Uw reserves deskundig belegd: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Prof. De Quay: Christelijke partijen bleven op niveau PIKEUR KUIFJE IN TIBET DE LAATSTE SLAG OSCAR Mensen zoals wij DAGPUZZLE Dr. Albering: Zonnige dag Wat let u nü nog... Beslissing over AKU-Jonen GROTE KUNSTVEILING IN STUTTGART OP KOMST Totale waarde 8 miljoen mark 1\ tchangltchangL DONDERDAG 29 MAART 1962 PAGINA 2 VITOL - naast boter en margarine! Volgens de nieuwste inzichten vormen zonnebloem- olie-maisolie een onmisbaar onderdeel van de voeding. Vitol bevat voor 80°/o die gezonde zonnebloemolie- maisolie, bovendien in smeerbare vorm. Eén blikje per week voor uw gezin aan het ontbijt betekent minder vetzorgen, meer gezondheid. CROKLAAN WORMERVEER voor 1.25 heeft u immers al de proef. Ritmeester licht en geurig in 't heldergele doosje V.JN.-commissie naar Australisch N.-Guinea Tandtechnici bezorgd over loonpositie Kandidatenlijsten echt laat in Echt DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCÉ 25 Wit verte! je daar Bezoek voor jou liedaar mijn zoon, Tc hang Lin Yi Hij zal blij zijn u weer te zien... aar kom toch binnen!Hij is hier... Neem ons niet kwalijk, het is 'n misverstand Onze vriend heet Tc hang Tchong jen Ha u heeft hef over onze arme, diepbetreurde aan genomen neef Hi Hi! Helaas, die is doodHiHi Een luchtvaartramp Ja, dat vreten we. Maar ik geloof niet dat hg dood is, en ik wou je vragen of je Soms geen Sherpa kent die ons wil helpen hem te zoeken Hij is toch dood, sahib! Ik ben overtuigd van het tegen deelMaar om hem weer te vinden, hebben wij een ervaren gids nodig... ERIG DE NOORMAN door WILLEM CAPEL 4 Advertentie (Advertentie) VITOL Is altijd prettig smeerbaar op de boterham, ook zó uit de koelkast VITOL is ongezouten en rijk aan vitaminen VITOL voor hen die de dokter het ge bruik van zonnebloem- en maisolie reeds voorschreef VITOL voor hen die tijdig voor hun ge zondheid zorgen Verkrijgbaar bij uw kruidenier. Prijs f 1,06 per blikje, inh. 250 gram. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 maart De minis ter-president, prof. dr. J. E, de Quay, gaf ons de volgende reactie op de uit slag van de verkiezingen: „Voor m(j is het vooral verheugend dat de christe lijke partijen op niveau zijn gebleven en met name dat de KVP voovit is ge gaan. Ik vind dit vooral zo'Oelangrjjk omdat eruit blijkt, dat het regerings beleid de algemene instemming heeft gekregen van dezelfde kiezers die dit beleid ook vroeger gesteund hebben. De tegenslag van de liberalen is te begrijpen. H-~ ./profijt dat zij hadden van hun posi ta als oppositiepartij is nu aan de PvdA overgegaan. Deze laatste Sartij heeft naar ik meen echter niet in ie mate van dit voorrecht geprofi teerd als mogelijk zou zijn geweest. Nu ls het afvallen van kie2ers naar de pa cifisten daarvan wel een oorzaak, maar ook wanneer men die stemmen bij het totaal van de socialistische partij op telt, dan vind ik toch de positie van deze groep niet sterk". De secretaris van de KVP, dr. Albe- ring, zei vanmorgen „Vandaag begint vöor mij een zon nige dag. Ik ben vooral verheugd om dat ditmaal bij de statenverkiezingen het standvastig karakter van de KVP zo duidelijk is gebleken. De omstan- uigheden waren zeer gunstig. In het algemeen zijn statenverkiezingen voor de KVP altijd nog wat voorde liger dan landebjke verkiezingen