Kerk in beginsel achter de stakers in Bilbao Demonstratie voor Nasser in Syrië Leger wekt op tot eenheid tegen Israël RODE PLEIN G Ondergrondse kernproeven moeilijk te registreren Macaber één-apn van Radio-Moskou ZWITSERS NIET TEGEN KERN-BEWAPENING VEEL GEDULD NODIG OP HET NWIE1 Verkeerstuin Markelo-Sancerre Fabriek van Stork op bankbiljetten KNAC in „zomerslaap" Politie tegen strijdkrachten W estduitS'Deens NAVO com ma ndo Amerikaanse zegslieden Geneefs overleg Telefoondienst in Brazilië genaast Levenslang; te^en Fransen geëist ECUADOR breekt met CUBA Uitslag referendum op aanvraag van tegenstanders atoombommen Alarm noordwest- Duitse kust Britse loonstop opgeheven BA*qrsv m ffm '»t vmmt m turn m am mm ft" fbwrs Ytu ware klare Ook Hongkong steunt eventuele staking Nederlandse zeelui Orkaan geselt Florida Proces in Cairo Op wens van leger MAANDAG 2 APRIL 1962 k BEIROET, 2 april (Rtr., UPD Libanese bladen meldden gis teren, dat er in het buurland Syrië gevochten is tussen Syrische troepen en betogers ten gunste van president Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek, waar toe Syrië tot de september-revolte van vorig jaar behoorde. Twee officieren en drie manschappen zouden volgens deze berichten om het leven gekomen zijn zaterdag bij demonstraties in Homs, een stad op 136 kilometer van Damas cus. De pro-Nasser betogers zou den gesteund zijn door de politie. Zoals bekend had de militaire machtsovername in Syrië van vorige week ten doel de afschei ding van Egypte verder te conso lideren. GENèVE, 2 april (U.P.l.) Amerikaanse zegslieden hebben als argument voor de noodzake lijkheid van doelmatige inspectie en controle op de naleving van een eventueel kernstopakkoord te Genève verklaard dat binnenland se waarnemingsstations de recen te Amerikaanse serie ondergrond se kernproeven slechts na tijdige waarschuwing en buitenlandse stations alleen indien het moment van de explosie tot op de sekonde bekend was hebben kunnen regis treren. De zegslieden wezen erop dat onderwaterproeven en kleine atmosferische explosies (van be lang voor de ontwikkeling van anti-raket-raketten) evenmin op de gewenste wijze zouden kunnen worden waargenomen indien er niet een internationaal controlenet werd opgezet. iWDfBM De Russen hebben er nog steeds heel wat tijd voor over om een blik te mogen werpen in het beroemde mausoleum op het Rode Plein, waar sinds verleden jaar alleen nog maar het stoffelijk overschot van Lenin ligt opgebaard. Khroesjtsjev zorgde ervoor dat Stalins lijk werd herbegraven op een onopvallende plaats langs de muur van het Kremlin. Lange tijd werd het mausoleum daarna gesloten voor interne verbouwingen. Sinds kort is het weer opengesteld en nu is er opnieuw die lange rij van mensen, die wachten tot zij aan de beurt zijn om binnen te treden. (Van een correspondent in Spanje) BILBAO, april In verband net de recente stakingen in de grote indus trieën van Bilbao, de hoofdstad van de Baskische provincie Biscaye, heeft de niet-Spaanse pers een herderlijk schrij ven van de bisschop van Bilbao, mgr. Gürpide, geïnterpreteerd als ingegeven door deze stakingen. Men spreekt van een lofwaardige bemoeienis ten gunste van de arbeiders. In dit herderlijk schrijven, dat naar aanleiding van „Mater et Magistra" de sociale houding der Spaanse katholieken aan kritiek on derwerpt, is ook sprake van een mi nimum-loon, dat de Kerk niet als doel, maar slechts als uitgangspunt voor ge rechtvaardigde looneisen beschouwt. Dit minimumloon, dat de arbeiders een verantwoorde levensmogelijkheid biedt, zonder dat ze