73.852.000. Aan aandeelhouders wordt voorge steld over het vergrote kapitaal 10 pet dividend in contanten uit te keren en uit de agioreserve 20 pet. in aandelen (vorig jaar eveneei 10 pet. in con tanten en 20 pet. uit de agioreserve in aandelen. DE ZILK, 26 maart Een door de wind hevig aangewakkerde brand heeft zaterdagmiddag meer dan 8 hectare duingebied in vlammen doen opgaan en in enige tientallen minuten tijd dit uit gebreide gebied herschapen in een troosteloze zwartgeblakerde vlakte. De brand brak uit in het zogenaamde ver boden duingebied, waarvan de Amster damse waterleiding eigenaresse is. On geveer ter hoogte van de zo genaamde bunker aan de Zilkerduinweg werden om ongeveer 4 uur de eerste vlammen door omwonenden gesignaleerd. Door de vrij krachtige, droge noord oostenwind werd het vuur met een ra zend tempo verspreid, en rukten de vlammen vernielend op in de richting Ruigenhoek. Aanvankelijk kon de oud- HOOFDDORP, 26 maart Van 2 april tot en met 1 juni zal in de ge meenten Haarlemmermeer en Haarlem merliede en Spaarnwoude weer een mas saal bevolkingsonderzoek op tuberculose worden gehouden. Het mobiele onder zoek- en doorlichtingsteam zal dan alle dorpen en buurtschappen bezoeken, zo dat ieder in staat is om in of in elk geval in de nabijheid van zijn of haar woonplaats aan dit onderzoek deel te nemen. Bij het onderzoek worden personen vanaf de leeftijd van vijftien jaar be trokken. Men ontvangt van te voren een oproepkaart met de mededling waar en wanneer men wordt verwacht. De kosten van het onderzoek bedragen 1.50 per persoon; het is echter moge lijk om het streven te steunen door meer te geven, terwijl zij, die niet in staat zijn dit bedrag te voldoen, kosteloos worden geholpen. Ook voor bejaarden en hen, die slecht ter been zijn, worden regelingen getroffen. Er wordt een auto- dienst ingeschakeld, die hen haalt en brengt. Het onderzoek zal gedurende twee maanden op eenentwintig plaatsen in beide gemeenten plaatsvinden. Dit ge schiedt steeds van 14.30 tot 20.00 uur, met uitzondering van 4 mei, wanneer men om 19.00 uur eindigt. De data zijn: Lisserbnoek op 2 en 3 april in „Con tact", Lisserdijk 580; Abbenes op 4 april in het ontspanndngslokaal, Hoofd weg 2030; Buitenkaag op donderdag 5 april in de r.-k. school: Weteringbrug op 6 april in Café „Het Witte Huis", Huigsloterdijk 3; Nw. Vennep op 9, 10 11 april in de Vicon-Kantine, Hoofdweg 1278 en bovendien op 12 april in de Rehobothschool, Sloterweg 1399 en op 13 april in „Pniël", Venneperweg 1243; Rjjeenhout op 16 en 17 april in openb. lagere school no. 7, Bennebroekerweg 83. Aalsmeerderbrug op 18 en 19 april in „Samuel", Kruisweg 8; Vijfhuizen op 24 en 25 april in de r.-k. school, Spieringweg 396Zwaanshoek op 26 april in openb. lagere school no. 8, Ben nebroekerweg 953; Curquius op 27 april in het museum, Cruguiusdijk 32: Hoofd dorp op 1, 2, 3 en 4 mei, alsook op 1 juni in de nieuwe eonistoriekamer van de geref. kerk aan het Marktplein en bovendien op 7 mei in de kleuterschool „Irene", Sloterweg 786; Badhoevedorp op 8, 9, 10, 11 en 14 mei in het ver gaderlokaal van de openb. lagere school Roerdompstraat 10, alsmede in het ge bouw „Rehoboth", Nieuwe Meerdijk 294 op 15 mei; Lijnden op 16 mei in de openbare lagere school, Hoofdweg 134; Zwanenburg op 17, 18, 21, 22 en 23 mei in de hulpsecretarie, Wilhelmina- laan 23; Halfweg op 24 en 25 mei in het Witte Kruiisgebouw, Schoolstraat; Haar lemmerliede, Spaarndam en Spaame- woude op 28 mei naast de r.,k. school, Liedeweg 79 en Rujjgoord op no. 11 op 29 mei. HAARLEM, 26 maart Toen de serveerster van een cafetaria aan de Kruisweg vanmorgen op haar werk kwam, vond zij de voordeur van de zaak op een kier staan. Binnen bleek haar, dat 's nachts enige bezoekers zich te goed hadden gedaan aan drank en eetwaren, daar z'ij een hoeveelheid kip, worst, rosbief, kaas en enkele flessen vermouth, bier en limonade miste. Men was binnengekomen door de voordeur open te drukken. De schade bedraagt ƒ60. duinopziohter Duivenvoorden met de heer Geerling de vlammen tot een smalle strook beperkt houden. Later moesten zij hun bluspogingen opgeven, en