Werknemende i bevreesd voor Standsorganisatorische taak kan in het gedrang komen Oprichting vanWerknemende Middenstand' geen misgreep Middenstand de toekomst WF, Breda neemt afscheid van vertrekkende mgr. Baeten WF KROMBROOD-RAPEN OP DE KOLLEBERG IN SITTARD I m Weer jonge boeren naar Holanibra Militaire operatie tegen West-Irian onvermijdelijk Nasoetion ziet weinig kans op een vreedzame oplossing Mr. A.M. Joekes overleden Oud-minister en voormalig lid van de Raad van State bij Prof. dr. A. Ariëns herinnert aan wens van bisschoppen tot beraad met KAB Douanecentrum Beek na voltooid Vele honderden diocesanen betuigen sympathie voor scheidende bisschop Sociaal doel gecombineerd met nieuwe economische toekomst Indonesische ambassadeur te Parijs Poort van Nederland een luchtkasteel? Uitbreiding „tax-free" verkoop op Schiphol Uitbreiding mond- en klauwzeer in de Peel Een miljoen dollar voor prinses Grace MAANDAG 2 APRIL 1962 PAGINA 5 nge ever Rond het af met 'xi rondje OUDE EN JONGE Daar is iedereen -vierkant voor WYNAND FOCKINK Wijziging lijst gekozen Statenleden Overijssel Motel Apeldoorn met Pasen weer open? (Elke dag... 3 maanden lang! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar.) (Van een onzer verslaggevers) OOSTERBEEK, 2 april Het is wel duidelijk, dat het meningsverschil om de organisatievorm, om de structuur van de katholieke sociale beweging, niet alléén gaat om de meest doelma tige, de meest efficiënte en de meest aangepaste vorm, die het best voldoet aan de eisen van de moderne ontwik keling en van de concrete situatie. De vrees is gewettigd, dat wanneer de standsorganisatorische taken ot het al gemene werk zouden worden onderge schikt gemaakt, zouden worden opge hangen aan een overigens nog zo doel matig;, efficiënt en machtig apparaat, dat dan van deze taken weinig meer terecht zou komen. En deze vrees wordt nog sterker, wanneer de eigen taken voor de middengroep van werk nemers zouden worden ondergeschikt gemaakt aan en vereenzelvigd met die voor de groep van louter uitvoerende arbeid. Dit geluid liet de heer C. de Wit horen in zijn openingsrede van de zaterdag en zondag in ,.De Pieters berg" gehouden studiedagen van de Werknemende Middenstand die we gens ziekte van de voorzitter, de heer Verwey, onder zijn leiding ston den. Hjj noemde het teleurstellend, dat het op korte termijn in uitzicht gestelde bericht van de K.A.B. na een onderhoud met het dagelijks be stuur op 12 januari over een ,,drie groepen-overleg" nog steeds niet is ontvangen. De W.M. is fiog steeds tot dit gesprek bereid, maar vraagt zich wel met de nodige bezorgdheid af of dit gesprek nog wel zinvol kan zjjn, wanneer de K.A.B. blijft doorgaan met haar interne structuurherzie ning. De heer De Wit wees erop. dat steeds markanter zich in het maat schappelijk leven de middengroep van werknemers aftekent als een eigen so ciologische groepering. ,,De grondslag voor haar saamhorigheid ligt dieper dan in een zekere economische soli dariteit al treedt deze in de gege ven omstandigheden het duidelijkst naar voren zij ligt ten principale in de gemeenschappelijke levensmentali teit en de gemeenschappelijke sociale verantwoordelijkheid. Klachten over nivellering, zorgen over opvoedingsmo- gelijkheden van kinderen naar eigen staat en stand, de angst in de publiek rechtelijke organen over het hoofd ge zien te worden zijn even zo vele symp- (Van een onzer verslaggevers) OOSTERBEEK, 2 april „Er ligt voor u een nog te ontginnen gebied, waarvoor ge als menselijk middel een eigen organisatorische positie