Bejaarde chirurg diende verkeerde injecties toe Uit ver plee gstersverhoor blijkt: géén controle op de spuiten Eerste „Woest maar kalm voor Mees Toxopeus lichtdruk? 1 BOEKENBAL DITMAAL IN CONCERTGEBOUW Carnavalesk straatfestijn Bokma Nuchterheidszin sprak bij de werknemers Sociaal commentaar GESLAAGD.... dank zij RESA - HILVERSUM Vastenactie Op „zijn" Den Tex door de Groninger wateren ■1 V 27ste Boekenweek geopend sc5*22* Vier voorkeurs kandidaten voor KVP in Staten Overeenstemming over vergoeding ploegendienst VERRASSENDE ST OPERATIE MET DODELIJK GEVOLG VOOR RECHTBANK Tegen arts en zuster geldboetes geëist, vrij spraak voor collega Bezitsvormingprojecten KLM-pursers bouwen restaurant en motel Dierenbeschermin g doet beroep op de minister Zetel minder in Limburg A mbtenarenoverleg ZATERDAG 31 MAART 1962 PAGINA 5 Chirurg verantwoordelijk „Zorgeloos' X WÊT H WILLY ALBERT 1 IN „RIFIFI" kaïteno (Advertentie) (Bekende Schriftelijke Cursus) Nieuw adres: Utrechtseweg 33. Tel. 15738 en 45432. Vraagt ons gratis prospectus voor: Onderwijzersakte - H B S. - Gymnasium - M.B.A. - Mulo A en B - Middelbare akten Frans, Duits en Engels - Nederlands M.O.A - Wiskunde L.O. en M.O. A - Hoofdcorrespondent V.T.H. - Praktijk diploma Boekhouden - Middenstands diploma - Franse, Duitse en Engelse Handelscorrespondentie. De bisschoppelijke vastenactie wordt door de meesten gezL.i tegen de achtergrond van het onloochenbare feit, dat het voorrecht zijn honger te stillen en pehoorlijk menswaardig te leven slechts aan een derde van de hele mensheid ten deel Valt. Deze zienswijze is juist, op voor waarde, dat men zich alle conse quenties daarvan terdege bewust is. Wij menen hierop opmerkzaam te moeten maken, omdat men, bij het doorlezen van de objecten, die goed gekeurd zijn voor de bedoelde hulp actie, maar weinige aantreft, die recht streeks gericht zijn op het lenigen van armoede en het bestrijden van de honger. Toch .is het zo, dat in Azië, Afrika, Latijns-Amerika en in de lan den van het nabije en midden-Oos ten honderden miljoenen mensen door de heersende ellende onverbiddelijk veroordeeld zijn tot honger lijden en het wonen in hutten, die zonder meer een aanfluiting zijn van ie menselijke Waardigheid. Epidemische ziekten tieren daar uiteraard welig. Verreweg de meeste bewoners van die landen Zijn analfabeten. De helft van de volwassenen in de wereld kan lezen noch schrijven en in de ontwikke lingsgebieden is het aa"tal intellec tuelen minder dai. 4% van de bevol king. Het percentage analfabeten gaat in sommige lande-' de 80% te boven. Het ligt voor de hand dat wij hier te doen hebben met een werkelijk tra gische vicieuze cirkel: hoe kan nv verwachten, dat bij een zo onverant woord hoog percentage analfabeten de bevolking zelf in staa* is ook ia-ar het geringste te doen aan haar eigen verheffing? De onwetendheid van die mensen geeft aan hun noodtoestand eer. schijn van fataliteit, x-rmoede, ondervoeding en allerlei de bevolking decimerende ziekten tasten de lt— - kracht var. deze men- aan en ver minderen hun geschiktheid om de reusachtige taak vai zelfontwikke ling, die hun toestand vraagt, aan pakken. Hierop hee de oxficiële zaakgelastigde van dt UNO voor financiële steun aar. de ontwikkelings landen met nadruk gewezen. Omdat de strijd tegen het analfa betisme een strijd is v >r de mense lijke waardigheid heeft de bisschop pelijke hulpactie terecht haar doel stellingen gekozen onder die verzoe ken om steun, die gericht zijn o het tegengaan van het tekc aan ver standelijke ontwikkeling Ir dit licht gezien is het begrijpelijk, dat er een duidelijke voorkeur te constateren is Voor objecten als deze: _teun aan de missiepers, inventarissen voor sch-_ -1 en internaar, hulp voor schoolradio systeem, voor katholiek maatschappe lijk werk, voor de b. uw van lagere en middelbare scholen enz. Vanzelfspre kend ligt de ster aan de medische Verzorging van de bevolking in het Verlengde van deze lijn. Omdat "j hulpactie zoor de directe hongergebie- den