OORZAAK van het conflict Feij enoorders- KNVB ligt het commerciële vlak Sportief ideaal wijkt voor meest lucratieve POSTERHOLT EN RKBSV MOETEN PUNT AFSTAAN Spanning in klas B dames neemt geleidelijk toe NJORD VERKENT STRIJDTONEEL OP DE AMSTEL llff Zwaar nachttraject na start in sneeuwstorm CKefarlne .4' E Elektronisch brein helpt ANP-verkiezingsdienst MILLE MÏGLIA VERDWENEN Overgangsklassen handbal ZUINIGHEIDSRALLY OP Zorg voor gaspedaal en pokkenprik Koplopers lijden nederlaag i SÖe&ma Wonderschaap in Fries dorpje Mensen in nood hielp honderden vluchtelinaen Drie keer Xerxes in voorhoede amateurs Hoofdklasse handbal Vijftien kandidaten voor Jong Oranje Nederlandse dag in ronde van Tunesië Spanje kiest Herrera als Chili-coach DINSDAG 27 MAART 1962 PAGINA 11 PLANTEN MARGARINE DRU-MATIC (Van onze sportredacteur) eijenoords voetballers hebben met hun besluit om te be danken voor het Nederlands elftal en andere vertegenwoordi gende elftallen wij hebben daar gisteren in een groot deel van onze oplage reeds melding van gemaakt een herrie geschopt in de Nederlandse voetbalwereld, waarvan het rumoer niet zo gauw zal zijn verstomd. Is het op zich al niet opmerkelijk, dat van ver schillende zijden verschillende hoofdmotieven voor het niet accepteren van de uitnodigingen zijn opgegeven? De K.N.V.B. legt de nadruk op het argument van de kritiek van pers en radio (het gaat hier in werkelijkheid om één krant en één omroep). Van de zijde van Feijenoord wordt ver klaard, dat de spelers momenteel de mentale instelling om voor het Nederlands elftal te spelen missen, omdat zij zich uitsluitend willen concentreren op het prolongeren van het landskampioenschap. Dan is er nog de bewering, dat hier sprake is van een actie uit solida riteit, omdat enkele spelers van Feijenoord plotseling zijn gewipt en tot slot komt zelfs de suggestie, dat de trainer van Feijenoord, de Oostenrijker Fuchs, de spelers zou hebben opgestookt om op die manier de premie, die hem in het vooruitzicht is gesteld als Feijen oord weer kampioen wordt, veilig te stellen. Dat laatste is met klem tegengesproken door Feijenoords voorzitter, de heer C. Kieboom. Hij verklaarde ons: „Fuchs is juist de man geweest, die alles geprobeerd heeft om de spelers tot rede te brengen. Zij wilden er ech ter niet van horen. Toen is hij, dat was zondagavond om een uur of zeven, tenslotte maar naar de telefoon gestapt en heeft de heer Schwartz op de hoogte gebracht van de stemming onder de spe lers". Boos... op Engelsen Angst bij Feijenoord Geen „treffen' Ideale polo-pulli voorschool en thuis Sportflits Hoger ziekengeld bij G.S.W.? Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Uitslagen komen sneller binnen ttgelemulticolo?sP Niet glw vuil. Blijft m vorm ooit na vele A malen wassen. 2tot8 jaar|j, LET OPHETDELANAETIKET! Het is, vinden w(j, de moeite waard om eens wat nader in te gaan op de zaken, die by dit opzienbarende besluit van de Feyenoorders op de een of an dere manier een rol hebben gespeeld. Een besluit, dat overigens niet uniek js in de voetbalwereld. In Nederland kent men bijvoorbeeld de destijds ook geruchtmakende verwikkelingen rond Abe Lenstra en het Nederlands elftal, die herhaaldelijk hebben geleid tot het zich terugtrekken van een zich miskend voelende Lenstra. En het vorig jaar, toen het thans tot de halve finale van het toernooi om de Europese beker doorgedrongen Tottenham Hotspur be zig was aan de eindspurt naar het En gelse kampioenschap verbood de club uit het land, dat in de sport vaak als een toonbeeld van discipline wordt aan geprezen zijn Schotse internationals voor net Schotse nationale elftal uit te komen. Dat de Fehenoorders zijn gevlucht voor enkele kritieken, zou even be lachelijk als lachwekkend