Vliegtuig heeft defect aan zuurstofvoorziening Solobassist B. Spieier schrijft voor ©es blad Concertgebouworkest vertrekt twee maal na eist in levens Y erkeer negen Automobilist achter het stuur onwel met echtgenote gedood weekeinde Japan verheugt zich hij zonder Haagse accountant gearresteerd vishandel voor dertig mille benadeeld? Amerikaanse musicus is vaardige hanteerder van strijkstok en pen Ds. J. Gerritsen OVERLEDEN KVP krijgt drie vice-voorzitters Twintig mille verduisterd Mulisch dreigt met kort geding Landingsgestel weigert 4 MAANDAG 9 APRIL 1962 PAGINA 5 Sliedrechtse ulo wint verkeerscompetitie Voorzitter van Convent voor Hervorming en Catholieiteit Twee mannen misleiden cassière: 2 mille weg Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigens..... rookt al Arsenal? Demonstratie tegen het Nieuw Guinea-beleid V er zekeringsinspecteur knoeide reeds eerder Het wrak dat overbleef van de auto waarmee in de nacht van vrijdag op zaterdag de heer W. Liendner (55) uit Den Hagg en zijn ^5-jarige echtgenote op de Rijksweg Rotterdam-Utrecht bij Bodegraven verongelukten. Boekje van Thuring in diskrediet Sleepschip gezonken; schipper omgekomen KLM-toestel veilig op Curaqao geland av.ii'.v.a-ó;-: (Van een verslaggeefster) SCHIPHOL, 8 april Het Con eert- gebouworkest is zondag twee maal don' aPan vertrokken. Nagewuifd led eei? m®nigte kletsnette familie- etlen, die de striemende regen trot- .eerde, steeg het 118 personen tellen- Sözelschap in een voor deze vlucht •L„., rterde DC-8 „Thomas Alva Edi- ■g van de K.L.M. om negen uur s oehtends voor de eerste keer van h'Phol op. De „uitwuivers" waren "vhter nauwelijks van de luchthaven h w'eg naar huis of het toestel keerde v rtI8; naar wij van een der musici ernamen, omdat er iets haperde aan zuurstofvoorziening. Vele familiele- b6?a Werden hij hun thuiskomst opge- old door hun verwanten, die zij al -ObR in de lucht waanden. Het duurde uur voor het vliegtuig opnieuw leis kon aanvaarden via de Noord- h00' naar Tokio. Beurtelings onder leiding van Ber- rjjfd Haitink en van Eugen Jochum 1 het Concertgebouworkest in Japan (Advertentie) Pen HAAG, 9 april Een 51-jarige fc9°untant is op verdenking van vals- in geschrifte, waardoor een zee- ,'shandel in Scheveningen voor een be- Scag van 30.000 gulden zou zijn bena- fta i?' gearresteerd. Zijn opsporing, a®nhouding en voorgeleiding is op 2 Zal" door de Haagse politie verzocht. f.®i.erdagmorgen is hp door de Haagse jCj 'tie overgenomen van de marechaus- e in Zevenaar. v h HILVERSUM, 9 april Zaterdag is de finale van de school verkeers- bf>mpetitie door leerlingen van het ,°"rtgezet onderwijs gehouden. Lands- anipioen werd het team van de chris- p tike ULO in Sliedrecht. De tweede er'is ging naar het Sint Michielsly- ehm te Geleen. Derde werd de rijks S te Enkhuizen. Vonl-ïsselb<*er is uitgereikt door de li-, v ,er van het Verbond voor Vei- eln eer, dr. G. van der Wal, die de ®hJgende belangstelling constateer- comr,0»! be landelijke schoolverkeers- dat F® I1 e' waaruit hp concludeerde, v.. den IstlHcO Viö'f Kaea'f nunni Het Concertgebouworkest op weg naar Japan. Op de vliegtuigtrap o.m. de Am sterdamse wethouder mr. De Roos, die bestuurslid is van de stichting Het Con certgebouworkest, en de beide dirigen ten, Bernard Haitink en Eugen Jochum. Helemaal links violist Ab de Groot. vijftien concerten geven in zeven ste den, nl. Osaka, Yawata, Hiroshima, Na- goya, Shizuoka, Tokio en Koriyama en wel in het kader van het internatio nale festival van Osaka. Het eerste concert is 12 april, het laatste 2 mei. Daags daarna