toch reeds op grote schaal door officiële wereldinstanties ter hand is genomen, mag men de gerichtheid van de vastenactie een wijze keuze noe men. Niemand zal, met deze ge dachte voor ogen, willen ontkennen, dat b.v. het land- en tuinbouwonder- Wijs van vitaal belang is. Maar dan moeten wij er ook aan denken, dat in talrijke ontwikkelingsgebieden voor lopig nog de meest elementaire voor- Waarden daartoe ontbreken: leer krachten, scholen, boeken. Tr heel onderontwikkeld Afrika is nog g. enkele school aanwezig, waar leer krachten voor technisch of beroeps onderwijs kunnen worden opgeleid. Hoe wil men dan tot de zo noodzake lijke, eerste élitevorming onder be volking komen, waarvoor een goede middelbare opleiding -och een eerste Vereiste is? Daarvoor zijn natuurlijk kweekscholen nodig. In Afrika alleen al is er een directe behoefte aan 345.000 onderwijzers, di hun oplei ding van die kweekscholen moeten hebben. Natuurlij! hoort het universi teitswezen daarbij aan te sluiten, dat de leerkrachten voor de middelbare Scholen moet leveren en het land Voorzien van ingenieurs, economen, dokters en allerlei specialisten. Wan neer men zich in dit opzicht de ge hele situatie in onze wereld voor °gen stelt, dan duizelt men letterlek Van de bestaande nood. Het zou zelfs helemaal niet verwonderlijk zijn deze of gene van onbegonnen werk sPreekt. Hoe groot de te overwinnen moeilijk heden ook zijn, hoe astronomisch ie bedragen klinken, nodig voor een ra dicale aanpak van de nood, het blijft boven alle twijfel verheven, dat wij hier staan voor het probleem n de Verantwoordelijkheid der Westerse beschaving, waaraan niemand in de ^elvaartslanden zich mag onttrekken, mdien een dergelijke toestand voort- duurt, schreef bovengenoemde zaak gelastigde van de UNO. zal dit grote s°ciale en politieke problemen ver- °°rzaken en erop uitlopen dat de 'heest wanhopige oplossingen in de °gen van deze menser aanlokkelijk gorden. De ellende schept een bedrei- png, waarvoor de geïndustrialiseerde hinden niet blind mogc.i zijn. Boven den gaat het hier om menselijke we- ;('ns, die mensen zijn als wij en tegen over wie wij, als Christenen, de ge- medende plicht hebben hun de moge- mkheid te schenken te leven als mensen, die, als wij, een goddelijke be gemming hebben. Het is ontoelaat baar, vervolgt hij, de ensen in twee categorieën in te delen: de eerste.'e ?efde van de mensheid, waartoe wij phoren, en die het recht zou hebben ®en behoorlijk leven te leiden en een ndere categorie, twee derde der mensheid, die gedwongen zou zijn te even onder materiële omstandighe- ce9' vaak erger dan waarin bij ons de mieren verleer - i De vastenac i het gebod der naastenliefde een astbare en concrete inhoud geve". an dit voornaamste gebod zal de niiuns!:6;n*1mc' zmh in deze tijd moeten ini Sen' wil he Christendom zijn lerlyke waarde bewijzen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 31 maart Bestaat er in de operatiekamers van de zieken huizen in ons land wel voldoende controle op door de chirurg toegedien de injecties? Vergewissen de artsen zich zelf van de inhoud en het op schrift van de ampullen en flesjes, welke voor de injecties van de patiën ten worden gebruikt? Deze en andere klemmende vragen kwamen gisteren herhaaldelijk aan de orde in de be langrijke zaak tegen een 74-jarige Amsterdamse chirurg en twee opera- tiezusters van 38 en 36 jaar. Het antwoord dat aan de hand van de talrijke verklaringen van de getuigen- deskundigen gemakkelijk kon worden gedistilleerd is bepaald niet opwek kend: er bestaat hoegenaamd geen controle op de injecties die operatie- patiënten krjjgen toegediend. Tevens kwam aan het licht dat talrijke flesjes, opschriften en verpakkingen van medi cijnen en verdovende middelen zonder meer verwarrend werken, zelfs voor de bekwaamste en meest ervaren, gediplomeerde en speciaal opgeleide verpleegster. Het waren de voornaam ste facetten van een zaak die men triest, noodlottig en afschuwelijk kan noemen. Op 8 september