verplicht zijn nog naar ander werk om te zien om mens waardig te kunnen leven, is een van de voornaamste eisen der stakers. Kerkelijke kringen in Spanje vestigen de aandacht op het feit, dat het herder lijk schrijven in kwestie in december is opgesteld en in het begin van januari ge. drukt is, d.w.z. op een ogenblik, dat de stakingen nog niet waren uitgebro- ken en er ook nog niet over staken werd gedacht. Het minimum-loon van 100 pesetas per dag (dit zijn ongeveer zeven gulden) voor ongeoefende arbei ders zou volgens deze kringen overeen komen met de kerkelijke opvattingen betreffende rechtvaardige lonen. Voor het overige zou een bemoeienis met de praktische verwerkelijking van deze loonpolitiek buiten de bevoegdheid van de Kerk liggen. Dit standpunt wordt enigszins begrij pelijk, als men bedenkt, dat er in Spanje geen recht tot staken bestaat, en dat een staking wordt beschouwd als een „misdrijf tegen de veiligheid van de staat". De oorzaak van de sta king, die uitbrak in de Basconia-fabrie- ken. was de weigering van de bedrqis- leiding met de arbeiders een collectie ve overeenkomst af te sluiten zoals dit sinds 1958 in Spanje in toenemende ma te gebruikelijk is. De bedreven zyn daartoe echter niet verplicht. De Bas- conia-fabrieken motiveerden hun weige ring door een beroep op de moeilijkhe den, ontstaan door a« nieuwe economi sche maatregelen. De bedrijfsleiding van de Basconla- fabrieken verklaarde, dat de aanvan kelijke sit-down-staking en het daar op volgende totaal-neerleggen van het werk een „collectieve wandaad van gebrek aan discipline" was en sloot, met toestemming van de „autoridad competente", dit is van de regering, de volgende dag de poorten van de fabriek. De buitengesloten arbeiders, die bereid waren „normaal hun ar beidsplicht te vervullen" zouden volgens een officiële bekendmaking opnieuw voor hun baan moeten sol liciteren. De katholieke arbeiders betogen, dat er in de Basconia-fabrieken mi serabele loontoestanden heersén en dat 205 kern-arbeiders een jaarloon ontvangen, dat onder 22.000 pesetas ligt. Omgerekend in guldens komt dit neer op een maandloon van minder dan 125 gld. De stakende arbeiders hebben bekend gemaakt, dat, na de sluiting der fabriek, hun vertegenwoordigers door de leiding niet werden ontvangen, omdat zij niet meer werden beschouwd ais behorende tot de leden van het bedrijf. 1 Radio Damascus deed gisteren een beroep op het Syrische volk eensgezind achter het leger te staan. Beweerd werd, dat Israël troepen samentrekt langs de Sy rische grens. Naar men weet heb ben Syrië zowel als Israël een klacht bjj de Veiligheidsraad aan hangig gemaakt wegens grens-inci- denten om het Meer van Galilea. Radio Cairo liet gisteren weten, dat Egypte alles zal doen om „ieder mo gelijk gevaar van buiten, dat het Sy rische volk bedreigt, af te wenden". Iedere buitenlandse agressie jegens Syrië zal Egypte beschouwen als een aanval op de „gehele Arabische natie". De VAR wil zich, aldus radio Caïro, niet in Syrische binnenlandse aange legenheden mengen. In de uitzending werd niet gesproken ove>- eventuele gewapende tussenkomst, maar men krijgt de indruk, dat deze niet uitge sloten is. (Van onze correspondent in Bonn) RENDSBURG, 2 april Met een plechtige vlaggenparade in Rendsburg (Sleeswijk-Holstein) is zaterdag het ja renlang vooral in Denemarken heftig omstreden gemeenschappelijke Westduits- Deense NAVO-opperbevel in het gebied van de Oostzeo werkelijkheid geworden. Sindg gisteren existeert in het kader van de NAVO het commando „gealli eerde landstrijdkrachten Sleeswijk-Hol