Onderzoek naar toedracht van bloedbad in Zenuwen van soldaten of opzet van Geheime Leger Algiers Vopo's doden Westberlijner Rusk naar VS vertrokken Bonn wil bemiddelen bij België en Nederland Europees parlement kiest Italiaan tot voorzitter Gaetano Martino houdt meteen pleidooi voor meer integratie Parlement van rood-China in Peking bijeen I I Centrale Commissie bespreekt liturgie- en missieproblemen Speciale belangstelling voor het eucharistisch offer OPENBARE MENING ZWAAR GESCHOKT Executieve nu samengesteld De doodsstrijd Van de O.A.S. Op Nieuw-Guinea Werd Rockefeller slachtoffer van de kannibalen Samenwerking in de ruimtevaart Stappen in Den Haag en Brussel Zilveren broodmand 1961" voor de Novib Schilder met grandeur Huisvrouwen een dagje naar Londen TWEEDE VATICAANS CONCILIE A m er ik aRusland Gromyko donderdag naar Moskou EUROPESE POLITIEKE UNIE WOENSDAG 28 MAART 1962 PAGINA PARIJS/ALGIERS, 28 maart (A.F.P., Rtr., U.P.I.) De bloe dige gebeurtenissen, die zich maandag hebben afgespeeld in het centrum van Algiers, hebben zo wel in Algerije als in Frankrijk de openbare mening zwaar geschokt. Sommige waarnemers geloven dat de soldaten, die het vuur openden op een grote groep Europese demonstranten, zenuwachtige jon ge dienstplichtigen waren, die door het opdringen van de menigte geheel in verwarring raakten en toen maar in het wilde weg begon nen te schieten. In militaire krin gen in Algiers meent men echter, dat de O.A.S. op persoonlijk bevel van ex-generaal Salan het bloedige incident opzettelijk heeft uitgelokt om de Europese bevolking nóg opstandiger te ma ken tegen het Franse gezag. a°§ ft e» Het staat vast dat de militairen het eerst hebben geschoten, maar tientallen OAS-ers beantwoordden het vuur on middellijk, schietend vanuit huizen en vanaf daken. Franse militairen noem- In Algerije schijnt het Franse leger nu definitief de zijde van De Gaulle gekozen te hebben. Begin vorige week moest men nog rekening houden mei de mogelijkheid dat de O.A.S. aan hang zou winnen onder het leger. Salan had de Mohammedanen in Algerije willen provoceren tot een gewelddadige wraakoefening. De O.A.S. zou de bewoners van de Mos lem-wijken van de Algerijnse steden uitdagen door terreurdaden. Het op gezweepte volk zou dan zijn woede koelen op de Europeanen, en het leger zou die Europeanen in bescherming nemen. Dit zou er tenslotte toe leiden, dat het leger aan de zijde van O.A.S. zou gaan strijden, en dit zou een her vatting van de Algerijnse oorlog be tekenen. De wapenstilstand van Evian zou daarmee praktisch teniet gedaan zijn, en het aangekondigde referen dum zou op een nederlaag voor de president uitlopen. Zo had Salan zich de ontwikkelingen gedroomd in de eerste dagen na het akkoord van Evian. Maar op vrijdag 23 maart maakte de O.A.S. een kapitale fout. Op die dag werd in de straten van Algiers een zevental Franse dienstplichtigen door de O.A.S. vermoord. Er ging een golf van verontwaardiging door de Franse legereen- Z N heden in Algerije. BUITENLANDSE Men was vastbe sloten met de KRONIEK O.A.S. af ie reke- V y nen. De Gaulle's T oproep om ce ,,mis- dadige activiteiten van de terroristi sche bende neer te slaan" en om de gewapende opstand „meedogenloos" te onderdrukken kwam precies op het juiste moment. De O.A.S. had een noodlottige tactische vergissing be gaan door zich te vergrijpen aan Fran se soldaten. Salan had ook de gedisci plineerdheid van het F.L.N. onder schat. Hij had niet verwacht dat de Moslems zon grote zelfbeheersing fcouden tonen ten aanzien van de tar tende wreedheden van de O.A.S. Deze week werd de kracht van de O.A.S. verder verzwakt door de ar restatie van ex-generaal Edmond Jou- haud, een der leiders van de opstand ^an april 1961 en tot nog toe een der J'oormannen van de Organisatie van "et Geheime Leger. Van de vier an- voerders van die rebellie van elf •baanden geleden: Zeiler, Challe, Jouhaud en Salan, is alleen de laatst genoemde nog op vrije voeten. Hoe 