AARDIG OM TE ZIEN BLAUW WIT JAAGT TEVERGEEFS OP DE GENADESTOOT: 1-1 Feijenoord trotseert vijandigstadion De Kubber „coacht55 DWS-A naar mentale triomf Van Hïltens blunders voor De Volewijckers funest Burgemeester loot voor Amsterdam de Intertoto Rapid JC zit nu hulpeloos in de degradatie-klem EEN DOELPUNT BRENGT ENSCHEDE DE WINST 9 APRiL 1%® PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 9 maart Blauw Wit's praeses Wim van Asselt, zondagmiddag gastheer in het Olympisch Stadion voor het bezoekende Feijenoord, is na af loop de Rotterdamse kleedkamer Uitgezet. Hij stapte er met de beste bedoeling binnen op de misschien ^el meest dramatische momenten Uit Feijenoord's roemruchte ge schiedenis. „Of de heren nog con sumpties wensten", klonk het gul. De hoofden van de aanwezige Feijenoorders stonden allesbe halve naar consumpties. „We zijn in vergadering met de spelers", kwam het bitse antwoord en achter de heer van Asselt werd de deur met een wild gebaar in het slot gedraaid. De „grand-man" Kieboom deelde in dit Rotter damse onderonsje met bewogen stem het harde vonnis mee, dat de K.N.V.B. over zijn club had geveld. Het was hem op schrift overhan digd na afloop van de wedstrijd, als een absoluut dieptepunt van het bezoek aan de hoofdstad, dat de landskampioenen nog héél lang zal heugen. Het begon met een dure nederlaag in de loterij van de Intertotofinale, zette zich voort in het gescandeerde „boe-geroep" van het Amsterdamse publiek tijdens de begroeting op het mid denveld, vervolgens de strijd zelf waarin het gelijke spel van 11 wél heel moeizaam werd veroverd en tenslotte dan de brief van de bond. Mentale injecties Coentje „jennen" X. V<: «wy "*ii'SP Forbes Carlile, de 40-jarige fysio loog uit Sidney, is de man die bijna vier jaar geleden zei: Geef mij zes maanden Cockie Gastelaars en ik maak van haar het eerste meisje dat de honderd meter onder de minuut zwemt". Zaterdag heb ik Forbes Carlile en zijn vrouw Ursula mogen begroeten. Zij kwamen uit Australië vliegen en zullen zich voorlopig voor een half jaar met de Nederlandse zwemsport bezighouden. De afspraak is dat ze hier in ieder geval tot na de Euro pese zwemkampioenschappen blijven. Nu was de atletische, gebruinde we tenschapsman niet zo beslissend in zijn uitspraken. Hij streek eens over zijn dunne borstelhaar en glimlachte: „Verwacht nu niet dat ik in de ko mende maanden een paar nieuwe wereldrecords eruit sleep." Wat mogen wjj dan wel verwachten van de befaamde coach van John Da- vis en Dawn Fraser, van Ilse en Jon Conrads? De man voor wie de K.N.Z.B. een slordige twintigduizend gulden op tafel legt? De man ook die door een aantal Nederlandse zwem- trainers met voortreffelijke papieren met schele ogen wordt aangekeken. Met Fejjenoord van de laatste weken heeft het moeilijk, dat is duidelijk. De opmars-zonder-genade naar het pro longeren van de landstitel is al lang afgebroken. Het kost de in hun nor male doen zo slagvaardige Rotter dammers thans de grootste moeite om 'n de duels met hun tegenstanders Overeind te blijven. Het vergt van hen de grootste ijver en volharding. Het SÖn vooral de achterspelers, die deze IJver en volharding kunnen opbrengen, he niet grote, maar toch voor het ver loop van deze competitie uiterst be langrijke winst, die uit de laatste wed- strilden werd behaald, moet vooral op haam van Feijenoord's afweerlinie gorden geschreven. Tegen Blauw Wit heeft deze linie haar grote kracht be vestigd. Met eindelijk weer eens de Volle steun van het publiek in de rug, ?