JEZUlETEN-novicen in Amerika hebben het niet gemakkelijk Ouders twee dagen met auto door sneeuw voor middagje bezoek de Eschenbach Anonieme zuster zingt vertederende chansons Verrassend platensucces van Belgische „Soeur Sourire" KLAVERBLAD THEE De Blinkert 2 en IJmond 3 verliezen verrassend BRUINE BONEN EN DROOG BROOD CONIMEX NASI GORENG KANT EN KLAA „Alleen maar op harde stoelen" HBC boekt nuttige overwinning op DSO in tweede klas dames Maatkleermakers porselein in zijn edelste vorm Goudgele geurige afschenk 4* HANDBAL HAARLEM EN OMSTREKEN RIJST HAM UIEN KRUIDEN WOENSDAG 28 MAART 1962 PAGINA 11 i***SSs#86feftB verkwikking! MIDDLE WEST, maart De winter 1961-1962 zullen we hier in de Middle West niet licht vergeten. De sneeuw, die half december begon te vallen, valt nog steeds met tus senpozen. We zijn vergeten hoe de trottoirs er uitzien zonder sneeuw en de rivieren zonder ijs. De kou in januari was zo doordringend, dat de gemeente-reinigingsdienst een week lang de asketels niet kwam legen. Auto's willen niet aanslaan, treinen, bussen en vlieg machines zijn te laat of lopen helemaal niet en scholen zijn dik wijls gesloten wegens onbegaan bare wegen. Omdat het meeste personenverkeer per auto ge schiedt geeft de radio geregeld informatie over de al-of-niet be gaanbaarheid van de grote wegen. heel blik: f2.10 half blik: f 1.10 MB mSés mUk aZa aZa «Zft •J* ^1^ PW PJ* Onder zulke omstandigheden blijft men het beste veilig thuis en laat de auto 'n de garage. Wij besloten echter in het hartje van deze barre winter een tocht van 350 myl te maken om on ze zoon op te zoeken die in het najaar bij de Jezuieten was ingetreden. Het no viciaat ligt verstopt tussen de meren en bossen in Minnesota, ver van stad, sta tion of vliegveld en de enige manier om het te bereiken is per auto. We waag den het er maar op. Onze oude Ford is een stationwagon, speciaal geconstrueerd voor families die van sport en kamperen houden en hun rommel makkelijk in een ruimte achter de banken willen laden. Die zelfde ruimte, plus de neergeklapte ach terbank dient ook als twee-persoons slaapplaats. Toen we vertrokken was de bergruimte ten dele gevuld met hand bagage, een mand proviand, een mand appels voor de paters, dekens, kussens, een schaakspel en materiaal om ons uit de sneeuw te baggeren indien zulks no dig zou zijn. Dit laatste bestond uit een emmer zand, een spade en kettingen. Het leek overdreven veel voor een tocht van drie dagen, maar Minnesota in het hartje van de winter is in staat van sneeuw-beleg. Wij vertrokken op een avond vol goe de moed en de eerste honderd mijl wer den zonder incidenten afgelegd. De naeht werd in een motel doorgebracht. De mo tels zijn hier sinds de oorlog als padde stoelen uit de grond gerezen. Men vindt ze langs alle wegen, in alle graden van comfort, luxe en prijzen. De volgende morgen reden we vroeg weg, in de hoop voor twaalf uur ter plaatse te zijn, maar de wegen waren met ijs bedekt en we konden niet har der dan 25 of 30 mijl rijden. Het land schap was veranderd; het mooie heu velachtige bouwland met de enorme boerderijen was verdwenen. Het was vlak en öde, slechts onderbroken door kleine stadjes, waarvan je je afvraagt hoe ze ooit zijn ontstaan. De Noord- Amerikaan heeft geen gevoel voor schoonheid en geen behoefte aan schoon heid. Zijn stadjes en dorpjes zijn lelijk, zijn huis en tuin ongezellig. Een typisch Amerikaanse straat bestaat uit een rij kale huizen met een kaal grasveld er voor. .Decor ontbreekt te enenmale heggen en hekken zijn er niet. Je weet nooit waar de grens van je grondbezit is, totdat je ruzie krijgt met je buur over een omgewaaide boom. Struiken en planten zijn schaars, bloemen nog schaarser. Als je een tuin vol bloemen ziet, blijf je stilstaan en zegt: „Look how pretty!" Als je in Holland voor iedere tuin met bloemen zou blijven stilstaan, zou je nooit thuis komen. Bo vendien zijn in