Fondsvorming of omslagstelsel Besparingen factor waar men rekening mee moet houden Wapendiefstal op Schiphol CHICAGO HOUDT VAN OPSCHIETEN MEXICAANSE KUNST IN PARIJS Zilveren jubileum van „Frisia Catholica De vroomheid van Citeaux in de middeleeuwen Dr. Kohnstamm: Tekort ongeschoolde arbeid wordt i3ar een probleem 25 jaar C.I.V.I. DE PE^RUAN MOORD Yerzekeringsdag 1962 Boekenvrienden in Utrecht hijeen Een „Eigen Huis in Tilburg Vrachtschip ramt noordersluisdeur Revolver-Paultje99 onder arrestanten Zaligverklaringsproces fr. Andreas van den Boer Eerste spade in de grond Paaseiland-beeld 1 april te kijk Hoogovens Martinstaalf abr iek gaat werken met vier ovens Commissie van C.N.V. wenst arbeiders als commissarissen W. F. Hermans contra Fons Rademakers Ruzie over verfilming van een roman MAANDAG 2 APRIL 1962 PAGINA 6 Wmm PAUL VLAANDEREN -■sivytó 9? KOM ME HA LEN, ALS JE DURFT! WAT DUIVEL IS ER MET DIE BOOT? SCHOTEN! fck li ^J ONRAAD AAN LAND. STOP DE MACHINE. WE WACHTEN HIER EEN TIJDJE. Xm BUKKEN, DOK. TER. DAT VER BAND OM JE HOOFD VER- RAADT ONS. SCHEVE NINGEN, 31 maart Wel ke is de betekenis van de pensioen fondsen en verzekeringsinstellingen voor de Nederlandse volkshuishou ding. Over deze vraag filosofeerde prof. dr. H. J. Witteveen vrijdag in het Kurhaus tijdens de verzekerings dag 1962, die door de Vereniging Ver- zekerings-Wetenschap in samenwer king met de voorlichtingscommissie uit het Levensverzekeringsbedrijf en het schadeverzekeringsbedrijf georga niseerd werd. Prof. dir. H. W. J. Bosman sprak over de consequen ties van fondsvorming en omslagstel sel, zonder tot een standpunt bij deze keuze te komen. Prof. Witteveen wees op de grote economische betekenis van verzeke ringsinstellingen en pensioenfondsen. De besparingen, die via de verzekeringsin stellingen en pensioenfondsen ontstaan, spelen een belangrijke rol in het groei- Êi'oces. Aan de ene kant zijn zij afhan- elijik van de mate van economische groei. Aan de andere kant maken zij een meer evenwichtige groei mogelijk. De bevolkingsgroei en de stijging van het reële inkomen door de technische ontwikkeling, die de omvang dezer be sparingen in belangrijke mate bepalen, scheppen immers ook een grote be hoefte aan besparingen. Gaat men over tot het omslagstelsel zoals bij de A.D.W. dan brengt dit me de, dat In die sector geen belangrijke besparingen ontstaan. Bij de door de meerderheid van de Sociaal-Economi sche Raad gesteunde plannen om de bedrijfspensioenen waardevast te ma ken zou zelfs een belangrijke daling van de besparingen via de pensioen fondsen worden veroorzaakt. De belegging van de sterk gestegen kapitalen, waarover de verzekerings instellingen en de pensioenfondsen het beheer moeten voeren, is men -in ons land vooral in de sfeer van het leen- kapitaal blijven zoeken. De belegging in aandelen is in de naoorlogse jaren slechts een klein percentage van de beleggingen blijven uitmaken (1960 3,1 proc.). Een zeer sterke stijging is ech ter opgetreden bij de onderhandse lenin gen, waarvan ongeveer één derde voor het bedrijfsleven is bestemd. De gelei delijke inflatie, die in de na-oorlogse ja ren is voortgegaan, heeft de besparin gen via deze instellingen waarschijnlijk (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 2 april. Schiphol Is reeds ruim een jaar het centrum geweest van wapendïefstaüen. zo heeft de dienst luchtvaart der rijkspolitie ontdekt. Gis teren waren reeds vier personen ir. deze zaak gearresteerd; twee van hen waren werkzaam op de luchthaven, de twee anderen zijn wapenhandelaren. Een van dit tweetal is de beruchte „Revolver- Paultje" uit Amsterdam. Regelmatig komen op Schiphol wapen zendingen uit het buitenland aan: zij worden langs legale weg in ons land ge ïmporteerd. Wanneer deze wapens, ver