Tegenstrijdige mededelingen in Den Haag In Nederlanders twee jaar vervangen door troepen en ambtenaren van Indonesië DAARNA VRIJE KEUZE VOOR DE PAPOEA'S STUDI0B0UW IN HILVERSUM MODERN EN OUDERWETS IN POOLLANDSCHAP NEDERLANDS MEISJE IN DUISBURG VERMOORD Overdracht wordt niet bij voorbaat afgewezen Woorden van minister Luns uiteenlopend gewaardeerd i(EUR-MEUBELEir Labour wint in Stockton w 99 CO v. Duivenboden HORLOGES FftAM Instemming van V.S. en Indonesië Actie P.v.d-A. voor overdracht van Nieuw-Guinea Verdachte huisgenoot gearresteerd REGERING VERZEKERT TWEEDE KAMER Kamer verwerpt P.v.d.A.-moties X* HART'S Behang Het Het smakelijkste krentenbrood ECHTE BAKKER echte bakkers kleurvast behang weer- VRIJDAG 6 APRIL 1962 86ste JAARGANG No. 31099 DEN HAAG, 6 april Naar het A.N.P. gisteravond in politieke kringen in Den Haag vernam, zou de ministerraad in het weekeinde bijeenkomen om te beraadslagen over een nieuw bemiddelingsvoor stel van de waarnemend secreta ris-generaal der Verenigde Naties, de heer Oe Thant. Inmiddels is vanmorgen, toen de ministerraad, zoals op vrijdag te doen gebruikelijk is, bijeen kwam, echter van bevoegde zijde vernomen dat het n i e t in de be doeling van het kabinet ligt, tij dens het weekeinde te vergaderen. Mocht de stand van zaken het nodig maken kabinetsberaad te houden dan zal dit in elk geval niet tijdens het weekeinde worden gehouden, zo werd het A.N.P. van morgen verzekerd. Het bemiddelingsvoorstel zou rekening houden met het Ne derlandse bezwaar tegen recht streekse bestuursoverdracht aan Indonesië. Het voorstel, dat de instemming zowel van de Indo nesische regering als van de Amerikaanse regering zou heb ben, zou inhouden, dat het be stuur over Nieuw-Guinea voor de tijd van twee jaar zou worden overgenomen door de Verenigde Naties. Gedurende deze periode 2ouden de Nederlandse troepen macht en het Nederlandse be stuursapparaat geleidelijk worden teruggenomen. De Nederlandse troepen en de Nederlandse amb tenaren zouden worden vervangen door Indonesische troepen en ambtenaren. Na twee jaar beheer door de Verenigde Naties zou een volksstemming onder de Papoea's worden gehouden. koopt U bij een kunf U herkennen aan de raambiljetten Hervatting overleg? (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 april Het beraad, dat de antirevolutionaire fractie woensdagavond na het antwoord van de regering aan de Tweede Kamer over de situatie rond Nieuw-Guinea had gevraagd, heeft een gunstige invloed gehad. Bij voortzetting van het debat heeft dr. Bruins Slot zijn teleur stelling nauwkeurig gemotiveerd. De minister-president en minister Luns hebben hun best gedaan enige misverstanden weg te ne men. Deze pogingen hebben suc ces gehad. Het debat is geëindigd met een duidelijke meerderheid voor het beleid van het kabinet; de woensdag ingediende twee socialistische moties werden ver worpen. Geen antwoord Meerderheid PERMANENTE MEUBELSHOW SPAARNE 11 t/o Damstraat uéy JTVURMAJL& COHEN Kind onder wals gedood Reeds vanaf cl. in het jubileum-boekje van (46 jaar) Kleine Houtstr. 49 - Tel. 11279 Cen. Cronjéstr. 60-Tel.50582 Premie voor nadienen in Nieuw-Guinea éee MORRIS (joforeijouSnij! Suède dames- en herenjasjes Opklaringen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. LJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. 'H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Nieuw bemiddelingsvoorstel inzake Nieuw-Guinea? De minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, heeft vanmorgen in antwoord op vragen van UPI over eventuele voorstellen van Oe Thant gezegd: ,,U doet er verstandig aan deze berichten te ontkennen". De heer Luns zei voorts op dit moment „hieraan verder niets te kunnen toe voegen". UPI meldt voorts, dat van uiterst be voegde zijde in Den Haag gisteren „met de grootste nadruk" de berichten als zouden de Nederlandse regering van de zijde van de Amerikaanse bemiddelaar Ellsworth Bunker voorstellen hebben bereikt, die een interim periode