werd mevrouw E. de Heer-Meeuwis (28) in het Cen traal Israëlitisch Ziekenhuis (kortweg CIZ genaamd) opgenomen om een in feite vrij ongevaarlijke operatie te ondergaan. Zij had een tumor in de borst. Aanvankelijk wilde de chirurg, die haar behandelde, de operatie in zijn praktijk verrichten, maar om geen enkel risico te nemen besloot hij de vrouw toch maar in het ziekenhuis te helpen. Bij de aanvang van de operatie vroeg hij om een novocaine-ampul om haar een injectie te geven ter ver krijging van een plaatselijke verdo ving. ,,Geef mij er nog een", vroeg de arts even later aan zijn assistenten. Op dat moment beging de omloop- zuster (een assistente die de flesjes en ampullen uit de medicijnkast haalt) haar fatale vergissing. Aangezien er geen novocaine-ampullen meer waren, pakte zij een flesje uit de kast. In die kast stonden twee vrijwel gelijk vormige flesjes. De zuster, overwerkt en nog niet geheel gewend aan het nieuwe en tijdelijke vertrek waar wegens verhuizing geopereerd moest worden, greep het verkeerde. Niets vermoedend en zich niet van het opschrift vergewissend vulde haar oudere collega de injectiespuit en gaf die vervolgens aan de chirurg. Deze in de overtuiging dat hij novocaine gebruikte diende de vrouw echter een injectie met adrenaline toe, een dodelijk vergif. Vrijwel onmiddellijk gaf hij zijn patiënt een tweede injectie er mee. Toen bemerkte de jongste zuster wat zij gedaan had en stelde direct haar collega en de chirurg op de hoogte. Ter zitting verklaarde deze laatste dat hij in het geheel niets had gehoord. Hij ontkende zelfs, dat het hem eventueel ontgaan kon zijn. ,,Er is mij niets verteld", zei de grijze medicus positief. De beide verpleegsters echter beweerden dat zij hem wel degelijk op de hoogte hadden gesteld. Hoe dan ook: op een gegeven moment zwol het ge zicht van de vrouw blauw op en staakte haar hartslag. In zulke kritieke gevallen heeft men in zie kenhuizen altijd een laatste middel bij de hand om de hartslag weer op te wekken. Het middel was die ochtend al eens gebruikt... adrena line. En zo kon het gebeuren dat de chirurg niet beseffend dat hij de vrouw reeds twee injecties met dit gevaarlijke spul had gegeven om een adrenaline-injectie vroeg. In de algemene consternatie gaf hij een derde injectie, spoedig gevolgd door een vierde inspuiting met de moor dende vloeistof. Deze vierde en laatste injectie geschiedde op advies van de in allerijl gealarmeerde collega-chirurg dr K. Levy van Vin- ninghe, die niet wist dat er reeds drie maal adrenaline was gebruikt (de beide zusters waren volkomen de kluts kwijt). Het mocht allemaal niet meer baten. Wel werd er nog kunstmatige ademhaling toegepast, maar het was en bleef een verloren zaak. Zoals o.a. uit de verklaringen van de getuige-deskundigen bleek staat het vrijwel vast dat de patiënt reeds na het ontvangen van de eerste adrena line-injectie is overleden. Prof. dr. I. Boerema, die o.m. het rapport van de deskundigen had opgesteld dat naar aanleiding van deze zaak was uitge bracht, verklaarde dat de verant woordelijkheid in dergelijke gevallen in laatste instantie bij de chirurg berust. ,,Bij ons (het Wilhelmina Gast huis in A'dam) is het zo", vervolgde prof. Boerema, „dat de chirurg altijd het eerste flesje of de eerste ampul bekijkt, meer om na te gaan of zijn assistenten de opdracht begrepen heb ben". Het is mij echter bekend dat dit lang niet in ieder ziekenhuis ge beurt. Men vertrouwt op de ervaring en bekwaamheid van de gediplomeer de operatiezuster, een functie waar voor de kandidaten een langdurige op leiding en een strenge selectie moeten ondergaan. Ik betreur het", aldus de getuige, „dat er nog zo weinig wordt gedaan de verwarring gevende vrijheid van de verpakking van geneesmidde len, medicijnen en verdovende midde len op te heffen. Slechts aarzelend worden er nu mede naar aanleiding van deze zaak regionaal enkele maatregelen genomen. Het is zelfs voor een geroutineerde verpleegster welhaast ondoenlijk alle gelijkvormige