zijn. Bela chelijk, omdat alle voetbalcoryfeeën die „leven" bij de gratie van de tien duizenden toeschouwers welke zij we kelijks trekken, weten dat zij aan kri tiek bloot staan. Voor die kritiek op de loop gaan, ook al wordt ze soms als onrechtvaardige kritiek ervaren, is bepaald kleingeestig en beneden de „standing" van een voetbalinternatio nal. De kritiek is, dat lijkt ons bui ten twijfel, in het geval van de Feij- enoorders niet het hoofdmotief, hoog stens een van de factoren die ongun stig heeft gewerkt op de stemming van de spelers toen zjj de beslissing onderling bespraken. Trouwens, is er zoveel kritiek geweest na de jongste oefenwedstrijd van het Nederlands elftal, die van woensdag j.l. tegen de Londen Combination? Na tuurlijk, alom was men teleurgesteld over hetgeen die avond door de kandi daten voor het nationale team Is ge presteerd, maar dat sloeg niet speciaal op de Feijenoorders, maar op praktisch alle spelers. En, wat de coach Elek Schartz betreft, ook hij was woensdag avond allesbehalve in zijn schik. Maar, zijn boosheid gold... de Engelse spelers. „Dat is geen manier van spelen in een oefenwedstrijd. Tegen zulk spel moest een scheidsrechter optreden liet hij herhaaldelijk weten. Vergoeilijkte Elek Schwartz met die woorden niet het op treden van de Nederlanders, die niet be reid waren in een o e f e n-wedstrijd blessures te riskeren? Over Elek Schwartz gesproken; hij heeft zie ons nummer van gisteren als commentaar op het niet kiezen van Moulijn voor de wedstrijd tegen België gezegd: „Ik geloof, dat Keizer heter tegen de Belgen kan spelen dan Moulijn. De Belgen weten hoe Moulijn speelt, en weten hoe zij hem kunnen uitschakelen." Als de heer Schwartz deze mening is toegedaan, waarom stelt hij dan Moulijn op voor de wedstrijd te gen de Londen Combination, die toch bedoeld was als een oefening voor de wedstrijd tegen de Belgen? De logi ca van dit beleid ontgaat ons. Overigens mag deze gang van zaken voor de ove rige spelers van Feijenoord geen reden zijn om zich uit solidariteit terug te trek ken. Is dat wel de reden van hun be sluit dan is dat een even misplaatst als kwalijk gebaar. De hoofdzaak van deze onverkwik kelijke affaire rond het Nederlands elftal moet, vinden wij, worden ge zocht in het feit dat de spelers van Feijenoord bijzonder gebrand zijn op het prolongeren van het landskam pioenschap, daarbij het oog gericht houdend op de financieel zeer aan trekkelijke kanten, die verbonden zijn aan het vervolg: het deelnemen aan het toernooi om de Europese beker. Feijenoord leek regelrecht op een nieuw kampioenschap af te stevenen maar de laatste weken „liep" de ploeg niet zo best. Uit de jongste drie wedstrijden heeft men slechts twee punten behaald. De Feijenoorders zijn daardoor nerveus geworden. Hun po sitie op de ranglijst is nog steeds fraai, maar als de ploeg er niet in slaagt spoedig een eind te maken aan de inzinking wordt de opmars naar de titel toch een hachelpke onderne ming. In hun poging om het getij te doen keren, hebben zij zelfs hef Ne derlands elftal de rug toegedraaid. Hoe begrijpelijk dit alles ook >s, het is toch wel jammer te moeten vast stellen, dat met de vercommercialise ring van het voetbal het sportieve ele ment geweld wordt aangedaan. In de pure sportbeoefening is de hoogste on derscheiding die in de sport zelve is te behalen hèt ideaal van de beoefe naar. Voor voetballers is dat de ver overing van een plaats in de nationale ploeg. Betaalde voetballers mikken echter op het meest lucratieve. Dat is nu Weer eens gebleken; dat is en niet alleen in Nederland ook elders meermalen aan het licht getreden. Met „gebrek aan vaderlandsliefde," het onwaardig verdedigen van de kleuren Elek Schwartz, ook voor de wedstrijd tegen België