Paus sluit vijfde zitting centrale c DE MAMMOETWET IS OP PACIFICATIE GEGROND Ontwerp niet ontstaan uit typisch katholieke visie GAULOISES CaporalJ BASTOS Légèm BASTOS (HavaneJ fl.- I H Spijt-emigrant nu croquettenfabrikant Geen „welterusten" „Sfierenspelen" „Blue Diamonds" in militaire dienst ,verhuis-visites" CONCILIE-VOORBEREIDING Maatschappelijke onderwijsorganen Albanië open voor Westers toerisme Onderwijs Frans in brugjaar mededeling Tonicum voor de Conservatieven? ^drogist hééft meer...wéét meer! (Q) Amendement Adhering op Mammoetwet A mendement'Schuijt: EUROPESE MARKT per pakje GITANES POKKEN ALARM TE ROTHENBURG-OB- DER-TAUBER WOENSDAG 4 APRIL 1962 PAGINA 9 OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE 7n 7APHT FM 71 w, Beginselkwestfes Hannibal Voor het voortdurend toenemend aantal Nederlandse rokers, die de charme en het genot van de hieronder genoemde echte import-sigaretten reeds leerden waar deren, hebben wij een verheugende mededeling. De vergevorderde integratie van de heeft het mogelijk gemaakt de prijzen van de merken vast te stellen op (Gauloises per pakje van 20 stuks; Bastos-Légères en Havane per pakje van 25 stuks). Verder is de prijs van de bekende vastgesteld op 1.25 per pakje van 20 stuks U moet nu beslist toch ook eens kennis maken met deze bijzondere import-sigaretten. Ze zijn thans overal in Nederland verkrijgbaar. De importeurs: INTERNATIONAL SALES IMPORT CORPORATION N.V. Frederiksplein 52 Amsterdam so so 1§ i Advertentie) U bent verhuisd. En daar zit U dan, tussen totaal vreemde mensen. Wat te doen? De buren negeren en wachten tot er eens iets van een kennismaking zal komen? Of wachten tot zü U eens op de thee vragen? Niets hoor! Aan U om de kennismaking tot stand te brengen! Vroeger ging dat heel officieel. Nu gaat dat eenvou- tdiger. De eerste gelegenheid waarbij U Uw naaste buren tegenkomt stelt U zich gewoon even voor en vraagt U ze op de thee of de koffie. En weet U wat Uw eerste bezoekers beslist zullen waarderen? Als U Gladstone sigaretten presen teert. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenktl KING IWCD •X 1 VJufi VATIKAANSTAD, 4 april (KNP) Vandaag heeft de Centrale Commissie ter voorbereiding van het Concilie haar vijfde zittingsperiode afgesloten. Zoals gebruikelijk woonde de paus een be langrijk deel van de besprekingen bü en hield hij een toespraak, waarin hij zei vol bewondering te zijn voor het vele werk, dat de commissie-leden en con sultoren verrichten. „Ons eigen werk, zo zei hij, verhindert ons dagelijks de besprekingen bij te wonen, maar dat betekent niet, dat wij ze niet met zeer grote belangstelling volgen, want wij hebben geregeld contact met verschei dene leden van uw commissie". Aanhakend op het onderwerp, dat de commissie op de laatste dag bestudeer de, namelijk de problemen van film, radio, televisie en pers, verklaarde hij, dat er reden tot verheugenis in steekt, dat de verantwoordelijke leiders der Kerk zich hiermee zo intensief bezig houden. Het is ook nodig, zo voegde hfi eraan toe, want de moderne communi catiemiddelen oefenen een grote in vloed uit op het lezend, luisterend en kijkend publiek. Hier onderstreepte de paus de nood zaak van waakzaamheid der ouders en de verantwoordelijke regeringsautoritei ten. Over de andere onderwerpen, die tij dens deze zittingsperiode van de Cen trale Commissie behandeld zfin. name lijk de liturgie en de missie, verklaar de de paus nog erover verheugd te zfin, dat er in zulke grote harmonie, met respect voor elkanders