P.v.cLA. handhaaft eis: praten over overdracht NU BETER DAN OOIT Nieuwe Verhouding leek-clerus Hoe een hrug te slaan over de historisch gegroeide kloof? Kiezen op 21- jarige leeftijd Teldersstichting rapporteert Tussentijdse wijziging van begroting reëel gevaar La Belle Hollandaise 1962 Voor jaar en zomercollectie Ferry Offerman -van Ei EXTRA V.V.D.: „Nederlandse vloot een der middelen om oorlog te voorkomen99 Strafbepalingen tegen prostitutie Grondwet ivordt gewijzigd Regering moet ruimte99 scheppen voor loonsverhoging ambtenaren Cyprus nog niet voor toerisme Jhr. mr. A. Berg KWESTIE NIEUW-GUINEA zeesleepboot naar rijp DINSDAG 27 MAART 1962 PAGINA 5 „Soekarno wil de V.S. als nieuwe wrijfpaal Dilemma RNE U.SA Vorig jaar zes procent meer buitenlanders in Nederland dan in 1960 Onderzoek van commissie Kath. onderwijzers zijn ontevreden Slechte voortgang t.a.v. de salarissen PERZISCHE GOLF Examens Met fiets tegen auto Surinaamse minister in Utrechts ziekenhuis Financiële hulp voor woningbouw onjuist benut? m HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT 99 AMSTERDAM - ROTTERDAM, 27 maart. Op vergaderingen gisteravond van de P.v.d.A. in Amsterdam en van de WD in Amsterdam en Rotterdam is de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake gekomen. De voorzitter van de P.v.d.A. de heer J. G. Suurhoff zei dat de enige mogelijkheid om tot een vreedzame oplossing te komen gelegen Is in onderhandelingen met Indonesië, ook over de overdracht van het be stuur. „Dat is een eis, die de socialis ten handhaven. Bij het de vorige week gehouden vooroverleg zou de regering de kans hebben gehad blijk te geven van haar bereidheid over de over dracht te spreken", aldus de heer Suurhoff, die echter tot zijn spijt moest constateren dat „geen sterveling in ons land, zelfs de Tweede Kamer niet, weet of dit inderdaad het geval weest is". De voorzitter van de VVD, prof. mr. P. -J. Oud, zei in Amsterdam, dat de houding van de P.v.d.A. In de kwestie Nieuw-Guinea o.a. i.i strijd is met het nationaal belang. „In de gegeven situatie mag een oppositie- party niet voortdurem de regering hinderen, bijvoorbeeld door het stellen van vragen in de Tweede Kamer e.i zodoende troepenverplaatsingen te be nadrukken", aldus prof. Oud. De ondervoorzitter van de VVD, mr. h. van Riel, die in Rotterdam sprak, zei tot de gedachte te neigen dat het wenselijk zou zijn de Nederlandse oorlogsschepen die zich aan de Ameri kaanse westkust bevinden iets meer in de richting van Nieuw-Guinea te ver plaatsen en Seahawk-toestellen op Sorong te stationeren. „Behalve een openlijk uitgesproken Amerikaanse ga rantie is nu alleen de Nederlandse vloot het enige middel om een oorlog om Nieuw-Guinea te voorkomen. De vraag of het prettig en verstandig is dat wij nog op Nieuw-Guinea zitten, speelt niet meer. Er is nu een feitelijke oor logsdreiging en wy hebben te zorgen voor de veiligheid van de twintigdui zend Nederlanders op Nieuw-Guinea die in levensgevaar verkeren", aldus mr. Van Riel. Het scheppen van internationale ga ranties en eventuele voorwaarden voor een redelijke mate van zelfbeschikking voor de Papoea's acht de heer Suur hoff ondergeschikt aan onderhandelin gen over de overdracht ^an Nieuw- Guinea aan Indonesië. Zelfbeschikking zou volgens de P.v.d.A.