Huisinrichting weerspiegelt levensstijl exterieur is een vast gegeven, met Valt over smaak niet -te twisten PORTRET VAN EEN STOEL „Toon zal uw u mlJ zeggen, wie stoel en ik g!J zljt EEN EIGEN DOMEIN VOOR DE BABY „Maar waar zetten jullie de wieg?... Moderne woninginrichting er wel een antwoord heeft op TAPIFLEX EDELHOUT INTERIEUR KAN MEN EXPERIMENTEREN ELKE UITGESPAARDE MINUUT IS ER EEN BINNENHUIS-ARCHITECTUUR WONINGINRICHTING exclusieve gordijn stoffen, karpetten en vloerbedekking tapijten, linoleum enz. MINERVA THEATER ,55 WOENSDAG 4 APRIL 1962 PAGINA 11 GROTE HOUTSTRAAT 155 - TEL. 11159 Steeds meer mensen komen tot het besef hoe waardevol de „inwendige make-up" van het huis is. Wat een voldoening het geeft in een harmonisch ingericht huis te wonen en te leven. Als we in een goed ingericht huis zijn, betrappen we ons erop, dat we de bewoner graag zouden willen leren kennen na het zien van de inrichting, omdat deze de specifieke levensstijl van de bewoner weerspie gelt. Kunnen we aan de buitenkant van onze woning weinig of niets veranderen, binnenshuis hebben we de vrijheid de „make-up" naar eigen smaak uit te voeren. Naar hartelust creëren en combineren of zelfs experimenteren. Uitkienen Waar onze „ontspanningsfauteuil" moet staan. Bescheiden in een hoekje van de kamer of bij de haard. De vrije zaterdag benutten om uit te 2oeken welk behang het beste bij de vloerbe dekking en bij het plafond past. Maar zoals bij alle vrijheden geldt ook hier: vrijheid in gebon denheid. Een gebonden zijn met het oog op het budget bijvoorbeeld. Beperking in de kleuren in het interieur, de groepering van de meubels, Wil er een harmonisch evenwicht zijn. Langs lijnen van zelftucht bouwen we in de ruimte van het vertrek de harmonie op. Erg jammer is het wanneer iemand zijn vrij heid niet goed gebruikt. Wanneer hij door ge brek aan goede smaak, of door ondeskundige Voorlichting, een karakterloos interieur om zich heen aanbrengt. Wat is een karakterloos inte rieur? Een karakterloos interieur is een ver trek, dat hoewel vol meubels en andere woning inrichtingsartikelen, leeg is. Leeg door het ont breken van een persoonlijke sfeer. Het is alsof we in de wachtkamer van een station zijn. Zo iemand is bij zichzelf op visite. „Op de koffie gekomen", zegt het spreekwoord in zo'n geval, met de bijgedachte aan het resultaat van de aankoop. Zonde van het geld Wij geloven niet dat er in ons land op het gebied van de woninginrichting gebrek aan voorlichting heerst. Iedereen kan op verzoek, van woninginrichter, groothandel, fabrikant voorlichtende brochures toegezonden krijgen. Wij behoeven maar bij een goede woninginrich ter binnen te stappen om al onze vragen beant woord te zien. Er zijn mensen die menen dat ze per se iets moeten kopen als ze een woninginrichtingszaak binnenlopen. Dat is niet zo. Met plezier vertelt de vakman-woninginrichter vrijblijvend wat u weten wilt. aluminium Jaloezieën v. DUIVENBODEN alle soorten in het Binnenweg - Heemstede De show is te bezoeken tot 7 april 1962 van 2-10 uur n.m. Komt U eens even kijken! BINNENWEG 201-207 Heemstede - Tel. 38386 oon mij uw stoel en ik zal u zeggen wie gij zijt". In deze uitspraak zit een grond van waarheid, hoe vreemd dat op het eerste gezicht ook lijkt. Onze persoonlijke smaak en eigen opvattingen zijn altijd van merkbare invloed op de keuze van ons meubilair. De stoel, die wij gekozen hebben, zal dan ook altijd iets van de aard van de bezitter vertellen door zijn vorm, mate riaal en kleuren. Zelfs zonder dat we daar