Verhoging rijkssalarissen spoedig als voorschot Kardinaal KöniffConcilie Binnenkort valt op landgoed Drienerloo de eerste boom duurt tot volgend jaar „Alles mogelijk want niemand heeft er ervaring mee"' ENORM WANDTAPIJT IN COVENTRY BOSCH Frequent contact van paus met centrale commissie Gedachtenwisseling over volkstaal in liturgie slaap op EPEDA Tunnel door de Grote Sint-Bernard CHEFAROX PTT-lokettiste maakt dure fout Uitbetaling nog deze maand? Verklaring aartsbisschop van Wenen Discussie Latijn in geen geval uitgeschakeld Staking in Oss verlopen Jongen na val overleden Totsept. 1964 investering van 45 miljoen in derde T.H. Zeventig pet van de bomen blijft gespaard Concilie-voor bereidingen vergen hard werken Maagklachten? Sinteloven binnenkort ook in Nederland V ele militairen worden pas later afgekeurd Gewetensbezwaren nu tegen „oorlogsgeweld" Opnieuw collectieve emigratievoorlichting V erblijf sver gunning voor Adèle Paul »Goede weggebruikster krijgt toch boete Negentig procent weer aan het werk Borstbeeld van prof. Molkenboer voor r.-k. universiteit OP DE HUISHOUDBEURS. DONDERDAG 5 APRIL 1962 PAGINA 11 Besparing van tachtig procent op stookkosten Geestelijk niet opgewassen tegen inspanning van dienst De meest verkochte koelkast In Europa. Nu goedkoper dan ooit. Vraag een leveringsadres op onze stand No. 644 en 653. Alleenvertegenwoordiging voor Nederland: N.V.Willem van Rijn, Haarlem-, merweg 475, Amsterdam-W., tel. 18.52.22 (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 5 april De vijfde zit ting der centrale voorbereidende commissie voor het tweede Vati caanse concilie duurde negen dagen en werd 26 maart geopend. De paus was aanwezig bij de laat ste vergadering en hield er (zoals gisteren reeds in het kort gemeld) een toespraak. Daarin zei hij onder meer, dat hij gaarne meer aanwezig zou zijn op de zittingen, maar dat zijn dagelijkse werk met de vele vastgelegde besprekingen en audiënties hem dit onmogelijk maakt. Wel houdt de Heilige Vader een geregeld contact met vele leden van de centrale com missie en „met stichting en vreug de hebben wij kennis kunnen krij< gen van de gedurige levendige ge- dachtenwisselingen over doctri naire en practische punten, die bezien vanuit vele delen van de wereld en met verschillende men taliteit en ervaring, een variëteit leveren van hoog te waarderen beoordelingen". Over de apostolische constitutie Ve terum Sapientia, welke betrekking had op het gebruik van het Latijn in de Kerk en speciaal in de wetenschappe lijke opleidingen welke ook in Oosten rijk veel discussies heeft uitgelokt ver klaarde kardinaal König, dat deze con stitutie in geen geval zo geïnterpre teerd mag worden alsof discussies over het gebruik van de volkstaal in de liturgie uitgeschakeld zouden zijn De kwestie van de volkstaal in de liturgie zal met talrijke andere vraag stukken nog uitvoerig in het concilie besproken worden. Het is onjuist te veronderstellen, dat belangrijke kwesties van het concilie reeds van te voren vastgelegd worden. (Advertentie) voon blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand DEN HAAG, 5 april. Wanneer de plannen van twee Haagse firma's door gang vinden, zal binnen niet al te lange tijd ook in Nederland een sinteloven kunnen worden geïntroduceerd, die vol gens uitvinder en exploitanten circa tachtig procent bespaart op de stook kosten. Daarin kunnen bij voorbeeld ge malen cokessintels afvalprodukt van gasfabrieken onder voortdurende be vochtiging tot broeiing gebracht en on der toevoeging van lucht verbrand wor den. In de eerste plaats wordt hier ge dacht aan ovens voor industrieruimten, die een permanente verwarming nodig hebben, tuinderskassen