weer in de rol van de veel geplaagde coach van het Nederlands elftal. of de eer van het «and" en meer van «leze in de sport misplaatste kre ten heeft dit alles natuurlijk niets te maken. Waar de leiders van de KNVB zich wel iets van moeten aantrekken is, vinden wij, de vraag of men niet moet trachten een gezonder evenwicht te vin den tussen het sportieve en het commer ciële element in het betaalde voetbal. Er moet toch een acceptabel compromis mogelijk zjjD'. (Advertentie) BRESCIA, 27 maart De even be faamde als beruchte 1000-mijls autorace in Italië, de Mille Miglia, is afgelast en zal nooit meer worden georganiseerd. De laatste keer dat de Mille Miglia is gehouden was in 1957. De race werd toen een bloedbad doordat de Spaanse renner Alfonso de Portago op het pu bliek in stoof. Twaalf mensen werden daarbij gedood, onder wie vijf kinderen. Ook de renner en zijn ploeggenoot, de Amerikaan Nelson, kwamen om het le ven. DEN HAAG, 27 maait Een ama teurselftal speelt morgen een oefen wedstrijd tegen de semi-profclub Wage- ningen. De amateurs spelen in de vol gende opstelling: doel: Van Zanten (ZAC); achter: Kuypers (Quick N.) en Frölich (Enschede)midden: Clypers (Sp.club. Emma), Molenaar (KFC) en Marre (Feijenoord); voor: Petterson (Spartaan '20), Krieseh (Xerxes), Wee kers (Wilhelmina) Van der Heyde (Xerxes) en Snoeck (Xerxes). Het jeugdelftal, (16-18 jaar), dat mor gen op het NAC-terrein te Breda tegen de Belgische junioren zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Doesburg (Sparta); achter: Lutje (Be Quick) en Ter Horst (Leeu warden); midden: Vermeulen (NAC) Severijnse (Ajax) en Vriens (Willem II); voor: Giesen (Rode Sport), Van der Vall (Feijenoord), Klumpkens (PSV), Langerak (Sparta) en Dormans (Fortu- na). (Advertentie) (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 26 maart Een na genoeg volledig afgewerkt handbalpro gramma in de hoofdklassen A en B, datnes en heren, hee.t afgelopen week- e.nde weinig verrassende uitslagen op geleverd. Langzamerhand beginnen de krachtsverhoudingen zich duidelijk af te tekenen, waarbij blijkt dat de ver schillen in speelsterkte hier en daar be hoorlijke afmetingen hebben aangeno men. Niettemin kan nog felle strijd om het behalen van de titels verwacht worden, hetgeen onder meer blijkt uit de feiten dat Stratum-Meteoor er bü de heren in B in slaagde, het onge naakbaar geachte RKBSV een gelijk spel af te dwingen, en de dames van Posterholt (B) eveneens niet verder reikten dan een puntenverdeling tegen VHC. In klas A van de dames heeft Am- stel kennelijk het voornemen gemaakt, zijn positie op de ranglijst aanmerke lijk te verbeteren. De Amsterdamse ploeg trok naar Groningen en versloeg daar Sparta met forse cijfers: 1-7. In overeenstemming met wat mocht wor- Zondag a.s. is er in Amsterdam weer de befaamde roelwedstrijd om het lange afstandkampioenschap van de Amstel, de Nederlandse „Head of the River". In deze dagen wordt natuurlijk druk geoefend. Ook de roeiers van het Leidse Njord kwamen ter plaatse terrein verkennen. De stromende regen kon de strijdlust niet blussen. (Van onze verkeersredaeteur) ZANDVOORT, 27 maart. Vannacht is op het traject tussen de Nürburgring en Zandvoort de eerste, 801 kilometer lange etappe verreden van de Caltex Performance Test. Drie en vijftig equi pes beleefden een eindeloos lijkende nacht in de voorzichtig voortsukkelende automobielen, terwijl drie en vijftig waarnemers argwanend toekeken of de zuinige chauffeurs wel volgens de alge meen geldende regels der rijkunst hun auto hanteerden. Het startschot voor deze zjsde zuinig- heidsrit werd gistermiddag gegeven. Er woedde een hevige sneeuwstorm toen de zuinige sluipers zich heel voorzichtig op weg begaven om de gehele nacht door