Lanceerbasis op Texel voor vliegtuigmodellen Snelheid tweemaal zo groot als die van het geluid Bel-Ofast Peek&Cloppenburg Wijziging in wetsontwerp bijstandskorps Nw.-Guinea Distributie-vormen worden niet essentieel anders VELPO Acht miljoen landgenoten hunnen niet zwemmen ntedü Nieuwe smaak E22J witte tanden MICHELANGELO'S beroemde PIËTA tijdelijk naar New York? Twee kampen Grensverkeer Hofstadbloem Metingen voor snelle vliegtuigen Nederlandse firma 'j bouwt huizen in Duitsland Geen Latijn in de eerste klas gym Jxmgensmarkf 7. Leden blijven te allen tijde status van rijksambtenaar behouden Gunstigste tijd om het te leren ligt rond tiende levensjaar Opschudding onder kunsthistorici en museumdirecteuren SHIRTS IN KOMENDE 10 a 20 JAAR „Oude" middenstand handhaaft zich In Engeland Staking bedreigt persbureaus Staatssecretaris houdt zich buiten overleg zeevaart A. J. Stemerding jr. DINSDAG 3 APRIL 1962 elke woensdag was het zoals u wilt - ook in de wasmachine - 100% katoen blijvend zelfstrijkend droogt snel blijft glanzend wit ondoorzichtig 75 Postorderbedrijven Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever The cigarette A of Quality and Prestige Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 3 april De belofte, die de paus aan het bestuur van de wereldtentoonstelling 1964 te New-York gedaan zou hebben om twee allerkostbaarste beeldhouw werken uit te lenen, heeft in Europa en Amerika niet geringe opschudding verwekt. Het gaat hier over de beroemde piëta van Michelangelo, die in de Sint- Pieter staat in de eerste zijkapel rechts en over het derde-eeuwse oud-christelijke beeld van de Goe de Herder, dat zich in het Late- raans museum bevindt. ^AMSTERDAM, 3 april „Om tijdens o Tlucht rnptingen van verschillende aard aan modellen van snelle vliegtui gen te kunnen verrichten, hebben wij er ®ns in de afgelopen jaren óp toegelegd, fnike modellen met behulp van raket ien de lucht in te schieten. Daarvoor is °P het eiland Texel een eenvoudige lanceerbasis" gevonden, die voor elke proefneming met draagbare apparatuur ingericht en waar de gebruikte raketten de modellen een snelheid ge- yen, welke tweemaal zo groot is als die fan het geluid." Met deze woorden begon ir. A. J. Marx, directeur van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium net onderhoud dat hij dezer dagen het A.N.p. toestond. Op Texel onderzoekt men vliegtuig modellen van ongeveer twee- en een halve meter lengte, die een vrij kost baar instrumentarium met zich mee voeren. Dit is de reden, dat zij uit gerust zijn met parachutes, zodat zij, na de beëindiging van de vlucht, zon der al te grote schokken op de Wad den neerkomen, waar men ze dan met «en amfibievoertuig vandaan haalt. De modellen, die instrumenten en de laneeerapparatuur worden vervaar- vaardigd in een laboratorium, dat in de Noord-Oostpolder bij Völlenhove is gelegen. BAD HOMBURG, 3 april (DPA.) In Bad Homburg in het Taunus-geberg- te zullen nog dit jaar door een Neder landse firma 44 koophuizen worden ge bouwd. De kosten van het project zijn op drie miljoen mark geraamd. De fir ma neemt de arbeidskrachten en bouw materialen uit Nederland mee. De burgemeester van Bad Homburg Verklaarde, dat de bouw aan de Ne derlandse onderneming is gegund, om dat deze sneller, beter en niet duurder dan de Duitse ondernemingen werkt. De huizen zullen in zes maanden voor be woning gereed zijn. (Van onze onderwijsredacteur DEN HAAG, 3 april. Een nieuwe serie amendementen bij de Mammoet- Wet is thans ingediend door leden van de Pv.d.A.-fraetie. De voorgestelde ver anderingen hebben ondermeer betrek king op de vakken staatsinrichting en recht, op het punt van de onderwijsbe- Voegdheden en op de examens. Op het vorige week van P.v.d.A.