'ang zal Salan de strijd nóg kunnen ^oortzetten? Het is nu volkomen dui delijk dat het een uitzichtloze strijd is, •baar Salan die bij verstek ter dood veroordeeld werd heeft persoonlijk biets te verliezen. Hij vecht met de tug tegen de muur. In zijn blinde Woede tegen De Gaulle zou hij tot "et uiterste willen gaan. Het incident van 23 maart beteken- e voor de O.A.S. het begin van het p"be. Maar de Organisatie van het eheime Leger kan in haar wanhopi- doodsstrijd nog heel wat onheil aanrichten. Een zo krachtig mogelijk bptreden tegen Salan en diens volge- ,'bgen is dringend gewenst, want "f e dag dat hun verzet langer uurt vallen er meer onschuldige slachtoffers. den het geheel gisteravond „een geco ördineerd provocatieplan". Een uitge breid onderzoek om de juiste toedracht van het drama vast te stellen is Inmid dels begonnen. Terwijl in de wijk Bab-el-Oued de huiszoekingen in onverminderd tem po worden voortgezet (het leger maakt hierbij enorme hoeveelheden wapens en munitie buit) kwam gis teren het leven in de Europese wijken van Algiers praktisch geheel tot stil- ARNHEM, 28 maart „Misschien hebben jullie ook gehoord van de ver missing van de zoon van Nelson Rocke feller, die hier dicht bjf Agats zou zijn verdronken? Ik heb zojuist vernomen, dat hij de kust wel zwemmend heeft be reikt, doch dat de Asmat-bevolking van het dorp Otjanep hem heeft ge- speerd en vervolgens opgegeten. Ande re lui van het dorp hebben het verteld en ook de namen genoemd van-degenen, die de overblijfselen hebben, zoals de schedel en de beenderen." Deze onthullende mededeling doet de 26-jarige W. Hekman, zendeling in Ne derlands Nieuw-Guinea voor een Ame rikaans kerkgenootschap, in een brief, die gedateerd is 13 januari 1962 en die hij schreef aan een oom en tante in Am- hem de heer en mevrouw Lindeman, wonende aan de Sleedoomlaan 10. Er werd onlangs een grootscheepse opspo ringscampagne op touw gezet in Nieuw- Guinea, waar de 23-jarige Michael Roc kefeller met de bestuurs-ambtenaar R. W. Wassink antropologische onderzoe kingen deed in het gebied van de eilan denrivier. De heer Wassink werd gered maar van Michael, die naar de kust zwom, was later geen spoor meer te vinden. Algemeen werd aangenomen, dat Mi chael by zyn poging de kust te bereiken zou zyn verdronken. Een woordvoerder van het departe ment van Binnenlandse Zaken heeft desgevraagd verklaard, dat het goe- vemement van Nieuw Guinea naar aanleiding van dergeiyke geruchten, indertyd al spoedig na de verdwyning van Rockefeller, een grondig onder zoek heeft ingesteld. Het zou tot de conclusie zijn gekomen, dat er geen enkele grond is om aan te nemen dat het gerucht op juistheid berust. NEW YORK, 28 maart (Reuter) - Amerikaanse en Russische ruimtedes kundigen zyn gisteren begonnen met de eerste van een serie informele en ver kennende besprekingen, die de weg moe moeten banen voor samenwerking tus sen de Verenigde Staten èn de Sov jet-Unie bp de exploratie van de ruim te. Voor de byeenkomst begon, verklaar den de Amerikaanse en Russische dele gatieleiders, resp. dr. Hugh Dryden en professor Anatoli Blagonravov, optimis tisch te zhn wat betreft het bereiken van enigerlei vorm van overeenkomst. Dr. Dryden zei te menen, dat moge- ïykheden voor samenwerking kunnen worden gevonden, die niet alleen van nut voor de V.S. en de Sovjet-Unie zul len zyn, maar ook voor andere landen. Prof. Blagonravov noemde de verken ning van de ruimte een zeer moeiiyk probleem en daarom, zo zei hy, zullen tal van vraagstukken moeten worden geregeld. stand. Alle Europeanen staakten als protest tegen de gebeurtenissen van maandag. Van tal van gebouwen hin gen de vlaggen halfstok. Op het Pla teau des Gïieres en in de omliggende straten verzamelden zich Europeanen, die met trieste gezichten staarden naar de bloedvlekken, die op straat zichtbaar zijn gebleven. Zy legden op die plaatsen kransen neer. Intussen werden de huizen, vanwaaruit maan dag op leger en politie werd gescho