te rijden totdat, vanmorgen in al le vroegte, Zandvoort werd bereikt. Hier werden twee proeven gehouden, eer acceleratietest en een snelheidstest. Een behoorlijke „top" en een felle ac celeratie tellen immers ook mee in de ze rally, waarin wordt getracht het consumptiecijfer van de verschillende automobielen zo gelijken. Op de Nürburgring werd gisteren eerlijk mogelijk te ver- (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 26 maart De negen de ronde van de veldhandbaleompetitie in de hoofdklasse, dames en heren, heeft enige frappante uitslagen opgele verd. Zo leden de als nummer één ge- klasseerden, te weten Athene en Niloe, beide een nederlaag, respectievelijk tegen PSV en Hellas. Voor de heren van Niloc was het een troost, dat de naaste concurrent Operatie '55 eveneens met verlies werd afgescheept, nota bene door hekkensluiter WLC-DES. Het wilde met Athene bjj de dames ditmaal niet vlotten. Het combineren en het afwerken der aanvallen lieten zo veel te wensen over, dat PSV er van kon profiteren (2-4). Niloc maakte dankbaar van de gelegenheid gebruik om zjjn achterstand wat in te lopen. Het trok naar Hellas en keerde met een zege van 2-10 terug. Bepaald verrassend was het, dat Actief er in slaagde, Zeeburg te verslaan, al gebeurde dit pas kort vóór tjjd (0-1). Verder hielden VÏLc-DES en Hygiëa het op een puntenverdeling: 7-7. De stand: Athene 9-14, Niloc 10-13, Zeeburg 9-10, PSV 9-10, Actief 9-10, WLC-DES 10-9, Hygiëa 9-7, Hellas 9-1. De heren van Niloc, die al enige tjjd met een verzwakt team moeten aan treden, ondervinden daarvan toch meer hinder dan vrij algemeen werd veron dersteld. De Amsterdammers sneuvel den met 12-10 tegen een pittig Hellas, dat bovendien tot zijn grote voldoening de opmerkelijke nederlaag van Operatie '55 bij WLC-DES (11-9) als extra-winst kon noteren. Onder hoogspanning wees Aalsmeer met slechts 8-7 PSV terug en Swift sprong naar 'de vjjfde plaats door een overwinning bij Blauw Wit: 12-14. Niloc 10-17, Operatie 9-11, Hellas 9-10, Aalsmeer 9-9, Swift 9-8, Blauw Wit 9-7, PSV 9-7, WLC-DES 10-5. reeds een wegliggingsproef gehouden, waarbij het er om ging het 28 kilometer lange circuit met 174 bochten zo snel mogelijk af te leggen. De wagens reden in verschillende klassen en er werden, tijdens deze proef, interessan te prestaties geleverd. Zo stuurde de Duitser M. Mair in de lichtste klasse zijn BMW 700 in 15,4 minuut het circuit rond. Een karwei, waarvoor de oude zuinigheidsrally-rot Chaterre in zijn 2 CV 23,5 minuut nodig had en de Deen Andersen in zijn 2 DV zelfs nog een hal ve minuut meer. In de klasse B „nam" de Deen Nielsen het circuit met zijn Austin-partner Cooper in ruim 14 minu ten: de dames Vincent en Campill uit België deden er in dezelfde klasse met hun Ford Anglia ruim twintig minuten over. In de zwaarste klasse (F) bereik te de Luxemburger Gengler met zijn Mercedes 220 SE het beste resultaat al4 min) en had de Deen Rose 17,5 mi- nuu* nodig om hetzelfde rondje te draai en in zijn Opel Kapitan. Tijdens de proeven raakte de Frans man Maurel met zijn ID 19 in een slip. De wagen werd zwaar beschadigd en Maurel die gelukkig niet werd ge wond is vandaag per trein naar Pa rijs teruggekeerd. Overigens telde men reeds voor de start van de proeven al een uitvaller: de Belg Verhelst die niet op tijd arriveerde. Vanavond hebben de rijders een beetje rust in Amster dam. Morgenvroeg wordt gestart voor de tweede etappe van 661 kilometer naar Flensburg. Intussen heeft deze zesde zuinigheids- rit een plastische naam gekregen. Men spreekt over de „pokkenrally" en dit heeft dan niets te maken met enige kri tiek op de rit of de organisatie, maar met de prik, die alle deelnemers ver plicht waren te incasseren, omdat de Belgische en Luxemburgse