in het bestuur over Nederlands Nieuw-Guinea zouden beogen, zijn tegengesproken. Terwijl woordvoerders op het niveau van de voorlichtingsdiensten der minis teries zich bepalen tot verklaringen, dat van dergelijke voorstellen „niets bekend" is, verneemt UPI van uiterst bevoegde zijde, dat geen enkel con creet agendavoorstel van welke zijde ook de Nederlandse regering heeft be reikt. Men wjjst in dit verband op berich ten uit Washington, volgens welke langs normale diplomatieke kanalen thans nog overleg gaande is over een mogelijke hervatting van de Nederlands-Indonesi sche geheime voorbesprekingen. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade in Den Haag verklaarde, dat berichten, als zou de Amerikaanse ambassadeur namens Oe Thant een agenda-voorstel hebben overgebracht als „volslagen onzin" moesten worden beschouwd. Bevestigd werd echter, dat gistermid dag contact heeft plaats gevonden tussen de Amerikaanse ambassadeur en het ministerie van Buitenlandse Zaken. De woordvoerder van dat ministerie ver klaarde evenwel: „Hiervan is mij niets bekend." Van de zijde van de regerings voorlichtingsdienst was geen commen- taai te verkrijgen. De eerder door UPI genoemde uiterst bevoegde kringen in Den Haag wezen er voorts op, dat elk voorstel om een in terim-bewind in Nederlands Nieuw-Gui nea in te stellen, waarbij het Neder landse bestuursapparaat zonder meer door een Indonesisch apparaat zou wor den vervangen, zo zeer in strijd is met de aan de Papoea's gedane belofte hun belangen te behartigen en deze cen traal te stellen in het Nederlandse be leid, dat alleen op grond daarvan al een dergelijk voorstel niet te verwezen lijken zou zijn. Aangezien zowel de (Advertentie) Donderdagmiddag is in Hilversum het hoogste punt bereikt van de nieuwe decor- en montagehal voor het studio complex van de N.T.S. Op de foto ziet men hoe met behulp van enkele grote kraanwagens de dakspant' opge tild en op de steunpunten geplaatst wordt De hal wordt i oktober opge leverd en wordt dar. als noodstudio in gebruik genomen. West-Duitsland. De nieuwe bis schop van Regensburg, Mgr. Prof. Dr. Graber, heeft verzocht hem niet met de in Duitsland gebruikelijke titel van ex cellentie aan te spreken, maar gewoon met mijnheer de bisschop. Als reden voor deze wens heeft hij aangegeven, dat hij de „muur tussen de bisschop, de geestelijkheid en de gelovigen als mede tussen de verschillende godsdien sten wil afbreken." (KNP). waarnemend secretaris-generaal van de V.N. als de bemiddelaar en de Ameri kaanse regering nauwkeurig zijn geïn formeerd over het Nederlandse stand punt, acht men het niet waarschijnlijk, dat een dergelijke regeling door de drie of een daarvan ernstig zou zijn aanbe volen. Anderszins, zo verluidt in deze kring streeft de Nederlandse regering in derdaad naar een vorm van interim beheer, welke voor de Papoea's onder internationale garanties waarborgen geeft op het stuk van de zelfbeschik king. De Nederlandse regering zou hierbij het oog hebben op een gemo dificeerde aanpassing van het plan- Luns aan de thans gewijzigde omstan digheden. Een periode van twee jaar, gedurende welke het Nederlandse be stuur door een Indonesisch apparaat zou worden vervangen, acht men hier echter gezien de ontwikkeling, die het gebied nog moet doormaken, te kort. De benoeming van uitsluitend een hoge commissaris zonder verdere in ternationale garanties, wordt voorts ais onvoldoende beschouwd. Alleen wanneer het interim bestuur zou plaatshebben onder directe verant woordelijkheid van een door de V.N. te benoemen orgaan zou de Neder landse regering zich gerustgesteld voe len ten aanzien -'an de belangen van de inheemse bevolking. Reuter voegt hier nog aan toe, dat welingelichte kringen in Washington gisteren hébben verklaard, dat zij geen inlichtingen hebben ontvangen, die erop wijzen, dat de geheime voorbesprekin gen tussen Nederland en Indonesië vrij dag 13 april zullen worden hervat. Zij zeiden dit naar aanleiding van een op merking van de heer J. de Kadt (PvdA) die donderdag tijdens het Nieuw-Gui- neadebat in de Tweede Kamer meedeel de, vernomen te hebben, dat het voor overleg op die datum zou worden het- vat. Genoemde kringen verklaarden, dat de V.S. op diplomatiek niveau krachti ge pogingen in het werk stellen om Ne derland en Indonesië weer bij elkaar te brengen voor besprekingen over de kwestie-Nieuw-Guinea. Tot dusver is echter, zo zeggen deze kringen, geen overeenstemming bereikt over een her vatting van de besprekingen en kan er dus nog geen datum zijn vastgesteld. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, zei later op een pers conferentie wel, dat de pogingen om een „zo spoedig mogelijke" hervatting van het vooroverleg te bewerkstelligen voort gang vinden. Maar ook hij wist niets van berichten, als zou het vooroverleg volgende week vrijdag worden hervat. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. Soebandrio, heeft giste ren na een onderhoud met president Soekamo aan de pers meegedeeld, dat de mogelijkheid van hervatting der be sprekingen tussen Indonesië en Neder land groter is geworden. Soebandrio zei, dat er zich tot nu toe geen concrete ontwikkelingen hebben voorgedaan. „Niettemin", zo voegde hij er aan toe, „neemt de mogelijkheid van een voortzetting van het rechtstreekse informele overleg toe." Waarnemers te Djakarta zijn van me ning, dat een officiële mededeling, dat Indonesië voornemens is het overleg met Nederland te hervatten, binnenkort kan worden verwacht. AMSTERDAM, 6 ap Het partij bestuur van de P.v.d.A. heeft bekend gemaakt te hebben besloten in verband met het Nieuw-Guinea-beleid van de re gering een petitionnementsactie te voe ren, waarbij alsnog een dringend be roep op de regering wordt gedaan met Indonesië te onderhandelen op basis van overdracht van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië en verdere troepenzendingen achterwege te laten. Ter ondersteuning van dezz actie wordt op- zaterdagmiddag 14 april te Amsterdam een protestmar gehou den, welke wordt afgesloten met een openbare demonstratieve bijeenkomst in het oude RAI-gebouw. Te Koryak in de Sovjet-Unie werd deze foto genomen, welke een treffend beeld geeft van de klassieke wijze van voort beweging van arresleden, zowel als van de moderne, gemechaniseerde, zoals die ook voor helikopters gebruikt wordt. De hondenmeute kijkt, bevreemd-blaffend, naar de „aero-slede". DUISBURG, 6 april (DPA) De 24- jarige, uit Deventer afkomstige Johanna Kiffen, is in de nacht van woensdag op donderdag te Duisburg-Hambom in West-Duitsland, waar zij woonde, ver moord. De moordenaar Is de 2v-jarige G.G., een lid der familie, waarhij het meisje in huis woonde. Hij heeft zijn slachtoffer met zeven hamerslagen om het leven gebracht. G. is gisteravond door de politie van zijn woonplaats ge arresteerd. De jongeman had gisterochtend op zijn werk tegenover een vriend verklaar dat hij een moord had begaan en dat niets hem nu meer kon schelen. De vriend vertelde dit aan zijn werkgever, die onmiddellijk de politie inlichtte. Uit het door de politie van Duisburg Ingestelde onderzoek is gebleken dat G., die enige tijd geleden is veroordeeld we gens diefstal en bedrog, het meisje er van verdacht, dat zij hem bij de politie had verraden. Johanna Kiffen had tegenover haar Duitse verloofde, waarmede zij binnen kort in het huwelijk zou treden, ver klaard, dat zij bang voor G. was. Hij had eens gedreigd: „Wanneer ik er ach ter kom, dat je mij bij de politie hebt verraden, ga je eraan". Het lichaam van het slachtoffer werd onder een de ken op een divan aangetroffen. De po litie is van mening, dat het meisje in haar slaap werd vermoord. (Advertentie) die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de De bezwaren van dr. Bruins Slot war ren: „Waar blijft het bewijs, dat de regering er ernstig naar streeft de be langen van de Papoea's te combineren met het sluiten van een overeenkomst met Indonesië en waarom hanteert mi nister