Zelfbeschikkingsrecht blijft gegarandeerd Alle zodanige regelingen voor kabinet aanvaardbaar Mej. van M («tante vrij H BREUK IN STICHTING IS VOORKOMEN Uiteindelijke overwinning van confessionele bonden Hel Kleverpark uw winkelpark Ongerustheid Nieuw-Guineadebat niet gereed gekomen Moties - De Kadt stroken niet met regeringsbeleid Verloop van het geheim overleg Praktische oplossing loonconflict NVV is tevreden met „Opstapje" Vordering van schepen voor troepenvervoer Het weer Soebandrio: kans op hervatting overleg groter Het smakelijkste krentenbrood ECHTE BAKKER Minister marijnen naar TUNESIË Prins Bernhard opent fabriek in Mexico Onttrokken aan het emigrantentransport AFGEHAALD DOOR ANNEKE BEEKMAN jejoreyou wij! Enkele buien Ruime parkeergelegenheid DONDERDAG 5 APRIL 1962 86sfe JAARGANG No. 31098 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 april Het Nieuw-Guineadebat is niet gelo pen zoals de voorzitter van de Tweede Kamer in zijn optimisme had gedacht. Het debat moest in de loop van de avond, na het ant woord van de regering, worden onderbroken. De Kamer vroeg bader beraad over dit antwoord. Het verzoek van dr. Bruins Slot (A.R.) hiertoe werd overgenomen door de socialistische woordvoer der, de heer De Kadt, en onder steund door prof. Oud (V.V.D.) De liberale fractievoorzitter had zich in zijn betoog lijnrecht tegen de socialisten gesteld, maar op dit Punt was hjj het met de heer De Kadt eens. Dr. Kortenhorst noem de het verzoek voor de Kamer een Verrassing, maar zei het te begrij pen. Verschillende fracties zijn daarna gisteravond nog bijeen ge weest. De bijeenkomst van de anti-revolutionaire fractie werd Zelfs bijgewoond door de minister Van Financiën, prof. Zijlstra. Conflictsituatie k °opt U bij een ECHTE BAKKERS aan de raambiljetten Door ervaring wijs (Van onze soc.-economische redactie) DEN HAAG, 5 april Het bestuur van de Stichting van den Arbeid is gisteren tot eenstemmig heid gekomen over de omstreden aanwijzing van staatssecretaris Roolvink tot matiging van de loonsverhogingen. De betreffende aanwijzing blijft weliswaar een maatregel, waarmee het N.V.V. het principieel oneens is, maar men wil nu een gedragslijn vol gen, waarby de gevolgen van deze onenigheid niet meer aan het dag licht komen. In een communiqué zegt het Stichtingsbestuur, dat de principiële geschilpunten blijven bestaan, maar dat men door het vinden van „praktische oplossin gen" er naar zal streven verdeel de adviezen te vermyden. Over de methode, die tot dat doel kan leiden zullen de beide voorzitters van de Stichting (drs. Roemers van het N.V.V. en de heer De Kruyff van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond) een gesprek met minister Veldkamp en staats secretaris Roolvink hebben. Bi] iedere jas een passende tas REGEN- EN TWEEDJASSEN Morgen vrijdag geboden vasten- en onthoudingsdag «UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. T>e A.R.-fractieleider dr. Bruins Slot gistermiddag met ontroerde stem m de Kamer de hoop uitgesproken, dat oorlog zal kunnen worden voorko- ?nen. Hü zei dit aan het slot van een j>etoog, waarin hij veel begrip toonde voor de moeilijkheden in het beleid van het kabinet. Rij vindt, dat de re uring tot vérgaande concessies tegen over Indonesië bereid is gebleken en lat het haar plicht is om verdere agres- ®'e van die zijde te beantwoorden met versterkingen van onze krijgsmacht. Hij yroeg wél, of het verstandig is Pa- Poeasoldaten bij het bestrijden van in- mtraties in te schakelen. Staatssecre taris Bot zei de