opvattin gen en in overeenstemming met de of ficiële richtlijnen der Kerk over gedis cussieerd was. Vooral de missie is on ze dagelijkse zorg. zo verklaarde de paus, en in het bijzonder de roepingen in de missielanden. Hfi herinnerde in verband hiermee aan de eens zo bloei ende missie in de landen van Azië, waar zfi nu practise!) vernietigd is tengevol ge van de communistische overheer sing. Over de besprekingen, gewijd aan liturgische kwesties, verklaarde de Paus nog, dat de liturgie reeds langer dan een eeuw bijzonder voorwerp van studie geweest is. Uw taak is het, al dus de paus, om 'n overeenstemming met de richtlijnen der Kerk de liturgie haar oorspronkelijke glans terug te ge ven. opdat de liturgie weer de levende (Vervolg van nag. 1) °rdt het atheneum nu zesjarig terwille v een fraaie constructie? „Neen" beti de ?ari zo oogde mr. Cals, „zo draait men .zaak om. Het atheneum wordt zes- omdat dit wenselijk is. Nergens b .Europa duurt de voorbereiding vooi i"hversiteit of hogeschool korter dan waalf jaar. Als men de zesjarige cur- jbsduur van het atheneum wil bestrij- laat men dan aantonen, dat vijf Jaar voldoende is". Mr. Cals bestreed ook met veel JPem, dat hij niet voldoende aan dacht zou hebben geschonken aan het geen er leeft in de kring van het on derwijs. Zelden zal over een wetsont werp met onderwijsorganisaties zo- veel overleg zfin gepleegd als in dit Seval. „Het verdriet me, dat men de indruk wekt alsof deze minister daaar zjjn gang gaat. Ik heb ook met *}®t Convent van het christelijke on derwijs de in die kring bestaande moei- Alkheden willen uitpraten, maar geen reactie gekregen". Hiermee kwam de minister tevens te ■Preken over de beginselkwesties, die gJ de Mammoetwet aan de orde zijn. tjdidanks de grote verscheidenheid van r? in het debat naar voren gekomen meningen meent minister Cals. dat er da+ s's voor gemeen overleg is, om- men algemeen is uitgegaan van de (pderwijspacificatie, „Wij staan dich- nE PU elkaar dan uit de discussie wei- at is gebleken". De grondgedachte van de Mammoet- rAt is die van de pacificatie. Het wets- jAjWcrp komt niet voort uit een typisch atholieke visie. Reeds eerder in de (Van onze Haagse redactie) Warj??" HAAG, 4 april Zoals te ver- JeKvn el ls thans van de ziide van nioSl een amendement op de Mam- Seht et .ingediend betreffende de maat- tui PPelijke organen. Het amendement, fin ,s ondertekend door de heer Albe- 0ot5 ®n enige andere K.V.P.-Ieden, be tion» totstandkoming en goede func- Wj: •T'ng van maatschappelijke onder- hu :°Tganen te bevorderen door reeds bemen meer daarover in de wet op te Vo°r het openbaar voortgezet onder- rjnt jOU volgens het amendement-Albe- t.n overheid zelf een orgaan moe- Orean Het bestaan van zulk een van is voor het openbaar onderwijs Word» °te betekenis en voorkomen moet Voorc„ het bijzonder onderwijs een het °1g zou hunnen verkrijgen op lioht,„en re onderwijs, aldus de toe- dem»«f Van dr' Albering. Ir het amen- p.doo» wordt niet meer gesproken van de J°ns et-hende organen", daar voor Zet »JF»nen..van het bijzonder voortge- erko^ü-erwtjs de eis van een formele aller?!1111? hechts aanleiding geeft tot samtwistvragen jver de oreciese de g en structuur, zo menen Void ne-rsL Noodzakelijk maar ook het \s L dat deze organen naar tatief ^„eel van de minister represen- £ef zfin te achten. denrdo'ripresentatief tt kunnen zfin zou- hestaa^ ofganen in ieder geval moeten ouders i» vertegenwoordigers van tebestüren n" en sch°o1- of gemeen - ook and»ri ?aarnaast zouden echter