Üh „de Zebra's" in een wilde storm loop Feijenoord te lijf gegaan, hebben gevochten met heel de inzet van hun kunnen voor die ene kleine kans die hen nog restte. Zij hebben geat taqueerd met de moed der wanhoop, Vfjjwel de gehele wedstrijd lang. Met ^helle, verrassende combinaties langs de vleugels, met korte, flitsende aan- Valsstoten door het midden rond de centrale figuur in de spits: Willem fjleijenberg. Feijenoord heeft soms ulet onfortuinlijk de aanvalsgolven ,a.6t hoofd geboden. Zijn stoere verde lgers schuwden de „body-check" niet en Cjaren meester in felle, slopende tackles, r^har het bleef voor hen net zo goed hfitnen als geven en dat heeft van het ?Uel, dat zich in hoofdzaak voor het tj>el van Piets Graafland afspeelde, n keihard, maar sportief gevecht 6eïftaakt. „Vooraf in de bestuurskamer is het i' van Blauw Wit „mentaal geïn- in uerd" met strijdlust, alles gedaan I?. "et kader van die ene laatste kans. rjauvv Wit heeft ook als zodanig ge loeid, ijverig, strijdlustig, doch al- en niet erg gelukkig in de afwerking „'jh de aanvallen. Het doelpunt dat k a.Uw Wit in de tiende minuut luid- ei„ bejubelde was ook bepaald geen has n fabrikant. De halfspeler Bennaars Ver onSewild 'n alleszins houdbare schui- tj.A Van Bleijenberg een andere rich- rt.f. gegeven, precies die, waar de i;ir, ,an Pieters Graafland met geen gelijkheid bij kon. (1-0). Het net ijl jy00rde" de openingstreffer, die Het foverigens wel verdiende, zijn w.as fel van leer getrokken met renViermansvoorhoede, waarin Spa- «Pil i? duidelijk achter bleef, maar half* ughes, back Petterson en de aain.it. Koers herhaaldelijk voor "Vullmg zorgden. rtT®e aanvallen, die Feijenoord on- daTa:m' strandden op de Amster- j-pfus® verdedigers, die op hun beurt |t krimp gaven en met de goede ha „ui. van Sparendam zelfs onge- Blnif°a.ar leken. Een misverstand buit=W f dacht ten onrechte aan twi,„(?sPel ?al' Bouwmeester in de aan ?te ruihuut de kans om rustig da v, eS£en- De kleine man uit Bre- harri ?utte de kans en joeg de bal vino-ont gs de vertwijfeld grijpende gertoppen van Conrad in het net. EeïnTJ rekende dat Feijenoord nu oerin?lre^rd werd en doorging, kwam toon ®en uit. Blauw Wit bleef de Voor aangeven en zette zich schrap een onstuimig offensief. De rust was slechts een onderbreking hier van. Want nauwelijks had de uitste kend leidende scheidsrechter Mar tens het sein der hervatting gege ven, of Blauw Wit drong opnieuw fel aan. De linie Kerkuim-Kraay-Veld- hoen wankelde, maar dat was niet voldoende. Zelfs een opgelegde kans voor Bleijenberg, die alleen op doel man Pieters Graafland afstormde, le verde geen doelpunt op. De Rotter damse keeper stuitte Bleijenberg op koelbloedige wijze. De achterhoede hield het en uit de moed die de Rotterdamse aanvallers daaruit putten, kwamen enkele tegen acties voort, uit een waarvan Bouw meester de bal na een voorzet van Mou lin hard tegen de Amsterdamse doel- lat kopte. Het laatste woord was echter weer geheel voor Blauw Wit, dat nog eenmaal de krachten bundelde, een massale slotaanval van alles of niets met enorme schoten van Sparendam, Bleijenberg en Koeman, door Pieters Graafland niet zonder hulp van zijn backs en de paal gekeerd. De 52.000 op de tribunes hebben het alles met verhitte konen gadegeslagen. Vele Am