fM Aanval in de roes van de revanche moet wijken voor vrees voor débacle FEUENOORDS „DOPING MAG NIET UITWERKEN Strafschop van Jurion triomf na uren 9droog9 schieten DE ENKEL VAN SJAAK SWART BLIJFT BROOS NICOLAY i „Als tegen Real Madrid? alleen nu mm, 3-1 Hoogtepunten Tottenham in de „Luptmal Toto met weinig verrassingen Schuldig VOETBALLERS door bliksem getroffen Sombere dag voor Zwolse Boys MAANDAG 2 APRIL 1962 PAGINA 1 (Van onze sportredacteur) ANTWERPEN, 2 april Een moedig Nederlands elftal, dat, alle strijdlust en goede bedoelingen ten spijt, niet heeft kunnen ver bloemen een door de afwezigheid van de Feijenoorders gehavend team te zijn, heeft in de 94ste voetbalderby der lage landen geen genade voor recht gekregen. Drie één is het geworden in het voor deel van de Belgen. Een juiste uitslag, waarin tamelijk nauwkeu- rig wordt aangegeven dat het Bel gische elftal duidelijk de betere formatie was. Beter, in vrijwel alle onderdelen van het spel; in techniek en tactiek, zowel indivi dueel als collectief. Zoveel beter, dat het verschil van twee doelpun ten niet te zwaar is uitgevallen voor het elftal, dat Oranje's voet' balkleuren heeft verdedigd. Voor de, overigens slechts bij vlagen excellerende, Belgen was de over winning echter weinig meer dan een formaliteit; een zege zonder glorie. Het sinds kort herwonnen voetbalprestige gedoogde geen ander resultaat dan een triomf. Voor de Nederlanders was er slechts de schrale troost, dat zij als eersten een doelpunt hebben ge maakt tegen het Belgische elftal, sinds dat met zijn zege van 30 op Frankrijk is begonnen aan een even opzienbarende als fraaie suc- cessenreeks. Maar, Oranje's voet' bailers hebben dan ook niet mogen proberen het onderste uit de kan te halen. Het risico van de pijn- lïjke klap van het lid op de neus heeft, zo lijkt het ons, Elek Schwartz ervan weerhouden de „doping-injectie", toegebracht door de thuis gebleven Feijenoor ders, volledig te laten uitwerken. Behoedzaam Twee treffers Voetbalwonderen (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, 2 april Jozef Jurion, de geslepen veldheer van de Belgische stoottroepen, had drie dagen vóór de interland aan een zeer speciale, geheime op dracht gewerkt. De grote man achter de schermen, Constant Vandenstock, was na rijp beraad tot het besluit gekomen, dat hij, Jurion, zich tegen Nederland zou belasten met de strafschoppen. Had de Brusselse bierbrouwer, langzamerhand befaamd om zijn rake profetieën, ditmaal een elf- meterschop voorzien? Hoe dan ook, zijn opdracht aan Jurion, de aanvoerder, kon niet worden mis verstaan. Zij hield in: zó lang schieten vanaf de witte verfplek en op een onbeschermd doel, dat het in ernst, in de hitte van de derby, niet meer mis zou kunnen gaan. Eenzaam Lof voor Nicolay X* l?? Tegen Fulham of Burnley Te weinig gelijke spelen OT Belgen gunnen Oranjeteam geen genade voor recht Ee?) betere mentale „opkikkering" bedanken van de Feijenoorders na.a Nederlands elftal niet kunnen Krflgen; zo hebben wij zaterdag j.l. be toogd. Het gemoed van de elf, die nu moesten aantreden tegen de Belgen, was immers heel gemakkelijk te bespe- jV1' Ir®*1, simpele opmerking als „wel, r if i. -®e kans om laten zien dat <g"ook buiten Rotterdam voetballers in ij Hd rondlopen; ga je gang!' was voldoende. Schwartz zal ze ongetwijfeld hebnen geroaakt, behalve echter... het fen wij belangrijkste deel, vin- Dat is vr.