-voorzitter overigens niet betekenen dat de Pa poea's een eigen staat zouden kunnen vormen, of dat zij zich bij Nederland Zouden kunnen aansluiten. Dit zou Volgens hem zelfs niet in het belang van de Papoea's noch in het Neder lands belang zijn. De heer Suurhoff zei wel enige hoop te hebben dat de Papoea's een kans zouden hebben op enige mate van zelfbeschikking binnen het Indonesisch staatsverband. Prof. Oud zei van mening te zyn dat men in de gegeven situatie de regering de zeggenschap dient te laten omdat zij alleen het geheel kan over zien. De Nederlandse regering staat volgens hem voor een dilemma. Aan de ene kant moet zij over voldoende militaire machtsmiddelen beschikken om te waken voor de veiligheid van de Papoea's en de Nederlanders op Nieuw-Guinea, terwijl aan de andere kant het overleg met Indonesië door Nederlandse troepenverplaatsingen in gevaar kan komen. Volgens mr. Van Riel is het nu de grote taak van de politici zich uit de huidige moeilijke situatie te manoeuvreren. Maar dat mag niet ten koste gaan van alles en eventuele politieke risico's zullen nooit mogen wijken voor militaire noodzakelijkheden. De achtergrond van het jongste incident is, aldus mr. Van Riel, dat Soekarno probeert te forceren Ame rika min of meer aan de zijde van Nederland te brengen, waardoor het onaanvaardbaar wordt als bemidde laar. Indonesië wil geen echte mili taire aanval op Nieuw-Guinea. Soe karno zoekt alleen een motief Nieuw- Guinea niet' te behoeven aan te vallen. Dat zou hij hebben als Ameri ka de nieuwe wrijfpaal wordt: geen enkel Aziatisch volk zal het laf vin den als Indonesië het niet tegen de Verenigde Staten durft op te nemen. (Advertentie) AMERICAN DEN HAAG, 27 maart Volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden gedurende het jaar 1961 ruim 3,6 miljoen overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels gere gistreerd. Ten opzichte van het jaar 1960 betekent dit een toeneming van 192.000 overnachtingen of bjjna zes pro cent. Het grootste aantal bezoekers, met ruim 1,2 miljoen overnachtingen, kwam uit Duitsland, een toeneming van 173.000 overnachtingen (zestien procent). Het bezoek uit België en Frankrijk nam met respectievelijk vier en zes rooent toe. Het bezoek van Zwitsers, Iweden en Denen bleef vrijwel gelijk en uit de Verenigde Staten nam dit af met zeven procent. De logies-informatie-dienst van de ANVV-VVV's verzorgde voor 165.500 buitenlanders onderdak. (Advertentie) DEN HAAG, 27 maart Een com missie onder leiding van mr. H. L. A. Stoffels, raadsheer in het gerechtshof te Den Haag, zal nagaan of de bestaan de bepalingen van het wetboek van strafrecht betreffende misdrijven en overtredingen tegen de zeden wijziging of aanvulling of beide behoeven, vooral gezien de hier te lai.de gesignaleerde Uitdagende vormen van opwekking tot ontucht, zo deelt het ministerie van Justitie mede De commissie zal de bewindsman hierover van advies dienen, alsmede over de vraag, welke delictsomschrij ving en strafbedreiging ten aanzien van souteneurs onder de tegenwoordige om standigheden de meeste aanbeveling verdienen. De commissie heeft voorts de opdracht gekregen bjj het beraad omtrent nadere Wettelijke voorzieningen op deze punten mede aandacht te schenken aan de be staande en nog te scheppen mogelijkhe den tot resocialisering van hen die tot prostitutie zijn vervallen of die daaruit Voordeel trekken. Mr. H. J. C. M. G. Ruygers, hoog leraar in Nijmegen is o.a. lid van de oommissie. UTRECHT, 27 maart (KNP) Op ge verbondsbestuurs verga dering van het Katholieke Onderwijzers Verbond heeft Voorzitter Joh. H. M. Derksen, zijn on tevredenheid geuit over de slechte Voortgang ten departemente ten aan een van de onderwijzerssalarissen. Niet hlleen zijn nog steeds geen maatrege len getroffen om de uit de per 1 april 1958 vastgestelde salarissen voortvloei ende „herzieningen" nog tot stand te orengen, maar ook inzake de pensioe nen is de regering niet van plan iets Je doen. De vastgestelde bijeenkomst 5r°or het Georganiseerd