kreeg de brand een breedte van meer dan 200 meter. Een poging om ter hoogte van de bossage „De Stron ken" de brand te doven, lukten even min. Intussen waren honderden dorpe lingen met schoppen en ander materi aal uitgelopen. Door aller hulp konden de vlammen toen tot een smalle strook worden teruggedrongen, en met de hulp van de intussen gewaarschuwde brand weer kon in de omgeving van de boer derij Catrijne-hoeve de brand worden bedwongen. De brand, waarvan de oorzaak nog in het duister ligt, had intussen een spoor van vernieling achtergelaten. Het was een luguber gezicht, toen sommi ge konijnen zich niet tijdig uit de voe ten konden maken en door de vlammen werden gedood. Vele honderden hazen en konijnen konden bijtijds hun holen verlaten en een beter heenkomen zoe ken. Verschillende moeder-eenden flad derden angstig rond, omdat zij onder zich hun broedsel vernietigd zagen. Ook verschillende oude struiken die dit duingebied sierden moeten als ver loren worden beschouwd. Van vele an dere zal het aan het weer liggen of zij behouden blijven en opnieuw gaan groeien. Zeker is dat de prachtige groe pen wilde toortsen (Verbascum niger) die in dit duingebied een vaste plaats hadden, als verloren moeten worden beschouwd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het zwartgeblakerde duin onder De Zilk, waar zaterdagmiddag 8 ha. duin door brand verwoest werd. BLOEMENDAAL, 26 maart De besturen van de oranjeeoniité's en ver enigingen in de verschillende wijken van de gemeente Bloemendaal hebben het programma vastgesteld voor de feestviering op Koninginnedag maan dag 30 april. Zoals gebruikelijk wor den in geen der wijken van Bloemen daal feestvieringen gehouden op de be vrijdingsdag, zaterdag 5 mei. Hoogte punten van de verschillende wijkpro- gramma's zijn de autopuzzelrit en zeepkistenrace in Overveen, het ton- steken vanuit een op spoorrails rijden de lorry in Bloemendaal - dorp en een groot vuurwerk in Aerdenhout. De leerlingen van de lagere scholen in Bloemendaal-dorp verzamelen zich om negen uur op het schoolplein van de Hartenlustschool aan de Vijverweg. Vandaar wordt naar het Openlucht theater gewandeld. Voor muzikale be- beleiding zorgen muzikanten en tam boers van de muziekvereniging „Sur- sum". Nadat de burgemeester van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, het feestprogramma officieel zal heb ben geopend, treedt het gezelschap van Hans Gordan op met clownerie, goo chelen en spelletjes. Ongeveer dertien honderd kinderen zullen het Openlucht theater bevolken. Van twee tot vier uur worden op de Bloemendaalseweg bij de dr. D. Bak kerlaan voor oudere meisjes (12-16 jaar), die in Bloemendaal woonachtig zijn of daar een onderwijsinstelling be zoeken, wedstrijden ringsteken op de fiets gehouden. Om vier uur komen de oudere jongens (tussen 14 en 18 jaar) aan de beurt, die niet bang zijn een nat pak te halen. Tussen de Zomerzorger- laan en de De Genestefweg wordt in de Bloemendaalse dorpsstraat een stella ge opgebouwd (met rails en lorry) voor het ton-steken. De traditionele lampionoptocht be gint om ongeveer kwart over acht op het schoolplein van de Hartenlustschool en zal enige kwartieren later bij het flatgebouw Hartenlust worden ontbon den. Bij deze optocht zorgt Sursum voor de muzikale omlijsting. Inmiddels zal dan om acht uur in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan de opvoering zijn begonnen van de klucht ,,de tante van Charlie". Deze opvoering wordt ver zorgd door de katholieke toneelvereni ging St. Genesius. 