wordt het orkest op Schiphol terug verwacht. De groep bestaat uit het voltallige orkest van 107 musici, onder wie be halve de twee dirigenten ook de beide concertmeesters Stevin Etarik en Jan Bresser; alsmede een elftal begelei ders. Tot de laatsten behoorden wet houder A. de Roos van Amsterdam, de directieleden van het orkest en als tolk mevr. Shizuco Ouwehand-Kusuno- ki, de Japanse vrouw van drs. C. Ouwehand, curator van de Japanse af deling van het rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden. Als tweede tolk maakt voorts de bp het Residentie-Or kest werkzame, voor deze reis aan het Amsterdamse orkest uitgeleende Japanse violiste Yasko Okumura de tournee mee. Het is voor de eerste maal, dat het concertgebouworkest een bezoek brengt aan Japan. Het internationale festival van Osa ka wordt jaarlijks georganiseerd door een Japans dagblad, de Asahi Shin- bun, dat met z'pn dagelijkse oplage van zeven miljoen exemplaren zelfs die van de grootste Britse kranten in de schaduw stelt. Jochum zal acht en Haitink zeven concerten dirigeren. Osaka en Tokio krijgen ieder vijf concerten, de overige vpf steden ieder één. Er zijn vier pro gramma's ingestudeerd met werken van Beethoven, Mozart, Brahms, De bussy, Bartok, Bruckner, Berlioz, Men delssohn, Strawinsky, Weber, Wagner, Richard Strauss en van onze landge noten Henkemans en Cox, resp. Par tita en Symfonie voor strijkorkest. TOKIO, 9 april (UPI) Het dag blad „Japan Times" heeft zaterdag een halve pagina gewijd aan de komst van het Concertgebouworkest. „Een van 's werelds beste orkesten," aldus het blad, dat een uitvoerig achter grondverhaal over orkest en zijn hui dige dirigenten publiceerde. verru? iflen iandse het besef groei, dat geri v. verkeersonderwijs op de la- scholen alleen niet voldoende is. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIII (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, 9 april Bernard Spieler, solo-bassist van het Concertge bouworkest, zal gedurende de Japanse tournee van 8 april tot 3 mei zjjn mu zikale indrukken en reiservaringen sa menvatten voor onze lezers. Door zpn lange gestalte en donkere, gebaarde uiteripk zal hij voor de trouwe Concert gebouwbezoekers reeds een vertrouw de verschijning zijn. Voor de niet inge wijden mogen hier enkele gegevens vol gen over deze vaardige hanteerder van strijkstok en pen (tijdens de Ameri kaanse reis in het vorige seizoen schreef hij „mémoires" voor de Wereld omroep) n Spieier werd in 1922 onder de rook van New York geboren ein kwam via een scholarship van de New York Phil harmonic Society tot de vakstudie voor contrabas. Tijdens de Tweede wereld oorlog moest hp in dienst en werd na tuurlijk lid van de militaire band, die onder andere op kruisers en slagschepen in de Stille Oceaan concerteerde maar ook de gewone matrozendiensten moest verrichten. Afgezwaaid in 1945, kon hij wegens de diensten aan het vaderland bewezen, aanspraak maken op een beurs. Na enige wilde jaren in de jazz- DEN HAAG, 9 april (KNP) Zeer plotseling is in Heidelberg, waar hij ver bleef tot herstel van gezondheid, in de leeftijd van 54 jaar overleden dominee J. M. Gerritsen^ Hervormd predikant en voorzitter van het Convent voor Her vorming en Catholieiteit. Ds. Gerritsen was een leidende figuur in de hervormde liturgische beweging en promotor van talrijke oecumenische contacten met de Rooms-Katholieke Kerk. Ds. Gerritsen werd 11 december 1908 in Oosterbeek geboren. Aan de Rijks universiteit in Leiden studeerde hij theo logie, in 1934 werd hij tot predikant be vestigd in Wichmond (Achterhoek). Ds. Gerritsen was bestuurslid van le Liturgische Vereniging en lid van de Liturgische Kring, in welke hoedanig heid hij een belangrijk aandeel had in het „wetenschappelijk antwoord" op het hervormde ,ontwerpdienstboek. In de studiecommissie voor het ambt van wege de Hervormde Synode, vertegen woordigde hij de Katholiserende stro ming in de Hervormde Kerk. Hij verzorgde onder meer een studie „Het apostolisch ambt" dat een pleidooi is voor het herstel van het bisschops ambt in de Hervormde Kerk en dat sterk de aandacht trok. Voorts verscheen van zijn hand een Nederlandse bewer king van een getijdenboek naar het Be nedictijner-brevier. Ds. Gerritsen was een der oprichters van het zgn. „Hilversums Convent", dat zijn activiteiten begon met de opzien barende verklaring waarin o.a. ge vraagd werd het bisschopsambt in de Hervormde Kerk te herstellen. Na de overgang van zijn medewerker ds. Loos tot de Katholieke Kerk, werd het „Hilversums Convent" omgedoopt tot „Convent voor Hervorming en Catho lieiteit". Zijn latere medewerker dr. Van der Linde werd eveneens katholiek. Ds. Gerritsen had zitting in de ILAFO International League for Apostolic Faith and Order (interna.io- nale beweging van katholicerende groe pen in reformatorische kerken en ker ken van het katholieke type, oudkatho liek, anglikaans en orthodox). Hij maak te een studiereis naar Amerika en on derhield zeer nauwe contacten met ker kelijke vernieuwingsbewegingen in Enge land, Duitsland en Scandinavië. DEN HAAG, 9 april Een oude „wisseltruc" heeft hier weer eens suc ces gehad. Twee mannen, die volgens de verklaringen „zuidelijke typen" wa ren, kwamen een meubelzaak in de Wa genstraat binnen en vroegen de cas sière of zij 100 kon wisselen. Toen zij dit ging doen, deden de mannen onver wacht een greep in de kassa. Zij ver dwenen met een bedrag van 2.075, BERNARD SPIELER romantische muziek orkesten van Benny Goodmann en Thommy Dorsey begaf hij zich daarom naar Parijs om zich verder op de bas te bekwamen. „Drie en een half jaar bleef ik daar, in die tijd kwam het Con certgebouworkest in de Lichtstad con certeren en het stal meteen mijn hart (zoals later een Nederlandse jonge vrouw dat gedaan heeft!) Toen ik hoor de dat er bij de bassen een vacature was ben ik meteen gaan proefspelen; resultaat: contract voor een jaar! Dat was in 1952, nu zit ik er nóg, en omdat het een van de beste orkesten van de wereld is, blijf ik graag nog lang mee spelen." De romantische muziek heeft Spie ler's voorliefde, speciaal Bruckner, specialiteit van dit orkest. „Haitink zet hierin de Van Beinumtraditie voort. Ook zijn wijze van omgaan met de orkestmusici, met volkomen intact laten van iedere individuele persoonlijkheid, doet aan Van Bei- num denken. Het publiek denkt vaak dat solo-bassist een ondankbaar baan tje is; het kent alleen „de olifant" uit Saint Saëns, „Carneval des animaux" of „Vader Jacob" uit Mahler's Eerste. In moderne werken komt de contra bas echter doorgaans ruimschoots aan haar trekken. Tijdens de komende reis hoop ik veel te fotograferen. Wij ver heugen ons er bijzonder op. Door mid del van films en voorlichtingsavon den door charmante Japansen zijn wij al voorbereid op klimaat en le vensgewoonten in het land van de rijzende zon", aldus Spieier. HILVERSUM, 9 april De 61-jarige mevr. J. M. Brouwer-van Kasbergen wonende in Hilversum, Lage Naarder- weg, en de 46-jarige buschauffeur J. J. Boot uit Aalsmeer kwamen gisteravond bij een autobotsing op de kruising Su- matralaanInsulindeweg om het leven. Uit de richting Laren reed op de In- sulindelaan een