pakt in metalen containers, in het vracht gebouw stonden opgeslagen in afwach ting van verder transport, wisten de eerste twee gearresteerden tijdens hun werkzaamheden een aantal malen zo neemt de politie aan kostbare pisto len uit de containers te ontvreemden. Zij zouden ze daarna aan de gearres teerde wapenhandelaren hebben ver kocht, die voor verdere verhandeling zouden hebben gezorgd. De vier arrestanten zijn inmiddels aan een eerste verhoor onderworpen. De leiding van het onderzoek in deze zaak waarin wellicht nog meer aanhoudin gen zullen volgen berust bij de Am sterdamse officier van justitie, mr. H. E. van Renesse. Tot de op de luchthaven ontvreem de wapenen zou ook het pistool beho ren, waarmee vorig jaar november de Italiaan Bruno Colombo in ons land werd vermoord. „Revolver-Paultje" had een der verdachten, Segio Squazzardi, het wapen geleverd. Na de moord kocht hij het weer terug; hij bracht het later naar de politie. „Revolver-Paultje" is vorig jaar ver oordeeld wegens verboden bezit van pistolen en munitie, aangetroffen in zijn auto toen hij bij Kerkrade de grens over kwam. UTRECHT, 2 april Speels als het A.B.C. der Nederlanden, waaraan hij medewerkte, was de causerie van Karei Jonckheere op de traditionele bijeen komst voor genodigden zaterdagavond ten stadhuize, ter gelegenheid van de Boekenweek. En van dezelfde eruditie en musisch als de door hem samenge stelde uitgave ,,De Muze en de zeven tien provinciën" de voordracht van An ton van Duinkerken. Geestig en ironisch vertelde Karei Jonckheere hoe hij door zijn functie twaalf jaar geleden als inspecteur van het bibliotheekwezen in België op het laatst geen letters meer kon zien en hij nu al de gegevens, die hij meedeelde over de banden tussen Utrecht en Vlaanderen in het verleden, moest ver nemen uit de boeken. Een boek noemde hij sterker dan ons aanvoelingsvermogen. Een indruk ons door het boek gegeven, is even zo sterk als door onze zintuigen, maar ook even onbetrouwbaar. Maar wat is erger zo vroeg Karei Jonckheere zijn gehoor dat wn ons vergissen of ons laten vergissen? „En dan vergeet ge nog het droom- gevaar". Op dit stramien een dicht regel van zijn letterkundige broeder, die zo even gesproken had borduurde Anton van Duinkerken zijn aan gedach ten zo rijk betoog. De tegenwoordige mensheid schijnt met de film, radio en televisie en internationale verkeerste kens als een nieuw alfabet van de volks- moraal de lettertekens niet meer nodig te hebben. „Wij snellen een tijdperk van erudiet analfabetisme egemoet". Maar alles wat boven het slijk zal uit gaan zo bemoedigde Anton van Duin kerken ons zal olijven. De geest blijft immer leven. „Vergeet niet het droom- gevaar en het vermogen van de mens, dat hij het vergaande kan vastleggen tot eeuwige ontroeringsbron". nog doen toenemen. Mocht op den duur het vertrouwen in de geldwaarde in ernstige mate worden aangetast, dan zou de positie van de verzekeringsin stellingen en de pensoienfondsen daar door echter kunnen worden ondergra ven. Prof. Bosman beperkte zich tot de consequenties van fondsvorming en om slagstelsel. Zou men, zo stelde hij, over gaan van fondsvorming tot omslagstel sel dan zou dit op basis van de huidige cijfers een verlies van 640 miljoen aan besparingen betekenen bij de pensioen fondsen plus een onbekend deel, stel de helft, dus 300 miljoen van de bespa ringen bij de levensverzekeringmaat schappijen tezamen, dus globaal 950 miljoen, d.i. 2,7 proc. van het natio naal inkomen met zich meebrengen. Doordat een aantal kleine onderne mingspensioenfondsen niet in de bere kening konden worden betrokken, is het percentage nog iets hoger en zou het globaal op 3 proc. kunnen worden gesteld. Op een totaal aan besparingen van 22,6 proc. is dit een niet geheel