Provocatie-actie tegen OAS-MORTIERVUUR OP KASBA ALGIERS Frans leger maakt jacht op extremistische deserteurs De Gaulle ontmoet Fanfani in Turijn Vruchteloze bekerings poging tot federalisme VERF JAN VISSER VRAAG DAT DE H°E» BURROUGHS-MAN RENDIER-RACES, EEN FRAAI SCHOUWSPEL SS Nederlands priestercollege in Rome wordt uitgebreid CKefarine 4 Alkmaarse Waag zonder carillon GEWENST: Scholieren-passiespel Bloed door de lucht Paardentweeling 4 beroemde middelen doen wonderen! Onze x woensdag tip Verzoeken van Franse president Overstromingen in BOSNIË Burroughs Gebouw uit 1930 te klein voor behoeften van deze tijd Courses Nootdorp KORTE BROEK Ghanezen boos Nog steeds kwestie rond „gouden" bed Sovjet-raketproeven onder water? DINSDAG 3 APRIL 1962 PAGINA 7 ALGIERS, 3 april (Rtr., UPI) De extremistische geheime legerorganisatie O.A.S. heeft gis teravond in het kader van haar sabotageacties tegen het Alge- ri'jnse bestand de Algierse kasba Wet mortiergranaten beschoten, "olgens welingelichte kringen zijn or verscheidene doden en gewon den gevallen in de wijk waar het merendeel van de hoofdstedelijke moslims woont. De granaten ont ploften omstreeks acht uur in drie van de smalle straatjes van det drukbevolkte stadsdeel. Het ^fas nog onbekend hoeveel mor tierschoten waren afgevuurd. Vier geneesmiddelen in één tabiet v«renigd ondersteunen eikaars jerking en doen wonderen. Chefa- r«ne „4" werkt niet alleen beter bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één der bestanddelen dient om de maag te beschermen. 3 aPril Voor de - gm,lddag 'n Nootdorp te houden 'averijen luiden onze tips: (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 3 april De Italiaanse premier Fanfani met zijn minister van buitenlandse zaken Segni en enkele hoge ambtenaren zullen morgen in Turijn een onderhoud met generaal De Gaulle hebben op verzoek van de Franse staats man. Het communiqué van het bureau van de Italiaanse minister president noemt deze ontmoeting er een „in het kader der gedach- tenwisselingen, die geregeld plaats hebben tussen Italië en Frankrijk over de internationale toestand. In het bijzonder zal de bijeenkomst gewijd worden aan een onderzoek der problemen inzake de ontwik keling en opbouw van Europa". ®et Franse leger maakte jacht op extremistische deserteurs die blijkens een zondagavond gepubliceerde ver- 'aring vorige week in de nacht van unisuag op woensdag enkele militaire vosten bij het halverwege Algiers-Oran Keiegen dorp Beni-Boudouane hadden vervallen. Franse troepen en vlieg- jo'gen hebben gisteren ook in de O'Ken van Ouarsenis jacht gemaakt In .voortvluchtige leden van de O.A.S. o dit gebied waren volgens het Franse otukwartier eerder vierenveertig "•A.S.-mannen gevat. Deze gevange nen vormden meer dan een derde deel an een commando onder leiding van 1 ter dood veroordeelde ex-kolonel «ardes. De O.A.S. heeft daarentegen pam- uetten in Algiers en Oran verspreid waarin wordt beweerd dat er aan de operaties van de afgelopen dagen dj de bergen van Ouarsenis duizend dian van de O.A.S. hebben deelge nomen. Tachtig procent van de '.ranse officieren in dat gebied zou zich by de O.A.S. hebben aangeslo ten. Krygsraden van de O.A.S. heb ben enkele Gaullistische officieren berecht, aldus deze pamfletten. In Oran, waar de O.A.S. eveneens Jbg actief is, is bericht ontvangen, jpt twee Franse soldaten werden ge dood, toen moslimrebeilen het vuur „Penden op een Franse patrouille. ~rie Fransen zouden zyn gewond. Er ™as over dit bericht geen officiële bevestiging te kiygen, maar als het •fdst is, is het de eerste maai ge- ™eest, dat islamitische rebellen hebben KSschoten op Franse militairen, sinds "P 19 maart het verdrag van Evian ^6rd getekend. By de Franse actie, ~e voigde op deze beschieting, zouden 'bven moslims gedood zijn. Ondanks de groeiende vete tussen de extremisten