enz, hoewel ook ovens kunnen worden gebouwd voor aansluiting op een centrale verwar ming. De 42-jarige na de Hongaarse op stand uit zijn vaderland uitgeweken Hongaarse technicus en chemicus Zol- tan Koppany, thans woonachtig te Bern heeft de uitvinding op zijn naam staan. Volgens de Haagse firma, die de ex ploitatie van het patent voor ondermeer de Benelux verworven heeft, gaan in een oven van twee meter middellijn zestien mud sintels. In twee maanden heeft men er dan volgens de patentom schrijving geen omkijken naar. De re gulering geschiedt door een thermos- staat. begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer. Nu de Tweede Kamer die begroting heeft aangenomen, wil de regering de herziening van de salarissen zo snel mogeljjk voorbereiden, opdat zo enigs zins mogelijk nog in april tot uitbeta ling van de verhoogde salarissen kan worden overgegaan. Deze uitbetaling zal nog bij wijze van voorschot worden gedaan zolang de Eerste Kamer de be groting van Binnenlandse Zaken niet heeft behandeld. Dit betreft dus een algemene sala risverhoging van vijf procent en een gedifferentieerde verhoging van 8 40 procent in vier fasen per 1 ja nuari 1962, 1963,1964 en 1965. De sa larissen van de ministers en de staatssecretarissen zullen gerekend van 1 januari 1962 af worden ver hoogd tot resp. 43.500 en 35.700. In een circulaire aan de provinciale en gemeentebesturen heeft de minister vn Binnenlandse Zaken verzocht de voorbereiding van overeenkomstige sa larismaatregelen voor het provinciaal- en gemeentepersoneel voor te bereiden. In afwachting van de behandeling der begroting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer kan eveneens beta ling bij voorschot geseheiden. De minister geeft de besturen van provinciën en gemeenten nog een kleine reprimande in verband met de veel voorkomende overgang van Rijksperso neel naar de dienst van de provinciën en de gemeenten, omdat deze de be- zoldigingsregelen toepassen op een wijze die daaraan een inflatoir karakter ver leent. De minister geeft de betreffende be sturen met klem in overweging aan deze praktjjk van het wegkopen van Rijkspersoneel een eind te maken. Zo deze situatie onverhoopt mocht voort duren, zal de regering maatregelen nemen, die aan deze spanning tussen het Rijkspersoneel en dat der „lagere" organen een einde maakt. (Van onze correspondent) ARNHEM, 5 april. Een leerling-lo- kettiste, pas kort in dienst van de P.T.T. te Arnhem, heeft gistermiddag aan een oude man, die een postcheque van f 88,56 aanbood, een bedrag van f 8.856 uitbetaald. Toen de man een kwartier later thuiskwam en het geld op tafel legde, schrok zijn vrouw van het be drag. Intussen had de controlerende be ambte op het postkantoor de fout ont dekt. Onmiddellijk ging een referenda ris naar het adres van de bejaarde man. Het echtpaar excuseerde zich dui zend maal; de man verklaarde, dat hij sterk bijziende was, een verklaring die door de referendaris werd aanvaard. Men heeft reeds eerder ervaringen op gedaan met bejaarden, die hun AOW ophalen en bij die gelegenheid informe ren, welk bedrag er nu precies voor hen ligt. De leerling-lokettiste was door het gebeurde zeer overstuur. HAAG, 5 april De regering neeft destijds besloten de uitvoering van de bekende salarismaatregelen Voor het burgerlijk Rijkspersoneel aan te houden tot de behandeling van de (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 april Een groot aantal dienstplichtigen is na in eerste instantie te zijn goedgekeurd niet opge wassen tegen de geestelijke spanningen Van de militaire dienst. Zij moeten dan later toch worden afgekeurd. Dit blijkt uit mededelingen van staatssecretaris Calmeyer naar aanleiding van