Prof. Kwant over de verhou- christendom-Marxisme ding Minutenlange ovatie voor Spaans danspaar Susana en José voor F. Dijkstra: veertig jaar werklust in een bijzonder licht Chartervlucht voor ouders van emigranten naar Canada Amsterdamse Miss Bril in Haarlem as as DEKENAAT HAARLEM SPANJAARDSLAAN NAAR NIEUWE LUISTER Ruim 180 huizen in „Glip II" Haarlems publiek uit de plooi KV P-inlichtingen- bureau Zielzorg in de emigratielanden Verdere koersdaling op de beurs JONGERENAPPEL DEKENAAT HAARLEM w DINSDAG 27 MAART 1962 PAGINA 3 Jongerenappèl Programma voor woensdag 28 maart Aanwinsten leeszaal Heemstede Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen Grootste deel in woningwetbouw GROTE VRAAG NAAR NARCISSEN WASSERIJ DUYN wmm, Imm PUI »St Softball-competitie is ingedeeld Kleding op rekje voor kachel vatte vlam Jongen aangereden aan voet van Frans Hals Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden 3 HEEMSTEDE, 27 maart Het jon gerenappèl van de Diocesane Jongeren- staf dat deze week in het Haarlemse dekenaat wordt gehouden is gisteravond van start gegaan. Wij zijn gaan luiste ren naar een lezing in Nieuw Berken rode door prof. dr. R. C. Kwant o.e.s.a., die een beschouwing gaf over de twee uiterste polen: Christendom en Marxis me. Prof. Kwant hield zijn betoog voor een gehoor van ongeveer tweehonderd jongeren, zodat de belangstelling op deze openingsavond zeker niet onbevre digend was. Na een inleidend woord, waarbij prof. Kwant stelde dat de katholieke kerk tegenover het atheïstische Marxisme zonder meer afwijzend moet staén, vroeg hij zich af, of er ooit een moge lijkheid is dat het Christendom en het Marxisme elkaar zullen ontmoeten. Aan de hand van deze vraag wilde prof. Kwant allereerst een opsomming geven van de oorzaken welke tot het atheïsme van Mai-x hebben geleid. Zijn levenlang heeft Marx het Christendom ontmoet als een obstakel op zijn weg. Reeds in zijn prille jeugd werd Marx daarmee geconfronteerd toen hij als kind van Joodse ouders opgroeide in Pruisen, dat bekend stond als een christelijke staat. Het werd de joden niet gemakkelijk ge maakt. Niet uit overtuiging, maar door HAARLEM, 27 maart Het pro gramma van de bezinningsavonden in jongeren uit district I (parochies in ver en verrijk" voor morgen luidt: voor het kader van het Jongerenappèl ,,Reik Heemstede en Bennebroek) spreekt in „Nieuw Berkenrode" om acht uur aal moezenier B. P. M. Sdhooneheek over ,,S.O.S.... ze hebben je nodig". Jonge- Smarten, Santpoort, Bloemendaal en Petrus en Paulus, O.L. Vr. van Zeven ren uit district 2 (parochies H. Liduina, Haarlemmerliede) horen in het Mendel- college om acht uur pater A. Grasveld o.f.m. spreken over „Alle ker ken zjjn een...". Dr. M. de Jong, secre taris van het bisdom Rotterdam, spreekt voor jongeren uit district 3 in de Kleine Zaal van het Krelagehuis over „Wij zoals zij... of niet" (verhou ding ouders kinderen). De avond begint om acht uur en het district omvat de parochies St.-Bavo, H. Antonius, H. Joseph, H. Hart, H.H. Elisabeth en Barbara en parochie in Overveen. Jon geren van district 4 (parochie H. Joh. de Doper, O.L. Vr. Rozenkrans, Park wijk en Schalkwijk) zien in het paro chiehuis aan het Teylerpledn de film „Warum sind sie gegen uns". De film begint om acht uur. Een inleiding hier op zal geven de heer A. F. Henrichs. In het Herv. Jeugdgebouw te Aerdenhout zien jongeren van het district 2 (paro chies in Aerdenhout en Zandvoort) de film „Warum sind sie gegen uns". De avond begint om acht uur en de inleider zal zijn pater L. Moonen. De organisatoren van het jongeren appèl verzoeken ons mede te delen dat ook losse kaarten verkrijgbaar zün aan de zaal. Voor woensdag en (of) vrijdag avond plus de feestelijke slot avond kost een kaart f 3.75. Een bezoek uitsluitend aan een der vormingsavonden kost f 1.75. Ontwikkelingslect.Berendsen: Kunst schatten van Rome. Brumsteede: Afkij ken niet verboden. Etienne: Thomas Stearns Eliot, (r.-k. afd. Herrmann: Nieuwe ontdekkingen in het verre oos ten en zuiden. Honderdvijfentwitig ja ren arbeid op het onderwijsterrein 1836- 1961. Kerk en ruimte, (r.