NIEUWE ZETEL FLUOR- SCHUYTVLOT GEOPEND Vöor Jaap Nauwelaerts de Agé: judo- scheidsrechter in Moskou Drie bezwaarschriften tegen onteigening „Schalkwijk" Zilver voor pater V. Hutjens Burgemeester Cremers: Haarlem een reservoir van vakkennis S. H. de Roos overleden „Dieren in de mensentuin" ANTON KOOLHAAS DIEREN- VERTELLER BIJ UITSTEK A. MOLENDIJK B0UWPAPIER N.V. De Houtwerf PP ii%t. ATHX-TAXI Befaamd letter ontwerper FUNKE'S BLANK ROGGEBROOD MET ROZIJNEN FUNKE Philips gaat over tot emissie van 153 min gewone aandelen Haarlemmerliede en Spaarnwoude MEJ. H. A. B0LSIUS TEN GRAVE GEDRAGEN De beurs vandaag DINSDAG 3 APRIL 1962 PAGINA Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen EINDHOVEN, 3 april De raad van bestuur van Philips' Gloeilampenfabrieken en de raad van beheer van Gemeenschappe lijk Bezit van aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken hebben be sloten in juni a.s. over te gaan tot uitgifte van nieuwe gewone aan delen, waarbij de houders van gewone en van cumulatief prefe rente winstdelende aandelen in de gelegenheid zullen worden gesteld in te schrijven in de verhouding van een nieuw gewoon aandeel op vijf gewone aandelen en van een nieuw gewoon aandeel op vijftien cumulatief preferente winstdelen de aandelen, aldus werd op de jaar vergadering bekend gemaakt. Burgerlijke Stand Schoonheidssalon Dameskapsalon Beurs van New ork - KM*. - HAARLEM, 3 april „Wij zijn er trots op, dat dit bedrijf zich zo voort varend in Haarlem heeft kunnen ont wikkelen, want dat bewijst dat Haar lem een belangrijk reservoir aan ge- specialeerde vakkennis te bieden heeft". Dit zei de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, gistermiddag met passende trots, toen hij met een korte toespraak hef nieu we kantoorgebouw van de n.v. Fluor- Schuytvlot aan (1e Schipholweg geopend verklaarde. De burgemeester was trou wens ook trots op dit gebouw, dat in (Advertentie) 1.2.3.4.5. Mobilofoon service dag en nacht V"'- HAARLEM, 3 april De befaamde letterontwerper, vernieuwer van de va derlandse drukkunst, S. H. de Roos, is gisteravond hier ter stede overleden. Hij was 84 jaar. De periode van zijn grote activiteit viel in de jaren 1907- 1942, toen hij verbonden was aan de lettergieterij Tetterode, waarvoor hjj ook na zijn afscheid is blijven werken. Hjj was officier in de orde van Oranje Nassau. Zaterdag a.s. wordt zijn stoffelijk overschot in Westerveld gecremeerd. De typografie verkeerde aan het ein de van de vorige eeuw, hier en elders, in een slechte situatie. Maar in de per soon van Sjoerd H. de Roos herleefde onze vaderlandse drukkunst. Toen De Roos in het moeilijke vak van de typo grafie kwam, was de drukker zijn norm kwijt en de typografie zijn vorm. De drukkunst werd overwoekerd door loze versieringen en illustraties en vertoon den geen of nauwelijks onderling ver hand. De Roos, die een groot deel van zijn leven woonachtig is geweest, in de typografenstad bij uitstek, Haarlem, heeft menig keer als vruchtbaar ont werper van letters voor verrassingen gezorgd. De kinderen, Dijsselhof, Mol- kenboer en Veldheer wierpen zich op de sanering van de boekversiering, maar de kern van de vernieuwing werd pas bereikt toen in 1907 de lettergiete rij „Amsterdam" de jonge veelbeloven de ontwerper aantrok en hem de zorg toevertrouwde voor het zetsel. In 1912 kondigde „Amsterdam" de Hollandse mediaeval aan. Het werd een succes! Het was de eerste in ons land ontwor pen letter sinds een eeuw. Een tradi tie werd hersteld en het begin van de roem, die de Nederlandse drukkunst op het ogenblik weer heeft in binnen- en 'buitenland, was er. Deze letter is