antirevolutionaire spre- *®r daarin niet te kunnen volgen. Het Saat toch om de verdediging van lijf on goed van de Papoea's zelf, zo merk- hij op. Op de vraag van dr. Bruins ®»ot en anderen, hoe de Amerikanen over ons optreden van de laatste tijd Oenken, heeft de regering met geen woord geantwoord. Wel heeft de minister-president vrij ®cherp gesteld, dat Indonesië heeft ge handeld in strijd met de afspraken. Bij het vooroverleg zouden geen voorwaar den vooraf worden gesteld. Men tracht te echter toch onder het mom van een sKendapunt (regeling van de wijze van hestuursoverdracht) zo'n voorwaarde ®r in te doen sluipen. TDe minister-president keerde zich jhet deze uitspraak lijnrecht tegen de moties, die de heer De Kadt namens O® P.v.d.A. heeft ingediend. In een daar van wordt gevraagd om onderhandelin gen met Indonesië op de enige wijze, die 5? socialisten mogelijk achten, namelijk met bereidheid tot overdracht. Zowel prof. De Quay als minister Luns heb ber er op gewezen, dat zeker als het ?ver overdracht van Nieuw-Guinea naar mdonesië gaat, de bevolking zich in vrijheid een oordeel moet kunnen vor- Ten- Juist vanwege die vrijheid had ven zjj wél op de agenda willen plaat- ?®n dat oriëntatie van Papoea's ook JjJmen hun land zou worden gegaran- .Prof. De Quay ,iei, dat er geen twij- h«t °Ver mag bestaan, dat de regering zelfbeschikkingsrecht van de Pa- Wanneer daar- a s blijft garanderen geï- slechts wordt uitgegaan, is de re- sering bereid iedere regeling te aan- Advertentie) unt U herkennen IteiPtd?'AAG' 4 april °P uitnodi- Knani ambtgenoot, de heer A. eh minister van landbouw ®ijn apif. Pjr- V. G. M. Marijnen, met mrectmJ? e 611 de plaatsvervangend Tnr r ur"8eneraal van de landbouw, Orients (-.'„vT van den Wall Bake, een Wests K®zoek van een week aan Wek,. zatsjngen' Het gezelschap v zaterdag 7 april. vaarden. Maar Indonesië heeft de con flictsituatie aangescherpt door agres sieve daden. „Onze primaire verant woordelijkheid bracht toen mee, dat be scheiden militaire versterkingen moes ten volgen" aldus prof. De Quay. „Zij zijn echter van dien aard, dat ze geen reden kunnen zijn de pogingen om tot overleg te komen te gaan verbreken. Bovendien verwacht de regering hier van preventieve werking. Achterwege laten daarvan zou wél de civiele ver dediging verzwakt hebben, maar de mogelijkheden tot vreedzaam overleg zouden er geen stap verder door wor den gebracht". Dit betoog van prof. De Quay was een antwoord op net indienen van de tweede socialistische motie, waarin het zenden van militaire versterkingen niet bevorderlijk wordt genoemd voor het bereiken van een vreedzame oplossing. De regering, aldus de minister-presi dent, blijft ten volle bereid tot hervat ting van de besprekingen, maar zij moet niet in een onderhandelingssitu atie worden gemanoeuvreerd, waarop minister Yamin duidde, toen hij met andere Indonesiërs verklaarde, dat zijn land eerst wil onderhandelen als het vaste voet heeft gekregen op Nieuw- Guinea. De minister-president deed be roep op het gehele Nederlandse volk, speciaal op pers, radio en t.v., om het thuisfront niet 'n ongerustheid te bren gen met berichten van de Indonesische propaganda, die juist op die onrust is gericht. De heer De Kadt had de versterkin gen afgewezen, omdat zij volgens hem ons naar een oorlog doen afglijden, ter wijl wij juist weg moeten uit die gevaar lijke hoek van de wereld. Opvallend was in dit verband de uitspraak van staatssecretaris Bot, dat hij er van overtuigd is, dat het bewustzijn van het recht op zelfbe schikking