om dat het regionaal karakter de kiezers bijzonder aanspreekt. Ditmaal moet men er toch ook een krachtmeting op landelijk niveau in zien. Van alle kan ten is getracnt juist dat karakter erin te leggen en dan is het resultaat be- Advertentie) DEN HAAG, 29 maart Het Tweede Kamerlid Weiter (KVP) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken schrif telijk gevraagd of het juist is, dat het Australisch trustgebied van Nieuw-Gui- nea een vijfde bezoek -al krijgen van een commissie der Verenigde Naties, voor gezeten door een Engelsman sir Hugh Foot en met als leden vertegenwoordi gers van Bolivia, Indië en van de Ver enigde Staten. UPI berichtte dit giste ren. Verder vraagt de heer Welter of, indien dit zo is. de regering dan geen aanieiding ziet stappen te doen, opdat die commissie ook een bezoek brenge aan Nederlands Nieuw-Guinea. Caala verheugend. Het lichtelijk af- rokkelen van de protestants-christe lijke partijen is jammer maar wij moeten toch constateren dat dit ver lies geen slag voor de regering bete- «cent. Ik zou zeggen: integendeel. De PvdA is nog iets achteruit gegaan en zij heeft het te danken aan de grote steden dat deze achteruitgang niet gro ter is geworden. Dat er van de WD vele ontevredt nen weer naar de PvdA zijn teruggegaan is eveneens voor de socialisten een gunstige factor ge weest". Ook minister Luns neeft vandaag kennelijk een goede dag. Hjj zei ons dat hij bijzonder verheugd was, dat de kiezers van de KVP zo duidelijk ge toond hebben achter de regering te staan. „Ik zie dat als een bewijs, al dus de minister, dat het gehele Ne derlandse volk toont dat het achter deze houding van onze partij staat, die nu al zovele jaren mede de verantwoorde lijkheid draagt voor het regerinsbeleid en die in het huidige kabinet met niet minder dan vijf van de dertien ministers vertegenwoordigd is. Bijzonder verheugend is het, dat de vooruitgang voor de KVP niet alleen in stemmental maar ook in percentages tot uiting komt. En dat terwijl de op positie van de PvdA in de drie jaren waarin deze partij daarmee bezig is, steeds feller is geworden vooral de laatste maanden. Het is voor mij wel duidelijk dat het Nederlandse volk de wijst." DEN HAAG, 29 maart De drie organisaties van werknemers in de tandtechniek zijn bezorgd over de stand van zaken bij het overleg over de sa- larisvoorstellen die de organisaties heb ben gedaan. In een communiqué delen zij mede dat de werkgevers schriftelijk hebben verklaard dat zij van mening zijn dat de sociale positie van de werknemers in de tandtechniek verbetering behoeft, maar dat zij de verantwoordelijkheid hiervoor niet kunnen accepteren. De werkgevers zijn van oordeel dat ver der overleg weinig zinvol is zolang de financiële consequentie van een ver betering van de arbeidsvoorwaarden niet kan worden afgewenteld op de ziekenfondsen. De werknemersorganisaties hebben het probleem gisteren naar voren ge bracht bij het overleg in de stichting van den arbeid. Zij hebben verder de drie vakcentralen op de hoogte gesteld van het verloop van de onderhande lingen. Gisteravond kwamen de bestu ren van de drie werknemersorganisa ties in de tandtechniek in een spoed vergadering bijeen. ARNHEM, 29 maa.rt Het college van rijksbemiddelaars heeft een be slissing genomen over de door de AKU ingediende voorstellen tot wijzi ging van lonen en salarissen. Goedge