on betekenend, doch evenmin een door slaggevend gedeelte. De besparingen bij de overheid en bij de N.V.'s zijn aanmerkelijk groter, terwijl de bespan ringen bij de spaar- en boerenleenban ken en zelfs de niet verder geclassifi ceerde gezinsbesparingen elk afzonder lijk ongeveer dezejfde orde van grootte hebben. Neemt men de welvaartsvastheid als uitgangspunt (Op wat langere termijn immers kan men erop rekenen, dat afgezien van bijzondere verstorin gen de welvaart regelmatig zal toe nemen), dan ontstaat een telkens terug kerend back-service probleem: niet al leen stijgen de reeds ingegane pensioe nen, voor welke stijging uiteraard in het geheel geen tegenwaarde in de vorm van beleggingen aanwezig is, doch tevens ontstaat voortdurend een actuarieel tekort ten aanzien van de in het uitzicht gestelde pensioenen der nog actieve beroepsbevolking. Ook zonder geldontwaarding (bij behoud van het fondsvormingsstelsel) zal het voortdurend back-service-pro bleem slechts kunnen worden opge lost door invoering van een omslag stelsel. Een andere zaak is of men niet, als men het kapitaaldekkingstelsel wil be houden, een ruimere belegging in aan delen en onroerende goederen zou moe ten voorstaan om op deze wijze een uit kering te kunnen doen die meer is af gestemd op de waardedaling van het geld. Om te komen tot een waardevast of welvaartvaste pensioenregeling zullen er een aantal maatregelen genomen moeten. Hierbij moet aan andere aspec ten eveneens aandacht besteed worden. Prof. Bosman dacht daarbij aan een door velen gewenste zekere mate van zelfstandigheid ten aanzien van het ne men van beslissingen op pensioengebied en anderzjjds aan de hoogte en de ver deling van de noodzakelijke besparin gen. TILBURG, 2 april (KNP) In het proces van de zalig- en heiligverklaring van frater Andreas van den Boer is een belangrijke fase afgesloten. Donderdag ontving het hoofdbestuur der fraters van O.L. Vrouw hierover vanuit Rome be richt. Mgr. J. Damen, de postulator in de zaak van fr. Andreas, zond de co- pieën van het Decreet Super Dubio, het geen betekent dat het informatieve pro ces bjj de Ritencongregatie een einde heeft genomen en dat de paus verlof gegeven heeft het eigenlijke pauselijke proces te openen, dat eventueel uitloopt op de zalig, en heiligverklaring. In Chicago, de roemruchte Amerikaanse stad, worden de zaken groots aangepakt. Een torenflat van elf verdiepingen stond een industrieel uitbreidingsplan in de weg en moest derhalve worden afgebroken. Met een flinke lading dynamiet gaat zoiets wonderlijk vlug. TILBURG, 31 maart Op de hoek van de prof. Cobbenhagenlaan werd vrijdagmiddag de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van het nieuwe „Eigen Huis" van het Tilburgs Studenten Corps St. Olof. De Tilhurgse studenten hadden de gelegenheid aan gegrepen om in een bonte studentikoze stoet, welke in verband met de senaats verkiezingen kwistig met verkiezings leuzen was bestrooid, de burgerij van het heuglijke feit kond te doen. Het nieu we „Eigen Huis", dat o.m. de mensa, de sociëteit en een sportcomplex met sport hal zal omvatten zal volgend jaar het huidige, volkomen uitgewoonde pand op Heuvel 62 vervangen. Van de sociëteit „Asgard" vertrok ken, brachten de studenten allereerst een bezoek aan het gemeentehuis waar burgemeester Becht dank werd ge bracht voor zijn bemoeiingen om de bouwvergunning „niet snel maar toch zo snel mogelijk" af te doen komen. Hem werd als herinnering een Olof- scheepje met een spade in de mast aangeboden. In stromende regen ont stak de burgemeester een fakkel die door een deputatie van de Tilburgse Studenten sportvereniging „Pendragon" naar het nieuwe complex werd ge bracht. Op het bouwterrein zegende moderator dr. Gelissen de grond waar na een met de senaat