stein - Fuenen en Jutland''. Opperbevelhebber van deze landstrijd krachten is de Deense generaalmajoor F. B. Larsen. Clhefstaf Is de Westduitse brigadegeneraal W. von Zawadsky. Het oammando geallieerde zeestrijd- krachten, dat in Kiel-Holtenau is gele gen, staat onder bevel van de Westduitse viceadmiraal Gerhard Wagner. Clhefstaf is de Deense kapitein-ter-zee H. H. Weschem. In Karup in Midden-Jutland, ligt het commando der geallieerde luchtstrijd krachten. Bevelhebber is de Deense generaal-majoor H. J. Pagh en chefstaf is de Deense kolonel F. Zigler. HONGKONG, 2 april (AFP) De al gemene bond van zeelieden en marine- personéel in Hongkong heeft zijn leden geadviseerd niet op Nederlandse sche pen in de haven van Hongkong 'e wer ken, mocht het per 1 mei tot een staking van Nederlandse zeelieden komen. Reeds eerder is van Deense zijde een soortgelijk geluid vernomen. Zoals be kend, is er al enige tijd ernstig verschil van mening tussen de werkgevers en -nemers omtrent de nieuwe CAO. RIO DE JANEIRO, 2 april (UPI) De gouverneur van de Braziliaanse staat Guanabara heeft de onteigening bekend bemaakt van de telefoondienst in Rio de Janeiro, die een waarde heeft van 30 miljoen dollar en Canadees be zit is. Het is de tweede onteigening van een in buitenlands bezit zijnd openbaar nutsbedrijf. Onlangs werd door de staat Rio Grande do Sul, bezit van de Ame rikaanse National Telephone Company, ter waarde van 7 miljoen dollar, ont eigend. De gouverneur van Guanabara, Car los Lacerda, zei dat hij was opgetreden om de telefoonmaatschappij te beletten haar activa in zjjn staat te verkopen aan de federale regering. Hij zei dat de federale regering van plan was bij de regering van de Verenigde Staten voor geld aan te kloppen om de telefoondienst van Rio over te nemen. Deze dienst is een dochtermaatschappij van de Brazi lian Traction. Light and Power Compa ny, welke in 1912 in Canada is opgericht. Lacerda zei dat hij via de tv een toe lichting zou geven op zijn besluit. By de overneming zouden alle rechten wor den gerespecteerd. Lacerda is een poli tiek tegenstander van de federale pre sident Joao Goulart. MILTON, (Florida), 2 april (UPI) In Milton in de Amerikaanse staat Flo rida, zyn zaterdag, als gevolg van de tweede orkaan in drie maanden waar door het gebied geteisterd werd, vijftien mensen, van wie vpf kinderen, om het leven gekomen. Tussen de 100 en 250 mensen werden gewond. Het Rode Kruis schatte dat achthonderd personen dak loos waren. Als gevolg van de orkaan z}jn naar schatting tweehonderd wonin gen vernield of zwaar beschadigd. Aan vankelijk was ook de energievoorziening uitgevallen, maar deze kon zaterdag avond weer worden hersteld. De regering, het parlement, militaire autoriteiten, de voornaamste politieke partijen en de meeste grote kranten hadden aangeraden „neen" te stem men. Zij legden er de nadruk op dat eenzijdig afstand doen van atoomwapens geen enkele praktische invloed zou heb ben op de politiek der grote mogend heden en dat een dergelijk besluit het defensievermogen van het land slechts ernstig zou verzwakken en daardoor de neutraliteit in gevaar zou brengen. De regering heeft overigens nog geen enkel besluit genomen over de eventuele aanschaf van kernwapens, zo dat het hier alleen ging om een- prin cipiële uitspraak. Men gelooft dat het traditioneel neu trale Zwitserland het enige land ter we reld is waarin de kiezers de kans heb ben gehad een directe uitspraak te doen over de kwestie der kernbewapening. Voor een referendum zyn 50.000 hand tekeningen nodig. Werktenue voor de le klasse bij