ten, nauwkeurig door gendarmes on derzocht. Christian Fouehet, Frankryks nieuwe Hoge Commissaris in Algerye, heeft gisteren voor de tweede maal een radio toespraak gehouden. „In de atmosfeer, die momenteel in Algiers heerst, is het moeilijk de woorden te vinden die u aanspreken, die u aan het nadenken kunnen zetten en u kunnen overtuigen", aldus Fouehet. Niettemin drong hy er b"y zün gehoor op aan goed te luisteren. Fouehet zei, dat de tocht die hij gis termiddag door Algiers had gemaakt, hem droevig had gestemd. .Zoals u, betreur ik de doden van gisteren, on schuldige slachtoffers die in de dood ge dreven werden door moordenaars. Het is niets voorstander te zyn van een Frans Algerije. Iedereen heeft daartoe het recht. Iets anders is het medeplich tige van die moordenaars te zijn, of hen te beschermen niemand heeft 14t recht". PARIJS, Oftieiële bronnen hebben gisteren meegedeeld, dat de voorlopige uitvoerende raad voor Algerije, die tot taak heeft voorbereidin gen te treffen voor de zelfbeschikkings- uitspraak, is samengesteld en op korte termijn, uiterlijk donderdag of vrijdag, in Algerije zal worden geïnstalleerd. Volgens de overeenkomst van Evian moet de raad binnen tien dagen na het bestand worden ingesteld. Deze limiet verstrijkt vandaag. De raad, die haar hoofdkwartier in Rocher Noir, bij Algiers, zal vestigen, krijgt een Algerijnse president, Abder Rahmane Fares, een Franse vice-pre sident, Roger Roth, en tien leden. Roth is een Gaullistische afgevaardigde uit Philippeville. Abder Rahmane Fares is oud-voorzitter van het Algerynse par lement. Hy werd onlang uit Franse ge vangenschap, waarin hy zich wegens steun aan ae FLN bevond, vrygelaten. BERLIJN, 28 maart (UPI) De Oostberiynse politie heeft gisteravond by de „muur" een- jonge Westberiyner doodgeschoten. De Westberiynse politie berichtte, dat haar patrouilles om onge veer negen uur schoten hoorden in de wyk Neuköln in de Amerikaanse sec tor. Enkele minuten later meldde een burger de vondst van het lichaam van een jongeman aan de westzyde van de „muur der schande". Het slachtoffer overleed kort na aankomst in een zie kenhuis. De plaats, waar de jongeman werd gevonden, behoort technisch tot de Oostberiynse wyk Treptov, maar is als strook niemandsland in gebruik by Westberiynse voetgangers. De jongeman is geïdentificeerd als de 27-jarige Heinz Gercha. Waarom de Vopo's op hem schoten is niet bekend. De zaak is overgegeven aan de politieke politie voor onderzoek. GENèVE, 28 maart (UPI) De Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk is gistermiddag naar Washington vertrokken om president Kennedy verslag uit te brengen over het verloop van de Geneefse ontwape ningsconferentie. Rusk zal de president ook inlichten over de inhoud van de gesprekken die hy met zyn Russische collega, Andrei Gromyko, heelt gevoerd over „Berly'n" en andere wereldpro blemen. Omdat William C. Forster, het hoofd van het Amerikaanse bureau voor ont wapening, Rusk op zyn reis naar Was hington vergezelt, staat de Amerikaan se delegatie in Genève thans onder leiding van Arthur H. Dean, Washing- tons deskundige voor nucleaire ontwa peningsvraagstukken. In het kader van het Geneefse over leg hebben de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie ook besprekingen gevoerd over de totstandkoming van een kern stop, maar deze besprekingen zijn, zo als gemeld, volkomen vastgelopen. