Verwarde situatie in Syrië Wordt president Koedsi macht hersteld? m zijn Twee groeperingen in het leger bestrijden elkaar Radio Aleppo uit de lucht 3 m Het komende referendum Geen Goedkeuring enthousiast verwacht slechts met velerlei voorbehoud MILITAIREN TERUG UIT AMERIKA Kans op hervatting van vooroverleg? Indonesische afgevaardigden wellicht opnieuw naar V.S. Langere diensttijd voor militairen op Nieuw-Guinea Duits schip met Indonesische nitb's vertrokken weer ««a«nu***»***® Stengungeratel bij burenruzie in Roermond NEW ORLEANS OW Welensky tegen Gemenebest Snel voorlichten voorkomt onrust mm Besluit verwacht: REGEN- en tweedjassen Aartsbisschop dreigt met excommunicatie Dreiging van Cliff Richard boven K. en W. Dolfijn* en Zeeleeuw' in SAN DIEGO kwaliteitsverf Waigeo DINSDAG 3 APRIL 1962 86ste JAARGANG No. 31096 Wisselend bewolkt BEIROET, 3 april (A.F.P., Rtr., U.P.I.) Over de Syrische crisis, die vorige week woensdag uitbrak toen legerleiders president Nazem Koedsi afzetten, en die gisteren (zoals in een deel van onze oplaag toen reeds gemeld) opniepw op laaide door een tegenactie van legerleiders in het noorden van het land, Aleppo, Homs, Hama en Deirezzor, komen nog steeds te genstrijdige berichten. In de Liba nese hoofdstad werd gisteravond vernomen, dat de crisis opgelost zou zijn, dat het leger zich weer aan het kazerne-leven zou wijden en president Koedsi in zijn macht hersteld zou worden. Berichten, in Istanbul uit het Turks-Syrische grensgebied ontvangen, gewaag den echter ongeveer terzelfdertijd van een gewapende actie van de Damasceense legerleiders jegens die van Aleppo en de andere Noord-Syrische steden. öüüLtE (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 3 april.Generaal De Gaulle zal zich vrijdagavond tot besluit van de campagne voor het „referendum" ter zake van „Evi- an" via radio en televisie nogmaals rechtstreeks tot het Franse kie zerscorps richten, maar het geldt nu reeds als vaststaand dat de volksuitspraak het massieve ja- antwoord zal opleveren waarom hij maandag 26 maart vroeg. In ieder geval zal het van zodanige omvang zijn dat de nee-stemmers er nagenoeg bij in het niet zullen zinken. De Gaulle's laatste opwek king zal vooral beogen het aantal wegblijvers en stemonthouders zo gering mogelijk te houden. Lid Nieuw-Guinea Raad: WASHINGTON, 3 april (Rtr.) Functionarissen van het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken hebben uitdruk king gegeven aan de hoop, dat president Soekarno er in toe zal stemmen het vooroverleg met Nederland over de kwestie Nieuw- Guinea te hervatten. Zij gaven commentaar op een persbericht uit Djakarta, waarin gezegd werd, dat de Indonesische president waarschijnlijk wederom vertegen woordigers naar het vooroverleg zal afvaardigen, zulks in verband met druk van internationale zijde. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor .advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. TURKIJE jjfc ALEPPO EUPRAêt ALAHIYBHH!? HAMA HO MS CYPRUL;j U/ PALMYRA Min;,.-Awr /**=3*CdAMASKU9 riÜHi I RAK 3 JORDA- I -#nie fsAO^DiA t/SS R MIDDELLANDSE ZEE ruRKue LI BYE SYRIË. EGYPTE PERTIe (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 april. Den Haag ver dacht een besluit van de minister van Defensie, om de diensttijd voor het per soneel van land- en luchtmacht op Nieuw Guinea met vier maanden te ver lengen. Voor kader en specialisten zal de ferlenging twee maanden bedragen. Bei den komen dan op een diensttijd van Vierentwintig maanden. Ook op deze manier werkt de regering San een versterking van het Nieuw Gui- hea-contingent van land- en luchtmacht. ■De verlenging geldt ook voor detache menten die onderweg zijn naar Nieuw Guinea. Met deze verlenging wordt een theoretische aanvulling verwacht van enige honderden militairen. De Dienstplichtwet maakt een dienst tijd van