Moordenaars van politieman Doodvonnis tegen leden van O.A.S. van Fares op alle Europese Algerijnen Beroep kuiper Geslaagd concert van Pius X-koor en „Die Haerlemsche Musyckcamer" H 'hifiïiï' Vocaal concert in Santpoort door Haarlemse Koorschool M D t AANLEG VAN PROEFNET VOOR DRAADTELEVISIE Radio- en T.V.-ontvangst in Den Haag door kabel aan gevel Argentijns dilemma Stakers in OSS houden been stijf Vernieuwing van rijles op komst R.A.I. LANCIA-SHOW VRIJ ENTREE DEINING IN DE STILLE WERELD VAN HET VARKEN Bekend Beverwijker overleden Het korte, maar hevige leven van Dicky Bigmans Koffie K R E M E R Thee Aan vooravond P.T.T.-experiment Vakantie in eigen land Voor Keerkring Beverwijk wwmfdeci^ vomlmltymkleufai Netjes opgevoed Ideaal bacongewicht ZEEPOST Trein te snel over wissel gereden Hammenpercentage ZATERDAG 31 MAART 1962 PAGINA 11 U proeft de moutwijn KRONIEK Wettelijke regeling auto rijscholen gevraagd Staatsmijnen openen formalinefabriek -tóvV Om. Ownj&shaat 133 Maatschappelijke Zorg voor Zieken PARIJS, 31 maart (Reuter) Een militaire rechtbank in Parijs heeft gis teravond vonnis geveld tegen zes leden van de OAS, die terecht stonden we gens moord op de hoofdcommissaris van politie van Algiers, Roger Gavoury, in mei van het vorig jaar. Een 25-jari- ge Joegoslaaf, die gedeserteerd was uit het Franse Vreemdelingenlegioen, en een in Algerije geboren Fransman werden ter dood veroordeeld. Twee an dere beklaagden, een 26-jarige Zwitser en een 25-jarige Duitser, eveneens de serteurs uit het Vreemdelingenlegioen, kregen levenslange gevangenisstraf. De twee overige, Franse, beklaagden wer den veroordeeld tot resp. tien en vjjf jaar gevangenisstraf, in het laatste ge val voorwaardelijk. De zaak tegen een zevende beklaag de werd aangehouden, omdat zjjn verde diger zijn woning in Bab-el-Oued, de Europese wjjk van Algiers, die na ge vechten tussen de OAS en Franse troe pen dagenlang van de buitenwereld werd afgesloten, niet had kunnen ver laten. De 48-jarige hoofdcommissaris Ga voury, die in zijn flatwoning in Al giers werd neergestoken, was de Fran se'regering trouw gebleven tijdens de mislukte militaire opstand in Algiers van april vorig jaar. Hij vas belast met het onderzoek tegen de Franse burgers, dat uit de putsch voort vloeide, Na zijn dood verscheen een pamflet waarin werd gezegd dat Ga voury was „geëxecuteerd" wegens verraad en het arresteren en mis handelen van „patriotten". Gavoury had vele leden van de OAS laten arresteren. ALGIERS (Reuter, AFP) Abder- rahman Fares, de mohammedaanse voorzitter van het nieuwe voorlopige bestuur in Algerije, heeft gisteren een beroep op de Algerijnse bevolking ge daan „uw zenuwen de baas te blijven" en alle manoeuvres, die op het sabo teren van de vrede gericht zijn, te ver hinderen. Dit was zijn eerste officiële optreden sinds de vorming van het bestuur dat twaalf leden telt, voorna melijk mohammedanen. Tot de Europeanen richtte Fares zich met de woorden: „Mijn dierbare land genoten". Het voorlopige bestuur is (Advertentie) Het vaudeville-achtige uiterlijk van de gebeurtenissen in Argentinië mag ons niet verhinderen de kern te zien van de moeilijkheden, waarin dat gro te land zich bevindt. In sterk vereen voudigde zin zou men het dilemma niet alleen van Argentinië, maar ook van talloze andere landen in Latijns- Amerika, Azië en Afrika als volgt onder woorden kunnen brengen: kun nen deze landen zich de dubbele weelde veroorloven van de parlemen taire democratie en een sanering van hun economie, of moeten zij een keu ze doen? President Frondizi van Ar gentinië heeft oprecht geprobeerd bei de resultaten tegelijkertijd te verwer kelijken. Om de Argentijnse economie de aansluiting te verschaffen met die in Noord-Amerika en West-Europa heeft hij de verant- woordelijkheid aan- BUITENLANDSE vaard voor een ver- soberingspolitiek, waarvan nij de v J juistheid zelf inzag en die hem boven dien was opgelegd door de Wereld bank en het Internationaal Monetair