de „broodletter" geworden, die in geen en kele zetterij ontbreekt. Met tussenruimten van enkele jaren ontwierp De Roos telkens nieuwe let tertypen. Hij maakte ook typen voor bibliofiele uitgaven. Het laatste type: „De Roos romein en cursief" ver scheen in 1947. Behalve ontwerpen van letters stimu leerde De Roos ook onze gehele typo grafie door geschriften en voordrach ten. Hij organiseerde vele tentoonstel lingen en verwierf vele prijzen. In 1930 werd hem de onderscheiding ridder in 6 e van Oranje-Nassau verleend, in 1947 volgde zijn bevordering tot of- licier. De ambachtelijke boekdrukkunst, die er op het ogenblik in ons land is, Kan voor een belangrijk deel het resul taat genoemd worden van de bemoeie nissen van de nu ontslapen Sjoerd H. stedebouwkundig opzicht een aanwinst betekent voor Haarlem. Bovendien heeft de bouw van dit pand een be langrijke stoot gegeven tot het inzicht, dat Haarlem een parkeer-ruimte-veror- dening nodig heeft, waardoor het in de toekomst verplicht zal worden gesteld om bij verkeer-aantrekkende gebouwen voldoende parkeerruimte aan te leg gen. De directie van het bedrijf ver zekerde de burgemeester van zijn har telijke gelukwensen. De korte openingsplechtigheid was begonnen met een historisch overzicht van de ontwikkeling van het bedrfjf door de directeur, de heer V. Schuyt- vlot. Tot verbazing van ongetwijfeld zeer vele aanwezigen, vertelde hij dat de n.v. Ingenieursbureau voor Chemi sche en Physische Techniek Ph. J. Schuytvlot Zoon eerst in 1945 is ge sticht. Het was toen een klein bureau, dat enkele kamers gebruikte in het voormalige hotel „Den Hout". In 1959 kwam een werkgemeenschap tot stand met het sinds 1890 reeds op dit gebied werkzame bedrijf The Fluor Corpora tion Ltd in Los Angelos. In januari 1960 werd begonnen met de bouw van het Amerikaans opgezette kantoor aan 1 WËÊ&MmÊm; Burgemeester Cremers en de wethouder Geluk, Bakker en Schippers luisteren tijdens de rondgang door het gebouw naar de toelichting van directeur V. Schuytvlot van de n.v. FluorSchuytvlot. de Schipholweg, dat de zetel zou wor den van de n.v. Fluor-Schuytvlot. Het gebouw biedt plaats aan bijna 500 employée's. Momenteel is het nog slechts gedeeltelijk in gebruik, want het bedrijf telt ongeveer 170 man per soneel. Het is dus op de groei gemaakt. Het hoofdgebouw, waar de administra tie en de chefs zijn ondergebracht, telt negen verdiepingen. Daar tegenaan ligt de vleugel met de twee verdiepin gen tekenzalen en de kantine. Het ge bouw, dat een inhoud heeft van onge veer 28000 m3 is op 1 november van het vorige jaar reeds officieus in ge bruik genomen. Zowel de directeur van Fluor Ltd in California, de heer J. S. Fluor, als de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, mr. J. S. Rice, herinnerden in korte toespraken aan datgene wat tot stand gebracht kan worden, wanneer twee bevriende ondernemingen uit twee bevriende landen de handen in eenslaan. Met name werd gesteld, dat geen van beide ondernemingen afzon derlijk een dergelijke opzet had kun nen verwezenlijken, en de Amerikaan se ambassadeur bracht een hommage aan de stad Haarlem „die een groot verleden heeft, maar kennelijk ook een groot heden en de blik gericht houdt op de toekomst". Nadat de genodigden door het nieuwe gebouw waren rondgeleid, recipieerden de leden van de directie van de n.v. Fluor-Schuytvlot in de riante kantine van het nieuwe gebouw. Zeer velen heb ben van de gelegenheid gebruik ge maakt om te komen kennismaken. HAARLEM, 3 april De schrij ver Anton Koolhaas, wiens „Schot in de lucht" tot geschenk dient tijdens de Boekenweek-1962, heeft gister avond voor een vrij talrijk gehoor in een der zalen van Brinkmann ver teld van zijn werk. Dat werk krijgt voornamelijk zijn beslag in de wereld der dieren, als men die abstraheert der wereld der mensen. Koolhaas kent die scheiding in zijn verhalen nauwe lijks. De overeenkomsten tussen beide werelden zijn voor hem te merkwaar dig om ze niet met elkaar jdentiek te maken. Mensen in de dierentuin zijn in zijn werk dezelfde als „dieren in de (Advertentie) een delicatesse apart Smakelijk eten Hofleverancier CINEMA PALACE: La Ciociara, volw. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Met voorbedachte rade, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Moord, volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Oorlogsheld zonder genade, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: (3e week) Kermis In de regen, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: t/m do.: De jonge desperado's, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: (2e week) Some like It hot, str. volw. 2.15, 7 en 9.15 uur MINERVA: t/m woensdag 8.15 uur: Fortunella, 14 jaar. Dinsdag 3 april Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Elisabeths Gasthuis: „Naakt met viool". Woensdag 4 april Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Elisabeths Gasthuis: „Naakt met viool". Dinsdag 3 april Concertgebouw. 8.T5 uur: Concert door het N. Fh. O. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Jredell Lack, viool. Programma: Sibelius, Moussorgsky. Dinsdag 3 april Kunstcentrum „De Ark". 9 uur: Carolina schot-bierhuis draagt voor uit eigen werk. Woensdag 4 april gemeenteraad"! UUr: Begrotl"gsvergadering Aula H.B.S.-A, Zijlvest 25a. 8 uur: Ge nootschap Nederland-Engeland, mr. Bernard Newman over „Een reis naar Formosa". 8 uur-' FilSf J™sesch°01. Sophiastraat 2. Uu en, lezing over het onderwijs aan slechthorende kinderen. Brinkmann, Hildebrandzaal. 8 uur: Boekenweek Haarlem, de heer Pierre over: Boeken, boeken schrijven, boeken lezen, boeken opbergen". mensentuin", onder welke titel hij gis teravond zijn causerie hield. Zijn monotone, wat nonchalante trant van vertellen en de gedempte toon, waarop hij spreekt, deden aanvanke lijk weinig boeiends verwachten. Het thema, dat hjj bespeelde en besprak, moest echter de toehoorders zo sterk fascineren, dat zjj tegen wil en dank gegrepen werden door de suggestieve gedachten en beelden, die Koolhaas op roept. Hij vond het kennelijk een pro bleem over zijn werk te spreken en zette bespiegelend uiteen, dat zijn the ma's altijd eender zijn, hoewel een be paalde benadering altijd weer een an dere benadering vanzelfsprekend maakt. Hij noemde het essentieel in zijn werk, dat het blijk geeft van het bestaan van de ondeelbaarheid van het leven. Wanneer men de bestaande ver halen over de dieren tot in de kern ont leedt, is een parallel met de mensen onvermijdelijk. In de literatuur heeft het dier steeds een grote rol gespeeld. De fabels van La Fontaine zijn er we reldberoemd door geworden. Koolhaas wees er echter op, dat La Fontaine al leen op de verschijningsvorm van de dieren afging en slechts heel opper vlakkig hun eigenschappen gebruikte. Nooit drong hij door tot bun wezen, het dier interesseerde hem zelfs niet. Koolhaas verklaarde, dat hij juist wel tot die essentie heeft willen doordrin gen. Hij maakte zijn toehoorders dui delijk, hoe hij tot dat schrijven over dieren was gekomen. Toen hij name lijk in zijn jongere jaren als journalist bij een krant in Rotterdam werkte, woonde hij op een kamer in een land verhuizershotel, dat „stikte van de muizen". Als hij 's nachts thuis kwam, kreeg hij het idee, dat de