de centrale afdeling Telegrafie van de hoofd directie Telegrafie en Telefonie. Teleurgesteld belde een PTT-amb- tenaar vorige week het hoofd kantoor in Den Haag op om te vragen of het nieuwe ambtskos tuum ook op andere dagen dan zon dag zou worden gedemonstreerd. De man was van gereformeerden huize en was daarom om principiële motie ven op zondag verhinderd een PTT- kostuumshow bij te wonen. Hij was een van de vele argeloze slachtoffers van een kostelijke en geslaagde april grap van de redactie van het perso neelsorgaan van de PTT „Bedrijfs- banden die in het aprilnummer de wederinvoering van het ambtskos tuum aankondigde. Volgens het met foto's geïllustreerde artikel zou na langdurig overleg tussen de rijksover heid met een interdepartementale stu diecommissie en vertegenwoordigers van de vakorganisaties tot het op nieuw invoeren van het ambtskostuum zün besloten voor die groepen van per soneel, d.e niet reeds uniformdragend waren. In het artikel werd de ver wachting uitgesproken, dat de weder invoering van het ambtskostuum naar een oorspronkelijk in 1899 vast gesteld model er toe zou bijdragen het prestige van de ambtenaren dat „blijkens een recent NIPO-onderzoek verbetering behoefde" te verhogen. Een van de redenen voor de herin- 1 voering van het uniform was voor de IIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIMI bedrijfsleiding geweest, aldus het ar tikel, het ambt aantrekkelijker te ma ken en vooral het hergeven van de glans en het decorum van weleer. In dien de ambtenaar weer iets van zyn vroegere waardige verschoning terug krijgt, aldus het artikel, dan hopen de initiatiefnemers, dat de ambtenaar wellicht ook innerlijk hiervan een in vloed ten gunste zal ondergaan en als een voorbeeld voor velen moge gel den. Merkwaardig genoeg bleek het ver haal in te slaan als een bom. Enthou siaste PTT-ers betuigden telefonisch hun instemming met het initiatief. In derhaast werden busreizen georgani seerd naar het hoofdkantoor in Den Haag en andere in het land gevestigde burelen, waar gisteren de nieuwe kos tuums door uit PTT-ambtenaren gere- cruteerde mannequins zouden worden geshowd. De gefopte ambtenaren trof fen niemand aan. Ook niet de plaatse lijke PTT-muziekkorpsen, die overal acte de présence zouden geven. In het park Transwijk op het Kanaleneiland in Utrecht zal een verkeerstuin voor verkeersonder- richt en als speeiattractie worden aangelegd. De eigenlijke verkeerstuin bestaat uit een circuit van asfalt- platen ter breedte van tweeëneenhalf tot drie meter, waarin alle mogelpke verkeerssituaties worden opgenomen, zoals een verkeersplein, een door verkeerslichten geregeld kruispunt en enkele niet geregelde wegkruisin- gen. Voorts zyn een rijwielpad en voetpaden ontworpen. Op een cen traal gelegen punt is een verkeers toren geprojecteerd, waaruit de in structeur de gehele tuin en de zich daarin bevindende deelnemers kan overzien. Tevens kunnen van daaruit de verkeerslichten worden bediend. Het rijdend materieel zal bestaan uit trapauto's en kleine fietsen. Teneinde de werkeiykheid zoveel mogeiyk te benaderen is voorts een benzine station met werkende pompen echter zonder brandstof en reclame opgenomen, terwyi voorts op schaal vervaardigde bestel- en vrachtauto's met de uit het straat beeld bekende verschyningen als brandweerauto, autobus en tankauto, zullen worden aangeschaft. Dageiyks zullen ar maximaal vijf klassen van scholen verkeersonder- richt in de tuin krygen. Van half mei tot en met september kan de tuin voor een ieder worden opengesteld. De kosten van aanleg en inrichting worden geraamd op 197.500.