Voorstellen van Bunker maandag al aangeboden? Geen enkele zekerheid over volksstemming Papoea's DUBBELE RUIMTEVAART Indonesië blijft dreigen en geruchten verspreiden FRANSE PRESIDENT KONDIGT AAN: Voortaan volksuitspraak in alle zaken van landsbelang Bij referendum al drie kapitale veranderingen Plotselinge werkloosheid Moeilijkheden voor Indië in GOA Nehroe geeft falen van nieuw bewind toe AUTO UNO DKW Ondanks ontkenning hardnekkige geruchten Bemiddelingsplan inzake N.-Guinea onaanvaardbaar voor Nederland? bejaarde door gas omgekomen [REGEN- en tweedjassen Dr. Van Roijen in ons land Coalitie-kabinet voor KENIA Guerrilla s zouden Sorong belegeren Tweeling gered uit brandende ivieg Drie doden en vier gewonden bü aotobotsing K.L.M. stoot ook pursers en hof meesters af 0000 v. LOON's Nieuwe SOVJET- kunstmaan ZATERDAG 7 APRIL 1962 86ste JAARGANG No. 31100 DEN HAAG, 7 april Hoewel Minister Luns gisteren aan de correspondent van U.P.I. alhier de raad heeft gegeven de berichten, dat er aan Nederland en Indonesië hieuwe bemiddelingsvoorstellen Zl.in gedaan inzake Nederlands A. J. ROTTEVEEL'S Belgisch schip zinkt op Westerschelde Schipper en gezin gered N.S. gaan het parkeer probleem bestuderen N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIA ANSE UITDEUKEN - REPAREREN before ijou vtnj! Zachter met regen Nieuw-Guinea, te ontkennen, komt dit persbureau thans met berichten uit Washington en Dja karta, dat de Amerikaanse bemid delaar Ellsworth Bunker reeds maandag aan beide regeringen een desbetreffend plan heeft aange boden met een begeleidend aan bevelend schrijven van president Kennedy. Geen mededelingen aan de pers (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 7 april Rechtstreeks optredend als „wetgevende macht" gaat dus morgen het Franse elec toraat ter stembus om met „ja" of „neen" een wetsontwerp aan te nemen of te verwerpen, inhoudend (in een enigszins vrije weergave) goedkeuring van „Evian", mach tiging voor de president om met de toekomstige regering van onaf hankelijk Algerije verdragen van samenwerking te sluiten, benevens volmacht tot het treffen van alle maatregelen die noodzakelijk kun nen zijn om deze politiek van Evian ook tot werkelijkheid te maken. Nederland koopt 2 min V.N.-obligaties WASHINGTON, 7 april (UPI) De correspondent van het in vloedrijke Amerikaanse blad „Bal- timore Sun" te Nieuw-Delhi heeft een artikel gewijd aan de fouten die de Indische regering heeft ge maakt na de machtsovername in de voormalige Portugese enclave Goa. Volgens de correspondent geeft de Indische pers, die aan vankelijk de jubelstemming der inwoners van Goa over de bevrij ding van het Portugese juk had overdreven, nu uiting aan haar teleurstelling over de wijze waar op de regering het bestuur in de enclave heeft aangepakt. Prijzen vanaf 5595. AUTOMOBIELBEDRIJF K Kosmos II Fonds voor gedupeerden ambtelijke beslissingen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. 2.65 per maand, f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uu' 's avonds tel. 21544. Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF ®r. D. Bakkerlaan 12-16, Bloemendaal Tel. 57500 - 57501 (K 2500) VLISSINGEN, 7 april Op de Wes terschelde, vlak voor de dijk van de Polder Kruidingen, is gistermiddag do Belgische motorspits „IJsland" ge kapseisd en gezonken. De Belgische •chipper, zijn vrouw en zoon werden aan boord van de sleepboot „Spanje" Renomen. De „IJsland", geladen met steen, tvas op weg van Duitsland naar Bei ge. Bij het uitvaren van de haven van pansweert kreeg het schip met moei lijkheden te kampen. Wind en stroom kregen vat op het schip, dat dwars ^wam te liggen. Daardoor begon de deklading te schuiven met als gevolg, dat de „IJsland" kapseisde en zonk. UTRECHT, 5 april De Nederland- Re Spoorwegen bestuderen momenteel samen met stedelijke overheden de mo gelijkheid om uitbreiding te geven aan de parkeergelegenheid nabij de stations. ^Ten