en intelligente Britse film ■I fgg Agenda voor Haarlem Omwonenden hebben last van lawaai van metaalgieterij KREMER Thee •1? I# Sauna bod RUIM F33.000 GAARDE JEUGD IN HAARLEM VOOR DE 10x10 BIJEEN DE VOORVERKOOP DER MILITAIRE TAPTOE Homo-sexualiteit als maatschappelijk vraagstuk behandeld Reprises De gebochelde van Rome De koning der boekaniers Drift en begeerte Amerika bij nacht Maandag bezwarenzitting in gemeentehuis Heemstede Symphonie-orkest Haarlem bijzonder goed op dreef m Studio SLEUTEL WEG? H.H. Missen op zondag in Dekenaat Haarlem Lido AT AX-TAXK TAUNUS 17 M HENRI BENDE GROIN CO. I a HAARLEM OP 29 MEI IS BEGONNEN ZATERDAG 7 APRIL 1962 PAGINA DE SLEUTELSPECIALIST" Apotheken en dokters diensten Cinema Palace Frans Hals h2.3,4,5. GARAGE „PETERS" Rembrandt Films Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen Schoonheidssalon phïupsi Radio Moors Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Prijzen der plaaisenr f 10, f 7,50 en f 5, Siaanplaaisen f 1,Verkrijgbaar bij de V.V.V.- kanioren. FILMJOURNAAL De over het algemeen gunstige reac ties van censuur, pers en publiek op de film Oscar Wilde" van de Amerikaan se regisseur Gregftry Ratoff hebben zon der enige twijfel de weg geëffend voor „Victim." een onafhankelijke produktie van Michael Ralph en Basil Dearden voor de Britse maatschappij „Allied Film Makers." Maar een film maken naar het leven van een befaamde his torische figuur, aan wiens schiterende loopbaan een tragisch einde kwam door een opzienbarend zedenschandaal, naar aanleiding waarvan hij tot twee jaar dwangarbeid werd veroordeeld, is heel iets anders dan, in navolging van het veelbesproken Britse Wolfenden-rapport, de Britse strafwet in gebreke stellen, die bepaalde burgers om hun horao- «exuele aanleg tot weerloze slachtoffers maakt van gewetenloze afpersers, om dat een aanklacht onvermijdelijk tot hun eigen veroordeling en langdurige gevangenisstraffen zou leiden. Aanvankelijk ziet deze film er uit als «en detective-verhaal, een spannende Luxor draait deze week in de middag voorstellingen de oude kluchtfilm „Stan Laurel en Oliver Hardy als dansmees ters A.l. In Roxy wordt tot en met morgenavond de spannende film „Sluip- vaart in de Pacific" vertoond. 14 j. Vanaf maandag wordt daar „Zedenpo litie contra blond" gedraaid, een wat naargeestige misdaadfilm. 18 j. Miner va brengt tot en met morgenavond „Vrijdag, 13 uur", een spannende thril ler 18 j. Morgen- en woensdagmiddag wordt er „Rin, Tin Tin, de dappere wolfshond" gedraaid, een dierenfilm voor de jeugd. A.l. Dinsdag- en don derdagavond gaat daar „Rhapsody", een boeiende speelfilm met Elisabeth Taylor. Volw. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 99 Haarlem Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 50444. Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78. telefoon 10500; Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, telefoon 13290. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathot, telefoon 11990. (Niet voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13663. Tandarts: J. van Hartesveldt, Staten Bolwerk 12. Telefoon 14098. Dierenarts: J. Westerman, Hartenlustlaan 7, Bloemendaal. tel. 51555. Ambulancedienst Dierenbescherming: Tel. 12823, b.g.g 008 boodschappendienst. Zlekenvervoer: G.G.D. tel. 14141, Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Zie onder Haarlem. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. van der Linde, H. Dreef 253, telefoon 34606. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: H. Immink, Bloemendaal- •eweg 126 telefoon 57753. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. Wijkmans, IWianalaan 152, tel. 61054. Zandvoort Apotheken: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Doktersdienst: H. K. van Es, Kostver- iorenstraat 4, tel. 2058. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf Rijksstraatweg W, telefoon 02502-6300. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 u. St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, S.30 H., 10, 11 en 12 uur. m. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H.. 