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, zal waarschijn lijk donderdag naar Moskou terugkeren. BONN, 28 maart (DPA) —In diplo matieke kringen in Bonn hoopt men, dat diplomatieke stappen van de West- duitse regering de kansen op succes van de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de zes EEG-lan- den (op 17 april) zullen verbeteren. De Westduitse regering zou het voornemen hebben België en Nederland te winnen voor een versnelde voortzetting van de voorbereidingen voor een Europese Po litieke Unie. Men meent in Bonn. dat indien deze Duitse stappen mislukken, de kansen op succes op 17 april tot het nulpunt dalen. De Westduitse regering is het niet met de Nederlandse regering eens, dat pas een verdrag over een politie ke unie kan worden getekend als Groot-Brittannië zich heeft aangeslo ten by de EEG. De Duitsers argumenteren als volgt: „Generaal De Gaulle wil beslist in de raad van de regeringsleiders van de unie ook economische problemen aan- snyden. Laat ons hem dat genoegen doen. Van beslissend belang is zyn concessie, dat de raad van de regerings leiders niet het recht krijgt, behalve po litieke, ook economische besluiten te nemen". Het nemen van besluiten op econo misch gebied moet voorbehouden biyven aan de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap, die in de tweede fase het beginsel van de meer derheidsbesluiten heeft ingevoerd, aldus het standpunt in Bonn. Bezwaren grond van de overweging, dat de raa van de unie waarin alleen met algeme ne stemmen besluiten kunnen worden genomen, het nemen van economische besluiten aan zich zou kunnen trekken en daarmee de winstpunten van de twee de fase van de EEG verloren zou kun nen doen gaan, zyn volgens de regering in Bonn ongegrond. Frankrijk heeft zich er voorts mee akkoord verklaard, dat in de raad van de unie alleen die militaire vraagstuk ken besproken kunnen worden, die niet in NAVO-verband worden behandeld. In Bonn acht men dit probleem van de militaire aangelegenheder ook minder netelig omdat in de NAVO het meer derheidsbeginsel niet bestaat. PEKING, 28 maart (AFP) In Pe king is gisteren het Chinese parlement STRAATSBURG, 28 maart (ANP) De Italiaanse liberale oud-minister Gaetano Martino, een van de pioniers van de Europese supra-nationale sa menwerking, Is gisteren gekozen tot voorzitter van het Europese parlement, dat de politieke controle uitoefent over de Europese Economische Gemeen schap, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Euratom. „Zolang wt) de daadwerkelijke een heid niet hebben bereikt", aldus Mar tino, „zyn wy niet in staat de gevaren, die de vrede van Europa en de we reld bedreigen, doeltreffend te bestry- den. Bovendien bestaat voortdurend ge vaar, dat in één enkel ogenblik alles, wat tot nu toe werd bereikt, weer on gedaan wordt gemaakt." king 1l het Nationale Volkscongres bUeen- gekomen. Volgens een officiële medede ling bracht premier Tsjou En-lai ver slag uit over het werk van de regering. Byzonderheden werd niet bekend ge maakt. Het was de eerste maal sinds twee jaar dat de volksvertegenwoordiging by- een kwam. De 1027 afgevaardigden wa ren op tien na allen aanwezig. De by eenkomst had plaats achter gesloten deuren. Buitenlandse diplomaten en persvertegenwoordigers werden niet toegelaten. By vorige zittingen mochten buitenlanders tegenwoordig zyn by de opening en de sluiting. Onder de hoogste Chinese leiders, die de vergadering bywoonden, bevinden zich behalve premier Tsjou En-lai, par- tyieider Mao Tse-toeng, president Lioe Sjao-tsji, vice-premier Toeng Pi-woe en de weduwe van de stichter van de Chi nese republiek, Soen Jat-sen. Aanwezig waren ook 800 waarnemers by de aan de gang zynde conferentie van de „politieke raadgevende volks- conferentie," een adviserend lichaam waarin vertegenwoordigers van de acht niet - communistische „democratische" partöen van China van gedachten kun nen wisselen met leden van de regeren de communistische party. Martino, die van 1954 tot 1967 mi- minister van buitenlandse zaken is geweest en in die functie vjjf jaar geleden voor Italië het E.E.G.