bemande dragline de eerste „spade" in de grond stak. HAARLEM, 2 april In Zandvoort kan de steenhouwer Edo van Tetterode terugzien op een geslaagde 1 aprilmop. Honderden zijn zondag naar het beeld komen kijken dat vrijdagmorgen voor het paviljoen „Zuid" aan het Zandvoort- se strand zou zijn aangespoeld. Het stond op de Rotonde opgesteld, omhan gen met een krans waarop in sierlijke letters „1 april" was geschreven. De heer van Tetterode had het plan netje bedacht en wist de medewerking daarvoor te verkrijgen van de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema en van de KRO-televisie. In de vroege ochtend van vrijdag werd hét beeld door de exploitant van het pavil joen „Zuid", de heer E. Fransen, die ook in het complot was, gevonden. De krantenberichten en een televisie-uit zending zorgden voor de rest. De grap is gisteravond in het programma van de KRO-televisie onthuld. IJMUIDEN, 2 april Naar „De Grijper", bedrijfscourant van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, meldt heeft de directie aan de leden van de ondernemingsraad meegedeeld, dat de Martinstaalfabriek met vier ovens gaat werken. In de loop van 1961 kwam de uitbreiding van de oxystaalfabriek gereed. Begin april 1962 zal een nieuw zuurstofapparaat In bedrijf worden genomen. De hoeveelheid staal, die in beide staalfabrieken tezamen kan worden ge produceerd is dan zo groot, dat ze de huidige capaciteit van de walserijen te boven gaat. De directie heeft daarom nagegaan hoe de staa.lproduktie het best over de beide fabrieken kan wor den verdeeld. Daarbij is gebleken dat het de voor keur verdient meer oxystaal en min der Martinstaal te maken. Op grond daarvan werd besloten vanaf begin april 1962 in de Martinstaalfabriek te gaan produceren met vier ovens. Ook in de buizengieterij zal de produktie iets anders worden geregeld. De beno digde produktie kan dan worden be reikt door het aantal gieturen terug te brengen tot circa 81 per week. Deze werkwijze gaat 9 april in en zal slechts zolang duren als de or derpositie zulks toelaat. Beide maatre gelen leiden ertoe, dat in beide be- drijfsdelen minder mensen nodig zijn. Voor degenen wier functie overtollig wordt zal een andere plaats worden gezocht. IJMUIDEN, 2 april Zondagmiddag omstreeks 5 uur is het 4.378 ton meten de vrachtschip „Graveland" van de Kon. Hollandse Lloyd te Amsterdam, In aanvaring gekomen met een van de deuren van de Noordersluis te IJmui- den. De deur werd zwaar beschadigd en het scheelde maar een haar of de sleep boot „Nestor", die bij het binnenlopen van de sluis assisteerde, zou vermor zeld zijn. De Graveland kwam leeg van zee en lag bijzonder hoog op het water. Daar om werd de assistentie yam een sleep boot ingeroepen, maar in plaats van deze achterop te laten vastmaken en zo als „roer" te laten fungeren kreeg de sleepboot-kapitein opdracht op het voorschip vast te maken en de Grave land de Noordersluis binnen te loodsen. Eenmaal binnen de sluiskolk kon men op de Graveland de vaart niet uit het schip krijgen. Het schip stevende door, de sleepboot kon nog juist op tijd naar stuurboord uitwijken en even later drong de steven van de Graveland zich met grote kracht in de binnensluisdeur. Deze deur werd opengescheurd tot in het wegdek. Nadat de schade voorlopig was opge nomen kon de sluisdeur, die slechts wei nig ontzet bleek te zijn. voorzichtig in de deurkast gerold worden, waarna de Graveland door kon stomen naar Am sterdam. Het wegverkeer over de ge havende sluisdeur is gestremd. Het moet nu bij toerbeurt uit noordelijke en zuidelijke richting over de westelijke sluisdeur worden geleid en als deze deur geopend wordt om een schip door te laten is het wegverkeer zelfs geheel gestagneerd, totdat de deur weer geslo ten wordt. LEEUWARDEN, 2 