-k. afd.) Mau- rois: Geschiedenis van Engeland. Met geen pen te beschrijven. Van Minnen: Geloven? van Muil-en: Ingmar Berg man. Roskam: Alleen voor blanken. Wilson en Littauer: Versnellers in de kernfysica. Wijers: Over het lijden, (r.-k. afd.) Romans: Andrejef: De gouverneur. Bradbury: Fahrenheit 451. Eekhout: Juffrouw Jones uit Brightstoad. Hol ding: De onschuldige moordenaar, van Isacker: De reis naar Ispahan. Kaeser: Meer dan liefde, van der Lugt: De ver liefde clown. (r.-k. afd.) van Praag: Jeruzalem van het westen. Zernike: Haar vreemdeling. Mason: The house in lordship lane. CINEMA PALACE: Wien, wie es weint und lacht, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Gevaarlijke verhoudingen, (volw.). 2, 7 en 9.15 uur. LIDO' Der Rosenkavalier, (14 jaar). Alle voorst. 7.45 uur. De wet der wildernis, (14 jaar). Alle voorst. 2 uur. LUXOR: De kat (18 jaar). 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Kerfnis in de regen, (14 jaar), 2, 7 en 9.15 uur. ROXYVrouwen en spionnen, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Some like it hot (str. volw.), 2.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 27 maart Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlandse Comedie „Caroline" van W. Somerset Maug ham. Regie: Jan Teulings. In de hoofd rollen: Mary Dresselhuys. Louis HSensen, Elisabeth Hoytinlk. Dinsdag 27 maart Concertgebouw, tuinzaal. 8 uur: Liede- renavond door Franceses Heineken. Bege leiding: Maarten Bon, piano. Programma: Scarlatti, Vivaldi, Pergolesi. Minerva Theater. 8.15 uur: Concert door het N.Ph. 0. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Theo Bruins, piano. Programma: Beethoven. Woensdag 28 maart Concertgebouw. 8 uur: Concert door Kon. Liederen-tafel „Zang en Vriendschap" o.l.v. Jack P. Loory. Werken van v. Ame- rongen. Dinsdag 27 maart .Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit, Paul Chr. van Westering over „De Matthaus Passion". Gebouw St. Bavo. 7.30 uur: Algemene Bond van Bejaarden, toneelavond toneel vereniging „De Proveniers" met „Zeeman, Pas op". Woensdag 28 maart „Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158, uur: Buurtvereniging „Overveen", jaar vergadering en lezing door D. de Vries *n H. Bouman over duinen en weilanden m de omgeving van Vogelenzang. Gebouw St. Bavo. 7.30 uur: Algemene gond van Bejaarden, toneelgroep „De "oveniers" met „Zeeman, pas op". de omstandigheden gedwongen gingen Marx' ouders over naar de protestantse staatskerk. „De staat moet leefbaar zjjn voor iedereen", zo schreef Marx later in een van zjjn eerste -artikelen. Deze ervaringen had hjj in Pruisen al lerminst opgedaan. Prof Kwant kwalifi ceerde Marx als een man met geniale kwaliteiten, die tot de grootste geniën van de vorige eeuw heeft behoord. Na zijn gymnasiale studie sloot Marx zich aan bij de liberale bewegingen. Ook toen ontmoette hjj de godsdiehst als een be letsel op zijn weg. Hij werd journalist, maar moest zijn ontslag nemen, omdat hij niet competent was op het terrein van de economie. Daarop ging Marx naar Frankrijk om een studie te maken van het economische leven. Hij kwam tot de overtuiging dat de westerse eco nomie op een verkeerde structuur was gebouwd en creëerde een revolutionaire theorie. Maar andermaal bleek voor hem de godsdienst een hinderpaal. Ter wijl de 19e eeuw voor het volk éen tijdperk was van grote ellende en Marx zich geplaatst zaig in een maatschappij, die verdeeld was en verscheurd, ver kondigde hij de stelling dat het hart van heel het menselijke gebeuren in de ontwikkeling lag van de productiemid delen. „De mens moet de wereld die hij nodig heeft zelf maken", aldus Marx. De sociale productiemiddelen die bij de groep behoren, waren in handen van één man, een beeld dat Marx als ver wrongen karakteriseerde. Marx zegt: de godsdienst, een droom, geboren uit het ongeluk, is een wapen in de handen van de bezittende klasse. Vandaar zijn uitspraak; godsdienst is opium voor het volk, dat in een verlammende droom wordt