Fonds. Hij moest daarbij aandacht schenken aan overwegingen, waar de vroegere dictator Péron zich in zijn inflatoire overmoed nimmer om had bekreund. Synchroon met dit economische be leid trachtte Frondizi alle klassen uit de Argentijnse samenleving, die door Péron in de watten waren gelegd, te interesseren voor een democratisch bestel. Hij is daarbij, vooral in zijn buitenlandse politiek, zeer ver gegaan. Het experiment is niet geslaagd. De péronistische groeperingen hebben hem hun vertrouwen opgezegd en de militaire leiders, die trouwens het hele experiment, alsmede iedere concessie van Frondizi reeds hadden veraf schuwd, hebben hem ten val ge bracht. De twee grote vragen, die nu rij zen, zijn: Zal de sanering van de Argentijnse economie zich gemakke lijker voltrekken, nu het leger de par lementaire democratie in een hoek heeft gedreven (waarbij men dadelijk moet bedenken, dat het ontwikkelings plan van de V.S. zekere voorwaarden van democratische aard stelt) en zul len de péronisten de dwang van het leger eerder aanvaarden dan de ar gumenten van Frondizi? vastbesloten een broederlijke verzoening tot stand te brengen, zei hij. De toespraak werd uitgezonden door radio en televisie. Op een gegeven ogen blik werd zij in Algiers op de televisie onderbroken door een piratenuitzending van de OAS. Men kon Fares zien spre ken, maar zijn woorden werden over stemd door een rock-and-roll-plaat. Vervolgens las een OAS-nieuwslezer een bulletin voor, waarin onder meer werd verklaard dat guerrillagroepen van de OAS in de bergen gereed staan om toe te slaan. „De werkelijke strijd begint thans". Op de Franse militairen werd een beroep gedaan te deserteren en over te lopen naar de OAS. Verschei dene legereenheden hebber zich reeds bij het Geheime Leger gevoegd, aldus de klandestiene omroeper. Nadat in de voorgaande nacht in het gebied van Algiers 22 kneedbomaansla- gen waren gepleegd en vijf Algerijnen door beschieting van hun woningen wa ren gedood, werden in de loop van vrij dag negen Algerijnen en één Europeaan door aanslagen op straat gedood. Het passagekantoor van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France in Algiers werd gesloten, nadat het door een kneedbom was Deschadigd. De pas sagiers krijgen op het vliegveld te ho ren dat zij bij aankomst op hun plaats van bestemming hun passage kunnen betalen. In Bab-el-Oued, het bolwerk van de OAS in Algiers, werd een der hoofd straten door troepen afgezet, die hun huiszoekingen voortzetten. TUNIS, 30 maart (UPI) De pre mier van de voorlopige Algerijnse re gering, Ben Youssef Ben Khedda, heeft vandaag een korte verklaring afgelegd op de luchthaven El Aouina van Tunis, waarin hjj zei, dat de één miljoen Euro peanen „hun plaats zullen hebben in een onafhankelijk Algerije". „Ons land heeft grote behoefte aan alle inspan ningen", aldus verklaarde hij. (Van onze correspondent) OSS, 31 maart Wie gisteravond, bjj het einde van de vijfdaagse werk week de balans opmaakte in het ge schil tussen de directie Zwanenberg en de dertienhonderd stakers kwam tot de conclusie, dat de partijen verder van elkaar verwijderd zijn dan ooit tevoren. Was de sfeer tot en met donderdag nog min of meer welwillend te noemen, gisteren bleken de gemoederen aanzien lijk meer verhit, hetgeen beide par tijen verleidde tot krasse uitdrukkin gen. De bijna vijfhonderd Belgen, die dagelijks met autobussen op en neer pendelen hebben zelfs niet eens de moeite genomen naar Oss te komen. Ze zeggen „te wachten tot de medede ling van de directie komt, dat alle eisen zjjn ingewilligd" De tactiek, die de directie van Zwa nenberg gisteren heeft beproefd om de staking te breken bljjkt volkomen ge faald te hebben. Zoals reeds gemeld hield zij de fabriekspoorten voor de sta kers gesloten. Alleen werkwilligen kre gen toegang, 's Middags was de gebrui kelijke uitbetaling van loon; ook voor de stakers, want het loon wordt mede in verband met berekening van de gewraakte tarieven een week later