vragen Van het Tweede-Kamerlid Couzy (WD). .Een toekomstig dienstplichtige wordt hiet afgekeurd als de keuringsarts van mening is, dat hij ondanks gebreken normaal zij het niet in de zwaarste functies dienst kan doen. Van de dienstplichtigen wordt, aldus de staats secretaris, vijf procent reeds bij de eer ste keuring voor een specialistisch on derzoek naar de psychiater verwezen. Deze en andere omstandigheden kunnen oorzaak zijn van een betrekkelijk groot aantal afkeuringen tijdens de eerste oe fening. Tenslotte merkt de staatssecretaris hog op, dat binnen een maand na op komst ongeveer één procent wordt af gekeurd van degenen, die voor eerste oefening in dienst zijn gekomen. Bjj de herkeuring tijdens de basisopleiding Wordt ongeveer anderhalf procent afge keurd. Gedurende de verdere dienst tijd moet nog ongeveer vijf procent on geschikt worden verklaard. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 april De minister van defensie heeft de suggesties van de Tweede Kamer overgenomen om in de regeling inzake de vrijstelling van de militaire dienst wegens ernstige ge wetensbezwaren de formulering „wa pengeweld tussen de staten" te vervan gen door „oorlogsgeweld". Dit blijkt uit de toelichting op een nota van wijziging van minister Visser. De bewindsman is tot de conclusie gekomen, dat ook door de omschrijving bezwaar tegen oorlogsgeweld" wordt vastgelegd, dat alleen vrijstelling mo gelijk is wegens bezwaren tegen het militaire apparaat als zodanig. Het gewetensbezwaar dient alge meen te zijn en niet op een bepaald militair optreden te zijn afgestemd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 april De behoefte aan emigratievoorlichting, die zich steeds in het begin van het jaar doet gevoelen, is ook thans van een om vang, dat sinds enige tijd weer op be perkte schaal voorlichtingsbijeenkom sten worden georganiseerd. Minister Veldkamp is daarom niet bereid de op dracht van de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening aan de geweste lijke arbeidsbureaus opnieuw met col lectieve emigratievoorlichting te begin nen, in te trekken. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Cor- ver (V.V.D.). Deze had bezwaar ge maakt tegen de methode van collectie ve voorlichting op emigratiegebied in een tijd van zo ernstige overspanning °P de arbeidsmarkt als thans het ge val is. De algemene voorlichting wordt °P de behoefte afgestemd, aldus de minister, en mag ook thans niet ver waarloosd worden. De arbeidsbureaus hebben volgens de minister bewezen Pok in de tegenwoordige omstandighe den goede en verantwoorde op de per soonlijke belangen van de aspirant- emigrant, gerichte voorlichting te kun- hen geven. DEN HAAG, 5 april De minister van Justitie, heeft besloten een ver blijfsvergunning van een jaar te geven voor de Oostenrijkse baby Adèle Paul, 0le is opgenomen als pleegkind in een Bezin in Oegstgeest. De rechtbank vernietigde in januari de beslissing van de raad voor de kin derbescherming dat de baby niet in het Pleeggezin mocht blijven. rt TILBURG, 5 april Wegens het rjj- nen zonder rijbewijs heeft de kanton- f?clJJer' gisteren mevrouw G.B.-de B. uit Gpirle veroordeeld tot een geldboete van 25 gulden. Mevrouw B. kwam na november van het vorige jaar in net nieuws, toen zij door een commissie •?;iLe?n goede weggebruikster werd ge paleerd. Enige tijd later echter aan het licht, dat zjj geen rjj- s bezat en dat zij zelfs voor haar examen was gezakt. rtlbewjjs is er intussen gekomen 7&v,ï-e haar tijdens een televisie-uit- g numg uitgereikt. De lof, die mevrouw rii-nlee^-te- 'masseren voor haar goede dnfPacite,iten werd onderstreept door •chtL ng van een taart. Dit alles o-nnn was voor