en het Franse leger her nam i!et teven in de Algerijnse steden «in normale gang. Ongeveer vijftig P'ocent van de scnolen zette de deuren Kisteren weer open na een staking van •erscheihene weken uit protest tegen lerrox-istiscne aanvallen op sehooljon- Kens. Hoewel de mohammedaanse be volking van Algerije over het geheel genomen de bevelen van FLN-ver- 'egenwoordigers om zich van terreur daden te onthouden opvolgde, ontstond vr blijkens een militaire verklaring ondagmiddag te Blida een gevecht assen een met flessen en steekwapens «bwapende menigte moslims en Fran je Parachutisten, waarby zeven sol daten gewond raakten. Het grote nieuws bleef echter de aanval van het geheime leger op de militaire posten by Orleansville. Vol gens militaire zegslieden had de O.A.S. met deze actie niet alleen de bedoeling om de geïsoleerd lig gende posten te bezetten maar om een uitgestrekt gebied onder beheer Je krijgen. Daartoe poogden de ex tremisten de mohammedaanse lei ders in de streek te overreden hun zaak te steunen. Zy rekenden min bf meer op de medewerking van «aïd Boualem, een der vice-presiden- ten van de Franse Nationale Assem blee en voormalig bataljonscomman dant van het Franse leger, die "Zijn" kleine leger harki's tijdens de Wgerynse vrijheidsoorlog aanvoerde m de strijd tegen de moslimrebeilen. ioen echter puntje bij paaltje kwam monde Boualem zich meer moslim dan aanhanger van de „Frans- Algerye"-gedachte, beval hy zyn volgelingen om negatief te reageren bp de avances van het geheime fbger en waarschuwde hij het Fran se leger. „;IIet hoofdbureau van politie te Al- 8iers_ heeft gisteravond in een commu- fue meegedeeld dat er van 20 tot (Advertentie) Een der middelen zorgt ervoor dat de maag niet van streek raaktf Jt BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 <Van onze paardesportmedewerker) Z^^S^gprijs (1940 m). *"eide °Sla' Zanel'a. Alice van Haghe- Raamsdonkprijs (series - 1660 m). Hug an HoUandia, IJ. IJ. Meeske, IJdo- X'aspikprijs (2000 m). ^-nthia S, IJiinatte, Xenophon Scott. Maxi - vThéo •c-enocraat (Korte baan - 720 m). i^-bibful Nora Spencer, IJ-linotte, IJ "xaxleprijs (2400 m). J-héo Messidor, IJi IJvonne Hollandia. Zoon. 31 maart in het gebied van Algiers 155 mensen in hechtenis zyn genomen voor ondervraging in verband met ac tiviteit van de O.A.S. Zeventien van de arrestanten zyn moordenaars, aldus het communiqué. In dit getal zyn niet degenen begrepen die vorige week by de razzia's in Bab-el-Oued werden ge vat. Een Frans bureau voor opinie onderzoek heeft meegedeeld dat bij een onderzoek is gebleken dat een toenemend aantal Fransen niet meer gelooft dat de O.A.S kan verhinderen dat de overeenkomst van Evian tot het staken van het vuren in Algerye wordt nagekomen. Eenenzestig procent antwoordde neen tegen vijfenveertig procent vorige week. Militaire functio narissen in Algiers maakten bekend dat gisteren by gewelddaden in Alge rije tien mensen zijn gedood en 26 gewond. Vyf doden en alle gewonden op een na waren mohammedanen. (Advertentie) alleen geldig 4 april aj. In ijzersterke Terlenka 55/45: gevoerd. Multi colours en pinheads, 5 jaar stijging p. maat 45 ct GROTE MARKT 1 HAARLEM Uit het verslag van de jongste zitting van de Italiaanse ministerraad blijkt dat Fanfani en Segni vooral naar Tu rijn gaan om te luisteren naar de denk beelden van De Gaulie en om te peilen of, en zo ja wat er veranderd zou kun nen zijn in de betrekkingen tussen Frankrijk en West-Duitsland. Italië wil de Europese verdragen in tegraal handhaven en de afspraken om trent de aard van de autoriteit in de bestaande Europese gemeenschappen. Het is vóór het toetreden van Engeland tot de Europese Economische Gemeen schap en wil die toelating bevorderen. Tenslotte is Italië niet tegen nieuwe vormen van samenwerking, maar dit is alleen onder voorwaarde dat deze