uitbetaald. Eerst volgende week vrij dag zullen de stakers in het loonzakje de financiële gevolgen van de staking ondervinden. Maar de stakers menen dat gemis te kunnen compenseren door de kinderbijslag, die net is uitgekeerd. Zoals bekend hebben de Nederlandse vakbonden zich gedistanciëerd van de stakers en hun eisen. In België is het gewoonte, dat de vakbonden ook bij een wilde staking een financiële regeling voor hun leden treffen. Dit leggen de Nederlandse arbeiders zo uit als zouden de Belgische vakbonden zich achter de stakers en hun eisen gesteld hebben. Hoe het ook zij, na vrijdag ziet het er nog steeds niet naar uit, dat de staking ten einde zal lopen. Al blijft de directie hopen, dat een rustig weekend in haar voordeel zal werken. O UTRECHT, 31 maart De Com missie van Overleg Autorijscholen, waarin de verschillende organisaties op dit terrein zijn vertegenwoordigd, heeft gisteren op een buitengewone vergadering een resolutie aangenomen, waarin bij de regering met de meeste klem wordt aangedrongen op een wet telijke regeling van het autorijschool- bedrijf. Zij vraagt dit te doen door middel van hetzij een Rjjschoolwet, hetzij een andere aanvaardbare en doeltreffende vorm van ordening. Zij geeft de re gering dringend in overweging indien zulks noodzakelijk blijkt wijziging van artikel 208 van de Grondwet te be vorderen en verzoekt aan de betrok ken minister een deputatie van de be treffende bonden (A.B.A.N., B.B.N., BOVAG en F.N.O.P.) in audiëntie te willen ontvangen ter toelichting van het verzoek. In de resolutie wordt verder mede gedeeld, dat de georganiseerde autorij scholen zelf een vernieuwing in de rjj- instructie ter hand zullen nemen, n.l. het deelnemen aan alle soorten ver keer binnen en buiten bebouwde kom men, terwijl ook aan de theoretische opleiding meer aandacht wordt be steed. Met kracht wil men ook de „voortgezette rij-opleiding", die dient om reeds jarenlang rijdende automo bilisten een betere rijstijl bij te bren gen en hun fouten te corrigeren. De eisen voor het rjj-examen zouden zo moeten worden gewijzigd, dat zjj passen bjj het begrip „weggebruiker". De lesgelden moeten daardoor duur der worden; men denkt aan een tien tje per les. HEERLEN, 31 mrt. De staatsmij nen zijn begonnen met de fabrikage van formaline. Dezer dagen is de for malinefabriek, de eerste in Nederland, in bedrijf gesteld op het polychemiebe- drijf bij de cokesfabriek Emma te Beek. Jaarlijks moet de fabriek 25.000 ton formaline, een oplossing van 40 vo lume procenten formaldehyde in water, kunnen afleveren. (Advertentie) Tóch nog een personen-auto-tentoonstelling in de R.A.I. modellen 1962 in de glazen zaal van de K.A.I. Tot en met dinsdag 3 april, van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, óók op zondag. BEVERWIJK, 31 maart Gister avond concerteerde André Kaart met „Die Haerlemsche Musyckcamer" en het schoolkoor van het „Pius X College" in het Kennemer theater. Het programma vermeldde hoofdzake lijk werken van Georg Philip Telemann en Antonio Vivaldi. Twee cosmopolie- ten uit het baraktijdperk. Als tijdgenoten verbonden door één stijlprincipe; als persoonlijkheden grote contrasten. Tele mann de „stoere" Duitser met markan te motieven; Vivaldi de melodieuze Ita liaan. Dit kimt u in alle muziekigeschiede- nisboeken lezen. Doch al had geen en kele musicoloog ook maar één woord geschreven over deze twee componisten dan zou u gisteravond toch een goede karakterbeschrijving hebben kunnen ge ven van deze barokmeesters. Want „Die Haerlemsche Musyckcamer" liet de ty pische verschillen goed uitkomen. An dré Kaart behoort tot de dirigenten die slechts bemiddelaar blijven tussen de componist en de luisteraar. Hij zoekt geen effecten, hjj onderdrukt zelfs zijn persoonlijke gevoelens om de compo nist te laten spreken. Daardoor hoor den wij Telemann en Vivaldi, ontdaan van alle franje, in hun oorspronkelijke gedaante. Men kan natuurlijk van me ning verschillen over deze opvatting; men