keurd is enerzijds een loonsverhoging voor de grote meerderheid van de volwassen mannelijke arbeiders van gemiddeld twaalf cent per uur en anderzijds enige verbetering in de overige arbeidsvoorwaarden. (Van onze correspondent in Bonn) STUTTGART, 27 maart Het gaat op de kunstbeurzen de laatste maan den niet meer zo goed. Met enige spanning ziet men derhalve de 37e kunstveiling tegemoet, die van 3 tot en met 5 mei a.s. door het Kunstka- binett Roman Norbert Ketterer in Stutt gart zal worden gehouden. Haar re sultaat zal een indicatie zijn in hoe verre het wat minder juichende ver loop der conjunctuur van invloed is op de hausse, die de laatste jaren viel te constateren op de kunst-markt. Ver der zal zijn de eventuele terugslag aantonen van de ongelukkig Rem- brandt-affaire, waarin de Württem- bergische Staatsgalerie met haar in middels voor nader onderzoek naaT Brussel getransporteerde „Late Zelf portret", waarvan de echtheid door in ternationaal bekende experts wordt be streden, verstrikt is geraakt. De 37e Ketterer-veiling van mei a.s. is de grootste in de lange geschiedenis van het Kunstkabinett. Het aanbod is, volgens de kunstmedewerker Fritz Hu- fen van het „Handelsblatt" zo indruk wekkend, dat het succes verzekerd is, wanneer bovengenoemde faktoren geen of nauwelijks invloed uitoefener (wat niemand kan voorspellen). Een van de belangrijkste schilderijen, die zullen worden aangeboden is Ed- vard Munchs „Overgroeid huis", dat in 1902 werd geschilderd. De taxatieprijs van dit schilderij bedraagt 160.000 mark. Verder is er van Munch het „Herfst landschap" (een meisje, dat hout hakt) van 1910 met een geschatte waarde van 60.000 mark. Uit de collectie schilde rijen, tekeningen en aquarellen van Lyonel Feininger is het hoogst-geschatte stuk „Sterrenschip II" van 1937, dat voor 70.000 mark in de catalogus staat. De taxatiewaarde van Kandinsky's „Ga- briële Münther an der Staffelei" be draagt 45.000 mark en die van zijn abstrakt aquarel „Festes" (1925 38.000 mark. Een zelfportret van Corinth uit 1913, dat jaren geleden op een Kette ren eiling 38.000 mark opbracht (en in de Bührle-verzameling terechtkwam) is nu terug en op 73.000 mark getaxeerd. De „Grote Bloemenstruik" van Ko- koschka (1959) heeft een geschatte waarde van 90.000 mark. Picasso's „Femme dans l'Atelier" is op 130.000 mark getaxeerd. Voorts twee vroege Chagalls („Liefdespaar met bloemen" en „Dromerij") voor respektievelijk 95.000 en 52.000 mark. Behalve vele Feiningers, Noldes, Jaw- lenskys en Italienen is er een grote col lectie van Max Ernst, voornamelijk ab- strakte schilderijen. Het late schilderij van Max Ernst („Vogels en Oceanen") staat voor niet minder dan 165.000 mark geprijsd. De hoogste taxatie kreeg Pissaro's „Barrière du chemin de fer": 180.000 mark. Volgens Hufen is hiermede voor al de naam gewaardeerd. Het schilde rij behoort niet tot Pissaro's beste wer ken. Vele ten verkoop aangeboden schilderijen zijn naar de Kettererveiling uit het buitenland gekomen, voorname lijk vanwege de goede naam die het Kunstkabinett heeft en de hoge prijzen, die het pleegt te „halen". Dit is vooral he* geval met Italiaanse schilderijen van Campigli. Severini. Afro, Birolli, Burri, Morandi. Prampolini en Sironi). Van de Fransen is Dubuffets vroe gere ..Paysage au Jardin" voor een geschatte waarde van 54.000 mark