Officiële aftrap voor de campagne De Gaulle roept Franse volk op tot massaal Samenwerken met A een grootse onderneming Ja 59 jaar kogel in de maag f Waarom erkende Kremlin de Algerijnse regering? Parijs breekt zich het hoofd van Khroesjtsjev over stap Radio Vaticana over rede van dr. Visser 't Hooft O Vico koopt bloemen V IS Arrestatie van Jouhaud een zware slag voor de OAS Na Salan de belangrijkste man in het Geheime Leger Beker voor de mooiste herenkleding Boekenfeest in Utrecht Tegel-zilvervloot Cisterciënser-feest Frondizi vormt nieuw kabinet in Argentinië Leider van Schotse kerk wordt morgen door paus ontvangen EX-ABBé BOULIER BLIJFT ACTIEF VINOGRADOV GAAT HEEN „PASSION SPOT"? Luxe-hotel op de Olijfberg DDR wil consulaire banden met NAVO mÊÊm DINSDAG 27 MAART 1962 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 maart President De Gaulle heeft voor de Franse radio en televisie gisteravond zo veel als de officiële aftrap gege ven voor de „campagne" van het op 8 april a.s. in Frankrijk te hou den referendum. Deze campagne zal voor het overige onder meer behelzen, dat ieder van de zeven door de constitutionele raad ge machtigde partijen haar affiches mag aanplakken op een van de zeven voor hen gereserveerde stemborden bij de ingangen tot de stemlokalen; een achtste bord blijft gereserveerd voor het pro pagandamateriaal van de rege ring. BUENOS AIRES, 27 maart (U.P.I.) President Frondizi van Argentinië is er gisteren te elfder ure in geslaagd een nieuw kabinet te vormen, waarvan de samenstelling de goedkeuring heeft van het leger, de marine en de luchtmacht. De strijdkrachten hadden de president een ultima tum gesteld: als hij niet vóór maandagavond een nieuwe rege ring zou hebben gevormd, zou hij worden afgezet. De nieuwe minis ters zijn inmiddels beëdigd. Ml -r< De vier generaals, die op 22 april 1961 een putsch uitvoerden in gelegenheid fotograferen tijdens een wandeling over het Forum vinden zich nu in arrest. Van links naar rechts: Z eller, Jouhaud, Salan en Challe, leider van de O.A.Sberm dit zich nog op vrije voeten. Algiers. Trots lieten zij zich bij die Drie van deze vier ex-generaals be- Alleen Salan, de President De Gaulle zette uiteen, dat het in Evian overeengekomene bestand en zelfbeschikkingsuit spraak in Algerije, toekomstige Frans- Algerijnse samenwerking en het feit dat bovendien de president de middelen ter beschikking moet heb ben om het geheel te doen toepassen, van een dergelijke draagwijdte is, dat de rechtstreekse souvereine goedkeu ring van de natie vereist wordt. De aceoorden van Evian betekenen echter veel meer dan dat voortzetting van de strijd zinloos is geworden. Het gaat er voor het „Frankrijk van altijd" en het „Algerije van morgen" om thans gezamenlijk een werk van gemeen schappelijke beschaving te onder nemen. Voor de jonge staat die geboren gaat worden, aldus De Gaulle, is het alter natief: ontwikkeling of chaos, en deze staat kan een machtige voortdurende en samenhangende hulp alleen vinden „bij ons". Voor Frankrijk, dat over toenemende middelen beschikt, maar zich anderzijds bedreigd weet, is het een rechtstreeks belang dat aan de overzijde van de smalle Middellandse Zee, in een land, dat zich in het cen trum van de Magreb bevindt en een eenheid vormt met de Sahara, vooruit gang en welvaart zich vestigen in Orde. Het gaat hierbij volgens generaal De Gaulle om een van de grootste en wellicht vruchtbaarste onder nemingen, waaronder Frankrijk zijn schouders had gezet „sinds het zijn intrede maakte in de wereld". En hij verklaarde er zelfs niet aan te twijfelen dat ook de Fransen van Algerije zich per saldo daaraan wil len wijden, wanneer eenmaal de laatste illusies verstrooid zullen zijn, de laatste onwetenden onderricht en de laatste ohantageplegers van het terrorisme geliquideerd. In deze eeuw