maximaal vierentwintig maan den mogelijk. Door de invoering van het zogenaamde „klein verlof" is dit in de Praktijk achttien maanden actieve dienst geworden voor niet-specialisten. In sep tember 1961 werd dit klein verlof echter tveer gedeeltelijk ingetrokken in verband met de crisis rond Berlijn en een ver lenging kwam tot stand tot tweeëntwin tig maanden voor specialisten en kader en tot twintig maanden voor ander per soneel. Enige maanden daarna is dezelf de maatregel ook voor het personeel op Nieuw Guinea ingevoerd. AMSTERDAM, 3 april Het Duitse ™-s. „Düsseldorf" dat zondagmiddag met twee nieuw-gebouwde motorpa trouilleboten voor Indonesië aan boord «e hoofdstedelijke haven binnenvoer, is gisteravond naar IJmuiden vertrokken. Men heeft het vertrek bespoedigd om met nog meer opschudding te verwek- *en met de voor Nederland pijnlijke la- dmg. Pijnlijk omdat de boten door In- donesie kunnen worden gebruikt voor militaire doeleinden. vervoer van de lading is niet ver doelen. Deze staat immers niet onder categorie .wapens" geboekt. De '•Düsseldorf" heeft gistermiddag stuk goed aan boord genomen bij de etablis sementen van de cargadoor Meijer en yo. Deze lading betrof onder meer machinerieën. Sleepboten van de rederij Goedkoop mokken de „Düsseldorf" gisteravond om zeven uur van de Bomeokade los. "et schip, afkomstig uit Bremen, zal b Singapore naar de Oost varen waar "et Tandjong Priok, de haven van Dja karta, zal aandoen. (Advertentie) Verwachting, tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Wisselend bewolkt met plaatselijk een bui en aanvankelijk in het oos ten van het land nog tijdelijk regen. Matige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen, vooral in de nacht. WOENSDAG: Zon: 6.10-19.17; maan: 6.26-18.52. Opmerkelijk is, dat beide, elkaar be strijdende legergroeperingen vóór vriend schap met Egypte blijken te zijn. Dit hoewel de militaire leiders in Damascus lieten weten, vorige week, dat ze de september-revolutie van vorig jaar, die Syrië van Egypte afscheidde, wilden consolideren. Vorige week w: er in Da mascus slechts sprake van „aanhalen van Arabische vriendschapsbanden" met Egyp- De BILT, 3 april. Een stormdepres- m passeert de Noordzee met af en toe "gen en wat zattere lucht. Een lrJL j nadert uit het westen en zal 0j aa?* uur ons Tand passeren, nr,rfj?a - x wuid naar noordwest tot nV., I i,rUvïn wordt dan opnieuw kou- Vnt,L'ucht met enkele gure buien aange- entli j temperatuur gaat daarbij enkele graden omlaag. (Advertentie) ar Anegang - Haarlem tel. «10401 (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND, 3 april In het poli tiebureau aan de Hamstraat zitten vier mannen opgesloten die hier in de nacht van zondag op maandag aan de Regen- tesselaan paniek hebben gezaaid door een woest gevecht, waaraan niet alleen een groot aantal straatstenen, maar zelfs een stengun „overgehouden" uit de oorlog te pas kwam. Een ge vecht overigens, waarbij geen gewon den vielen, ook niet onder de ruim honderd toeschouwers. Zondagavond al hadden enige leden van twee aan de Regentesselaan naast elkaar wonende families (weer eens) ru zie met elkaar gehad. Het kwam onder meer tot een woordenwisseling in een café. Toen 's avonds laat iemand in de woning van de huisschilder L. begon te timmeren en daarmee urenlang doorging, kon de buurman zich niet langer beheersen. Hy had een broer uit Kerkrade en een kennis op bezoek. Gedrieën gingen zij de straat op, wrik ten een flink aantal stenen los en be gonnen hiermee voor- en achterzijde van L.'s huis te bekogelen. Tegen deze munitie bleek geen enkele ruit be stand. De schilder liet het er niet bij zit ten: hy nam zijn belagers onder vuur met dezelfde stenen die zy zün huis hadden binnengegooid. Na enige tijd schakelde hy van deze artillerie over op een stengun, die hy uit voorzorg? op