muizen niet voor hem een last waren, maar dat hij lastig was voor die muizen. „Als je je daarin verdiept", zo verzekerde hij, „vindt er een totale omkering plaats. In dat hotel was nooit „geen muis". Hun leven werd dominerend en het werd bijzonder afgewogen". Aan die muizenissen blijkt Koolhaas zijn speciale relatie met de dieren te danken te hebben. Zijn eerste verhaal ging ook over muizen. Dat was echter overwegend een typering van de moto riek van het bestaan. In die zin was het geen echt verhaal. Later is het ver haal de typering gaan overheersen, een keerpunt, dat sterk tot uiting komt in zijn ratten-verhaal „Gif van de over kant". Koolhaas las de macabere ge schiedenis van de rat Aortus voor, een verrassend verhaal, waarin de ratten als ratten sterven en waarmee hij meer kracht van bewijs voor zijn betoog aan voerde dan hjj de verdere avond heeft kunnen doen. Hij vertelde, hoe dat keerpunt van typering naar verhaal niet ineens genomen kon worden. Koolhaas kreeg het idee over de rat te schrijven, toen hij bij het passeren van een brug zo'n dier zag wegspringen. Hij begon aan een verhaal, maar kwam er niet uit. Het duurde achttien jaar, eer hij zijn draai gevonden had. Die jaren waren nodig geweest om die overgang te ma ken. Uitvoerig ging hij in op de rol, die het dier in de wereld der mensen heeft gespeeld en nog speelt, op de symbo liek, waarvan het nog immer getuigt en op het taalgebruik, welke nog altijd duidt op een nauwe relatie tussen mens en dier. Herhaaldelijk wordt de mens, aldus Koolhaas, geconfronteerd met het dier en niet het minst met het dier, dat in hem is blijven leven. Tot besluit las hij de inzet voor van een verhaal, dat hij bezig is te schrij ven en dat een parallel wil geven tus sen een wild zwijn en een jager, en een reeds verschenen verhaal, getiteld „Daar gaat Catrien" uit de bundel „Er zit geen spek in de val". De avond werd namens de organise rende boekverkopers uit Haarlem en omstreken in- en uitgeluid door de heer K. Vemhout. De emissiekoers, het numme van de dividendbewijzen, die ais claim zullen worden aangewezen en de verdere voor waarden van de emissie, zullen tijdig worden bekend gemaakt. De laatste aandelenemissie van Phi lips werd gehouden in oktober 1955. Bij deze gelegenheid werden 178,7 min. nieuwe gewone aandelen uitgege ven tegen de koers van 100 pet. en met voorkeursrecht in de verhouding 1:2 voor de gewone aandelen en van 1:6 voor de preferente aandelen Het bestuur van Philips zal in de buitengewone vergaderingen van aan deelhouders, te houden op 19 april a.s., voorstellen doen tot zodanige wijzigin gen van technische aard in de statuten van Philips en van Gemeenschappelijk Bezit als nodig zijn om te kunnen over gaan tot het aanstellen van een „trans fer agent" en een „registrar" in New York City voor de registratie van de gewone aandelen van de Gemeenschap pelijk Bezit. Dit zal het mogelijk ma ken in New York aandeelbewijzen in de volledig geregistreerde vorm, zoals gebruikelijk in de Verenigde Staten, uit te geven, deze aldaar over te dragen en te ruilen en de uitbetaling van divi denden per cheque aan de te New York geregistreerde aandeelhouders te doen plaatsvinden. Het ligt in het voornemen op of om streeks 1 mei a.s. in New York de mo gelijkheid te openen, om toonder aande len tegen de bedoelde aandelen op naam in te ruilen BEVALLEN van een zoon, 29 maart: A. Bakels-Hennis; 30 maart: M. E. de Winter-van Wachendorff van Rijn; 31 maart: J. M. van der Valk-van der Meer; 1 april; M. Diets-Molenaar; J. Kamer man-Mens; A. W. van Trigt-Teunissen; J. L. Walhout-Kooijman. BEVALLEN van een dochter, 