flesjes en opschriften uit elkaar te houden. Op deze manier is er al heel wat narigheid ontstaan". De verklaring van prof. Boerema werd in zekere zin ondersteund door die van dr. K. Levy van Vinninghe. Ook hij vertelde de rechtbank dat het normaal was dat de chirurg de ver schillende flesjes, ampullen en injec tiespuiten niet controleert. Dat gebeurt vrijwel nooit. „Voor hetzelfde geld had ik nu op de plaats van mijn collega kunnen staan". Een getuige a déchar ge, de 73-jarige Amsterdamse chirurg dr. R. J. Harrenstein, las een schrifte lijke verklaring voor waarin hij ver telde in al de jaren dat hij zijn praktijk uitoefende nog nimmer een injectie spuit te hebben gecontroleerd. Als getuige verscheen ook de hoofd zuster van het CIZ, mej. M. C. Pijnen burg. Zij vertelde dat de beide zusters bijzonder goed stonden aangeschreven. Op de vraag van de president, mr B. van der Waerden, of de zusters bij hun opleiding ook geleerd hadden dat zij elkaar bij een operatie eerst de flesjes en de ampullen moesten laten zien, antwoordde ze: „Nee, dat hebben wij niet geleerd". Ook de omloopzuster vertelde dat het bij ervaren ver pleegsters van dezelfde rang niet de gewoonte is elkaar de ampullen te tonen. Nadrukkelijk bracht zij de recht bank nog onder de aandacht dat zij de chirurg onmiddellijk na de ont dekking van de fatale vergissing op de hoogte had gesteld. „Het is mogelijk dat het niet tot de chirurg is doorgedrongen." Haar collega acht deze mogelijkheid evenmin uitgesloten. „Hoe kwam dat flesje in die kast", wilde de rechtbank president weten. De oudste zuster moest het antwoord hierop schuldig blijven. „In de normale operatie kamer had dat flesje er nooit ge staan", was haar commentaar. „Het was een vrij wanordelijke boel". Ondanks de vele verzachtende om standigheden meende de officier van justitie, mr Robert L. Heukels, dat de chirurg te veel op zijn routine had vertrouwd. „Hij is een kundig arts met een jarenlange ervaring, maar heeft in dit geval duidelijk een zorgeloos heid aan de dag gelegd. Ook ik ben van mening dat een arts tenslotte verantwoordelijk blijft voor de injec ties die hij zijn patiënten geeft." Hij beriep zich daarbij op uitspraken van de rechtbank te Rotterdam (1950) en Medan (1938), waarbij de arts ook verantwoordelijk werd gesteld. Daar de verdachte sinds enkele jaren ge pensioneerd is, wilde mr Heukels geen al te zware straf requireren. Hij eiste tenslotte een geldboete van tweedui zend gulden of twee maanden gevan genisstraf. De omloopzuster wilde hij een boete van honderd gulden of twintig dagen opgelegd zien, omdat hij meende in tegenstelling tot de psychologe dr Montessori die op advies van de raadsman een rapport over deze zuster had uitgebracht dat zij wel degelijk voor haar vergissing ver antwoordelijk kon worden gesteld. Voor de derde verdachte, de oudste zuster, vroeg hij wegens het ontbreken van een duidelijk aanwijsbare grote schuld vrijspraak. De raadsman van de omloopzuster, mr H. G. T. Keune, vroeg een gemoti veerde vrijspraak voor zijn cliënte omdat zij alles had gedaan een fout te voorkomen. Mr. Keune vervolgde: „De overheid heeft nu wel een straf vervolging ingesteld in deze zaak, maar zij had beter instructies kunnen geven over het controleren van injec tiespuiten of maatregelen kunnen ne men om de verwarring in de verpak king van geneesmiddelen tegen te gaan." Mr Joh. K. Mathuisen drong even eens aan op vrijspraak voor de chi rurg. „De praktijk is nu eenmaal dat er nooit injecties gecontroleerd wor den, maar dat men vertrouwt op er varen en deskundige assistenten. Mr E. Goudsmit, verdediger van de oudste verpleegster, was niet tevreden met de vrijspraak die de officier had gevraagd. „U heeft gezegd dat mijn cliënte toch schuld treft, zij het in mindere mate. Dat is niet juist. Gelijk waardige collega's behoeven elkaar niet te controleren, heeft prof. Boere ma verklaard". Vrijdag 13 april zal de rechtbank uitspraak doen. (Advertentie) per 1/1 fles f. 6.95 per 1/2 fiesf. 