gehouden; de godsdienst is een samenbundeling van alle verwording. Prof. Kwant stelde dat de houding van het christendom ten opzichte van het Marxisme in de 19e eeuw volkomen ne gatief is geweest. De Kerk leefde in een droom van het verleden. Ook de kerk heeft zijn fouten gemaakt. Aan het einde van zijn inleiding kwam prof. Kwant terug tot de vraag: ligt er een mogelijk heid tot een ontmoeting? Moet het Marxisme in de grond anti-godsdienstig zijn? Is het eigenlijk niet zo dat Marx zich keerde tegen een waanbeeld van God? Beide partijen staan nu recht te genover elkander. Het christendom is anti-Marxistisch, en in nog heviger mate is het Marxisme anti-godsdienstig. We moeten hopen en er voor werken dat het Marxisme zijn pretenties op geeft, waardoor het mogelijk eens een gesprekspartner wordt, zo besloot prof. Kwant. Na de pauze ontspon zich een leven dige gedachtenwisseling, waarbij ver schillende actuele vraagstukken aan de orde werden gebracht. Een der aanwe zigen stelde een vraag over de Oost- priesterhulp. Ofschoon prof. Kwant voor deze actie veel waardering kon hebben, moest hij anderzijds een cnitisch geluid laten horen, omdatnaar zijn mening de werkmethode van Oostpriesterhulp de belangen van de christenen achter het ijzeren gordijn zou kunnen schaden. HEEMSTEDE, 27 maart B. en W. van Heemstede stellen de gemeente raad, die donderdag 29 maart in open bare vergadering bijeenkomt, voor het plan „Glip II" vast te stellen. Een ont werp heeft van 23 februari tot en met 22 maart ter visie gelegen. Er is slechts één bezwaarschrift binnengekomen, af komstig van de N.V. H. H. Hoeker Zo- nens Meelfabriek. De bezwaren van dit bedrijf richten zich voornamelijk tegen de bestemming van de gronden tussen de Glipper Zandvaart en de noordelijk daarvan gelegen vaart, welke eigendom van het bedrijf zijn. B. en W. stellen de raad voor voorshands aan deze gronden geen bestemming te geven en ze buiten het plan te houden. Het thans ontworpen plan moet wor den beschouwd als een stedebouwkun- dige afronding van de buurtschap De Glipwaarvan het eerste gedeelte zo goed als gerealiseerd is. Door zijn ge nuanceerde bouw en centrale pleinruim te is het een aantrekkelijk woonoord ge worden. In het plan „Glip II" zal de oude woonkern worden geïntegreerd, waardoor een goede samenhang wordt verkregen met „Glip I". Het plan wordt begrensd door de Glipperweg en de ontworpen verbin dingsweg tussen Glipper Dreef en Ben- nebroekerdreef in Bennebroek. Er zul len ruim honderd tachtig nieuwe wonin gen worden gebouwd, vijf bedrijfsruim ten en een groot aantal garages. De parkeerruimte bij de Linnaeushof wordt uitgebreid. Evenals als dat in plan „Glip I" is gebeurd zal ook in de nieuwe uitbrei ding een uiterst gedifferentieerde wo ningbouw worden toegepast. In het zui delijk gedeelte en langs de Glipperdreef zullen woningen in de particuliere sec tor worden gebouwd. Langs de weg tus sen Glipper Dreef en Bennebroeker- dreef komen premie-woningen en roya le woningwetwoningen. Het grootste deel van de woningen, namelijk 118 stuks, zal in de woningwetbouw worden uit gevoerd. De bestaande bebouwing en bedrijfs ruimten zijn in het plan zoveel moge lijk gehandhaafd. Het gebouw „Eensge zind", dat reeds eigendom van de ge meente is, en een schuur bij de brug over de Glipper Zandvaart zullen wor den afgebroken. HAARLEM, 27 maart Een automo bilist, die gistermiddag omstreeks drie uur op de Harmenjansweg reed, zag zich de weg versperd door drie meisjes die naast elkaar fietsten. Ondanks zijn claxonsignaal schoven de meisjes niet in en de automobilist werd gedwongen links op dt weg de l'ietsters in te halen. Een botsing met een van links uit de Spaarnoogstraat komende bakfiets was toen niet te voorkomen. De bestuurder van de bakfiets, een 16-jarige leerling offsetdrukker, raakte daarbij gewond aan knie en maag. Hjj moest in het Grote Gasthuis worden opgenomen. De drie meisjes worden verzocht zich op het politiebureau te melden. HAARLEM, 27 maart Zoals te doen gebruikelijk zal de K.V.P. in Haarlem morgen, op de dag van de Statenverkiezingen, weer een inlich tingenbureau inrichten. Hier kunnen alle gewenste inlichtingen met be trekking tot de verkiezingen worden gevraagd. Bovendien zal in dit bu reau de vervoersdienst voor zieken en invaliden gevestigd zijn. Wie niet op eigen gelegenheid kan gaan stem men, kan op dit bureau dan een be roep doen, waarna voor vervoer ge zorgd wordt. Het K.V.P.