volkswagen, bestuurd door de 36-jarige S. A„ bankwerker lasser uit Boskoop. Uit de richting Bus- sum kwam van rechts de heer P. H. Brouwer uit Hilversum in een Peu geot 403. De volkswagen reed de auto van de heer Brouwer opzij aan, de Peugeot botste tegen een lichtmast. Mevrouw Brouwer, die naast haar man zat, werd op slag gedood. Als gevolg van de hevige botsing kan telde de volkswagen. Het portier vloog open en de heer Boot. die naast de chauffeur zat, werd op de weg geslin gerd. Hij liep een schedeibasisfractuur op en overleed later in de r.-k. Zieken verpleging. De heer Brouwer en de echtgenoten van de bestuurders S. A. en van het slachtoffer de heer Boot lie pen licht letsel op. De beide auto's werden totaal vernield. BODEGRAVEN In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn de heer W. Liendner (55) en zijn 45-jarige echtge note op de weg RotterdamUtrecht bij Bodegraven verongelukt. De heer Liendner uit Den Haag is vermoede lijk onwel geworden, waardoor zijn wa gen het steile talud van een viaduct opvloog en op de weg terugviel. Het echtpaar was op slag dood. MARUM Op de weg tussen Drach- iiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiin Op de foto de Peugeot van de heer P. H. Brouwer, die na de botsing met een Volkswagen in Hilversum tegen een lichtmast terecht kwam. Bij dit ongeluk kwamen twee mensen om het leven. ten en Groningen is gisteren een auto ongeluk gebeurd, dat aan de 68-jarige T. Zoutman uit Winschoten en zijn 71-ja- rige vrouw A. Zoutman-de Graaf het leven heeft gekost, terwijl voorts twee personen zwaar en vier anderen licht werden gewond. De gewonden, waarbij twee kinderen van resp. veertien en zestien jaar, zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Drachten. De lichtgewonden konden na behandeling naar huis terugkeren. Volgens ooggetuigen was het ongeluk het gevolg van een inhaalpoging van de heer Zoutman, die een voorligger wil de passeren, maar in de file moest te rugkeren. Z(jn auto slipte, waardoor de- ■ze dwars over de weg kwam te staan en in de flank werd gegrepen door een tegenligger. In de tegenligger zat het echtpaar Buis en het echtpaar Gene- gel met twee kinderen, allen uit Am sterdam. UTRECHT. Zaterdagavond is de 28-jarige taxichauffeur J. G. van der Wal uit de Zijlstraat alhier door onbe kende oorzaak met een door hem ge huurde luxe wagen op de Catharijne- slngei ter hoogte van het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te water geraakt en verdronken. Twee leden van de gealarmeerde brandweer en politie zijn onmiddellijk in het water gedoken om de chauffeur uit zijn benarde positie te bevrijden. Zjj moesten hun reddingspogingen echter ten gevolge van de lage tempera tuur van het water opgeven. Toen de verongelukte wagen later door de brand weer was opgetakeld, trof men niemand meer in de auto aan. Na enige tijd dreggen werd -de taxichauffeur leven loos opgehaald. UDEN. Gisteren reed op de weg Nijmegen-Eindhoven onder Uden bij de burg over de Leijgraaf plotse ling een auto van de rijbaan tegen een boom. De bestuurder, de 45-jarige heer Th. B. Hoenderboom, uit Mariahout, die last had van hartkrampen, was ver moedelijk ten gevolge van een hartaan val overleden. Zijn echtgenote, die ook in de wagen zat, was lichtgewond. DEN BURG Rudolf A. Bakker, een kleuter van anderhalf jaar in De Koog is zaterdag door een bestelauto van een bloemist voor de ouderlijke woning overreden en op slag gedood. UTRECHT Zaterdag passeerde de 28-jarige Ludwig Kouthoofd uit Seve- num de niet beveiligde overweg in de Heideweg te Blerick. Hij hoorde plotseling