3.55 (Van onze correspondent) GRONINGEN, 30 maart Hier is de boekenweek officieel van stapel ge lopen in het gebouw van de Groninger Roeivereniging De Hur.ze. Aan Mees Toxopeus werd nl het eerste exem plaar (in leer) aangeboden van het boek „Woest maar 'talm". In deze uitgave van uitgeverij Ad Donker te Rotterdam heeft de schrij ver Jan Hardenberg de vele spannende en gevaarlijke avonturen van de grote redder in nood Mees Toxopeus neer gelegd. De titel is ontleend aan een uitspraak van zijn oom Hendrik Toxopeus, vroeger (Advertentie) reprochemische industrie Mercuriusweg, tel. 01730-31144 f it 'V; voogd van Rottum. Toen de heer De Booy eens naar een goede schipper voor de „C.A. Den Tex vroeg, sprak oom Hendrik: „Dan moet je mijn neef Mees nemen, die is woest maar kalm' Toen Jan Hardenberg gewapend met een bandrecorder bij Mees Toxo peus logeerde en zijn interessante ver halen optekende, ontdekte hij een bij zondere voorliefde voor de eerste red dingboot „C. A. Den Tex" Het vorige jaar is het oudje echter uit de vaart genomen. Tijdens de ver koping heeft Mees er nog vier duizend gulden op geboden, maar de textiel fabrikant G. R. H. Wortelboer een enthousiast liefhebber van het wad en het varen bood meer en hij werd de eigenaar. Het schip is verbouwd. Er is een kajuit opgekomen en het is thans in de vaart als „De Tex". Tijdens de plechtigheid vanmiddag heeft de heer Wortelboer nu aan Toxopeus het onbeperkte gebruik van het schip aangeboden. Het schip komt in Zoutkamp te liggen en de heer Toxopeus hoeft maar een seintje te geven en hij kan varen. Na de plech tigheid legde de heer Toxopeus zijn boek even ter zijde, zette voorzichtig de fles „Berenburger" (een kruiden jenever, waar hij verzot op is) ge schenk van Jan Hardenberg, er naast en stevende naar zijn vertrouwd schip om met een aantal gasten een korte rondvaart te maken. Schrijver Jan Hardenberg vertelde nog dat Mees Toxopeus negen kilome ter band heeft volgepraat. Het boek is er een klein deel van. AMSTERDAM, 31 maart. Aan de nieuwe Nederlandse speelfilm „Rififi in Amsterdam", waarvan de opnamen momenteel in de Cinetone-studio's in Duivendrecht worden gemaakt, zal ook de Nederlandse zanger Willy Albert) zijn medewerking verlenen als een ca féhouder in wiens zaak de hoofdfiguren uit de film regelmatig samenkomen. Hij wil tevens een nieuw Nederlands liedje introduceren. Na de gala-avond in de Amsterdamse Stadsschouwburg vertrokken de Nederlandse en Vlaamse auteurs, en ook wel wat verstekelingen, met de „feesttrein" naar het Boekenbal in het concertgebouw. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 31 maart In aan wezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard, baron F. X. van der Straten Waillet, ambassadeur van België, en vele andere hoge autoriteiten is vrij dagavond in de Stadsschouwburg de 27e Boekenweek geopend.' Na een welkomstwoord door de pen ningmeester van de commissie CPNB, die o.m. zei, dat Koning Boudewijn tot zijn spijt niet in de gelegenheid was de gala-avond bij te wonen, sprak Julien Kuypers gevolmachtigd minister van België en voorzitter van het cultureel accoord NederlandBelgië, de officiële openingsrede van deze eerste Neder landsVlaamse Boekenweek. Hjj be schouwde zijn toespraak bij deze gele genheid als een verheugend teken des tijds, verzocht zijn gehoor, niet zonder ootmoed, te bedenken, dat Vlamingen van middelbare leeftijd allen een op voeding in andere taal hebben gehad, waardoor zij met het subtiele Neder landse taalgebruik nog niet geheel ver trouwd zijn. Hij zei een overgangstijd nodig te achten, om tot een verzorgd taalgebruik te komen en alle misver standen te doen verdwijnen, wees op enkele geestige voorbeelden van „ver nederlandsing" van het Vlaamse taal gebruik en besloot met de plechtige woorden „De Nederlandse muze eist haar rechtmatige plaats op aan de dis van het geünieerde Europa in wording", waarna hij verlof vroeg, de 27e Boeken week voor geopend te verklaren. Hoofdstuk van de gala-avond