-inlichtingenbureau zal gevestigd zijn: Zaanenlaan 18 in Haarlem-noord, telejoon: 56550. Het bureau is geopend van 9 uur 's och tends tot 6 uur 's avonds. BEVERWIJK, 27 maart Er schijnt een grote vraag naar gele narcissen. Meenden we vorige week al hoge prij zen te kunnen melden, gisteren lagen deze nog hoger. Men betaalde toen voor een bos Carlton 1,85. Deze bloemen gaan voor export naar Duitsland. Reeds veertig jaar werpt de heer beschilderde zijde en crepe-georgette. F. Dijkstra licht op de zaak. Op 1 °ok de heer Dijkstra kreeg meer en april is het namelijk veertig jaar ge- meer succes met zijn lampekappen en leden dat hij zijn bedrijf, een verlich- toen kÜ omstreeks 1929 perkament tingsornamentenfabriek, gevestigd gebruiken gingen zijn modellen aan het Spaame, oprichtte. Niet al- 20 6n* van da hand, dat hij zijn zaak tijd is de fabriek overigens in Haar- moest uitbreiden. Verschillende ver- lem gevestigd geweest. In Amster- huizingen volgden, totdat hij in 1935 dam begon in 1922 met de fabri- beslag wist te leggen op een leeg- cage van lampekappen. Hij gebruikte staand schoolgebouw aan het Haar- voornamelijk zijde en batik en paste Jemse Spaame. In dit schoolgebouw zijn modellen aan bij de collecties van kreeS de heer Dijkstra voldoende verschillende zaken voor woningin richting. Lampekappen waren in die tijd echter een luxe-artikel en had den vaak een zó weelderige uitvoe ring, dat de verkoop veel te wensen overliet. Allengs kwam daarin toch ruimte om naast het vervaardigen van kappen ook een wensdroom in vervulling te doen gaan: het fabrice ren van metalen verlichtingsorna menten, zodat hij de lamp als één geheel kon afleveren. Bovendien la- verandering, vooral toen men gebruik fen,nu ook de k°Peren kronen, staan- -•- materialen als zelf de lal?pen en wandverhchüng bm- ging maken van HAARLEM, 27 maart Het weer zien van het Spaanse danspaar Susana en José is een feestelijke en enerverende gebeurtenis geworden. Wjj moeten al weer heel lang teruggaan om ons de avond te herinneren, dat het van nature gereserveerde Haarlemse publiek bij een dansprogramma zo uit de plooi kwam en met extatisch gerucht zich aan een minuten lange ovatie te buiten ging. Die Ovatie was niet alleen een ont. laden van een enorm enthousiasme maar scheen evenzeer een afreageren van teleurstellende ervaringen met on ze nationale dansprestaties. Het is mis schien niet juist hier, wat het karakter der dansen betreft, een vergelijking te maken, maar het was wel een verade ming, te zien, dat er in onze stads schouwburg gedanst werd. Gewoon ge danst, omdat het plezierig is te dansen. Niets van die kwasi-psychologische pro blemen, die met een navrante ernst werden uitgebeend. Geen wijsgerige be spiegelingen, die ontdaan van alle franje geen inhoud hebben, en zeker geen pathos, die een drama moet sug gereren, dat er helemaal niet is. En tenslotte een techniek, die zo natuurlijk en vanzelfsprekend wordt beheerst, dat het een kwestie van ademhalen schijnt te zijn. Susana en José hebben dus voor een grandioos dansfeest gezorgd. Wij heb ben ze meer aan het werk gezien, en vooral was de herinnering gebleven aan de Spaanse volksdansen, die zij in zo'n fraai gestyleerde vorm voor het voet licht brachten. Wij memoreren slechts José als de torero in „Monsabio" en José met Susana in de zigeunerdans „Triana". Sedertdien hebben zij aan kracht gewonnen. De grandesse, die zij toen demonsteerden in de „Bolero No ble" heeft aan diepte gewonnen en kreeg met name in „De ballade van Carmen en José" gisteravond een uit gewogen, niettemin spontane dramati sche expressie. Misschien kan men bezwaar maken tegen het strak gecultiveerde