-zijde gehouden betoog, waarin met veel na druk werd gesproken over de betekenis Van de scholengemeenschappen, sluit een amendement aan, dat beoogt het begrip „scholengemeenschap" meer in houd te geven. Het meest trekt de aandacht een arn en d em en t-Tan s inzake het Latijn in de brugklas van het gymnasium. Minis ter Cals wil in het eerste jaar van ver schillende scholen dezelfde vakken la ten geven, doch hij heeft de mogelijk heid open gelaten, dat in de eerste klas gymnasium aan de gemeenschappelij ke vakken Latijn wordt toegevoegd. Het nu ingediende amendement wil deze mogelijkheid schrappen. De moti vering is, dat toelating van Latijn in de brugklas van het gymnasium de wer king van het brugjaar op ontoelaatbare Wijze beperkt. Het amendement komt biet als een verrassing, maar het zal *eker nog heel wat discussies uitlokken. Op een desbetreffende vraag ant woordde de directeur, dat Nederland tot dusverre nog niets op het gebied van de ruimtevaart heeft gedaan, om dat men eerst wil afwachten hoe de in ternationale ontwikkeling en samenwer king op dit gebied zal worden. Wel heeft men in ons land een „commissie voor geofysica en ruimte-onderzoek opge richt, waarvan de Leidse astronoom prof. dr. H. C. van de Hulst voorzitter is en die ten doel heeft richtlijnen op te stellen, voor wat Nederland op het ge bied van wetenschappelijk ruimte-on derzoek zou kunnen entameren in na tionaal verband of in een gecoördineer de samenwerking met het buitenland. Tevens werkt zich op de Utrechtse Ster renwacht onder leiding van prof. dr. C. de Jager een groepje astronomen en fy sici in de problemen van het ruimte-on derzoek in. Naar ir. Marx' persoonlijke mening zou Nederland op het terrein van de ruimtetechnologie een taak kun nen hebben bij de ontwikkeling van kleine, zogenaamde „sonderingsraket ten," speciaal voor het onderzoek op grote hoogten boven gebieden, die dich ter bevolkt zijn dan de woestijnen en zeeën, waarboven deze onderzoekingen tot nu toe worden verricht. Ir. Marx wees er tenslotte op, dat ook Nederland heeft aangeboden om het waarschijnlijk op te richten Europees laboratorium voor de techniek van het wetenschappelijk ruimte-onderzoek, het „European Space Technology Centre" (Estec) op zijn grondgebied te huisves ten. Dit laboratorium zou gebouwd moe ten worden door de „European Space Research Organisation" (Esro) waarin alle Europese landen, die belangstellen in wetenschappelijk ruimte-onderzoek zich zullen verenigen. Gezien het grote aantal gegadigden voor dit laborato rium, is het echter nog helemaal niet zeker of de keus daarbij op ons land zal vallen. (Advertentie) Speciaal verlaagde j. M. prijs 7 jaar 'met kleine stijging per maat Jb.v. 12 jaar 8.s0 NU OOK IN HET WINKELCENTRUM AMSTELVEEN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 april Het wetsont werp op de instelling van een bijstands korps op Nieuw-Guinea is door minis ter Toxopeus op een aantal punten ge wijzigd om het meer in overeenstem ming te brengen met de wensen van de ambtenaren. Over deze wensen heeft de minister enige tijd geleden besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de beide in Nieuw-Guinea bestaande vakorgani saties en vertegenwoordigers van de ARKA, de CBVO en het CNV. Bij het einde van het overleg, hebben deze vertegenwoordigers, aldus de minister in zijn toelichting, nadrukkelijk hun ver trouwen uitgesproken in het door de re gering ten aanzien van de ambtenaren in Nieuw-Guinea gevoerde beleid en in de in voorbereiding zijnde maatregelen voor de rechtspositie van deze ambte naren. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 2 april. In de komen de tien a twintig jaar zullen de ontwik kelingen in de distributiesector waar schijnlijk belangrijk zijn. Mede gezien grote welvaartsstijging behoeven de- Je ontwikkelingen geenszins de struc tuur van de distributie essentieel te veranderen. Van groot belang is, dat de thans bestaande distributievormen niet verstarren, maar voldoende aan passingsvermogen opbrengen om met de ontwikkelingen mee te gaan. Tot deze conclusie kwam drs. J. Bons Jr-, hoofddirecteur van de „Bijenkorf" °P. een bijeenkomst van de Ned. Ver eniging van commerciële directeuren, waarop de ontwikkeling van distributie kanalen als warenhuizen, discountwin- keJs, postorderbedrijven en supermar kets, werd besproken. Onder warenhuis, dat ais nieuwe vorm van detailhandel omstreeks het midden van de vorige eeuw ontstond, 5Jlent men volgens de heer Brons te „f.rstaan. een grootwinkelbedrijf, dat een "yScbreid aantal groepen van artikelen :?ert en waarvan de verkoop georgani- do r ls 111 afzonderlijke afdelingen. Na ae snelle bloei van de warenhuizen in ae meeste landen tot omstreeks 1930 •rcA'nt het warenhuis sinds omstreeks .yy weer zijn positie te versterken. In ri?3n ontmoet het thans de concur- v?n °-m- discount-houses en su per-markets. ï?e r°l- welke de discount-houses hier n .gaaP sPelen, hangt o.m. af van bir.»*'etS5ying t.a.v. de verticale prijs- waing. Deze distributievoi beschouw- suo^olBolls tot nu toe als niet erg "Iat betreft de gevolgen van de «ntwnkkebngen, waarbij ook rekening en Behouden met de auper- "j .y™, voor de z.g. „oude midden- ™et de heer Bons het w», dat de middenstand niet aan de kant behoeft te staan en ook niet staat. Circa 82 pet. van de detailhandelsomzet gaat via de zelfstandige middenstand. Van de super-markets en levens- middelen-zelfbedieningszaken in Ne derland is trouwens ca. 69 pet. eigen dom van middenstanders. Onder discountwarenhuizen verstand dr. F. W. C. Blom, bedrijfsadviseur in Hilversum, die de tweede inleider was, een groot warenhuis dat geconcentreerd is op de verkoop van gestandaardiseer de duurzame gebruiksartikelen aan een vaste kring van vaak terugkerende klanten. Onder postorderbedrijven, die van be gin af aan tot massadistributie hebben geleid rij begonnen rond 1870 tot ont wikkeling te komen moeten verstaan worden orders, die via een massa-me dium worden ontvangen van kopers, die via een massa-medium tot kopen zijn opgewekt. Het terrein van de postorder bedrijven is zo zei de heer Schrijver nog slechts voor een klein deel in cultuur gebracht en er liggen nog enor me stukken braak. Volgens de heer A. Hejjn Jzn. is een super-market een detailhandelszaak, waarin een groot assortiment levens middelen en ook andere artikelen, maar voornamelijk kruidenierswaren, op zelf bedieningsbasis wordt aangeboden. Aanvankelijk dacht men, dat de su per-market voor Nederland niets zou zijn, maar het wonderlijke is, dat ook hier het bijna alle zelfstandige win keliers zijn geweest, die met zelfbe diening begonnen. Er zijn thans 2500 zelfbedieningszaken in ons land, waar van 60 super-markets, terwijl zjj on geveer 1/3 van de levensmiddelenom zet in handen hebben. Er zullen volgens de heer Heijn in de toekomst meer en grotere super-mar kets komen, met meer artikelen, die rich sullen omtwifefcaten tot een *»rt warenhuizen. Aan de wensen van de organisaties is onder meer tegemoet gekomen door in het wijzigingsontwerp op te nemen, dat de leden van het bflstandskorps „ter beschikking" worden gesteld om in een ambt op Nederlands Nieuw-Gui nea te worden aangesteld. Scherper dan in het wetsontwerp wordt daardoor tot uitdrukking gebracht, dat de leden van het bijstandskorps ook tijdens hun werk zaamheden op Nieuw-Guinea de status van rijksambtenaar volledig behouden. Zij blijven te allen tijde rijksambtenaar, aldus de toelichting. Aan de financiële rechtspositie zal een meer