denkt, in dit verband aan een an dere indeling van de reeds bestaande stationspleinen, koop of huur van ter reinen in de nabijheid van stations en, ddien mogelijk, de bouw van garages. -Bij nieuwbouw en herbouw van sta- 2ons zal de ruimte voor parkeren meer dan tevoren een rol gaan spelen. (Advertentie) Lange Herenstraat 36 - 38 Haarlem - Telefoon 14371 AMSTERDAM, 7 april De 85-jairge dó van J317611 's te Amsterdam aan "e gevolgen van een gasvergiftiging geneden. Buren roken een gaslucht. .politie forceerde de deur van de -jf'djdg van de alleen wonende man in rumstraat. Gebleken is dat er door scheurtje in de slang gas in de keu- etl is gekomen. (Advertentie) BARTELJQRISSTR. HAARLEM TEL 13439 E'DSESTRAfri .(g]J KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. ?23596 CTan onze weerkundige medewerker) Bilt, 7 april April kenmerkt Vito d°0r een vrij grote depressie-acti- zP waardoor op tal van plaatsen de len G^and al 20-30 mm regen is geval- koA e_,n n'?uwe depressie bereikt in de zee vierentwintig uur de Noord- Weet een in kracht toenemende zuid- lueht wind' waarmee wat zachtere bew„nWordt aangevoerd met vrij veel Venn 1»' regengebied zal nog Lere 3ag het grootste deel van ons land Oo,]» K®n- Voor morgen verwachten wo 'en h -f?e °Pklaringen en hier en daar Van Ultle. met middagtemperaturen Vo" ongeveer 10 a 12 graden, hetgeen •an ^ap,rd overigens nog steeds iets de lage kant is. Zondag: 6.01-19.24; maan: 8.26. "Taandag: 5.59-19.26; maan: 9.05-0.07. In tegenstelling met hetgeen eerder werd gemeld, bericht UPI thans, dat zo er al sprake is van een volksstemming onder de Papoea's deze volgens het plan van Bunker pas nadat de overdracht aan Indonesië tot stand is gekomen zal worden gehouden. Gezien deze verkla ring, die van welingelichte kring af komstig zou zijn, is het plan dus niet afkomstig van de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, en voorziet het niet in een volksstemming aan het einde van de interimperiode van twee jaar. Letter lijk zou in het voorstel van Bunker staan: „Indonesië verklaart zich bereid te zijnertijd de mogelijkheid van een volksstemming, onder toezicht van waar nemers van de Verenigde Naties, te overwegen." In Washington wordt ge suggereerd, dat Indië en Canada de meest aangewezen leden zijn voor het internationale orgaan, dat zou moeten worden belast met het waarborgen van het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's. Men meent in Washington te weten, dat Bunkers voorstellen in Den Haag met gemengde gevoelens zjjn ontvan gen, omdat ze naar het Indonesische standpunt overhellen. In Haagse poli tieke kringen verwacht men niet, dat het plan een reële kans biedt voor de belangen van de Papoea's, die blijkens het Kamerdebat van deze week nog steeds door de regering centraal wor den gesteld. Bunker, aldus nog steeds de welingelichte kringen, heeft geen Nederlandse gezagsdrager in Washing ton over zjjn stappen gepolst. In Washington neemt men aan, dat Indonesië de voorstellen wel sympathiek vindt, omdat ze groter winstpunten voor dit land dan voor Nederland bieden. Wel ingelichte kringen in Djakarta hebben intussen al verklaard, dat de bemidde lingsvoorstellen van Bunker door de In donesische regering in principe zijn ge accepteerd. President Soekarno, zo werd gezegd, heeft Bunker in een formeel antwoord meegedeeld, dat hij diens jongste voorstellen in beginsel aan vaardt. Uit Den Haag brengt UPI het bericht, dat het NederlandsIndonesische ge heime voor-overleg dichtbij Washington omstreeks 13 april zou worden hervat. tllIlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllHIII (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, 7 april. Hoewel in bui tenlandse pcrstelegrammen gemeld was. dat de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten eerst vanavond in ons land zou terugkeren, is dr. J. H. van Roijen reeds vanmorgen om tien voor negen met een KLM DC 8 op