Instantiot °h het onderwijs betrokken in deze n'ro-Z s kerkgenootschappen, Woordigd kunnen zfin vertegen middag had de minister strijdvaardig geïnterrumpeerd toen de staatkundig- gereformeerde afgevaardigde, ir. Van Dis, betoogde, dat mr. Cals is uitge gaan van de belangen van de r.k. kerk. „Als voor mij de katholieke visie lei draad was geweest, zou veel van wat nu in het wetsontwerp staat er niet in voorbomen en menig punt, dat nu niet geregeld is, wel zijn opgenomen", aldus de bewindsman. Onderwijs is een uiterst gevoelige materie; een wettelijke onder wijsrege ling integraal gemodelleerd volgens één bepaalde overtuiging zou volstrekt kans loos zfin. Dr. Nolens noemde de oplos sing van 1917 een compromis en voegde er nuchter aan toe: „Dat heeft juist ge leid tot bevrediging". „Ditzelfde realis me is het mfine", zo zei mr. Cals. Het is ook geenszins de bedoeling de conceptie inzake de ontwikkeling van het onderwijs dwingend op te leggen. De Mammoetwet wil de vrfiheid van onderwijs behouden en versterken. De minister wierp voorts de vraag op of men niet al te licht naar een beroep op principes grijpt om regelingen, met welker inhoud men het niet eens is, tegen te houden. „Gezien de inconse quentie en de notoire tegenspraken in vele beschouwingen, nfig ik er helaas toe deze vraag bevestigend te beantwoor den", aldus spreker. De minister tekende verder nog aan, dat er bfi de Mammoetwet zoveel ver schillende wensen zijn geuit, dat ver werkelijking daarvan uitgesloten moet worden geacht. Zo is bij het gymna sium B het totale aantal lesuren 198. Wan neer men alle verlangens aangaande verschillende vakken optelt, zou men op een totaal van 294 uren komen... Aan het slot van zijn betoog geraakte mr. Cals in een pittige gedachtenwis- seling met mevrouw Van Someren-Dow- ner („ik dacht bfi de rede van de libe rale afgevaardigde eerst, dat het ging zomeren, maar later werd ik downer") over de vraag of de Mammoetwet vol doet aan de historische interpretatie van het grondwetsartikel inzake de on derwijs vrfiheid. Aan dr. Tilanus vroeg de minister duidelijk en concreet aan te geven, waarom het wetsontwerp niet zou beantwoorden aan de bedoeling van de Grondwet. De bewindsman kondigde aan, dat hfi in het vervolg van zijn rede de geschie denis van de pacificatie nog verder zal belichten. Er is dus nog zware stof op komst. Het eerste deel van de mi nisteriële rede werd verlevendigd door verschillende puntige opmerkingen. Me vrouw Van Someren had in verband met het beeld van de mammoet mr. Cals vergeleken met Hannibal. „Ik vind dit KEULEN, 4 april (UPI) De di recteur van het Westduitse reisbureau ,,Ost tourist" Volker Von Knobloch, heeft verklaard te geloven dat het communistische Albanië zjjn grenzen heeft opengesteld voor Westerse toe risten. „De oorzaak hiervan ligt in het feit dat de Albaniërs de voorkeur aan .Westerse valuta geven en waar schijnlijk ook om de hotels die het hele jaar leeg staan, weer te bevolken", aldus von Knobloch. Y°P Knobloch is voornemens 11 autotochten naar Albanië te organi seren. Negen personen, onder wie een Nederlander, hebben zich reeds laten inschrijven. Het nationale Westduitse toeristenbureau in Frankfort had eer der bekend gemaakt dat zfi dit iaar nog een reis naar Albanië hoopt 'te or ganiseren. Albanese toestemming is reeds verkregen maar niemand heeft zich nog laten inschrijven een zeer vleiende vergelijking", aldus de minister. „Hannibal was niet alleen een groot veldheer, doch ook een ver nieuwer van de Carthaagse