sterdammers onder hen toch ook met een groot gevoel van teleurstelling. Ze hadden hun kelen niet gespaard, met het massale „boe-boe" geprobeerd Feijenoord's moreel te ondermijnen. Moulijn, die vrijwel alle duels' van back Petterson verloor „gejend" met een treiterend langgerekt „Coeéééén" en zo meegewerkt aan de trieste Rotterdamse ervaring van deze middag. IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIHilMllllllimiHIMIlIHlIHHHtiHHIIttllllUII Heel Feijenoord moest in de stormach tige laatste minuten van de wedstrijd tegen Blauw Wit in de verdediging. Ver ward waren de situaties voor het doel van Pieters Graafland. Het beslissende doelpunt bleef echter uit (links boven). Eén keer, in het begin van de strijd, was Pieters Graafland echter kansloos (rechts boven). Voor de wedstrijd leed Feijenoord echter een nederlaag. Burge meester Van Hall wees toen, met het lot, Amsterdam aan voor de intertoto finale AjaxFeijenoord. 'lllllllilHUIIIHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllllllllllllllUlllltllllHIHHIIIIIIIllltllllllllllIllllllllllllllllllMlllllllllltllMIIIIIIIII (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 9 april Bijzonder fel voor zijn kansen vechtend heeft DWS-Amsterdam, in een strijd vol sfeervolle hoogtepunten, met 5-3 De Volewijckers de punten afhandig ge maakt, die het nodig had om zich boven de „fatale" streep te kunnen handhaven. Vijfmaal schoten De Oude en zijn secondanten raak op het doel van De Volewijckers. Vijf doelpunten als resultaat van een verdedigende tactiek, die echter nooit zoveel succes had gehad wanneer het doel van De Volewijckers was verdedigd door een minder zenuwachtige en traag re agerende doelman als Van Hilten. Vooral in de tweede helft, toen De Volewijckers vrijwel constant storm liep op de stevige vesting van DWS- Amsterdam, ontnamen zijn blunders de ploeg alle zelfvertrouwen. Drie doel punten van DWS-Amsterdam had hij zeker kunnen voorkomen. Een eenvou dig rekensommetje leert ons dan dat De Volewijckers en niet DWS-Amster dam als overwinnaar uit de strijd was gekomen. Maar dat gaat nu ook weer te ver. De ploeg van De Volewijckers was als geheel schuld aan een veel grotere fout. DWS-Amsterdam speelt van „huis uit" verdedigend, het laat de tegenstander komen en wacht op het juiste ogenblik waarop het met een flitsende aanval zijn slag kan slaan. Het was de jongens ingeprent, maar in de hitte van de strijd sloegen zij alle raadgevingen in de wind. Hun aanvalsdrift liet hen in de val lopen die DWS-Amsterdam zo kundig had opgezet. En hoewel zij, de lichtgewich ten, minder last hadden van de moe rassige grond en ook de sterke tegen wind aan hun laars lapten, werd die Schenkel, de rechtsachter van DWS-Amsterdam was voor de aanvallers van De Volewijckers een groot struikelblok op weg naar het door Heeres zo schitterend verdedigde doel. Ook hier struikelen Polak, op de grond, en „moddermannetje" Looyen over hun oude ploegmakker. ongehoorzaamheid mét de .blunders van Van Hilten funest. Daarmee is dan niets te kort gedaan aan de prestatie van DWS-Amsterdam. Dat de mannen van De Oude juist in de herrie van het Mosveld het hoofd koel wisten te houden en genadeloos Volewijckers' fouten afstraften, is een punt in hun voordeel. De overwinning op De Volewijckers betekende ook een overwinning op zichzelf, op hun eigen mentaliteit, die bepaald zwak was de afgelopen weken. Joop de