eigen en zelfstandige positie worden verleend. Een andere aanvulling op het oorspron kelijke ontwerp is, dat aan door autori teiten van Nieuw-Guinea opgelegde straffen alleen dan rechtsgevolg wordt toegekend, indien een .commissie ter vervanging van de rechtspraak in eerste instantie door het ambtenaren gerecht in Den Haag, heeft geoordeeld, dat er geen onevenredigheid bestaat tussen gepleegd verzuim als landsdie naar en straf. (Advertentie) (Advertentie) Presenteer Philip Morris (P UTRECHT, 3 april. „Ons land wie belt op de top van de hoogconjunctuur, maar als we met z'n allen in het water terechtkomen verdrinken er acht mil joen Nederlanders, omdat ze niet kun nen zwemmen". Aldus zei de heer M. Kouwenhoven, rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding, gistermid dag in Utrecht, waar hij sprak voor de Nederlandse Bond van Bad- en Zwem inrichtingen, die zich aan het begin van zijn tweedaags congres beraadde op de vraag of het schoolzwemmen verplaatst moet worden naar een lagere klas. De heer Kouwenhoven stelde, dat ter bevordering van de veiligheid 'van het Nederlandse volk het aantal overdekte instructiegelegenheden voor zwemmen sterk dient te worden uitgebreid en goed verdeelt moet worden over het gehele land. Thans is 87 procent van dè overdekte zwembaden geconcentreerd in de grote steden, terwijl op het plat teland de meeste mensen verdrinken. Iedere Nederlander, die niet kan zwemmen, brengt niet alleen zichzelf, maar ook zijn medeburgers in gevaar, aldus de heer Kouwenhoven. Hij meent dan ook, dat het schoolzwemmen niet moet worden gezien als een luxe of een vorm van ontspanning, maar als een onmisbare schakel bij de voorbereiding van het kind op de maatschappij. De elementaire zweminstructie dient vol gens hem verheven te worden tot een verplicht vak op de lagere scholen. In 1961 verdronken er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 270 kinderen. De statistiek vertoont twee pieken, één in de groep tussen twee en vier jaar en een in die tussen de zes en negen jaar. Bij deze laatste categorie is de verdrinkingsdood vaak het gevolg van gevaarlijke spelletjes aan de wa terkant. Er komen op deze manier viermaal zoveel jongens als meisjes om het leven. De heer E. Kupers jr, inspecteur voor de lichamelijke opvoeding te Am sterdam, stelde vervolgens, dat ten aanzien van het leren zwemmen geldt „Hoe eerder hoe liever". Op grond van gegevens uit de theoretische en prakti sche pedagogiek is de heer Kupers van oordeel, dat de gunstigste periode voor het leren zwemmen tussen het tiende en dertiende levensjaar ligt. Kinderen van een jaar of tien boeken ook het snelst resultaten, aldus de heer Kupers. ARNHEM, Door arseen-water- stofvergiftiging is de 61-jarige G. A. van Mierlo, voorman bij de N.V. Hol landse Metallurgische Bedrijven, om het leven gekomen. Hoewel alle voorzorgs maatregelen b|j het loogproces in acht waren genomen, is de heer- van Mierlo toch het slachtoffer geworden van de giftige dampen. Een onderzoek is gaan de naar de wijze, waarop dit is gebeurd. De heer van Mierlo was reeds dertig jaar in dienst bij het Holmetal. (Van onze Londense correspondent) LONDEN. 3 april De Britse pers bureaus Reuter, Press Association en Exchange Telegraph worden bedreigd met een staking van hun verslaggevers. Met volle instemming van de Britse Journalistenbond hebben de verslagge vers meegedeeld, dat zü over vier we ken hun werk neer zullen leggen, in dien de agentschappen hun eisen tot loonsverhoging niet inwilligen. De verslaggevers van genoemde drie Britse agentschappen verdienen gemid deld 260 gulden per week en eisen een loonsverhoging met 35 gulden per week. Een staking zou betekenen, dat de Brit se pers voor zowel het binnenlands als