autoriteiten daar prijs op stelden. De een heeft zich reeds enige tijd geleden laten inenten en vreest nu, in de beslotenheid van de automobiel, de mogelijke onprettige ge volgen, de ander wachtte tot de dag voor de start in de hoop, dat een even tuele reactie zich pas in Kopenhagen ot liever nog thuis, na de rally, zal aan kondigen. Vast staat, dat er nog nooit een zulnigheidsrit is verreden met zo veel zere armen en zoveel benauwde gezichten bij het weerzien van oude be kenden, die sportief handen willen druk ken en schouders willen bekloppen. Met een zuinig gezicht mijdt men elk „tref fen". Zowel gaspedaal als „prik-plek" worden in deze rally met de uiterste zorg omringd. DEN HAAG, 27 maart Na het be danken van de Feijenoorders Bergholtz en Bouwmeester heeft de Bondscoach Elek Schwartz voor de centrale trai ning van het elftal van Jong Oranje aan gewezen: Van der Merwe (NAC), van Leeuwen (Sparta), De Groot (GVAV). Petterson (Blauw Wit), Romijn (SVV) Borghuis (GVAV), Lazeroms (NAC), Schrijvers (NAC), van Wijk (Volewijc- kers), Heynen (VW), Niehaur (Go Ahead), Pelk (Volendam), Theunissen (DOS), Visschers (NAC) en De Vries (Sparta). Advertentie GAFSA, 27 maart Jos Linders uit Roosendaal heeft maandag de vijfde etappe van de ronde van Tunesië gewon nen. Hij versloeg ;n de sprint een pelo ton van 39 renners. Op de tweede plaats eindigde de Nederlander Bert Boom. De stand in het algemeen klassement luidt thans: 1. Pettersson, Zweden, 15 uur 35 minuten en 59 seconden, 2. Bin- gelli, Zwitserland op vijf seconden, 3. Lörke, O-Dld, op 20 sec., 4. Vyncke, België, op 22 sec., 5. Lux, O-Dld, op 2 min. en 2 sec., 6. De Waar, Nederland, op 2:14, 7. Linders, Ned., op 3:18. In het ploegenklassement heeft Oost- Duitsland de leiding. Nederland is twee de met een achterstand van 3 minuten en 10 sec. De Australische Dawn Fraser heeft in Brisbane de 100 meter vrije slag ge zwommen in 60,9 seconde, slechts 0,7 seconde boven het wereldrecord. den verwacht bleef Sagitta bjj UDI in Arnhem ongeslagen (2-8). Tussen Mi crometers en Atnleta ontwikkelde zich een spannende strjjd, die laatstgenoem de op het nippertje in zjjn voordeel be sliste met een score van 2-3. De stand is nu: Sagitta 8-16: V en K 8-12; Athleta 8-11; Amstel 7-8; UDI 10-8; Microme ters 7-6; Olympia 7-5; Sparta 9-5; Thor 8-1. Doordat het Hengelose Olympia vrjj- af had, maakte Jahn H van de gelegen heid gebruik om via een zege by E en O (10-13) beslag te leggen op de eerste plaats. Micrometers en Sport Vereent ontliepen elkaar zó weinig in kracht, dat de Utrechtse heren slechts met één doelpunt verschil zegevierden; 12-13. Ook de ontmoeting WWV-IJmond kenmerkte zich door een behoorlijke dosis spanning. De Velsenaren bleken juist over iéts meer gerichte schot vaardigheid te beschikken (11-14). Het Groningse Olympia moest zich thuis tot het uiterste inspannen om het nog puntloze Rapiditas op afstand te hou den. De cijfers 10-7 illustreren dit. Thans luidt de stand: Jahn II 9-14; Olympia-H 7-12; Sport Vereent 8-12; Olympia-Gr. 9-10; Micro meters 7-8; WWV 9-8; IJmond 8-7; E. en O 9-3; Rapiditas 8-0. Steeds duidelijker komt In B by de dames naar voren dat hier uitgespro ken van een groep nagenoeg evenwaar dige teams (5) en een staart van zwak keren (4) sprake is. De uitslagen toon den dit deze ronde onweerlegbaar aan. Zo moest Walcheren ln Vlissin- gen zijn meerdere erkennen in Swilt (3-7), Marathon leed een nederlaag van 7-4 bij DWS en Verburch zü het met veel moeite wees in Rijs wijk met 2-8 Animo terug. Toch was er nog een uitslag met een verrassend tintje: koploper Posterholt bereikte thuis slechts een puntenverdeling (3-8) tegen VHC. Posterholt 10-16; Swift 10-16; Verburch 10-14; DWS 8-13; VHC 10-12; Animo 8-6; Walcheren 