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. I. Vr. Rozenkrans: Spaame: 6, 7.30, 10.30 H., en 12 uur. Goede Herder Oostenrijklaan: 8, 9.30 en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7. 8,15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. r. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 7, 7.45. 9. 10.30 H., en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- gtraat: 7, 8, 9.15 H., 10.45 en 12 uur. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 10.45 en 12 uur. O. L. Vrouw van VH Smarten: Rijks straatweg 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 18 uur Avondmis. HJH. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H., en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid 7.30, 9 H., 10.45 en 12. uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 U. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT. H. Agatha: 7.30, 9.30 H., 11.30 uur. OVERVEEN: 7. 8, 9 H., 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo): 7.30, 8.30, 9.40 H„ 11 en 12 uur. HEEMSTEDE; (O. L. Vrouw Hemel vaart): 6.45, 7.45, 8.40 H„ 10, 11 en 12 uur SPAAF.NDAM: 7.30 en 10 R BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45, 8.30, 10.30 uur, en 12 uur. thriller: de geheimzinnige diefstal, de voortvluchtige jongeman, die vergeefs bij vroegere vrienden aanklopt en vruch teloos een beroep doet op een succes vol advocaat, zijn zelfmoord in een po litiecel om aan een verhoor te ontko men, bevreesde getuigen, misleidende aanwijzingen en een meedogenloze af perser, compleet met motorfiets, leren jas en stofbril. In dit gedeelte doet „Victim" denken aan de film „Sapphire." Geen wonder overigens, want hij is vervaardigd door dezelfde producent (Michael Ralph), de zelfde regisseur (Basil Dearden) en de zelfde scenarioschrijvers (Janet Green en John McCormick). Ook verder be houdt de film min of meer dit karakter. Maar al spoedig blijkt, dat hij ook iets te zeggen heeft. De voortvluchtige jon geman werd gechanteerd en al wordt de aanleiding daartoe hoofdzakelijk slechts aangeduid, geleidelijk ontwikke len zich in het verhaal de karakters met als hoofdfiguur een vooraanstaand advocaat, die betrokken raakt bij het onderzoek naar de dood van de jongen, met wie hij in een relatie heeft ge staan, die strafbaar is volgens de En gelse wet. Dit thema in de vorm van een thril ler aan de orde te stellen, moge dan misschien niet de meest stoutmoedige methode zijn, alleen al de behandeling ervan in een film vraagt moed en tact. En aan deze beide eigenschappen heeft het de makers van de film niet ont broken. De niet geringe spanning in de film wordt hoofdzakelijk bereikt met de jacht op de afpersers, enerzijds door de politie onder leiding van een com missaris, die begrip toont voor de on houdbare positie, waarin de wet hun slachtoffers brengt, anderzijds door de jonge advocaat, die bereid is zijn car rière en zijn geluk op te offeren om een einde te maken aan hun weerzinwek kende praktijken. Zijn voornaamste belang ontleent de film echter aan het betoog tegen een door vele weidenkenden verouderd ge achte wet en in de karaktertekening van degenen die er indirect het slacht offer van worden, mensen uit alle ran gen, standen en klassen, die niet zo zeer worden gedreven door andere ver langens dan wel door andere reacties op dezelfde verlangens. Maar juist in dit opzicht, nog afgezien van de over weging, dat het in de film gevoerde be toog niet van toepassing is op de situa tie in Nederland, schiet „Victim" te kort. Basil Dearden, die met name in Dick Bogarde als de jonge advocaat, Peter McEnery als de ongelukkige zelf moordenaar én Donald Churchill als zijn vriend, die doet wat hjj Kan om zijn dood te wreken, uitstekend mate riaal voor zijn kundig gehanteerde ca mera vond, schetst zijn fituren te een zijdig. Ze missen de zo noodzakelijke dramatische contrastwerking. Een film- betoog, hoe logisch van opzet, hoe over tuigend voorgedragen ook, vraagt méér aan alleen maar een tactische uitwer king en emotionele spanningen, name lijk psychologisch evenwicht en drama tische bewogenheid. En dit is nu juist, wac „Victim" tot op zekere hoogte mist. Alle barre