wetgeving. Bovendien schreef hfi zijn staatsstuk ken in het Grieks. Hij mobiliseerde de Griekse wereld tegen Latum. Ik dank mevrouw Van Someren voor het in mfi gestelde vertrouwen". ziel wordt van het godsdienstige leven der gelovigen en van de praktfik van het christelijk leven. De paus besloot Zfin toespraak met het verzoek aan de kardinalen en bisschoppen der Cen trale Commissie om zfin oprechte en beste Paaswensen aan hun diocesanen over te brengen. De Centrale Commissie ter voorbe reiding van het Concilie komt van 3 tot 12 mei weer in Rome bfieen voor haar zesde zittingsperiode. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 4 april Met veel élan wordt thans geijverd voor de positie van het Frans in verband met het voorstel van minister Cals in de Mam moetwet om naast Engels, Duits in plaats van Frans te laten geven in het brugjaar van de scholen voor voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs, ho ger en middelbaar algemeen voortge zet onderwfis. De Katholieke Lerarenvereniging „Sint Bonaventura" heeft een van de laatste nummers can haar weekblad bijna geheel aan deze kwestie gewijd. Er is nu van K.V.P.-zfide ook een amendement terzake ingediend, onder tekend door de Kamerleden Schuijt, Stokman. Albering, Baeten en Zwanik- ken. In de toelichting nfi dit amendement wordt gesteld, dat het wenselijk is de vakken, die in het eerste leerjaar van de v.w.o.-, h.a.v.o.- en m.a.v.o.-scho len gegeven moeten worden en die be schouwd kunnen worden als bepalend voor het cultuurpatroon van het Ne derlandse onderwijs in de komende ja ren, in de wet op te nemen In dit cul tuurpatroon past een juiste waardering van het onderwfis in de Franse taal. Het geestesmerk van Nederland is traditioneel vertrouwd met de Franse, Engelse en Duitse geest. Verzwakking van de positie van het Frans in het onderwfis zou het harmonische even wicht tussen deze beschavingsinvloe den verstoren. In de huidige interna tionale ontwikkeling in Europa, zowel als in Afrika, waar het Frans in grote delen voertaal is, kan verwacht wor den, dat de kennis van deze taai zowel cultureel, economisch ais politiek, voor Nederland van toenemend belang zal zfin. Aangezien voorts het Frans de moeilijkste der drie talen is, dient uit onderwijskundig oogpunt daaraan van den beginne af de grootste zorg besteed te worden, aldus de toelichting bfi het amendement-Schuijt. UTRECHT, 4 maart Kardinaal Al- frink heeft met ingang van 13 april benoemd tot pastoor te Lettele de zeer- eerw. heer Th. Scholten, tot pastoor te Pannerden, de zeereerw. heer M. A. I. M. Paanakker en tot pastoor te Varik de weleerw. heer A. Adringa, die ka pelaan was te Utrecht (H. Nicolaas). lekker babbeltje om over het hier en daar ook voorkomende misbruik van (Advertentie) OX GX GX GX GX GX Het croquetten' -gezin bijeen: het echtpaar Goedegebuur met onder andere de zoons Hans en Jan. SO SO so so n het Gelderse plaatsje Herwen en Aerdt staat een oud fabriekje. Vroeger was dat „de zuivelfa briek". Ze kwam leeg en bleef leeg. Juist toen men zich in gemeen tekringen ging gJvragen: mensen, wat doen we met „de" fabriek, meldde zich de 57-jarige Zeeuw Leen Goede gebuur, voormalig slager en veehan delaar voor de Unilever. Hfi was daar echter weggegaan, omdat er naar zfin mening in dit pietepeuterige land niet veel te „versieren" viel. Nee, dan Australië! Dat was nog eens wat. Hfi trok er heen, ergerde zich aan de vol maakte onverschilligheid voor Neder landse emigranten en besloot reeds na twee maanden maar weer terug