april Als een echt rooms feest werd het 25-jarige jubileum van „Frisia Catholica", dat zaterdag hier gevierd werd, ingezet op vrijdag met een „Eerste Vespers" in de vorm van een bijeenkomst te Groningen, een bezoek aan Aduard, Veenwouden en Janum, waar onder leiding van prof. Van Giffen uit Gro ningen de nog overgebleven monu menten der Cisterciënzers werden bezichtigd en een magistrale voor dracht van prof. Van der Meer uit Nijmegen over de bouwkunst van Ci teaux, waarbij tegenwoordig was als erelid van de vereniging, mgr. Nier man, bisschop van Groningen, en on der de gasten een achttal cisterciën zer monniken, o.a. Dom Malachias Muller, abt van O.L. Vrouw van Sion te Diepenveen en Dom Joannes van Engelen, abt van Mariënkroon te Nieuwkuyk. Na dit begin, gewijd aan de matirië- le verschijningsvorm der Cisterciën zers, die 800 jaar geleden voor het eerst naar Friesland kwamen, in bouw resten onder de grond en in monumen ten daarboven, stond de herdenking op zaterdag te Leeuwarden meer in het spirituele teken. In zijn openingswoord kon de voor zitter van het jubilerende „Frisia Ca tholica", dr. M. P. v. Buijtenen, niet alleen de gasten van de vorige dag, maar ook de vroegere voorzitter, mgr. prof. dr. R. R. Post uit Nijmegen wel kom heten, alsmede de burgemeester van Dokkum, drs. S. van Tuinen, als vertegenwoordiger van het Fries Ge nootschap, de voorzitter van het Roomsk Frysk Boun, pater Halvard Hettema, de prior van Witmarsum, de gardiaan van Drachten en vele ande ren. Daarna was het woord aan pater Ed- mundus Mikkers, monnik van de Achelse Kluis, die ter ere van het achtste eeuwfeest sprak over „De vroomheid van Citeaux in de middel eeuwen". Deze specifieke vroomheid schetste spr. door een antwoord te geven op een drietal vragen, t.w.: waardoor wordt de cisterciënzer vroomheid ge voed of bepaald; Welke zijn de hoofd trekken ervan; Wie zijn enkele typi sche vertegenwoordigers van die vroomheid geweest? Het levenskader der monniken, een zaamheid, arbeid en eenvoud; de hei ligen der orde met hun idealen en denkbeelden en de geestelijke litera tuur in de boezem der orde ontstaan, vormen de componenten van die spe cifieke vroomheid. Dit alles bepaalde ook wat als ant woord op de tweede vraag naar vo ren kwam. Deze vroomheid werd ge voed uit de H. Schrift. Niet zo zeer de wetenschappelijke of letter lijke exegese ervan interesseerde de Cisterciënzer, maar wel de geeste lijke zin, de „Christus"-zin, de ge richtheid ervan op Christus. Door Christus als norm wordt het leven van de monnik gedragen, individueel en collectief. Het antwoord op de derde vraag bracht als vertegenwoordigers der cis terciënzer vroomheid voornamelijk een viertal mannen naar voren, die spr. de evangelisten of kerkvaders van Ci teaux noemde, n.l. de heftige en on stuimige Bourgondiër Bemardus van Clairvaux; de meegaande en medelij dende Aelredus, abt van Rievaulx in DEN HAAG, 2 april Als wij een goed Nederlands of liever Europees in dustrieel klimaat houden, zullen wy de strijd die industrieel gestre den moet worden, winnen. Zo be sloot prof. dr. Gelissen de vorige week zijn herdenkingsrede voor het jubile rende C.I.V.I. in een bijeenkomst waar zowel van de kant van het bedrijfsleven als van overheidszijde zeer grote be langstelling voor bestond. Prof. Gelis sen had daarvoor de grote betekenis van captains of industrie belicht. „Ik zelf", zo stelde hij, „behoor tot de genen die geloof en vertrouwen heb ben in de grote betekenis van „de cap tains of industry" voor de industriële expansie; in de mannen, die door hun inzicht in zaken, economisch, technisch, commercieel, financieel en sociaal, die door juiste keuze van hun medewer kers, en van goede artikelen, gelanceerd met de nodige ondernemingsdurf, on der aanvaarding