overleg voor O. is uitgesteld tot 2 mei. Het Verbondsbestuur beraadslaagde yerder uitvoerig over een dezer dagen i°t stand gekomen discussierapport in- mke de opleiding van de (toekom- nge) mavo-leerkrachten. In de krin gen van het ULO-onderwys (straks ma yo te heten) heeft men namelijk de ■phoefte gevoeld aan een nieuwe eigen opleiding omdat gebleken is dat veelal z.g. volledig bevoegde onderwijzer jjyjofdaktebezitter) een onvoldoende op- ,rping kreeg om ook op de ulo )mavo) te geven in Nederlandse taal, aard- flkskunde, geschiedenis en natuurkun de. Deze nieuwe, indien mogelijk mede oru Kweekscholen te verbinden eigen Weidingen zouden dan drie specialis- sr®h met zich meebrengen, die wat de li? betreft van een zwaarte zullen zijn pF5end tussen de huidige speciale la gere akten en de huidige m.o.-A-akten. «lSwu1 HAAG, 27 maart De zee- Van j00* "Abqaiq 4", die voor rekening nv a Arabian American Oil Compa iieueiiuna is geuouwa, e?e week de reis van Amsterdam aanva |S Tanoera (Perzische Golf) oD zusterschip, de „Abqaiq 5" wordt Schil Wu van aanbouw, de Haarlemse Hij?2?bouw Maatschappij, afgebouwd. Ov»r I2e llten met dit schip zullen een week of vijf beginnen. Uitsluitend verkrijgbaar bij H.B. apothekers, drogisten, kappers en de spéciaalbranche (Van onze Brabantse redacteur) GEERTRUIDENBERG, 27 maart Moeten de priesters, om de proble men van de leek te kunnen begrijpen en werkelijk naast hem te kunnen staan, delen in zijn arbeid en zelf doorleven wat een huwelijk en een gezinsleven is? Of kunnen zij uitslui tend door nauw contact te onderhou den een brug slaan over de historisch gegroeide kloof die leken en clerus scheidt? Op dit interessante punt moest de discussie in huize De Pinksterblom maandagavond in verband met het late uur worden afgebroken. Merkwaardig was dat de eerste vraag was opgewor pen door een priester, pater dr. H. v. d. Meulen C.S.Sp., theologiedocent in Gemert en inleider van het thema „Le- kenbewustzijn bij het huidige kerkbe sef", terwijl het andere standpunt werd verdedigd door een leek, i.e. een me dicus, die betoogde dat een arts niet zelf aan de ziekte hoeft te lijden om de patiënt te kunnen bijstaan. Men was het wel eens met de op merkingen van de inleider ten aanzien van de opleiding van de priesterstuden ten; het gymnasium-A, dat levens vreemdheid kweekt tegenover een we reld die veel meer op de B-vakken is ingesteld, is zeker geen voorwaarde voor filosofische en theologische stu dies. Dr. v.d. Meulen vroeg zich af of het experiment van de priesterarbeider niet mede mislukt is ten gevolge van de opleiding. Bjj de gedaohtenwisseling werd naar voren gebracht dat ook de intellectuele status als zodanig een be lemmering kan vormen. Men betoogde dat men beter arbeiders tot priesters kan maken dan omgekeerd. UTRECHT, 27 maart Rijksuni versiteit kand. rechten: E. Bos. De venter; doet. rechten: P. Houtman, Breda (cum laude)kand. gesch: E. verstraeten, St. Janssteen; kand. Engels: mej. F. Goossens, Utrecht (cum laude). Kand. Frans: H. van Schaik. Den Bosch; Doet. wijsbegeerte: L. Fretz Rijswijk, (Z.H.); kand. soc. geogr.: M. Hoeberichts, Sittard en J. Theunissen, Maastricht; doet. soc. eogr: J. van den Bos, Oldenzaal en Nelemans, Winterswijk, doet. klass. lett: dr. A. Claessens, Asten, doet. Engels: J. Nagelsmit, Den Haag; semi- arts: B. Ivarson, J. Ruiter en J. Sy- besma, Utrecht; arts ex: J. Sommers, Heesch. AMSTERDAM, 27 maart Univer siteit kand. theol H. v.d. Ham, Am sterdam; doet. rechten A. Mooy, Am sterdam; doet. econ mej. H. Kuiper. Amsterdam; kand. rechten mej. E. Stibbe en de heren G. Korthals Altes, P. Dobbelman en H. te Winkel, Am sterdam. AMSTERDAM, 