te gaan. Zo verscheen hfi met zfin vrouw en twee jongens weer in het vaderland, teleurgesteld, berooid en zonder enig uitzicht. Hfi moest de familie om hulp vragen. Zfi hielp. Leen Goedegebuur kon een slagerfi beginnen. De nieuwe start was gemaakt. Maar zie; de slagerfi liep niet zo best. Het viel eigenlijk allemaal een beetje1 tegen. Zo'n situatie brengt sommigen echter juist op ideeën. Me vrouw Goedegebuur bijvoorbeeld. Ze stelde voor croquetten te gaan maken als specialiteit. Dat gebeurde. Het wa ren heerlijke, smeuïge, croquante cro quetten. De vraag steeg. Leen Goede gebuur, de directeur, bezorgde de be stellingen per fiets; drie maanden later had hfi voor de aflevering van de „spécialité de sa maison" echter al een bestelwagen lopen. De slagerfi werd croquettenfabriek en als zodanig meteen al te klein. Het gezin verhuisde naar Oss, produceerde croquetten in een klein fabriekje, maar moest al heel gauw naar grotere ruimte omzien. Die vond men in Herwen en Aerdt. En dus óp naar Gelderland. In de enkele maanden, dat de cro- quetterie Goedegebuur daar werkt mfinheer, mevrouw, zoon Hans (16), zoon Jan (18) en 25 man personeel! is de produktie al gestegen tot ver over de honderdduizend croquetten per week en uitgebreid met duizenden bitterballen en loempia's. Over enke le weken zal de produktie 300.000 stuks per week bedragen, want dan is de speciale machine klaar die in Rotter dam voor deze croquetterie wordt ge construeerd en die in dit genre een Westeuropese primeur betekent. Het lekkers wordt als diepvries- produkt aan grossiers geleverd. Sinds kort is er bovendien een levendige export naar het land, dat de croquet altfid een warm hart heeft toegedra gen: België. De nieuwe machine zal straks tweehonderd croquetten per minuut afleveren! Kijk, als het zover is, begint ook het verkoopapparaat in West-Duitsland te werken, dat Leen Goedegebuur daar als goed zaken man heeft georganiseerd. Nou moeder, de kinders een zoen van me en jfi voor straks ook vast een welterustééVele malen op een avond is het over de visserfibanden te beluisteren. En op de dag, al naar gelang het uur, wordt hetzelfde gewenst met „een bakkie doen" en „smakelfik etéén". De radiozender aan boord is geduldig en geeft het allemaal trouw door naar de wal, waar de vrouw precies weet op welke tfid- stippen van de dag haar man „aan de draad" komt. Ieder heeft zo zfi>n vaste tfiden voor een eenzfidig con tact met de wal. Want terugroepen gaat niet. Daarvoor moet je een gesprek voeren via Scheveni»tgen- Radio. En dat kost geld. Het gébruik De radio heeft ook de eenzaamheid van de zee verdreven. En daarmee kwam de verleiding om zakelfike ge sprekken uit te „breien" tot een tje rko anoniem onoirbare taal de ether in te slingeren of een deuntje op de accordeon voor de microfoon te gaan spelen maar te zwijgen. Het vangst roepie naar de wal werd 's avonds meteen gebruikt om allemaal een welterusten toe te wensen en zo groeide het uit tot meer „roepies" per dag. Moeder de vrouw weet pre cies, wanneer ze die kan verwach ten. En dan denken ze weer even extra aan elkaar. Op zichzelf is daar niets op tegen. Maar het wordt een gedrang op de golflengte van jewelste. De sterke zenders drukken de zwakkere broe ders of de schepen die ver weg om de noord zitten, weg en maken die onverstaanbaar. En voor de nood zakelijke melding van bedrijfsresul taten komen ze in de knel. De inspectiedienst kust- en scheeps- radio van de PTT gaat er wat tegen doen. Het aantal golflengten voor het onderling verkeer