9 Burgemeester dr. Peereboom Voller zal, voor hij naar het Openluchttheater gaat, op het Goudsbloemplein eerst de schoolkinderen uit Aerdenhout toespre ken. Met medewerking van de Haar lemse postfanfare wordt vervolgens een optocht gehouden van het Gouds bloemplein af naar het schoolplein van de Vondelschool aan de Juliana van Stolberglaan. De traditie wil, dat de kinderen en ouderen gecostumeerd aan de tocht deelnemen. Deze oostumering zal dit keer in het bijzonder bestaan uit uitbeeldingen uit de vijfentwintigja rige huwelijksperiode van koningin Ju liana en Prins Bernhard. Het middagprogramma in Aerden hout blijft beperkt tot het opvoeren van een kinderspel over de belevenissen van Dick Trom. Deze uitvoering wordt gegeven op een terrein aan de Borger - weg. Van de Marius Bauerlaan af ver trekt omstreeks half negen de lampion- optocht, voorafgegaan door een draai orgel. De stoet eindigt aan de De Waal Bloemend Aalse wijkcoomdté's stelden Malefijtlaan waar op het open terrein nabij de Spiegelenburghlaan om half tien tot besluit van de feestviering in Aerdenhout een groots vuurwerk zal worden afgestoken. In Vogelenzang hebben de organisa toren van de Oranjefeesten de hoofden nog niet bij elkaar gestoken maar we vernamen dat de traditionale program mapunten in ieder gei-al zullen worden afgewerkt. Dit betekent het houden van allerlei kinderspelen, 's morgens op het schoolplein van de St. Jozefschool. La ter op de dag volgen dan de spelen voor de ouderen onder de Vogelenzang- se bevolking, waarvan het kruiwagenrij den voor echtparen en het tonknuppelen altijd de hoogtepunten vormen. In het begin van de middag wordt de Medne Ronde van Vogelenzang verlopen, een hardloopwedstrijd door verschillende straten, die bij de St. Jozefschool be gint en bij de Koninginneboom aan de Graaf Florislaan eindigt. Namens het gemeentebestuur zal mej. dr. M. E. Nolte, wethouder van onderwijs, in de tuin van het Raadhuis omstreeks kwart voor tien de daar dan verzamelde kinderen van de vier Over- veense scholen, ruim acht honderd in getal, toespreken. De Haarlemse mu ziekvereniging De Spaamebazuin, die de kinderen naar de Raadhuistuin be geleidt, brengt ze vervolgens naar het sportterrein aan de Vrijburglaan. Daar zullen dit jaar geen kinderspelen woor den gehouden, maar wel zal de afde ling Zuiderhout van de Nederlandse Politiehond-vereniging een demonstra tie honidendressuur laten zien. Ongeveer tegelijkertijd vertrekt vol gens een jaren lange oude traditie van het Joan Mauritsplein af een optocht voor gecostumeerde kleuters. Vervoer middelen mogen niet worden meege voerd. De kinderen gaan naar de gym nastiekzaal van de Julianaschool voor het bijwonen van een optreden van het kindercircus van Jan Bas uit Santpoort. Meisjes en jongens van twaalf en dertien jaar uit de hoogste klassen van de lagere scholen in Overveen zijn dan inmiddels al enige tjjd bezig met een wederom door de heer G. Randdag uit gedachte rijwielpuzzlerit. Deze tocht eindigt bij de Maria - St. Aloyssius- school aan het Zandvoorterpad. De winnaars zullen eerst des avonds na de zeepkistenrace worden bekend ge maakt. Overeenkomstig de afspraak tussen de burgemeesters uit de gemeenten in Kennemerland moeten autopuzzletoch- ten door automobielclubs gehouden worden. Dit keer staat de autopuzzle- rit daarom onder auspiciën van de af deling Haarlem van de R.A.C. West. De puzzletocht, waaraan maximaal vijfenzeventig automobilisten kunnen deelnemen, wordt van half twee af ge houden van het parkeerterrein bij hotel Roozendaal. Men moet zijn inschrijvin gen voor deze puzzletocht richten, ver gezeld van een bedrag van 2.50, tot de heer J. J. Baggen, bestuurlid van de Oranje Vereniging Overveen, Bloe mendaalseweg 335. Als compensatie voor de kinderspe len gaan de schoolkinderen uit Over veen 's middags naar het Openlucht theater, waar hetzelfde programma wordt geboden, dat de schoolkinderen uit Bloemendaal-dorp reeds des mor gens hebben gezien. Ongetwijfeld zullen vele Overveense ingezetenen tussen zeven en acht uur getuige willen zijn van de strijd, die meisjes van twaalf en dertien jaar en jongens tussen tien en dertien jaar zul len leveren in de zeepkistenrace. De race wordt gehouden op het afgezette dee'. van de Bloemendaalseweg tussen de Julianalaan en het Postkantoor. Bfl het politiebureau wordt de uitslag be kend gemaakt evenals die van jeugd- rijwielpuzzlerit en van autopuzzlerit. Daarna begint van de Tetterodeweg af de lampionoptocht, die gaat door de Raadhuistuin, de Zuidamreikaanse buurt en dan wordt ontbonden op het dorpsplein bij hotel Roozendaal. Op die plaats zal dan een uur lang een open- luchtfilmvoorstelling gehouden worden. Dit betekent tevens het einde van de