het buitenlands nieuws geheel zou zijn aangewezen op haar eigen verslagge vers en correspondenten, hetgeen erg genoeg zou zijn voor de nationale dag laden, maar niet minder dan rampza lig voor de provinciale en plaatselijke bladen, die niet beschikken over een netwerk van eigen verslaggevers en correspondenten. Ook de telexdiensten voor de depar tementen, bedrijven en clubs zouden stil komen te liggen. (Advertentie) Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de sp'eciaalbranchs Er hebben zich twee kampen gevormd onder de kunsthistorici en de museum directeuren. De groep, die vóór de ver plaatsing der twee werken is, meent dat men heden ten dage zoveel ervaring heeft in het transporteren van kostbare beel den en schilderijen, dat het overbren gen van Michelangelo's beroemdste schepping praktisch mogelijk is en zon der te groot risico kan gebeuren. Men denkt aan een verpakking geheel in plastiek en in een dubbele kist. Het vervoer zou het beste door de lucht kunnen geschieden. Maar het Hjkt uit de eerste reactie dat er heel wat meer deskundigen zijn aan beide zijden van de oceaan, die dit uitlenen en verplaat sen van de hand wijzen als veel te gevaarlijk en onverantwoord. Het beeld van de Moeder van Smar ten, die de gestorven Christus in haar schoot houdt, is vier eeuwen oud en heeft ongeveer tweehonderd jaar opge steld gestaan in de ronde, thans afgebro ken Sint FetroniUa-kapel, die zich ter zijde van de Vaticaanse basiliek bevond. In de achttiende eeuw is het beeld over gebracht naar zijn huidige plaats in de Sint Pieter. Sommigen denken dat het reeds riskant is de Piëta van het altaar te lichten. Marmer, zei een der museum directeuren, heeft de natuurlijke neiging tot barsten en scheuren. Een ander ver klaarde dat deze soort steen ziek kan worden en aangestoken door een mar merkanker. Vooral in Europa hoort men afwijzende stemmen. De Engelsen voe len in beginsel niet voor uitlenen van beeldhouwwerk en schilderijen, vooral van die welke absoluut uniek en on vervangbaar zijn, omdat het heden zoveel voorkomende overbrengen dezer kunst voorwerpen van de ene tentoonstelling naar de andere hoogst schadelijk is. De staf van het Louvre lijkt zeker niet geestdriftig. In Italië staan de meeste deskundi gen perplex over 's pausen belofte, te meer daar het Vaticaan bijzonder zuinig is op zijn kunstwerken en maar zelden iets pleegt uit te lenen. In het jaar 1964 is bovendien het vierde eeuwfeest van Michelangelo's dood, maar niemand onzer, zeggen de Ita lianen, zou het in zijn hoofd halen om het Vaticaan de Piëta te leen te vra gen, zelfs niet voor een expositie in Rome. Zo verbaasd was men, dat er aanvankelijk nog aan een 1 april-grap gedacht is. Een Florentijnse kunste naarskring heeft er bij wijze van pro test inderdaad een 1 april-grap van gemaakt, toen op de Piazza della Sig- noria de Piëta in een enorme kist tentoongesteld werd met een bord er bij: „Wij hebben het beeld gestolen uit de Sint Pieter om te verhinderen dat het ergens heengebracht wordt". De Florentijnse Piëta was een gipsafgiet sel. Ook zijn er Duitse en Oostenrijkse experts die grote bezwaren hebben te gen de overbrenging naar New-York. In tussen is het beeld het bezit van de souvereine staat van Vaticaanstad en wanneer de paus zijn denkbeeld door zet, kan niemand hem dit rechtens beletten. Er wordt ook al heel wat ge schreven over de eventuele hoogte der verzekering van de beelden. Het verhaal MioKai Angeü&s Pietd 4» de Sint Pieter trekt dagelijks vele belangstellenden. gaat, dat onlangs een exponent van een grote assurantie-maatschappij met de directie der Vaticaanse musea is gaan spreken over het verzekeren der kunst schatten. Na zijn betoog vroeg de func tionaris, met wie hij sprak: „U bent vermoedelijk globaal op de hoogte van de inhoud onzer verzamelingen. Gelooft u, dat dat alles te schatten is op com merciële basis? Zo ja, doet u ons dan een offerte voor de verzekering". De man dacht na, greep zijn hoed en ging onder het mompelen van een ver ontschuldiging heen. Zo zijn ook de Goe de Herder en vooral de Piëta niet te schatten, omdat zij boven elke gelds waarde staan en een vijf of tien mil joen dollar een eventueel verlies niet zou kunnen goedmaken. Michelangelo heeft in zijn leven vier Pieta's gemaakt. De Vaticaanse is uit zijn jonge jaren. Het is het enige beeld dat de kunstenaar gesigneerd heeft. Dezer dagen moest ik even in Antwerpen wezen. Op de heenweg was het mij al opgevallen dat er van enig grensverkeer nauwelijks sprake meer is. Men rolt zo maar, zonder enig merkbaar oponthoud van het ene land het an dere binnen. Je ziet nog wel douanes en gendarmes, maar zij doen zo onop vallend mogelijk. Grensoverschrijders zien zij niet eens meer staan. Je hebt een ferme pas bij je maar je had hem net zo goed thuis kunnen laten. Ik moet u bekennen, dat deze soepele gang van zaken mij zeer verdriet. Een van de grootste charmes van het reizen heb ik altijd het ongewisse talmen aan de grens gevonden. Je komt ergens vandaan en je gaat ergens heen. Tegen woordig krijg je aan de Nederlands- Belgische grens de indruk dat je eigen lijk thuis bent gebleven. Ik wil niet zeggen bij moeder. Toen ik terug kwam uit Antwerpen moest ik vóór ik op mijn basis terug keerde, eerst even in Roosendaal we zen. Ik stapte dus ter plaatse uit en wederom stiet ik op geen enkele te genstand. Wel zag ik ergens een in dolente Belgische douaan staan, die naar de sterren keek. Met mijn koffertje in de hand trachtte ik er zo louche mogelijk uit te zien en ik riep: „Hé, mag ik zo maar doorlopen?" Hij bezag mij met vriendelijke blik en antwoordde goedmoedig: ,,'t Is dat gij 'n Ollander sijt". „Hollander", zei ik om een kwestie te maken; want in zo'n geval ben ik bereid dood te vallen op een h. „Juust", gaf hij welwillend toe, „Ol lander" En wat doe je d\n als Nederlander? Frans praten soms? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 april De bedoeling van de Vereniging van Nederlandse Koopvaardijofficieren een mogelijke re organisatie van het overleg in de zee vaart in bespreking te brengen, is aan leiding geweest, dat een verzoek van de VNKO om een onderhoud met de staats secretaris van Sociale Zaken is afgewe zen. Staatssecretaris Roolvink zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Corver en Geertsema (WD). Volgens de Kamerleden had het be stuur van de VNKO om een audiëntie gevraagd om uitdrukking te geven aan hun grote verontrusting over de huidige ontwikkelingen in de betrekkingen tus sen de werkgevers en werknemers in de zeevaart. Het afwijzen van het verzoek moti veert de staatssecretaris verder met de verklaring, dat hij over geen enkele be voegdheid beschikt inbreuk te maken op de contractsvrijheid. Volgen., dit pin- cipe, aldus de bewindsman, bepalen de organisaties van werkgevers en werk nemers in volkomen vrijheid wie zij bij het onderhandelen en bij het aangaan van een CAO willen aanvaarden als mede standers en wederpartij. Een verdere overweging is geweest, dat het voeren van besprekingen als door de VNKO verlangd, de indruk zou kunnen wekken van bereidheid van de staatssecretaris tot het oefenen van invloed op de struc tuur van het overleg in de zeevaart. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. De Hofstadbloem en Hout- rust in Den Haag vieren samen hun zilveren jubi leum. Dat wil zeggen, dat de Houtrusthallen nu 25 jaar be staan en dat de eerste grote ten toonstelling in die hallen de Hof- stadbloemtentoonstelling was. De „Hofstadbloem" wordt georgani seerd door de Stichting van de zelfde naam, opgericht in 1937. De naam van de tentoonstelling was de bekroonde inzending van een Driebergse tuinbaas van een „buitenplaats". Voorzitter van de stichting „Hofstadbloem" is de heer A. J. Stemerding jr. te Voorschoten, die veertig jaar oud is en een handelskwekerij heeft, die van grootvader op vader en van vader op zoon is overgegaan. Vooral na de oorlog hield de heer Stemerding zich druk bezig met decoraties en arrangementen in binnen- en buitenland, zoals de versiering van de Ridderzaal in Den Haag bij vorstelijke be zoeken, de bloemversiering bij grote tentoonstellingen in Hout- rust en sinds 1950 de arrange menten voor de Nederlandse Bloemisterij in het buitenland. Dat begon in 1950 in Stuttgart. Daarna volgden arrangementen in Parijs, Stockholm en Zurich, Hannover, Düsseldorf en Hamburg, Keulen en de Expo in Brussel. Tijdens de „Grüne Woche" in West-Berlijn in januari, waar Nederlandse snij bloemen waren tentoongesteld arrangeerde hij een enorme vaas met twee honderd rozen, die een trekpleister was voor duizenden Berlijners. In 1956 werd hij uitgenodigd naar Moskou voor een bloemententoonstelling, waar hij kwam met Japanse azalea's uit Boskoop. Nu heeft hij weer de handen vol met de „Hofstadbloem", die straks het zilveren jubileum van Houtrust zal sieren. Die „Hofstadbloem" is een stichting van twee Haagse organisaties namelijk de Bloemistenpatroons- vereniging voor 's Gravenhage en Omstreken, waarin dus de winkeliers en de hoveniers zijn ondergebracht, en van de afdeling 's Gravenhage van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Het doel is de verhoging van de liefde voor planten en bloemen. Er zullen dit jaar ongeveer veertig inzenders zijn met produkten uit Aalsmeer, Westland, Bollenstreek, Boskoop en Utrecht. Ook zal er een grote Belgische inzending zijn. De tentoonstelling omvat beide Houtrusthallen, die een oppervlakte van ongeveer tweeduizend vierkante meter beslaan. Ongeveer vijftienhonderd daarvan is gereserveerd voor inzendingen van bedrijven, die niet afkom stig zijn uit de kwekerijsector, maar deze inzendingen moeten wel staan in het teken van bloemen en planten, dat wil zeggen: volledig met de rest van de tentoonstelling harmoniëren. De tentoonstellingen, die in de afgelopen kwart eeuw zijn gehouden werden door honderdduizenden personen bezocht, onder wie majesteitelijke en zeer excellente gasten waren. Het Koninklijk Huis gaf telkenmale blijken van belangstelling. Koningin Wilhelmina bezocht de tentoonstelling drie keer. De heer Stemerding doceert„Bloemsierkunst is een vak met vele facetten. Het moet zich aanpassen bij vreugdevolle gebeurtenissen als bruiloften en rer cepties of bij een feestelijk diner. Het zal stemmig en vol eerbied moeten zijn in een rouwkamer. Maar ook zal de bloemsierkunstenaar van zijn levende materiaal een tableau moeten kunnen maken, dat aan de muur een karakter volle omlijsting vormt van hetgeen zich in een bepaalde ruimte afspeelt." Zo zal men dan op deze jubileumtentoonstelling kunnen zien tot welk een stijlvolle praal een bruiloft kan leiden. Hoe tere bloemen de flonkering van glas en de schittering van zilverwerk een extra accent geven, maar ook de ingetogenheid van een rouwkamer zal worden getoond, gedurfd misschien, maar een belangrijk onderdeel van het werk der sierkunstenaars. De arrange menten van de dinertafels, de bruidsbloemen en de rouwkamer zullen vrijwel dagelijks worden vernieuwd. En men mag altijd denken aan het woord, dat de toenmalige minister Mans- holt sprak bij de opening van de „Hofstadbloem" in 1947: „Bloemen zijn geen luxe, maar een levensbehoefte."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5