9-3; Zeeland-Sp. 8-1; Marathon 9-1. Het gelijke spel van 8-8, waarmee lijstaanvoerder RKBSV in Brunssum tegen Stratum-Meteoor genoegen moest nemen, zou wel eens een voorteken kunnen zijn, dat de spanning volop gehandhaald blijft bij de heren. ESCA was er als de kippen bij om hiervan profijt te trekken, want de Arnhem mers maakten bij Tonido géén fout: 7-11. Opnieuw werd Volt geconfronteerd met een nederlaag. Ditmaal sneuvel den de Tilburgers met 15-4 tegen Dy namo. Aangezien Hellas 2 voorts na zeer spannende strijd het loodje legde bij Animo (10-9) geeft de stand hier nu het volgende beeld te zien: RKBSV 9-17; ESCA 10-16; Animo 9-14; Stratum-Met. 9-12; Dynamo 8-8; Hel las 2 9-6; EBHV 9-5; Tonido 9-4; Volt 10-0. MADRID, 27 maart De Spaanse voetbalbond heeft Herrera, momenteel coach van de Milanese club Intema- zionale, tot coach van de Spaanse Na tionale ploeg voor de wereldkampioen schappen te Chili benoemd. BOLSWARD, 27 maart ln het dorp je Westhem heeft zich een biologisch wonder voorgedaan, waarover dieren artsen en andere deskundigen zeer ver baasd zijn. Een een-jarig schaap, die voor het eerst lammeren kreeg, bracht twee le vende jongen ter wereld. In de regel brengt een een-jarig schaap slechts één lam. Maar na een week werd het schaap, dat de twee lammeren zoogde, ziek. De ontboden dierenarts dacht, dat hier sprake was van een verstopping. De eigenaar van het schaap, de heer W. Oppedijk, gaf het dier wonderolie en tot zijn grote verbazing bracht het schaap toen opnieuw twee lammeren ter we reld. De lammetjes waren veel kleiner van stuk en werden kennelijk een paar weken te vroeg geboren. Hoewel het schaap eerst vrij ziek was van uitputting, verkeert het, en ook de vier lammetjes, thans in goede welstand. UTRECHT, 27 maart In het jaar beursgebouw is hier vandaag de eer ste jaarvergadering gehouden van de katholieke stichting „Mensen in nood", voortgekomen uit het Nederlands R.K. Huisvestingscomité. De voorzitter van het stichtingsbestuur, mgr. drs. J. C. van Overbeek, schetste in z(jn openings rede de geschiedenis van de reorga nisatie. Hij memoreerde, dat in de laatste drie jaren gedurende de zomermaanden steeds weer buitenlandse kinderen in Nederland zijn opgenomen, afkomstig uit Poolse en andere vluchtelingenge zinnen in Westduitsland, uit Oostenrijk en van het kamp „Des sans logis" uit Noisy le Grand, een van de kampen van Abbé Pierre. Deze kinderen wer den ondergebracht in internaten. Een andere activiteit van de stich ting. de „Oostpriesterhulp", heeft ln steeds grotere mate hulp kunnen ver lenen aan de vervolgde geloofsgeno ten, aan de vervolgde kerk en heeft belangrijke voor berei dingen kunnen treffen voor een betere toekomst. In totaal werden voor deze doeleinden uitgekeerd in 1959 ongeveer 840.00C in 1960 ongeveer 480.000 en in 1961 zelfs ruim 660.000. De vluchtelingenzorg van de stichting was geconcentreerd op de aanpassing van ae in 1956 naar Nederland geko men Hongaren en andere vluchtelingen, die vooral na de tweede wereldoorlog onderdak in ons land hebben gevonden Mede dank zij de hulpverlening van Nederlandse en Amerikaanse organisa ties is het mogelijk geweest bijna 350 vluchtelingen directe of indirecte hulp te verlenen. Tijdens de jaarvergadering werd een raad van bijstand en advies geïnstalleerd; de voornaamste taak van deze raad is het advisereren en het tot stand brengen van een coördinatie tussen de instellingen en organisaties, die in bepaalde geval len met de stichting samenwerken. DEN HAAG, 27 maart De staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft ln antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid Suurhoff (P.v.d.A meegedeeld, dat zijn onlangs aan de gemeentebe sturen gezonden circulaire over ziekte