nodig hebt, diê een behoorlijke outillage van u\.' groep verzekert. Zo ongeveer sprak prof. dr. A. Ariëns de deelnemers aan de Studiedagen van de „Werknemende Middenstand", toe, waarbij hij deze mediale werkers bij de vele moeilijkhe den, die zjj met hun strijd voor eigen groepsvorming ondervinden, een hart onder de riem wilde steken. ,,De W.M. zet zich op dit moment concreet in voor haar eigen sociaal- economische, godsdienstige en zedelijk- culturele taak en bindt de strijd aan voor de haar toekomende plaats in de komende structuur. Er wordt gesugge reerd, dat de oprichting van de W.M. een misgreep is geweest en men zegt, dat het beter is deze milukking te er kennen en naar opheffing te streven", aldus prof. Ariëns, „maar deze geluiden wijzen op een grove vergissing. De op richting van de W.M. getuigde juist van een moderne kijk en een open blik op de toekomst. „Van de aanvang af" hebt gij uw or ganisatie willen maken tot een katho lieke standsorganisatie in de geest van Poels, een vormingsschool èn een actie centrale voor uw groep, die daadwer kelijk een bijdrage zou kunnen leveren aan de christelijke bewustwording van het maatschappelijk leven. Van de aan vang af hebt gij haar dan ook willen uit bouwen als vakcentrale, zodat zij ook ef- 99 (Van onze correspondent) ARNHEM, 2 april Het ligt in de bedoeling, dat de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. Korthals, 12 april het laatste gedeelte van de Rijks weg 12 (Amsterdam-Oberhausen) op Nederlands grondgebied officieel zal openstellen. Het is eveneens de bedoe ling, dat het douanecentrum van Beek het grootste in West-Europa dan klaar is. Daarentegen zal er van het project „Poort van Nederland" bij Beek wel niet veel terechtkomen. Het zou een breed opgezet winkelcentrum wor den, compleet met modern hotel-ca- fé-rèstaurant, nabij het douanecom plex. De plannen zijn echter afgestuit op bedenkingen van de toekomstige huur ders van de winkelpanden. Zij zouden een contract voor twintig jaar moeten tekenen en per week 140 gulden huur moeten betalen. De sectie Huurders- belangen van de Stichting „Poort van Nederland" protesteerde zowel tegen het huurbedrag als tegen de lange huurtermijn. Uiteindelijk stelde zij een vereenoudiging van het project voor, maar de organisatoren hadden daar geen oren naar. Wel zijn er met zes bedrijven voorlopige contracten geslo ten, maar bij deze is de animo intus sen aardig bekoeld sedert bekend werd, dat de stichting Poort van Ne derland buiten de sectie Huurbelangen om contact heeft gezocht met een gro te coöperatie in de hoop, dat deze zes winkels ineens zou huren Het coöpe- ratieconcem stelt echter de voorwaar de, dat geen twee van dezelfde soort winkels in het centrum rn,°Sen worden gevestigd. Dit betekent, dat de sfach- ting de rug zal toekeren aan een drie tal zakenlieden, die van meet at achter het project hebben gestaan en alles hebben gedaan om hun belangen vei lig te stellen. De „Poort van Nederland zal de zaken er thans bijstaan vermoede lijk nog slechts de entree tot een luchtkasteel blijken te zijn. SCHIPHOL, 2 april - Het ministerie van Financiën heeft goedgekeurd dat met ingang van 1 april het in ver band met de ,,tax-free"-verkoop op Schiphol tot nog toe gemaakte onder scheid tussen passagiers met een Eu ropese en passagiers met een intercon tinentale bestemming komt te verval len. Dit betekent dat vanaf gisteren alle artikelen, die voor belastingvrije verkoop zjjn aangewezen, zullen kun nen worden verkocht aan alle passa giers, die geen Nederlandse ingezete nen