even tuele nieuwe vormen de tót nu toe be reikte resultaten voor de Europese een heid niet doorkruisen. Segni is niet geestdriftig thuis ge komen van de laatste besprekingen van het Europa der Zes. Het gaat er niet goed en de oorzaak daarvan is de Franse houding. De Gaulle wil de confederatie, het Europe des patries. Van een boven-nationale structuur wil men daar niets of niet veel weten. Het heeft Italië lichtelijk geërgerd, dat het ontwerp voor een Europese universiteit (die immers in Florence zou komen) weer aangehouden is, omdat Parijs tegen elke supra-natio- nale idee is en gevolgelijk niet ac- coord gaat met een geldigheid der di ploma's van deze universiteit voor al le aangesloten landen. Het is een symptoom. Het verschil van mening gaat over politieke en eco nomische zaken. West-Duitslands hou ding is daarin niet duidelijk. Wanneer mer Frankrijk in economische kwes ties tegemoet zou komen, wordt ge vreesd dat Italië de indruk zou kunnen wekken van water by de politieke wijn te willen doen, maar van dit laatste kan geen sprake zijn. In geen geval mag aan de bestaande Europese ge meenschappen geraakt worden. Voor stellen van de commissie-Fouchet zijn immers, dat men de bespreking van problemen met economisch karakter ook tot de competentie zou verklaren van het comité der ministerpresiden ten. Daarin schuilt dan het gevaar dat de gezagsorganen der Europese ge meenschappen onder de suprematie van het comité der minister-presiden ten zouden komen, waardoor de in aan zet federatieve beginselen dier gemeen schappen uitgehold worden. De Italiaanse ministers worden niet vergezeld door specialisten op het ge bied der Europese eenheid. Men neemt dus aan, dat de ontmoeting in Turijn zich zal beperken tot een algemene ge- dachtenwisseling. En het is niet waar schijnlijk dat De Gaulle de Italianen tot zijn confederale denkbeelden zal be keren. ACCRA (Ghana), 3 april (U.P.I.) De Ghanese minister van energie en zware industrie, Krobo Edoesei, heeft de zuster van zyn echtgenote Mary naar Londen gezonden om deze over te halen afstand te doen van het gouden bed dat zij voor 3.000 pond sterling had gekocht. Het nieuws over de aankoop van het luxueuze en kostbare slaapmeubel uit een Londense winkel heeft grote beroe ring in Ghana verwekt. Mevr. Edoesei is allerwegen bekritiseerd voor deze verkwisting die niet past in het ver soberingsprogram van president Kwame Nkroemah. Edoesei heeft er bij zijn echtgenote op aangedrongen het bed terug te zen den, maar zy heeft tot dusver koppig geweigerd. De pers in Accra is niet te spreken over deze zaak. In het hoofdartikel van een der bladen werd gezegd: „In het gedrag van deze vrouw van de nederig ste afkomst is voldoende bewys van waanzin". l Advertentie \\omt mok ia// m ZAANDAM BELGRADO, 3 april (Reuter). In de Joegoslavische deelstaat Bosnië-Her- zegovina is ongeveer 65.000 ha, voorna melijk bouwland, onder water gelopen, 'oordat bergrivieren tengevolge van het nelten van sneeuw buiten hun oevers traden. Omstreeks 1500 huizen moesten worden ontruimd. Door een grondverschuiving werden by Doboj, ten noorden van Sarajewo, vier huizen verwoest. De massa in be weging gekomen aarde dreigt in de rivier de Bosna te schuiven, waardoor nieuwe overstromingen worden ge vreesd. (Advertentie) Een magazijnadministratie die behalve de aantallen ook de waarde aangeeft. Tevens een richtlijn voor een deugdelijke inkooppolitiek. Hoofdkantoor: Leidseplein 5 Amsterdam Verkoopkantoren: Amsterdam (tel. 82082) - Den Haag (tel. 336469) - Rotterdam (tel. 120182) - Den Bosch (tel. 30567) - Utrecht (tel. 25435) - Arnhem (tel. 30265) - Gro ningen (tel. 26283). 