27 maart Vrije Universiteit doet. psychol. mej. W. Vjjn, Rotterdam; kand. psychol. mej. H. v.d. Sluis, Haarlem, J. Andriessen, Baarn, mej. M. de Kluis, Santpoort, G. de Jager, Bolsward; kand. pedag. R. Eiand, Utrecht; doet. econ. P. Bos, Delft, K. Schelhaas, Amsterdam. LEIDEN, 27 maart Rijksuniversi teit doet. rechten: mej. E. Zinner, Den Haag, en de heren C. Noë, Den Haag, J. Meesman, Haarlem en M. van Veen, Den Haag; kand. pedag. P. Verheul, Den Haag, doet. pedag. J. Fennis, Milsbeek, Limb.; kand. Frans Tan Hauw Gie, Den Haag; Kand. psych. de dames M. Swiebel, Den Haag, C. v.d. Molen, Sittard en J. Delsing, Lei den. In zijn inleiding schetste dr. v. d. Meulen de desintegratie die er bestaat tussen de christelijke levensbeschouwing en het denken van de westerse mens van deze eeuw. De Kerk, die sinds het Constantjjnse tijdperk een onderwaar dering voor het profane aan de dag heeft gelegd, is met een zeker wan trouwen achter het ontwaken van de wereld aangekomen, met het gevolg dat nu een wantrouwen heerst ten aanzien van de vraag of de kerk de verantwoor delijkheid van de mens voor de vooruit gang van de wereld wel au sérieux neemt. Ook bjj de katholieken bestaat wantrouwen of de kerk de waarde van het profane wel aanvaardt. Mèt prof. Dondijne betoogde de inleider dat het van groot belang is, dat de niet-chris- tenen gaan zien dat de christen niet minder „weltbildend" is dan hij. Aleen door het geëngageerd zijn van de chris ten in de wereld zal de niet-christen oog kunnen krijgen voor de dieper liggende christelijke dimensies. VLISSINGEN, 27 maart In Vrou wenpolder op Walcheren is gistermid dag de 45-jarige mevrouw M. O. bij het oversteken van een weg met haar fiets tegen een auto gereden. Mevrouw O. werd naar het ziekenhuis in Middel burg overgebracht, waar zij aan haar verwondingen is overleden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 maart De Regering heeft besloten de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 23 tot 21 jaar. Een voor stel tot wijziging van de Grondwet zal hiertoe bij de Tweede Kamer worden in gediend, zo heeft Minister Toxopeus meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Rijckevorsel (KVP). Naast de verlaging van de kiesgerech tigde leeftijd zullen ook nog andere Grondwetswijzigingen worden voorge steld, zo blijkt uit het antwoord van de bewindsman. Over de inhoud daarvan wordt echter verder niets meegedeeld. Mr. Toxopeus heeft toegezegd, dat de voorstellen zo tijdig zullen worden inge diend, dat zij nog voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1963 in eerste lezing kunnen zijn behandeld. Zoals be kend is voor voorstellen tot wijziging van de Grondwet een dubbele behande ling voorgeschreven. Wanneer de ont werpen in eerste lezing zijn aan genomen, worden de beide Ka mers ontbonden. Bij c"behan deling in tweede lezing door de nieuwe Kamers is dan voor aanvaar ding een twee-derde meerderheid nodig. In verband met de verplichte ontbinding van de Kamers worden voorstellen tot wijziging van de Grondwet meestal kort voor de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer ingediend. SCHIPHOL, 27 maart Gistermiddag is de Surinaamse minister van Land bouw, Veeteelt en Visserij, dr. S. Ram- baran Mishre, met zyn echtgenote op Schiphol aangekomen. Na een kort op onthoud reisde hy per auto verder naar Utrecht, waar hy terstond in het Stads en Academisch ziek: .huis werd opge nomen. Hij zal daar behandeld worden door een hartspecialist. Minister Mishre heeft tot tweemaal toe een ernstige hartaanval gehad. Hij hoopt thans in Nederland herstel te vinden. STRAATSBURG, 27 maart De Ne derlandse socialistische