-banque spel, zal men zeg- fen. Akkoord, maar heeft Elek chwartz ook niet va-banque moeten ap^ten bij de samenstelling van het elftal? Had dit Nederlands elftal bo vendien niet alles te winnen en niets Y-erliezen? Elek Schwartz, voor meting als hij pleegt te zijn, wilde er «enter niet aan. Uit de manier, waarop de Nederlanders hebben ge speeld, was op te maken, dat Schwartz enkele plaatsen in het elftal zwak, al thans niet goed genoeg bezet achtte en op die wetenschap een tactiek heert gebouwd, waarvan de eerste opzet was het voorkomen van Bel- giscne doelpunten. En voor het overi- ?eJn,oest er dan geprobeerd worden te halen wat er te halen viel. Het ge volg was, dat de -Nederlandse ploeg In zijn strijdlust en het zinnen op spor- v5. Vraak is geremd, dat Oranje's voetballers wellicht zelfs het veld zijn opgegaan met de gedachte dat nie mand veel heil zag in een poging om te proberen een enorme verrassing te forceren. Natuurlijk, Elek Schwartz had gelijk. Kr waren enkele spelers, die op de ke per beschouwd niet bij machte waren onder normale omstandigheden tegen hun Belgische tegenstanders op te tor nen. Dat ie nu, omdat het wapen van de overrompeling, van de ongebreidel de aanvalsdrift onder het motto alles of niets, uit het arsenaal van de Neder landers is gehaald, dan ook aan het licht gekomen. Op die manier kon er van ge nade voor recht geen sprake zijn. Hoe energiek Oranje's voetballers zich ook verweerden en dat hebben ze zonder uitzondering naar beste krachten ge daan! ze hebben, nu het op pure voetbalkun.de aankwam, in de Belgen UlllllllllllMlIllllllllllllIlllllilllllIIIIIIIIIIIIIMIllliiiiiiiiiiniiiil (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, 2 april Minutieus opgetekende belangrijke momenten in de wedstrijd België—Nederland waren in chronologische volgorde; 8 min.: Zachte schuiver van Petersen levert eerste schot van de wed strijd op. il Van den Berg sohiet recht op Dagarde af. Nicolay blokkeert met vuist Grootr^'£e kopbal van Henk Van dar Linden neemt bal n? ?rJ!l,va,n Swart tussen benen Verbiest door ineens op de schoen. Nicolay redt schitterend. *^f"denfIst bij voorzet Fae- Hnnr Rr.^i™3, ingCSchoten bal T*met arm gestopt. Strafschop, door 'urion benut, ™ngt Claessen, Bosselaai neemt nlaatc van Swart in. Piaats van Van den Berg na fraaie Bel gische combinatie alleen voor Lagarde en schiet raak, 2—0 Pronk onderschept Belgische hun meerderen moeten erkennen. Voor tragere spelers als Kuys en Brusselers was het een te zware opgave om echt het „systeem 4-2-4", dat snelheid eri be weeglijkheid vraagt, uit te voeren. En, omdat er niet mocht worden aange vallen in de roes van de revanche, maar behoedzaam vanuit een terughoudend acterende verdediging naar openingen in de Belgische afweer werd gezocht, misten spelers als het nog ongerijpte talent Petersen en een vreemd tegen deze speeltrant aankijkende, na een half uur voor Swart ingevallen Bosse- laar de „duw in de rug", die hen steeds weer naar voren moest jagen. Hiermee is eigenlijk de nederlaag ver klaard, is ook aangegeven, waarom de score met een stand 31 werd afgeslo ten. Voor de wel op een felle, maar niet altijd even hechte afweer stuitende Belgische aanvallers kwamen er enkele openingen, waarmee zij de debuterende doelman Lagarde met succes konden belagen. Lagarde, wat nerveus, had bo vendien zelf nog enige schuld aan twee doelpunten. Het eerste ontstond, na 27 minuten, uit een strafschop, veroorzaakt door Brus selers en benut door Jurion. De straf schop had echter kunnen worden voor komen als Lagarde niet finaal had mis- gegrepen bij de voorzet, waaruit het schot kwam, dat Brusselers alleen nog maar met een arm kon stoppen. En ook bij het derde en beslissende doelpunt van de