feestviering in de wijk Overveen. HAARLEM, 26 maart Een zanger met een mooie stem en aangeboren muzikaliteit heeft het toch maar heel wat gemakkelijker om de top van be roemdheid te bereiken, dan een instru mentalist die zoveel meer weerstanden heeft te overwinnen op technisch en ander gebied. Dat deze redenering er absoluut naast is, toonde Laurens Bogtman wel zeer duidelijk aan in zijn causerie die hü zaterdagavond voor de leden van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging, respectie velijk de Vocalistenafdeling, hield in de muziekschool aan de Nieuwe Gracht. De voordracht wras getiteld „De inter- prestatie van het lied". De opleiding tot zanger stelt strenge eisen, de ademhalingstechniek is een studie pp zich, articulatie, dictie, reso nans en registerovergangen leveren voor de meest fraaie stem ernstige moeilijk heden op. Kennis van talen is ontont- beerlpk, de zanger moet een gedicht volkomen kunnen aanvoelen, hij zal zo wel de epische als de dramatische en lyrische stijlen moeten beheersen. Van hem wordt evenals van iedere andere artiest, de veelzijdigheid verlangd, met al haar facetten en uitbeeldingsmogelijk heden. De meesterzanger Laurens Bogtman heeft met zijn voortreffelijke bege leider Leendert Huges aan de vleugel het een en ander geïllustreerd in liederen van Schubert, Loewe, Wolf, Chabrier en Caplet. Na afloop konden er vragen worden gesteld, doch de le zing en de vertolkingen waren zó over tuigend, dat slechts één dame zich tot de kunstenaar wendde: „Mag ik u mis schien vragen het laatste lied „Le cor- beau et le renard" van Caplet nog een maal te willen zingen?" En aan dat verzoek werd dan ook gaarne voldaan. T. de Vr. AMSTERDAM, 26 maart De beurs is de nieuwe week in een flauwe stem ming begonnen. Er was dan ook weinig, waaraan de markt vandaag enig hou vast kon vinden. De politieke spannin gen in een groot deel van de wereld, nu nog weer vergroot door de inciden ten bij Nieuw-Guinea, waren oorzaak dat kopers een afzijdige houding aan namen. zodat het (op zichzelf niet grote) aanbod slechts op lagere koersen kon worden geplaatst. Door het buitenland werd geen steun geboden. Wallstreet blijft teleurstellen door een grote mate van lusteloosheid en de Duitse beurzen gaven vandaag een flauwe stemming te zien. Kon. Petroleum en Unilever no teerden beide onder het Amerikaanse niveau van vrijdag. Het oliefonds was ongeveer een rijksdaalder lager verge leken bij de Amsterdamse slotkoers van eind vorige week, terwijl Unilever een verlies van twee gulden te zien gaf. Phi lips moest bij de opening van de markt ongeveer 25 punten prijsgeven en Hoog ovens bleven een kleine 20 pnt. onder de vorige koers. Wat dit laatste betreft moet melding worden gemaakt van een storing aan de hoogoven V, die zes a acht weken buiten werking zal moeten worden ge steld. AKU hield zich met een daling van 1 pnt vergeleken bij de andere fondsen opmerkelijk goed. Ook de scheepvaartaandelen waren op retour. Paketvaart kon in de verwachting van (respectivelijk de hoop op) een onver anderd dividend van 8 pet. goed op peil blijven, maar Kon. Boot, Mij. Nederland en Scheepvaart Unie waren 2 pnt of zelfs nog meer lager. In de cultuur sector traden verliezen van 1 a lts pnt op voor Amsterdam Rubber en H.V.A De volgende dividenden zijn aaangekon- digd: Zwanenburg 17 pet in contanten (vorig jaar eveneens 17 pet. in contan ten plus een bonusuitkering in aandelen van 5 pet.), Twentse Kabel 21 (20) pet. in contanten, Gero. evenals vorig jaar 12 pet., waarvan 10 pet. in aandelen, Sikkens, evenals vorig jaar, 30 pet,, waarvan 20 pet. in aandelen ten laste van de agioreserve. Demka 10 pet. (on veranderd) in contanten en Thomsens Haven bedrijf 9 procent (onveranderd) in contanten. HAARLEM. 26 maart Zaterdag middag is in de aula van Teylers Stich ting de gouden erepenning van Teylers Godgeleerd Genootschap uitgereikt aan dr. G. W. Hylkema, arts te Haarlem. Deze ontving de penning als bekroning van zijn antwoord op de prijsvraag be treffende de betekenis van het geweten bü Kant, Hegel en Heidegger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3