30 mrt: A. Bennink-Mulder; H. S. T. te Mar- velde-Kemper; 31 maart; J. Kat-Bron- gers; P. Naberhuis-de Zoete; A. M. L. Lasschuit-Burm; G. van Wirdum-Eike- lenboom; M. H. Peters-Gensen; 1 april: A. J. Hilbrands-de Wilde; Z. Oldejans- Krol. OVERLEDEN, 29 maart: G. van Bakel, 87 j., Maerten v. Heemskerkstraat; 30 maart: R. C. Kaller, 78 j„ Zijlweg; C. van Dillen, 80 j., Tamarindastraat; A. van den Hoff, 64 j.. Tetterodestraat: H. Spronk, 78 j„ van Egmondstraat; E. van Ravensberg, 80 j., Frans Halsstraat; 31 maart; E. Breeuwer-Staphorst, 42 j., Dr. Schaepmanstraat; M. Hartgers, 60 j., Zwaluwstraat; J. J. van Koperen, 86 j„ Da Costastraat; T. de Meester, 71 j., Vondelweg. ONDERTOUWD, 2 april; M. C. van Stralen en P. M. T. Koelemij; B. Gerrit sen en M. C. J. van Steijn; H. F. Blok en H. Daansen; H. H. Willems en A. M. van der Putten; J. H. Willems en H. J. Jan sen van de Voort; J. T. E. van der Velde en M. D. J. W. Martin; H. Mar- tensen en M. E. van Dijk; R. J. Kuiper en G. C. Kleijn; J. V. van de Swaluw en J. M. P. de Ruig; F. Cserép en M. J. Kodde. '•••••«••••(«■■(ai •VtV.J V..". „V... /.v. V In de greep van Jaap Nauwelaerts. Een Nederlandse sportsman is de hoge eer te beurt gevallen om als hooïdscheidsrechter te fungeren bij de internationale judowedstrijd Rus land-Frankrijk, die op zondag 8 temationale reglementen teweer zul len stellen. De man die straks in Moskou de touwtjes in handen zal hebben is Jaap Nauwelaerts de Agé, directeur-eigenaar van de gelijkna- april in Moskou zal worden gehou- mige sportacademie te Överveen en den. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de judosport dat Rusland met een buitenlands team de strijd aanbindt en omdat men weinig of niets weet van de strijdmethode der Russen, zal de be trokken hoofdscheidsrechter niet al leen de taak hebben om de wedstrijd te arbitreren, maar tevens zal hij nauwlettend moeten toezien, dat de Russen zich overeenkomstig de in- compl. GEZICHTSMASSAGE 6.50 Reductie bij abonnment SANTPOORTERPLEIN 1 (Advertentie) LINGE COEUR HAARLEM Slank door Orig. FINSE SAUNABADEN f 3.75 Reductie bij abonn. TEL. 60643 - Buslijn 2 HALFWEG, 3 april November ver leden jaar besloot de raad van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn woude voorlopig het plan goed te keu ren tot onteigening van grond ten oos ten van het Zuider Buiten Spaarne om het uitbreidingsplan „Schalkwijk" ten uitvoer te kunnen brengen. Tegen dit plan zyn drie bezwaarschriften inge diend. De heer Jac. Hulsbosch, Zuid Schalkwijkerweg 35, die de eerste re clamant is en het melkvervoer naar de fabriek voor (1e rondliggende boerderij en verzorgt, vreest in verband met de komende onteigening teruggang van zijn inkomsten. Het bezwaarschrift van de heer Hulsbosch wordt echter niet HAARLEM, 3 april Na een plech tige Uitvaartdienst in de kathedrale basiliek van St. Bavo is vanmorgen mej. A. W. H. M. Bolsius ten grave ge dragen. Kapelaan R. W. M. Geraets droeg de Requiemmis op, geassisteerd door de kapelaans F. A. Th. Meijer en F. A. Sturkenboom. Leerlingen van de Koorschool verzorgden onder leiding van Kees Bornewasser de gezangen. Onder de belangstellenden waren de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de wethouders mevr. mr. E. Scheltema-Conradi en de heer J. A. Schippers, de voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer W. van Liemt, het raadslid A. van der Veldt en voorts representanten van verschillende or ganisaties en instellingen, o.m. het Ka tholiek Vrouwengilde, de heer A. J. M. van Emmerik namens de Katholieke Huishoudschool, de heer Th. H. A. M. Hoffscholte namens het curatorium van „Sancta Maria" en ir. P. Tordoir namens de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Na de Uitvaartdienst werd het stof felijk overschot overgebracht naar de R.