-, waar in de Esso Nederland n.v. door schenking van een bedrag van 75000 wil by dragen. Ten laste van de ge meente zou dan 122.500 komen. De jumelage tussen de gemeen ten Markelo en Sancerre aan de Loire in Frankrijk is een feit geworden. Van 1 tot 4 april brengt een groep van 75 Fran sen een bezoek aan Markelo. Onder de gasten bevinden zich het gemeen tebestuur en veertien raadsleden van Sancerre, alsmede een folkloristische dansgroep; zy worden tydens het verbïyf bij burgers ingekwartierd. De jongste van de groep is een negen jarig meisje, dat een draaiviool be speelt, een instrument, dat hier vrq- wel onbekend is. Morgenmiddag worden de belangrykste punten van het programma afgewerkt. Om twee uur vindt een kranslegging plaats bij het oorlogsmonument in het dorp. waarna de officiële jumilage op het schoolplein wordt gehouden. Daarna zal luitenant-generaal Pieter Gips tot ereburger van Sancerre worden ge ïnstalleerd. Deze onderscheiding heeft de commandant van het eerste legercorps te danken aan zyn be moeienissen, waardoor de uitwisse ling tussen beide gemeenten tot stand is gekomen. Tpdens een folkloristi sche avond zullen de dansgroepen van Markelo en Sancerre optreden. Met een taptoe door de Johan Willem Friso-kapel wordt deze eerste ont moeting besloten. Woensdag trekken de Fransen weer naar Sancerre. Een tekenwedstrijd tussen de scholieren van beide gemeenten is de volgende stap tot verbroedering. In Markelo hoopt het gemeentebestuur, dat in de toekomst vooral de jeugd van beide steden van de uitwisselingen zal gaan profiteren. iiiiiiiiif De K.N.A.C. - wegeninformatie dienst is het afgelopen week einde aan zyn „zomerslaap" begonnen. In de afgelopen vpf maanden werden door de mede- werkers van de wegeninformatie- dienst bqna 45.000 telefonische infor maties verstrekt aan weggebruikers, tegenover ruim 34.000 in de winter 1960-1961. Daarnaast werden geduren de de nachteiyke uren via een auto matisch antwoordapparaat nog vele automobilisten geïnformeerd over de wegcondities. Dankzij de medewer king van de omroepverenigingen kon den voorts de afgelopen winter weer omtrent driehonderd radiobulletins worden doorgegeven. De wegeninfor matiedienst zal deze zomer via de radio inlichtingen blijven geven over allerlei verkeersbelemmeringen, bij voorbeeld door bijzondere evenemen ten of wegwerkzaamheden en ook over nieuwe verkeers- en parkeer voorzieningen. Op 1 november aan staande treedt ae dienst dan weer in vol bedrijf. ebr. Stork en Co's Apparatenfabriek in Amsterdam leverde in 1951 een palmoliefabriek, compleet met installaties en gebouwen, aan de republiek Dahomey, een van de jonge onafhankelijke staten in West-Afrika. Blijk baar speelt dit bedrijf een belangrijke rol in de economie van dat land, want op de thans geldige bankbiljetten van vijfduizend francs staat de fabriek afgebeeld. Het personeelsorgaan van Stork maakt er met trots gewag van. CAÏRO, 2 april (Reuter) De assis tent van de openbare aanklager in het proces tegen vijf Franse functionarissen in Egypte heeft levenslange dwangarbeid tegen de beklaagden geëist. Vier maak ten deel uit van een Franse missie die belast was met de afwikkeling van za ken voortvloeiend uit het in beslag ne men van Franse eigendommen in Egyp- ïf'ii- - v'er André Mattei, Jean-Paul B ier, Henri Mouton en André Miquel waren aanwezig in de rechtszaal waar een gespannen sfeer heerste toen de assistent van de openbare aanklager, >assar, zijn ejs uitsprak. De vijfde Fransman Christian d'Aumale van het ministerie van buitenlandse