karakter van deze dansen, waarvan de choreo grafie bepaald op theatereffecten ge richt is, met aile kunstjes vandien. Maar het Hjkt, of Susana en José, doordat zij als het ware ver boven de techniek staan, een nieuwe kunst gecreëerd heb ben. Een volksdans als de „Fandango de Candii" bijvoorbeeld en meer nog later de flamenco-dansen kregen zo'n besliste en overtuigende stijl, dat het „theater" niet veel meer terzake deed. Met de muziek werd ieder nummer een woord en wederwoord, een spel en tegenspel, een dans en contradans. Het geladen ritme van guitaar, piano of slagwerk bleef daardoor speels en licht van toon. Het drama behield bij alle ernst of humor zijn zuiver menselijke sfeer, omdat het ging om de dingen van alle dag. Daarom kan een nummer als „La Verbena", kostelijke zigeuner- tafreeltjes op de markt, zo'n eclatant succes worden. Hier was niet alleen een danspaar aan het werk, maar dansten ook twee mensen, die de pantomime voortreffelijk beheersten en die met een enkel gebaar een wereld voor humor schiepen. Zij hadden hun publiek ge lukkig groot in getal spoedig op tem peratuur, maar het enthousiasme brak pas ongemoeid los, toen het tweetal met een ongelooflijk raffinement en met een superieure techniek enkele flamenco- dansen uitvoerden. Elke dans moest, al thans ten dele, worden gebisseerd en daarbij bleek, hoe het duo ondanks zijn stijl-gebondenheid lustig wist te impro viseren. José was ongetwijfeld de groot ste, een danskunstenaar in hart en nie ren. Susana, die geen Spaanse van ge boorte is, wist in zijn schaduw niette min te boeien door haar felheid, die Advertentie j AMSTKKIJA MSI:VAAKt20 FM.. 11053 nimmer te kampen had met onmacht. Zij was en bleef zichzelf. Zowel een vingervlugge Armin Jans sen aan de vleugel als de virtuose gui tarist Pedro Sevilla waren niet alleen in hun begeleiding maar ook in hun solistisch optreden enerverend. Ma nuel Mairena bleek een gevoelige fla menco-zanger te zijn en voor het slag werk tekende Marco Ernesto. W.H. HAARLEM, 27 maart „Wie op God bouwt zal voldoende doorzettings vermogen hebben om zich in het nieu we vaderland een plaats te verwerven". Deze woorden spreekt een pater in de verfilming van een tocht van een emi- grantenschip. „Bidden en op God vertrouwen is de belangrijkste taak van de achterblijven de familieleden," zei, in overeenstem ming daarmee, pater T. W. M. van Schie, bisschoppelijk commissaris van de katholieke vereniging van ouders en familieleden van geëmigreerden in de afdeling Haarlem en omstreken. De film en de toespraak van pater Van Schie waren onderdeel van een maandagavond in het gebouw „De Schuylenburcht" in het Kleverpark ge houden, slecht bezochte, bijeenkomst van voornoemde vereniging. Pater Van Schie wees uitvoerig op de grote verschillen tussen de zielzorg in de emigratielanden en hier te lande. De zielzorg ginds is anders, vaak veel min der intensief, alleen al doordat er veel minder priesters in veel groter gebie den werkzaam zijn. Men zal zich gees telijk geheel anders moeten instellen dan wanneer men bijvoorbeeld in een stad als Haarlem woont met zijn talrij ke kerken en parochiegeestelijken. Drs. J. F. van Campen, uit Den Haag, deed enige mededelingen over het bezoek aan emigranten. Voor groepsreizen per schip bestaat onvol doende belangstelling. Dit is niet het ge val met reizen per vliegtuig. Daarom zal op 16 juni het eerste KLM charter- vliegtuig met 78 familieleden van emi granten naar Montreal vliegen. Deze chartervlucht geeft een besparing van vijftig procent op de normale kosten. 