ztjn en geen bestemming hebben binnen de Benelux. Ingezetenen van Nederland mogen de duurzame belastingvrije artikelen niet kopen, alleen sigaren en sigaret ten, mits ook zij geen eindbestemming hebben binnen de Benelux. fectief zou kunnen opkomen voor de sociaal-economische belangen van uw groep en haar invloed zou kunnen uit oefenen op de maatschappelijke ont wikkeling. De W.M. heeft echter geen eerlijke kans gekregen. De diepste grond van het falen van de W.M. om de me diale groep meer omvangrijk binnen zich te verzamelen bleef het feit, dat zij niet als representatieve organi satie ook voor de sociaal-economische belangen in het maatschappelijk leven kon optreden". Prof. Ariëns sprak verder van positie ve resultaten, waarop de W.M. met zijn ontwikkelingswerk en bezinningsbijeen komsten mag terugzien, waardoor een elite is gekweekt, die thans ook in staat is leiding te geven aan de groep op het moment, waarop beslissingen moeten worden genomen, die haar toe komst bepalen. Hij herinnerde voorts aan het project van een Katholiek Ver bond van de Arbeid, waartoe de groep van vakbonden uit de mediale kring in 1958 besloot en dat de Bisschoppe lijke Adviescommissie bij haar bemid delingspogingen voor de K.A.B. niet aanvaardbaar kon maken. „Maar zon der twijfel" aldus prof. Ariëns „heeft de eenstemmige opvatting in me diale kring in die dagen haar invloed uitgeoefend op het advies, dat de bis schoppen ons daarna hebben voorge legd in hun schrijven van 1960, waar in de W.M. in de grondtrekken haar streven bevestigd vindt." „De W.M. heeft als men de geschiede nis overziet" zo vervolgde prof. Ariëns, een belangrijke bijdrage gele verd tot de ontwikkeling van de mediale werkers en tot de situatie, waarin we nu dank zij de bisschoppen verkeren. We zijn nog niet tot een goed gesprek met de K.A.B. kunnen komen. De K.A.B. is met een eigen structuurplan gekomen waarover met name door de diocesane bonde reeds vergaande beslissingen zijn genomen". „Niemand zal er zich over verwonde ren, dat hierdoor naar buiten de in druk ontstaat, dat de K.A.B. bezig is zichzelf intern naar eigen inzichten te reorganiseren. En het ligt voor de hand, dat binnen de kringen van de werknemende middengroep met name de vraag wordt gesteld of er nog vol doende ruimte aanwezig is, zo dit alsnog zou gaan plaats vinden voor een reëel overleg. Daartoe hebben de bisschoppen ons immers aange spoord en het Ijjkt goed ons deze woorden opnieuw in de herinnering te brengen. „Wanneer inderdaad een vertrouwvol beraad wordt geopend, zoals de bis schoppen vragen, met liefde voor de eenheid en respect voor de verscheiden heid, met wederzijds begrip voor elkan ders taak en zienswijze, dan moet een bevredigende oplossing gevonden kun nen worden. Zou men daar onverhoopt niet bevredigend in slagen, dan kan de mediale groep niet het recht worden ontzegd, haar eigen weg te gaan. Wij ho pen slechts, dat gij voor een derge lijke ingrijpende beslissing niet zult worden gesteld". tomen van de groeiende standssolida- riteit". Over die eigen sociologische gebon denheid hield prof. A. Bomhoff M.S.C. ter inleiding van de gesprekken over „De situatie van het gezin in de werk nemende middengroep, maatschappe lijk en godsdienstig" een betoog, waar in hjj duidelijk maakte, dat de onder kenning der eigensoortige groepen in de maatschappij tevens een op het spoor zetten van eigen religieuze be hoeften is. „Er is hier sprake van een categorale inbreng, die de Kerk om er kenning vraagt van een eigen stem," aldus spreker. Met uitzondering van