1n Moermansk in de Sovjet-Unie worden van tijd tot tijd rendier-races gehouden. Maandag sloegen velen schouwspel in de dikke sneeuw gade. De rendieren on bwikkelen bij deze races een snelheid, die die van paard nabij kamt. het fraaie het Vrijdag 20 april begint in Alkmaar wat men noemt het „kaasmarkt seizoen". Dan wordt de eerste van de 22 kaasmarkten gehou den, voorzover men nog van „kaas markt" kan spreken. Want de kaas markt van vroeger is het niet meer. En als wij over „vroeger" spreken, dan bedoelen wy de tyd rond de eeuw wisseling en de eerste decennia nog van deze eeuw. Toen kaasden de boe ren nog zelf op de boerderij en trok ken zij vrijdags in hun gele bakwagens met hun wekelijkse kaasproduktie naar Alkmaar. De aanvoer in die jaren liep in die tijd in de miljoenen kilo's per jaar. Maar de zelfkazende boeren zijn historische figuren geworden; de boe renkaas werd fabriekskaas en in bijna elk dorp van Noord-Holland stichtten de boeren een kaasfabriek. Maar de nieuwe tijd heeft ook daar verande ring in gebracht. In de twintiger ja ren waren er over de honderd kaasfa- brieken in de kop van Noord-Holland. Zij produceerden gemiddeld 170 ton kaas. Toen kwam de concentratie; er kwamen grotere produktie-eenheden en zo verminderde het aantal kaasfabrie- ken tot nog geen dertig, die elk meer dan 1.000 ton kaas per jaar produce ren. Het ziet er naar uit. dat het er nog minder zullen worden, want de Bond van Zuivelfabrieken streeft naar drie grote combinaties, overkoepeld door één coöperatief toporgaan en het zal geen vijf jaar meer duren of dit plan is verwezenlijkt. De fabrieken hadden steeds minder behoefte aan de Alkmaarse kaasmarkt. Zij konden hun kaas even goed direct van de fabriek af verkopen en exporteren. Met het aantal kaasfabrieken verminderde ook de aanvoer op de Alkmaarse kaas markt, die nu nog maar alleen in de zomermaanden wordt gehouden. Niet, omdat de producenten die markt be slist nodig hebben, maar zuiver uit re clame-overwegingen. Er komt nog wel kaas aan de markt, maar de meeste stapels zyn al verkocht voor ze op het Waagplein lig gen. Er wordt dan ook geen kaas ge boord en de kopers en verkopers spe len geen „handjeklap" meer, het is wat je noemt een dooie boel. Dank zy het Bedryfsschap voor Zuivel, die de reclamewaarde van de Alkmaarse kaasmarkt wel inziet, en daarom 30.000 gulden per jaar bijdraagt in de kosten van instandhouding, waaraan de gemeente Alkmaar nog eens rond 35.000 gulden toevoegt, kan de kaas markt, een toeristische attractie voor duizenden vreemdelingen, in stand worden gehouden. Want een wereldat tractie is de Alkmaarse kaasmarkt. Van de rond 250.000 bezoekers, die de kaasmarkt jaarlijks trekt, komt een groot percentage uit het buitenland. Alle binnen- en buitenlandse toeristen komen met foto- of filmcamera gewa gend naar Alkmaar; foto's, dia's en films van de Alkmaarse kaasmarkt vonden hun weg over heel de wereld. Dat zomerse kaasmarktgebeuren speelt zich af tegen het décor van het Waaggebouw, 's Morgens om zeven uur treden de kaasdragers aan, ver deeld over hun vier vemen, in de kleu ren waarvan zij hun gelakte strooien hoed dragen. Zij zyn in het wit ge kleed en sjouwen met hun eigenaardi ge dribbelpas hun tachtig Edammers op de berrie van het marktplein naar de Waag, waar de tasman de kaas weegt. Het grote marktvierkant is met Ijze ren hekken afgezet. Want, naarmate de aangevoerde kazen minder werden thans nog ongeveer 30.000 kg per marktdag groeide het aantal Kaas marktbezoekers. De politie zag geen kans die op een behoorlyke afstand te houden zonder yzeren hekken. Op een zomerse vrijdag, vooral in de vakan tieweken van de bouwvakken, kan het flink druk zijn in Alkmaar; in de Lan- gestraat en Houttil, de toegangswegen tot het Waagplein, kunt u dan over de hoofden lopen. Het Waagtorencarillon pleegt zyn vrolyke klanken over de duizenden vreemdelingen uit te strooi en. Maar die attractie moest men vo rig jaar en zal men ook dit jaar mis sen. Het carillon is by de klokkengie ter in Asten in reparatie en