Amerika alle huizen van hout en de architectuur is stijlloos. Een lelijk houten huis is lelijker dan een lelijk bakstenen huis. Baksteen verdoezelt, maar hout kan eerlijk zijn. Nu moet ik onmiddellijk verklaren, dat er een grote verandering ten goede langzaam, heel langzaam aan het door breken is in architectuur en woning inrichting. De jonge intellectuele Ame rikaan heeft een veel meer gecultiveer de smaak dan zijn ouders. Maar over het hele land zijn de intellectuelen nog met een lantaarntje te zoeken. We waren nu in het midden van de staat Minnesota en dat is het land van de meren en de bossen. Onze tocht ver liep verder zonder moeilijkheden, behal ve dat we een keer op een smalle weg in de sneeuw bleven steken. Hoe onze twee jonge zoons en mijn man ook werkten om de wielen vrij te graven en er zand omheen strooiden, er was geen beweging in de auto te krijgen. Totdat we geholpen werden door een groep vossenjagers die op sneeuwschoe- nen door de velden kwamen aanschui ven. Met vereende krachten kwamen we weer in het gebaande spoor; ze hiel- mijn man, „dat je niet met je mond vol mag praten?" Nee, dat je Njew moet zeggen inplaats van Noew (de Ameri kaanse manier om „New" uit te spre ken) en Because inplaats van Becaase. „Onder het middagmaal moet je op een katheder staan en hardop voorle zen. Als je een foute uitspraak maakt roept de docent: „Repetate", en dan moet je de zin overlezen. Als je dezelf de fout maakt roept hij weer: „Repe tate", totdat je ontdekt welk woord je fout hebt gezegd.„Boy, you don't make that mistake again." „Is het eten goed?" „Reuze goed! Op de feestdag van een Jezuïeten-heilige krijgen we ieder een pond biefstuk; gewoon geweldig." Er moet iets op mijn gezicht gestaan heb ben wat hem er gauw aan toe deed voegen: „Don't worry Mam, twee keer in de week krijgen we aan het ontbijt bruine bonen <m als we 's middags hon ger hebben krijgen we een stuk droog brood." Ik slaak een zucht van verlich ting, want dat pond biefstuk zat me een beetje dwars. Hij leidt ons door de gedeeltes van het gebouw, waar het publiek mag ko men: de kapel, de eetzaal en het sou terrain, waar de kleine kapellen zijn, de gymnastiek-zaal, het domein van brother tailor, brother barber en brother carpenter. Er zijn ook een pingpongka- mer en een „hobbykamer." Na de rondgang worden we op kof fie en koekjes genodigd en krijgen we ruim gelegenheid te constateren, dat onze zoon al een ferme stap heeft ge zet op de harde weg van zelfverloo chening. Hij passeert de schalen ge vuld met ronde koekjes, vierkante koekjes, bruine en gele koekjes, grote en kleine koekjes zonder zich zelf te bedienen. Met bedriegende achteloos heid. Het is bijna abnormaal voor een achttienjarige en ik kan daardoor zelf geen koekje door mijn keelgat krijgen. We maken kennis met de novicen- meester. We kjjken elkaar aan met meer dan beleefde belangstelling., In zijn ogen staat duidelijk te lezen: dus dat zijn de mensen, die hem gevormd hebben! In onze ogen leest hij waar schijnlijk: dus jij bent de man, die een Jezuiet van hem gaat maken! De no- vicenmeester vertelt ons dat aanstaan de zomer de novicen in een Indianen- missie zullen gaan werken. De tweede jaars novicen als catechisten, de jonge broekjes als werklui om de missiege bouwen op te knappen. Hij neemt af scheid en zodra hij de deur uit is zegt mijn zoon: „Dad, can I drive the car?" We stappen allemaal in de auto, „toog" aan het stuur en met een verheerlijkt gezicht rjjdt hij rond en rond het park. Om vijf uur gaat een bel en alle be zoekers moeten verdwijnen. We nemen afscheid en rijden weg. Voordat we de laatste bocht omgaan kijk ik nog een maal om en zie hem met een sprong van het bordes terug in zijn hemel be landen, een hemel van bidden en zwij gen en bruine bonen aan het o-itbjjt en geen chaufferen, geen meisjes, geen luie stoelen, geen bioscopen, zelfs geen kran ten of tijdschriften. Alles wat een niet- katholiek tegennatuurlijk zou noemen voor een normale jongen van achttien jaar. Hij is vijf jaar op een neutrale school geweest. Zijn katholieke familie heeft hij nooit ontmoet. Voor zijn protestantse familie heeft hij (en terecht) een bijzon dere genegenheid. Hij draagt een oude Hugenoten-naam. Zijn stamboom gaat terug tot vóór de St.