Kubber, jarenlang zelf een steunpilaar van de ploeg, werd za terdagavond laat per telefoon ge vraagd voorlopig de leiding op zich te nemen. Trainer Van der Ende moest het bed houden. Gretig zei De Kubber, zo degelijk geschoold in de Franse prof-regionen, „ja". Hij wachtte echter met zijn medicijn, waarvan hij hoopte dat het de men tale zwakte van DWS-A zou verhel pen, tot het laatste moment. In het restaurant van de Bosbaan waar de spelers gisterenmorgen bijeen kwa men, werd slechts het telegram van de zieke Van der Ende voorgelezen: „In mijn gedachten ben ik bij jullie, veel succes". Een kwartier voor de wedstrijd, in de duistere ruimte van de kleedkamer begon De Kubber zijn spelers te bewerken. Hij liet het donderen. Er stond een gevecht om lijfsbehoud voor de boeg, de con- sekwenties van een nederlaag waren zonder meer duidelijk. DWS-Amsterdam was geladen. Zelfs een reeds in de derde minuut op gelopen achterstand kon de DWS- Amsterdammers niet van de wijs brengen. Vonhoff, ook volgens een plannetje van De Kubber, in de aller- voorste linies betekende met De Oude en De Kreek een voortdurende drei ging voor de achterhoede van De Volewijckers. De voorhoede van de Volewijckers werd bovendien geïrri teerd door het uitbundige «oelverdedi- gen van Heeres. Zelfs in de onmoge lijkste situaties bracht hij nog redding. Vooral in het laatste half uur heeft zijn doel constant onder hevige druk gestaan. Fors, misschien soms wel wat al te fors, vormden Niessen, Schenkel en De Jong toen het eerste Struikelblok voor De Volewijckers' voor hoede. Maar waren Boogaard, Kick en Polak eens zo gelukkig daar voorbij te komen, dan stond Heeres op zijn post, zonder bravour, maar niet min der spectaculair. Het was voor De Volewijckers zo hoopgevend begonnen. Een gladde combinatie over rechts; Kick speelde de voorzet heel listig met de buiten kant van de voet en Boogaard had maar voor het inschieten. Toen trok DWS-Amsterdam zijn wapens. Een snelle rush van De Kreek werd door De Oude met de gelijkmaker bekroond en een hoekschop van dezelfde De Kreek bood aan Hoogendorp een niet te missen kans, toen Van Hilten de bal helemaal verkeerd beoordeelde, 1-2. De Oude nam twee minuten na rust nummer drie voor zijn rekening. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 9 april Het dra ma van Feijenoord heeft zich zon dagmiddag in de koffiekamer voor genodigden in het Olympisch stadion op bescheiden wijze ingezet. Feijen oord verloor er de loterij om de plaats voor de Intertotofinale. Met heel het gemak en de allure die hem kenmerkt, leidde de secretaris van de KNVB, Lo Brunt, de korte plechtigheid in de koffiekamer in en schoof vervolgens bedachtzaam met twee busjes over een van de tafeltjes. Twee kleine groene busjes, in uiter lijke kleur en vorm volkomen aan el kaar gelijkwaardig. In elk busje, zo deelde de heer Brunt mee, had hij een briefje gestopt. Op 't een stond; Olympisch stadion 26 april; 't andere vermeldde stadion Feijenoord 1 mei. Da Amsterdamse burgemeester mr. G. van Hall voetbalenthousiast in hart en nieren („Het is voor mij een heerlijke vorm van relax"; was er wat vroeger voor naar het stadion gekomen. Door zijn hand zou name lijk het lot beslissen. De burgemeester in een licht, real- British sportcostuum gestoken, com pleet met splitjes in het colbert, heeft zich goed van zijn taak gekweten. Zijn rechter hand daalde onder doodse stilte van de