boosheid, die een gebochel de bandiet maar kan uitrichten, wordt getoond in het duivelsprentenboek, dat van de week onder de titel „De ge bochelde van Rome" in Lido draait. De producent Dino de Laurentiis heeft zoveel schurkerijen, ontucht en moord lust in zijn film weten te verwerken, dat het soms zelfs op de lachspieren werkt. Het kwalijke is echter, dat de gebochelde schurk telkens weer als een sympathiek mens wordt \oorgesteld die, na zijn boze lusten eerst in het Ro me van 1943 te hebben botgevierd, in zijn gangsterperiode na de oorlog kin dertehuizen en de prostitutie bestrijdt. Schietpartijen, liefdesscènes en wan toestanden wisselen elkaar met zulk Schietpartijen, liefdesscènes er wan- estanden wisselen elkaar met zuil een (typisch Italiaanse) luidruchtig opgewondenheid af, dat men :ekere opluchting en dankbaar heid en met een ze! heid ervaart, hoe de gebochelde bandiet en zijn geiiefde-ondanks-alles tenslotte aan hun noodlottige eind komen. Strikt volwassenen, voor wie dit me lodrama gereserveerd dient te blijven, hebben dan al heel wat ellende moeten doorstaan. Ditmaal is Steve Reeves, een over dadig gereproportioneerde jongeman, die alleen met ontbloot bovenlijf zoveel ontzag inboezemt dat iedereen siddert en beeft. Dat kan men van een kam pioen „body building" ook wei ver wachten. We hebben maar niet geteld, hoevelen er tegen hem het loodje leg gen. Oude romantiek, maar die toch ook nog wel door de tieners op prijs zal worden gesteld. Cinema Palace, 14 j. Een zwaar aangezet drama, dat zich afspeelt tussen een jonge tabaksplanter en de zoons van een concurrent. De film is gemaakt naar een roman, wat men duidelijk bespeurt aan de veelheid van handeling en de haast ongeremde dialoog. Claudette Colbert en Karl Mal den spelen er in mee en verder ziet men een aantal jongeren, die niet on verdienstelijk de figuur voorstellen die zij moeten zijn, maar die toch de zwak ke zijde van de film niet kunnen red den. Delmer Daves tekent voor de con ventionele regie. In Frans Hals, 18j. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Niettemin is het verheugend te kun nen constateren, dat de film zich durft wagen aan een onderwerp, dat naar waarheid „volwassen" mag worden ge noemd en dat dit gebeurd op tactische en intelligente wijze. Studio, strikt vol wassenen. De advocaat Melville Farr deponeert het door chanteurs verlangde geld op de door hen aangewezen plaats. Dirk Bogarde in de film „Slachtoffer" van de Britse regisseur Basil Dearden. Niet alleen is het lawaai de bewoners rond het bedrijf van de Nederlandse Metaalgieterijen aan de Herenweg te Heemstede et n doorn in het oormaar ook bezorgt de stank, die het bedrijf soms veroorzaakt de omwonenden veel overlast. Zij vinden dat de maat vol is, nu het bedrijf opnieuw een aanvraag voor uitbreiding van het motorvermo gen heeft ingediend. Oe foto laat een aantal „ventilatoren" zien, welke op het dak van het bedrijf zijn geplaatst. Advertentie) TELEFOON 38058 - HEEMSTEDE De Franse kunsthandelaar en cineast Frangois Reichenbach die de Verenig de Staten met zijn ,,1'Amérique Insoli- te" op heel persoonlijke wijze „ont maskerde," heeft een navolger gekre gen die overigens zoals eestal het ge val is er niet m is geslaagd zijn voorbeeld te evenaren, laat staan te overtreffen. Onder de titel „Amerika bij nacht" heeft de Italiaanse filmer Giu seppe Scotese een kleurenfilm gemaakt die de Angelsaksers een „travelogue" zouden noemen, een soort exceditie- film die de toeschouwer de nachtelijke jungle van de show-business in de beide Amerika's binnenvoert. Visueel vallen er bijzonder fraaie beelden te bewonderen, met name die van het gemotoriseerde verkeer in tenzjj ons geheugen ons door de wil lekeurige sprongen over het hele Ame rikaanse continent en de kaleidosco- pische veelheid van scènes ons parten speelt Brazilië. Wat dit betreft toont Scotese zich een dichter met een came ra, als hij haar tenminste zelf heeft gehanteerd. Maar overigens is zijn film een eindeloos lijkende reeks be zoeken aan nachtclubs en het betrek kelijke amusement dat daar pleegt te woiden geboden door zangers, musici, dansmeisjes en