altijd bij stil staan, hou den we bij het kopen van een stoel of fauteuil twee eisen in het oog: het zitcomfort, dat we wensen en de aanblik, die onze nieuwe aan winst oplevert, zijn uiterlijk dus. Dat we ook het prijskaartje in het oog houden, zal niemand ontken nen, maar dit doet aan de eerste vereisten niets af. „Maar waar zetten jullie toch de wieg Dat is een vraag die nogal eens gesteld wordt als in de toch al beperkte behuizing opnieuw een kleine wereldburger wordt verwacht. Heel wat gélukkiger is het jonge echtpaar dat zich een eigen woning heeft veroverd en het logeerkamertje-van-tot-nu-toe kan gaan inrichten als domein voor de komende baby. Toch zullen ook die anderen, in benarde ruim te, een oplossing moeten vinden. De moderne woninginrichting heeft er wél een antwoord op Laten we eerst eens zien wat we kunnen doen voor de baby die zijn eigen kamertje krijgt. De tijd van veel kantjes en strookjes is voorbij: het is alles hygiënischer en strak ker van lijn geworden, maar daarom behoeft het zeker niet minder smaakvol te zijn. Het kamertje kan niet fris genoeg zijn. Er moet straks wel opgepast worden voor tocht, maar toch moet er verse lucht binnen kunnen komen. Is het raam tegenover de deur en is het dus te verwachten dat het openen van de deur zuiging van de lucht zal veroorzaken, dan kiezen we voor het plaatsen van de wieg een plekje uit dat beslist tochtvrij blijft. De keus van de wieg maakt iedere moeder zélf. Er zijn zoveel soorten wiegen in de han del, dat dit niet moeilijk zal vallen. Of mis schien juist wélomdat die keus zo groot is? Vergeet u bij het uitzoeken van de wieg vooral niet eens te kijken naar het wiegeledi- kantje, dat met gordijntjes kan worden afge schermd en waarin de baby langer kan liggen dan in de kleinere wieg. Zo'n wiegéledikantje staat ook steviger. En wordt het kindje wat groter, dan ligt het er nog veilig in. Wie zijn uitgaven duchtig moet berekenen is voorde liger uit met zo'n ledikant je omdat het langer meegaat. Pracüsch Gemakkelijk Puntjes op de vervangt TAPIJT f 12.25 per m2 Inlichtingen bij ',,A Ieder kiest zich onwillekeurig het interieur dat bij zijn persoonlijkheid past. Omgekeerd kan men uit het interieur aflezen wat voor soort man (of vrouw want zij geeft ook in dat opzicht veelal de toon aan) men erin zal aantreffen). „Over de smaak valt niet te twis ten....", zegt men in leken-kringen. Insiders weten wel beter. Het tegen deel is waar. Vandaar die debat ten! Maar goede smaak is te ontwik kelen. Zowel bij de vakman als bij de leek. Hier raken we een teer punt aan. Want wie durft voor zichzelf beken nen dat hij geen goede smaak heeft? Ieder mens heeft in zich de drang naar schoonheid. Bij de een is dit schoonheidsgevoel wat dieper in het onderbewustzijn begraven dan bij de ander. Deze zin voor schoonheid „op te graven" er. te ontwikkelen is niet onmogelijk. Deskundige voorlichters, die qua instelling een kruising zijn van artiest en zakenman, kunnen bij dit opgravingswerk goede resultaten bereiken. Maar de wil om zich open te stellen moet van ons zelf komen. Met schoonheid bedoelen we in deze regels overigens niet de steriele per fectie die we wel eens aantreffen in huizen die als musea zijn ingericht. Maar eenvoudig iets moois, dat het hart verblijdt. Ieder heeft zijn eigen smaak. De Nederlandse meubel- en textiel industrie houdt voortdurend rekening Vooral jonge mensen houden van een soort van „nieuwe romantiek": een tikkeltje nonchalance en schilderachtigheid. Stoelen van rotan of gevlochten hout