bij de Papoea's juist de laatste tijd sterk is gegroed. Het is nog aangewakkerd door een groei end nationalisme en een anti-Indone sische stemming. Dit alles zou regel recht naar een chaos voeren, indien wij Nieuw-Guinea nu zonder meer zou den overdragen en deze bewustwor ding zouden negeren. De ervaring el ders bewijst het, aldus mr. Bot, die daarop liet volgen: de gevolgen zijn voor hen, die er om gevraagd heb ben. Ook minister Luns was scherp in zijn analyse van de situatie. Hij zette uit een, dat eerst dejsemiddeling van Ame rika Indonesië ertoe heeft bewogen af stand te doen van het vooraf stellen van voorwaarden voor een geheime be spreking. Er is toen met geduld ge tracht althans een basis van overeen stemming te vinden, o.a. door te spre ken over het invoeren van een inte rim-regime. Al spoedig bleek, dat de Indonesiërs een zo beperkt mandaat hadden, dat zij over niet anders kon den spreken dan over twee agendapun ten: de wijze van overdracht (dat was een voorwaarde vooraf) en het herstel van betrekkingen tussen Indonesië en Nederland na afloop daarvan. Van Ne derlandse zijde is te kennen gegeven, dat met dat eerste agendapunt >nmoge- lijk kan worden ingestemd. Het zou on derhandelen tot een dode letter maken. Hoe de P.v.d.A. nog van onderhande len kan spreken als er voorwaarden vooraf worden gesteld, noemde mr. Luns een raadsel. Een tweede bespreking bracht alleen de bereidverklaring van Malik op om met Djakarta over verruiming van het mandaat te gaan spreken. Men weet thans officieel niets omtrent het niet iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiimmiiiiiiimiiiiiiiiniimiiiiiiiiiHiiiiiii (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 april Minister Luns heeft het volgende overzicht ge geven van het verloop van de onder handelingen met Indonesiërs. Het eerste contact was voorafgegaan door pogingen van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties om bei de partijen aan de conferentietafel te krijgen. Zij zouden dan afstand doen van het vooraf stellen van voorwaar den. Die pogingen bleven hokken op ge brek aan bereidheid van Indonesië. Meer succes had een Amerikaanse bemiddelingspoging. Nederland heeft voor deze voorbespreking als instructie gesteld, dat de agenda zo zqu moeten worden opgesteld, dat de standpunten van beide regeringen, hun wensen en inzichten zouden kunnen worden be sproken. Een van de agendapunten, waaraan Nederland waarde hechtte, was: Papoealeiders in de gelegenheid stellen tot internationale oriëntatie, in het bijzonder in Indonesië. De Amerikaanse bemiddelaar, die als derde man was gekozen bij dit eer ste contact, heeft de beide delegaties afzonderlijk ontvangen om de uiteen zetting van de standpunten te verne men en daarna gezamenlijke bespre kingen te houden. Onze ambassadeur dr. Van Roijen heeft tevoren onder zocht welke punten voor beiden aan vaardbaar zouden zijn. O.a. werd ge dacht aan een interimregiem. De Indonesiërs lieten aanstonds we ten, dat hun mandaat slechts was: twee punten op de agenda plaatsen, waar onder de „wijze van overdracht". Dit is niets anders dan dat men toch weer voorwaarden stelt, aldus minister Luns. Een tweede bespreking daarna heeft niets opgeleverd. De heer Malik heeft zich bereid verklaard naar Djakarta te gaan om een ruimere opdracht te vragen. Inmiddels blijven dreigingen en schendingen van grondgebied door gaan. Nederland blijft bereid ook over de wensen van Indonesië tot hestuursover dracht te spreken, maar de bevolking van Nieuw Guinea moet zich eerst vrii