Belgen, het tweede van de pijlsnelle, zeer gemakkelijk spelende linksbinnen Van den Berg, giog Lagarde niet he lemaal vrijuit. Hij reageerde wat laat op de felle, harde en toch niet onhoud baar lijkende schuiver die Van den Berg na een schitterende combinatie met Van Himst afvuurde toen er nog tien minu ten te spelen was. Op dat ogenblik was de strijd definitief beslist. Dat het zolang heeft geduurd voor de dappere strijders van Oranje het hoofd bogen voor hun bekwamere, maar slechts bij vlagen goed spelende tegen standers, pleit overigens voor het ver weer, dat het Nederlands elftal heeft geboden. In de verdediging was Pronk de meest op de voorgrond tredende fi guur, die vooral door zij) voortreffelijk positie kiezen en beheerst afnemen van de bal een geducht struikelblok voor de Belgische aanvallers was. Hij werd daarbij door Wiersma zeer verdienstelijk ter zijde gestaan. En, aanvallend heb ben twee spelers, Henk Groot en Van der Linden, eigenlijk wonderen verricht. Zij, bijzonder actief, vaak uitnemend samenspelend, opereerden zo intelli gent, dat ze samen de Belgische verde diging heel wat moeilijke momenten hebben bezorgd. Twee tegen vier; het was dikwijls en dan met name in laatste instantie, een ongelijke strijd, maar des ondanks kwam dit tweetal toch nog zo vaak als overwinnaar uit de schermut selingen, dat de Belgische doelman Jean Nicolay alle gelegenheid heeft ge had om zijn zeer grote kwaliteiten te tonen. Nicolay heeft het zelfs veel moeilij ker gehad dan Lagarde, maar zelfs in de onmogelijkste situaties vond de Belgische doelman nog een oplossing. Wij hadden nog moeten zien wie er gewonnen had, als Nicolay zich in de eerste vijfentwintig minuten van de wedstrijd dus tot vlak voor het eerste Belgische doelpunt niet zo schitterend had geweerd. In die periode verrichtte hij de volgende reddingen: een duik-op-de-schoen van Petersen, een bliksemsnelle vuistslag na een kopbal van Henk Groot, een duik-op- de-schoen van Henk Groot, een duik in de hoek na een kogel van Van der Linden en als klap op de vuurpijl een waarlijk verbluffende save in volle vlucht een hard ingeschoten bal in één keer en met één hand „vast" na een verrassend schot van Van der Lin den. Nicolay was dan ook met Van den Berg de beste van de Belgen, welk predicaat bij de Nederlanders werd verdiend door rechtshalf Muller, emi nent, behendig en slagvaardig in ver dediging en aanval. Men begrijpt het, wij zullen dit Ne derlands elftal niet hard vallen om de nederlaag. Zij, die op het door de regen moeilijk bespeelbare veld in actie zijn geweest, hebben gedaan wat zij konden en gestreden tot het uiterste. Sommigen, zoals Van der Linden en Groot, hebben zelfs de stoutste verwachtingen overtrof fen. Daarom was het des te jammer, dat de Feijenoorders er niet bij waren. Want o, wat had Mouljjn een ruimte ge had op de linkervleugel en dus kans om te excelleren en met Pieters Graafland, Veldhoen en Kreijermaat zou de verde diging ongetwijfeld zoveel hechter en beweeglijker zijn geweest, dat een re vanche voor de jongste nederlaag met 4O in Amsterdam mogelijk was ge weest. Het spandoek van het „legioen" op de tribunes spreekt voor zich. En, zoals uit de foto eronder blijkt, helemaal ongelijk had men niet. Met een beheerst schot heeft Van der Lin den doelman Nicolay gepasseerd. Verder kwamen de Ne- derlanders-zonder-Feijenoord echter niet. Jurion schoot woensdag en donderdag honderden keren in de uiterste hoeken met de doelpalen als stille getuigen. Toen gistermiddag om twee minuten vóór half vier Brusselers met een wan hopige