van politieke onafhan kelijkheid en hoop op economische en sociale vooruitgang voor twee miljard mensen, zal de gemeenschappelijke onderneming van Frankrijk en Alge- Jije, aldus verder nog hooggestemd generaal De Gaulle, een voorbeeld zjjn van wereldstrekking. Het internatio nale leven zal erdoor gewijzigd kunnen worden in de zin van het Franse genie, dat een genie is van vrijheid, gelijkheid en broederschap. Het Fran se volk zal eens te meer in zijn ge schiedenis ertoe bijdragen, dat een licht ontstoken wordt voor de gehele wereld. Lachwekkend steken hierbij af de grove beledigingen, die het kolonia listisch genoemde Frankrijk worden aangedaan, „hetzij door een totalitair ryk dat veertien naties gekneveld houdt en openlijk er op uit is alle andere hetzelfde lot te doen ondergaan, hetzij door enige dictaturen die niets totstandbrengen behalve de armoede van hun volken". Het slot van de toespraak was een opvallend zwaar benadrukken dat voor hem, De Gaulle, een massief ja-stem men zou betekenen dat de Fransen hem, in zijn hoedanigheid van hoofd van de staat, hun bijval betuigen; dat hij „voor heden en voor morgen" hun Vertrouwen heeft voor de tenudtvoer- hem rustende moei- „de Algerijnse zaak «r een is tussen andere". „Franse mannen' Franse vrouwen! Gij ziet het. Het ja dat ik van ieder uwer vraag, gaat zwaar wegen." Het klonk zo ongeveer als een: Weet vcjl bi uuwtrii iieert 1 legging van de op lijke taak, waarbij UPPSALA, 27 maart (UPI) Toen de thans 66-jarige Zweed Frederik Lindkvist zeven jaar was, schoot hij zichzelf per ongeluk in het onderlichaam "iet een oud geweer. Zijn ouders woon den in een kleine boerderij ver van ziekenhuizen en dokters. De jongen ge nas thuis. Enkele weken geleden kreeg Lindkvist pijn. Hij werd opgenomen in net academisch ziekenhuis van Uppsala en daar werd een loden kogel van 50 Oram uit zijn maag gehaald. Lindkvist heeft daar 59 jaar mee rond gelopen. PARIJS, 27 maart (KNP) De ver gaarde socioloog en gewezen Abbé Routier, die vele jaren aan het Insti- 'Ut Catholique in Parijs heeft gedo- Ceerd, maar wegens communistische gezindheid door het H. Officie per de creet van 14 februari tot de lekenstand is *®ruggebracht, heeft meegedeeld dat hij J'Jn samenwerking met de communis ten zal voortzetten. Boulier heeft reeds verschillende ma- b\ tuoeilijkheden met zijn overheden gehad in verband met zijn linkse hou- uiug. Hij werd in 1949 gesuspendeerd, maar na enkele jaren door kardinaal e'tin in zijn functies hersteld. -In een mededeling aan de pers heeft *k>ulier te kennen gegeven, dat hij, on danks de beslissing van het H. Officie, iiv voort£aan met de communisten te oojlen VOOr beëindiging van de koude tjo T?..en voor vreedzame coëxisten- Hij zal dit in en buiten Frankrijk zii„en-.^oen' °mdat naar zijn mening j,ïv. opmeden zuiver politiek is en ge- ®ei conform het internationale en de- «nooratósöhe recfht. dus wel wat ge gaat doen!, hoewel de spreker uiteraard wed besefte dat de kiezers practisch geen keuze heb ben. Het is ongetwijfeld ook het ant woord van De Gaulle aan „de partij en", die duidelijk hebben gemaakt dat hun „ja" essentieel een „ja" is voor de vrede en de overeenkomsten van Evian en voor „de verplettering van de neo-Nazi's van de O.A.S." (zoals een socialistische partijmotie het for muleert), maar met alle voorbehoud ten opzichte van de overige onderdelen van De Gaulle's regeringsbeleid. Waar bij de communistische partij gepro beerd heeft het voor te stellen alsof haar „ja" in wezen zelfs een „neen" betekent tegen De Gaulle. Ongetwijfeld zal men van vele zijden protesten gaan vernemen in de zin van: in het teken van de vrede in Algerije poging tot afpersing van een onbegrensde blanco volmacht voor De Gaulle's per soonlijke machtsuitoefening. President Charles de Gaulle tijdens het uitspreken van zijn radio- en televisie rede. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 maart Men blijft zich in de Franse hoofdstad verdiepen in de vraag wat het Kremlin bewogen kan hebben de „voorlopige regering van de Algerijnse republiek" de jure te erken nen als Aigerije's wettige regering juist nadat deze voorlopige regering zelf in Evian er in had toegestemd Frankrijks souvereiniteit over Algerije gedurende de periode tot aan de Algerijnse zelfbe- schikkingsuitspraak te erkennen. Na ge durende enige dagen tevergeefs op her roeping van deze Moskouse stap te heb ben gewacht, althans op „opheldering" daar, is de Franse regering thans, zoals reeds bericht, tot de slotsom gekomen dat de Frans-Russische diplomatieke be trekkingen niet langer op ambassadeurs niveau kunnen worden gehandhaafd. De Franse ambassadeur verlaat derhalve Moskou en de Russische Parijs, deze laatste, de heer Vinogradov, na negen jaar op post te zijn geweest in de am bassade van de Rue de Grenelle. De heer Vinogradov had onder meer de merkwaardige reputatie van de „meest Gaullistische" te zijn van alle buitenlandse diplomaten in Parijs; in ieder geval heeft hij meer gesprekken met generaal De Gaulle gehad dan één van zijn collega's, zowel na als vóór De Gaulle's terugkeer aan de macht. De heer Vinogradov was ook allerminst afkerig van deel name 'aan het Parijse mondaine le ven en aan het Franse „goede leven" in het algemeen. Hij gold als een goed kenner van de Franse literatuur en de Franse wijnen. Hoogtepunten op zeke re gedenkwaardige recepties op de Russische ambassade waren het, wan neer ambassadeur Vinogradov zich aan de vleugel zette om zichzelf te begeleiden bij het uit volle borst zin gen van Russische volksliederen. Het spreekt vanzelf dat onder al dit vertoon van jovialiteit de heer Vinogra dov, lid van het centraal comité van de partij in Moskou, allerminst verzuimde zijn meester en de Russische belangen te dienen. Wat Khroesjtsjev's gewraakte stap bij de Algerijnse voorlopige regering be treft, als meest waarschijnlijke uitleg geldt dat de Russische regeringsleider, de definitieve overwinning van de Al gerijnse opstand voor zeker houdend, zich alsnog heeft willen haasten deze overwinning te hulp te snellen. Hij zou zich hebben willen haasten om bij de GPRA in te halen wat hij, door het be trachten van een zekere lauwheid, tot dusverre daar verzuimd had. Een andere of, juister misschien, een verdergaande interpretatie vermoedt, dat de heer Khroesjtsjev door zijn er kenning „de jure" van Ben Khedda c.s. te kennen heeft willen geven, dat de Sovjet-Unie van de partij zal zijn wan neer, na de zelfbeschikkingsuitspraak, de definitieve statusvorming van Alge rije en de bepaling van Aigerije's inter nationale positie aan de orde zal komen. Er is ook nog een somberder derde interpretatie. Deze behelst dat het Kremlin niet slechts speculeert op een mogelijk bezwijken van het bestand en de overeenkomsten van Evian, maar dat Moskou het FLN zelfs wil aanmoe digen het desnoods daarop te laten aan komen. Gedekt door een erkenning de jure van de machtige Sovjet-Unie zou het FLN daarbij niet veel riskeren. Bij dit alles geldt het natuurlijk ook geenszins als uitgesloten, dat men te maken heeft met een wraakoefening van Khroesjtsjev tegen generaal De Gaulle, zijn meest verbeten en hooghar- tigste tegenspeler in kwesties als die van „Berlijn" en „ontwapening." Het hoeft tenslotte geen betoog dat Khroesjtsjevs initiatief koren is op de molen van de tegenstanders van gene- JERUZALEM, 27 maart (KNP) In Jeruzalem zal op de Olijfberg een groot luxe-hotel verrijzen. Het hotel wordt gebouwd door Hotels Intercon tinental (Panamerica) en zal 200 slaap kamers tellen, verdeeld over twee ge bouwen van drie etages. Aldus meldt de persdienst van de Wereldraad van Kerken. Tegen de bouw