de toespraak van de assessor prof. dr. A. Ariëns, waren de studiedagen in hoofdzaak ge wijd aan praktische problemen als de belastingwetgeving en de sociale ver zekeringswetgeving. De heer J. E. A. M. van Dijk, lec tor aan de Kath. Economische Hoge school te Tilburg, zei de algehele her ziening van de belangrijkste directe belastingen, zoals deze thans bij de Tweede Kamer aanhangig is, in hoofd zaak als een technische herziening te zien, waarmee men in de praktijk nog weinig zal opschieten, omdat in wezen alles bij het oude blijft. De heer Van Dijk noemde een sterk progressief ta rief een onding; omdat de belasting druk daardoor vaak op anderen wordt afgewenteld. Progressie ziet hij niet alleen als ondoelmatig, maar deze heeft ook bezwaren ten aanzien van arbeidslust, de spaameiging en de aanvaarding van ondememersrisico. Bo vendien acht hjj de extra-progressie in de inkomens tussen tien- en dertigdui zend gulden op geen enkele wijze te ver dedigen en door niets gemotiveerd. Be lastingheffing zou men volgens hem pro portioneel moeten maken. De heer L. Marselis, hoofdambte naar van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid hield een in leiding over „De werknemende mid dengroep en de sociale verzekerings wetgeving". De besprekingen daar over draaiden in hoofdzaak over de loongrens, die algemeen te laag werd genoemd. De deelnemers aan de Studiedagen, waarvoor de belangstelling dit jaar bijzonder groot was en die ook wer den bijgewoond door een vertegen woordiger van de Katholische Kauf- mannische Vereine Deutschlands, kwa men tot het besluit het dagelijks be stuur van de W.M. te verzoeken aan de Staten-Generaal eer adres te rich ten, waarin het zijn mening inzake de ongemotiveerde extra-progressie voor de middengroepen kenbaar maakt. Te vens werd opdracht gegeven tot het instellen van een commissie ad hoe ter bestudering van de problematiek van de middengroepen met betrekking tot de sociale wetgeving, waarover een rapport aan de bestuursorganen uitge bracht zal worden. (Advertentie) 35 per liter 5 90 per liter GENEVER ZWOLLE, 2 april In tegenstelling tot berichten in de pers. dat in de KVP- fractie van Provinciale Staten van Over ijssel de heer N. Karei Kampen zou zijn gekozen, is bij het centraal stembureau alhier gebleken, dat in kieskring vijf de heer J. A. Grotenhuis uit Hengelo, die als nummer negentien op de lijst stond, meer dan de helft van de lijstkiesdeler op zich heeft verzameld. Dit betekent, dat hij is benoemd als lid van genoemde fractie in plaats van de heer Karei. (Van onze correspondent) BREDA, 2 april Vele honderden diocesanen uit alle rangen en standen, geestelijken en leken, hebben gister middag afscheid genomen van mgr. Jos Baeten tijdens een afscheidsrecep tie in het bisschoppelijk paleis. Tot hen behoorden drs. G. Stubenrouch, de staatssecretaris van O.K. en W., de commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Brabant, mr. dr. C. Kort- mann, en de burgemeester van Breda, mr. dr. R. Geuljans. Mgr. Baeten vroeg vorig jaar sep tember ontslag uit zijn ambt om ge zondheidsredenen. De paus verleende dit, maar benoemde hem tot admini strator van het bisdom, totdat een opvolger zou zijn benoemd. Deze is thans gekomen in de persoon van mgr. G. de Vet. De scheidende ordi narius gaat als titulair aartsbisschop van Stauropolis met emeritaat. Velen hebben ook de pontificale H. Mis bijgewoond, die mgr. Baeten gis termorgen opdroeg in de kathedrale kerk. De bisschop werd daarbij geas sisteerd door mgr. Jos Plasschaert, pre sident van het