van een redelijk risi co in binnen- en buitenland in het verleden industriële koninkrijken heb ben gebouwd en dit nog doen. Deze mannen moeten wij in hoge ere hou den; zijn zijn schaars en van grote be tekenis voor hun land. Immers van een industrieel bedrijf van enige grootte on dergaat ook het land, waarin het geves tigd is, een grotere of kleinere invloed. Dr. G. A. Kohnstamm filosofeerde over de hedendaagse industriële pers pectieven. Wij mogen voor de nabije toekomst catastrophes daargela ten wel rekenen met welvaartsstij gingen van 4 a 5 pet per jaar, met na venante stijging van het consumptie-ni veau en de daaruit weer voortvloeien de kansen voor industriële expansie. Dr. Kohn Kart geleden heeft het Centraal Instituut Voor Industrie-ont wikkeling in de wandeling C.I.V.I. haar vijfentwintigja rig bestaan gevierd. Prof. dr. ir. H. C. *J. H. Gelissen, nu directeur van het Limburgse Electriciteitsbedrijf en commissaris van talloze vennootschap pen, is indertijd als minister van han del, nijverheid en scheepvaart de initiatiefnemer geweest. Was het C.I.V.I. oorspronkelijk een overheidsinstelling, die werd opge richt ter ondersteuning van de Neder landse industrie, het heeft zich in de laatste jaren tot een zuiver particu liere instelling ontwikkeld. Het C.I.V.I. is geworden tot een verleng stuk van het bedrijfsleven, dat econo mische en technische hulp geeft bij voorgenomen uitbreidingen van be drijven en tevens ontwikkelingsmoge lijkheden onderzoekt. Grote bedrijven hebben voor het doen van onderzoekingen op het ge bied van nieuwe produkten en pro jecten speciale afdelingen, die uit sluitend met dergelijk werk belast zijn. Het aantal bedrijven in Neder land, dat voor een dergelijke afde ling ononderbroken emplooi heeft is slechts gering. Vandaar het C.I.V.I.! met alle begeleidingsverschijnselen van uiit de categorie jongens-met-uitslultend Lager Onderwijs. Wie één of ander vorm van voortgezet onderwijs kreeg, ambieerde geschoolde arbeddersfuncties, c.q. kantoorwerk of dienstverlenende be roepen. Het heeft er echter alle schijn van, dat de categorie jongens-met-uit- sfaitend Lager Onderwijs onder invloed van de welvaartsstijging veel sneller te rugloopt dan het aantal door deze cate gorie te bezetten arbeidsplaatsen. Om een paar cijfers te noemen: Het per centage der jongens in Nederland, dat de lagere school (klas 6 of hoger) of het VGLO verliet zónder naar een voortge zette school voor full-time dagonderwijs te gaan, bedroeg in 1936 nog 53 pet., in 1952 nog slechts 27 pet., verminderde in 1957 verder tot 17 pet., en zal naar schatting in 1970 teruggelopen zijn tot nog maar 6 pet.! van het totaal der uit die klassen afgeleverde jongens! De consequenties hiervan voor onze industriële ontwikkeling dus het te verwachten chronische tekort aan juist de minst-geschoolde arbeidskrachten de gewone produktie-arbeiders, zijn m.i. nog niet voldoende doordacht. Hier ligt voor bijv. het CIVI in samenwerking met het Rijksarbeidsbureau een vrucht baar veld van onderzoek! Trouwens; een groter vraag gaat hier achter nog schuil en wel die van het „Plezier in het werk". Is het alleen de betere honorering waarom de verder- geschoolöe aankomende arbeider het eenvoudiger fabriekswerk niet (meer) ambieert? Of zit het ook in de aard van het werk? Velen uwer zullen we ten, dat het vooral prof. Lievegoed en de huidige :geieiaingsvei^^Y=c^" zijn kring is, die onze deze vraag met wêlvaaits-econmie hebben indringende argumenten voorleggen. Die het probleem van de ^schikbare man- Qns -n de 0Vergangsphase zien staan kracht bH cle geboorte van het C VI van een siec(hts op de machine gerichte stamm wilde geen roet m het eten gooi- een teveel, thans een ponlijk gevoeld technjsch-industriele en organisaton- Zijn