de kantonrechter enni,a-^in'eihing om in dit geval het Ü«vn J}ri .lari6ï vo(>r het rijden zon- r rijbewijs niet te hanteren. De laatste rotswand tussen de Italiaanse en Zwitserse kant van de Sint-Bernardtunnel wordt vanavond, naar men hoopt, met enig ceremonieel doorbroken. Dan zal het enorme project, waar men jarenlang mee doende is, vrijwel gereed zijn. Foor de nieuwe kathedraal van Coventry, welke bijna is voltooid en volgende "mand zal worden geconsacreerd, hebben tapijtwevers te Felletin in midden- Frankrijk in dertigduizend man-uren een wandtapijt van twaalf bij eenen twintig meter vervaardigd, een van de grootste, die ooit uit een stuk_ zijn gemaakt. De foto toont het tapijt, ontworpen door Graham Sutherland, hier in de kathedraal hangende achter het hoogaltaar. Het toont een Christus-figuur besche nen door een ster en omringd door vier figuren uit de Openbaring: de leeuw, de adelaar, het kalf en de mens. De mensenfiguur aan de voeten van Christv* is op ware grootte. WENEN, 5 april (KNP) Bij zijn terugkomst uit Rome, waar hij heeft deelgenomen aan de vijfde vergadering der Centrale Concilie-commissie, heeft kardinaal-aartsbisschop König van We nen tegenover het Oostenrijkse katho lieke persagentschap Kathpress een verklaring afgelegd. Hierin zei de kar dinaal-aartsbisschop, dat het concilie waarschijnlijk in etappes gehouden zal worden en tot in het volgende jaar zal voortduren. Alleen de openingsdatum van 11 oktober staat vast, aldus de kardinaal. Over de duur van het con cilie is absoluut niets bekend. Men vermoedt zo zei hjj dat het concilie etappe-gewijs gehouden wordt en dat de eerste etappe duurt van 11 oktober tot kerstmis van dit jaar. Het concilie zou dan ook met onderbrekingen in 1963 voortgezet worden. Ook kan verwacht worden, dat na het Concilie nog verscheidene commissies aan het werk zullen blijven om de richt lijnen van de kerkvergadering uit te werken. Maar aldus de kardinaal alles blijft mogelijk, want niemand in Rome heeft tenslotte concilie-ervaring. OSS, 5 april De 1100 stakers van Zwanenberg's Fabrieken hebben het ultimatum van de directie, dat wie maandag 9 april met aan het werk is, zal worden ontslagen, niet afgewacht. Vanmorgen heeft bijna negentig pro cent van de stakers het werk hervat. Ook de vijfhonderd Belgen hebben de reis naar Oss weer ondernomen. Ver wacht wordt, dat de tweehonderd sta kers, die er nu nog zijn, in de loop van vandaag of uiterlijk morgen ook weer aan het werk zullen gaan. (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 5 april De Limburgse kunstenaar Peter Roovers bood donder dagmorgen tijdens een korte plechtig heid in het instituut Nederlands van de r.-k. universiteit ec - borstbeeld aan van wijlen prof. dr. B.H.Molkenboer o.p.. dat hij in 1939 van zijn vriend vervaar digde. De dankbaarheid voor zijn vriend schap en de behoefte de nagedachtenis van prof. Molkenboer levendig te hou den. deden de beeldhouwer Roovers be sluiten dit borstbeeld aan de universi teit aan te bieden. De oud-hoogleraar prof. dr. L. Michels hield een herden kingsrede waarin hij het leven van de grote Vondelkenner Molkenboer schets te. Hij bracht dank aan Peter Roovers voor het feit dat hij dit beeld aan de universiteit heeft willen afstaan. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 5 april Over een dag of veertien zal op het landgoed Drie nerloo tussen Enschede en Hengelo de eerste boom vallen ter voorbereiding van de bouw van de Technische Rijks hogeschool Twente. Ongeveer 70 pet. (Advertentie) van het geboomte van het landgoed zal gespaard blijven. Om in september 1964 de eerste 250 studenten te kunnen ontvangen zullen op het landgoed in eerste instantie twee massale gebou wen verrijzen, n.l. het centrale admi nistratiegebouw met een vloeroppervlak van 6000 m2, waarin tijdelijk tevens on derwijs zal worden gegeven en de werk tuigbouwhallen met een oppervlakte van 12.000 m2 en 7 m. hoogte, die in vak- keu kunnen worden verdeeld en voor lopig voor allerlei doeleinden, o.a. voor de inrichting van laboratoria kunnen worden gebruikt. In totaal zal voor september 1964 voor 45 miljoen in dit project worden geïnvesteerd. In juli van deze jmer zal een begin worden gemaakt met het hei werk en de fundering van het adminis tratiegebouw, dat in 1963 met de werk tuigbouwhallen zal worden opgetrokken en glasdicht zal worden gemaakt. In 1964 zal voorts een begin worden gemaakt met de bouw van het basis- gefeouw, dat in 1966 gereed zal zijn. De hoofdarchitecten ir. S. J. van Emb- den en ir. W. van Tijen zjjn dezer da gen gereed gekomen met een structuur plan voor het gehele project. Dit struc tuurplan is thans bij het gemeentebe stuur ingediend. Gebleken is, dat het 110 ha. grote landgoed Drienerloo nog met 25 ha moet worden uitgebreid. Daartoe is een onteigening nodig. Het structuurp' an gaat er van uit het karakter van het fraaie landgoed zo veel mogelijk te behouden. Het plan, dat het ministerie reeds heeft goedge keurd, deelt het terrein in twee gedeel ten in, n.l. het westelijk gedeelte met een hoge landscliappeiyke waarde en het oostelijk deel met een minder hoge landschappelijke waarde. Beide delen worden door een brede nog aan te leg gen verbindingsweg loodr t op de Hen- gelosestraat van elkaar gescheiden. Het westelijk gedeelte is in hoofdzaak be stemd voor de bouwrustige elementen, het centraal administratiegebouw, de campus (woongelegenheden voor de stu denten, recreatieterreinen, sporthal, ka pel, e.d. en het oostelijk gedeelte voor de functionele en fabriekmatige gebou wen. Men krijgt hier afzonderlijke com plexen voor de faculteiten elektro techniek, werktuigbouwkunde, techno logie en de basiswetenschappen (na tuurkunde en mechanica). Voor het centrale administratiegebouw en de De acht bijeenkomsten, voorgezeten door de kardinaal-deken Tisserant, vingen om half tien aan en duurden met een onderbreking van een kwartier tot half twee of later. De middagen en een deel der avonden dienden voor be studering der stukken, onderlinge con tacten en besprekingen. De centrale commissie heeft, gelijk dit thans in stij gende mate gaat, zeer ingespannen werk gehad door de hoeveelheid der voorgelegde ontwerpen en de belang rijkheid daarvan. Deze laatste maal zijn aan de commissie reeksen ontwer pen voorgelegd door de liturgische en de missiecommissie en door het secre tariaat voor de pers, radio, film en tele visie. De ontwerpen werdén ingeleid en toegelicht door de verschillende voor zitters, kardinaal Cicognani, kardinaal Agagianian en aartsbisschop O'Connor. De liturgie staat veel meer dan vroe ger in de belangstelling van de gehele kerk. Allerhande wensen en voorstellen tot wijziging, verbeteringen en aanvul lingen zijn daaruit voortgekomen. De liturgie is de meest verheven uiting van het gemeenschappelijk gebed der kerk. Het is een gezond teken dat de leden dier kerk zich in onze tijd veel daaraan laten gelegen liggen. De uitgebreide schema's van de als alle andere zeer internationaal samengestelde li turgische commissie hebben, naar wij hoorden, in ruime mate deze wensen en verlangens aan het concilie aanbe volen. De titels der onderwerpen waar mee de commissie zich bezig gehouden heeft over dit onderwerp zijn de liturgi sche boeken, waaronder vooral het mis saal en het brevier, het Heilig Misoffer, het koor- en breviergebed, de liturgi sche en de gewade muziek en