ruk van de elleboog een zeker doelpunt voorkwam, trad de Belgische rechtsbuiten als een scherprechter naar voren. Hij beschikte over drie in elkaar vloeiende schijnbewegingen om de arme Lagarde sterretjes te laten zien. Jurion koos de gemakkelijkste; de misleidende stap naar rechts. Zjjn roosschot in de andere hoek haalde de hoogste graad van perfectie en ontlokte aan het Ne derlandse legioen een gesis van bewon dering. Lippens, de penalty-specialist van het Belgische elftaï en van Jurions club Anderlecht, zal na deze interland, welke hij door een blessure moest mis sen, zijn privilege in gevaar weten. Had Vandènstock dus reden om zich met dit staaltje van psychologische coa ching geluk te wensen, de brede glim lach na de wedstrijd in Amsterdam was Ook toen kon ik alles, behalve de vier doelpunten voorkomen, maar dat was goochelwerk van de Spanjaarden." De enigszins gelaten stemming, de met een lichte voldoening vermengde onte vredenheid in deze kleedkamer ont moette men ook bij Oranje, zij het om verschillende redenen. Bovendien deden de Nederlanders meer moeite hun pro blemen te verklaren, welke ongetwij feld alles van hun aanpassingsvermogen hadden gevergd. Bennie Muller bezag het nog van de vrolijkste kant. Terwijl zijn clubgenoot Prins op de massage tafel lag bij te komen en nauwelijks meer scheen te weten, dat hij zich in Antwerpen bevond, recapituleerde de pittige Ajacied het gesprek, dat hij met de Italiaanse scheidsrechter had gevoerd na een hem nogal zwaar aangerekende overtreding. „Het leek wel een mop. Hij wilde maar, dat ik bij hem kwam, maar ik moest me opstellen en verstond trou wens niets van wat hij mopperde. Sorry, sorry, zei ik steeds en hij tenslotte: ac- coord, accoord. Wat een bal anders, zwaar als lood, ik kon er wel lekker mee dribbelen." Elek Schwartz had even tevoren de armen wijd uitgespreid en vastgesteld dat het uitstekende spel de uitslag deed vergeten. Dat wilde Petersen, een van de twee debutanten, ook graag, maar Kansloos wordt doelman Lagarde gepas seerd door de alleen doorgebroken Van den Berg. België's voorsprong groeide door die treffer uit tot 2-0. tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiillllliiilliilliiiiiiii aanval, lokt „collega" Storme naar voren en lanceert dan Van der Linden. Doelman Nico lay is kansloos, 21. 50 Nicolay werkt verraderlijk schot Prins tot hoekschop. 58 Indirecte vrije schop in Neder lands strafschopgebied. Stock man schiet tenslotte naast. 63 Prins retourneert afgeslagen vrije schop. Nicolay redt fraai. 66 Var Himst schiet naast na snelle solo. 72 Lagarde duikt over bal na schot Jurion; naast. 73 Van den Berg passeert vier Ne derlanders, maar stuit tenslotte op toegesnelde Prins. 76 Stockman langs Pronk en Kuys maar schiet onzuiver. 78 Bosselaar schiet voor doel langs na corner Petersen. 80 Schitterende combinatie Van den Berg - Van Himst - Van den Berg, besloten met schot waarop Lagarde iets te laat reageert, 3L nu. vervangen door een magere, bijna ironische grijs. „De ploeg marcheerde niet zo best als gewoonlijk. Schwartz hield zijn mannen ver terug om de score zo beperkt mogelijk te houden. Pronk speelde compleet als slingerback en daardoor kwamen onze combinaties niet uit de verf. De Nederlanders weerden zich veel feller dan de vorige keer, maar in techniek schoten zij ook meer te kort. Voor Kreijermaat en Moulijn zijn be slist nog geen vervangers." Het milde commentaar van de scherpzinnge teamleider stond wel in schrille tegenstelling tot het venijn in de woorden van Stockman, de mid- voor, die het „enfant