-Bartholomeusnaeht en zjjn familie heeft er zich altijd op be roemd, dat de naam nooit door een paap is „bezoedeld." Totdat zjjn vader met de traditie brak en zelf paap werd. En een paapse vrouw nam. En paapse kinderen had. Waarvan er een Jezuiet wordt. En zo gebeurt het, dat zijn protestant se tantes, die bang zijn dat hij honger lijdt daar tussen de meren, en die hem geregeld dozen met koekjes sturen, die trotse Hugenoten-naam moeten „be zoedelen" door te adresseren aan „St, Bonifacius Jesuit College". Waarmee ai- weer bewezen wordt, dat de Bijbel ge lijk heeft, want daarin staat: „mijn we gen zijn niet uw wegen, zegt de Heer." CILIA AMIDON I Advertentie) ontwerp A.D.Copier .op een groot meer stonden auto's en bij pen lej Schrijf voor foto's en prijzen naar: Eschenbach International, Hilversum zelfs de kettingen om de banden eggen, een vuil koud karwei, maar met kettingen om de banden kun je vrijwel overal doorheen. Het noviciaat heeft zijn eigen loka le wegenkaart en we waren nu zo dicht, bij, dat we de Jezuïetenkaart volgden in plaats van de kaart van Minnesota. Onze spanning steeg, wie zou het het eerst zien; hoe zou het er uitzien? Maar onze aandacht werd door een ander typisch noord-winters gezicht afgeleid. Op een groot meer stonden de auto's geparkeerd als op een par keerterrein en bij iedere auto was een tentje en in ieder tentje was een hen gelaar en iedere hengelaar had een hengel. En iedere hengel had beet? Tja, dat weet ik niet. Het aas hing in ieder geval via een gat in het ijs in het bereik van de vissen. We kwamen op een smalle weg en daar lag het gebouw, een zakelijke structuur van geel baksteen, in het mid den van een open besneeuwde vlakte. We hoefden niet aan te bellen. De wijde glazen deuren waren open en gaven toe gang tot een wijde gang met veel open deuren. Iemand kwam op ons toe, iemand in een slobberige toog en met veel te kort geknipte haren en zei: „Wat zijn jullie laat! Ik heb uren op jullie zitten wachten". Deze zeer on emotionele verwelkoming werd op de zelfde toon beantwoord en we werden al lachend, pratend, plagend naar een spreekkamer geleid. Onze novice ging onmiddellijk in een van de leunstoelen zitten. „Neem me niet kwalijk," zei hij, „maar ik heb vanaf september alleen maar op harde stoelen gezeten. Dit is mijn enige kans." Het leven van een Jezuïet-in-wording is er een van studeren en mediteren, onderbroken door twee uur recreatie en een paar uur gewijd aan lichamelijke arbeid. De novicen worden geschoold, zoals kinderen in een beschaafd gezin worden geschoold; omgangs- en tafel manieren worden streng gecontroleerd, de uitspraak van het Engels wordt con stant gecorrigeerd. „Oh", zegt mijn zoon „dat is zo moeilijk!" „Wat," vraagt iedere auto was een tentje, en in ieder tentje was een hengelaar, en iedere hengelaar had een hengel Soeur Sourire, de Belgische novice legt haar inspiraties vast. Soeur Sourire is in België en Frank rijk op weg naar een sensationeel platensucces. Thans zijn de chan sons van deze onbekende novice in Nederland verkrijgbaar. (Philips Soeur Sourire, 33 en 45 toeren). Het ziet er naar uit, dat het bij een beperkt aantal opnamen zal blijven. Zuster Glimlach zal over enige tijd immers naar de mis sie vertrekken en voor haar is er niets belangrijkers dan haar taak daar met al haar krachten te vervullen. Geen televisie-uitzendingen en buitenlandse tournees voor haar; ze zal blijven wie zij is: een onbekende religieuze van de orde der Dominicanessen. het klooster van de Dominicanes sen in Fichemont even