kunnen uitspreken en liet onder dwang worden gezet. Zowel de minister-pre sident als mr. Luns stelden de vrije >e- schikking van de Papoea'svoorop. hervatten van de onderhandelingen. De Indonesiërs zouden na enkele dagen reeds terugkomen, maar zij zijn er nog steeds niet. „Nederland blijft steeds bereid tot een gesprek, maar het moet een wer kelijk open gesprek zijn", aldus minis ter Luns. „Ons land is ook bereid het onderwerp hestuursoverdracht op de agenda te plaatsen, maar dan in een andere vorm. Door ervaring wijs ge worden", aldus de minister, „is de re gering erg voorzichtig teneinde misver standen te voorkomen. Wij kunnen niet al vooraf overdracht toe gaan geven. De regering is bereid van gedachten te wisselen over de wens van Indonesië om te onderzoeken, hoe overdracht nu of in de toekomst gehoor zou kunnen vinden bij de autochtone bevolking. Af en toe benauwt het ons echter, van hoogleraren in het recht te horen, dat het in overeenstemming zou zijn met de Rule of Law om Nieuw-Guinea ruwe- lings over te dragen. In feite is hun motief, dat Indonesië zich er in heelt vastgebeten, dat het te veel naar het communisme overhelt, of misschien, dat het met geweld dreigt", aldus mr. Luns. (Vervolg op pagina Minister-president prof. dr. J. E. de Quay, gefotografeerd tijdens het antwoord van de regering aan de Tweede Kame~ tijdens de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea, woensdagavond. V.l.n.r. de ministers Visser, Luns en De Qauy. Om de fotografen te verrassen stoof de auto waarin „Tante Bets" had. plaatsgeno men met grote vaart het huis van bewa ring uit. Achter het stuur een kennis van de dames Van M. Op de achterbank v.l.n.r. de vrijgelaten mej. E. van M„ An neke Beekman en mej. A. van M. („Tante Ans"). MEXICO, 5 april Prins Bernhard heeft gisteren in een voorstad van Mexico een nieuw complex machinefa brieken geopend, dat jt stand is geko men door financiële en technische sa menwerking tussen Mexico en Neder land. Mexico heeft 51 percent van het to taal geïnvesteerde kapitaal voor zijn rekening genomen. De onderneming, Stork Werkspoor-National Iron Worm- ser Suiza de Mexico" geheten, zal zich toeleggen op de fabricage van machi nerieën voor de olie-, suiker-, e- chemi sche industrie. Zij vormt een nieuwe, schakel in de snelle industrialisering van het land. In zijn openingsrede bracht de prins hulde aan de Mexica nen voor de snelheid waarmee de fa brieken zijn gebouwd: het complex kwam in nog geen jaar tot stand. Het praktische gevolg van het besluit is kwantitatief van geringe betekenis. Naar wjj vernemen gaat men de be windslieden verzoeken 29 oude ontwer pen van ondernemings-c.a.o's, die niet in overeenstemming zjjn met de aanwijzing, met enig mildheid bezien. Deze omstreden c.a.o't zouden wei aangepast moeten worden aan de aan wijzing, maar gezien de gewekte verwachtingen minder strikt dan volgens de ietter zou kunnen gebeuren. Materieel komt het nee> op een wat vroegere tussentijdse loonsverhoging - het z.g. opstapje - dan oud-Wassenaar gedoogt. Het gaat maa om één a an derhalve maand, maar dat schijnt 'iet NW al voldoende te vinden voor enig psychlogisch soulaas tegenover de achterban. Een tweede punt van gering mate rieel, doch groot psychologisch belang ligt in de c.a.o. voor de sector kleinme- taal. De Stichting heeft voor deze reeds driemaal gewijzigde c.a.o. een concent-advies opgesteld, dat eniger mate van de Oud-Wassenaarse formule afwijkt. Men wil nu de regering ver zoeken daarmee akkoord te gaan b; wijze van regeling ad hoe, zodat deze kwestie geen precedent kan vormen voor andere bedrijfstakken. De werk gevers hebben zich gisteren daarom ook eenstemmig verzet tegen het plan in de loonsverhoging voor deze sector een stuk ongematigde produktiviteits- verhoging over het jaar 1963 te verwer ken. Voor de overige voorliggende en nog te produceren ontwerp-c.a.o's wil het NW nu zijn aangesloten vakbonden ad viseren moeilijkheden er. conflictsitua ties te vermijden. Iet laatste betekent dat c.a.o.