dat is een langdurige geschiedenis. Het Waaggebouw mag een markant bouwwerk zyn, by nadere beschouwing behoeft net dringend restauratie. De V.V.V. Alcmaria en de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal zyn er gebrekkig in gehuisvest. Gelijk vloers hangen aan de ene kant de mo numentale weegschalen en aan de an dere kant verkopen in de zomer in Westfries kostuum gestoken dames hompjes (volvette Goudse) kaas, geen Edammers, zoals op de markt worden aangevoerd. Er bestaan al lang restauratieplan nen. Restauratieplannen hebben nu eenmaal de onhebbelykheid lang on derweg te zijn. Architect C. W. Royaards uit Schoorl leverde in 1959 zyn plannen al in; de kosten van res tauratie werden toen op drie ton ge raamd, waarvan tweeëneenhalve ton subsidiabel bleek. Het Rijk stelde een bedrag van 75.000 gulden in het voor uitzicht, betaalbaar in 1961, maar daar kon de gemeente Alkmaar het niet voor doen. Sindsdien wordt er gepraat over een hogere rijksbydrage. Intussen wordt er aan het Waaggebouw vrywel niets gedaan; men schuift het onder houdswerk af op de restauratie. De Waag was in vroeger eeuwen een H. Geesthuis, een kapel, waaraan een zaal voor zieke reizigers was verbon den. In 1386 kreeg men van bisschop Floris van Wevelinckhoven toestem ming een klokje op het dak te zetten. Na de hervorming werd het H. Geest huis aan zyn bestemming onttrokken. In 1581 kregen de Alkmaarders van de Prins van Oranje als beloning voor hun moed by het beleg van Alkmaar het Waagrecht, het volgend jaar werd het H. Geesthuis tot Waag verbouwd en tegen het eind van de zestiende eeuw bouwde Pieter Comelisz. Kunst de huidige toren, waarby hy ongetwy- feld gekeken heeft naar de Oude Kerkstoren van Amsterdam, waar de Waagtoren wel een broertje van lykt. In 1884 is het Waaggebouw grondig verbouwd; het kreeg aan de oostkant een renaissanee-gevel, die er helemaal niet by paste, maar door sommigen toch wel heel mooi gevonden wordt. Over de restauratieplannen is maar weinig bekend. Als u Monumentenzorg in Alkmaar er naar vraagt, wordt u verwezen naar de directeur van ge meentewerken, die u op zyn beurt ver- wyst naar B. en W.; die zyn dan in vergadering en de architect heeft het te druk met zijn restauratieplannen voor het Haarlemse stadhuis. Toch vernamen wy, dat men de in wendige ruimte van het Waaggebouw door restauratie meer dienstbaar wil maken aan alles wat maar met de kaasmarkt te maken heeft. Maar wan neer er met de restauratie begonnen wordt, kan nog niemand u in Alkmaar vertellen. Dan is er nog het carillon; of liever (Van onze Romeinse correspondent) Het Nederlands priestercollege in Ro me zal, zoals wy gisteren in het kort meldden, worden uitgebreid, want 't con vict, dat in 1929 en 1930 werd gebouwd, is te kiein geworden. Het biedt plaats aan veertien geestelijken, die na hun wijdingen door het episcopaat naar Ro me gezonden worden om aan een van de pauselijke academies hun studies voort te zetten. Al jaren betrokken de studenten met hun groeiend aantal ook de kamers, die gereserveerd waren voor Nederlandse bisschoppen of ande re personen die voor besprekingen in Rome moesten zijn, tot ooi: deze nood oplossing niet meer hielp. Er zijn plan nen geweest om het huis te verkopen en elders een nieuw te bouwen. Aan koop van grond in de binnenstad bleek onmogelijk. Nog afgezien van de enor me kosten was het slechts mogelyk een college op te trekken ver buiten het centrum. Met de snelle uitbreiding van de stad zou dit betekenen dat men tien tot vijl tien kilometer van, de plaats, waar de universiteiten en hogescholen liggen, zou moeten bouwen. Het huidig college ligt byzonder gun stig op de zogenaamde kleine Avantyn, vlak bij het centrum en juist buiten het helse rumoer en de verontreinigde lucht van het stadscentrum. Omdat men dit kwartier, een van de schaarse groene delen