voorbij Brus sel krijgt men niet meer van naar te zien dan haar witte novice-sluier. En desnoods haar gitaar, die ze „Zuster Adèle" heeft genoemd. Ze schijnt 27 jaar te zijn. Het verhaal van haar succes is al (Advertentie) De Westduitse deel staat Württemberg heeft onlangs een zelfportret van Rembrandt aange kocht, waarvoor 3% miljoen mark moest worden neergeteld. De aankoop heeft aanleiding gegeven tot felle discussies, omdat sommige kunstkenners van mening zijn, dat het portret vals is. Han dige zakenlieden hebben naar aanlei ding van de grote publiciteit rond deze zaak een leren Rem- brandt-baret gelan ceerd. Tussen repro- dukties van het por tret wordt in de Württembergse win kel druk gepast. THEEHANDEL HET KLAVERBLAD (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM, 27 maart Twee resul taten van afgelopen weekeinde hebben duidelijk gemaakt, dat de kaarten in de handbalafdeling Haarlem en omstre ken voorlopig nog niet geschud liggen. Wie op het ogenblik gerechtvaardigde aspiraties koestert op een kampioen schap, zal met tegenvallers rekening moeten houden. Daar kunnen De Blin kert 2 (eerste klas) en IJmond 3 bij de heren van meepraten. Eerstgenoemde boog het hoofd voor Tonegido en de IJmonders stelden wel opvallend teleur met een nederlaag tegen het zeer laag geklasseerde Zandvoortmeeuwen 2. Van de katholieke teams werd ADO 2 IEV overklast, HBC wees DSO en TYBB heren 2 versloeg mond 3. BU won AOG van Concordia 3. door terug de Een totaal verzwakt AIDO 2 de drie beste speelsters plus de keepster moesten in het eerste team uitkomen was in de eerste klas dames geen partjj voor een onder normale omstan digheden al beter IEV. Hoe sterk de bezoeksters wel waren, blijkt uit het feit, dat de inval-keepster van ADO 2 uitstekend op dreef was. Concordia speelde niet en daarom kon Full Speed van de gelegenheid gebruik maken via een overwinning op Rapiditas (5-1) zijn achterstand flink te verkleinen, zoals uit deze stand blijkt: Concordia 10-16, Full Speed 9-15, Rapiditas 9-13. TYBB 8-8, IEV 9-8, Conc.-Hi 8-0 ADO 2 9-0. 2 verl. punt. In de tweede klas stond de voor de bezetting van de laatste plaats be langrijke wedstrijd tussen DSO en HBC op het programma; een span nende ontmoeting met weinig doelpun ten, die de Heemstede - Berkenrode- Combinatie ternauwernood in haar voordeel besliste (1-2). De stand: Blinkert 2 9-13, IJmond 2 9-10, Con cordia 2 10-10, Samen Een 8*8. DSO 8-6, HBC 8-5. De grote „botsing" in de derde klas tussen Full Speed 2 en De Blinkert 3 met als inzet verbetering van de posi tie bovenaan de ranglijst, heeft toch wel meer krachtsverschil te zien ge- feven dan vrij algemeen mocht wor- en verwacht. De bezoekers zegevier den met 0-5. Ongemeen spannend was de krachtmeting Rapiditas 2—Zandvoort meeuwen; een strijd, die het team uit de badplaats hoogst eervol met slechts 1-0 verloor. IJmond 3 en TYBB 2 ont liepen elkaar eveneens weinig. De Haarlemse dames sloten deze ontmoe ting met een positieve score van 2-3 af. Rapiditas 2 9-13, Blinkert 3 7-12, Full Speed 2 9-11, Z'meeuwen 5-4, TYBB 2 7-3 Concordia 3 8-3 IJmond 3 7-02 verl. punten. Dat een bal soms vreemd „van hand tot hand" kan gaan, is gebleken in de gauw bekend geworden. In '59 kwam zij in het klooster aan. Ze zong graag en tijdens de recreatie hoorden haar mede-zusters haar graag. Ze maakte ook zelf liedjes en die maakten de meeste indruk als er meisjes in het klooster op retraite kwamen. Het zou een aardig idee zijn als een grammo foonplaatje met die liedjes als herinne ring kon worden meegegeven aan de retraite-meisjes. Moeder-overste reed op zekere dag met de zingende novice naar de opnamestudio van Philips in Brussel en vroeg of er van de bedjes vijfhonderd plaatjes gemaakt konden worden. Het kon; of de eerwaarde zus ter maar wilde beginnen. Binnen enkele minuten was het personeel in de studio hoogst vertederd en onder de indruk. De eerste