-ontwerpen voortaan zodanig worden opgesteld, dat cijfertrucs, die tot verdeelde adviezen kunnen leiden, achterwege blijven. In de betrokken kringen beschouwt men het resultaat van het Stich- tingsberaad als een uiteindelijke over winning van het standpunt der con fessionele organisaties. Aanvankelijk waren de drie werkne mers-vakcentrales in eigen kring tot een compromis gekomen, dat moest leiden tot een wijziging van de aanwij zing van de heer Roolvink. Dit gebeur de nadat eerder gebleken was, dat het NVV tot andere en hogere looncljfers zou adviseren dan de regering zou toe laten. Het zag r tijdens de voorlaatste StH'htingsve-" tadering naar uit, dat de werkgevers iets dergelijks tamelijk lij (Advertentie) delijk zouden aanzien. Gisteren hebben de werkgevers zich echter vermand en zelfs gedreigd met een breuk in het overleg als het tot een aantasting van de aanwijzing zou komm. Gesteund door dit standpunt konden nu ook de confes sionele werknemers zich vooroorloven hun oude standpunt weer in te nemen. Hierdoor stond het N.V.V. geheel geïso leerd. waarna het eieren voor zijn geld koos. Daarmee is indien de regering het althans met de „praktische oplossin gen" eens is, hetgeen te verwachten is een breuk in het overleg voorko men. Bovendien staat nu duidelijk vast, dat de loonmatiging van Oud-Wassenaar ook na 1962 zal gelden, zolang over heid en bedrijfsleven nie* constateren, dat de tijd is aangebroken om de mati ging door middel van een correctie in de looncljfers weer op te heffen. Des kundige waarnemer: verwachten niet, dat een dergelijke correctie reeds per 1 januari 1963 kan worden toegepast. "Ook het volgend jaar zal dus ge heel of gedeeltelijk - in het teken van de loonmatiging komen te staan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 5 april Naar wy EVELYN elegante tassen en byoux GR.HOUT5TR .18A TEL.204I5 - HAARLEM van de woordvoerder van het ministe rie van Defensie vernemen heeft de regering besloten „aanvullend roepen vervoer" naar Nieuw-Guinea oer schip te doen geschieden. Over de vertrek data moet nog een .beslissing worden genomen. Het ministerie verstrekte vanmorgen in dit verband geen namen van schepen. Het staat echter wel vast, zo hebben wij uit zeer betrouwbare bron vernomen, dat het hier gaat om de „Waterman" en de „Zuiderkruis De regering heeft beide teruggevor derd van de maatschappij Trans- Oceaan N.V., die /.e verleden laai als emigrantenschepen van de regering overnam, evenals de „Grote Beer". Di* schip is echter (nog) niet gevorderd De „Waterman" en de „Zuiderkruis kunnen elk achthonderd passagiers vervoeren. De laatste zou 19 april uit ons land vertrekken om emigranten naar Australië te orengen Dezen kun nen nu zondag per trein naar de Ita liaanse haven Genua reizen, vanwaar zij met de Johan van Oldenbamevelt de reis zullen voortzetten. Wie daaraan de voorkeur geeft can eind deze maand met de .Oranje" uit ons land vertrek ken. De federatieraad van de federatie van jongerengroepen van de PvdA heeft in een telegram aan minister-president De Quay