in de veiling opgenomen. Goede werken zijn er van de abstrakte schilders en de tachisten, die vooral een dekoratieve waarde hebben: Sam Francis, Manes- sier (..Les Lavandes" voor 65.000 mark) en voorts zeer veel van Mark Tobey, die op de Westduitse kuntmarkt nog weinig bekend is. Natuurlijk zijn de Duitse moderne schilderijen ook nu weer een steunpi laar der Ketterer-veiling: vele Jaw- lenskys (niet minder dan 19 originele schilderijen van tussen 1906 en 1937), minder expressionisten maar meer aquarellen van Heckel, Pechstein en Rohlfs. Van Klee hangen op de veiling „Nachtblüte" (voor 45.000 mark), het aquarel „In Stellung". het idem „Trep- pen auf Blau mit zwei Figuren" (58.000 mark). De totale geschatte waarde der aan geboden werken bedraagt 8 miljoen mark. ECHT, 29 maart. Ambtenaren van de gemeente Echt (Limburg) hebben de avond voor de verkiezingsdag nog kan didatenlijsten bezorgd. In de kieswet is voorgeschreven dat de lijsten drie dagen tevoren in het bezit van de kiesgerech tigden moeten zijn. De P.T.T. had de lijsten wel tijdig ontvangen, maar niet voldoende exem- Copyright Casterman w 179. De paar rohdiurnmeienüe Kouiemse wachters aan de poort kij ken verbijsterd op, als opeens een dichte drom gewapend volk op de legerplaats toestormt. Niemand is hierop verdacht, immers, de Fran ken zijn als bondgenoten der Romeinen op weg om de enigen, van wie gevaar te duchten zou zijn de Alanen onschadelijk te maken. En juist uit het Frankenkamp nadert nu ineens deze dreigende horde. Ze pogen de poort dicht te doen, maar Eric en Svein zijn er vlugger bij, en terwijl de Romeinen verbijsterd een goed heenkomen zoeken, zwermt de krijgsbende uit over het verlaten Romeinenkamp. „Zegt Aetius, dat ik een onderhoud verlang!" roept Eric de Romei nen, die zich beschermend rond de tent van de Patriciër hebben opgesteld toe. „Zegt de dwaas, dat hij dat onderhoud krijgen kan, en daarna de strop!" klinkt de metalen stem van Aetius. De Romei nen wijken uiteen en gevolgd door Svein, Allan, Erwin en Axe, be treedt Eric het hol van de leeuw. „Ge begrijpt zeker wel, dat deze overval gedoemd is te mislukken, barbaar," zegt Aetius, die zich omringd heeft met een aantal lijfwachten. „Wanneer het leger terug keert, na met„Dat leger zal niet terugkeren," bijt Eric de Ro mein toe. „Dat leger bevindt zich in de macht van Franken en Ala nen." Het gelaat van Aetius wordt nog bleker dan gewoonlijk, maar snel herstelt hij zich en geeft een teken. „Grijpt..." Bliksemsnel worden vijf zware bogen geheven en de Noorman zegt koud: „Wij komen in vrede, edele Aetius. Hopelijk herinnert gij u dat... bijtijds." Aetius likt zijn lippen en knikt flauwtjes... „Ach natuurlijk. En waar mee kan ik de -eh- vorst van het... van het..." Met bliksemende ogen komt Erwin naar voren, maar Eric houdt hem glimlachend terug. „Gij kunt mij de Noorman noemen," zegt hij tot de Romein. „Welnu, edele Aetius, het doel van mijn bezoek is Sangibanus, die gij hier per abuis gevangen houdt. Wanneer ge van alle feiten op de hoogte zjjt, twijfel ik er niet aan, of ge zult de Alanenvorst terstond vrij laten." De woorden klinken vriendelijk genoeg, maar in Erics ogen smeult een dodelijke dreiging. ploren doorgezonden voor de inwoners bezwaren gemaakt tegen de late uitrei- 1 I. J AOA Mn L7 J n/ivnmi Mii/|4 4- van de plaats Kerkenbosch in deze ge