was de opvoering door het gezelschap van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen van Herman Teirlincks sa tiren in twee delen „De Fluitketel." Onze toneelredacteur heeft al bij gele genheid van de Antwerpse première dit stuk en de opvoering geschreven. Het werd in de Stadsschouwburg, zacht ge zegd, met uiterst gemengde gevoelens ontvangen, en men kan, nog zachter gezegd, de keuze van dit stuk voor deze avond niet gelukkig noemen. Het ap plaus van het op zo'n avond klapgrage publiek was matig. Het traditionele boekenbal, dat op de gala-avond volgt, werd gehouden in het Concertgebouw, dat, al even traditio neel, door Metten Koornstra feestelijk en fantasierijk was versierd. Het ver voer van Schouwburg naar Concertge bouw geschiedde door een groep au teurs, aangevuld door veel verstekelin gen, met drie praalwagens, getrokken door heuse landbouwtractoren, die, om de schijn van locomotief te wekken, van een echt brandende schoorsteen waren voorzien. Voor het einde van de route waren de kartonnen vuurtorens echter al door te grote ijver bezweken. De praalwagens werden bestuurd door een soort Napoleontische grenadiers, terwijl ze werden voorafgegaan door een muziekcorps en de volledig bewa pende Studentenweerbaarheid. De stoet had iets van een verlate carnavalsop tocht, waarvoor rond het middernach telijk uur Teirlinkcs fluitketel had lang gefloten veel publieke belang stelling was. Nadat de koningin en de prins een korte rondgang hadden gemaakt door het versierde concertgebouw begon het Bal. Ontspanning voor de veeleisende inspanningen van het dansen, werd ge boden in de Kleine Zaal, waar onder regie van Ko van Dijk en in bijzonder suggestieve decors van Friso Wiegers- ma een opvoering werd gegeven van het rasechte grand guignol-stuk „De (Advertentie) 66.4° SCHIPHOL, 31 maart. Van hun ge zamenlijke spaargeld gaan tweehon derd K.L.M.-pursers en -hofmeesters volgend jaar bij Zwolle een café-restau rant exploiteren. Het zal gevestigd wor den in een nog te bouwen complex, waarin behalve een aantal woonflats een zeer grote servicegarage met show room zal worden ondergebracht. Naar men zich zal herinneren hebben de pursers en hofmeesters van de KLM een origineel plan voor particuliere be zitsvorming verwezenlijkt. Een jaar ge leden richtten zij een eigen particuliere naamloze vennootschap op, de „Peha" Recreatiebedrijven N.V. Iedere purser of hofmeester die maandelijks f. 25 van zijn salaris liet afhouden, ontving na vier maanden een aandeel van f 100.-. in de nieuwe n.v. Ongeveer honderdvijf tig KLM-ers brachten op deze wijze in een jaar f. 45.000 bijeen. Daarnaast be stond de mogelijkheid een aandeel van duizend gulden te kopen, hetgeen vijf tig van de ruim zeshonderd pursers en hofmeesters hebben gedaan. Na een jaar kon de vennootschap dus beschik ken over een kapitaal van bijna een ton. Het Zwolle-project slokt niet ai het geld op, zodat men binnenkort andere plannen tot realisatie noopt te brengen, zoals de bouw van een motel in de buurt van Hoofddorp. Beestmens" van Charles Mézé, met Wim Sonneveld in de hoofdrol. Ieder een kon hier met hartstocht griezelen, gruwelen en lachten, het gedonder was letterlijk niet van de lucht; alle beoogde effecten werden als planken uit het dik ke hout van dit stuk gezaagd. Om vijf voor drie, vijf minuten voor het uur U, begon het publiek systema tisch de gehele versiering af te breken, een vorm van geciviliseerd vandalisme, die men de komende jaren maar geheel moet verbieden. DEN HAAG, 31 maart. De Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft in een schrijven aan de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous een dringend beroep ge daan maatregelen te treffen de uitvoer van honden en katten en ook andere kleinere dieren naar het buitenland te verbieden, of in elk geval de uitvoer aan vergunningen en beperkende voor schriften te binden. Hieraan voegde zij toe dat zij, even als andere internationale organisaties tot bescherming van dieren, tegenstan