afgevaardigde G. M. Nederhorst in het Europese par lement heeft aan de Hoge Autoriteit van de EGKS een vraag gesteld over de ma nier waarop in Nederland de financiële hulp van de EGKS voor woningbouw is gebruikt. Hy vroeg of het bekend is dat deze hulp, door de Hoge Autoriteit aan Ne derland verstrekt voor de bouw van ar beiderswoningen in de kolen-, ijzer- en staalindustrie, niet zoals aanvankelijk het geval was tot de bouw van een extra aantal woningen heeft geleid, maar dat deze faciliteiten eenvoudigweg gebruikt zijn om de financiering van de bouw van het normale aantal in het bouwprogram voorziene woningen te vergemakkelijken. Tenslotte vraagt de heer Nederhorst of de Hoge Autoriteit de Nederlandse regering er op wil wijzen dat de finan ciële hulp bedoeld is om de bouw van een extra aantal woningen boven het bouwprogramma te stimuleren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 maart De tussen tijdse begrotingswijzigingen, die ieder jaar weer en vaak vrijwel ongemerkt door de volksvertegenwoordiging wor den goedgekeurd, betekenen een reëel gevaar voor het conjunctuurbeleid. Tot deze conclusie komt de studie „De Rijksuitgaven, begroting en werkelijk heid", die de prof. mr. B. M. Telders- stichting heeft uitgege"en. Het rapport is opgesteld door de heren mr. A. Boen ders, drs. O. Staleman en Th. Joekes. De Miljoenennota voor 1962 noemde als totaalbedrag voor de Rijksbegroting 11.160 miljoen gulden, waarmee voor het eerst de tien miljard werd over schreden. De ervaring heeft echter ge leerd, dat de werkelijke uitgaven vaak met honderden miljoenen guldens van de ramingen afwijken, aldus het rap port. By de huidige parlemëhtaire werk wijze oefenen de Kamers vrijwel alleen druk uit op de regering tot verhoging van de uitgaven. De regering kan aan deze druk op den duur moeilijk weer stand bieden, terwijl bovendien iedere regering geneigd is haar taken, en dus haar uitgaven, uit te breiden. Een tweede mogelijkheid tot afwijking van de in de begrotingen genoemde be dragen schuilt in de bevoegdheid toe gestane gelden van de ene post op de andere, en van het ene jaar op het vol gende jaar over te schrijven. Vooral bij de begrotingen van Defensie is hiervan, om overigens volkomen verantwoorde redenen, druk gebruik gemaakt. Voor het overgrote deel vloeien de extra uitgaven voort uit noodzakelijke maatregelen, zoals een verhoging van de ambtenarensalarissen in verband met loonstijgingen bij het bedrijfsleven, of uit beleidsmaatregelen van de rege ring, die de instemming hebben van de volksvertegenwoordiging. Het is vol gens het rapport van de Prof. Telders- stichting daarom verklaarbaar dat aan de later volgende suppletoire begrotin gen in de Kamer weinig aandacht wordt besteed. Het grote bezwaar van al deze extra uitgaven is echter, dat zij het conjunc tuurbeleid verstoren. Dat beleid moet bij voorkeur „anti-cyclisch" zijn, d.w.z. dat in tijden van hoogconjunctuur de overheidsuitgaven achterblijven by de normale groei, en omgekeerd. Het gaat hier echter om betrekkelijk kleine mar ges zodat extra uitgaven van zelfs hon derd miljoen beslissend kunnen zjjn voor het succes van de conjuncturele opera tie. Als voorbeeld van juist beleid noemt de studie het voorstel van de regering in 1962 tegenover de extra defensielas- ten een dienovereenkomstige belasting verhoging te stellen. De samenstellers zeggen: „Een indrukwekkende geste totdat men door twijfel bekropen ineens bedenkt, dat de werkelijke uitgaven dit zorgvuldig in evenwicht gehouden totaal wel eens met meer dan 500 miljoen zou den kunnen overtreffen, zoals zy dat in elk van de hoogconjunctuurjaren 1955 en 1956 hebben