geprotesteerd tegen het zen den van troepen naar Nieuw-Guinea. AMSTERDAM, 5 april De ex-ver- zorgster van Anneke Beekman, de nu 63-jarige mej. E. M. van M. („tante Bets"), die haar straf in het huis van bewaring II aan de Amstelveenseweg heeft ondergaan, is vanochtend om ze ven uur in vrijheid gesteld. Op dat tijd stip werd zjj door een auto. bestuurd door een vrouwelijke kennis, afgehaald. In de auto zaten mej. Beekman en een zuster van mej. Van M. („tante Ans"). De wagen reed tegen zeven uur het terrein van de gevangenis op en ging onmiddellijk naar de garage, waarvan de deuren direct weer geslo ten werden. Korte tijd later werden de deuren vlug geopend en reed de auto in snelle vaart het terrein af. Mej. Van M. werd in maart 1956 bij verstek door het Amsterdamse Ge rechtshof terzake van het onttrekken van het minderjarige Joodse weesmeis je Anneke Beekman aan het wettig over haar gestelde gezag veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In november van het vorig jaar richtte zij een gratieverzoek aan de koningin. Op 6 december meldde ze zich by het pa leis van justitie in Amsterdam en werd in het huis van bewaring opgesloten. Eind februari werd bekend gemaakt dat mej. Van M. gedeeltelijk gratie was verleend, n.l. voor dat deel van haar straf dat 5 april, vandaag, nog onvervuld is gebleven. Zy heeft totaal 120 dagen in het huis van bewaring doorgebracht. Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL '223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met enkele buien, matige tot krach tige noordwesteliike wind. Aanhou dend koud. Vrijdag: Zon; 6.06-19.21. Maan: 7.21-21.37. DE BILT, 5 april Een depressie trok vanmorgen langs de Wadden naar het oosten, ihaar dicht by het centrum kwam maar weinig wind voor. Komen de vierentwintig uur ruimt de wind naar west tot noordwest en kan tot krachtig toenemen. Er zyn opklaringen te verwachten, maar morgen op enke le plaatsen ook een bui. De tempera tuur blijft voor april nog steeds teleur stellen met maxima van ongeveer tien a elf graden, hetgeen nog steeds bene den normaal is. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nicé Berlijn Zürich Genève Wenen Innsbriick Belgrado Athene Ajaccio max. min QeersJ Weei temp temp afgei gisteren 24 urn regen 9 4 4 zwaar bew. 19 5 6 half bew. 9 5 6 zwaar bew. 8 5 4 regenbui 10 5 10 zwaar bew. 10 4 2,1 regenbui 11 5 7 regen 10 3 5 sneeuw 8 -2 3 geh. bew. 4 -2 0 zwaar bew. 7 2 1 zwaar bew. 9 5 10 zwaar bew. 10 5 7 regen 10 4 19 regen 8 3 12 re£ tl 10 5 9 licht bew. 15 9 1 zwaar bew. 12 3 2 regenbui 10 3 3 regenbui 10 3 9 zwaar bew. 15 5 10 sneeuw 10 1 13 regen 21 4 10 1 zwaar bew. 18 13 0 zwaar bew. 14 12 6.4 Advertentie) Men kan er de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer nauwe lijks een verwijt van maken dat zij de regering geprest keeft tot het geven van inlichtingen over de schijnhare mislukking van het vooroverleg te Washington. Dat zij echter vóór het antwoord van de regering reeds twee moties indiende kan niet ver klaard worden louter en alleen uit be zorgdheid dat het land naar een ge wapend conflict afglijdt. Overwegin gen van partijbelang hebben bierin een rol gespeeld. De eerste motie, die een doodgeboren poging deed de re gering te verplichten tot onderhande lingen over hestuursoverdracht zon der af te wachten wat de Indonesiërs over de beiangen van de Papoea s zouden beschikken, werd ingediend vóórdat de regering in de gelegenheid was geweest bijzonderheden over de onderhandelingen in Washington mee te delen. Uit de