ders zijn van grote transporten van le vende dieren. DEN HAAG, 31 maart Gisteren hebben de hoofdstembureaus van de 73 kieskringen in een speciale zitting het aantal stemmen vastgesteld, dat op iedere kandidaat bij de Statenverkiezing is uitgebracht. Daaruit blijkt dat enige kandidaten met voorkeur zullen worden gekozen. In Limburg: F. M. Fey uit Me- lick en Herkenbosch en J. W. Schoen makers uit Echt, in plaats van G. A. A. Horsmans uit Echt en mej. M. M. Kleu ters uit Roermond. In Groningen: G. W. Medendorp in plaats van M. H. Boerland uit Kloos terburen. In Noord-Brabant: F. J. C. den Ouden uit Helmond in plaats van mej. A. P. Th. C. C. Otten uit Erp. Bij de aanwijzing van gekozen kandi daten zijn enige overnamefouten geslo pen, zo bericht de ANP-verkiezings- dienst verder. Gemeld werd, dat voor de VVD in Noord-Holland was gekozen L. Kernkamp uit Bussum. Dit moet zijn F. C. Vorstman uit Hilversum. In Lim burg zijn voor de KVP twee kandidaten te weinig aangewezen. Dit moeten zijn mevr. W. M. J. Tweeuwen-Vercoelen uit Weert en J. H. C. Persoon, eveneens uit Weert. Zoals wij reeds gisteren in een deel van onze edities berichtten blijkt bovendien dat de PvdA in Lim burg een zetel meer krijgt en de KVP een zetel minder. Nieuwe totalen: KVP 50 en PvdA 8 zetels. De door het ANP genoemde KVP-er F. A. Strauss uit de kieskring Roermond neemt geen zitting in de Staten. Voor de PvdA-zetel zal worden aangewezen A. J. Derks uit Heerlen. DEN HA4G, 31 maart In de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken is gisteren overeenstemming verkregen over een verbetering van de huidige vergoedin gen voor de ploegen- en onregelma tige dienst. De centrale commissie heeft unaniem besloten de regering de navolgende ver beteringen te adviseren: twee-ploegen dienst (tot dusver vijf procent, onge acht de uren) maandag t.m. vrijdag 7 procent: maandag t.m zaterdag 10 procent; maandag t.m zondag 12' procent, drie- of meerploegen dienst (tot dusver 10 procent) maandag t.m vrijdag 10 procent: maandag t.m zaterdag 15 procent; maandag t.m zon dag 20 procent. De verbetering van de vergoedings regeling voor onregelmatige dienst houdt in dat de arbeid op zon- en feest dagen met een toeslag van 45 procent (tot dusver 40 procent) zou moeten wor den vergoed en de arbeid op zater dag tussen 6 en 22 uur met een toeslag van 30 procent (tot dusver 20 procent). (Advertentie) Oude genever Bessenrood Citroen jenever (Van een medewerker) Dit commentaar komt misschien wel een beetje als mosterd na de maaltijd. Nog enkele dagen zul len commentatoren en rekenmees ters min of meer in 't publiek hun werk doen, maar dan is het weer voor enige tijd voorbij, die niet onprettige onrust over de vraag hoe het Nederlandse kie zerspubliek oordeelt over het regerings beleid. Feitelijk was dat niet de inzet van deze verkiezing. Maar de heer Burger heeft bij de opening van de verkiezings campagne deze uitdaging gesteld: Ne derlandse kiezers, oordeelt nu over het kwakkelbewind van het kabinet-de Quay en toont, dat ge drie jaar lang hebt ge luisterd naar de waarschuwende stem van de P.v.d.A. Dat er geluisterd is. staat voor ons vast. Maar tegelijkertijd mogen we dan met voldoening vaststellen, dat een ze kere rijping plaats vindt in de oordeels vorming van de Nederlandse kiezers. We hebben het de laatste tijd niet ver heeld, dat er punten in het regerings beleid waren en zijn, die kritiek ver dienden. Te denken is aan het woning bouwbeleid en het psychologisch minder gelukkig manoeuvreren met het perso neelsbeleid van de overheid. Naast pun ten van kritiek evenwel valt ten gunste van deze regering veel goeds te zeg gen. En kennelijk hebben met name de werknemers bij het bepalen van hun stem goed en kwaad behoorlijk tegen elkaar afgewogen. We hebben ons vooraf aan geen enkele voorspelling durven wagen voor wat de einduitslag betrof, op één uitzondering na. Het stond voor ons namelijk vast, dat de Partij van de Arbeid met name in de grote steden zou