Luns het zelfbeschikkingsrecht wèl als een voorwaarde voor de on derhandelingen met Indonesië, terwij! hij de Indonesiërs verwijten maakt als zij hetzelfde doen? „De minister heeft daarmee het verzoenende en behoed zame beeld, dat ons is gebleken uit de brief van de minister-president aan de Kamer, vertekend. Het moge alle maal niet zo bedoeld zijn," aldus dr. Bruins Slot, „maar het maakt naar buiten wel die indruk en wij moeten nu eenmaal met de Indonesiërs tot overeenstemming komen." Minister Luns heeft in zijn antwoord met klem ontkend, dat hij het zelfbeschikkings recht als een voorwaarde vooraf zou hebben gesteld. De antirevolutionaire spreker zei ook teleurgesteld te zijn over de for mele wijze, waarop de agenda voor het gesprek was behandeld. Voor hem ging het niet om de formaliteiten van het samenstellen van die agenda, maar om de pogingen, die moeten worden ge daan om de Indonesiërs begrip bij te brengen voor het feit, dat wij aan de Papoea's beloften hebben gedaan, ter wijl zij van hun kant oog moeten krij gen voor de mogelijkheden, die be stuursoverdracht met zich mee bren gen. „Er is met dat alles te weinig re kening gehouden," aldus dr. Bruins Slot. „Hij vindt, dat het probleem met goede wil en met open geest onderzocht moet worden, waarbi) ook Indonesië de rechten van de Pa poea^ moet leren inzien." Prof. De Quay zei, dat de regering wel de gelijk bereid is te onderhandelen. De enige voorwaarde is, dat nu bij het voorgesprek over de agenda geen voorwaarden vooraf mogen worden gesteld en dat men zich ook tot deze agenda beperkt en nog niet op de eigenlijke materie ingaat. Wèl kan de wens tot overdracht van het be stuur op de agenda warden geplaatst, evenzeer als het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. De minister-president vroeg de Ka mer deze zaken niet te academisch te willen bezien. „Het gaat hier om men sen en niet om goederen. Mag men deze tegen hun wil overdragen aan een andere staat? Het gaat om een bevol king, die wij in overeenstemming met de begi selen van de V.N. en met in stemming van de Staten-Generaal twaalf jaar lang een zeer concreet toe komstbeeld in het vooruitzicht hebben gestele. De consequenties daarvan moeten wij nu dragen. Van de andere kant, evenals de Papoea's niet tegen hun zin kunnen worden overgedragen, zo kan ook niet aanvaard worden, dat Nederland door Nieuw-Guinea zou wor den gedwongen in dat land in de een of andere vorm te blijven. Zo is wel duidelijk gemaakt, dat de duur van de bestuurstaak van Nederland niet door de Nieuw-Guinea Raad kan worden vastgesteld. Dit alles," aldus prof. De Quay, „is een zaak van uitwisseling van gedachten, waarbij alle mogelijke variaties denkbaar zijn. Indonesische zowel als Nederlandse wensen zullen daarbij vrij aan de orde moeten kun nen komen." De minister-president zei ook de mogelijkheid van andere moda liteiten ter oplossing van het geschil over de toekomstige status van Nieuw- Guinea te zien,^ „al was het alleen maar omdat wij niet met een louter Nederlandse zaak te doen hebben." Geen antwoord heeft dr. Bruins Slot inmiddels gekregen op vragen, die hij woensdag heeft gesteld: „hoe staan onze bondgenoten tegenover het zen den van militaire machtsmiddelen en hoe zullen de Amerikanen met name reageren, wanneer dit laatste zonder hun volledige instemming geschiedt? Hij noemde een goede verhouding met de Verenigde Staten van groot belang voor het vinden van een aanvaardbare oplossing en zei van oordeel te zjjn, dat dit in het openbaar door regering en Kamer moest worden besproken. Bij de replieken hebben prof. De Quay en mr. Luns beiden de Kamer de verzekering gegeven, dat zi: geen uit eenlopende opvattingen hebben ten aan zien van het belangrijke punt, dat zich in het contact met Indonesië voordoet, te weten de vraag of Nederland ver der kan gaan in de richting van be stuursoverdracht. Minister Luns heeft de socialis tische partijvoorzitter Suurhoff, die hem hierover interrumpeerde, de ver