groot-seminarie te Hoe ven als diaken en deken M. Vos uit Prinsenhage als subdiaken, Mgr. Th. v. d. Blom uit Breda en mgr. W. v. d. Maden, plebaan van de kathedrale kerk, waren troondiakens en mgr. W. Koenraadt was presbyter-assistens. Tij dens de H. Mis hield mgr. Baeten een afscheidspredikatie. Uitgaande van de woorden „Een bisschop gaat heen, dé bisschop blijft", omlijnde de aftreden de bisschop de taak van een bisschop in de kerk. Mgr. Baeten vroeg de ge lovigen mild over hem te oordelen. Voorts bracht hjj dank aan alle dio cesanen voor de vele hulp, welke hij heeft mogen ontvangen vooral bij de wederopbouw na de oorlog, toen zo veel kerken en het seminarie verwoest waren. De bisschop zei diep ervan overtuigd te zijn, dat er tekortkomin gen zijn geweest in de geestelijke op bouw, maar alle vertrouwen te hebben in God, Diens Moeder en de nieuwe bisschop, van wie een radicale aanpak van de geestelijke opbouw mag wor den verwacht. Mgr. Baeten vroeg ge bed voor zijn opvolger, die grote na tuurlijke gaven heeft en met Gods genade veel tot stand zal kunnen bren gen. „God zegene hem, U en ons dier baar bisdom Breda", zo besloot mgr. Baeten. De receptie daarna was één groot getuigenis van de sympathie, welke mgr. Baeten heeft weten te verwer ven door zijn wijs en mild beleid. Onder hen, die hem de hand kwamen druk ken was zijn enige nog in leven zijnde De traditie van het „kromhrood-rapen" op zondag half-Vasten is ook dit jaar in Sittard in ere gehouden. Niet minder dan vierduizend halvemaanvormige broodjes werden van een van de hellingen van de Kolleberg gegooid en de jeugd was er ook nu als de kippen bij om zoveel mogelijk broodjes te bemachtigen. (Van onze Haagse redactie) I allen lieden, die zich zeer interesseren DEN HAAG, 2 april Hoe de om- voor de ontwikkeling van hun land en standigheden in Brazilië ook verande- J die inzien, dat de Nederlanders een ren de reportages, die wij de laatste maanden aan dat land hebben gewijd noemden het reeds de boeren op de Nederlandse kolonie Holambra in de staat San Paolo ploegen voort. Deze maand is de president van deze kolonie, de heer Hogenboom, weer in Nederland om met jonge boeren, die hier geen eigen bedrijf meer kunnen krijgen, hun vestiging op Holambra voor te bereiden. In Alkmaar zal hij deze week de eer ste groep toespreken. Hij zal hun het laatste nieuws vertellen over de kolonie, die zich inmiddels heeft gesplitst door aankoop van een enorm nieuw stuk grond, dat nog iets gunstiger is gelegen en dat nu als Holambra II is gestart met het in cultuur brengen van de eerste 1200 h.a. Op 700 h.a. is mais in geplant, op de rest is voornamelijk tar we ingezaaid. Het tempo waarin op Ho lambra II wordt gewerkt en de efficien cy zijn zodanig opgevoerd, dat de ont ginning van een volkomen verwaarloosd stuk van 1200 h.a. ditmaal in twintig weken voor elkaar was. Op Holambra I, waar men veertien jaar geleden startte, deed men er tien jaar ov*:r om 5.000 h.a. onder de knie te krijgen. Hoe dat mogelijk is geweest? Op de eerste plaats natuurlijk door de ervarin gen, die in die jaren zijn opgedaan. Maar voorts door de steeds grotere medewerking, die de Nederlandse boe ren van de Braziliaanse regering onder vinden. In de organisatie van Holambra II bevindt zich thans als kern een werk- team, waarin ook elf Brazilianen zit ting hebben. Prominente figuren uit het zakenleven, politici, ook de secretaris van de aartsbisschop van Campinas, moeilijk te evenaren vorm van hulpver lening voor hun land toepassen door er zich te vestigen. Maar er is