mededelingen van de re- gering bleek dan later dat de Indo nesiërs van de hestuursoverdracht vrijwel het enige agendapunt hadden willen maken, zodat zij in de vorm van enig agendapunt toch weer hun oude prealabele voorwaarde naar de voor besprekingen hadden meegenomen. De PvdA schijnt daarvoor te willen capituleren, in de vrees dat het an ders op een oorlog uitloopt. Wat een motie echter aan de onderhandelings positie van Nederland zou verbeteren is volkomen onduidelijk. Er zijn ande re manieren om de regering te laten weten, dat zij de grootst mogelijke soe pelheid dient te betrachten. Wij me nen dat ook de regeringsgezinde spre kers daaromtrent wel iets te verstaan hebben gegeven. De tweede motie, die verlangde dat er nu verder geen troepenverster kingen meer naar Nieuw-Guinea zou den vertrekken, ging van de gedachte uii dat troepenversterkingen het oor logsgevaar vergroten. Dit behoeft niet altijd onmiddellijk waar te zijn. Ver sterking van de Nederlandse verdedi ging van Nieuw-Guinea kan uitstel teweeg brengen van een Indonesische aanvai en daardoo. wordt tijd gewon nen die diplomatiek nuttig kan wor den besteed. Bovendien dienen wij zelfs met het oog op een eventuele evacuatie over een redelijke bewe gingsvrijheid ter zee en in de lucht te beschikken. Militaire versterkingen kunnen daarom hun tijdelijk nut hebben. Van de andere kant zullen zij op den duur het oorlogsgevaar vergroten, want wij moeten ons geen illusies maken dat op den duur het machtsevenwicht niet opnieuw zal worden verbroken. Terecht maakt een groot deel van de Kamer zich dan ook ongen st over de jongste ontwikkelingen. Zakelijk is er niet zo heel veel verschil van me ning meer tussen hetgeen de verschil lende fracties 'als een ideaal resultaat van het Nederlands-Indonesisch over leg zouden zien. Mits met de belan gen en zo mogelijk ook met de inzich ten van de Papoea s zo goed mogelijk rekening wordt gehouden, is men te gen hestuursoverdracht aan Indonesië op zichzelf niet gekant. Het verschil van mening tussen de diverse Iracties bestaat eigenlijk in de gradaties van het aan de regering geschonken ver trouwen. De PvdA en wat zich links daarvan bevindt, vertrouwt de rege ring in het gehee! niet. de tegerings- gezinde fracties schenken de regering op zijn minst de benifit of doubt Dat ook zij hun hart vasthouden bewijst wel de houding van Dr. Bruins Slot. Dat hij zijn hart varthoudt. siert hem. Men moet de politicus vrezen die in deze kwestie alles zo zeker weet. 'iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiNiiiiimiiiHiiiiiiiinnimii) DJAKARTA, 5 april De Indone sische minister van Buitenlandse Za ken dr. Soebandrio heeft medegedeeld dat de mogelijkheid van een hervatting der besprekingen tussen Indonesië en Nederland over Nieuw Guiripa. groter is geworden. Hij -,ei dit in een onder houd met journalisten nadat hij over leg had gepleegd met oresident Soe- karno. HOLL.ANDIA, 5 april (ANP, UPI) Uit verhoren van gevangenen is geble ken. dat de Indonesische militairen op Gag en Waigeo behoren tot het batal jon 191261 van de commandotroepen van het Indonesische leger Dit is ge meld door de voorlichtingsdienst van he. gouvernement. De bewapening was goed en Destond uit mortieren, brenguns, garand-gewe ren en pistoolmitrailleurs. De leeftijd der gevangenen was gemiddeld 20 iaar. Deze militairen behoorden reeds tot de groep die 15 januari met motortorpedo boten trachtte te landen aan de zuid kust, waarby een der boten tot zinken werd gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1