is opnieuw be keken en sterker gekanaliseerd naar categorieën schepen met daarnaast één golflengte voor algemeen ge bruik door alle schepen, zodat onder ling contact tussen de verschillende groepen mogelfik blfift. Maar voor het contact in de eigen groep moet alleen van de voor die groep aange wezen golflengte gebruik gemaakt worden. Op verschillende posten langs de kust worden de onderlinge gesprekken strenger gecontroleerd om misbruik tegen te gaan. Om de haverklap groeten naar huis sturen moet ook over zfin. Wat dat laatste betreft maakt de PTT één uitzondering. Als het slecht weer is zal niemand er een kwaad woord over zeggen als er op de eigen golflengte een roepie naar huis gaat dat alles wel is aan boord. Dan zfin ze daar ook gerustgesteld. En in dat geval mag er ook een „welterusten", „smakkelfik eten" of „we gaan een bakkie doen" wel even bij. Dezer dagen zal mevr. Dolores Marsans, secretaresse van de in Bar celona gevestigde vereniging tegen wrede volksvermaken (asociacion con tra la crueldad en los espectaculos) naar Den Haag komen om te pogen medewerking voor het streven van deze vereniging te verkrijgen. De ac tie van de vereniging, die in april 1960 werd opgericht en waarvan don Jose- Eugenio de Baviera y de Bourbon, in fante van Spanje, voorzitter is, is met name gericht tegen de wreedheid die bfi stierengevechten naar Spaanse ge woonte wordt bedreven. nu van de scheepszender op de onder linge golflengten is een kwestie van huur. En die moet toch betaald worden. Maar de PTT gaat er een stokje voor steken want het loopt de spuigaten uit en brengt het onder linge verkeer danig in de war. Het moeten tegenwoordig wel hele kleine vissersscheepjes zfin, als ze niet zfin uitgerust met een radio- telefonie-zender en -ontvanger. Ze kunnen er via het radio-kuststation Scheveningen-Radio contact mee on derhouden met de wal. Ze kunnen er ook op daarvoor aangewezen golf lengten onderling contact mee ma ken. En ze kunnen er gebruik van maken om op afgesproken tfiden hun vangst-resultaten mee naar de wal te roepen, zodat de rederfi op de hoogte blfift. De radiozender en -ontvanger is dus op de eerste plaats bedoeld als een hulpmiddel bfi de bedrfifs-uitoefening. Van elkaar ho ren de schippers hoe de visserij is (of niet). Ze horen hoe de markt was en ze kunnen elkaar te hulp komen als er een in moeiifikheden ver keert. kunnen er ook het hospi taal-kerkschip „De Hoop" mee aan roepen als er een zieke of gewonde aan boord is en ze kunnen er de speciaal voor hen bestemde weerbe richten mee ontvangen. Praktisch nut, dat nog altfid niet genoeg gewaar deerd kan worden. et bekende zangduo „The Blue Diamonds" heeft vandaag 's konings wapen rok moeten aantrekken. In de Generaal De Bons-kazerne zal men proberen van het tweetal goede soldaten van de Verbindingstroepen te maken, een taak welke over twee maanden in de Elias Beekmankazeme in Ede wordt voortgezet. Gisteren waren de „Diamonds" wel even bereid om voor een plaatje met hun gitaar (in burger nog) voor de kazernepoort in hun woonplaats Doorn te „paraderen". De Europese Economische Ge meenschap krijgt een onverwachte beproeving te doorstaan. Zij heeft op het continent haar nut reeds bewezen. Het ziet er naar uit» dat zij nu ook moet tonen bruikbaar te zijn voor de Britse conservatiewen in hun binnen landse politiek. Dat is tenminste de gevolgtrekking, die zich opdringt, als men de redevoering leest, die premier Macmillan heeft gehouden in Stock- ton-on-Tees. Hij was naar deze stad, die hij zelf