de sacra menten. Hierbij zit men dus in het hart der liturgische problemen. Voorts heeft men de schema's over de sacramentalia bezien en die over het liturgisch jaar. Het gebruik van de volkstaal in de liturgie is een punt van levendige gedachtenwisselingen ge weest. Het tweede hoofdonderwerp was de missie. De missie is de kerk zelf. De onderdelen der missie-problematiek zijn daarom in wezen dezelfde als die welke in de hele kerk leven, maar dan in het eigen zeer bijzondere milieu. Aan de orde was dan de missietaak der kerk in het algemeen en in het bijzonder de vraagstukken van de missionarissen, de inheemse zielszorger; de eigen hiërar chie en de studie van de structuur der diocesen. De aanpassing aan de eigen cultuur in de verkondiging van het evangelie en in de liturgie is een van de essentiële zorgen van de kerk. Tfen laatste zijn er op het thuisfront de medewerkers aan de missie, niet het minst in de pauselijke missiegenoot schappen. Het derde hoofdstuk vormde de in gediende voorstellen op het gebied van de moderne sociale communicatiemid delen van pers, radio, film en televisie. Aan deze ten dele nieuwste media, die tot in de huiskamers der gezinnen door dringen, zal zeker het concilie grote aandacht schenken Aan de vijfde zitting der centrale commissie namen 63 leden deel, waar van 42 kardinalen, 1 patriarch, 17 aarts bisschoppen en bisschoppen en 3 ordes- generaals. Zestien adviseurs waren op de vergadering aanwezig. Advertentie) functionele gebouwen op het oostelijk deel van het terrein zullen wat het ontwerpen betreft meervoudige op drachten worden gegeven aan de be kwaamste architecten. Voor de cam puswoningen zullen bij voorkeur jon ge architecten worden ingeschakeld, die dichter staan bij het studenten leven. Voor deze bouwwerken zullen prijsvragen worden uitgeschreven, over het onderwijs zelf valt thans nog weinig mee te delen. Dit is een zaak van de toekomstige rector-maginificus dr. Berkhoffdie hierover en over het aantrekken van kernhoogleraren en hoogleraren druk in bespreking is. Bp de snelle realisering van dit enor me project staat men nog voor zeer grote problemen. Op de terreinen moe ten allerlei voorzieningen worden ge troffen, terwijl ook het verkeer naar en van het terrein waar in korte tijd 600 tot 700 arbeiders werkzaam zullen zijn, grote zorgen geeft. Er worden plannen uitgewerkt om in de rijksweg Hengelo- Enschede een brug aan te leggen, zo dat het verkeer naar en van Driener loo wordt beveiligd. Tijdeiyk zal er een noodbrug komen om het oversteken van de rijksweg mogelijk te maken. Voorts moet er rekening mee worden gehou den dat na de opening van de nieuwe Technische Hogeschool regelmatig door gebouwd moet worden om de groei van het studentental dat bepaald is op 2000, op te kunnen vangen. (Advertentie) VAT 69 1VA IMP. OUD HAARLEM HEERLEN, 5 april Gistermiddag is de tienjarige Henk Lobbe tijdens spelen door een ruit van een trappen huis van een galerijflat aan de Goose- lingstraat gevallen en zes meter lager op het trottoir terechtgekomen. Korte tijd later overleed de jongen aan de opgelopen verwondingen. Hjj was de enige zoon van de familie Lobbe. EPE Op de Tongerenseweg is gis termiddag de 72-jarige heer H. J. Mul der by een verkeersongeval om het le ven gekomen. Hy reed op de fiets van de uitrit bö een café de weg op, juist toen een personenauto passeerde. De heer Mulder werd gegrepen en was op slag dood. Het1 slachtoffer was gehuwd. HAAKSBERGEN Gistermiddag is de 65-jarige heer J. H. Oonk bij het oversteken van de Randweg aangere den door een personenauto. De heer Oonk was op slag dood. Het slachtof fer was gehuwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11