16 augustus keren deze reizigers naar Nederland terug. Overwogen wordt voor onderwijs krachten een maandreis te verzorgen, die evenwel niet in charter kan worden gemaakt maar wel een reductie van 25 pet. kan geven. De penningmeester de heer J. Jan sen werd herkozen. De vergadering sprak zich nog niet uit over een nieu we secretaris in de plaats van de naar "v% V/^/ 1 1 S /'fóc, 1 jrvvi Gisteren is de eerste jonge boom (een linde) geplant in de Spanjaardslaan. De directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteijn, verleende zijn deskundige assistentie bij deze plechtig- hebben gekregen. heid, die de inzet vormde tot een her- nieuivde luister van de aloude laan. In totaal wil men 261 bomen (linden en populieren) planten. Omstreeks half april zal de „planterij" haar beslag elders vertrekkende heer H. J. Th. Bu. tót. De voorzitter, heer Greven bracht de heer Butöt dank voor het vele ver richte werk ten dienste van de afde ling. Voorts opperde de heer Greven het plan om over enkele weken een Avond mis te houden voor het geestelijk- en materieel welzijn van de geëmigreerde landgenoten. Hij kondigde aan, dat om streeks half mei een opname plaats vindt voor het uitspreken van groeten. Voor groeten naar Australië en Nieuw- Zeeland kunnen geen opgaven meer worden gedaan, wel echter voor Ame rika, Canada en Zuid-Afrika. Wie een groet wil uitspreken kan zich in ver binding stellen met het secretariaat, gevestigd Meeuwenstraat 26 in Haar lem-noord. HAARLEM, 27 maart Door het be stuur van de Ned. Dames Softball Bond is voor het district Noordholland de volgende competitie-indeling voor het seizoen 1962 vastgesteld. Eerste klasse: DSS, HCK, HHC, OWO, de Pinguins, Rooswijk, TYBB, Terrasvogels. Tweede klasse A: Bloemendaal, DCG, EDO 2, SC Haarlem, HCK 3, Lijnden, Onze Gezellen, de Pinguins 2, Terras vogels. Tweede klasse B: The Catchers, DIO, EDO, de Meteoor, HCK 2, HHC 2, de Pinguins 3, RCH. Derde klasse A: Bloemendaal 3, DSS 2, EHS, SC Haarlem 2, HCK 4, Onze Gezellen 2, RCH 2. Derde klasse B: Bloemendaal 2, Bloe mendaal 4, EDO 3, HHC 3, OWO 2, Shell, THB, TYBB 2. De vierde klasse zal worden ingedeeld zodra de inschrijvingen bij de bond be kend zijn. Op één mei begint de compe titie. De eerste klassers beginnen op 7 mei. De wedstrijden worden op avon den in de week gespeeld, en vangen aan om zeven uur. HAARLEM, 27 maart Zoals zijn ge woonte was, stak een 89-jarige bewoner van een huis in de Berkenrodestraat ook gisteravond, toen hij wegens een griepje vroeger dan gewoonlijk naar bed ging, in de slaapkamer van zijn 82-jarige zus ter de elektrische kachel aan en hing h(j op een rekje ervoor haar handdoek en nachtjapon. Toen de bejaarde dame omstreeks half tien haar kamer binnen kwam, sloegen dichte rookwolken haar tegen. Kordaat heeft zij daarop het brandende rekje met water geblust, zo dat de gewaarschuwde brandweer slechts behoefde na te blussen. De schade aan de slaapkamer bedraagt on geveer 150. HAARLEM, 27 maart Vlak voor het politiebureau op het Florapark is zaterdagmiddag een twaalfjarige jon gen uit Zandvoort aangereden door een personenauto. De jongen was het Flo rapark vanaf de Dreef opgereden en wilde achter het standbeeld van Frans Hals om links afslaan. Toen hij zag dat een personenauto hem achterop kwam, week hij weer naar rechts maar werd toch door de auto geraakt. Hij kwam te vallen en brak twee tanden. De bestuur ster van de auto nam de situatie in ogenschouw maar zag geen reden de politie te waarschuwen. Zij wordt ver zocht zich op het politiebureau te mel den. BEVALLEN van een zoon: 25 maart: P. Luik-Giesesteijn, 24 maart: E. A. C. Wassenaar-Wiercx, 25 maart: B. M. Diependaal-Kortenidijk, B. P. H. Roe- lofs-Heijne, 22 maart: M. F. Damsteek- Peper, 25 maart: I. A. Wille-Beenhak- ker, 26 maart: C. M. E. Schuijt-Diven- dal, 25 maart: E. W. Dekker-Ament, 20 maart: J. L. Klasen-van Bronkhorst, 23 maart: J. Buma-Akkerman, 25 maart: J. M. W. J. Bosman-de Rosa Spierings, 24 maart: R. M. E. J. W. de Jong-Jonge jan. BEVALT .EN van een dochter: 22 maart: C. Schoon-Roos, 26 maart: A. M. H. Janssen-Schipper, B. A. van der Linden-Nieuwpoort, 25 maart: P. J. v. Meeteren-van der Ploeg, 26 maart: J. W, J. Poll-Klaassens, 24 maart: J. M, van Niehoff-Boeree, 23 maart: J. Sas- Mees, 24 maart: N. Kuijer-Roffel, 25 maart: C. A. Hanff-Broers, 23 maart: N. Spykstra-Jonkhof, A. de Man-Riet man, 25 maart: A. Boelens-Bettels, 24 maart: A. M. Venneker-Kemps, D. Schanstra-Pasman, 22 maart: J. G. M. Mooijekind-Verhoeven, 24 maart: A. M. van der