van dit hotel is kri tiek gerezen. Onder degenen, die be zwaren uiten, is een Franciscaner pater die vreest dat het hotel een nachtclub zal omvatten om de toeristen na hun „sightseeing" amusement te bieden. Hij verklaarde sarcastisch: „Ik veron derstel dat ze de dub „Passion Spot" (Plaats van bet Lijden) zullen noemen. raai De Gaulle's Algerije-politiek, die immers als een van hun slogans ge bruiken: „Een onafhankelijk Algerije be tekent vroeg of laat een bruggehoofd van de Sowjet-Unie op 900 km van Mar seille." Over-enthousiast zijn echter tot dusver de reacties van de voorlopige Algerijnse regering op Khroesjtsjev's ge schenk niet geweest. Frondizi heeft gisteravond een her nieuwde eis van de strijdkrachten om af te treden getrotseerd. „Ik ben niet afgetreden noch zal ik aftreden", ver klaarde hij. Ex-president Aramburu bracht Frondizi de eis van de strijd krachten over. Aramburu had geduren de anderhalf uur een onderhoud gehad met de ministers der strijdkrachten, waarna hij zich direct naar Frondizi's woning begaf om hem verslag uit te brengen van het onderhoud. Aramburu deelde verslaggevers mede, Fondizi ver zocht te hebben: „in naam van de grondwettelijke orde verzoekt de natie u ontslag te nemen". Hoewel de president dus een nieuw kabinet heeft gevormd, moet nog wor den afgewacht of de manier, waarop hij thans de politieke situatie zal aanpak ken, eveneens genade zal kunnen vin den in de ogen van de generaals en ad miraals, die allen fel anti-peronistiseh zijn. Door de grote overwinning van de perionistisdhe partijen bij de verkiezin gen van verleden week zondag is een politiek zeer explosieve situatie ont staan, omdat Frondizi, alweer onder druk van de strijdkrachten, het resul taat van de verkiezingen praktisch naast zich neer heeft gélegd. MOSKOU, 27 maart (Rtr., AFP) De Oostduitse regering heeft in een nota die door tussenkomst van het Sovjet ministerie van buitenlandse zaken aan de ambassades der NAVO-landen in Moskou is toegezonden, voorgesteld con sulaire betrekkingen met deze landen aan te knopen. Dit voorstel zou in het bijzonder be trekking hebben op de verlening van visa aan onderdanen van de NAVO-lan den, die naar West-Berlijn willen reizen. In diplomatieke kringen in Moskou zei men, dat het voorstel in feite neer komt op een poging om een soort be perkte erkenning van Oost-Duitsland te krijgen en dat het geen schijn van kans maakt te worden aangenomen. n Tivoli te Utrecht hebben gistermiddag mannelijke mannequins maatkle ding geshowd om te dingen naar prijzen, uitgedeeld door de Stichting Nationale Show Maatkleding. Deelnemers uit het gehele land waren aan wezig. De hoogste onderscheiding van de stichting aan een maatkleermaker is een wisselbeker, waarvoor men moest uitkomen met twee stuks kleding, waaronder een jacquet of rokkostuum. De meeste punten werden behaald door de heer J. Heynen uit Geleen, die de beker nu voor een jaar in bezit krijgt. Met de eerste prijs voor gala- en wandelkleding ging de firma P. Worm uit Den Haag strijken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirimmiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiii (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 27 maart Radio Vaticana heeft onlangs in zijn Italiaanse uitzen ding gewag gemaakt van enkele uitla tingen van de secretaris-generaal_ van de Wereldraad van Kerken, dr. Visser 't Hooft, over het komend Concilie. De ze heeft gezegd, dat de protestanten en orthodoxen zullen bidden voor een goe de uitslag van het Concilie, zoals van katholieke zijde gebeden is voor de jongste samenkomst van de Wereld raad in New Delhi. Dr. Visser 't Hooft verklaarde dat in geen enkele andere periode zich tekenen hebben vertoond van een zo grote broederlijke belangstelling en zo omvattende betrekkingen tussen de katholieken en andere