zaken wordt bij verstek berecht. Zy worden allen beschuldigd van sa- n?nfliW6r'ng teüen de veiligheid van de m>en Pogingen om het regime omver l?LLe.rPen en president Nasser te ver moorden. De missie dekte volgens Nas- s.ar een geheime organisatie die inlich tingen van vertrouwelijke aard moest verzamelen ten behoeve van Frankrijk. ye vijf Fransen maakten deel uit van deze organisatie, aldus Nasser. Hij noem- pf een „arrogante imperialist hPoft8en mentaliteit die geen respect ilvfio v20r wat hij als onderontwikkelde jannen beschouwt". De verklaringen van n o-i?nStn dat ZÜ waren mishandeld en t °ngen waren tot het schrijven leugens teniSSen bestempelde hij als QUAYaqijIL, 2 april (Rtr) De re gering van Ecuador heeft de Cubaanse amnassadeur te Quayaqui) zaterdag avond meegedeeld dat zq besloten j!®?n "e diplomatieke betrekkingen met Sta - verbreken. Eerder was de Ecuador laan se president, Aroseinena Monroy, van plan geweest het volk in een volksstemming te laten beslissen ®v®r,vraag of de diplomatieke be- tre ingen a' niet verbroken moes ten worden. De strijdkrachten en de voornaamste politieke partijen waren tegen een dergelijk referendum. De eis van de strijdkrachten tot ver breking van de diplomatieke betrekkin- gea. had enkele dagen geleden tot een kabinetscrisis geleid. De pogingen van president Arosemena Monroy zijn ak- bmet aan te vullen nadat vrijdag drie ministers waren afgetreden, strandden zaterdag. Twee partijleiders willen geen zitting nemen in het kabinet omdat het democratische front liberalen, socia listen en enkele kleine groepen in de oppositie was gegaan. Verwacht wordt dat de vorming van een nieuw kabinet thans gemakkeiyker «al biyken. De afgelopen week heeft een uit Amerikaanse, Engelse en Russische af gevaardigden samengestelde subcom missie van de zeventien-landenconferen- tie zich nader op de kwestie van een in spectiesysteem beraden. De Amerikaan se zegslieden zeiden dat Zweedse en Japanse seismologen de Amerikaanse kernexplosie die 10 december van het vorig jaar onder de bodem bij Carlsbad in de staat Nieuw Mexico teweeg werd gebracht alleen hadden kunnen waar nemen omdat zij precies wisten wan neer er „op de ontstekingsknop zou worden gedrukt". De Zweden bevestigden onlangs dat zij aan de hand van een ïyst met ge gevens over latere ondergrondse kern proeven in hun archief niet konden terugvinden welke door de registratie naald opgetekende extra sterke tril lingen door de Amerikaanse explosies waren veroorzaakt. De zegslieden haakten in op de opmerking die de Russische onderhandelaar Tsarapkin vorige week tijdens een voorbespre king had gemaakt ,,u houdt ons in de gaten, wq doen hetzelfde by u". Zy wezen erop dat Amerika dit had voorgesteld in zqn blauwdruk voor internationale inspectie, waarbij Rus sische commissies vrij zouden zijn om Êlaatsen in de Verenigde Staten en Ingeland te bezoeken waar schokken waren geregistreerd die door de seis- mografen en andere instrumenten niet afdoende konden worden geken merkt, terwijl het Westen waarne mers naar de communistische landen zou mogen zenden. De Russische toponderhandelaar op het gebied van de ontwapening Valeri an Zorin heeft herhaaldelyk beweerd dat „alle kernontploffingen tegenwoor dig worden geregistreerd". Hij heeft vragen, hoeveel Amerikaanse kernproe ven door de Sovjet-Unie zijn waargeno men, echter afgewimpeld met de woorden „dat staat allemaal al in de kranten". Zorin wil evenmin zeggen hoeveel proeven Rusland heeft geno men, zodat de Amerikanen hun ljjsten aan de hand van de door hem ver strekte gegevens