zolder schietklaar had staan. Hevige consternatie onder het publiek, dat inmiddels in groten getale op het nachtelijk rumoer was toegestroomd. Voor L. slchtoffers had gemaakt "iJ toonde zich een slecht schutter, die maar in het wildeweg zijn kogels de nacht mzond greep de door buren gewaarschuwde politie in. Zij nam de vier mannen, die in Limburg de re- putatie van geduchte vechtersbazen ge- nIuifï' m^e naar Det bureau. Ook de schilder. Aanvankelijk had hij „van mets geweten", maar toen men in zün woning de nog warme stengun vond, hielp ontkennen hem niet meer. ,te en Irak (twee jegens elkaar vijandig gezinde landen) gisteren beloofden de legerleiders in Damascus een volksstem ming over de vraag of Syrië zich moet verenigen met de bevryde Arabische landen, speciaal Egypte. Dit was min of meer een tegenactie van de legerleiders in Damascus. Kort tevoren hadden de rebelse officieren in Aleppo e.a. ook hun aanhankelijkheid aan Nasser en de VAR betuigd. Waarnemers leidden hieruit af, dat beide groepen naar een compromis zouden streven. De berichten over een militaire actie jegens „Aleppo" maken dit weer dubieus. Volgens hetgeen AFP in Beiroet ver neemt is er een akkoord gesloten tussen de vertegenwoordigers der strydkrnch- ten en de afgezette president, Nazem Koedsi, waarbij de macht weer in han den van de burgerlijke autoriteiten komt. De constituerende vergadering neemt haar werk weer op en Koedsi wordt weer president. Het leger keert terug in de kazernes en de zeven offi cieren die de staatsgreep van 28 maart uitvoerden zouden vrijwillig naar Zwit serland vertrekken. De officieren die het land zullen verlaten hebben allen de rang van kolonel, aldus de berichten. Radio-Aleppo, die uitzendingen 'ver zorgde namens de militairen die in ver zet zijn gekomen tegen de legerleiders in Damascus, heeft gisteren meegedeeld tot nader order uit de lucht te gaan. Vol gens diplomatieke waarnemers in Tel Aviv vormt de sluiting van het station een aanwijzing dat er pogingen in het werk worden gesteld om een verzoe ning tussen de twee junta's tot stand te brengen. Volgens de genoemde waar nemers zouden er reeds contacten zijn tussen de opstandelingen en de legerlei ding, met het doel een einde te maken aan de huidige toestand. De opstand zou zijn begonnen door lage officieren die hun superieuren zouden hebben over gehaald hen te volgen. In diplomatieke kringen in Te Aviv gelooft men dat het grootste deel van het Syrische leger de Junta in de hoofd stad steunt en dat de „noordelijke" op standelingen worden geleid door weinig bekende officieren in Aleppo en Homs die nauwelijks gevechtstroepen achter zich hebben! Volgens de jongste berich ten uit Israëlische bron hebben de Sy rische strijdkrachten aan de grens met Israël zich by de opstandelingen aan gesloten, hetgeen een aanzienlijke ver sterking van deze laatsten zou beteke nen omdat de grenstroepen een krach tig bewapende elitestrijdmacht vormen. Niettemin worden in diplomatieke kringen in Tel Aviv de troepen in het gebied van Damascus beschouwd als de sleutel tot de macht. Men gelooft dat de mobiele eenheden en de luchtmacht in dit gebied trouw zijn aan de militai re leiders die donderdag de staatsgreep voltrokken en vastbesloten zijn Syrië's onafhankelijke status en die van zyn leger te handhaven. Naar in Den Haag is vernomen, wordt het waarschijnlijk geacht dat het vertrek van de nieuwe Neder landse ambassadeur in Damascus, jhr. D. van den Brandeler, zal moeten wor den uitgesteld. NEW ORLEANS, 3 april (A.F.P.). De aartsbisschop van New Orleans, mgr. Rummel, heeft verscheidene vooraan staande katholieken in zyn diocees brie ven gezonden, waarin hij dreigt met ex communicatie als zy hun actie voor rassenscheiding voortzetten. Onder de katholieken, die deze brieven ontvangen hebben, bevinden zich de leiders van de organisatie, die bekend staat onder de naam „Raad van blanke burgers" en Ross Buckley, de republikeinse kandi daat voor de post van burgemeester van New Orleans. De „Raad van blanke burgers" voert op het ogenblik een hef tige campagne voor rassenscheiding. Zo als bekend heeft mgr. Rummel rassen scheiding op de r.