Een gemeenschappelijke bescherming van de duinen bepleit WEEKMARKT ingesteld in Haarlem-oost 'holidays' voor Pierre Janssen boeit talrijk gehoor op Boekenweek-avond Haarlemse scholieren plantten ongeveer duizend bomen Oude Sint Baaf met het oog van een timmerman GEMEENTERAAD HAARLEM Mejuffrouw Bolsuis herdacht Eindhovense kunste naars bij Teisterbant te gast Het menselijke achter het kunstwerk Vragen aan B. en W. over pokken-inenting AT A X-TA XI De beurs vandaag PHILIPS WEER LAGER DONDERDAG 5 APRIL 1962 PAGINA 3 50 NIEUWE AUTO'S GED. OUDE GRACHT 70 Tel. 10454 Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Burgerlijke Stand Haarlem Wa?;J?Llmubst' J- Be« en E- G- M- A' Weekmarkt Haarlemmerliede f 23.800 voor aanleg trottoir en riolering Openingstijden •Jubileum bij N.Z.H. Koninklijke onder scheiding voor C. H. Bekker Amsterdammer veroordeeld wegens dodelijk ongeval 1.2.3.4.5. Brand door onvoor zichtigheid - 5 ,aPr'! In een ongewoon voortvarend tempo heeft de Haarlemse na eraad zich gistermiddag door een overigens bepaald niet overladen genda heengewerkt. Binnen het uur stonden de raadsleden weer buiten. De raadzaal noodde ook niet tot een langdurig verblijf. Werklieden zijn met herstel werkzaamheden bezig. De historische gravenstukken zijn zolang opgeborgen en oe ogen worden gepijnigd door een scherpe verflucht en verblindend witte mu ren. En van de nood een deugd makend, hebben de raadsleden zich daarom maar v omstandigheden geschikt. Zij hebben het kort gemaakt en tot beloning wachtte hen om drie uur een interlandvoetbalwedstrijd op de televisie. Voorzitter CREMERS heeft aan het begin van de vergadering in enkele so bere woorden de persoon herdacht van de dezer dagen overleden mejuffrouw A. Bolsius, oud-lid der gemeenteraad en onderwijsdeskundige van de KVP-frac- he. De burgemeester roemde vooral haar weldadig gevoel voor betrekkelijk heid. KVP-fractievoorzitter VAN LIEMT dankte de burgemeester voor zijn piëteitvolle woorden, die de aanwezi gen staande aanhoorden, en hij dankte de raad voor het medeleven tijdens de ziekte van de overledene aan haar be wezen. De VOORZITTER verwelkomde Vervolgens mevrouw KERKHOF-PET (PvdA), die na een ziekte van enige maanden weer in de raad aanwezig Was. Als burger-vader gaf hij haar de vaderlijke raad het nog wat kalm-aan te doen, opdat zij nog lang in de raad zitting zou mogen hebben. Mevrouw Kerkhof zegde toe dit te zullen probe ren. De heer PIELAGE (PvdA) bracht het voorgenomen bezwaarschrift van Haarlem tegen de uitbreiding van de Zandvoortse waterwinning ter sprake. Haarlem wil daartegen bezwaar maken omdat door de Zandvoortse plannen de Haarlemse waterwinning gevaar'loopt. De heer Pielage wees er op, dat de duinen een kostbaar gebied vormen. Niet alleer. voor Haarlem, maar ook voor anderen als Zandvoort, Bloemen- daal. Velsen, Amsterdam e.a. Het gaat daarbij bovendien niet alleen om de be langen van de waterwinning, maar ook om die van recreatie, waterkering etc. Hij vroeg zich af of men niet moest trachten door gemeenschappelijk over leg tot een zo duidelijk mogelijk ge meenschappelijk beleid te komen ter bescherming van het duingebied. Hij dacht daarbij zelfs aan een soort duin schap. Wethouder BAKKER maakte duidelijk, dat Zandvoort, Bloemendaal, Haarlem en Velsen in het kader van het inter gemeentelijk overleg in Zuid-Kennemer- land over