wij te optimistisch ïm wilde geen roet in i en. Wél mogen wij ons in Nederland tekort tot één der industriële hoofd- Het Ziet er niet -- A tt sche ontwikkeling naar een meer op de door het Centraal Bureau voor de Sta- problemen gemaakt. Het Ziet er met werkers gerichte organisati orm van tistiek laten gezeggen, .at onze indus- naar uit, dat dit nog spoedig anders zal pro(jukiieproces waarbij bewust ge- trieële groei in de vijftiger jaren niet zo- worden een gegeven,dat onze ma- streefd wordt naar verantwoordelijk- trieële groei in de vijitiger jaren mei zo- woraen een gegeven, dat onze ma- strea£d wordt naar verantwoorüeujK- veel spectaculair was dan die van ver- chine-ontwikkeling in hoge mate zal be- ^^verbreding, in stede van de ver schillende andere W 'teuropese landen, invloeden. antwoordelijkheidsvernauwing, die paste Reden tot zelfgenoegzaamheid is er op Minder algemeen bekend is, dat er bjj het oorspronkelijke Taylorisme en grond van deze cijfers nog niet: men in samenstelling van het ar- die er met grote nadruk op wust, dat zie de indexcijfers van de mdustnele beidsaanbod in de laatste jaren ontwik- voor de mens aan het werk plezier in productie 1959 menige Westelijke lan- keijin,gen voordoen, die als de automa- het werk vaak een groter stuwkracht tot den (basis 1938-100). £ion z-lcil nie£ snel genoeg voltrekt onze ontplooiing van zijn beste 's dan Nederland 224 Ver. Staten 326, Cana- industrie voor zéér bijzondere proble- welk worteltje of welke stok dan ook. da 312 Italië 261, Noorwegen 249, Fran- men zullen stellen. Ik bedoel hier het En dit met alleen op ons YffY' i£ krijk 215, Denemarken 211, Duitsland feit, dat wij tot dusver de ongeschoolde onze managerial wereld maar ook 211 Zweden 211, Engeland 188 en Bel- of de geoefende arbeiders (om deze voor de mem3 down .T gië 170 wat verouderde benamingen nog ge- oren heeft y>rry te horen, hore. aldus be- De groei in de industriële produktie makshalve te gebruiken) r ruteerden sloot dr. Kohnstamm. In het Petit Palais van Parijs heeft de Franse minister voor culturele zaken. André Malraux, een tentoonstelling van Mexicaanse kunst geopend. Een groot deel van de expositie wordt in beslag genomen door op het eerste gezicht nogal bizarreop skeletten lijkende poppen met pompeuze hoeden op het hoofd. Op de foto ziet men de heer Malraux middennaast de Mexicaanse onderminister van buitenlandse zaken voor culturele aangelegenheden, mevrouw Amalia Castillio Ledon, die voor de gelegenheid even was overgekomen. Yorkshire, gestorven in 1167; Willem van St. Thierry uit Luik, die nog voor Bernardus stierf en vooral de op God gerichte beschouwing vertegenwoordig de en verbreidde en ten slotte Werrik van Igny, leerling van St. Bemardus, die de leraar van de gelijkvormigheid met Christus genoemd wordt. De kernelementen der cisterciënzer vroomheid: bijbelse inspiratie, aan vaarding van de mens in zijn reële existentie, met zijn tekorten en zijn hunkering naar beter; zijn ontmoeting in geloof en liefde met Christus en zijn opgaan in Christus naar de Va der, ze gelden niet alleen voor het Frisia Catholica der middeleeuwen, maar ze gelden ook voor het Tota Fri sia, het hele Friesland ook in onze da gen'. Na deze voordracht verenigden da aanwezigen zich ter viering van de H. Eucharistie in de kapel van het St. Bonifatius-hospitaal. De H. Mis werd opgedragen door Dom Joannes van Engelen, abt van Nieuwkuyk, die ook de predikatie hield. De middagbijeenkomst was speciaal gewijd aan de doelstelling van de ju bilerende vereniging, n.l. de bevorde ring van de beoefening van de kerk geschiedenis in Friesland. Prof. dr. W. Jappe Alberts uit Utrecht gaf een zeer uitvoerig overzicht van de publikaties der laatste 25 jaar betreffende de Ne derlandse