in decoratieve vormen zijn favoriet, óók al om hun vaak sympathieke prijs. Hier ziet men hoe Dorien Mijksenaar (de nieuwe hoofdrolvertolkster in „My fair lady") het zich gemakkelijk maakt in een zitmeubel dat wel populair wordt aangeduid met „hondenmand". (Advertentie) ™DASTE N met de smaak van het publiek. Zelfs de meest verwende cliënt kan op de Nederlandse markt meubels en wo ningtextiel vinden naar de hoge eisen die hij stelt. Ook iemand met een voudige eisen kan zonder al te veel moeite iets van zijn gading vinden. De mensen echter die tegen de ge wone prijs, d.w.z. niet te duur maar ook niet te goedkoop, een woningin richtingsartikel willen kopen, hebben de grootste keus, omdat de meeste produkten op de markt op deze nor male prijs zijn afgestemd. (Advertentie) De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - HaarJem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf Bezoekt onze grootse show van complete woninginrichting Een zichzelf nadrukkelijk presenterende zetel, die wat gemaniëreerd aandoet. Wie een hoge dunk van zichzelf heeft gaat er het gemakkelijkst in zitten. 'iiiiiiiiiiMiiM!i:inmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiimiiiiiiiMHiiiiiiiiiii Buiten de woonkamer wordt het zit comfort soms ondergeschikt aan de esthetica: niemand vraagt zich af of de troonstoelen in de Ridderzaal wel van voldoende schuimrubber zijn voor zien (Tot uw geruststelling kunnen we u zeggen, dat ze een uitstekende bin nen vering hebben). Ook worden de rol len wel omgedraaid en is het uiterlijk ondergeschikt aan de zit-functie, zoals bijvoorbeeld in trams en bussen, waar het allereerst om „een zitplaats" gaat. Over de nog heel andere eisen, waar aan bijvoorbeeld een tandartsstoel moet voldoen, zullen we nu niet uitwei den. Terug naar onze woonkamer, waar we als regel onze vertrouwde stoelen eigenlijk nog maar met een half oog be zien omdat we al zo aan ze gewend zijn. Dat valt pas op als er een naar de stof feerder moet voor een nieuw jasje of een heel nieuw exemplaar nog wat vreemd tussen de oude getrouwen staat. Is het u wel eens opgevallen hoe vreemd het staat, wanneer we de eettafel-stoelen er bij halen als we veel visite hebben? Opeens bekijken we onze stoelen dan met heel andere ogen. Nog anders wordt onze blik gericht wanneer het besluit gevallen is onze stoelenfamilie een gezinsuitbreiding te laten ondergaan. Dan gaan onze ogen pas goed open en bezien we onze stoe len zo critisCh of we er een portret van gaan maken. Dergelijke critische blikken zjjn al leen maar aan te bevelen, want ook bij het kopen van een stoel is oplettend heid geboden. Wat voor stoel we zoeken weten we nog slechts bij benadering. Natuurlijk staat vast of het een fauteuil of een eettafelstoel moet zijn, maar in beide soorten ontdekken we dan zo'n verschei denheid, dat de keuze er niet gemakke lijker op wordt. Voor het bedrag, dat we in gedachten hebben, willen we niet zomaar EEN stoel, maar natuurlijk DE stoel, die ons in alle opzichten Maakt u zelf een sluier voor de wieg, dan is het niet nodig om die in dezelfde tint als het ledikantje te nemen, u kunt zelf een leuke combinatie kiezen, maar denkt u er wel aan, dat blauw de baby een bleke tint geeft, in tegenstelling tot roze of zonnig geel. Lila en groen zijn wel aparte tinten, maar evenmin geschikt voor de babykamer. Ook in dekentjes en lakentjes is er volop keuze. Het wiegekussentje wordt liever niet meer gebruikt, maar wel het sloopje, dat om het babyhoofdje een allerliefste afwerking van de wieg