Schiphol aangekomen. Dr. van Roijen zei tot de pers „helemaal niets te melden te heb ben". Hij weigerde mededelingen te ver strekken over de besprekingen, die hij in Amerika inzake het conflict om Nieuw Guinea heeft gevoerd, ontkende een brief van president Kennedy voor de Nederlandse regering bij zich te heb ben, zei geen mededelingen te kunnen doen over de besprekingen die hij in ons land zal gaan voeren, zei voorts geen idee te hebben wanneer hij weer naar Amerika zou terugkeren en antwoordde op de vraag, of hij aan zittingen van het Nederlands kabinet zou deelnemen, slechts met het vriendelijk lichten van de hoed. Dr. van Roijen werd op Schiphol af gehaald door zijn zoon en dochter en door de privé-secretaris van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. van de Hoop Scheffer. LONDEN, 7 april (UPI) De gou verneur van Kenia, Sir Patrick Reni son, heeft gisteren een nationaal coali tiekabinet voor Kenia kunnen vormen, na de gehele dag strijd te hebben gele verd met de leider van de Keniase Kar nu-partij, Jomo Keniatta. De Britse mi nister van koloniën, Maudling, en Reni- son, verklaarden later, dat Keniatta er op had aangedrongen, dat de uiterst linkse afgevaardigde, Oginga Odinga, in het kabinet zou worden opgenomen. Deze was volgens hen echter volkomen onaanvaardbaar voor de Britse rege ring. Te Londen is vernomen, dat Odinga is gepasseerd wegens de nauwe connecties die hij met het internationale commu nisme zou onderhouden en vooral met de Russische en Chinese regeringen. Het nieuwe kabinet zal uit 16 minis ters bestaan, met aan het hoofd gouver neur Renison. Twee ministers zullen door Renison worden aangesteld, ter wijl Keniatta's Kanu en Ngala's Kadu beiden zeven ministeries krijgen toege wezen. Beide partijen hebben ieder een Europeaan in het kabinet. De Europese coalitie-partij krijgt geen post in het ka binet. WHmml Amerikaanse deskundigen hebben deze spectaculaire dubbele parachute ont worpen om de landing van toekomstige ruimteschepen, die steeds groter en zwaarder zullen worden, mogelijk te maken. Aan deze parachute hangt nu nog een ruimtecabine van het type „Mercury", waarin kolonel John Glenn zijn reis rond de aardbol maakte. In de toekomst echter zal de dubbele parachute worden gebruikt voor het project „Gemini": de lancering van twee astronauten in één cabine. Opvallend is de vorm van de parachute, die meer lijkt op een supersonisch snelheidsmonster dan op het klassieke valscherm. Wanneer de Verenigde Staten twee mannen tegelijk in de ruimte zullen brengen, is nog niet bekend. DJAKARTA, 7 april (UPI) De Indonesische minister van Voorlichting Mohammed Yamin, heeft gisteren in Djokjakarta voorspeld, dat Indonesië Westelijk Nieuw-Guinea „door strijd" in zijn bezit zal krijgen. Yamin zei, dat president Soekarno een te ervaren politicus is, om de Nederlanders toe te staan onderhandelingen tussen beide partijen te misbruiken als vertragings manoeuvre. „De bevrijding van West- Irian", aldus Yamin, ,zai niet plaats hebben door overdracht van de soeve reiniteit door de Nederlanders, maar door strijd". Radio-Djakarta heeft ge meld, dat president Soekarno donder dag bjj het Indonesische parlement het wetsontwerp betreffende algemene mobilisatie heeft ingediend. Minister Yamin zei, dat Indonesië reeds over een groot deel van Weste lijk Nieuw-Guinea zeggenschap heeft „en we zullen niet rusten voor de Indonesische vlag nog dit jaar wappert in Kotabaroe (Holiandia)Het Indo nesische regeringspersbureau Antara meldde gisteren, dat uit Papoea's be staande guerrilla-eenheden Sorong be legeren en de stad praktisch hebben omsingeld. Het bericht van Antara was afkomstig uit Makassar op Zuid- Celebes en was volgens het persbureau gestuurd door zijn correspondent in de „voorste Indonesische linies". Volgens Antara zijn tijdens gevechten op het eiland Gag voor de noordkust van Nieuw-Guinea enkele Nederlandse sol daten krijgsgevangen