terrible" Roger Claessen na een half uur verving. Hij had in deze wedstrijd zijn onmisbaar heid willen aantonen, zeker als scherp schutter. Met 25 doelpunten in de com petitie de onaantastbare koploper, joeg hij in zijn derde interland op inter nationaal gekleurde parels. Dat die opzet was mislukt, stemde hem ver bitterd. „Ik begrijp eenvoudig niet, waarom jullie, Hollanders, zo hard spelen, zo ruw en stijlloos. Mijn spie ren waren koud toen ik uit mijn trainingspak stapte en direct moest ik oppassen, dat ze niet werden „vast- getikt". Mijn enige kans om geen risi co's te lopen was sneller te zijn dan Pronk, wat dan ook wel kon." In het kamp der overwinnaars was feitelijk alleen Nicolay echt tevreden Vandenstock had hem geprezen als de ziel van het Belgische bastion. „Ik steek in een wonderbaarlijke vorm", consta teerde de doelverdediger van Standard Luik met een verontschuldigend gebaar. Er bestond voor mij geen verschil tus sen dit treffen en de geweldige partij tien dagen geleden tegen Real Madrid. hem zat het wel erg dwars, dat hjj op de linksbuitenplaats zo eenzaam was geweest door de afwezigheid van een binnenspeler. „Ik wist, dat Prins terug getrokken moest opereren, maar ieder een kon zien, dat ik nu dubbel werk had te doen en steeds in de hoek te pletter liep." „Sjakie" Swart beaamde het somber. Hij had niet eens de gelegenheid gehad zijn prestaties te tonen. De enkel, die de afgelopen week door de arts in puike conditie werd bevonden, die na een fotografisch onderzoek honderd procent werd geacht, bleek toch nog broos te zijn. „Ik schoot er prima mee, maar één tik en het was afgelopen. Aanstaande zondag zal het ook wel niks worden, want ik durf er echt niet tegen aan te gaan." De onfortuinlijke Amsterdammer staarde diep in gedachten naar de modderige schoenen van Piet Lagar de, de tweede debutant, die zich schul dig voelde aan twee doelpunten, maar de bal ook verschrikkelijk glad had gevonden. „Als het gewoon droog was geweest, zou dit nooit zijn gebeurd. Dat laatste doelpunt verraste me tO' taal, ik dook een fractie van een se. conde te laat, anders zou ik de bal hebben geraakt." Toon Brusselers, die nog nooit tegen de Belgen uitkwam, had meer verwacht van de Brussels-Luikse aanvalslinie. „Ze speelden ons precies in de kaart door het spel kort te houden en voor mij was het helemaal eenvoudig, omdat ik niet over de middenlijn mocht komen. Ko Prins hielp mee in de verdediging en dat scheelde een stuk. Eén keer ging ik onbewust mee in de aanval, kort na het begin. Het schot, dat ik gaf, schudde me weer onmiddellijk wakker: ik had Hos scherp was de dekking van de Belgische verdediging. Elke man van Oranje (v.l.n.r, Petersen, Henk Groot, Muller en Bosselaar) had een Belg in zijn naaste omgeving. Jozef Jurion, de aanvoerder der Belgen viel deze keer minder op dan de laatste interland in Amsterdam maar onder scheidde zich door een onberispelijk genomen strafschop. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii daarvoor geen toestemming. Raar voet' bal eigenlijk." Toon Brusselers beaam de volmondig, dat hij hands had ge. maakt in het strafschopgebied. „Lagar de was geslagen en dit leek me de enige manier om een doelpunt te voorkomen. Het hielp tenslotte toch niets, maar daar viel niets aan te doen." Twee mistroostig gestemde elftallen met slechts enkele opgewekte gezichten zetten zich later aan het banket. Van Belgische zijde werd zorgvuldig ver meden het gesprek in de richting Rot terdam te sturen. LONDEN, 2 april Tottenham "Hot spur is terug in de „Cupfinal", waaruit het een