-K. Begraafplaats aan de Kerkhof- laan te 's Gravenhage, waar het in het vroege middaguur begraven werd. Er waren bloemstukken van de Haarlem se gemeenteraad en van de R.-K. raadsfractie. DIEFSTAL Vrijdagavond arres teerde de Zandvoortse olitie een 19-jarige bakker uit Zandvoórt, die ver dacht werd van diefstal van een brom fiets. In het weekeinde bekende hij, dat hij vijf bromfietsen en een fiets gestolen had. als ontvankelijk aangemerkt, aangezien hij noch eigenaar, noch pachter en even min zakelijk gerechtigde is ten aanzien van het onteigeningsplan. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland te Bloemendaal, dat eveneens een bezwaarschrift indiende, meent, dat het te onteigenen terrein, dat een onderdeel vormt van de voor malige spoorbaan Haarlem-Hoofddorp, in het bezit dient te blijven van het be- driji, vooral met het oog op de zich daar in de grond bevindende kabelver bindingen van het bedrijf. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, die het noodzakelijk achten bedoelde gron den in onteigening te houden, zijn van mening, dat aan bet te onteigenen ge bied een zodanige bestemming kan wor den gegeven, dat de kabels „ongestoord' kunnen blijven liggen. Zij achten het bezwaarschrift daarom ongegrond. B. en W. willen met het Provinciaal Elec triciteitsbedrijf echter tot een bevre digende oplossing komen inzake de gronden ten oosten van het Zuider Bui ten Spaarne. De derde reclamant, de heer W. J. van Schie, Schalkwijkerweg 105 te Haar lem en acht medeondertekenaren, heb ben hun bezwaarschrift echter niet bin nen de wettelijk voorgeschreven termijn ingediend. Ook dit bezwaarschrift acht B. en W. daarom niet ontvankelijk. Niet temin merken B. en W. op, dat zij met de financiële belangen van adressanten bij de tenuitvoerlegging van het uitbrei dingsplan volledig rekening zullen hou den. B. en W. vragen de raad morgen avond het bezwaarschrift van de heer Hulsbosch en dat van de heer Van Schie ontvankelijk, en het bezwaar schrift van het Provinciaal Electrici teitsbedrijf van Noordholland onge grond te verklaren. (Advertentie) De grootste keuze in gebitumeerd, al of niet gewapend, met aluminium folie of plastic folie bij HAARLEM - Kampersingel 22 Telefoon 11932 (2 lijnen) sinds kort Judoka 5e dan Kodokwan een graad in de judosport die hij als enige Nederlander deelt met de we reldkampioen Anton Geesink. Jaap Nauwlaerts de Agé behoort sinds ve le jaren tot de grote internationale figuren in de judosport. Hij is be stuurslid van de Europese Judo Unie en van de internationale Judo Fede ratie, directeur-sportief van de inter nationale Judo Federatie in Europa en internationaal scheidsrechter. Bo vendien is hij van de oprichting af bestuurslid van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond. Al deze functies weet hij te verenigen met zijn druk bezette taak in de Overveense aca demie, waarin een van de modernste eA grootste judoscholen van Europa is ondergebracht. Van zijn jongensja ren af heeft Jaap Nauwelaerts met zijn beide benen in de sport gestaan. Geboren cn opgegroeid in Den Haag, was hij al op jeugdige leeftijd lid van een gymnastiek- en voetbalclub. Hij •vas een geducht zwemmer, zwom rond de Scheveningse pieren en maakte urenlange wandelingen door de duinen. Het was dan ook niet ver wonderlijk dat zijn ambitie uitging naar het beroep van sportleraar. Maar zijn vader besliste anders. Hij zag daar in de crisisjaren weinig brood in en