gedaan." Wat de tussentijdse salarisverhogin gen voor de ambtenaren betreft, zegt net rapport dat de regering meer zou kunnen en moeten doen om door er- groting van de produktiviteit ook in Ferry Offerman fungeerde dit sei zoen zo'n beetje als hekkenslui ter: alle couturiers en confectio nairs hebben inmiddels al laten zien hoe zij zich voorstellen dat de Nederlandse vrouw deze lente en zomer gekleed zal gaan. Misschien is het helemaal niet prettig voor hem ge weest dat de omstandigheden hem min of meer hebben gedwongen het tijdstip Een pittig ensemble bestaande uit rok en jasj - van zwart met oranje nop en oranje blouse. van zijn show later te stellen dan hij ge wend is: toch bleek achteraf de nood een deugd. De belangstelling van het publiek voor voorjaarskleding begint nu pas een beetje op temperatuur te ko men. Pasen valt laat en het weer is nog verre van lentelijk. Maar die paar zon nige dagen vorige week waren net vol doende om de vrouw uit haar winter slaap te wekken en haar belangstelling voor fleurige kleding gaande te maken. Er was een bijzonder groot aantal men sen in het Victoriahotel te Amsterdam aanwezig. De opkomst was zo onver wacht groot dat er op ieder tafeltje maar één programma kon worden neer gelegd: er waren er meer dan 200 te kort. Het publiek werd niet teleurge steld. Er was een uitstekende collectie te zien, zó samengesteld dat er voor ieder type vrouw iets bij was. Voor de romantische onder hen zachte pasteltin ten als bleu en rose naast ruches, vc lants en zwierige losse panden waarvan iedere vrouw eigenlijk in haar hart wel houdt. Of zij het zal dragen is een twee de: misschien voelt zij zich beter thuis in knal oranje of gif-groen, in grote noppen of pied de poule. Voor jong en oud, romantisch of nuchter zullen de grijze ensembles met bijbehorende zij den blouses 'ïun bekoring hebben. Al met al was het een goede doorsnee van deze mode met van alle couturiers iets waarvan Offerman dacht dat het de Nederlandse vrouw wel zou flatteren. Of dat de vierkante rok van Dior is wa gen we echter te betwijfelen nu we heb ben gezien dat de hier getoonde versie zelfs de dunne Tanja volumineus maak te. Maar het prettige van deze mode- en ook van deze collectie is, dat geen en kele vrouw iets hoeft te dragen wat niet Voor het cocktailuur: feestelijke volants. bij haar past. Wel is het nu meer can ooit zaak te weten waar de eigen per soonlijkheid het beste in uitkomst. Wie zijn uiterlijk eens wil wijzigen kan dat ingrijpend met een pruik doen. Ze zijn er in allerlei kleuren en modellen, beel dig opgemaakt en windvast te bevesti gen met klemmetjes. Geen mens ver moedt dat het geen echt haar is. Dat wil zeggen: wel echt maar van een buf fel. G.S.-de W. eigen huis de „ruimte" te scheppen voor salaris- en loonsverhogingen, die particuliere werkgevers wel aan nemelijk moeten maken voor zy tot loonsverhoging mogen overgaan. De salarisposten op de begroting zouden zo krap moeten worden gesteld, dat de betrokken afdelingen gedwongen zyn hun produktiviteit op te voeren en het personeelsbestand in te krim pen. „Het moet niet zo zijn dat de ruimte die door een verbetering van de doelmatigheid ontstaat, in beslag wordt genomen door nieuwe taken, die de overheid min of meer tersluiks aanpakt." De studie van de Prof. Teldersstich- ting bepleit in overeenstemming met wat ook door de commissie-Simons en de commissie Onderzoek Militair Aan koopbeleid uit de Tweede Kamer werd geadviseerd de afschaffing van het sinds 1951 bestaande systeem van een vast defensie-plafond. Verder zou de re gering zich in jaren van hoogconjunc tuur extra strenge beperkingen moeten opleggen by het