kerken. Hij voeg de er aan toe, aldus de Vaticaanse radio, dat een uitnodiging' om waar nemers naar de vergademig van de katholieke kerk te zenden, met grote vreugde door de Wereldraad van Ker ken aanvaard zal worden. „Alles moet ondernomen worden om het streven naar eenheid onder de chris tenen te steunen, opdat zulk een een heid tenminste in de naastkomende generaties verwerkelijkt moge wor den". Ook de paus sprak over het Concilie tijdens zijn predikatie in de kerk van de Canadese, martelaren in Rome. Men herinnert zich, dat deze paus de gewoon te heeft tjjdens de vasten elke week een andere parochiekerk te bezoeken en er te preken. De paus getuigde, dat er veel redenen zijn van vertrouwen en dat wij de Heer intens dankbaar moeten zjjn. Met temeer ijver moet heel de kerk de goddelijke bijstand over het Concilie af smeken. Dr. A. Craig, de moderator van de Schotse Presbyteriaanse Kerk, die in Rome is aangekomen om officieel deel te nemen aan de viering van de hon derdste verjaardag van de Schotse Sint Andreaskerk, heeft meegedeeld, dat hij een „zeer hartelijke uitnodiging" gekre gen heeft van het Vaticaan en dat hij woensdag a.s. van tien uur tot half elf een beleefdheidsvisite zal afleggen bij de paus. 's Middags" om zes uur zal dr. Craig kardinaal Bea, de president van het secretariaat voor de eenheid van de christenen, ontmoeten, waarna hij een persconferentie geeft. (KNP) Gisteren is de centrale com missie ter voorbereiding van het Con cilie bijeen gekomen. Punt van behan deling vormen nu de vraagstukken die met de liturgie te maken hebben. De gedachtenwisseling is ingeleid door kar dinaal Larraona, voorzitter van de li turgische commissie. Onder de aanwe zigen bevindt zich, behalve kardinaal Alfrink, ook de aartsbisschop van Me- chelen, kardinaal Suenens, die door de paus zaterdag tot lid van de centrale commissie werd benoemd. Met de Nederlandse Boekenweek is ook de speciale viering in Utrecht, van ouds een literair centrum, een traditie gewor den. Deze heeft zich vanzelf aange past bij het motief van het landelijk gebeuren, zoals dit zich tussen 31 maart en 7 april afspeelt, het ver band van de Noord- en Zuid-Neder landse letteren. Zo opent de Belgi sche ambassadeur, baron F. X. van der Straten Waillet dinsdag 3 april in de Stadsschouwburg de gala avond, bestaande uit de opvoering van het typisch oud-Nederlandse stuk „De Gecroonde Leersse" van Michiel de Swaen door „De Nieuwe Kome die" onder regie van Erik Vos en het eigen boekenbal. Dit Utrechtse boekenbal toe gankelijk voor iedereen heeft een eigen faam en krijgt de entourage van het zeventiende-eeuwse blijspel, zij het dat de eerder geboren Pieter Breughel gerust te hulp geroepen kan worden om zijn naam te geven aan de kluchtige en leutige versieringen. Hiervoor stellen de twee jonge Utrechtse kunstenaars Huub van der Sluis en Wout Maters zich verant woordelijk. Er zullen in de verschil lende zalen pocket-bars, herbergen en grill-bars zijn en koks zullen heer lijke hapjes klaar maken naar zeven tiende-eeuwse recepten, opgediept uit een kookboek, dat in een Haagse bibliotheek gevonden werd. Tot in de kleine uurtjes van de volgende dagen zal er gedanst en gefeest worden. Voor de jeugd van de middelbare scholen is er weer een declamatie wedstrijd, waarbij dit keer een vrij gekozen gedicht (vroeger werd het eerste vers aangewezen) en een ge dicht naar keuze uit „De Muze op school" van 1961 voorgedragen moe ten worden. De lagere klassen treden woensdag 4 april in het gebouw voor K. en W., de hogere klassen vrijdag 6 april in het N.V.