kan zelfs bezwaren opperen tegen dit onpersoonlijk musiceren. Maar de laatste decennia is er nu eenmaal een streven om alle romantiek te bannen BEVERWIJK, 31 maart In het St. Jozefrustoord, waarin hij lange jaren verbleef, is op 84-jarige leeftijd overle den de heer Th. G. van der Does. Hij was een zeer bekend Beverwijker, die er o.m. prat op ging de oudste mis dienaar van Nederland te zijn. Meer dan 75 jaren heeft hij de priesters aan het altaar bijgestaan. De laatste jaren diende hij iedere dag in de mis van ne- gep uur in de dekenale kerk van St. Agatha. Alleen het laatste jaar werd deze altaardienst bezwaarlijk voor hem in verband met zijn hoge leeftijd. Destijds is de oudste misdienaar van Nederland gehuldigd in het „Witte Ra- ven"-programma van de K.R.O. Hjj was de trotse drager van de zilveren raaf. Vanmorgen is in de kapel van het Rustoord de plechtige Requiemmis voor hem gecelebreerd, waarna zijn stoffelijk overschot op het St- Agatha- kerkhof is begraven. uit de 17de eeuwse muziek. De heer Kaart heeft de beschikking over een uitgelezen stel dillettant- musici, die zelfs in staat zijn om met succes te soliëren. Zo leverden drie ho boïsten en een fagottist een knappe pres tatie in de Ouverture van Telemann. De cellist Carel Alphenaar kampte nog wel eens met onzuivere intonaties. Toch oogstte ook hij verdiend succes in het concert voor cello en strijkorkest van John Garth. Edo Wilo Versprille produ ceerde een gave toon in het Concert voor fluit en orkest van Vivaldi. De bariton Frans v. d. Ven gaf een komische interpretatie van „Der Schul- meister" van Telemann. Bijgestaan door het stralend „jeugdige" geluid van et is enige jaren geleden, dat de oude saltimbanque Jean Hop pe in de circuspiste van Carré zijn drie varkens presenteerde, wat men noemt forse jongens, die grimmig ronddraafden, zich boosaar dig op de achterste poten verhieven en als grote stunt op commando zelf de krul uit hun staartje haalden. Het was een even verrassend als opmer kelijk nummer, dat hier groot suc ces oogstte, alleen al om de dood eenvoudige reden, dat men zoiets nooit achter een varken had gezocht. De strip van Dicky Bigmans en de be kende kreet „Zo dom als het achter end van een varken", hebben er toe bijgedragen, dat men de doorgaans goed geproportioneerde viervoeters in de dierenwereld niet erg hoog aan slaat, behalve dan dat hun mollige corpus zich uitstekend leent voor de bereiding van alle mogelijke soorten vleeswaren. Het varken, dat in Neder land zeer goed vertegenwoordigd is, leidt derhalve een ietwat verborgen bestaan, leeft bijvoorbeeld duidelijk in de schaduw van het rundvee, dat over een wereldvermaard stamboek be schikt vol met formidabele kampioe nen en van „Us Mem" bij het station in Leeuwarden en van Adama 21 van de Woudhoeve in Sijbekarspel een standbeeld bezit. Maar wie weet nu dat wijlen de reusachtige varkensbeer „Alfred" van maar liefst 300 kg nog altijd de vaderlandse titelhouder is en dat de Beer 3376 van Broek in Water land na zijn dood nog steeds niet ont- van een zeer geslaagde avond. LOU TERVOORT (Advertentie) --- - - i;tiiii iia /.ijii uiwu uug sieuus niri uiiu- het Pius X koor werd Telemann s ko- troond is als de reserve-kampioen?, mische cantate een glanzend sluitstuk Het zjjn allemaal gegevens, die al leen leven voor een beperkte kring van insiders, een wereldje op zich van varkensfokkers en -handelaren. En het is nu in dit wereldje, dat men weent en knarst met de tanden, zonder dat dit op de omgeving ook maar enige in druk maakt. Een kwade virus is het korte maar hevige varkensleven bin nengedrongen en zaait er met de ge vreesde mond- en klauwzeer dood en verderf. Reeds heeft men er zo'n der tigduizend moeten afmaken, want op het bedrijf, waar deze besmettelijke ziekte wordt aangetroffen, aarzelt men niet. De dood is hier een grondig be strijdingsmiddel en met het opleggen van een absoluut vervoers verbod hoopt men de besmetting zoveel mo gelijk te beperken. De