- en Euratomverdrag ondertekende, was de enige kandidaat voor het voorzit terschap. De liberale en socialisti sche fracties steunden zyn kandida tuur, maar een aantal christendemo cratische afgevaardigden vroeg een geheime stemming. Daarbij werden 93 stemmen op Martino uitgebracht by 27 onthoudingen. Martiro, die 61 jaar is, volgt de Duitse christendemocraat Hans Furier op, die twee jaar voorzitter van het Europese parlement is geweest. Het parlement koos voorts acht vice-voorzitters, onder wie mr. P. A. Blaisse (K.V.P.) en de aftredende voorzitter Furier. De heer Blaisse bekleedde deze functie reeds enige tijd. De nieuwe voorzitter legde in zyn eerste rede vanaf de voorzitterszetel meteen een Europese geloofsbeiydenis af. Dahrin toonde hh zich een duide lijk voorstander van Europese suprana tionale samenwerking, óók op politiek gebied. „De nationale goden zyn op rumoerige wyze op het toneel van de Europese geschiedenis teruggekomen om ae universele goden de pas af te snyden", zo verklaarde hy. „De mythe van de souvereiniteit schynt weer veld te winnen Zolang deze mythe niet uit De nieuwe voorzitter van het Europees parlement, de Italiaan Gaetano Martono de weg is geruimd, is Europa niet in (links) wordt met zijn benoeming gelukgewenst door zijn voorganger, de West- staat zyn eenheid te bereiken." duitser Hans Furier. Prins Bernhard en minister Marijnen bewonderen de zilveren broodmand. Rech de heer H. J. Koster. n hotel Wittebrug in Den Haag iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: heeft prins Bernhard gisteren in zyn kwaliteit van voorzitter van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) de „zilveren broodmand 1961" in ont vangst genomen, die jaarlyks door de Nederlandse Vereniging van Meelfa brikanten wordt uitgereikt aan een persoon, instelling of organisatie met bijzondere verdiensten voor de voed selvoorziening. Het was overigens voor de eersie keer, dat de z'lveren brood mand terecht kwam by een organi satie, die steeds zoals de voorzitter van de Vereniging van Meelfabrikan ten, de heer H. J. Koster in een rede zei, de verantwoordelykheid van de welvarende landen tegenover de ont wikkelingslanden in het oog heeft ge houden. De heer Koster noemde het brood een symbool van voeding in het alge meen. Honger betekent: geen brood hebben, zei hy. De heer Koster voeg de er aan toe, dat Nederland zich over het brc-od thans geen zorgen hoeft te maken. Terecht, betoogde hy. vertrouwt de huisvrouw er op, dat de bakker 's morgens in alle vroegte het broed voor haar gebakken heeft en dat hij het in weer en wind by haar thuis zal bezorgen. Hy herinner de er aan. dat dit nog niet zo heel lang geleden bepaald anders was, waarbij hij dacht aan de hongerwin ter, de broodrantsoenen en het Zweed se wittebrood, dat voor de hongeren de Nederlander een feestgeschenk was. Een beetje verwytend merkte hy op, dat wy nu weer oud brood aan de vogels geven, waarby hy tegeiykertyd nader inging op het feit, dat dit" lang niet in alle landen zo is. Miljoenen in de wereld kennen deze overvloed niet. Miljoenen hunkeren naar de en kele snee brood, die voor hen een feestmaal zou betekenen. Zeer waar derend liet de heer Koster zich uit over het werk van de NOVIB, de in stelling, die zich bijzonder heeft inge spannen de, voor de welvarende Ne derlander onvoorstelbare, nood in de minder ontwikkelde landen enigerma te te lenigen. Gegrepen door dit nobele werk, zag de Nederlandse Vereniging kort gele den by haar 75-jarig bestaan af van een geld verslindende feestviering. Zij schonk 75.000 gulden om de eenmaal begonnen arbeid in de ontwikkelings gebieden voort te zetten. Hoezeer het geld nodig is, liet de heer Koster biy* ken uit het verhaal van een Brazi liaanse negerin, die helemaal opleef de toen zij slechts één broodje en één kop koffie kreeg. Het symbolische geschenk van dt zilveren broodmand noemde prins Bernhard een erkenning voor alle'' die aan de activiteiten van NOVIT hebben meegewerkt. Meer in het bij zonder ziet de prins in de onderschei ding een huldeblyk voor de Nederland se Jeugd. Door de actie 10x10 heef de jeugd ons ouderen een lesje gege ven, aldus de prins. Wil de nog legr broodmand aan haar bestemming be antwoorden, zo besloot hy, dan moe zy gevuld worden en gevuld biyven Aan alle Nederlanders en de Neder landse bedryven en organisaties bevai hy daarop van harte aan dit te rea liseren met de