de bescherming van het' duingebied tussen Zandvoortselaan en het Noordzeekanaal hebben gesproken. In de aan dit gesprek deelnemende ge meenten wordt een gelijkluidende ont- werp-verordening voorbereid en met na me wil men komen tot een zo econo misch mogelijk gebruik van het in de duinen aanwezige water. Misschien kan men zelfs tot een gemeenschappelijke Waterwinning komen. Het spreekt vanzelf, dat de heer Pie lage het daarmee volkomen eens was, maar hij zag het toch graag nog iets Advertentie beschikbaar voor verhuur ZONDER CHAUFFEUR *F Sterk verlaagde wintertarieven. All risks verzekerd. CINEMA PALACE: La Ciociara, volw. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALSMet voorbedachte rade, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Moord, volw 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Oorlogsheld zonder genade, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: (3e week) Kermis In de regen, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: t/m do.: De jonge desperado's, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: (2e week) Some liike It hot, str. volw. 2.15, 7 en 9.15 uur MINERVA. Donderdag 8.15 uur: Ave Maria, volw. Donderdag 5 april Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater „Advokaat van de Duivel" van Do re Sohary. Regie: Elise Hoomans. In öe hoofdrollen: Josephine van Gasteren, AJinie Langenaken en Lo van Hensbergen. Vrijdag april Concertgebouw. 8 uur: Concert Symfo- hie-orkest „Haerlem" o.l.v. Marinus Adam, ïh-m.v. Ans Bouter, Miep van Luin, piano ®n Jan Poolman, fluit. BEVALLEN: van een zoon: 2 apr. c- W. M. van der Woert-Teeuwisse, N. tjan Keulen-van 't Geloof, M. J. van Remmelen-van Giesen; 3 apr. M. J. gmits-Visser; 4 apr. N. F. M. van ■Koode-Roelfs, P. J. T. J. Woerlee-Was- sink. ^an een zoon: 3 apr. A. Amoldi-van her Hulst, S. den Hartog-Riemens; 4. apr M. Weber-de Vries, M. M. van Vugt- •"oogkamer. OVERLEDEN: 2 apr. G. M. Philip s'?' 82 j„ Gasthuisvest, E. C. H. Mijné- tJbertop, 60 j.Gasthuisvest, M. J. Berg man, 78 j., Schalkwijkerweg; 3 apr. M. van Roon-Hiets, 70 j., Kamperlaan, a. Zanstra, 69 j., Tjjnwijklaan, S. de 84 i" Welgelegenstraat, F. J, TTjhms. 88 j.. Voorhelmstraat. ONDERTROUWD: 4 apr. P. W. H. an Berk en J. A. Boeree, A. G. Nieuw- w e"U Ojjkmans, H. J. F. de Win- J i\fn **e J°nS. K. Schrama en p' it van der Reep, A. van Haren en 'rvtiJiS'JSS175' p- Rijkers en A. Bakker. T e 4 apr. A. J. Houthuizen en F rJEknrg, G. B. Nani en M. Postma, Gaccetta en P. B. J. van Heijningen, H ,',„vai? Oaalen en J. P. van Bakel, L' t ?/r Werff en J. M. Achten, j' a q ten Have en M. T. Spierings, P a' q van Schie en H. H. Officier, dér i\/r en hl. de Zaayer, J. van BorJVreer en C. A. Scheerder, J. C. len Z, 6tV Haasbeek, J. H. van Keu- n en IJ. den Dekker. A. VOS (KVP) ruimer: het hele waterwingebied in de duinen zou erbij betrokken moeten wor den, en men zou zich niet moeten be perken tot de waterwinningsvraagstuk- ken. Een voorstel van B. en W. om 275.0C0 beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzieningen aan 29 scho len en 12 gymnastieklokalen vond vol ledige instemming bij de heer FORT- GENS (PvdA), die hierom wethouder GELUK uitbundig prees. Overigens merkte hij op, dat er op dit gebied nog vele wensen zijn en dat de accomodate nog lang niet voldoende is. Een school kind, dat thuis misschien aan rommel