Kerkgeschiedenis, zowel re gionaal als nationaal, in monografie en in tijschrift. De activiteit der ka tholieken slaat daarbij een zeer goed figuur, met name in de geschriften van prof. Post en prof. Rogier. De reeks uitgaven van Frisia Catholica zelf vormt volgens spr. een lichtend voorbeeld voor de regionale kerkge schiedschrijving. UTRECHT, 31 maart. Het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft door een commissie een onderzoek laten in stellen naar de structuur en de rechts vorm van de onderneming. In het rap port, dat opgenomen is in het kader blad van het C.N.V., Evangelie en Maatschappij, schrijft de commissie van oordeel te zijn dat. ofschoon instel ling van een afzonderlijk college voor de medezeggenschap of toekenning van bepaalde economische bevoegdheden aan de ondernemingsraad een belang rijke stap in de goede richting zou zijn, de commissie de voorkeur geeft aan een vorm, waarbij arbeid en kapitaal dicht bij elkander worden gebracht. Ver der dient thans reeds op vrijwillige ba sis begonnen te worden met gebruik making van de in de wetgeving geopen de mogelijkheid, dat een derde der commissarissen gekozen wordt door het personeel. In afwachting van een bredere her ziening van ons vennootschapsrecht dient de wetgeving gewijzigd te worden in die zin, dat in het vervolg de helft der commissarissen gekozen wordt door de aandeelhouders en de helft door het personeel. Verder is de commissie van oordeel dat een meer omvattende herziening van het vennootschapsrecht worde voorbereid in die zin, dat de ondernemingen bestuurd worden door een raad van beheer, waarin naast de dagelijkse leiding personen, gekozen door aandeelhouders, en personen, ge kozen door het personeel, op paritaire wijze zitting hebben. Een afzonderlijke vertegenwoordiging van het algemeen belang in de raad van commissarissen verdient geen aanbeveling. In de wet op de ondernemingsraden, aldus Evangelie en Maatschappij, is neergelegd het beginsel van de ver plichting om aan de werknemers een zekere mate van verantwoordelijkheid en zeggenschap in de onderneming te geven. Wil dit alles het beoogde effect hebben, dan zal ook aandacht moeten worden besteed aan de structuur en de rechtsvorm van de onderneming zelf. Bij een erkenning van het recht van de arbeider om ook over de onderne ming als zodanig een bepaalde zeggen schap te verkrijgen, is de vraag aan de orde of dit kan met behoud van de huidige structuur der onderneming. Het rapport van de commissie wil een bijdrage zijn tot de meningsvorming over deze zaak, ook voor de christelijke vakbeweging zelf. Het rapport bevat dan ook niet de mening van het C.N.V. De inhoud is voor rekening van de commissie, aldus Evangelie en Maat schappij. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 april De ver filming door Fons Rademakers van de roman „De donkere kamer van Da mocles", van de in Groningen wonen de auteur W. F. Hermans is aanlei ding geworden tot een flinke ruzie tus sen de filmregisseur en de schrijver. Hermans beweert, dat de film niet ge maakt zal worden en Rademakers meent, dat over enige weken beslist met de voorbereidingen zal worden be gonnen. Aanleiding tot deze kwestie is dat Hermans het niet eens kan worden over het scenario dat van zijn veelbe sproken roman is gemaakt. Men heeft elkaar nogal in de haren gezeten en, naar wij vernemen, is de samenwer king tussen regisseur en schrijver ge heel verbroken. Fons Rademakers meent dat Hermans hem echter niet kan verbieden een film van „De don kere kamer van Damocles" te maken. Er bestaat een contract, waarin de filmrechten zijn opgenomen. Hij is dan ook beslist van plan dit boek te ver filmen. Binnenkort komt hij met da plannen op tafel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6