strip-teasers. Varianten dus op eenzelfde thema die in de diver se steden en landen maar heel weinig van elkaar blijken te verschillen. Ten slotte heeft een mens maar twee be nen en één tors. De film maakt op ons de indruk (ten onrechte naar wij ho pen), dat Scotese er vooral op uit is geweest de onzindelijke kanten van het nachtelijke amusementsleven te accen tueren. Als dat zo is, heeft hij mis bruik gemaakt van het medium waar van hij zich bediende. Met de facilitei ten waarover hij beschikte en de mid delen die hem ten dienste stonden had hy de achtergronden van de show-bu siness in de beide Amerika's kunnen belichten, of althans een poging kun nen doen de mens achter de artiest te zoeken. Dat hij dit niet heeft gedaan lijkt ons een betreurenswaardige ver spilling van geld en, wat erger is, van tijd, ook die van de toeschouwer. De film is voorzien van een erbar melijk Nederlands commentaar, dat, naar ons uit de ons ter beschikking ge stelde gegevens bleek, wordt gesproken door Van Doude. CINEMA PALACE: De koning der boeka niers. 14 jaar, 2. 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Drift en begeerte, volw., 2, 7 en 9.15 uur; dl. 2 en 8 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: De gebochelde van Rome, str. volw., 2. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Jeugdbaohanalen, ontraden. Stan Laurel en Oliver Hardy als dansmeesters, a.l., 2 uur; zo.midd. 2, 4.15 uur. REMBRANDT: Amerika bij nacht, volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: vr. t.m. zo. Sluipvaart In de Pacific, 14 jaar. Maandag: Zedenpolitie contra blond, volw., 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO, 3e week: Some like it hot, strikt volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Vrijdag 13 uur, volw. Vr. 8.15. Za. en zo. 7 en 9.15. Rin Tin Tin, de dappere wolfshond, al. Za. en wo. 2.30, zo. 2, 4.15. Rhapsody, al., di. en do. 8.15. Zaterdag 7 april Stadsschouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel „Boeing-Boeing" van Mare Camoletti. Regie: Johan Walhain. In de hoofdrollen: Guido de Moor, Ina van der Molen, Petra Verbeek. Zondag 8 april Stadsschouwburg, 8 uur: Rotterdams To neel „Boeing-Boeing" van Mare Camoletti. Regie: Johan Walhain. In de hoofdrollen: Guido de Moor, Ina van der Molen, Petra Verbeek. Maandag 9 april Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Centrum „Acht vrouwen" van Robert Tho mas. Regie: Walter Kous. In de hoofdrollen: Nell Koppen, Nell Knoop. Henry Orri. Concertgebouw, Tuinzaal, 8 uur: Toneel vereniging „Door Inspanning Uitspanning" met „De zondaar". Minerva Theater, 8.15 uur: Heemsteedse Kunstkring: Toneelgroep Ensemble „Inge borg". Zaterdag 7 april „De Beurshal", Hoofddorp, 7 uur: Presta- tieooncert koren Haarlemmermeer. Maandag 9 april Coen Cuserhuis, 8 uur: Nederl. Jeugd Ge meenschap, demonstratie en toelichting bij een 2 mei te houden balletprogramma. Rest. Brinkmann, 8 uur: Lezing door de heer H. Post, directeur van de Stichting Al gemeen Waarborgfonds voor de Midden stand, voor de middenstandsorganisaties. Woonhuis Jac van Looy. KI. Houtweg 103 bet voormalig woonhuis van de schilder- schrijver Jacobus van Looy. Geopend dag van 10—12.30 en van 13.30—17 uur; zo van 14—17 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse school van de 18e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Geopend van 1017 uui Zo. 13—17 uur. Teyler's Museum: rekeningen Hollandse. Italiaanse, Franse School Fossielen, his torische natuurkundige Instrumenten, mi neralen, Sl-toons Fokker-orgel Ueopeno iedere werkdag, beb maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur. (Advertentie) ZIJLSTRAAT 73 HAARLEM TELEFOON 10542 J Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oude religieuze Kunst, schilderijen, middel eeuwse Deeldhouwwerken. ..undschrltlen en kunstnijverheid. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur (beh. ma.). Zo en feestdagen van 1417 uur. Kunstzaai „In 't Goede Uur", Korte Hout straat 1 hoek Nieuwe Kerksplein Ex positie van tekeningen van Herman van Tongeren. Geopenu van 1018 uur en van 2022 uur. Expositie van grafisch werk van Ruth Fischer t.m. 31 maart, 130 april: Expositie van tekeningen van Ploos van Amstel. Kunstcentrum „De Ark" t. m. 31 maart tentoonstelling van werden van leerlingen van Studie-atelier von Frihling Hamburg. 