indienen van supple toire begrotingen, aldus het rapport. Steeds dient het effect ervan op het economisch beleid zorgvuldig te worden bestudeerd. In belangrijke gevallen zou de regering moeten overgaan tot een nadere uiteenzetting van de budgetai- re situatie en zou een voorstel tot dek king van de extra uitgaven moeten wor den gedaan. De toepassing van een dergelijke pro cedure zou niet alleen conjunetuurpoü- tieke storingen voorkomen, zy zou bo vendien een veel levender besef schep pen voor de noodzaak extra uitgaven te dekken door bezuiniging of belasting verhoging, zo besluit het rapport van de Prof. Mr. Teldersstichting. Met genoegen heb ik ver nomen. dat het eerste kie vitsei bereids weer is gevon den. Ik dacht al, dat wij dit keer zouden moeten wach ten op het laatste, maar neen, het eerste heeft zich aangediend. Er is dus nog hoop. Afgezien daarvan vind ik dat jaarlijks vinden van het eerste kievitsei een bijzonder lieve traditie. Er ik kan mij de gemoedsgesteltenis van de desbetreffende vinder (ster) zeer wel voorstellen. Vorige week nog heb ik op verzoek van mijn vrouw, blauwbekkend, maar vol ontroering gedurende tien minuten naar de eerste crocus in onze tuin staan kijken. Een alleraardigst geel bloempje dat als ik mij goed herinner als twee drup pels water leek op de eerste crocus van het vorig jaar. Nu geef ik toe, een crocus is geen kievitsei. Ware dat wel het geval geweest, dan had ik het onmiddellijk op het Paleis Soestdijk bezorgd, het risico nemend dat ook aldaar inmiddels een crocusje was ont sproten. In dit verband gesproken, mag ik hier wel de vraag opwerpen of het een burgemeester wel geoorloofd is niet te zijner plaatse aanwezig te zijn op het moment dat in zijn gemeente een eerste kievitsei wordt gevonden. En nu be grijp ik wel, dat de burgemeester van Barneveld ook nog wat anders te doen heeft, maar dat de loco-burgemeester zulk een eerste kievitsei tenslotte bij de bode van het gemeentehuis deed belanden, acht ik een onvergeeflijke fout. Niet alleen ten opzichte van Jan- netta Geertruida Geurts, die het eerste kievitsei vond. Maar ook ten aanzien van de onderhavige kievit, die het eerste ei legde. Door toedoen van die loco-burgemeester lopen er nu een teleurgestelde Jannetta en een mis kende kievit rond. Zó komt nu het leed in de wereld. (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit T O T O T O T O T O T O T O G A G A G A G A G A G A G A TTrr anneer je een half jaar in 11/ het romantische Kyrenia TT op Cyprus hebt doorge bracht, met vanuit je ippartement uitzicht op een fijn- gevormd minaretje op de trans waarvan elke morgen de mos keewachter verschijnt om je vriendelijk goedendag te zwaai en, is het wel weer even wennen in de landelijke dreven van het deftige Wassenaar, al woon je in een nog zo'n mooi gelegen huis. Met deze aanpassingsmoeilijkhe den kampt op het ogenblik jonk heer mr. A. A. D. Berg, die de deprimerende Hollandse winter heeft kunnen ruilen voor de zon nige lente van het midden-oos ten, doordat hij van de Neder landse regering opdracht kreeg de Cyprioten te helpen het toe risme naar hun eiland op gang te brengen. Van deze aantrekke lijke opdracht is hij onlangs te ruggekeerd. Jonkheer Berg kan nu twee verhalen vertellen over Cyprus. Een verhaal van een zonnig eiland van s-haapherders en olijvenplukkers, van vriende lijke mensen, die zich o-zo-rustig op hun ezeltjes voortbewegen over de stenige paden van hun bijbels aandoend land. En een tweede, aanmerkelijk minder ro mantisch verhaal over het nog steeds door tweedracht gespleten land, waar politieke moorden, overvallen en ontvoeringen door gemaskerde mannen aan de orde