zouden kunnen con troleren. MOSKOU Het officiële Russische radiostation radio Moskou heeft zq'n luisteraars op een eigen aprilgrapje vergast. Een omroeper legde eerst uit wat op deze dag volgens gebruik aan grappen en grollen werd be dacht en schetste voorts een beeld van een bijzonder gebeuren aan de oever van het Meer van Genève bij het Palais des Nations, waar de ze- ventien-landenconferentie momenteel het ontwapeningsprobleem beschouwt. „De mogendheden zijn bezig hun kern- wapenmaterieel in het meer te wer pen", aldus de omroeper, „en plotse ling gebeurt er iets vreselijks. Een Ame rikaanse admiraal springt bij het zien van het tot zinken brengen van een polarisraket in het water met de kreet „Ik volg je mijn liefste". De omroeper vervolgde: „De admi raal, gestoken in parade-uniform com pleet met rijen medailles en zwaard, verdwijnt onmiddellijk in de golven. La ter bleek dat de ongelukkige aandeel houder was van de industrie die de polarisraketten vervaardigde. Radio Moskou besloot het verhaal met het commentaar: „Helaas, het vreselq- ken ongeval is slechts een 1-april-grap." BERN, 2 april (SDA, AFP, Reuter) De Zwitserse (uitsluitend mannelij ke) stemgerechtigden hebben gisteren in een referendum een voorstel ver worpen om in de federale grondwet een artikel op te nemen waarin ver vaardiging, invoering, vervoer, opslag en gebruik van kernwapens in Zwitser land wordt verboden. De uitslag was: 537.387 tegen 286.858 stemmen voor het voorstel. Van de 25 kantons stemden de drie Franstalige en het Italiaanstalige voor opneming van het artikel in de grondwet maar alle duitstalige spraken zich er tegen uit. 45,1 procent van de kiezers kwam niet op. Het voorstel was uitgegaan van de „Zwitserse beweging tegen de atoom bewapening". De voorstanders van „ja", die voornameiyk uit intellec tuele en universitaire kringen komen en onder wie zich ook kerkelqke lei ders bevinden, baseerden zich op ar gumenten van internationale moraal en zyn van mening dat Zwitserland de wereld het goede voorbeeld moet geven. HAMBURG, 2 april (DPA) —De ge bieden in Noordwest-Duitsland, die in februari onder water kwamen te staan, worden opnieuw door overstromingen bedreigd. Het radio- en televisieprogram van Hamburg werd gisteravond onder broken om de bevolking te waarschu wen, in het bijzonder de bewoners van Büsum in Sleeswqk-Hoistein en het ge bied ten zuiden van de Elbe. Vooral «inden de op de linkeroever van de Elbe gelegen plaatsen Oranz, Neuenfelde, Fran cop, Moorburg met hun achterland tot de spoorlijn Buxtehude-Harburg wor den bedreigd. Voor het Duitse noordzeekuatgebted en voor het gebied langs de beneden- Êfce werd. een atormvlo^waarschuwing gegoten. Gistermiddag had de aawhou- dende ^vest-zuidwesterstorm by Cuxha- ven windkracht negen. Zoals gemeld kostten de overstromingen op 17 febru ari in °°id;P„uitsland alleen in Ham burg aan 312 mensen het leven. Ten zuiden van d®ze stad braken de dijken door. pe e dijken zijn nog niet vol ledig bersteld. zodat een waterpeil van één meter Doven normaal al tot over- strorniV en kan leiden. I^^Eis'°pgaePhevenUPMe7r BrLtse loonstop prbnemers in dan 1.200-00 .n de particuliere sector0^" dienst en aanmerking voor w men thans »cht v£m ^voor_loqnsyer- hog*?g'Meer dan 5.000.00T werkne™ steld. Mee rjj V0Qr ^werknemers staan m werknemers komen°gmg' Steeds "V looneisen. Indien hUV00r de dagj2i voldaan, zouden de prod^" tieAolmn toenemen met 4Bo.ow.o&°*«- per jaar. (Advertentie) JOHS. VRIJ MOED ZONEN N.V. SCHIEDAM SEDERT 1776

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7