-k. scholen in zijn diocees verboden. v V JA' Alle partijen, partijtjes en andere groeperingen met politieke inslag heb ben thans hun standpunt bepaald. Van de zes grootste partijen voeren er vyf campagne voor het „ja", daaronder, zoals reeds gezegd, de Franse com munistische partij, die het op de door haar aangeplakte affiches echter „dui delijk" wil maken dat de vrede waar tegen zy „ja" zegt, niets anders is dan de bekroning van de mislukking van de agressieve imperialistische politiek, vier jaren lang gevoerd door het Gaullistisch regime. Het „ja" van de socialistische party is essentieel een „ja" voor het bestand, maar, aldus Guy Mollet, indien men hiertegen wel ja moet zeggen, „het is moeilijk om het met het hoofd van de staat eens te zyn, wanneer hij de Fransen vraagt om hem persoonlijk hun vertrouwen te schenken". Van soortgelijke strekking is het ja- onder-voorbehoud van de radicalen en aanverwanten. Voor de republikeinse Maandagmiddag arriveerde op Schiphol een grote groep militairen van de Ko ninklijke Luchtmacht uit Amerika, die in Nieuw-Mexico de eerste officiële schiet oefeningen hebben gehouden met het supersonische geleid wapen Nike volksbeweging daarentegen sluit het „ja" vertrouwen in generaal De Gaulle niet uit. Haar ,,ja" wil dan ook „ondubbelzinnig" zyn, maar houdt de ogen toch gericht op de toekomst, waarm „in een andere context en met een nieuwe regeringsmeerderheid, on der een eerste minister die er werke lijk een is, de staatsinstellingen tot nieuw leven kunnen komen". Het „ja" van de Gaullistische „Unie voor de nieuwe republiek" (Debré c.s.) wordt vanzelfsprekend geheel onvoorwaarde lijk gegeven. En, zoals verwacht, heëft de nationale leiding van de rechtse „onafhankelyken en boeren", gezien dc in deze party heersende verdeeld heid, besloten haar aanhang vrijheid van stemmen te laten. Ongetwijfeld zal een groot deel van haar gebruikelijke verkiezingsaanhang „ja" stemmen, de overheersende gezindheid „aan de basis" is er anders dan „aan de top". Tot neen-stemmen wordt slechts opge wekt door Poujade en diens semi- fascistische zogeheten „Union et fra- ternité franpaise", door een van Frank- ryks huidige binnen de legaliteit ge bleven oppositiekolonels, kolonel Trin- quier, die met enkele medestanders de oprichting uitbroedt van een „Partie du Peuple", door de „Liberale Euro pese Party", en door het „Republi keinse Centrum" van de politici en ex-ministers André Morice en André Marie. Zelfs in vereniging leggen al deze groepjes weinig gewicht in de schaal. Merkwaardig genoeg heeft zich „de nationale hergroepering voor de eenheid van de republiek", die voornamelijk de Algérie-franeaise- parlementariërs uit Algerye omvat, zich beperkt tot het aanbevelen van stemonthouden, zulks met het Argu ment dat de volksuitspraak „on grondwettelijk" en „onwettig" zou zyn. Voor onthouding voert middels vlugschriften eveneens propaganda de organisatie van het geheime leger. En tenslotte heeft de „Partie Soeia- liste Unifiée" (Depreux, Mendès- France, een geschatte aanhang van 15.000 leden) aangeraden om een on geldige stem uit te brengen. Deze party is natuurlijk vóór de vrede in Algerye, maar ja-stemmen betekent in haar ogen dat men het regime „stijft" in zyn wil om de krachten van het volk aan banden te leggen. Zowel ja als neen zyn dus onmogelijk. Het uit brengen van een ongeldige stem acht zy derhalve het beste middel om „duidelijk ja te zeggen tegen de vrede en neen tegen het Gaullistisch regime". Het is inderdaad wel van een ver