zekering gegeven, dat het standpunt van het gehele kabinet is, dat be stuursoverdracht niet bi] voorbaat wordt afgewezen. „Het komt echter op de omstandigheden aan", aldus minister Luns. En hij voegde daar aan toe, dat onder „omstandigheden" het belang van de Papoea's een centrale plaats inneemt, terwij] tot die belangen ook het recht van zelf beschikking behoort. Deze verklaring heeft geen verande ring meer gebracht in het standpunt van de Kamer, al werd er in de wan delgangen zeer verschillend over geoor deeld. Ook onder de regeringsgezinde partijen viel de interpretatie te horen: „met die laatste vijf woorden over het zelfbeschikkingsrecht heeft minister Luns weer alles op losse schroeven ge zet." Anderen gaven de verzekering, dat de minister, nu juist duidelijk heeft gemaakt, dat hij ten aanzien van de toekenning van het recht van zelf beschikking geen Prinzipienreiter is. „Hij verabsoluteert het niet en daar omtrent wilden wij zekerheid hebben zo verklaarde de fractievoorzitter van de K.V.P., dr. De Kort. Het debat heeft een duidelijke meer derheid opgeleverd van Kamerleden, die achter het standpunt van de rege ring staat en dus tegen de socialis tische noties stemden. De uitslag ban de stemming over de motie, waarin om overdracht van bestuur als basis voor onderhandelingen werd gevraagd was 90 tegen en 47 voor. Alleen de heer Scheps (socialist) behoorde niet tot de voorstemmers. Hij heel ten aan zien van het zelfbeschikkingsrecht een uitgesproken mening, die totaal afwijkt van de socialistische visie en die hij met vuur heeft verdedigd. Ook de tweede motie, waarin werd ge vraagd het zenden van versterkingen te stoppen, is afgestemd, ditmaal bij zitten en opstaan. De heer Scheps was de enige aan de oppositiekant, die in afwijking van de rest bleef zitten. Dagelijks geopend van 96 ('s maandags van 16). Compl Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608-18657-171 «5-17206 LONDEN, 6 april In de tussen tijdse verkiezing van gisteren behield de Britse Labourpartq de Lagerhuis zetel voor Stockton-on-Tees met een ge stegen meerderheid van 7582, vergele ken met een meerderheid van 3227 in de algemene verkiezingen van 1959. Doch ondanks dit voor Labour bevre digend resultaat blijkt uit de uitslag, dat de socialisten een aantal stemmen hebben verloren aan de liberale kandi daat. (Advertentie) Omega Borel Pontiac Juweliers - HOUTPLEIN 15 - Horlegers DE ZILK, 6 april. Op het landbouw bedrijf van de fam. Warmerdam aan de Zilkerbimienweg is spelenderwijs het 5-jarig zoontje Henk van de familie onder een wals geraakt en daarbij dodelijk ver ongelukt. Het ongeval gebeurde toen de landbouwer met zijn traktor naar ben weiland reed, achter welke trak tor een wals was vastgemaakt. Hij merkte niet dat zijn zoontje, dat ach ter de wals meeliep, er met beide hand jes tegenaan duwde. Door onbekende oorzaak werd het kind zonder dat de va der hiervan iets bemerkte, over de wals heengetrokken. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 april De minis ter van Defensie heeft een regeling in voorbereiding voor toekenning van een premie aan land- en luchtmachtmili- tairen, die vrijwillig korter dan een jaar in Nederlands Nieuw-Guinea na dienen. Verwacht wordt, dat de rege ling deze maand tot stand komt, zo deelt staatssecretaris Calmeijer aan de Tweede Kamer mee. Verder zijn maatregelen in voorberei ding voor verbetering van de positie van de vrijwillig dienende militair, die bij zijn ontslag uit de dienst arbeids ongeschikt of onvrijwillig werkloos is. Een regeling tot tegemoetkoming in de kosten van geneeskundige verzor ging van de gezinsleden van de mili tair verkeert reeds in een gevorderd stadium. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige noordwestelijke wind. Iets koudere nacht, morgen middag dezelfde of iets hogere tem peraturen. Zaterdag: Zon: 6.03-19.22. Maan: 7.51-22.55. (Advertentie) Anegang - Haarlem - tel. -10401

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1