zo kwam Jaap na zijn Mulo-jaren in plaats van op een sportschool op de handelsdagschool terecht. Jaap zou dus de handel in gaan, maar zijn hart bleef bij de sport. Na eerst een tijdje op een kan toor te hebben gewerkt, kwam hij tenslotte toch terecht in de wereld van de sport. De jonge Nauwelaerts stortte zich vol ijver op de studie. Hij nam les in jiu jitsu, volgde eer op leiding voor heilgymnastiek en mas sage, slaagde ook voor het diploma bondsoefenmeester KNVB en volgde voorts enkele vrije leergangen op de Leuvense universitiet. Met een zak vol diploma's en honderd geleende guldens begon Jaap Nauwelaerts op een zolder in Den Haag een minia tuur sportschooltje. In 1942 verhuisde hij naar Overveen, waar hij in een zaaltje de zaken wat groter kon aan pakken. Drie jaar later opperde h'j zijn Sport Academie aan de Bloemen- daalseweg 152. Daar heeft Nauwe laerts zijn vleugels steeds wijder uit geslagen. Er kwamen drie assisten ten bij. De ene uitbreiding volgde op de andere en vooral door de grote belangstelling voor het jiu jitsu en judo (Jaap Nauwelaerts kwam zelt vijf jaar uit in het Nederlandse judo team en was in 1955 finalist in de lichtgewicht klasse bij de Europese kampioenschappen te Parijs), groeide het aantal leerlingen met sprongen. De moderne sportzalen worden wekelijks door zo'n 1500 per sonen bezocht. Zij kunnen er niet al leen terecht voor jiu jitsu en judo, maar ook voor gymnastiek, indoor- training, ballet, „body-building", boksen, badminton, volleybal, bas ketbal enzovoort. Dat Jaap Nauwe laerts de Agé het als „self made man" zover heeft weten te brengen, schrijft hij in de eerste plaats toe aan de wijze waarop hij zijn jeugdjaren heeft doorgebracht. „Via sport en fantasie heeft mijn body de kans ge kregen tot ontwikkeling te komen. Mijn physieke conditie op jeugdige leeftijd is doorslaggevend geweest voor mijn latere successen. Dat staat voor mij vast. Het is jammer dat de jeugd van vandaag steeds minder de kans krijgt om in de natuur te ra votten en te spelen. Alles wordt vol gebouwd. Ze kunnen lid worden van een sportvereniging, maar de eigen fantasie komt er niet meer aan te pas". Dinsdag 22 mei is het vijfentwin tig jaar geleden, dat pater Valen- tijn Hutjens, Augustijn, priester werd gewijd. Een groot deel van die kwart eeuw, bijna achttien jaar, heeft hij in Haarlem gewerkt. In augustus 1944 werd hij leraar aan het Triniteitslyceum, in september 1953 werd hij rector van het Mendel- college, waarvan hij ook de bouw- rector is geweest. Men wil dat zil veren priesterfeest niet met een ge wone handdruk voor de jubilerende rector voorbij laten gaan. Ouders van leerlingen en van oud-leerlingen, leraren, leerlingen en oud-leerlingen willen iets ondernemen, waartoe zij pater Hutjens inmiddels benaderd hebben. Wellicht had hij een wens, die bij zijn priesterfeest in vervulling zou kunnen gaan of voor de vervul ling waarvan de basis gelegd zou kunnen worden. Zo'n wens was er. „Geen feest", heeft hij gezegd, „geen cadeaus, maar als u iets wil ondernemen, pro beer dan het zo lang gekoesterde ideaal van een eigen schoolkapel zover mogelijk te verwezenlijken". Tot nu toe werd de aula als kapel gebruikt; maar een eigen kapel, die plaats biedt aan ongeveer 175 leer lingen, is wel noodzakelijk. Daarmee kan aan de behoefte voor dagelijks gebruik en bezinningsdagen voldaan worden. Er is nu een bouwcommis sie gevormd, waarin alle belangheb bende groepen vertegenwoordigd zijn, benevens een commissie van aanbeveling, waarin de burgemees ter en de Deken van Haarlem zitting hebben, alsmede de prior van de Augustijnen in Haarlem en de in