ao'n twintig jaar in het Lagerhuis heeft vertegenwoordigd, ge komen om het moreel van de Conser vatieve partij weer een weinig op peil te brengen. Na de overwinning, die de BUITENLANDSE Liberalen onlangs hij de tussentijdse KRONIEK verkiezing in Or- J pington hebben be haald, zijn de Con servatieven de vrees gaan koesteren, dat zij morgen, bij de stembusstrijd in Stockton, door de Liberalen wel eens van de tweede plaats verdreven zouden kunnen worden. (De zetel in Stockton is gegarandeerd voor La bour). En als onderwerp voor zijn „pep-talk" had Macmillan Engelands toetreding tot de E.E.G. gekozen. „Wat ik nu kan doen", zei de pre mier, „is u deelgenoot maken van de hoop, die de regering koestert op suc ces: Succes bij het veilig stellen van onze Gemenebestbelangen, succes bij (Advertentie bet verzekeren van de belangen van onze fabrikanten en boeren, succes uiteindelijk bij het verkrijgen van een steeds dynamischer invloed op de zaken en de toekomst van West- Europa en de westelijke wereld". De Britse aanvraag om toe te mogen tre den tot de E.E.G. is vorig jaar door de Conservatieve jaarvergadering met grote meerderheid goedgekeurd. Sinds dien heeft de Britse regering er min of meer het zwijgen toe gedaan. De onderhandelingen in Brussel gingen gestadig door en ook het de laat ste tijd in heftigheid toenemende interne beraad met de regeringen van de andere Gemenebestlanden kreeg zijn beslag. Maar de voorlichting van het eigen publiek beeft Macmillan c.s. een tikje verwaarloosd. Vooral de genen. die de premier vorig jaar heb ben gesteund bij zijn historisch be sluit om de sprong over het Kanaal te wagen, stelde Jat teleur. Macmil lan heeft nu kennelijk twee vliegen in één klap willen slaan, het Britse volk warm maken voor toetreding tot de E.E.G. en het gekwetste moreel van de Conservatieve partij herstellen. Als zijn ministers en hij morgenavond kennis nemen van de verkiezingsre sultaten in Stockton, zullen de E.E.G.- mensen goed doen over zijn schou der mee te gluren. Hoe zullen de Conservatieven reageren op het Euro pese tonicum? (Van onze correspondent te Bonn) ROTHENBURG-OB-DER-TAUBER (Frankenland), 4 april Een in 1916 in Leopotdstad geboren Belg die kortgeleden uit Je Congo naar Bel gië kwam en vandaar in gezel schap van een jongedame per auto een vakantiereis naar het zonnige zui den ondernam, heeft in het middel eeuwse Rothenburg - ob - der - Tauber (12.000 inwoners) in Middenfranken pokkenalarm uitgelokt. De Belg is kort na aankomst in het Luxehotel „Eisenhut" maandagnacht ziek geworden. Een ontboden plaatse lijke dokter stelde een huiduitslag vast, die op pokken zou kunnen wfizen. De arts alarmeerde de Beierse autori teiten, die dinsdag alle voorzorgsmaat regelen namen. De Belg weigert te zeggen, wie hfi is, wat hfi doet en waarheen hfi en zijn metgezellin willen. Hfi heeft dit alles wei verteld aan de arts, maar die is door zwijgplicht gebonden. Zfin per sonalia vulde hfi wel in op het aan meldingsformulier der vreemdelingen politie bfi aankomst in het hotel. De politie heeft het formulier echter on middellijk verbrand, wegens de moge lijkheid van pokkenbesmetting. Voor het stadje Rothenburg - ob - der - Tauber, dat sinds de dertigjarige oorlog vrfiwel gaaf bewaard is geble ven en dat praktisch geheel van het vreemdelingenverkeer leeft, is het te hopen, dat de definitieve diagnose van de ziekte vah de Belg door het insti tuut voor tropische ziekten in Müa- chen negatief zal blijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9