geeft. Laat u zich ook vooral goed voorlichten over het matrasje dat u aanschaft. Bij de inrichting van de moderne babykamer moe ten we zo efficiënt mogelijk tewerk gaan, want de baby geeft zjjn moeder heel wat te doen en elke uit gespaarde minuut is er één. In variatie op de com mode kunt u bijv. een gelakt plankenkastje kiezen dat u aan de muur hangt, zodat u niet telkens heeft te bukken om luiers en kleertjes te pakken. Heel leuk staat het, wanneer u dit kastje met schuifruit- jes sluit: u hebt dan ook het voordeel dat u zich niet stoten kan aan het openstaande deurtje of dat dit te veel ruimte in de kamer wegneemt. tafel kunt u gerust wat spatten bij het baden. Zet u het badje op een plaatje schuimplastic, dan zal het niet verschuiven. Bjj het kleden van de baby wipt u een kussen, ook gemaakt van een plaat schuimplastic, op de tafel. Dit kussen kunt u met een lusje aan de muur hangen. Bekleedt u het met een stofje dat bedrukt is met bloemmotieven of die- renafbeeldingen, dan vormt het tegelijk een vrolijke noot in de kamer. Het klerenkastje kunt u later ge bruiken als speelgoedkastje. Het voordeel van zo'n hangend kastje is ook, dat u er allerlei kleinigheden, die baby liever niet moet grijpen, maar die u nodig hebt bij de verzorging van het kindje, in kunt zetten en ze dan toch voor het grjjipen hebt. De meubilering van het kamertje kan verder summier zijn. Hebt u al een kleuterameublementje of kinderstoel, dan vinden die er een plaatsje in. Anders zijn een licht-gelakt tafeltje en een enkele stoel al voldoende. Zet u er niet te veel meubels in: hoe ruimer, hoe beter. Voor vloerbedekking kunt u het best zaohtgekleurd linoleum kiezen. Ook kunt u in de vloerbedekking zo hier en daar een grappig patroontje laten inwerken. Zo'n hangend kastje zal u best bevallen. Hygiënisch en practisch is het ook, de babytafel niet van ge verfd houtj maar met formica bovenblad te kiezen. Hebt u weinig ruimte, neemt u dan een opklaptafel, die al of niet aan de muur bevestigd is. Op deze voori Over gordijnen voor de babykamer behoeft u zich ook het hoofd niet te breken: er is volop keuze. Wat wilt u: effen stof? Een zonnig streepje? Bloemetjes of sprookjesfiguren? Alles naar uw eigen smaak is "handen. Meer dan ooit is er variatie in gordijn stoffen en er is veel voor de kinderkamer bij. Denkl u er wel aan, dat de gordijnen wasbaar, maar niet al te dun moeten zijn. Zij moeten zowel licht als kou kunnen afschermen. Bij dit alles zijn we er van uit gegaan, dat de baby een eigen kamertje is toebedacht. Dan blijven we zitten met het probleem van de a.s. ouders, die geen kamertje over hebben voor de komende baby. Die het kindje op de eigen, toch al niet te grote slaap kamer moeten onderbrengen. Hiervoor vormen het hangende kastje en de opklaptafel een ware uit komst. Dat zijn alvast twee onmisbare dingen die van de vloer zijn. Rest dan nog het plaatsje voor de wieg of het ledikantje. Hebt u beslist geen plaats voor een apart kastje op de grond of aan de muur, ruimt u dan een plank van de linnenkast voor de baby in. Maar desnoods kunt u een klein bergmeu- beltje ook vrij boog hangen, als u er nog maar bij kunt. Wij zagen het probleem van de helptafel bijzonder handig opgelost door een jonge vader, die een lange smalle tafel met korte opklapbare pootjes had ge maakt. De tafel paste precies over het blad van de toiletkast van zijn vrouw, dat op zichzelf te smal was om er de baby op te helpen. Dit tafeltje werd op het blad van de toiletkast gelegd, met een klampje ter weerszijden