jaar geleden zegevierend te voorschijn kwam en daarmee voor het eerst in deze eeuw in het Engelse voet bal een „doublé" (het winnen van de beker en het kampioenschap) bewerk stelligde. De Spurs bereikten de eind strijd door een overwinning met 31 op Manchester United. Tottenham zal nog ruim een week moeten wachten, eer de tegenstander in de finale bekend is, want Burnley i Fulham konden beide te Birmingham geen beslissing in hun voordeel forceren. De strijd eindigde in de stand 11. De „replay" zal op maandag 9 april worden gespeeld. De uitslagen van de zaterdag voor de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Ar: nal-Aston Vil x 45; Bolton Wanderers-Chelsea 42 Ipswich-Wolverhampton 32; Manches ter City-Shef"bid United 1—1; West Bromwich-West Ham 01. DEN HAAG, 2 april Zondagavond hadden zich reeds 90 deelnemers gemeld met dertien goede uitslagen in de sport- toto van dit weekeinde. Zij komen in aanmerking voor de eerste prijs, die 131.740 bedraagt. Het aantal gegadig den voor de tweede prijs 71.800) was zeer groot. De extra-prijs 35.930) wordt overgeheveld naar de volgende week, aangezien er geen vijf gelijke spelen waren. In totaal werd aan de toto deelgeno men door 577.207 pen jen, die voor een totale inleg van 752.852 zorgden. Het juiste rijtje luidt: 111 311 113 111 3 LONDEN, 2 april. Twee voetbal lers en een scheidsrechter zijn zaterdag tijdens een wedstrijd in Birmingham door de bliksem getroffen, maar niet ernstig gewond. De drie mannen zijn naar het ziekenhuis gezonden voor een behandeling tegen geschokte zenuwen. De wedstrijd die om een beker ging, werd afgelast. UTRECHT, 2 april. De positie van Zwolse Boys, de club die onderaan staat in de tweede divisie, is zaterdag door het ingrijpen van de spelregel-pro- testcommissie verslechterd. De com missie kende namelijk een protest van De Graafschap naar aanleiding van de op 18 februari gespeelde ontmoeting De Graafschap Zwolse Boys toe, waardoor de einduitslag werd gewij zigd van 2-1 voor Zwolse Boys in een j gelijkspel (2-2) J ]\Ta afloop van de match heb ik in A het „Excelsior"-hotel weer ge- L 1 sproken met Elek Schwartz. De „Hollanders" waren uit het veld geslagen, hij niet. Hij slaagde er in om de zojuist gestreden strijd in verband te brengen met de opvoering van „Cyrano de Bergerac". Ik heb hem op de man af gevraagd: „Was het met de Feijenoordspelers erby beter gegaan?" „Neen", antwoordde hij, „wij hebben nu ook goed gespeeld, maar wij heb ben pech gehad." In de trein terug zat ik weer te midden van het legioen. Iemand had een trekharmonica bij zich en perste schoorvoetend het lied van „Ach was ik maar LNTttl bij moeder thuisgebleven" P uit zijn instrument. Op die fe basis waren wij het dan wel t V eens en wij zongen het met Ijl I z'n allen mee. Maar neen. ik fl/ zou liegen als ik zou zeggen, xff dat het harmonieus en van H harte ging. Uil Niet omdat Nederland nu verloren heeft van België, maar de aan loop tot een voetbalwedstrijd wil nog wel eens het aardigste we zen. De feestelijkheid vooraf beant woordt. dunkt mij. helemaal aan de soms gehoorde stelling, dat het bege ren nóg attractiever is dan het bezit ten. Ik heb voor deze gelegenheid een hele lange aanloop genomen. Zaterdag ben ik naar Maastricht gegaan om jong Nederland tegen jong België te zien optrekken. De prelude op de grote match van de volgende dag. Ook toen werd het 31, zij het voor het veelbe lovende Nederland. Maar niemand wist toen nog dat dit niet meer dan een kwestie van eenvoudige, reken kundige rechtvaardigheid zou blijken te zijn. Maar goed. Men