winnen. De grote vakbonden van het N.V.V. zitten juist in die plaatsen met enorme ledentallen. P.v.d.A. en N.V.V. hebben samen nu drie jaar achter elkaar gezegd, dat we met een mislukt loonbeleid zitten, dat de zaak failliet is, dat er voor de arbeiders geen succes is te behalen. We hebben het onlangs op deze plaats zo geformu leerd: Dit duo is al drie jaar bezig de arbeiders sociaal ziek te praten. Na tuurlijk maken malafide elementen als de communisten hier dankbaar gebruik van om het vuurtje nog wat verder op te stoken. Bovendien is het aantal men sen in onze grote steden, dat zich minder sterk gebonden voelt aan een confes sionele levensbeschouwing, geringer dan waar ook in ons gemengde land. De grote stad en de sterke industrie-concen traties scheppen een nieuw geslacht van mensen zonder geestelijk houvast. Hun binding is vaak juist een politieke of so ciale groepering, zoals die te vinden is in de Partij van de Arbeid en het N.V.V. Zij zijn niet uitsluitend gericht op het materiële. Zij geloven in net z.g. ideaal van het hedendaags socialisme, ook al is dat ideaal nóg zo vaag en ongrijpbaar. Voor de rest zijn het naar onze stellige brede zin van dat woord, georganiseerd in of minstens ideologisch aanleunend tegen de confessionele vakbeweging) die overtuiging de „confessionele" arbeiders (en dan de „arbeiders" in de meest op de eerste plaats het juiste antwoord hebben gegeven aan de onwaarachtige propaganda van het socialisme. Men ervaart dit elke dag. Op een van de gespreksavonden, waar de laatste tijd loonpolitiek schering en inslag is, probeerde iemand uiting te geven aan zijn ontevredenheid over het akkoord van Wassenaar, dat hij bestem pelde als een loonstop of een soort be stedingsbeperking. Prompt kreeg hij van een andere werknemer ten antwoord: „Man, wat lig je te zeuren, ik hoop dat er elk jaar zo'n matiging komt. Ik heb er 20 cent per uur bij gekregen. Waar zit nou die matiging?" We waren in de gelegenheid in de nacht van de verkiezingen nog even een gesprek te hebben met de minister van Sociale Zaken, die zich uiterst verheugd toonde over deze uitslag, vooral, zoals hij het formuleerde, omdat „ik nu met meer kracht en met meer vertrouwen aan de afwerking van het 500 miljoenen- projekt kan gaan staan." Dit projekt omvat zoals men weet: verhoging van de A.O.W.-uitkeringen, verlaging van de leeftijd, waarop weduwen in aanmerking komen voor weduwenrente en vooral de invoering van een interim-regering voor invaliden, mogelijk per 1 januari 1963. Een belangrijke vraag is, of dit ant woord, dat het Nederlandse kiezersvolk heeft gegeven op de socialistische pro paganda, ook van invloed zal zijn op de sanering van de verhoudingen tussen de sociale organisaties. We hebben de nei ging om deze vraag met een voorzichtig „ja" te beantwoorden. Het lijkt ons niet helemaal toeval, dat op de dag van de verkiezingen zelf de drie voorzitters van de vakcentrales met hun secondanten, loondeskundigen e.d., bijeen zijn ge weest, om de situatie te bezien. Maar zelfs als het wel toeval is. zijn toch de berichten uit dat overleg gunstig te noe men. Nederland heeft geen belang bij een strijd tussen de drie vakcentrales. Nederlands economisch en sociaal be lang is het, dat in een gezonde sfeer van arbeidsvrede (dat het begrip „strijd" niet uitsluit) gewerkt wordt aan een stijging van de welvaart, aan een betere spreiding ervan over de gehele bevolking en daardoor aan een betere deelneming van Nederland in het Euro pees en mondiaal sociaal-economisch bestel. Wanneer het N.V.V., en nu bedoelen we heus niet te schoolmeesteren, goed begrijpt, dat het met zijn anti-propa- ganda alleen maar verwijdering en ook onderling ongenoegen tussen de arbei ders in de fabrieken oproept, wanneer het bovendien het gegeven antwoord goed verstaat, dan twijfelen we er niet aan, of deze verkiezingen zullen een zegen blijken te zijn geweest, niet alleen in politiek maar ook in sociaal opzicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5