gewend is, heeft op school behoefte aan orde en rust. De VOORZITTER, spre kend namens wethouder GELUK die met de Bloemenmeisjes naar Wenen is, merkte daarbij op, dat ook het kind dat thuis aan orde en rust gewend is, op school daaraan behoefte heeft. De voorgestelde weekmarkt in Haar lem-oost kreeg aller raadsleden instem ming. De heer VOS (KVP) knoopte er zelfs een historische beschouwing aan vast, waarin hij o.m. opmerkte dat een markt misschien wel de oudste vorm van handel-drijven is. Tegenwoordig is die vorm nog altijd actueel. De super markt is eigenlijk niet anders. Het luide aanprijzen van de koopwaar door de marktlieden geschiedt bij de super- markts misschien door (even luidruch tige) aanprijzingen in reclame-bladen, maar een wezenlijk verschil is dat niet. De heer Vos herinnerde er aan, dat bij de recente opening van een grote supermarkt in het centrum de over heid van grote activiteit had getuigd, door het schrijven van een instemmende aanprijzing in zulk een reclame-blad. Hij hoopte nu maar dat bij de opening van de markt in Haarlem-oost de ge meentelijke overheid ook van haar be langstelling zou getuigen door persoon lijk aanwezig te zijn. Met name hoopte hij, dat deze opening een feestelijk ka rakter zou krijgen. De VOORZITTER nam de hand schoen op. Hij gaf toe, dat hij achteraf bezien beter niet een aan- HAARLEM, 5 april Dit weekeinde zal de Sociëteit Teisterbant bezoek ont vangen van een aantal leden van de Eindhovense kunstenaarssociëteit „Cul tureel Contact". De ontmoeting in Haar lem is gearrangeerd onder het toepasse lijke motto: „Eindhoven naar de kelder. De Eindhovenaren komen op tegen bezoek, nadat leden van Teisterbant ver leden jaar naar Eindhoven zijn geweest. Dat was ter gelegenheid van het feit, dat Eindhoven Haarlem in inwonertal ging voorbijstreven, waardoor de be naming „vijfde stad des land" van Haarlem op Eindhoven overging. De leden van Teisterbant hebben overigens in Eindhoven bij die gelegenheid duide lijk laten blijken, dat een numeriek overwicht nog geen geestelijk over wicht inhoudt. De Eindhovenaren worden zaterdag middag om 12 uur ten stadhuize ont vangen door het gemeentebestuur. Een uur later wordt de gasten in de Teister- bantkelder een lunch aangeboden. Om 3 uur zal wethouder D. J. A. Geluk in het museum „Huis van Looij" een tentoonstelling openen van werken van 26 Eindhovense kunstenaars. Na een ge zamenlijk gebruikt apéritief in Teister bant, gaat men in de Bilderdjjkzaal van Brinkmann dineren. Om half negen zul len de leden van de beide kunstenaars sociëteiten gezamenlijk naar het Frans Halsmuseum trekken, dat voor het eerst dit seizoen zaterdagavond verlicht zal zijn en waar klassieke muziek ten gehore wordt gebracht. De eerste dag van het bezoek wordt besloten met een sociëteitsavond in Teisterbant. Zondag zullen de leden van Teister bant met hun Eindhovense gasten om 12 uur vanaf de Groote Markt in Haar lem een tocht maken door Haarlem en omgeving. HALFWEG, 5 april De raad Haarlemmerliede en Spaamwoude ging gisteravond akkoord met het voorstel om drie bezwaarschriften niet ontvan kelijk en ongegrond te verklaren met betrekking tot de onteigening van gronden in het uitbreidingsplan „Schalkwijk". De gronden zjjn gelegen ten oosten van het Zuider Buiten Spaarne. De reclamanten waren de heer J. Hulsbosch, het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Hol