loopt dan in eens niemand minder dan Elek Schwartz tegen het joyeuze lijf, het deukhoedje ietwat lichtzinnig op het hoofd gedrukt. Elek Schwartz heeft altijd wat te vertellen. Dat is een van zijn charmes. Waarom heeft hij, toen het dus nog kon, Coentje niet opge steld? Eenvoudig genoeg, Coentje is een talentvolle voetballer, op het ge niale af, maar hij is niet hard genoeg. Dat bleek maar weer eens tegen de London Combination. Coentje blijft ook maar op zijn wing staan, hij gaat geen bal halen. En dan zegt Schwartz: „Ik heb ook mijn kunstgeschiedenis gelezen, maar voetballen past niet in de tijd van het Rococo of het Bieder meier". Deze uitspraak noopt dan tot enig onzeker bespiegelen. Elek Schwartz voelt dat ook en hij voegt er dus verduidelijkend aan toe: „Vroeger was een voetbalwedstrijd een loopgravenoorlog, nu is het een totale oorlog." De aanloop nemen tot een België Nederland-match in Maastricht, het loont de moeite, zoals u ziet. Zondagmorgen ben ik van de Limburgse hoofdstad met een bus vol plaatselijke supporters naar Antwer pen getrokken. Het was voor dag en dauw en iedereen zat er dus wat witjes bij. In elk geval niet zoals het uitgeslapen supporters betaamt. Maar tussen Hasselt en Antwerpen werd er dan even gestopt voor de koffie. En daar in het ietwat onduidelijke etablissement kon men het dus be leven, dat de zaak wat opfleurde en dat twee jongelui zich inleidend gin gen bezighouden met een tafelvoetbal spel. Ook dat is een vorm van voor pret, wanneer men toch naar België Nederland gaat. In Antwerpen zélf heb ik mijn oor even te luisteren gelegd op de Groen plaats, waar baarlijke Sinjoren zich in „In het Kloksken" plegen te verzame len. Ik heb er een monumentale Ant werpenaar ontmoet, die luidkeels met een glas bier in de hand een pleidooi voor Rik Copperrs stond te houden. Ook was daar ter plaatse André Fierens, oud-Beerschot-Speler en 26 maal Belgisch international, aanwezig. Hij was de meest gevierde man van het gezelschap. En de omstanders ver telden het mij fluisterend: „Die heeft twee kaarten, zulle". ik zweeg vol ontzag. Maar toen pas liet mijn zegsman de klap op de vuur pijl los. „En toch gaat hij er niet heen", «ei hij. „Waarom niet?", vroeg ik. „Ze spelen hem te slecht", antwoord de hij. Over voorpret gespróken. En de waard vertrouwde mij toe: „D'r zulle er niet veel zijn; het is slecht weer en ook is het half-vasten". Dat laatste zei hij met een frivole knipoog, die van alles kon beduiden. Maar daar waren er wèl veel. Wij zaten in Deume samengeperst in de regen met rond 60.000 man. Mijn plaats was temid den van Het Legioen. Een heel merk waardig legioen. Het gezamenlijk ge zongen „Wilhelmus" klonk wat onge lijkmatig, dit keer. De wedstrijd was nog geen minuut oud, of daar riep iemand van ons: „Hup, Coen". Dit was een Rotterdammer. Lekker jennen. De reactie bleef niet uit. „Voor mij is Coen waardeloos", zei een ander hardop voor zich uit. Dit nu was een Amsterdammer. Lekker terugjennen. Riep iemand „Hup Hei land?". Ach ja, een spaarzame enke ling. Waarschijnlijk een bona fide Maastrichtenaar, die alleen bij België- Nederland wel even voor een „Öllan- der" wil doorgaan. Maar voor de rest was het „hup Ajax" en „hup Feijenoord". En ik weet niet zeker of door deze tweespalt Nederland ten onder is gegaan. Toen Sjaakie moest uitvallen en Tinus dus inviel, schreeuwde iemand verheugd: „Toch een Rotterdammer erin". Maar mijn buurman mompelde vertwijfeld: „De vaart is er uit". Mijn buurman was een duidelijke Amsterdammer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9