gemaakt. Voorts zou het eiland Waigeo, dat in de om geving van Gag ligt, praktisch geheel De stemlokalen staan open van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds, maar niet in Algerije zelf, dat, zoals bekend, van deze volksuitspraak is uitgesloten. Het is „object" van de uitspraak, geen „subject". Daar even wel Algerije momenteel nog deel uit- maakt van de Franse republiek, for meel zelfs met de status van „departe ment", is in twijfel getrokken of deze buitensluiting en derhalve het referen dum zoals hef is opgezet wel strikt overeenkomst met de letter van de grondwet. Logischer zou het, ook door vele voorstanders van het ja, gevonden zijn, dat eerst Algerije zijn zefibeschik- kingsuitspraak had gedaan en dat daarna de „métropole" bij referendum met Algerljes keuze zijn instemming had betuigd. Inmiddels heeft president De Gaulle met een korte toespraak voor de radio en de televisie gisteravond de campagne voor het referendum afgesloten. De president begon met te verklaren dat hetgeen zondag te gebeuren staat een gebeurtenis is van onmetelijke draagwijdte, waar van iedere Fransman persoonlijk de bewerker zou zijn door, zoals hij hem vroeg, ja te stemmen. De zeer ernstige Algerijnse kwestie zou im mers daardoor tot in de kern worden doorgehakt; een 132 jaar oud pro bleem zou aldus zijn menselijke en redelijke oplossing verkrijgen, na nog in zpn laatste meest smartelijke en dramatische episode verstorend te hebben gewerkt op Frankrijks een heid, zijn internationaal aanzien, zijn defensiemiddelen en zijn econo mische, sociale en financiële moge lijkheden. Maar nieuwe betrekkingen tussen Algerije en Frankrijk, in over eenstemming met het gezonde ver stand en de vriendschap, zouden nu gevestigd kunnen worden. Het verdere grootste deel van gene raal De Gaulles toespraak behelsde vervolgens voornamelijk een apologie en nog wel iets meer dan een apologie van het referendum als instelling van het door hem gevestigde régime en het lijdt geen twijfel of het is dit deel uit de korte toespraak, die het meest geroepen zal zijn om voor de toekomst historie te maken en in eerste aanleg deining te verwekken. Bij referendum had het Franse volk in de afgelopen vier jaar, aldus generaal De Gaulle, „drie kapitale veranderingen ingevoerd die tot dan toe niet verwezenlijkt hadden kunnen worden ondanks tal van beproevin gen en eindeloze debatten". Te weten: stabiliteit en gezag van de staat in de plaats van een régime van machteloosheid en verwarring. Vervanging van de oude kolonisatie- betrekkingen door nieuwe betrekkin gen van samenwerking met twaalf Afrikaanse republieken en met Ma dagascar. Erkenning tenslotte van Algerljes recht op zelfbeschikking, waardoor de leiders van de opstand de weg der onderhandelingen waren opgegaan en waardoor „alle pogin gen om de wil van de natie in tegenovergestelde richting te dwin gen, niet anders konden zijn en niet anders zijn dan even vergeefse als misdadige avonturen". Aanstaande zondag nu, aldus ver volgde generaal De Gaulle, gaat Frankrijks beslissing de praktijk van het referendum, „de meest duidelijke, de meest eerlijke en de meest demo cratische praktijk die er is" con sacreren. „Het referendum, neerge legd in de grondwet, gaat aldus deel uitmaken van onze zeden en iets wezenlijks toevoegen aan de wetgeven de arbeid van het parlement. Voortaan zal ieder burger, evenals nu, in zaken van vitaal landsbelang geroepen kun nen worden om rechtstreeks zijn oor- dee. te geven. Het staat buiten kijf dat het karakter en het functioneren van de instellingen van de Republiek er diep door getekend zullen worden." President De Gaulle besloot met van zijn „Fransaises et Frangais het ver trouwen te vragen in het door hem gevoerde beleid „op een terrein waar van alles afhangt", (hetgeen tenslotte aanmerkelijk restrictiever klinkt dan het bp voorbaat alles omvattend per soonlijk vertrouwen dat hij met zoveel nadruk in