betreffende boer krijgt elk slachtoffer vergoed, maar blijft toch de dupe, want voor hem geldt de eerste weken een stop voor het fokken en mesten. Zijn bedrijf moet eerst grondig ontsmet worden. Nog moeilijker hebben het de hande laren. die geen varkens kunnen afne men in het besmette gebied, waar zij soms al hun klanten hebben. HAARLEM, 30 maart Op 17 februari werd in de Stadsschouwburg een voor stelling gegeven van „Boeing-boeing" door het Rotterdams Toneel ten bate van „Maatschappelijke Zorg voor Zie ken". Tevens werd voor dit doel een verloting georganiseerd. Het resultaat van bovengenoemde schouwburgavond en de verloting is zodanig, dat aan de maatschappelijke werksters van de 4 Haarlemse ziekenhuizen tezamen een be drag van 8400,kon worden uit gekeerd. Hoe kunnen wij vanuit Haarlem 1 naar Norg gaan per auto? vraagt W. v.K. De kortste route over de grote weg van Haarlem naar Norg in Drente loopt over Amsterdam, Hilversum en dan niet via Amersfoort, maar rechtstreeks de nieuwe weg volgen naar Nij'kerk en dan Harderwijk, Zwolle, Meppel, Assen. (Advertentie) Zo ligt op het ogenblik de situatie bij de varkens. Wij hebben het al gezegd; varkens leven kort maar hevig. Zij krijgen als vors ten te eten, worden met de grootst mogelijke toewijding verzorgd totdat het moment aanbreekt waarop zij vet en voldaan de laatste zware gang ma ken, de grote fabrieken in Oss en Cuyk binnenwandelen om er te blijven voor een goede zaak. Een goede zaak? Wij hebben het Marinus gewaagd, Mari- nus uit de Vleut bij Best, midden in het Brabantse land waar de var kensfokkerij en mesterij tiert als ner gens anders in Nederland. Marinus heeft er een boerdrij, zo'n typische Brabantse met het doorzwikkende rie ten dak en binnen nog de gezellige platte buiskachel, waar men op lange winteravonden omheen groept, in de goede intimiteit van huis, gezin en fa milie. Marinus „boert" in het ge mengd bedrijf en doet dus ook aan varkens. Geen ster- of elite zeugen, maar wel rasechte biggen, die zich uitstekend lenen voor de vetmesterij. Marinus ziet het kort maar heel een voudig. „Het varken is een vleespro ducent, daar moet je '"an uitgaan. Wij doen alles om het zo goed moge lijk voor zijn taak klaar te maken", en hij ging ons voor naar de stal, waar in als pastoe-meubels naast elkaar de varkens massaal snurkten. De kooi zag er goed en welverzorgd uit mei vers stro, de gevulde eet- en drink bakken en helemaal achterin de plaats waar de varkens keurig netjes doen wat zij niet laten kunnen. Dit in flag rante strijd met de opvatting, dat var kens van hun verblijf een zwijnenstal plegen te maken. Marinus heeft ons ter plaatse verzekerd, dat je varkens kunt opvoeden als geen ander dier. Een balk neerleggen, waarachter zij terecht kunnen en binnen de kortste tijd hebben ze dan hun plek gevon den, hun stilletje bij uitnemendheid. Natuurlijk, er zijn er die niet willen, maar dan geldt onverbiddelijk het wie niet horen wil moet voelen, en wordt de „viespeuk" duidelijk ge maakt, dat hij in den vervolge het goede voorbeeld van de anderen moet volgen. arinus sprong lenig in de stal en streek zijn troetelkindren over de ruggen. Om een var ken goed te bekijken moet je er heel dicht bij komen, verduidelijkte hij. „Daarom wip ik altijd even de kooi in om ze te bekijken. En dan hoeft echt niemand mij nog iets te vertellen. Dan ga ik recht voor het varken staan en kijk het enige tijd aan. Vervolgens geef ik mijn mening, eerlijk en oprecht en zeg: „Ja varken, ge hebt ene mooie lengte, uw schou derbladen liggen goed gesloten, ge staat mooi op de benen, uw hammen- stelsel achteruit mag er wezen en ge SANTPOORT, 31 maart Onder auspiciën van het Katholiek Instituut voor Volksontwikkeling hebben de leer lingen van de koorschool en het man nenkoor „Cantemus Domino" van de kathedrale basiliek „St. Bavo" uit Haarlem, onder leiding van Kees Bor- newasser gisteravond in de rooms-ka- tholieke kerk in Santpoort een vocaal- concert gegeven. De organist Jan