land te Bloemendaal en de heer W. van Schie. Ten behoeve van de aanleg van een trottoir en riolering en het treffen van voorzieningen aan het bestaande trot toir en de asfaltweg in Ruygoord stel de de raad een krediet van 23.800 be schikbaar. Het tot ontwikkeling bren gen van het gehucht Ruygoord maakt wenselpfc, dat aan de oostzijde van de Middenlaan tot het einde van de bebouwing een tegeltrottoir en een rio lering worden aangelegd. Een krediet van 20.000 werd beschikbaar gesteld voor de ophoging van het terrein rond de O.L. School. bevelend stukje in de reclame-krant had kunnen schrijven die bij gelegen heid van de opening van de Priba huis aan huis in Haarlem verspreid is. Hjj deelde mede, dat hij dit reeds aan enkele winkeliersverenigingen had medegedeeld, maar dat hij dit graag ook hier in de raad nog eens open lijk verklaarde. De heer Vos gaf uiting aan zijn respect voor de voor zitter voor dit ruiterlijk antwoord. Zowel de heer VOS (KVP) als de hee- WILLEMSE (PvdA) vroegen zich af of de openingstijd van 8 tot 1 uur niet te kort is. Wethouder SCHIPPERS meende echter, dat dit voldoende is om mee te starten. Dit is ook de ervaring van de belanghebbende kooplui. Men heeft een aanlooptijd nodig. Blijkt er voldoende belangstelling te bestaan, dan zal men zeker mettertijd de openings tijden ruimer stellen. Tenslotte vroeg de heer FIBBE (WD) of er voor de gemeente niet een grotere zekerheidsstelling te ver krijgen is voor de lening-garantie die de gemeente aan de stichting „Nieuw Unicum" wil verlenen. Wethouder BAKKER kon hem geruststellen: daar over wordt al overleg gepleegd. HAARLEM. 5 april Vanmorgen is de heer C. H. Bekker, opzichter bij de N.Z.H., onderscheiden met de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Bekker was zondag 1 april veertig jaar in dienst bij het vervoersbedrijf, waarvan bijna een kwart eeuw bij de voormalige Brockway-Maatschappij. Bij de ophef fing daarvan ging de heer Bekker over naar de N.Z.H. Tijdens de huldiging vanmorgen sprak de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, woorden van waardering jegens het verantwoordelijkheidsbesef van de jubilaris en diens werklust. Na mens de directie voerde de heer H. J. Kapteijn het woord en daarbij releveer de hij het feit, dat de nu 91-jarige vader van de jubilaris de N.Z.H. als contro leur heeft gediend en dat de schoon vader en een zwager van de heer Bek ker ook nauwe banden met de N.Z.H. hebben. Hij overhandigde de jubilaris de gouden draagmedaille aan, behorend bjj het getuigschrift van de Maatschap pij voor Handel en Nijverheid. Mevrouw Bekker werd met bloemen verrast. Tot besluit sprak de heer Bekker een hartelijk woord van dank. W.v.Vi*iKV.%v.%%v.y.y,v.v.v.v.v.v.%WA 4 '.WW."-' a a *_a B C a aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaBaaaas aV m a aaaaaaaaaaaaaaaa* 1 a a a a a a a a a a a a a a a a •aaas»..