meer. De heer Hogen boom, die van ontginningswerk het een en ander afweet hij is jarenlang in het voormalige Nederlands-Indië in dit vak werkzaam geweest getuigt ons: „In geen enkel ander land wordt ook zoveel technische medewerking gegeven als aan onze kolonie. Dagelijks is er een equipe van technici en uitvoerenden bezig om de nieuwe kolonie startklaar te krijgen. De planning en de bartering, alles is geschiedt in nauwe samenwer king met de regering van de staat San Paolo. Met drie bulldozers en twintig tractoren is er in ploegendienst veertien uur per dag gewerkt, zonder vrije za terdag... De heer Hogenboom, die ruim tien jaar Holambra I geleid heeft en nu met de eerste Nederlandse boeren op de tweede kolonie begint, geeft op de vraag wat deze moderne vorm van koloniseren precies inhoudt ten ant woord: „Het sociale doel zowel voor de boeren in Nederland, die voor 15.000 gulden een bedrijf van dertig h.a. kunnen verwerven, dat na twintig jaar hun eigendom is, als voor de Bra ziliaanse bevolking daar, die uit agra rische onwetendheid omhoog word* getrokken combineren met een eco nomisch verantwoorde bedrijfsvoe ring." Dat laatste is om twee redenen niet zo eenvoudig. Men moet tegen de inter nationale concurrentie kunnen optomen: de produktie moet dus snel hoog wor den opgevoerd. Daarvoor zijn mensen nodig, die er niet tegen opzien de ver wende levensstaat van het hoog ontwik kelde Europa te verwisselen voor het harde emigrantenbestaan. Met het voor uitzicht, dat zij de sociale zekerheid, die zij hier als een gespreid bedje klaar hebben staan, op eigen kracht in Bra zilië kunnen verwerven, is dat verant woord, daarvan is de Nederlander Ho genboom, die zowel Brazilië als Neder land goed kent, overtuigd. Hjj staat ditmaal verbaasd over de veranderingen, die zich op de Neder landse arbeidsmarkt in enkele jaren tijds hebben voorgedaan. Nog niet zo heel lang geleden was de overbevolking hier het probleem, waarover men sprak. Nu lijkt de arbeidsmarkt niet te verza digen. Toch zijn er al veertig hoeren, die zich voor de emigratie naar de nieuwe kolonie in Brazilië hebben opgegeven. Vakbekwame jonge boeren, die waar schijnlijk niet om materiële redenen alleen daarheen trekken. Zij zullen allen wel iets beseffen van het samengaan van een economiseh verantwoorde nieu we toekomst met het ideële doel, dat hoe langer hoe meer tot de vruchten van twaalf jaar boerenwerk in Brazilië naar voren komt; de technische, maar ook morele steun die aan de Brazili aanse bevolking wordt geboden. Dit laatste is mede oorzaak, dat de boerenkolonie terdege kan profiteren van de belangstelling van Amerikaanse fondsen voor technical assistance. Van daar dat president Hogenboom onlangs een lening heeft kunnen afsluiten van zes en een kwart miljoen dollar, waar van hjj zegt: het is eigenlijk meer een gentlemen's agreement dan een hard contract. De looptijd is tot 25 jaar uit gerekt en de eerste acht jaar hoeft geen rente te worden betaald. De rente is naar Braziliaanse begrippen zo laag, dat men alle banken daar af kan lopen zonder iets te vinden, dat daarmede kan wedijveren. VENRAY, 2 april Het mond- en klauwzeer is nog steeds niet tot staan gebracht in de Peelstreek. In de afge lopen week werd de ziekte geconsta teerd op drie bedrijven in IJsselstein en op een boerderij in Castenray; 120 var kens moesten worden afgemaakt. Op het vliegveld De Peel is bij de schapen van een kooi mond- en klauwzeer gecon stateerd. Ongeveer vierhonderd schapen werden near het abattoir te Tiel voor afslachting afgevoerd. APELDOORN, 