Schouten verleende hieraan zijn mede werking. In een met zorg samengesteld programma, heeft Kees Bomewasser laten horen hoe de prestaties van het katedrale koor momenteel zijn. Over het algemeen genomen weet het koor sfeervol te zingen. Er wordt aandacht besteed aan de toonvorming, muzikale stijl en dictie. Helaas is de verhouding tussen het jongenskoor en de mannen- zang niet erg gelukkig. Daar de kerk in Santpoort niet die akoestiek bezit als die van de kathedraal of de Haarlemse concertzaal, viel deze ongunstige ver houding nog meer op. Vele keren domi neerde het jongenskoor nogal overwe gend. Een meer kritische opmerking geldt de beslist ongemotiveerde accen tuering van enkele lettergrepen in de zang. In het „O Jesu Ohriste" van J. van Berchem deed dat bepaald hinder lijk aan. Hier tegenover stonden ook mooie momenten zoals bijvoorbeeld een fraai door het jongenskoor gezongen „Maria Mater gratiae" van Gabriël Fauré, evenals het stoer „Te Deum" van de dirigent dat goed uit de verf kwam. In de Sanctus uit de „Missa Festiva" van Gretohaninoff miste men toch wel erg de basiekale gewelven van de St. Bavo-kerk. Ook de organist Jan Schouten zal zijn orgel gemist hebben. De klank van het instrument in de ove rigens mooie Santpoortse kerk, doet wat droog aan. Zowel in zijn solospel als begeleidingen bleef men dan ook van echte orgelklanfcen verstoken. De be langstelling voor dit concert was niet geheel onbevredigend. J. L. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van, „Queen Elizabeth (1/4); France (2/4); Noordam (4/4). Argentinië, Alnati (1/4); Montfer- land (4/4); Aragon (5/4). Australië, The-' seus, (1/4); Brazilië, Alnati (1/4); Grave- land, (2/4); Cap Vilano, (3/4); Aragon, (5/4). Brits-Oost-Afrika, Ferd. de Les- seps 3/4); Europa (5/4). Canada, Queen Elizabeth (1/4); France (2/4); Seven Seas (4/4). Chili, Köln (5/4). Indonesië, verkeer gestaakt. Ned. Antillen, Pr. der Nederlanden (3/4). Suriname, Jason (4/4). Rep. van Z.-Afrika en Z.-W.-Afri- ka, Athlone Castle (1/4); Ommenkerk (4/4). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Advertentie Rustig oud met OLVEH pensioen. Nagekomen familiebericht UTRECHT, 31 maart Gisteren is een trein uit Den Bosch, die ongeveer 6 minuten te laat in Geldermalsen aan kwam, met te grote snelheid over een wissel gereden. De reizigers kregen een schok. Een man, die in het restauratie rijtuig zat, viel tegen de zijwand van de trein In Geldermalsen staat, wanneer de trein uit Den Bosch arriveert, de aansluitende trein voor Dordrecht klaar op het rechterspoor waarbij de reizigers vijf minuten overstaptijd hebben. De trein uit Den Bosch passeert dan meest al deze trein en komt via een kruis- wissel langs hetzelfde perron. De over stappende reizigers moeten dan nog het lange perron teruglopen. Omdat de trein uit Den Bosch te laat was, heeft men deze trein nu binnen laten lopen aan de linkerzijde van het perron. De machinist heeft daarbij de snelheid van zijn trein niet voldoende aangepast en reed daardoor te hard door de wissel. Volgens de N.S. staat echter wel vast de snelheid van deze trein niet dus danig is geweest, dat er gevaar voor ont sporing bestond. Niettemin wordt een nader onderzoek ingesteld. Plotseling, hoewel niet on verwacht, heeft God tot Zich genomen onze lieve Man, Vader, Behuwdvader en Grootvader EVERWIJN VAN RAVENSBERG Echtgenoot van Maria Magtilda Bremer begiftigd met het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Hij bereikte de leeftijd van 80 jaar. Uit aller naam: M. M. van Ravensberg- Bremer kinderen en kleinkinderen Haarlem, 30 maart 1962 Frans Halsstraat 5. Rozenkransgebed maandag 2 april 's avonds 8.15 uur iri de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara. Haarlem. De H.H. Uitvaartdiensten zullen plaats hebben dins dag 3 april a.s. in de pa rochiekerk. De gelezen H. Mis 7.45 uur, de plechtige gezongen H. Mis van Re quiem om 10.00 uur, waarna de begrafenis op het r.k. kerkhof St. Adelbertus, Dennenweg te Bloemendaal om ca. 11.15 uur. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 maart Tientallen huiseigenaren hebben de Plaatselijke Telefoondienst desgevraagd al hun me dewerking toegezegd aan een bijzonder belangwekkend experiment, waarmee de PTT zeer binnenkort zal beginnen: de aanleg van een proefnet voor draad televisie. Hoewel de voorbereidingen vrijwel zijn voltooid en alles ook tech nisch in gereedheid is gebracht hult de PTT zich nog steeds in een waas van ge heimzinnigheid over deze zaak. Offi ciële mededelingen worden echter spoe dig verwacht. De proef wordt geno men in een gedeelte van het Bezuiden- houtkwartier, dat ongeveer 5000 wonin gen zal omvatten. Aan deze woningen zal een in totaal 25 kilometer lange ka bel worden bevestigd, afkomstig uit Engeland, een land waar al honderd duizenden toestellen op de draadtelevi sie zijn aangesloten. Radio, en t.v.-toe- stellen, die door deze kabel gevoed zul len worden, zijn verzekerd van volko men ongestoorde ontvangst. Er zullen acht Nederlandse en buitenlandse radio programma's worden doorgegeven en één televisieprogramma. Technisch is het voor de PTT mogelijk ook buiten landse televisieprogramma's door te ge ven, maar dit ligt vooralsnog niet in de bedoeling. De toestellen die op de langs de gevel aangebrachte kabel zijn aan gesloten hebben geen antenne meer no dig. Daarom ook dat de technische naam luidt „centraal antennesysteem". De radio- en televisiesignalen worden opgevangen door één antenne, onge veer dertig meter hoog, die ze doorgeeft aan de kabel. Vooralsnog zullen de aan geslotenen gebruik maken van gewone radio- en t.v.-toestellen. De industrie be. reidt zich echter voor op de aanmaak van toestellen die speciaal aan het draadsysteem zijn aangepast. Het is nog niet duidelijk wie de ex ploitatie gaat verzorgen. De PTT in elk geval niet: de draadomroep heeft haar geld en hoofdbrekens genoeg gekost. Met dit centraal-antennesysteem is de echte „draadtelevisie" het doorgeven dus van televisiebeelden over het be staande net van de draadomroep achterhaald. Technisch was het te verwezenlijken, maar op grote schaal in de praktijk bleek het, ook uit exploi tatie-oogpunt, onuitvoerbaar. Het ge deelte van het draadomroepnet dat de laatste jaren is aangelegd, is vermoe delijk we] geschikt voor het centraal- antennesysteem. Een soortgelijk experiment als in het Bezuidenhoutkwartier wordt genomen in het nieuwe dorp Dronten in oostelijk Flevoland, eveneens in het grootste ge heim. De kabel is daar al aangebracht en enkele aansluitingen zijn tot stand gebracht. PTT-functionarissen hebben er verleden week de eerste uitzending ga degeslagen. Over de resultaten is niets bekend gemaakt. Het is overigens een experiment waarbij het publiek ten nauwste is betrokken omdat miljoenen in de toekomst voor de keus zullen ko men te staan of zij „draadtelevisie" zullen nemen of een gewoon toestel met anteynne zullen aanschaffen. zijt niet vet in de nek. Ge kon wel eens in de eerste klasse vallen". Het var ken, dat Marinus in deze trant had toegesproken, schoof tevreden langs hem heen om netjes achter de balk te verdwijnen. Marinus keek het dier goedkeurend na. „Die balk is nog wel wat primitief", vervolgde hij. „Er zijn nu ook Deense stallen, die een spe ciaal afgesloten hokje hebben voor dit werk'Maar ja, zover ben ik nog niet. Voorlopig moet het nog maar zo en zoals ge ziet gaat dat ook goed". Wij zijn bij Marinus in de kooi ge wipt en hij heeft er ons het een en ander verteld uit het verborgen leven van de varkens, dat als het dier ge zond is, uit niets anders bestaat dan liggen en eten met de korte interme- zi achter de balk of in de Deense stil letjes. Ze moeten grondig en zorgvul dig gevoed worden en daarbij nauw keurig geobserveerd. Want we moeten vooral niet denken, dat het allemaal als vanzelf gaat. Komen de varkens bijvoorbeeld bepaalde mineralen te kort, dan openen zij binnen de kortst mogelijke tijd de jacht op eikaars