«a.aaaa«oaaaa«'.aaaaaaaaaaaaaa»aaaaaa«aaakaaaas...aa a. p_a_a_aa"aaa®aaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasaaaaaa a a aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaeaaa-aaaeaaaaaacasaat KINDERBOERDERIJ Vanaf za terdag 7 april is de Kinderboerderij in de Noorderhout 's morgens van tien tot twaalf uur en 's middags van twee tot vijf uur geopend, zowel door de week als in het weekeinde. De toegang is vrij. HAARLEM, 4 april Het is moeilijk een lezing, zoals die gisteravond door de heer Pierre Janssen voor een over volle zaal onder de titel „Boeken, boe ken schrijven, boeken lezen, boeken op bergen" werd gehouden, na te vertel len of samen te vatten. Pierre Jans sen, die directeur is van het Stede lijk Museum te Schiedam, hield zijn le zing in de Hildebrandzaal van Brink mann in het kader van de Boekenweek. Hij spreekt alsof hij zijn gedachten, die sneller zijn dan het tempo waarin hij kan spreken, met een enkel trefwoord wil registreren en vasthouden; een im pressionist met woorden. Pierre Jans sen verstaat bijzonder de kunst zijn woorden zo suggestief te kiezen, dat niet slechts de goede verstaanders een half woord nodig hebben om zijn bedoeling te begrijpen. De tweede reden waarom hetgeen hij zegt over kunst in dit geval was het literatuur zo indringend is en zo ge makkelijk aanspreekt, is. dat hij achter ieder kunstwerk, van het aandoenlijk- HAARLEM, 5 april Het Haarlemse raadslid mevrouw M. van Rappard- Kobus CVVD) heeft aan het college van B. en W. de volgende schriftelijke vragen ter beantwoording voorgelegd: le. Zijn B. en W. niet van mening, dat het de autoriteiten van Duitsland nog steeds niet gelukt is, de pokken afdoende te bestrijden? 2e. Is het college het met ondergete kende eens. dat het feit dat zeer velen die de bollenvelden, de Frans Hals-tentoonstelling, het orgelcon cours en de badplaats Zandvoort zullen bezoeken, van Duitse origine zullen zijn en het feit, dat tijdens het vacantïe-seizoen ongetwijfeld veie Haarlemmers de Duitse grens zullen passeren, dit een zeker risico met zich meebrengt met betrekking tot deze ziekte? 3e. Menen B. en W. dat de vaccinatie- toestand van al diegenen, die in aanraking zullen komen met deze toeristen speciaal zij, die hen logies zullen verschaffen bij gebrek aan hotelruimte, of hen zullen hel pen in de wipkels van dien aard is, dat deze voldoende, laat staan goed te noemen is? 4e. Is het B. en W. bekend dat deze pokken anno 1962 vaak atypisch verlopen, zodat de diagnose bijzon der moeilijk en de kans op. besmet ting zeer groot geacht móet wor den? 5e. Zijn B. en W. bereid de vaccinatie der bevolking te bevorderen: a.propagandistisch door de bevol king er op te wijzen dat her-vacoi- natie na 2 jaar noodzakelijk is, wil men een zekere bescherming tegen deze ziekte bezitten b.door de bevolking de gelegenheid te geven zich kosteloos in te laten enten door de G.G. en G.D., zulks eventueel in overleg met de plaat selijke Mij. voor Geneeskunde. ste probeersel tot het meesterwerk dat zo groots is dat het bijna onpersoon lijk lijkt, het menselijke zoekt: een aan gebrachte verandering, een kantteke ning of de geldnood die de kunstenaar tot schrijven of schilderen' dwong. Het menselijke achter elk boek is de moeizame arbeid, de toewijding en het geduld, waarmee het geschreven is. Boeken schrijven is niet slechts een kwestie van inspiratie: als de woorden zo gemakkelijk komen aanwaaien, waai en ze ook zo weer weg. Vooral vrou wen zijn vaak teleurgesteld in hun ge liefde schrijvers, wanneer zij bemerken, dat hij gebruik maakte van lijstjes met rijmwoorden of wanneer zijn manuscrip ten vol doorhalingen en verbeteringen blijken. De dichter A. Roland Holst heeft daarover de opmerking gemaakt, dat juist vrouwen moeten weten dat, wil men de schoonheid behouden, zij toe gewijde