van de dag zijn, waar de Turks-sprekenden zich bedreigd en de Grieks-sprekenden zich tekort gedaan voelen, waar men weigert eikaars taal te spreken en waar men toch gedwongen is met elkaar samen te werken door de bepaling van het onafhankelijkheidstractaat, die zegt, dat in alle takken van bestuur de verhouding Grieken-Turken zeven tegen drie moet zijn. Aartsbisschop Makarios en zijn Cyprus zijn al weer een paar jaar uit het nieuws van de voorpagina's verdrongen door nog ernstiger internatio nale conflicten, hetgeen nog niet betekent, dat het er nu ook rustig is. Maar het was bepaald niet om politieke waarnemingen te doen, dat mr. Berg naar Cyprus was gekomen, al was hij uitermate verbaasd er zo'n situatie aan te treffen. Hij kwam er, zoals gezegd, om de Cyprioten in hun toerisme te adviseren, een opdracht die hem was toegevallen als gepen sioneerd directeur van een internationale reisbureau-organisatie. Hij werd er beslist niet met open armen ontvangen. Van de overheid, die daar de toeristische touwtjes in handen heeft, kreeg hij wél een mooie werkkamer toegewezen en een auto om het kleine eiland met zijn half miljoen inwoners in alle richtingen te kunnen doorkruisen, maar voor zijn adviezen en rapporten had men nauwelijks belangstelling. Ze werden glimlachend in ontvangst genomen en vervolgens ongelezen opgeborgen. En er stond toch genoeg in die rapporten, waarmee de Cyprioten hun voordeel kunnen doen, vindt jonkheer Berg. Zo wil men ter bestrijding van de grote werk loosheid links en rechts hotels gaan bouwen, wat de heer Berg beslist moest afraden. „Zij moeten er eerst maar eens met doelmatige reclame voor zorgen de reeds bestaande hotels het gehele jaar door ook buiten het seizoen dus goed bezet te krijgen. En dan is er ook een schromelijk te kort aan goed leidend personeel in de hotellerie. Men legt er overigens ook beslist andere maatstaven aan dan wij. De heer Berg vertelt: ,Jk was in een zogenaamd luxe hotel, maar het aanzien was volkomen verwaar loosd, de tuin was onverzorgd en naast de ingang lag een soort vuilnisbelt." Het gesprek wordt onderbroken voor de koffie, aangereikt door een figuur waarvan er nog maar enkelen zijn in Nederland: een huisknecht met een gestreept jasje. Dan weer over het toerisme van Cyprus. Een bezwaar voor de ont wikkeling daarvan vindt de heer Berg ook dat de hotels nog te veel het Engelse stempel dragen. Zo is het vrijwel onmogelijk een maaltijd geserveerd te krijgen uit de Cyprische keuken. Overal is het schapenvlees, tot vervelens toe, en op Engelse manier klaargemaakt. „Dat moet er helemaal uit," vindt de heer Berg. Een ander advies, dat door de Cyprioten nog in de wind wordt geslagen is het bewerken van bijvoorbeeld de Duitse vakantiegan gers, die hoe is het mogelijk dit land nog niet ontdekt blijken te hebben. En er is voor de toerist toch genoeg te genieten; behalve de altijd schijnende zon, zijn er prachtige stranden, een diepblauwe zee, goede wegen, een prachtige noordkust, afgesloten door een indrukwekkende bergketen gestoffeerd met ruines van kruisridders, kastelen en kloosters, voorts heer lijke dalen en wijdse uitzichten over de met olijfbomen begroeide vlakten. Zelfs wordt er op een enkele plaats aan wintersport gedaan, en wel op de Olympus, gelegen in het centrum van het eiland. „Alles bij elkaar, afgezien van de huidige politieke strubbelingen, een heerlijk land," vindt jonkheer Berg. Maar zolang zijn rapporten ongelezen in de lade blijven liggen, zullen te weinig buitenlanders zich daar eveneens van kun-- overtuigen. (Advertentie) Zekerheid I DE OLVEH staat achter U.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5