228 april: Expositie van gouaches en houtsneden van Adriaan van der Weyden. Vleeshal, t/m 31 maart: Beroepstentoon stelling. Galerie „Uittenhout": tentoonstelling van werken van Wim Snitker, 24 maart15 april. Keukenhof. Geopend: Dagelijks van 10 uur tot een half uur na zonsondergang. Engelse en Nederlandse beeldhouwkunst. Cruquius Museum, Haarlemmermeer: His torische stoommachines, watermolens enz. Geopend na 1 april dagelijks van 912.30 uur en 1.3G—5 uur. Zondags van 10—5 uur. HEEMSTEDE, 7 april Omwonen den hebben opnieuw bezwaren laten horen tegen de hinder, welke zij on dervinden van het bedrijf van de Ne derlandse Metaalgieterijen N.V. te Heemstede. Dit bedrijf, dat in 1946 in eefi voormalige garageloods aan de He renweg werd gevestigd, vormt sinds enige jaren een gruwel voor een groot aantal bewoners van de in die buurt gelegen huizen. Hun bezwaren richten zich voornamelijk tegen het lawaai, dat in de fabriek door een groot aantal motoren wordt veroorzaakt. Bij ont heffing van het bepaalde in de hinder wet kreeg de directie van het bedrijf in 1946 vergunning voor het gebruik van vijftien motoren met een totaal vermogen van ruim drieënveertig PK. Ondanks protesten, die al daarna werden ingediend, ver: het gemeentebestuur van Heemstede in april 1961 opnieuw een vergunning, dit- keer voor tweeëndertig motoren met een vermogen van ruim eenennegentig PK. Omdat het protesten bleef rege nen verbond de gemeente aan de ver gunningen van 1946 en 1961 nieuwe voorwaarden, die er op gericht waren de hinder te verminderen. Deze voor waarden werden door de omwonenden onvoldoende geacht, zo-dat zij in be roep gingen bij de Kroon. Hangende dit beroep is nu andermaal door de directie van de Nederlandse Metaalgie terijen een aanvraag bij het Heem- steedse gemeentebestuur ingediend om het motorvermogen te mogen uitbrei den, namelijk tot 232 PK. De bewoners hebben tegen deze aanvraag een be zwaarschrift ingediend, waarin zii me dedelen, dat de hinder ondraaglijk is en waarin tevens wordt verzocht de vergunning niet te verlenen. Het bezwaarschrift zal maandag tij dens een openbare bezwarenzitting op het gemeentehuis van Heemstede na mens de omwonenden door de Haar lemse advocaat, mr. A. P. V. van Lö- ben Seis nader worden toegelicht. Van de zij-de van het bedrijf van de Nederlandse Metaalgieterijen verna men wij, dat de bezwaren in onder zoek zijn en dat m-en bovendien bezig is met het ontwerpen van een installa tie, die veel hinder zal wegnemen. Men verzekerde ons met klem, dat (Advertentie) TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 38, HAARLEM Tel. 14609 Hurley: Hoe oud is de aarde? De Latil: Zo leven wij morgen. Maurois: Geschiedenis van Engeland. Ouwehand: Prisma kampeerboek. Perquin: Con crete paedagogiek. Sc-hreiber: Van kara vaanpad tot autoweg. Schroevers: Op zoek naar Joego-Slavië. Wiegersma: Psychologie der beroepskeuze. Wijs- muller-Meijer: Geen tijd voor tranen. Romans: Coles: Toast met de dood. Enrebe: Gondels naar het kerkhof. Hol ding: De onschuldige moordenaar. Mac- donald: De dodenlijst van Adrian Mes senger. Mather: Nacht over Kasjmir. Wodehouse: Piccadilly Jim (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 LOLA LOBESCO Vrijdag 13 april zal het N.Ph.O. o.l.v. Henri Aren-ds conoerteren in het Concertgebouw. De Roemeense violiste Lola Lobesco zal daarbij haar medewerking verlenen. Programma: Fauré, Saint-Saëns, De bussy, Dukas en Hendrik An-driessen. door de directie van het bedrijf alles in het werk wordt gesteld om de klach ten te onderzoeken en maatregelen te treffen. Overigens heeft men bij de lei ding van het bedrijf sterk -de indruk, dat het uiteindelijke doel van de be woners is, de fabriek naar elders ver plaatst te krijgen. Daarvoor worden al lerhande klachten ook futiliteiten te baat genomen. Aaverlenlie) CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKIMSTALLATIES BLOEMENDAAL TELEF 54855 HAARLEM, 7 april Wie