Hoorn-Prins, H. A. Scheelings- Koster. OVERLEDEN: 23 maart: A. M. San- berg-Sewering, 77 j., Crayenesterlaan, M. P. Larij-Van Houte, 72 j., Rollands laan, 22 maart: S. A. M. Somers, 3 j., Leidsevaart, 23 maart: M. Njjholt, 51 j., Wagenweg, A. J. van der Knaap, 77 j\, Zijlweg, 24 maart: H. Vermeer, 68 j., Schoterveenstraat, 23 maart: D. Wemsen, 65 j., Atjehstraat, 22 maart: P. G. J. Schalk, 2 m., Hazepaterslaan, 24 maart: P. de Moed, 80 j., Gasthuis- vest, G. C. van Saase, 79 j., Kamper laan, W. F. Wezenaar, 69 j., Junoplant- soen. nen zijn bereik. De tweede wereld oorlog maakte een einde aan de vlucht van het bedrijf; de bezetter verbood de fabricage van verlich tingsartikelen. Ondanks deze moeilijk heden kwam de zaak toch verre van stil te liggen, er werd nog menige lamp gefabriceerd. De energie, die hij tijdens de oorlog had moeten be dwingen, wendde de heer Dijkstra in 1945 aan om zijn bedrijf te moderni seren. Tot 1950 is hij bezig gewc met bouwplannen, uitbreidingen en verbouwingen. Niet alleen zijn zaak, ook de lampekappen veranderden steeds minder aan te pas, weefstof kappen met trekpendels en glas wa ren toen het ideaal van jonggehuwde paartjes. Kronen met glaskelken, wandverlichting en plafonniers von den hun weg van de eigen ontwerp afdeling naar de Haarlemse en an dere huiskamers. De eenmanszaak van 1922 was inmiddels uitgegroeid tot een naamloze vennootschap. De volgende stap van betekenis zette de heer Dijkstra, toen hij besloot aan de fabriek een toonzaal te verbinden, waar het publiek de modellen kon be zichtigen en ze daar kon kopen. Daar bleek dat de toonzaal bij het publiek in de smaak viel besloot de heer Dijkstra een dergelijke zaal te openen van uiterlijk: perkament kwam er in Den Haag en Amsterdam. liiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHiiiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiia Nog trillend van de doorgestane spanningen, de stralende ogen wijd open achter de (fraaie) brilleglazen, stond de pasgekozen Miss Bril Noord holland 1962 achter de coulissen van het Haarlemse Concertgebouw. Nee, ze had nooit eerder aan een dergelijke verkiezing meegedaan. Haar kennis sen hadden haar overgehaald om een foto in te sturen en ze had werkelijk niet verwacht dat die foto het begin zou worden van een zo succesvolle verkiezingsstrijd. De jury had echter beslist en had Hannie Oosten, 20 jaar en serveerster uit Amsterdam, als de meest representatieve brildraagster in Noordholland uitverkoren om op 16 april samen met de meisjes die als tweede en derde prijswinnares uit de verkiezing naar voren gekomen waren, de 26-jarige Christine Schou ten uit Amsterdam en Christine Lüdt- ke, eveneens uit Amsterdam, de strijd in de halve finale met de Missen Bril uiï de andere provincies aan te bin den. Enige spannende uren waren voor de zevenenveertig deelneemster aan de verkiezing van Hannie Oosten voorafgegaan. Het is werkelijk geen kleinigheid om, zonder enige show- of planken ervaring, rondes te lopen onder de ogen van talrijke nieuwsgierige en vooral critische toeschouwers. Nadat echter alle deelneemsters zich op het podium en in een lange, bonte stoet door de zaal trekkend gepresenteerd hadden, was bij de meesten de plan kenkoorts afgenomen en konden zij haar aandacht ten volle besteden aan De nieuwe Miss Bril Hannie Oosten, een stralende glimlach en een per- een 2°-Jar,]pe serveerster uit Amsterdam, /Ifltomn imnr W n om fecte houding bij het passeren van de jurytafel tijdens de tweede ronde, die zij dit keer één voor één moesten lo- mooi„tp tp kiP7PT1 waarbü 7h Pr na- m^n w^deJn "rii ^aarhii tuurlllk °P lette of de bril wel bij het man werden zij daarbij aan het pu- prp7ipht van dp draap'stpr Da^tp On- nïels en Ria KuijKen, die samen met rnpic-ipc pnkelp minutpn riannpr plim- Mies Bouwman, de juryleden me- Snd hTeenTalve kriM voor de vrouw R. van Heemskerck Veeckens, urSl^°td?t 9a^e ^ng voor öe de kunstschilder Foppe Damave uit Haarlem, „eer g, Ha—.rg, teerling geworpen was. Mevrouw Heemskerck maakte daarop de na men bekend, die met een grote bos