-Huis op. Bovendien is er een poëzie-wed- strijd georganiseerd, waarvoor reeds 75 inzendingen zijn binnengekomen. De poëtische aandrift is bij de Utrechtse studerende jeugd blijkbaar groter dan de lust en het talent tot schrijven van proza, want hiervan kwamen slechts veertig proeven bin- nen. Als onderwerp daarvoor werd opgegeven „Utrecht in het jaar 2000" (hopelijk met singels, red.). Voort kon men deelnemen aan een tekenwedstrijd. En dan krijgen we de eerste avond van de boekenweek de door genodig den zo geapprecieerde ontvangst door het gemeentebestuur ten stadhuize, die nu ook in het teken zal staan van de Nederlands-Belgische culturele samenwerking. Wie de sprekers zijn, is nog een verrassing. ngeveer dertig artiesten zullen zich van 28 maart af gaan bezighouden met de verkoop van herinneringstegels voor de stichting „Nationaal comité voor het zilveren huwelijksfeest van het ko ninklijk paar". In zijn functie van voorzitter van de artiestenactie „Tegel-zilvervloot" doopte Cees de Lange gisteren een Amsterdamse rondvaartboot om in „tegel-zilver- vloot". Met deze boot leverden de artiesten direct de eerste bestelling af: elfhonderd tegels voor de Spaar bank voor de stad Amsterdam. Vervolgens werd het gezelschap op het Amsterdamse stadhuis ontvan gen, waar burgemeester mr. G. van Hall, de voorzitter van het nationaal comité, een reuzetegel ontving. Bur gemeester Van Hall zei vertrouwen te hebben in de verkoopresultaten van de artiesten. „Men treft hier de meest welbespraakte verkooporgani satie aan die Nederland ooit heeft gekend." Als blijk van waardering kende burgemeester Van Hall het bestuur van de artiesten-actie het speldje van de stad Amsterdam toe. Cees de Lange zettj namens het bestuur, bestaande uit de vice-voor- zitters Willy Walden en Piet Muyse- laar, penningmeester Max Tailleur (vervangen door Willy Alberti) en secretaresse Dorien Mjjksenaar, ver volgens uiteen waarom deze actie is ontworpen: „De tegels liggen in het artistieke vlak, de artiesten willen helpen het personeelstekort te ver minderen en omdat de achtergrond van de tegel zo sympathiek is: men koopt een tegel als aandenken aan het 25-jarig huwelijksfeest van onze koningin en prins en men eert op deze wflze het vorstenhuis, waarbij de opbrengst van de tegel ten goede zal komen aan het nationaal ge schenk". Teirwijl de kleinkunstenaars mee zullen helpen met de tegelverkoop in de levensmiddelenbedrijven, zal de kunst met een grote k niet achter blijven. Er is een comité gevormd onder leiding van Guus Oster, met Han Bentz van den Berg, vice-voor zitter, en Ko van Dijk, penningmees ter. In de schouwburgen van Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Am- hem zullen de toneelspelers van be gin april af in de pauze tegels ver kopen. De Historische Vereniging „Frisia Cathoiica" viert vrijdag en za terdag met enkele feestelijk- wetenschappelijke bijeenkom sten in Groningen en Leeuwarden het achtste eeuwfeest van de komst der Cisterciëosers in ons land. Frisia Ca thoiica viert dan tevens haar zilveren bestaansfeest. De feestelijkheden staan onder voorzitterschap van dr. M. P. van Buijtenen, rijksarchivaris van Friesland en voorzitter van de ver eniging. De bisschop van Groningen mgr. Nierman woont de openingsbij eenkomst bij. Het eerste Nederlandse Cisterdën- serklooster werd rond 1162 gesticht in Rimsumageest (Klaarkamp) in de pro vincie Friesland. Maar het meest be kend werd het Cisterciënserklooeter te Aduard in Groningen. De orde kende in Nederland een grote bloei en telde voor de Reformatie veertien kloosters voor mannen en twintig voor vrouwen. Het jubilerende gezelschap brengt vrijdag, na een lezing in Groningen van prof. Van Giffen over de opgravin gen iin Klaarkamp en Aduard, een be zoek aan Aduard, waar prof. dr. R. R. Post uit Nijmegen een voordracht houdt. Van Aduard reist men naar Leeuwarden, waar prof. F. v. d. Meer uit Nijmegen een lezing houdt over de Middeleeuwse Cisterciënserkunst. Za terdag blijft het gezelschap in Leeu warden om te luisteren naar pater Ed- mundus Mikkers over de