van Rome, wil beschermen te gen de bouw van blokken flats, de een na de ander als haringen in een ton, ligt er een bouwstop op dit deel. Onlangs kon voor hot Nederlands priester college een goede oplossing ge vonden worden, die de buurt geen scha de doet en het college de mogelykheid biedt voor de aanbouw van een onop vallende vleugel. Daarmee zal het aan tal studentenkamers van 14 op 22, even tueel 24 gebracht worden, terwijl de woonruimte van de zusters, die het col lege verzorgen, de hoognodige verbete ring en uitbreiding kan ondergaan met bovendien een nieuw dagverblijf en op berg- en linnenkamers. Verder zal by styging van het aantal studenten kun nen worden voorzien in ruimte voor in wonende dienstbodes. Voor de aanbouw van de vleugel zal binnenkort een inschrijvingsverzoek aan aannemersbedryven uitgaan. De to tale kosten in het voor woningbouw zeer dure Rome zijn geschat op 300.000,-. Men hoopt daarby, dat het grondwerk geen al te grote tegenslag zal opleve ren. Rome, en zeker het antieke Rome dat ook de kleine Avantyn omvatte, is namelyk sterk ondergraven. Het is een stad die gebouwd is op mijngangen en delfplaatsen van tufsteen. Ook de Avan tyn is ondergraven en een hoek van het Nederlands college is reeds aan verzak king onderhevig geweest. Wanneer het alleen maar gaat om enkele myngan- gen heeft men financieel al eer strop. Wanneer echter in de hoek van de tuin juist een antieke Romeinse behuizing blykt te zitten, krygt het werk boven dien ernstig vertraging, omdat dan eerst de archeolgen hun recht hebben. Het Nederlands episcopaat, dat de uitbreiding van het priestercollege zal financieren, heeft, zo deelden kardinaal Alfrink en mgr. Damen ons mede, alle mogelijkheden overwogen. Onderbande-boten, aldus .Aviation Week". gezegd het is er niet. Het werd in het najaar van I960 uit de Waagtoren ge haald om in Asten te worden geres taureerd. Daar bleek het van 1955 da terende restauratieplan verouderd, om dat de klokken in nog slechter staat verkeerden dan toen het plan ge maakt werd. Toen kwam er een nieuw plan, waarin mr. Romke de Waard de hand had. Hy stelde voor van de twee Alkmaarse carillons, dat van de Waag en dat van de Grote of St.-Laurens- kerk, één gerestaureerd carillon met klokken van Melehior de Haze te ma ken en het andere te moderniseren. Dat ging natuurlijk veel meer geld kosten en dat was weer aanleiding voor herhaalde onderhandelingen. In tussen staan de beide carillons nog in Asten en het ziet er naar uit, dat de kaasmarktbezoekers ook dit jaar niet de klanken van de beide carillons zul len kunnen beluisteren. Alkmaar mist voor het tweede jaar zijn zingende to rens, zonder welke het niet die typi sche oud-Hollandse stad is. die het zo graag wil zyn. Op initiatief van de plaatselijke huishoudschool gaat de school jeugd van Nederweert rond 130 leerlingen van de huishoud-, de landbouw- en de ulo-sehool 6, 7, 8 en 9 april 's avonds in de St. Ge- rarduskerk een passiespel opvoeren. Dit spel, getiteld „Het is volbracht", werd geschreven door een huismoe der en een onderwijzer uit Friesland. Buiten Limburg, waar dit stuk nooit eerder is opgevoerd, werden enkele jaren geleden o.a. in Huissen even eens door de schooljeugd diverse voorstellingen van dit Passiespel ge geven. De voorbereidingen voor de vier thans Iers rend van 13 tot 17 jaar, repeteren vrywel dagelijks onder leiding van hun leerkrachten. De regie berust bij de heer R. Hermens, leraar van de huishoudschool. De niet direct bij het spel betrokken schooljeugd heeft zich verdienstelijk gemaakt by de ver vaardiging van de kostuums, waar voor de leerlingen van de huishoud school hebben gezorgd, alsmede van alle andere rekwisieten, welke uitge voerd zijn door de leerlingen van de landbouwschool. De leerlingen van de ulo hebben de kaartverkoop ter hand genomen, waarby zij hebben