aandacht nodig heeft. Veel schrijvers schrijven uit noodzaak van binnenuit. De Amerikaanse dichteres Emily Dickinson, een geïsoleerde, on getrouwde spinster, met een won derlijke kijk op de wereld, schreef 1700 gedichten, waarvan er bij haar leven slechts 7 gepubliceerd werden. Wonderlijk is, dat mensen die veel le zen vaak wantrouwend bekeken wor den: van listige spionnen of wereld vreemde professoren zegt men later „Hij zat altijd al stil te lezzen, hij deed nooit gezond aan sport". Het zijn ech ter de leesgrage intellectuelen die de grootste resultaten bereikt hebben, zo dra zij de kans kregen: Napoleon, die een mobiele bibliotheek op zijn reizen meenam, Alexander de Grote, die als hij niet Alexander de Grote ge weest was, de wijsgeer Diogenes ge weest had willen zijn, of Churchill, wiens memoires van een grote geest getuigen. Er zijn boeken, die men koopt om er naar te kijken of alleen maar om ze te hébben. Er zijn ook boeken, waar van men voor geen geld ter wereld durft bekennen, ze gretig gelzeen te druft bekennen, ze gretig gelezen te al bestsellers, zoals „Hollands Glorie" van Jan de Hartog, of boeken, die al leen op bepaalde leeftijden gelezen wor den. Het is onvergeeflijk de boeken van de laatste categorie uit de boekenkast te halen. Men ontneemt zichzelf dan het plezier zich te herinneren ooit in een Perk-toestand, een Kloos-toestand of een Aart van der Leeuw-toestand te zijn geweest. Boeken zijn eigenlijk voet stappen: de aankoop van elk boek is een stap vooruit, een ontwikkeling. Als contrast met de goedkope uit- faven van tegenwoordig liet de heer anssen kleurendia's zien van kunstig bewerkte beginletters en titelpagina's van middeleeuwse getijdenboeken. HAARLEM, 5 april Een 44-jarige conciërge uit Amsterdam, tegen wie voor de Haarlemse rechtbank een straf van twee maanden en vijf jaar ont zegging rijbevoegdheid was geëist we gens het veroorzaken van een dodelijk ongeval in Aalsmeer, werd vanmorgen veroordeeld tot twee weken hechtenis en vijf jaar ontzegging rijbevoegdheid. De man had 30 oktober van het vorig jaar met zijn auto een zo onhandige manoeuvre gemaakt, dat de wagen een dijk afgereden was en bovenop twee spelende kinderen was terechtge komen. Een 3-jarig meisje kwam daar bij om het leven. De raadsvrouwe had echter de roekeloosheid tijdens het rij den betwijfeld. De heer G. H. van Heerden bij zijn pronkstuk: de Oude Sint Baaf in triplex. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIItllHIIIIIIIIIIIIII Het weer was gisteren allesbehalve .n n i *v\ n vm ia Trnl/ I fraai maar niettemin trokken een t „ar honderd leerlingen van Haarlemse lagere scholen er 's morgens op uit om op verschillende punten in de stad bomen te planten. Ook in vele andere gemeenten is d^ jeugd aan het spit ten geweest. De traditie van de boomplantdag is tot een nationaal feest uitgegroeid. Leerlingen van de hoogste klassen van vijf lagere scholen waren gisteren voor Haarlem de uitverkorenen, die aan de boomplantdag actief konden meewerken. Zij deden d; i met veel enthousiasme onder toezicht en vrien delijke belangstelling van deskundi gen. In totaal zijn er duizend jonge bomen geplant, vooral in Haarlem- Noord en -Oost. Van gemeeiitewege zullen er binnenkort nog duizend bomen worden geplant. Toen de kinderen hun karwei ge daan hadden, werden zij getracteerd en maakten zij kans op een prijs