Cisterciën- ser spiritualiteit en naar prof. dr. W. Jappe Alberts van de Utrechtse uni versiteit over de ontwikkeling der kerkgeschiedenis in Noord-Nederland gedurende de laatste kwart eeuw. ico Torriani vertoeft in Neder land in verband met opnamen voor een televisie-show, welke tweede paasdag (23 april) door de K.R.O. zal worden uitgezonden. In Hilversum kocht hij maandag een boeket tulpen om ondanks het grauwe machte winterweer" toch iets van het voorjaar in zijn hotelkamer te brengen. PARIJS, 27 maart (UPI) In de Franse hoofdstad heeft men gisteren over het algemeen met grote voldoe ning kennis genomen van het bericht, dat de ex-luchtmachtgeneraal Edmond Jouhaud, na ex-generaal Salan de be langrijkste man in de Organisatie van het Geheime Leger, is gearresteerd en opgesloten in de Parijse Santé-gevan- genis. Zoals wij gisteren reeds meldden in een groot deel van onze oplaag, werd ex-generaal Jouhaud opgespoord tij dens de groots opgezette actie, die het Franse leger zondagmiddag inzette in de Algerijnse havenstad Oran. Tegelijk met hem werden drie leden van zyn staf in arrest gesteld en naar Parijs gebracht, namelijk de ex-majoor Ju- lien Cametin, een andere, niet met na me genoemde officier en Jouhauds se cretaresse. De slag, die het Franse le ger door deze arrestatie aan de OAS heeft toegebracht, is zeer aanzienlijk en kan alleen nog maar worden over troffen door de arrestatie van ex-gene raal Salan zelf. Ex-generaal Jouhaud was een van de vier Franse generaals, die op 22 april 1961 leiding gaven aan de staats greep in Algiers, die bekend staat on der de naam „generaalsputsch". Na dat de putsch was mislukt na 'ier dagen stortte het generaalsbewind in een dook Jouhaud onder en werd hjj, na zijn collega Salan, topman van de OAS. Alle deelnemers aan de putsch, niet alleen de vier generaals, maar ook een aantal kolonels, over sten en majoors, werden door de Franse regering ontheven van him rang. De twee gelijken in rang van Jou haud en Salan, de ex-generaals Chal le en Zeiler, gaven zich over en wer den in Frankrijk ieder tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Jouhaud, beroepssoldaat vanaf zjjn jeugd, werd op 2 april 1905 in Algerije geboren. Hij studeerde aan de beroem de militaire academie van St. Cyr. In de tweede wereldoorlog was hij een van de kopstukken in de Franse ver zetsbeweging. Na enkele maanden met een commando in Indo-China belast te zijn geweest, werd hij naar Algerije ge zonden als commandant van de daar f «stationeerde luchtmachtonderdelen. >&t was in 1956. In juni 1968 werd generaal Jouhaud dooa- De Gaulle benoemd tot ledder van de militaire operaties in Algerije. Jou haud verkeerde toen nog in de mening, dat De Gaulle evenzeer voor een Frans Algerije zou vechten als hijzelf. In 1969 riep De Gaulle, die in Jouhaud een hinderpaal was gaan zien op de weg naar verwezenlijking van zijn Algerije- politiek, de generaal naar Frankrijk te rug. Jouhaud werd in Parijs chefstaf van de Franse luchtmacht. In mei 1960 volgde Jouhauds benoe ming tot inspecteur-generaal van de luchtmacht, maar de generaal vroeg vervroegd ontslag, omdat hij niet lan ger onder De Gaulle wilde dienen. In september 1960 ging hij als particulier wonen in Algerije. De generaal Jouhaud werd vanaf dat moment de politicus Jouhaud. Officieel leidde hij een handelsonderneming in Algiers, in feite echter onderhield hij verbindingen met ultra's in Algiers, Pa rijs en Madrid. In de Spaanse hoofd stad woonde toen Raoul Salan als „ambteloos burger". Jouhaud stond al in contact met Chal le, Zeiler en Salan toen in maart 1961 de voorbereidingen voor de putsch ten einde liepen. Toen de putsch mislukte, dook Jouhaud onder. Tijdens een proces in Parijs wend hij, evenals Salan, bfl ter dood veroordeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7