2 april De moge lijkheid bestaat, dat net motel ApeP doom dat wegens het op 15 februari j.l uitgesproken laillissement van de exploitante, de n.v. Mocares, is geslo ten. nog voor Pasen zal worden her opend Onderhandelingen over de voort zetting van het bedrijf zijn gaande, zo heeft de vroegere directeur van het motel, de heer Th. F. J. Mansvelt Beek bekendgemaakt. Het faillissement van de res had volgens de heer Mansveldt rteck vele oorzaken. Een hiervan was het ontbreken van een drankwetvergunning. Er zullen, wanneer de onderhandelin gen over voortzetting van het bedrijf een positief resultaat ODleveren enige verbeteringen worden aangebracht in het restaurant van het motel. PARAMARIBO, 2 april De pre mier van Suriname, mr. S. D. Erna- nuels, en de minister van Economi sche Zaken, L. C. Zuiverloon, hebben op uitnodiging van de premier van Tri nidad en Tobago een officieel bezoek aan dit land gebracht. Een groot aan tal onderwerpen van gemeenschappe lijk belang is tussen beide premiers ter sprake gekomen, waaronder een mo gelijke afschaffing van handelsbar rières, verbetering van de lucht- en zeeverbindingen en de bevordering van de toeristenindustrie. zuster, zuster Alfons van de Francis canessen uit Etten. Twee van de nog slechts enkele begijntjes, welke het Bredase begijnhof telt, waren ook aan wezig. Voorts vele geestelijken, wereld heren en regulieren en vele leidende figuren uit het organisatieleven, bur gemeesters en andere autoriteiten uit steden en dorpen. (Advertentie) EU SINJIEÏS VOOR Nl" Op de afscheidsreceptie van mgr. J. W. M. Baeten kwamen o.a. de commissaris der koningin, mr. dr. C. Kortmann en zijn echtgenote, alsmede burgemeester Geuljans van Breda de bisschop de hand drukken. Mgr. Baeten in hartelijk gesprek met mevr. Kortmann. PARIJS, 2 april. (Reuter-A.F.P.) De Indonesische ambassadeur in Pa rijs, Tamzil Sultan Narajau, heeft zaterdag gezegd, dat de Indonesiërs ervan overtuigd zijn, dat een militaire operatie ter „herovering van West- Irian" onvermijdelijk is. Hij merkte voorts op, dat zijn land geen moge lijkheid ziet voor hervatting van het overleg tussen Nederland en Indo nesië. De ambassadeur vervolgde: „De Ne derlandse openbare mening en de poli tieke partijen wensen toenadering tot Indonesië, doch de ministers, die hier tegen zijn, geven in de regering de doorslag." Volgens Narajau was de Indonesi sche afgevaardigde naar het nabij Washington gevoerde overleg „her haaldelijk meegedeeld, dat Neder land geenszins bereid is het bestuur over West-Nieuw-Guinea, onder welke voorwaarden ook, aan Indonesië over te dragen." In de door de Indonesische ambas sade te Parijs uitgegeven verklaring wordt verder gezegd, dat, indien de bij Washington gevoerde besprekingen werkelijk geheim waren gehouden, het mogelijk zou zijn geweest ze nog enige tijd langer te laten duren, omdat dan de aandacht van de Indonesische open bare mening er niet op gevestigd zou zijn „Doch nu wordt het voor Indo nesië moeilijk het te doen voorkomen alsof er bij het vreedzame overleg vor deringen zijn gemaakt, terwijl Neder land in feite zijn politiek „nimmer overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië voortzet", aldus de ver klaring. DJAKARTA iAFP) De Indonesi sche minister van Defensie, generaal Nasoetion, heeft gisteren in een rede aan de universiteit van Bandoeng ver klaard, dat Indonesië zich thans veel beter dan voorheen kan concentreren op de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea dankzij de volledige rust, die op het ogenblik in het land