specteur voor het V.H.M.O. De initiatiefnemers hopen nu maar, dat velen via een bedrag-ineens of met een maandelijkse bijdrage ge durende een jaar hun steen of steen tje willen bijdragen Voor de kapel. Men is er zich wel van bewust, dat op 22 mei de bouwsom niet bijeen kan zijn, maar men hoopt toch wel tot een stevig fundament te komen. AMSTERDAM, 3 april. Een grote groep belangstellenden verdrong zich vanmiddag rond het bulletin met het emissienieuws van Philips, dat in de beurszaal was opgehangen, en ook de gesprekken handellen voor en na over Philips. Wie verondersteld mocht heb ben, dat een en ander met een drukke handel in de Philipshoek gepaard zou gaan, kwam echter bedrogen uit. De af faire had namelijk een zeer rustig ver loop en de koers werd Slechts in geringe mate beïnvloed. Geopend werd op 980, waarna in het eerste kwartier van de handel een af brokkeling volgde tot 975. Op deze prijs bedroeg het verlies t.o.v. de slotkoers van gisetren 10 pnt. Vanmorgen was de notering in de niet- officiële handel op de eerste berichten omtrent een komende emissie van 968 ingezakt tot 960, maar daarna volgde weer een herstel tot 973. Men was nog niet in staat zich een duidelijk oordeel over de invloed van de emissie op de koersontwikkeling van de aandelen te vormen. Daarvoor ontbrak ook het ge geven van de emissiekoers, die eerst te zijnertijd zal worden bekendgemaakt. Enige teleurstelling wekte het, dta niet tot officiële notering op de New Yorkse beurs zal worden overgegaan. Voor het opnemen van de emissie zal het echter toch een belangrijke steun vormen, dat de Amerikanen in de gelegenheid worden gesteld het voorkeursrecht op de uit gifte uit te oefenen. Althans wanneer de securities and exchange commission (S.E.C.) de ingediende aanvraag inwil ligt. Het prospectus van de AKU omtrent de reeds aangekondigde nieuwe emissie van converteerbare obligaties is van daag verschenen. De koers gaf echter geen noemenswaardige reactie te zien. Het fonds opende twee punten onder de slotprijs van gisteren, maar ook de an dere internationale soorten waren iets lager. In de scheepvaartafdeling moest Paketvaart anderhalve punt prijsgeven. Albert Heijn heeft een onveranderd di vidend aangekondigd van 12 pet., waar van ditmaal echter 19 pet. in aandelen. 4'i Ned. i960 1 4!i Ned. 1961 4 Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G Won Douw-6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A A.K.U Berkel Patent Calvé-Delt Cert Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co Ned. KabeJ Philips Gem Bez Unilever Wilton-frey ;oorö BiUiton 2e Sordtsche Petr Koa. Petroleum 50 Holl Amerika Lijn Java Ch PL.. K.L.M. Kon Ned Stoomb Mij K- .M Stoomv Mij Nederl v Nievelt v. Ommeren Rott Lloyd Ned Scheepv Unle Interunie Robeco Unitas Ver Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 II 21/0 Amsterdam '56 III 2V2 Amsterdam '59 2% Rotterdam '57 A1U Heyn K1 obi Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chrysler Corp Genera) Electric Genera) Motors Kennecott Copper KL.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Railway Stand Oi) Ny Tidewater Unilever U.S. Stee) Vorig slot Slot 3/4 102 1003s 99% 99% 98A 93 92% 108 A 400 114 139% 382 380% 897 160 488 840 371 7721*2 772% 481 610 984 977% 184.90 184.30 336 4941/' 632% 136.40 136.40 141% 142 68 168 157 V 156 160% 144 U 143 151% 151 210ex 241 517ex 146.50 123 841'2 92% 92% 102A 129 30/3 2/4 47 46% 43 43 53% 53% 76% 76% 56 56% 80% 80% 18% 18% 36% 36% 60% 60% 57% 57% 38 37% 38% 38% 28 27% 56% 56% 54% 54% 20s/ 20% 50% 51% 70% 70% Stemming: prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3