staartje, waarbij natuurlijk de zwak ste het moet ontgelden. Hij wordt met forse happen van zijn „zwiepertje" beroofd onder een luid en triomfan telijk geknor, want de dieren zijn ver zot op het eigen zoete varkensbloed. De staart zet zich voort in de rugge streng en als ze wordt afgebeten gaat de ruggestreng uitteren met alle ge volgen van dien. Marinus praatte hon derd uit, onthulde de geheimen van het varkensleven, die voor ons een ge sloten boek vormden. We leerden, dat varkens tussen de zestig en zeventig kg het ideale bacongewicht hebben, waarvoor ook de beste prijs gemaakt wordt en dat de dieren tussen de tach tig en de negentig kg zeer vette var kens zijn, waar vooral de Duitsers ver zot op zijn. Dat de dikke varkens met de gebogen nek en de geweldige bre de rug van het echte spektype zijn. En dat er nog soorten zijn ook: het Engelse Yorkshiretype met de korte opstaande oren, het Duitse landvar- ken met de grote laporen en als krui sing tussen beide het veredelde Ne derlandse landvarken. et laatste geldt als het meest ge liefde varken voor de vleespro- duktie en we kwamen het dan ook veelvuldig tegen op het sluitstuk van onze tocht door de var kenswereld. Bij vele tientallen zagen wij de varkens aan de poort van een reusachtige conservenfabriek, nerveus trappelend en snuivend aan 't begin van de opmars naar de blikjes. Mannen in smetteloos witte jassen hebben het ons uitgelegd en laten zien, de ver werking van varkens volgens de meest humane methode. De dagen van de houten hamerklap, waarvan het dier vaak slechts suizebolde, en het schietmasker zijn voorbij. Nu gaat het allemaal heel anders, te beginnen met een uur rust in het zachte, warme stro van de fabrieksstallen. Dan kalm en bedaard aan de wandel, een tun neltje door in de bedwelmende lucht van CO-2-gas. Het dier gaat slapen, diep en vredig, om niet meer b(j te komen. Het lopende bandje vervangt zijn poten en binnen de kortste tijd bereikt het temidden van een lange rij soortgenoten de ruimte waar het „Grand-Guignol" begint, waar op volle bezetting zo'n zestig a zeventig man de dolken heffen en met de precisie van heel hun routine feilloos de hals slagaders treffen. Dat is dan het einde voor zoals wij vernamen in de grootste bedrij ven 240 varkens per uur. Het alles geschiedt in een beklemmende regel maat. in dichte wolken stoom en het onheilspellende geluid van knarsende, schuivende, tikkende en sissende ma chineonderdelen, het begeleidende rit me van de lopende band. Een weg zonder genade, waarvan de resultaten te zien zijn in ruime modelslagerijen, die in de fabrieke n zijn opgenomen, een eindeloze variatie in worst en spek, als de levenstaak van Dicky Bigmans. En dat werk mag en kan niet stoppen. Behalve voor het eigen gebruik gaat er aan honderden mil joenen de export in. Een late, maar verdiende triomf voor het varken, dat bij leven en welzijn buiten de eigen kring geen erkenning geniet. Ook al is het lekker vol in de flanken en bezit het breeduitlopende achterstel een aantrekkelijk hammenpercentage. Na in 1961 een proef te hebben genomen met een achtdaagse vakantiereis naar Friesland or ganiseert de Ned. Spoorwegen dit jaar drie van dergelijke reizen in eigen land en wel naar Limburg, naar Gelderland en wederom naar Friesland. De vorig jaar ingevoerde achtdaag se 'eis naar Friesland en vooral de al gedurende vele jaren bekende NS- vakantiedagtochten hebben de NS doen ervaren, dat van jaar tot jaar de belangstelling voor eigen land groeiende is. Het aantal deelnemers aan de NS-vakantiedagtochten nam elk Jaar gemiddeld met 25 procent toe. Voor velen is de verkenning van eigen land op één van onze dagtoch ten een ontdekking geweest Een belangrijke factor hierin is on getwijfeld ook de invoering van de vijfdaagse wrrkwee1'. Een vakantie van zaterdag tot zaterdag van acht dagen bijgevolg kost beduidend minder verlofdagen dan enkele jaren geleden het geval was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11