meente. Daarom zijn de heren van het gemeentehuis er zelf maar 1,1 uit gegaan Geen der kiezers in Kerkenbosch heeft king. Het is daarom niet te verwachten dat de overschrijding van de in de kies wet vastgestelde termijn verdere con sequenties zal hebben. Vaticaanstad De paus heeft giste ren Leo kardinaal Suenens, aartsbis schop van Mechelen, in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Suenens ont ving verleden week uit handen van de paus de kardinaalshoed. (UPI) 30 Zoete broodjes bakken lijkt hem de beste weg voor lopig. Als de hoofddirectie hier maar buiten blijft, maar dat zal wel onmogelijk ztjn. „Ik zal de kas on middellijk laten opmaken, het is me volkomen onbe grijpelijk." Buise tast in z'n zijzak en toont een pakje bank papier. „Astublieft!" De directeur kan zich bijna niet meer beheersen, hij rent naar het bediendenkantoor en spuwt daar zijn gal uit. „Onmiddellijk de deur sluiten," gelast hij. „en met de kas naar het privékantoor en direct de kas op maken; is me dat een bende hier! Vlug wat!" De beide bedienden ki en elkaar aan. Is de oude plotseling van Lotje getikt? Wat is er in hemelsnaam aan de hand? De deur gaat op slot, een half uur voor de tijd en met de kas, de bescheiden en een rekenmachine wordt het privékantoor betrokken Buise kijkt naar het handige geldtellen, zuiver routinewerk, de toetsen van de rekenmachine worden aangeslagen en de her sens van radertjes en palletjes gaan werken. Beide bedienden zijn zenuwachtig, denken dat die heer daar een hoge Piet van de hoofddirectie is. De directeur zegt niets Buise strijkt maar steeds de bankbiljetten glad; het ztjn er drie van honderd gulden. De wijzers van de electrische klok gaan steeds verder, het lunchuut van de officier nadert angstig. In 's hemelsnaam, dan maar te laat, hij had ook feite lijk niets af moeten spreken. Buise's hersenen ver werken dit buitenkansje al in zjjn pleidooi. Wat een geluk en wat een samenloop van omstandigheden^ hfj heeft weer veine vandaag, wat een geluk dat hij de eerste trein heeft genomen. De bas schijnt opgemaakt te zijn. Cijfers worden vergeleken, de directeur krijgt ze voorgelegd, zenuwachtig zoekt die naar z'n lorgnet. Er is werke lijk een kastekort van drie honderd gulden. Buise telt ze de directeur voor. Het hadden er ook drie duizend kunnen zijn," zegt hij. De bedienden begrijpen er mets van, aarzelend geven ze, op verzoek van de advocaat hun naam en adres op. Vóór Buise gelegenheid vindt enige uitleg te geven, beduidt de directeur hen, met kas en rekenmachine weer naar het bediendenkantoor te gaan. „Mag ik even van de telefoon gebruik maken?" vraagt Buise. En hij zoekt verbinding met de officier, vraagt hem nog even te willen wachten, hij zal dadelijk in het paleis van justitie zijn en gereed voor de lunch. „Zwijnenboel," denkt de bankdirecteur, „die spelen onder één hoedje. Hoe kan nou een officier van justi tie met de advocaat van een beklaagde gaan lunchen? Dat is toch meer dan erg!" „Tot vanmiddag!" doet Buise joviaal tot de direc teur. „Ja, ja, tot vanmiddag," knikt deze ietwat afwezig terug. Hij durft niets meer te vragen, hoopt inwendig dat die taxi daar voor de bank het kanaal in zal rijden; wat zit hij ineens in de misère. Wacht eens, hij zal ze daar op het grote kantoor even de mantel uitvegen, hij zal ze het eens vertellen, wat een bende het daar aan