blindende klaarheid en men verneemt dat het de nationale raad van de party urenlange discussies heeft ge kost om „met 65 pet van de manda ten" tot deze oplossing te komen. SALISBURY, 3 april (U.P.I.)Ex- premier Sir Roy Welensky van de Rho- desische Federatie heeft verklaard, dat het in verband „met de ontwikkelingen in het Gemenebest" wellicht noodzake lijk zal worden dat de protectoraten Noord-Rhodesië en Nyassaland en het zichzelf besturende Zuid-Rhodesië hun lidmaatschap hiervan zullen opzeggen. Sir Roy, die onlangs uit protest tegen de Britse plannen met de federatie is afgetreden en de hoge commissaris Lord Dalhousie heeft verzocht om het parle ment te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven, zei een en ander tijdens een vlucht van het Noordrhode- sische kiesdistrict Broken Hill naar de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, Salisbury. Welensky zei, dat de federatie nadat onafhankelijkheid zal zyn bereikt pre cies zo tegenover net gemenebest zou staan als de republiek Zuid-Afrika. „Ik meen wat ik zeg", aldus Welensky, „het zal voor ons wellicht onmogelijk wor den om lid van hot Gemenebest te blij ven, hoe sterk ons loyaliteitsgevoel te genover de koningin ook moge zijn." Longkanker De Manilla-sigaren vinden thans meer aftrek in de wereld als gevolg van het onlangs uitgebrachte Britse rapport over de gevaren van het sigaretten roken, aldus meldt het Philip- pijnse nieuwsbureau. (Reuter). Een Frans affiche, dat opwekt tot het geven van het ja-woord aan presi dent De Gaulle bij het komende referendum. DEN HAAG, 3 april. In ietwat ang stige spanning wacht de directie van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen af wat er gaat gebeuren bij het optreden van de tienerster Cliff Ri chard, die er zondagavond optreedt. Men heeft besloten extra toezicht te la ten aanrukken, terwij] verwacht wordt dat ook de politie een oogje in het zeil zal houden in de zaal. Zaterdag, bij de voorverkoop, heeft men ai een voor proefje gehad. Driehonderd dringende en vechtende meisjes forceerden een deur en vernielden een ruit. De politie moest de zaak in goede banen leiden. HOLLANDIA, 3 april (ANP) Het lid van de Nieuw-Guinea-raad, mr. De Rijke heeft schriftelijke vragen ge steld over de voorlichting op Nieuw- Guinea. Hij wyst er op, dat zondag avond (Nieuw-Guinea-tyd) 25 maart radio Nederland Wereldomroep en Ra dio Australië berichten hebben uitge zonden over de Indonesische infiltra tie op het eiland Waigeo, en dat de persvertegenwoordigers té Hotlandla zondagavond 25 maart een officiële me dedeling hebben gekregen over de In donesische aanval op een Nederlands marinevaartuig by het eiland Gag, en maandagmorgen 26 maart over Wai geo. De heer De Rijke dringt er vragen derwijs op aan, dat dergelijke gebeur tenissen in de toekomst onmiddellijk aan de openbaarheid zullen worden prijs gegeven. Naar zyn mening heeft de bevolking van West-Papoea het recht, als eerste te weten, wat zich af speelt op haar grondgebied Een te la te en summiere berichtgeving van het gouvernement kan alleen maar voedsel geven aan speculaties en geruchten, met als gevolg gevoelens van onrust en onzekerheid onder de bevolking. De wy'ze van berichtgeving over genoem de incidenten steekt, aldus de heer De Ryke, wel schril af tegen de voorlich ting, die in januari werd verstrekt over het incident by de Etnabaai. Hij vraagt tenslotte, dat by volgende gelegenhe den de bevolking op de kortst mogelij ke termijn met inachtneming van mili taire belangen, zal worden ingelicht. SAN FRANCISCO, 3 april (Reuter) Een woordvo rder van de Amerikaanse marinehavencontrole heeft gisteren ge zegd, dat de Nederlandse onderzeeboten Dolfijn en Zeeleeuw in S-n Diego (Cali- fornië) zyn aangekomen. Voordien heb ben zy een bezoek gebracht aan een Mexicaanse haven. O.-W.