mogen constateren, dat de belangstelling in en buiten deze gemeente voor het pas siespel bijzonder groot is. Het ziet er namelijk naar uit, dat het meer dan vijfhonderd zitplaatsen tellende kerk gebouw bij elk van de vier vastge stelde uitvoeringen plaatsen te kort komt. Derhalve worden voor de jeugd extra voorstellingen gegeven. In onderling overleg heeft de gees telijkheid van de vier Nederweertse parochies de St. Gerarduskerk als plaats van opvoering gekozen, omdat dit kerkgebouw, met name het ruime priesterkoor, bijzonder geschikt is voor de verbeelding van het passie spel. By de KLM is bloed als vracht goed geen ongewoon verschynsel. De laatste tijd betreft dit vooral bloedmonsters van mensen die lijden aan bepaalde erfelijke vormen van bloedarmoede, de z.g. haemo- globinopathieën. Over deze vormen van bloedarmoede is in de laatste tien jaar zeer veel bekend geworden. Ze komen vooral voor in tropische en subtropische landen als West-Indië, Afrika, Jordanië, Turkije, Egypte, Soedan, Indië, Perzië, Ceylon en Thai land. In sommige bevolkingsgroepen is het aantal dragers van deze erfe lijke eigenschap zeer groot: twintig tot dertig procent. Het is begrijpelijk, dat er veel onderzoek wordt verricht naar het voorkomen van deee merkwaar dige aandoeningen; daarvoor is het vaak nodig dat vele monsters bloed naar laboratoria, die hierop zijn ge specialiseerd, worden verstuurd. Er bestaan nu plannen voor een groot onderzoek naar het voorkomen van deze afwijkingen, dat een Duits kindergeneeskundige, dr. Flatz, in sa menwerking, met de Groningse Kin derkliniek, in bepaalde delen van Thailand verricht. Dr. Flatz verzendt he+ bloed, koel verpakt in containers, eerst vanuit het binnenland, naar Bangkok, vanwaar de DC-8 straalma- chines van de KLM het transport ver der overnemen. Zo worden wekelijks ongeveer vyf honderd bloedmonsters in Groningen afgeleverd. Een Belgisch koudbloedtrekpaard van de landbouwer P. Dees te Dubbeldam heeft het leven ge schonken aan twee veulens, een hengst en een merrie. Een geboorte van een paardentweeling is een zeld zaamheid. Moeder, dochter en zoon maken het uitstekend. lingen over de plannen lopen reeds ja ren, maar thans is de knoop doorgehakt, vooral door de gunstige omstandigheid dat het bestaande huis kan vergroot worden. Wy hebben uiteraard gevraagd, hoe de bisschoppen de aanzienlijke kosten willen dekken. De kardinaal zei, dat uit de aanwezige fondsen voor het priester college ongeveer tweederde deel van de bouwkosten betaald kan worden. Waar het episcopaat de rest vandaan zal halen, weet de kardinaal nog niet. Maar de verbouwing is noodzakelyk ge worden en wel op korte termyn. Het col lege, dat nu meer dan dertig jaar func tioneert, heeft vele alumni afgeleverd. Bovendien heeft het door ontelbaar vele diensten aan Nederlanders en door zyn grote gastvrijheid zovelen aan zich ver plicht, dat de kring van vrienden groot genoeg moet zijn om het episcopaat, dat het leeuwendeel op zich neemt, ver der te helpen. WASHINGTON, 3 april (Rtr.) Vol gens het Amerikaanse tijdschrift „Avia tion Week" heeft de Sovjet-marine voor het eerst met succes raketten on der water afgeschoten van een door kernenergie voortbewogen onderzee boot. De raketten hadden vaste brand stof. Het blad schrijft dat functionarissen van de Amerikaanse marine onlangs een verklaring hebben uitgegeven waarin nog steeds wordt volgehouden „dat de onderzeeboten eerst aan de op pervlakte moeten komen om raketten te kunnen afschieten". De Sovjet-vloot van kernduikboten groeit. Verscheidene schepen opereren tegelijkertijd op zee van een basis naby Moermansk. Het door kernenergie voortbewogen oppervlakteschip „Le- nin", volgens de Sc^jet-Unie een ijs- breker, is in werkelijkheid een moe derschip voor de vloot van kernduik-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7