zijn voorgaande toespraak verlangde). Alle aanmoedigende ja- stemmen bjj elkaar zouden Frankrijks kansen zpn. De Europese bevolkingsgroep in Al gerije, voornamelijk die in steden als Algiers en Or an, zal het, zo zij naar deze jongste rede van De Gaulle heb ben geluisterd, zijn opgevallen dat hjj voor de eerste keer voor hen geen woord over heeft gehad, zich ertoe be perkend te gewagen van de nieuwe betrekkingen van vriendschap en ge zond verstand tussen Algerije en Frankrijk. De verklaring kan zpn dat het referendum zich uitsluitend af speelt in het Franse moederland. Mis schien ook hangen zp generaal De Gaulle de keel uit. In Algiers hebben de Europeanen gisteren in het kader van een cam pagne „Wij zp'n Fransen" hun huizen versierd met de driekleur en zp heb ben ook tien Moslims om het leven gebracht. Even barbaars, helaas dage lijks nieuws, kwam uit Oran. Het Algerijnse dag-totaal aan doden be reikte met 41 een triest record. in handen zijn van de Indonesische guerrilla's. Zij zouden hun positie daar momenteel consolideren. DEN HAAG (ANP) Otficiële woordvoerders alhier verklaarden met nadruk, dat ook dit bericht past in het kader van de huidige misleidende pro paganda van de rijde der Indonesiërs met de vooropgezette bedoeling ook in Nederland verwarring te stichten. DRIEBERGEN, 7 april. Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag de bovenverdieping van café-restaurant „De Prins van Oranje" aan de Hoofd straat alhier iii de as gelegd. De elf-ja rige Joop van Denderen, die de vlam men uit zag slaan, waarschuwde direct de eigenaar, de heer G. Swaen, die nog op het nippertje de tweeling van negen maanden, die op de bovenverdieping sliep, kon redden. De wieg, waarin de kinderen lagen, had reeds vlam gevat. De kinderen kregen lichte brandwon den, de heer Swaen zelf liep zware brandwonden op. De bovendieping is ge heel uitgebrand. De eronder liggende toneelzaal en het café leden ernstige brand- en waterschade. De brand is vermoedelijk ontstaan door het ploffen van een petroleumkacheltje. NEW YORK, O april De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft bekendgemaakt dat Ne derland zich verbonden heeft voor 2.020.000 dollar aan obligaties te kopen van de 200 miljoen dollar grote, door de Verenigde Naties uitgeschreven, le ning. Iran heeft voor 500.000 dollar en Cyprus voor 26.175 dollar ingeschre ven, waardoor het bedrag aan verkoch te of ingeschreven obligaties op 52.761.175 dollar is gekomen. „Het militaire apparaat is beschul digd van tussenkomst in de jurisdictie van de rechtbanken in Goa, van het plunderen van woningen van Portu gese burgers en zelfs van verkrach ting, maar deze twijfelachtige beschul digingen vallen in het niet bij het feit, dat de werkloosheid toeneemt en de bureaucratie uit Nieuw Delhi te over vloedig aanwezig is", aldus de corres pondent. Premier Nehroe „heeft dit laatste feit toegegeven door bekend te maken dat een aantal hoge functionarissen van de politie en andere departemen ten zijn teruggeroepen", zo gaat het artikel verder. „Nehroe wijt de werk loosheid aan de demobilisatie van de 2000 soldaten uit Goa, die in het Portu- GIETEN, 7 april Een verkeerson geval op rijksweg 33 nabij Gieten in Drente heeft gistermiddag het leven ge kost aan drie personen. Drie andere personen werden zwaar en een vierde licht gewond. Bij dit ongeval kwam een personeneauto frontaal in botsing met een bestelauto. Omtrent de oor zaak van de botsing staat nog niets vast. De beide auto's werden totaal vernield. Om het leven Kwamen de 44-jarige mevrouw J. van Woerden-Schakel en de 67-jarige heer J. Batting beiden uit Veendam en de 64-jarige vishandelaar H. Meskendorp uit Groningen. In het Stads- en academisch ziekenhuis in Groningen werden opgenomen dc heer P. van Woerden, directeur van de dienst gemeentewerken uit Veendam, zpn veertienjarige zoon H. C. van Woer den en mevrouw G. Meskendrop, een schoondochter van