als getrouwe bezoeker van de uitvoerin gen van een beroepsorkest zou me nen, dat de prestaties van een dilet tantengezelschap daarbij noodwen dig ten achter moeten staan, heeft gelijk. Dit is echter geen reden om te beweren, dat het niet de moeite waard kan zijn er zich voor te inte resseren. De talrijke bezoekers die gisteren naar de gemeentelijke Con certzaal waren getogen om het sym- phonie-orkest „Haarlem" onder Ma- rinus Adam te beluisteren, waren verrukt over de zeer geacheveerde en frappante vertolking van belang rijke werken uit de muziekliteratuur. Er werd gespeeld met een overgave die bepaald fascinerend was, en die bij de vakmusici wel eens ontbreekt. Het strijkerscorps reageerde voortref felijk op de intenties van de dirigent. Van de houtblazers klonken vooral de hobo en klarinet zeer mild en bij de hoorns was er geen enkel toontje naast. Het overige koper muntte eveneens uit in noblesse. De subtiele klankenvervoering van Fauré werd in diens „Pélleas et Méli- sande" zeer fijn weergegeven. De éle- gance van Cécile Chaminade in het Con certino voor fluit met een zekere aima bele behaagzucht gebracht, waarbij het orkest iets domineerde boven de char mant vertolkte solopartij van Jan Pool man. Borod-ins Derde (onvoltooide) Symphonie was een romantische en alleszins geslaagde escapade. Miep van Luin en Ans Bouter vorm den een piano-duo in een concert van Mozart en een Suite van Rachmaninoff, (de laatste zonder begeleiding en tame lijk uitgesponnen). Er ontstond een fijn zinnig gemusiceer, een assimilatie van gedachten en gevoel, die vooral bij de nogal kwetsbare Mozart weldadig aan deed. Het orkest was volgzaam, doch van expressie vrij gereserveerd. Als extra nummer werd aan het begin van de avond nog de Sprookjes-Ouverture van de schone Melusine ingelast. T. de Vr. (Advertentie) HAARLEM, 7 april De Haarlemse 10 x 10 actie is ten einde. De actie is een succes geweest. De paar honderd vertegenwoordigers jongens en meis jes van de tientallen Haarlemse scho len, clubs en jeugdorganisaties, die alle aan het slagen van de actie het hunne bijdroegen, werden er stil van toen Piet Kersten, landelijk comité-lid, op uitno diging van de voorzitter van het Haar lemse comité, Janjo Kroon, tijdens een feestelijke slotavond in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis de uitslag bekend maakte. Ruim ƒ32.000 gaarden de Haarlemse jongeren bijeen, om pre cies te zijn f 33.216,60. Bovendien is nog (Advertentie) door een jeugdorganisatie vijfhonderd gulden toegezegd. Haarlem heeft zich in de landelijke actie voortreffelijk ge weerd. Vèr overschreden de jongens en meisjes hier bijvoorbeeld het door de Amsterdamse jeugd opgehaalde bedrag. „En dat, terwijl het resultaat van de actie aanvankelijk niet groot leek te wor den", memoreerde Janjo Kroon in zijn dank-speechje van gisteravond. Ook burgemeester Cremers was vol lof over het resultaat en het enthousias me van zijn jeugdige stadgenoten. „Jul lie hebben in deze wereld vol narigheid veel goeds gedaan en vele ouderen de ogen geopend. Wij in onze jeugd durf den van dergelijke acties niet eens te dromen. Kranig hebben jullie je voor de ander, de noodlijdende, ingezet", al dus de burgemeester. De voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, ds. D. ter Steege, wees op verschillende ac tiviteiten grote en kleine welke de actie tot een succes maakten. Hjj meen de, dat hulp aan noodlijdenden niet zo zeer als een verdienstelijkheid moest worden gezien, maar eerder als een dagelijkse plicht, die elke jongere zich voor ogen dient te houden. „Ik ben er van overtuigd dat de actie op iedereen karaktervormend heeft gewerkt en dat resultaten hiervan niet zullen uitblijven" Na het officiële gedeelte van de fees telijke slotavond, waarbij het voltallige Haarlemse gemeentebestuur aanwezig was, hebben de jongens en meisjes on der het drinken van een kopje koffie nog honderduit-gepraat over de actie, die nu ten einde is, maar waaraan zij de meest plezierige herinneringen zullen houden. De avond werd opgevrolijkt met muziek van de „Charleston Seven".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2