bloemen op het podium begroet wer den. Miss Bril Noordholland 1962 kreeg bovendien een reusachtig geel- blauw lint met oranje kokarde om. getooid met de tekenen van haar waardigheid. en de heer Postmus, beiden uit Am sterdam en enkele heren van de Stichting „Oog en Bril", die de ver kiezing organiseert, het vaste Mis- Bril-verkiezingsgezelschap vormen, braken de spanning met een vrolijke en kleurige muzikale show. Nadat een groepje van twaalf meis- De avond kreeg voor de overige jes met het hoogste puntenaantal uit teleurgestelde mededingsters ten- de deelneemsters geko-en was, begon slotte toch nog een feestelijk besluit, er enige tekening in de strijd te ko- toen zij allen een laatste ronde maak- men en het was daarop de taak van ten, getooid met een enorme boeket de jury uit deze „missen" de drie voorjaarsbloemen. AMSTERDAM, 27 maart De koers daling welke gisteren in Wallstreet voor de Amerikaanse fondsen is opgetreden, heeft ook de Nederlandse aandelen ge troffen. Royal Dutch ging een halve dollar omlaag en Unilever heeft zelfs ruim anderhalve dollar moeten afstaan. Hoewel het Damrak gisteren reeds op een daling was vooruitgelopen, waren de in Wallstreet opgetreden verliezen toch niet geheel verdisconteerd. Zo sloot Uni lever in Wallstreet op ƒ182 en Kon. Olie op 134.20. Het margarinefonds bleef hier vanmiddag bij de opening van de markt boven het Amerikaanse koerspeil met een prijs van ƒ182.70. Het verlies t.o.v. de slotkoers van gis teren kwam daarmede te staan op ƒ2.70. Royal Dutch brokkelde echter verder af tot 133.50, waarmede het verlies to.v. de slotkoers van gisteren op 1 uitkwam. Philips viel na de lagere koersen welke in de niet-officiële ochtendhandel waren betaald (het fonds sloot toen op 958) van middag mee. Dekkingsaankopen deden de notering oplopen tot ca. 968 waardoor het nadelig verschil t.o.v. gisteren op 5 pnt. kwam te staan. Hoogovens openden 6 pnt lager, maar toen het bericht binnenkwam dat over het afelopen jaar een onveranderd dividend van 20 pot. in contanten zal worden voorgesteld, herstelde de koers zich tot 777, zijnde gelijk aan die van giseren. AKU gisteren met een verlies van 2 pnt grotendeels buiten de flauwe stemming gebleven, moest vandaag 5 pnt. afstaan op 384. In de scheepv. afde ling moest Stoomv. Mij. Nederland ruim 3 pnt prijsgeven. Verder waren Rotter damse Lloyd en v. Nievelt ongeveer 2 pnt. lager. De staatsfondsenmarkt gfa een verlies van Vs pet voor de nieuwste lening te zien. De staffellening was ook iets luier. Ruhaak verwacht na reserve ring voor te betalen belastingen en na IJMUIDEN: Woensdag 28 maart Hoog water: 8.00 en 20.28 u. Laag water: 8.25 en 15.51 u. het treffen van een verdere vorziening tegenover het belang in Indonesië over 1961 een onveranderd dividend van 7 pet. in contanten te kunnen voorstellen. Tetterode heeft een onveranderd divi dend van 17 pet. aangekondigd, ditmaal echter geheel in contanten tegen vorig jaar 10 pet. in aandelen. Hoogenbosch stelt, evenals vorig jaar, 12 pet voor, waarvan 10 pet in aandelen. Vorig Slot 4Ned. 1960 1 414 Ned. 1961 4 Ned. 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 BJ4.G. Won. bouv.. b Ned. Handel Mlj. Ceri Amsterdam Rubber H.V.A. AJC.Ü. Berkel Patent Calvé-Delt Cert Dell-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez Unilever Wilton-Fey enoord Billiton 2e Bordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch PL- KLriVL. Kon. Ned. Stoomb Mil K- JM. Stoomv. Mi) Nederi v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unle Interunie Robeco CJnitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 21i Amsterdam '56 2Ü Amsterdam '56 II 21i Amsterdam '56 II) 214 Amsterdam '59 2Ü Rotterdam *57 Alb. Heyn KL obi 10214 lOOle 99ft 98% 108% 394 114% 13114 389% 911 16050 480 813 362 775 480 H 585 974% 185.40 335 503 630K 13450 151V 70.5' 171 158 171 320 151% 231 252.5C 540 14650 86V- 91ft 91ft 102% 91% 128% opening 27/» 99% 98ft 92% 131% 384% 772% 182.70 '.33.60 142 170 :5S 165 140 149% 151%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3