verzuim bij de gemeentelijke sociale werken mede is ingegeven door de overweging om de ziekengelden even tueel te verhogen. Overigens wordt ook in het vrije bedrijf aan de kwestie van het ziekenverzuim in het algemeen ernstige aandacht besteed, zo zegt de staatssecretaris. Advertentie Vier middelen in één labiel doen wonderen zonder de maag van streek le maken I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij dia een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. BEROEMDE GENE IN ÉÉN 77 Glann buitje 20 ttbietttr f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tablettan f 3.50 DEN HAAG, 27 maart. De brede ervaring, op gedaan by de na de oor log gehouden verkiezin gen, heeft er bij de ANP- verkiezingsdienst toe ge leid opnieuw een stap naar verdere verfijning en versnelling van de bere keningen van de uitslagen te doen. Men is afgestapt van het Hollerith-systeem voor het verwerken van de *«er te legram binnenkomende uitslagen uit 878 kleine en 98 grote gemeenten. Deze telegrammen zullen via de achttien telegraaf-centra- les in Nederland worden doorgegeven naar het Esso-gebouw in Den Haag, waar de verkiezingsdienst zal opereren. niet onmogelijk, dat reeds altijd terugvallen op de voordien de resultaten in andere. de provincies geseind zijn. compleet Het hoofdbureau van de verkiezingsdienst behoeft zich over deze cijfers het Deze waarschijnlijkheid hoofd dus niet meer te breken. De Ramac produ ceert zelfs percentages. wordt groot door het in schakelen van een elek tronische „Ramac"-machi- Ook de einduitslag in cij ne van IBM, die in het fers komt uit dit elektro Essogebouw staat opge steld. In deze „Ramac" zijn de gemeentelijke cij- fers van 1959 en 1958 reeds verwerkt. De binnenko mende gemeentecijfers kena. T- wnrdPTi via samenwerkende nische brein. Aan de hand daarvan kan de verkiezingsdienst de zetelverdelingen vol gens de 73 kieskringen en de elf provinciën bereke nen. Er zullen 665 staten leden moeten worden ge kozen. Het is de bedoe ling. dat aan de hand van de uitdagen ook een zetel verdeling voor de Eerste Kamer zal worden bere kend. De stemmen van de van dit jaar worden via telex-machines automatisch gemaakte co debanden machinaal op ponskaarten gebracht. Met deze laatsten wordt de „Ramac" gevoed. Daar door ontstaat de mogelijk heid, dat deze machine met een druk op de knop eens per half uur met grote precisie vergelijken de tussenstanden geeft. Deze standen worden woensdag van 20 uur af gegeven. Naast deze ..Ramac" heeft het ANP „Ascota"- boekhoudmachines, die ook de uitslagen bewer ken. Daardoor heeft men een dubbele controle. Mocht een van deze twee De op ontvangen telegrammen, die volgens strikte codes worden geseind, worden gecontroleerd. De belangrijkste uitsla gen kunnen dan direct naar dagbladen, radio en tele visie worden doorgegeven. Het seinen van uitslagen per gemeente, per provin cie en voor geheel Neder land, alsmede van negen tussenstanden, van zetel verdelingen, vergelijkin gen, gekozen kandidaten enzovoorts zal ongeveer vijfeneenhalf uur in be slag nemen De verkie zingsdienst kan, als alles vlot loopt, 's nachts om één uur klaar zijn. Het is niet werken dan kan men «ijke groeperingen in Lim burg en de protestants- christelijke groep in Noord-Brabant worden daarbij verdeeld over de A.R., de C.H.U., de S.G.P. en de G.P.V. in de ver houdingen van 1959. Gisteravond hield de ANP-verkiezingsdienst met de achttien telegraaf- centrales, de teldienst en de „Ramr.c" een gene rale repetitie, waarin goe de, maar ook „foutieve" telegrammen met uitsla gen verwerkt waren. De ongeveer 135 medewerkers konden daardoor op hun taken .inschieten" om woensdag niet voor ver rassingen te staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11