heerst. Hij betoogde voorts, dat zich, indien men zou overgaan tot een oplossing niet militaire middelen van de kwestie Nieuw-Guinea, in Westelijk Nieuw-Gui nea „een guerilla en alle vormen van volksverzet zouden gaan ontwikkelen". Hij verklaarde van mening te zijn, dat de Nederlandse „koppigheid" maar weinig ruimte Iaat voor een oplossing langs politieke weg. Het Indonesische volk moet zich voorbereiden op het brengen van offers met het oog op de „strijd om de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea" dit jaar, aldus generaal Nasoetion. Reuter meldt nog, dat de Indonesi sche regering zes politieke gevangenen, die voorheen een leidende rol hebben gespeeld, heeft laten overbrengen van Djakarta naar Madioen. Het zjjn de voormalige minister-president Soetan Sjahrir en de voormalige ministers van Buitenlandse Zaken, Anak Agoeng en Mohammed Roem. Verder Sultan Ha- mid van Pontianak, de vroegere se cretaris-generaal van de ontbonden Mas- joemi, Prawoto Mangkoesesmito, en Bagio Sastrosatomo, vroeger secreta ris-generaal van de eveneens ontbon den socialistische party. (Advertentie) DE OLVEH voor Uw levensverzekering. DEN HAAG, 2 april. Gisteren is in het ziekenhuis Bronovo alhier overle den mr. A. M. Joekes, oud-minister en voormalig lid van de Raad van State. Hij bereikte de leeftijd van 76 jaar. Mr. Joekes was korte tijd ziek geweest. De heer Joekes werd op 1 mei 1885 tl Boea op Sumatra geboren. In 1908 pro moveerde hij te Leiden in de rechtswe tenschappen en drie jaar later tot doc tor in de staatswetenschappen. In 1925 deed mr. Joekes zijn intrede in de Tweede Kamer waar hij voor de toenmalige Vrijzinnig Democratische Bond zitting nam. Van 1133 1937 was hij fractievoorzitter van deze partij. Toen mr. Marchant enkele jaren later tot het katholicisme overging, volgde mr. Joekes hem als partijleider op. Tal rijk zijn de commissies waarvan hij deel uitmaakte. Voorts was hij lid van het hoofdbestuur van de Vrijzinnig De mocratische Bond, van de Vereniging van Volkenbond en Vrede en de Vrij zinnig Democratische Jongerenorgani satie. In 1939 werd mr. Joekes gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad. Later was hij ook voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. Hij schreef ve ie brochures en artikelen in bladen en tijdschriften. Verscheidene malen trad h: als sprek in vergaderingen op. In 1947 trad hij op als voorzitter van de dertigste internationale arbeidscon- ferentie in Genève. In het ministerie Urees-Van Schaik, dat op 7 augustus 1948 geformeerd werd, had mr. Joekes de portefeuille van Sociale Zaken. Na de verkiezin gen van 1952 keerde hij in het nieuwe kabinet Drees niet terug. Hij kreeg weer zitting in de Tweede Kamer en was daar korte tijd tweede voorzitter. Hij verliet de Staten-Generaal in dat jaar, daar hij benoemd werd tot lid van de Raad van State, waarvan hij deel uitmaakte tot 1960. Mr. Joekes was commandeur in de Orde van Oranje-I .assau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, dra ger van het grootkruis van de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg en van MR. A. M. JOEKES het grootkruis van de Kroonorde van België. HOLLYWOOD, 2 april (AFP) Al fred Hitchcock heeft meegedeeld dat prinses Grace van Monaco met het spe ten van de hoofdrol in zgn film „Mar- nie" ongeveer een miljoen dollar zal verdienen plus een percentage van de opbrengst De prinses neeft onlangs ge zegd dat zp met haar verdiensten uit de film een fonds voor kinderen zal stichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5