de overleden heer Meskendorp. Diens zoon, de heer G. Meskendorp uit Groningen kon, na in het ziekenhuis behandeld te zpn. naar huis terugkeren. UTRECHT Gistermiddag is in de Damstraat de zes-jarige Edwin Uphoff bij het oversteken onder de wielen van een beton-mixer terecht gekomen en dodelijk gewond. De knaap rende via een zebra de straat over en liep par does tegen een van de achterwielen van de auto aan. gese leger hebben gediend. Dit valt echter nauwelijks te rijmen met het feit. dat Goa een tekort aan arbeids krachten had gedurende het laatste jaar van het Portugese bewind, en gevolg van de enorme vlucht van de ijzer- en mangaan-industrie". SCHIPHOL, 7 april - De K.L.M. vreest, dat zij niet alleen vliegers zal moeten afstoten, doch ook circa vijftig van haar ruim zeshonderd leden tellen de korps pursers en hofmeesters. On langs is door de directie van de K.L.M. in samenwerking met het be stuur van de vereniging van K.L.M.- vliegers voor eventueel ontslag der piloten een financiële regeling getrof- gen. Naar thans blijkt heeft de directie tevens overleg gepleegd met het be stuur van de vereniging van K.L.M.- pursers en hofmeesters. Men meent de beoogde personeelsvermindering op de minst onaangename wijze te kunnen bereiken „door de mogelijkheid open te stellen van vrijwillig ontslag op zeer redelijke financiële voorwaar den", zo heeft onderdirecteur S. O. Kuneman alle pursers en hofmeesters schriftelijk laten weten. Hij meent, dat er goede mogelijkheden tot vrijwillige afvloeiing uit het bedrijf zijn en ge looft, dat een aantal pursers en hof meesters onder de gegeven omstan digheden bereid is naar een werk kring buiten de K.L.M. uit te zien. Gehoopt wordt, dat het mogelijk zal zijn niet tot gedwongen ontslagen over te gaan. Hun, die nog deze maand vrijwillig ontslag indienen (dat dan op of voor 1 juni moet ingaan) wordt al naar gelang het aantal dienstjaren, dat zij hebben een minimum salaris van een half jaar en een maximum van in totaal vijftien maanden aange boden. De directie wijst in haar brief nog op vacatures voor jonge hofmeesters bij een buitenlandse luchtvaartmaat schappij, waarover deze reeds eerder zjjn ingelicht. Naar op Schiphol ver luidt zou het hier de Lufthansa be treffen. (Adver entie) incl verwarming Hoofdagent oor Haarlem en Omstreken Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30 - 40 Telefoon 02500 - 51301 jfOC"- Mi aW OA .W... vtOAY. O De totaal vernielde personenauto, die bij het ze er ernstige ongeluk nabij Gieten betrokken was. MOSKOU, 7 april (UPI) De Sov jet-Unie heeft gisteren een nieuwe on bemande satelliet in een baan om de aarde gelanceerd in het kader van het programma voor bemande ruimte vaarten van langere duur. Kosmos II, zoals de nieuwe spoetnik wordt ge noemd, doet het goed en volgt onge veer de baan van de op 16 maart gelanceerde kosmos I. Het gewicht van geen van beiden is gepubliceerd. Het doel van de nieuwe satelliet is het inzamelen van gegevens over kos- (Advertentie) mische straling, en andere gevaren die de mens in de ruimte wachten, en verbetering van de capsulebouw. In het Westen meent men dat de reeks lancei gen in de Sovjet-Unie een schot naar de maan inluiden. AMSTERDAM, 6 april. De bond van belastingbetalers is voornemens een fonds ter ondersteuning van gedu peerden door ambtelijke beslissingen (Fogab) in te stellen. „Steeds weer worden personen het slachtoffer van ambtelijke beslissingen die", aldus het bestuur, „op onjuiste of willekeurige wijze worden genomen. Zeer dikwijls kunnen deze personen zich niet voldoen de tegen dergelijke beslissingen te weer stellen doordat de financiële mid delen hiertoe ontbreken. Deze zijn no dig om eventueel gerechtelijke actie te kunnen voeren, doch tevens om tegelij kertijd in het levensonderhoud van de betrokkene te kunnen voorzien", zo mo tiveert het bestuur zijn plan voor dit fonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1