aansporing „Vult deze broodmand". naar verklarend. Na de geiten gaat zyn voorkeur uit naar oude kastelen en landschappen. Met landschappen is hy trouwens zyn schildercarrière begonnen, maar hy kreeg op een gegeven moment zo'n last van hooi koorts, dat die hem zijn atelier in joeg. Later toen de gevoeligheid voor deze koorts een beetje geluwd was, is hy toch weer near buiten gegaan. Zyn voorkeur blykt ook overduide- yk uit de werken aan de wanden .an de antiek ingerichte huiskamer van zyn woning aan de Van Blanken burgstraat. Daaruit straalt een heer- lyke rust, geaccentueerd door de zachte pasteltinten. De heer Haver Droeze houdt niet van schetterende kleuren. Trots is hy op zyn laatste schepping. Het is een afbeelding van een masker en een kris, de sym- bolen van de Javaanse feesten. Zy herinneren aan zyn jeugd, die hy in 'iet toenmalige Nederlands Indië doorbracht. Voor de wereld van de kunstenaars heeft de heer Haver Droeze betekenis gehad als mede-oprichter van de Nederlandse Kunstkring, waarvan hy na de oprichting in 1917 ongeveer 36 jaar voorzitter is geweest en waarvan hy nu nog e re-voorzitter is. Ook was hy mede-oprichter van de Nederland se Federatie van Beeldende Kunste naarsverenigingen, waarin hy zich in de functie van secretaris byzonder beyverd heeft voor de rechten van de kunstenaars. En ondanks het feit, dat de heer Haver Droeze niet meer zo intensief aan het verenigingsleven deelneemt als vroeger, wordt er nog altyd graag naar zyn adviezen ge- ïisterd, omdat deze worden inge- ;even door een helder en scherp ïzicht. Zyn 85ste verjaardag is voor ie Nederlandse Kunstkring aanlei- s 't geen heer?", vroeg ee goede vriend van hem, toen w terugkeerden van een bezoek aa; de Haagse kunstschilder J. Haver Droeze. De vriend had gelijk. De schilder Haver Droeze, die 85 jaar is geworden, is een heer en wel met een grandeur zoals men die nog maar zelden aantreft. Boordevol levenslust en vitaliteit is deze man nog, die voor zijn gevoel pas op de middag van zyn Ier en is. Dat wil niet zeggen, dat hy zich de leeltyd der zee' sterken niet bewust is, want toen wy hem vertelden, dat wjj een kunst schilder kennen, die enige jaren ouder is dan hy, zei hy verheugd ,,Ik ben altijd bly te horen, dat iemand ouder is. Nestor worden wil je wel, maar nestor zyn niet". Talrijk zUn de schilderstukken, die de heer Haver Droeze in zyn onge veer zeventigjarige kunstenaarsloop baan heeft gemaakt. Het eerste on derwerp, dat hy schilderde, was een landeiyk plekje langs de Laan van Eik en Duinen. Dat was in zijn h.b.s.-tyd. De onderwerpen, die hy daarna koos, varieerden van stil levens, bloemen, interieurs, stads- en dorpsgezichten, oude kastelen en interieurs tot dieren. Van de dieren heeft de geit hem altyd het meest bezig gehouden. „Ze zyn zo mooi van vorm en zo elegant", zegt de kunste- J. HAVER DROEZE ding geweest de gewaardeerde kun stenaar te vragen voor de tentoon stelling in Panorama Mesdag, die zaterdag 31 maart wordt geopend, deze keer wat meer werk in te zenden dan andere jaren. Op dit verzoek is hy graag ingegaan. Negen schildery en en een ets, de mooiste, die liy bezit, heeft hy er voor uitgezocht. Op de expositie in Panorama Mesdaf zullen zy terecht een ereplaats kry gen. J chtendertig Nederlandse huisvrouwen, afkomstig uit alle provincies, hebben ,l/| gisteren een uitstapje van een dag gemaakt naar Engeland. Zij waren de JL gasten van een landelijke bond ran detailhandelaren in levensmiddelen winnaressen in een door de bond onder zijn klanten uitgeschreven prijs- raagDe dames reisden van Eelde (via Schiphol), de Amsterdamse luchthaven zelf óf het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven naar Londen. Daar genoten zij "•an een bezoek aan de historische Tower en een rondleiding door Madame Tussauds wereldvermaarde wassenbeeldenmuseum. Een voortreffelijk diner be sloot het Londense programma, waarna het gezelschap 's avonds per vliegtuig naar Nederland werd teruggebracht. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 28 maart Aan de vyfde zitting van de centrale commissie tot voorbereiding van het concilie, een zit ting die momenteel in het Vaticaanse paleis plaats heeft, nemen als leden 42 kardinalen, 1 patriarch, 17 aartsbis schoppen en bisschoppen en drie hoof den van orde deel. Voor het eerst waren de zeven onlangs door de paus in deze commissie benoem de kardinalen aanwezig, onder wie kar dinaal Giobbe van de Romeinse curie, de Mechelse aartsbisschop kardinaal Suenens en de oud-generaal van de Do minicanen, kardinaal Browne. De be sprekingen, die door de deken van het H. College, kardinaal Tisserant, werden geleid, betroffen een aantal ontwerpen, die zijn voorbereid door de liturgische commissie en de commissie voor de missies. In het commentaar, dat de verbin dingsman voor de publiciteit van het secretariaat der centrale commissie, mgr. F. Vallainc, over het werk der liturgische commissie geeft, gaat deze uit van de encycliek „Mediator Dei", die paus Pius XII in 1947 uitgaf. „De liturgie is de algemene eredienst, die de gemeenschap der gelovigen brengt aan haar hoofd, Christus, en door mid del van Hem aan de eeuwige Vader; de integrale eredienst dus van het mystieke lichaam van Jezus Chris tus, van zyn Hoofd en van Zyn Le den". De kerk sluit geenszins de vormen van persooniyke vroomheid uit, maar geeft als gemeenschap de eerste plaats aan de gemeenschappelyke eredienst. Pius XII wilde met zUn encycliek de moderne lithurgische beweging steunen en overdreven, soms ook onjuiste ten denties in de liturgie tegengaan. Hij moe digde de studies over de liturgie aan. Volgens het kerkelijk wetboek zullen in laatste instantie de vormen van de liturgie vastgesteld moeten worden door de Apostolische Stoel. De aange haalde encycliek preciseert dit: „De heilige liturgie bestaat uit menselyke en uit goddelijke elementen. Die, welke door de Zaligmaker zelf zyn Ingesteld, kunnen uiteraard niet door mensen ge- wyzigd worden. De andere daarente gen kunnen verschillende veranderin gen ondergaan.,, volgens de eis van de tijd, van de dingen en van de opvattin gen". De verlangens ten aanzien van de liturgie, die gedurende een tot twee generaties vorm hebben gekregen in de kerk, zyn door de liturgische voorberei dingscommissie voor het tweede Vati caanse concilie bestudeerd en samenge vat in een schema over de algemene be ginselen. Een tweede hoofdstuk, dat nader gespecialiseerd is, handelt over de Heilige Mis, „het hoogtepunt en het middelpunt van de christelijke gods dienst' Wanneer ergens, dan is by het eucharistisch offer de bewuste deelna me van alle leden van de gemeenschap vereist. In de bestaande vormen is een herziening nuttig, een herziening die de orde van de Heilige Mis in tact Taat, maar die haar aard, de zin van de woorden, gebaren en riten dui- delyker doet uitkomen. De studies van de liturgische bewe ging hebben veel bygedragen tot juiste re kennis van al datgene, wat in de loop van de eeuwen de helderheid van de oorspronkelyke liturgie verduisterde. Een aandachtiger keuze van de bybel- teksten voor het eerste, het leerstellige deel van de Heilige Mis, zou van groot voordeel kunnen zijn. Ook in de jaar lijkse cyclus van de Schriftteksten zou een ruimere en een betere keuze ge daan kunnen worden, waardoor speciaal op feestdagen het deel van de Heilige Mis, dat de „Liturgie van het Woord" vormt, veel meer tot zijn recht komt. Een tweede reeks schemata in be handeling zyn die van de studiecommis sie voor de missies. Ook deze zyn van het grootste belang, omdat het zen- dingsvraagstuk een integraal deel is van het leven van de kerk. Kerk en zen ding zyn in feite identiek. De speciale „missieproblemen" in de heden gebrui- kelyke zin van het woord zyn niet het minst na de laatste oor'og van een enorme draagwydte geworden en die nen in hun totaliteit door het concilie te worden bezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7