in vorm van een boekenbon. Bij staande foto werd genomen in het Herman Heijermansplantsoen in Haarlem-Noord. De heer G. H. van Heerden heeft van zijn vroegere beroep een hobby gemaakt. Jarenlang is hij timmer man geweest met een eigen bedrijf in de Gasthuisstraat. Sinds hij in 1957 op 69-jarige leeftijd in professionele zin hamer en beitel er bij neerlegde is hij met onverdroten ijver begon nen aan het knutselen van allerhan de nuttige voorwerpen voor de huis kamer. Zo heeft hij een prachtig hangkast je gemaakt, een fraai ge draaide voet voor een staande sche- merlam'p en verschillende houten siervaasjes, welke hij zelf van een kunstige bloemversiering voorzag. Het pièce, de resistance is toch wel een bijna natuurgetrouwe kopie van de Haarlemse Oude Sint Baaf. Drie maanden heeft de heer Van Heerden over dit werkstuk gedaan, waarmee hij een knap staaltje heeft geleverd. Wie het ziet kan zich niet voorstellen, dat een bijna zeventig jarige man. dit huzarenstukje heeft geleverd. Teke ningen had de heer Van Heerden niet tot zijn beschikking. Vandaar dat hij iedere keer met een schetsboek naar de Grote Markt ging om uit de hand een schets van een onderdeel van Haarlems beroemdste bouwwerk te maken. Om maten en verhoudingen maakte de heer Van Heerden zich niet al te veel zorgen, omdat hij ver trouwde op zijn feilloos timmermans oog. In tegenstelling tot de bouwmees ters van de Grote Kerk, die hun meesterwerk van de grond af aan hebben opgetrokken, begon de heer Van Heerden aan de toren. Geen de tail van de toren van de Oude Sint Baaf ontsnapte aan zijn aandacht en aan zijn lust tot copiëren. De klokjes in de kleine torenopeningen ontbre ken evenmin in de verkleindejkerk ven de heer Van Heerden. Meer dan vier honderd en vijftig uren heeft hij aan zijn werkstuk besteed, die hij voor het merendeel doorbracht in een klein kamertje op de zolder van zijn huis, waar hij zijn hobby heeft ge markeerd met een uitgebreide col lectie gereedschap van zijn vroeger beroep. (Advertentie) Mobilofoon «ervice dag en nacht HAARLEM, 5 april In een keu ken van een woning aan de Kamper straat is gistermiddag omstreeks vier uur een pan frituurvet in brand gevlo gen. De 16-jarige doenter des huizes was de pan, die zij op het gas gezet had voordat zfj patate frite ging bak ken, vergeten. Toen zij brandlucht rook, riep zij de benedenbuurman, die de pan in de tuin wjerp en de brandweer waarschuwde. Deze hoefde echter niet meer in actie te komen. De keuken liep lichte schade op. Een natte regenjas, die op een bran dende gaskachel te drogen was gehan gen, was de oorzaak van een brand in een keuken van een woning aan de Van Leedenstraat. De mouw van de jas vatte vlam, waarna de omgeving van de kachel in brand kwam te staan. ,Ook deze keuken liep iets zwaardere schade op. AMSTERDAM, 5 april De voorge nomen aandelenemissie van Philips leg de ook vandaag weer een druk op de koers van dit fonds. In het eerste tijd vak werd teruglopend gehandeld van 934 tot 928, nadat vanmorgen niet offi cieel ook reeds 925 was gedaan. Op de koers van 928 bedroeg het nadelig ver schil t.o.v. de slotprijs van gisteren 20 pnt. In twee dagen tijd is het verlies hiermede aangegroeid tot 44 pnt. De stemming op de markt werd uiteraard opnieuw ongunstig beïnvloed door de verdere koersdaling, welke gisteren in Wallstreet is opgetreden. Het Dow Jo nes