vastgezet en klaar was Kees. aanstaat. Voor bij de eettafel bij voor keur stoelen met een goede rugsteun, die een prettige „werkhouding" tijdens het nuttigen van de maaltijden garan deert. Daarnaast zal het uiterlijk van een dergelijke stoel (en misschien zjjn dat er dan meteen vier voor het opknap pertje van de eetfhoek) niet te zeer mo gen domineren in de kamer. Of het mo del rank of wat zwaarder is, bepaalt in belangrijke mate de ruimte, die deze stoelen voor het oog innemen. Behalve onze persoonlijke smaak speelt de be schikbare ruimte dus ook een voorname rol; of het gaat om de eethoek of de inrichting van een afzonderlijke eetka mer maakt een groot verschil. In grote trekken geldt hetzelfde voor de keuze van onze „gemakkelijke stoel" ofwel fauteuil, hoewel we hieraan door gaans geheel andere eisen stellen. Voor alles moet hij gemakkelijk zijn, niet al leen wanneer we er ons gemak eens van willen nemen, maar ook als hij bij het schoonmaken van de kamer van zijn plaats moet. De loodzware monumen tale fauteuil van grootvader is in het moderne gezin niet meer op zijn plaats of u moet over een staf huishoudelijk personeel kunnen beschikken... Laten we overigens bij het beoordelen van het zitcomfort de kwaliteit van het binnen werk niet over het hoofd zien. Behoort u tot de wat „gewichtige" personen, denk dan niet te licht over wat de vering van uw stoel jarenlang moet kunnen opvangen. Uw woninginrichter kan u daarin het beste adviseren. En wanneer u na enkele jaren door een opstandige binnenvering vermanend in de lenden wordt geprikt, betreurt u wel licht het „Koopje", dat u toen dacht te halen. Zo raden wjj muziekliefhebbers ten sterkste aan bjj fauteuils met metalen binnenvering het allerbeste te verlan gen, daar dit type vering als regel niet geruisloos blijft in de loop der jaren. En geen componist waagde zich nog aan een Concert voor Orkest en Bin nenvering. Dan vormen schuimrubber kussens op een vering van rubbersin gels wellicht een goede oplossing voor u. Nu is een nieuwe stoel of fauteuil meer dan alleen een tegenwaarde in geld. Let u maar eens op de vaak ver rassende mogelijkheden, die uw interi eur na een dergelijke aankoop u biedt. Een wat gewijzigde opstelling van de zithoek geeft een kamer vaak een heel nieuw gezicht en zo ontdekt u zelf nog vele andere mogelijkheden. Nog een paar puntjes op de „i" van uw inferieur; Iaat u niet te gauw verleiden alleen dat te kopen wat het meeste op uw al aanwezige meubelen lijkt; verschillende stijlen verdragen elkaar vaak wonder wel, al vraagt het bijeenzoeken wat meer zorg. Nog een vraag: wat doet de kleur in uw kamer? Wordt het neutrale grijs van uw bankstel er wat door opgehaald of vloekt het met de gordijnen, die u net zo mooi vindt? Pas ook op voor te veel kleuren in een betrekkelijk kleine ruimte. Anders wordt de stoel, die u rust moest geven, eerder een bron van onrust. Het licht, en eigenlijk nog meer de verlichting verdient ook de volle aan dacht. Daglicht of kunstlicht en de valling daarvan geven speciaal bjj ruwharige bekledingsstof en bij tere kleuren vaak een verschil van dag en nacht. Daglicht is namelijk naar verhouding rijk aan blauw en kunst licht is veel roder van tint. Wanneer u deze paar punten in ge dachten houdt bij het bepalen van uw keuze, zult u vanzelf ontdekken hoeveel méér genoegen u kunt bele ven van uw trouwe dienaar: uw stoel. R. HOLSTVOOGD (Advertentie) De ideale vloerbedekking ZIJLSTRAAT 96 Telef. 20840

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11