-Duitsland In het afgelopen eerste kwartaal van dit jaar hebben zich 5 649 vluchtelingen uit Oost-Duits- land en Oost-Berlyn in West-Berlyn, Giessen (Hessen) en Uelzen (Nedersak- sen) gemeld. Onder hen waren 1.303 alleenstaanden van jonger dan 24 jaar. (DPA). (Advertentie) EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP PROF. MOH. YAM1N nieuwe onderhandelaar? Er werd de nadruk op gelegd, dat het State Department totdusver geen eigen informaties heeft ontvangen, waarin het bewuste bericht bevestigd wordt. Uit dezelfde bron werd evenwel gezegd, dat de Verenigde Staten gaarne zouden zien, dat het geheime NederlandsIndonesi sche overleg, dat op 22 maart onder broken werd, zou worden hervat. Naar in Washington verluidt zou, in dien besloten wordt tot hervatting van het geheim vooroverleg, de ambassadeur Adam Malik als orderhandelaar worden vervangen door de minister van Voor lichting, prof. Mohammed Yamin. DJAKARTA, (UPI) - De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, heeft aan de correspondent van het Hamburgse blad Die Welt ver teld, dat de verbreking van de Indone sischNederlandse geheime besprekin gen over Nieuw-Guinea niet noodzake lijkerwijze oorlog betekent. „Maar als Nederland niet spoedig besluit met ons te onderhandelen over de terugkeer van West-Irian zal Indonesië geen andere keus hebben dan militaire macht te ge bruiken", aldus Soebandrio. Soebandrio zei voorts, dat Indonesië bereid is Westelyk Nieuw-Guinea ver strekkende autonomie te verlenen. In donesië zou zich niet verzetten tegen de eis van volledige onafhankelijkheid, als die in een later stadium zal worden ge steld. Tenslotte verklaarde de minister, dat zyn land nog steeds bereid is geduld te tonen in het geschil met Nederland, doch hy is er tegen, dat de zaak voor de Verenigde Naties wordt gebracht. Een woordvoerder van het Indone sische leger heeft geweigerd nadere inlichtingen te verstrekken over Indo nesische landingen op Nederlands Nieuw-Guinea, die volgens de minis ter van Defensie, Nasoetion, zouden hebben plaats gevonden. Ook weigerde hy commentaar te verlenen op een be richt, dat het eiland Waigeo is over genomen door „patriotten". Dit be richt was verspreid door het Indone sisch persbureau Antara. Het ANP verneemt van officiële zyde in Den Haag, dat van nieuwe infiltrar ties, waarover in de berichten over de verklaring van Nasoetion wordt gespro ken, op dit moment niets bekend is. Een analyse van de in deze berichten ver melde gegevens wekt het vermoeden, dat hier gedoeld wordt op reeds eerder gemelde infiltraties. Nasoetion had verklaard, dat jonge Indonesiërs op verscheidene punten van Westelyk Nieuw-Guinea zyn gedebar- keerd; namelijk bij Sorong, Fak-Fak en Kaïmana. Hy voegde hieraan toe, dat marine en luchtmacht „oorlogspatrouil les" langs de kusten uitvoeren. Nasoe tion zei dit op een persconferentie in Bandoeng, waar hij benoemd is tot ere doctor in de politieke wetenschappen aan de universiteit van Padjadjaran. De legerwoordvoerder te Djakarta heeft ook geweigerd nadere inlichtingen te geven over berichten, volgens welke een convooi met naar schatting duizend geüniformeerde mannen op weg zou zijn naar Tandjong Priok. Zondagavond reden meer dan tien amphibie-tanks door Djakarta, met onbekende bestem ming. Het eiland Damar Besar in de baai van Djakarta is gisteren gesloten gebied verklaard met ingang van 15 april. Luitenant-kolonel Soesatio Mar- dhy, van de staf van het derde marine commando, maakte dit bekend en zei dat de maatregel genomen was „in het belang van de nationale waakzaamheid en de defensie". Intussen heeft het Indonesische minis terie van Gezondheid meegedeeld dat in Djakarta pokken zijn uitgebroken Er zyn 21 gevallen gemeld. Tot nu toe zijn er geen mensen aan pokken overleden. Aldus meldt Reuter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1