gemiddelde voor de industrieaan delen is aldaar thans beneden de 700 gekomen. Van de Nederlandse fondsen moest Royal Dutch een kwart dollar prijsgeven, waardoor de koers op 133,80 kwam te staan. Aan het Damrak begon men vanmiddag echter nog een halve gulden onder deze prijs, zodat een ver lies van 1,10 t.o.v. de Amsterdamse slotkoers van gisteren moest worden genoteerd. Unilever ging een halve gul den omlaag. Verder waren Hoogovens 6 pnt. lager, terwijl AKU met 8 pnt. daalde. Bij dit laatste fonds moet even wel in aanmerking worden genomen, dat de aandelen vandaag ex claim voor de inschrijvingen op de emissie van con verteerbare obligaties werden verhan deld. Begin beurs noemde men als ad viesprijs voor de claims ƒ30 a 35, uit komende op koersen van 109 a 110% pet. voor de nieuwe convertibles. Men heeft drie claims van aandelen van 1000 resp. ƒ100 nominaal nodig voor inschrij ving op één obligatie van 1000 resp. - 100 tot de koers van 100 procent. Dr. F. K. H. Kossmann, voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, overhandigt Kees Fens, literair- De scheepvaartafdeling toonde een criticus van De Tijd-pers en leraar aan het Triniteitslyceum te Haarlem, de prijs voor de literaire kritiek. Zoals licht herstel na de daling van gisteren wij gisteren hebben bericht was hem deze prijs toegekend door genoemde Maatschappij en door de Vereniging tot In de cultuursector moest H.V.A. 2 pnt. bevordering van de belangen des boekhandels. De prijsuitreiking had plaats op een feestelijke bijeenkomst in het Mui- prijsgeven. Delimij. werd 157 1) derslot. Bij die gelegenheid heeft prof. dr. M. Rooy eencauserie gehouden over de literaire kritiek als deel van I geadviseerd. Amsterdam Rubber noem de voorlichting over het boek. Nadat H. A. Gomperts, lid van de jury, het jury-rapport had voorgelezen, en Kees de men op ongeveer de vorige prijs. De Fens een uitvoerig dankwoord had gesproken, droeg Elisabeth Andersen enige door Kees Fens uitgekozen gedichten voor. I staatsfondsenmarkt was prijshoudend. Vorig opening Slot ft/4 4& Ned. 1960 1 101*8 41/4 Ned. 1961 100V4 4 Ned. 1961 9914* 4 Ned. 1962 96y2 aal Staffel 1947 92A-% B.N.G. Won. bouw - b 1083s Ned. Handel Mij. Ceri 400 Amsterdam Rubber 113% H.V.A. 137 V2-3A 135% A.K.Ü. 375 V2-6 368% Berkel Patent 305 Calv£-Delt Cert 895 Deli-Mij 158 Fokker 485 Ford 826 v. Gelder 364 Hoogovens 767-9 762 Müller Co 485 Ned. Kabel 604 Philips Gem Bez 947-9 931 Unilever 184.20-.30 133.80 Wilton-Feyenooro 333 Billiton 2e 485 Bordtsche Petr 625 K011. Petroleum 50 134.40§.7( 133.40 Holl Amerika Lijn 140 y 141% Java Ch PJL i5i y KXJVL. 68 Kon. Ned Stoomb Mij 164| 165 K- JM. 153 Stoomv. Mi3 Nederi 156 v. Nievelt 139V4-40 140% v. Ommeren 317 Rott. Lloyd 154ex Ned. Scheepv Unle Interunie Robeco Unitas 149§11 209 239 522§ 149% Ver Bezit 146 Rentespaarbneven '57 Rentespaarbneven '58 2 Vs. Amsterdam "56 82% 2y2 Amsterdam '56 11 92% 2yz Amsterdam 56 III 91% 2y2 Amsterdam *59 102%* 2to Rotterdam '57 90% Alb Heyn K1 obi 129% Een 20-jarige bankwerker uit Bever wijk hoorde zich vanmorgen veroorde len tot 75 of 15 dagen. Hjj had 16 de cember een bromfietser en een lan taarnpaal aangereden, toen hij onder invloed achter het stuur zat. Tegen de bankwerker was een geldboete van ƒ150 en een jaar ontzegging van ds rijbevoegheid geëist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3