reacties van buiten waren voor de Philips-mensen aanleiding met moeder-overste eens ernstig te praten. Men wilde in een eerste oplage van 50.000 exemplaren de platen in de han del brengen. Men zou de opbrengst aan auteurs- en vertolkingsrechten" uiter aard aan het klooster afstaan. Moeder overste zag hier een welkomé bijdrage voor de missie in, maar eiste contrac tueel, dat de zingende zuster onbekend zou blijven. Ook mocht men geen foto's, althans niet van haar gezicht, versprei den. Philips accepteerde dit en kwam voor de dag met de schuilnaam- Soeur Sourire, Zuster Glimlach. De publiciteit heeft Soeur Sourire niet helemaal ongemoeid gelaten; men is uit binnen- en buitenland met complete te levisieploegen aan de kloosterpoort ge weest, maar de zuster-chansonnière is toch de onbekende met de novice-sluier gebleven. De liedjes van Soeur Sourire herin neren aan vrolijke trekkersliedjes. Ze passen niet in de grote Franse chan sontraditie, want ze pretenderen niets literairs. Ze zijn ook niet zo moedwillig getuigend als de liedjes van Père Du- val, hetgeen bij de zoveelste herhaling ook wel onuitstaanbaar zou zijn geweest. Nee, het is wat vrolijkheid van levens lustige vrouwen uit de refter. Men hoort heel luchtige en zachte spot in .Fleur de cactus", het jonge zustertje, dat in de ogen van de novicenmeesteres een nog verre van volmaakt wezen is een stekelige bloem in het huis van God. Het liedje „Résurrection" is een aar dige grap als na het Einde der dagen de grote figuren uit net Oude Testament en die uit de wereldgeschiedenis met elkaar geconfronteerd worden. De meeste andere liedjes zijn eenvoudige, zuiver klinkende lofzangen op het schone en het goede in de wereld, en „Dominique" bezingt op een bijna kin derlijke manier de H. Dominicus, de grote ordestichter van Soeur Sourire. Het vleugje poëzie, de vaart en onbe kommerde stemming maken de chan sons aantrekkelijk. En Soeur Sourire kan inderdaad erg aardig zingen He. S eerste klas heren, waar De Blinkert 2 uiteraard als favoriet van start ging tegen het op bezoek zijnde Tonegido. De zaken pakten echter anders uit, want laatstgenoemde toonde zich aanmerke lijk beter op dreef: 5-10. IJmond 2 gaf Rapiditas 2 flink partjj, maar het kon een nederlaag toch niet ontlopen (7-10). Nu luidt de stand: Z'meeuwen 8-14, Blinkert 11-11, Rapi ditas 2 7-8, Tonegido 7-6, IJmond 9-3. Ook de tweede klas heeft een opmer kelijke uitslag opgeleverd. Afgaande op de standenlijst moet het toch een sur prise van de eerste orde worden ge noemd, dat Zandvoortmeeuwen 2 tegen IJmond 3 zowel verdedigend als aan vallend zijn mannetje stond en dit be nadrukte met een zwaar bevochten zege van 9-10. De ontmoeting tussen Concor dia 3 en AOG leverde het Alkmaarse team een zege (4-8) op. Alkmaar lever de zeer verdienstelijk werk met een overwinning op het hoger geklasseerde Rapiditas 3: 6-3. Tenslotte hielden AVA en AHY elkaar in evenwicht (4-4). IJmond 3 10-16, Blinkert 3 10-15. AHV 7-11, Rapiditas 3 9-8, AVA 4-7, Alk maar 3-2, AOG 4-2, Z'meeuwen 2 7-2, Concordia 3 9-2, IJmond 4 3-1. Grote, gave, glanzende korrels van de allerbeste soort droog kokende rijst. Echte Gelderse ham, door onze vakman zorgvuldig geselec teerd. Een kwaliteit die alleen in de allerbeste slagerijen te koop Is. (Advertentie) Prachtige, hardt, 1a kwaliteit uien. Zaa speciale kruidensoorten, in da juiste onderlinge verhouding, zorgen voor de bijzonder fijne smaak. verkrijgbaar: mooi rijsttafel-recepten boekje. V raap Uw winkelier, of stuur briefkaart gefrankeerd met 36 Ct. aan Ccnimex fiaara f ~r et dappere snijdertje van vroe- I—I per met zijn karakteristieke A A zit kruislings boven op de tafel bestaat alleen nog maar in de verhalen. Deze hebben er toe bijgedra gen, dat wij ons de kleermaker voor- stelleè als eèn beetje ondermaats man netje, meestal een tikkeltje gebogen, dat bij slecht licht tot diep in de nacht moest zitten