een enorme klap, voelde zich opgenomen en zag zijn brom fiets door de lucht suizen. Een aan stormende trein joeg voorbij. De brom fietser kwam met de schrik vrij. Van de bromfiets bleef niet veel over. OSTIGLIA, 9 april (UPI) Gisteren zijn in Ostiglia in Italië twee Neder landse toeristen en twee Italiaanse vrienden van hen omgekomen bij een verkeersongeval. De 22-jarige F. M. V. W. uit Epe en de 21-jarige H. B. H. uit Den Haag en hun twee vrienden uit Heidenheim, zaten in een personenwa gen. die met grote snelheid was inge reden op een zware vrachtauto. De per sonenwagen werd volkomen vernield. DEN HAAG, 9 april Het partij bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft in zijn vergadering van zaterdag besloten drs. G. J. M. Horbach te De venter kandidaat te stellen voor het vice-voorzitterschap van de partij in de vacature, ontstaan door het bedanken van prof. dr. Jos. J. Gielen. Een nieuwe vice-voorzitter zal worden gekozen in de vergadering van de bestuursraad, welke op 23 juni wordt 'gehouden. Dan zal ook de nieuwe partij voorzitter gekozen moeten worden. Voor deze functie heeft, zoals bekend, het partijbestuur mr. P. J. M. Aalberse kan didaat gesteld. Drs. G. J. M. Horbach is reeds lid van het dagelijks bestuur van de partij en was tot voor kort kringvoorzitter van de kring Zwolle. Het partijbestuur heeft tevens beslo ten een voorstel tot reglementswijzi ging in te dienen, waardoor de partij voortaan drie vice-voorzitters zal krij gen. Het ligt in de bedoeling als derde vice-voorzitter een vrouw te benoemen. De tweede vice-voorzitter van de par tij. de heer J. Maenen, die tevens voor zitter van de Limburgse KAB is, heeft, nu hij kort geleden tot lid van de Tweede Kamer werd benoemd, de wens te kennen gegeven als vice-voorzitter der partij af te treden in 1963. AMSTERDAM, 9 april Naar schat ting duizend mensen hebben zaterdag deelgenomen aan een demonstratie, ge organiseerd door het district Amster dam van de CPN, gericht tegen het Nieuw-Guinea-beleid van de regering. De demonstranten droegen vlaggen en spandoeken met leuzen als „geen oor log om Nieuw-Guinea" en „Vrede met Indonesië" mee. Uit protest tegen het verbod van de plaatselijke overheid be paalde leuzen mee te dragen, waren enkele spandoeken geheel blanco gela ten. Ook liep een Surinamer met een Surinaamse vlag in de stoet mee. Voor en na de demonstratie werden toespra ken gehouden. Een OLVEH (Advertentie, verzekering Uw levensbelang. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 9 april Een Langedij- ker verzekeringsinspecteur, die vorige maand gearresteerd werd, verdacht van verduistering ten nadele van zijn werk geefster, de Noordhollandse Brand- waarborgmaatschappü, heeft blijkens dit onderzoek een bedrag van rond 20.000 gulden verduisterd. Het bleek tevens niet de eerste keer te zijn. In 1955 moest hij in Enschede wegens verduistering in dienstbetrek king worden ontslagen; in 1956 volgde een faillissement met een passief van een ton. Na zijn straftijd nam de maat schappij hem weer in dienst; in 1957 werd hij inspecteur van het rayon Noord-Holland, in welke kwaliteit hij verzekeringsgeiden moest innen bij agen ten. Toen deze wegens achterstallige betalingen werden aangeschreven, kwa- ™en de verduisteringen aan het licht. Ook bp diverse transacties pleegde hij knoeierijen. In Oudkarspel en elders leende hij gelden, die niet werden af gelost. In verband met deze affaire is ook een onderzoek gaande naar verduis teringen tot een bedrag van 4000 gul den door een agent van de maatschap pij, te Middenmeer. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 9 april De Amster damse auteur Harry Mulisch is het niet eens met het onlangs over hem ver schenen boekje: „Harry Mulischde minstreel van het Leidse Plein", ge schreven door de Haagse journalist Leo Thuring en uitgegeven door de Bel gische uitgeverij Lannoo. De bezwaren, die tegen dit boekje zijn in te brengen, werden zaterdag j.l. reeds door Kees Fens in zijn literaire rubriek stuk voor stuk genoemd en ontleed. Wij verne men nu, dat via de juridische adviseur van het bureau voor auteursrechten, Mulisch heeft geëist dat het boekje uit de circulatie wordt genomen. Om twee redenen: 1) Thuring neeft het recht van citeren misbruikt: 2) Thuring heeft een door Simon Vinkenoog ge schreven interview (verleden jaar ge publiceerd in de Haagse Post) overge nomen. Mulisch is van plan een kort geding aan te spannen als men geen gehoor geeft aan zijn eis; in een brief, door het bureau voor auteursrechten verstuurd aan Lannoo, wordt aange drongen op een schikking. De Haagse vertegenwoordiger van de uitgeverij deelde ons mee, dat de eis van Mulisch en de brief van het bureau voor auteursrechten zijn doorgezonden naar het hoofdkantoor van de uitgeverij in Tielt (België). DORDRECHT, 9 april Het sleep schip „Avanti" uit Rotterdam is za terdag even buiten de Dordtse Bill ia het Hollands Diep njj het opdraaien gekapseisd en gezonken. De 42-jarige schipper J. A. Aarens uit Groningen is daarbij verdronken. De andere opvaren den konden zich tjjdig in veiligheid stel len. De „Avanti" had kolen geladen in de Dordtse zeehaven en was op weg naar de „Amercentrale" in Geertruidenberg toen het bij het opdraaien op het Hol lands Diep vol met water sloeg. Aan boord van het schip bevonden zich de opstapper J. Kleinendorst uit Dordrecht en diens dertienjarig zoontje dat het reisje naar de Amercentrale in Geertruidenberg meemaakte. Zij wis ten zich, nadat de „Avanti" was omge slagen, op een luik drijvende te houden. Zij werden opgepikt door de bemanning van een Frans vrachtscheepje, dat ach ter de „Avanti" voer. De kapitein van dat scheepje, dat op weg was naar Antwerpen, verklaarde het ongeluk te hebben zien aankomen. Hij was daar om niet rechtsaf het Hollands Diep opgevaren, maar was de „Avanti" blij ven volgen. De „Avanti" meet 1200 ton Advertentie WILLEMSTAD, 9 april (ANP) Het KLM-toestel uit Europa is zondagoch tend veilig geland op het Dr. Albert Plesman-vliegveld op Curasao, nadat er eerst groot alarm was gemaakt. Vliegend boven Suriname kwam de gezagvoerder tot de ontdekking dat het landingsstel weigerde, waarop hij be sloot niet te landen op Zanderij (bij Pa ramaribo) of bij Caracas in Venezuela, maar door te vliegen naar Curagao, omdat de landingsbaan daar langer is. Aan boord van de DC-8 bevonden zich 130 personen, inclusief de bemanning. Op het vliegveld op Curasao werden de meest uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen. Politie, brandweer en ziekenauto's waren opgeroepen en stonden gereed om zonodig direct te kunnen ingrijpen of eerste hulp te ver lenen. Alle voorzorgsmaatregelen bleken overbodig, want het reservesysteem werkte feilloos en de piloot had dan ook niet de minste moeite het toestel veilig aan de grond te zetten. Het toe stel is voor een technische controle in Curacao aan de grond gebleven, hoewel, zo werd ons verzekerd, het mankement niet veel te betekenen had. Aan boord van een andere DC-8 die zondagmiddag vertrok, bevonden zich ook de passagiers, die 's morgens in Paramaribo hadden moeten aankomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5