de kas is, dat van uit de hal zo maar iedereen bü het geld kan, een schandaal is het. In de taxi brult Buise van het lachen, de chauffeur kijkt verschrikt achterom. Hfj koopt prachtige bloemen voor mevrouw Smeets en in de gang van het gerechtsgebouw wacht de officier reeds. De portier oogt hen na als ze in de taxi stappen. ,,'t Is krek zo ik dacht, dat is niet de eerste de beste, koek en ei met de officier." Buise moet zich geweld aan doen om niet uitbundig te zijn, hij mag niets laten blijken. Aan tafel is hij uiterst charmant, vermaakt de gast- vrouw kostelijk met zijn anecdoten. Ook de heer des huizes is geamuseerd, maar toch kijkt hij Buise af en toe peinzend aan. „Jij hebt vanmorgen niet i.waad geboerd," denkt hij dan. In de advocatenkamer stelt Buise zyn vragen op, het zijn er vele. Vragen aan de beklaagde, vragen aan de bankdirecteur, vragen aan de hospita; hij laat ze door een bode naar de officier brengen. De leraar en vroegere vrienden van Dirk Jan heeft hij niet meer kunnen bereiken. Hij acht dit van geen belang meer, want nu de zaken zó staan, zal geen enkele officier de verdachte voor de rechtbank durven brengen. Het stil verhoor! De beide toekomstige kemphanen, de officier van justitie meester Smeets en de advocaat van verdach te meester Buise, zitten als zoete jongetjes te luiste ren. Dirk Jan, de beklaagde, wordt voorgeleid en de rechter-commissaris vuurt zijn vragen af. Verdachte houdt zijn onschuld vol, maar kan het tekort niet verklaren. Hij wordt duchtig aan de tand gevoeld over het eerste tekort in zijn kas, een tekort dat door zijn schuld is ontstaan, dit geeft hij grif toe. Buise hoort kregelig toe, want het lijkt wel of van der Meyde voor het eerste tekort terecht staat. De vragen van Buise betreffen zijn gebeterd leven, zijn studie-ijver, etc. De vragen van de officier gaan een heel andere kant uit. Hoe verklaart verdachte het feit, dat hij v.ak vóór het ontdekken van het kastekort twee belangrijke be dragen heeft uitbetaald. Een bedrag van twaalf honderd gulden aan Johannes Stephanus van Gorkum zonder beroep, alhier, en een bedrag van tweehon derd en dertig gulden, tien cent, aan Godefridus Georgius Scheppers, kleermaker alhier. Buise zit plotseling kaarsrecht, daar had je het! Zie je wel, tóch die schuldenkwestie op het tapijt! Iedere vezel gespannen, hoort hij het antwoord aan. „Inderdaad, ik heb die schulden betaald." Hoe kwam beklaagde aan het geld? Dat kan hij niet opgeven, in ieder geval heeft hij het niet gestolen. (Wordt vervolgd) KRUI SWOORDRA AD SEL 23436 189 10 Horizontaal: 1. bekend tekenfilmon werper (2 w.); 2. slijpmiddel, lyrisch ge dicht; 3. kannetjes; 4. ratione vereniging, inhoudsmaat; 5. windricn ting, boom, Brits ministerie van Buiten landse Zaken (afk.); 6. mensenhater; smidsblok; 8. geneeswijze; 9. .spraax kunst; 10. politieke partij, eerstgenoem de, Russische stad: 11. makker, werp koord. Verticaal: 1. om welke reden, deel van boom; 2. geest van salmiak vogel; Scandinaviër, Japanse stad: 4. foefje. v* lisman; 5. geboorteplaats van Willem Zwijger; 6. beroemde; 7 getij. voormalige Portugese enclave; 8. zusy* circulaires; 9. jongensnaam, levern®"^' onderricht; 10. padvinderskreet. ee hoofdstad Oplossing 28 maart 1 sambal - 2 ballade - 3 degene nevada - 5 dageraad - 6 raadsel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2