pikken om een schamele boterham te verdienen. De maatkleermaker anno 1962 overgebleven na een natuurlijke selec tie toen bij het verdwijnen van de tex- tielschaarste jaren na de oorlog de klant kieskeuriger werd, terwijl tege lijkertijd het confectie-pak meer in zwang kwam, is een uiteraard goedge- klede heer die, zoals wij tijdens een manifestatie van de Stichting Maatkle- dingshows konden waarnemen, uitste kend in staat is zijn eigen produkt aan het publiek te tonen. Niet alleen is hij in de loop der jaren van op de tafel aan de tafel gaan zitten, maar tegelijk stel de hij zijn tot nu toe gesloten huis open om het te laten fungeren als winkel waarin hij naast het eigen ambachte lijke werk ook de nodige accessoires en dikwijls nog geconfectioneerde kle ding als regenmantels en sportcombina- ties aan de man brengt. Er gaat jaar lijks gemiddeld een tweehonderd mil joen om in de vierduizend aldus op gebouwde bedrijven. Ondanks het feit, dat modern ge reedschap hem het werken vergemak kelijkt, heeft hij het in verhouding toch niet gemakkelijker dan zijn voor ganger. Dat komt onder andere door de uit Amerika overgewaaide behoefte aan „leisure wear", die wordt vervaar digd uit uiterst fragiele stoffen, als combinaties van wol met zijde of van wol met geitenhaar. Deze stoffen stel len hoge eisen aan de maker; ze geven onbarmhartig alle feilen weer zowel van het figuur als van het binnenwerk. In de vakwedstrijden, die jaarlijks door genoemde Stichting worden uitgeschre ven om het vakpeïl op te voeren en de jongere collega's te stimuleren, krij gen produkten van deze stof gemaakt twee punten extra „wegens onhandel bare lichtheid". Ook strepen, ruiten, jacquette-, smoking- en rokcostuums komt men met respectievelijk één, twee drie of vier punten tegemoet. Het gaat de moderne man goed, hij Vaart wel en ziet er welvarend uit, hetgeen de maatkleermaker weer dient te camoufleren. Vandaar dat de mode voorschrijft rustige kleuren als bruin, blauw en grijs en kleine onopvallende dessins (krijtstreepjes, puntjes en vis graat jes). Ook de coupe is duidelijk bedoeld om de man minder te laten schijnen dan hij is d.w.z. wat zijn ge wicht betreft. De revers zijn lang en smal, hoewel iets breder dan vorig jaar en de taille-aanduiding minimaal onder een enigszins brede borstpartij. De voetwijdte van de pantalon met of zon der zoom varieert van 42 tot 46 cm, dat is dus iets wijder dan vorig jaar. Op de mouw zien we twee of drie klei- ve knoopjes met knoopsgaten, hetgeen door de kleermaker wel doktersmouw Wordt genoemd, doelend op de oor sprong van deze sluiting, die de dokter moest helpen vlug en grondig de mou wen ov te stropen om zijn handen dit de mouwen te kunnen steken. Het colbert kan zowel met één rij «Is met twee rijen knopen sluiten. Ver der komt het vest weer meer in de belangstelling. Met het toenemend ge wicht der heren neemt dat der stoffen af. Deze vergelijking gaat ook op voor de levensduur, die aer heren neemt namelijk toe en die de- stoffen aj. Onze grootvaders deden gemakkelijk vijftien jaar met een winterjas die 900 1000 gram per strekkende meter kon wegen. De winterjas van nu weegt wel a 400 gram per meter minder. Men daar, afhankelijk van het gebruik, drie tot vijf jaar netjes mee. De hyperlichte stof van wol met zijde °f mohair weegt niet meer dan 300 gram £ez meter. De toevoeging van zijde houdt uit deze dunne stof wat langer de kreukels weg, maar dat wil nog niet zeggen, dat men geheel smetteloos op een snikhete dag zijn auto kan verla- •eh, nadat men enige uren op een met plastic beklede bank achter het stuur deeft gezeten. Wie het koel wil hebben zal deze luxe dus met dit kwade onge- ctcf moeten betalen. G. S.-de W. Wat doet deze man op de vrouwen pagina? Zijn costuum tonen. Het is licht van gewicht en er op uit het gewicht van de drager te camou fleren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11