belanghebbenden omlaag, cirkelde enige keren aarzelend over de twee busjes heen om tenslotte ineens, snel en flitsend het rechtse te pakken. Mr. Van Hall zorgde voor een daveren de Amsterdamse voltreffer. Hij „ver overde" voor het jubilerende Olympisch Stadion een nieuw evenement, naast het kleurige spektakel van gisteren en de komende strijd om de Europacup, nu ook de Intertotofinale tussen 's lands grote voetbalrivalen binnen de beton nen arena. Het „Amsterdam" op de tri bunes reageerde met een stormachtig gejuich op deze uitslag. In de koffie kamer bestelde dr. Hans Tetzner in alle haast een fles sherry en het glas werd er op geheven. De middag begon dus al moeilijk voor de voorzitter Kieboom. Hij sloeg zich kloek en moedig door de ouverture van het grote Feijenoord-drama heen. ,,Ik verlies liever deze loterij dan straks de wedstrijd" sprak hij rustig en met dit commentaar zocht hij zijn plaats op. Voorlopig was het toen afgelopen. Met Van Wijk in de hoofdrol volgde een belegering van het doel van DWS- Amsterdam, die al spoedig door een voltreffer van Polak resultaat op leverde, 2-3. De Volewijckers kwam nu angstig dichtbij; DWS-Amsterdam vocht met acht man in de verdedi ging. Een uitval via Hollander en Hoogen dorp bracht de ommekeer. Van Hilten zocht het zachte schot van Hoogen dorp, spartelend op de grond, in de ruimte. Naar een diagonaal schot van De Kreek stak hij nauwelijks vijf mi nuten later ook geen hand uit, 2-5. Daarmee was het pleit beslecht. Het werd nog een rumoerig slot. De Vo lewijckers herinnerde zich de knappe staaltjes die het al eens eerder had uitgehaald, in het laatste kwartier van een wedstrijd. Tegen dit verdedigend zo bekwame DWS-Amsterdam kwam daar allemaal niets van. Alleen door een strafschop kreeg de stand nog een iets plezieriger aanzien. (Van een speciale verslaggever) KAALHEIDE, 9 april Rapid J.C. zit hulpeloos in de degradatieklem; met voor- en achterpoten. Een van de laatste manhaftige pogingen het pad omhoog terug te vinden, is op een fiasco uitgelopen. Terwijl zegge en schrijve zeshonderd toeschouwers de moed hadden kunnen opbrengen de doodstrijd van hun favorieten togen het eveneens bedreigde Enschede gade te slaan, werden de mannen van Rapid J.C. door een onzichtbare muur tegen gehouden. De verraste Enschedeërs, die na het knappe gelijke spel van woensdag met Feijenoord, hun oranje shirts weer door de sobere zwarte hadden vervangen, konden het ook niet helpen, dat de Limburgers in de eerste helft vergaten een voorsprong van vier tot vijf doelpunten te nemen. Zelf nam Enschede de vrijheid een keer raak te schieten en daarmee sloeg het zijn arme rivaal In de klem, waaruit ont snappen niet meer mogelijk lijkt. De mijnstreek heeft Rapid J.C. af geschreven, niet gisteren of de vorige week. Nee, al heel vroeg in het seizoen, toen niemand- nog kon voor spellen hoe de competitie zou uitpak ken, schuwde de voetbalmassa al de zondagse gang naar Kaalheide. Het gebeurde op Zekere dag, dat Ajax de tegenstander was van Rapid, terwijl verder in de omgeving van semiprofs noch amateurs concurrentie te duchten viel. Men registreerde bij die ontmoe ting 2700 betalende bezoekers. Dit volkomen ontbreken van inte resse, van warme toejuichingen en veroorzaken. Dat het „droog" bleef, wa,s nauwelijks te verklaren. Het zat hem feitelijk niet zozeer in slecht schieten als wel in de enorme sym pathie van Vrouwe Fortuna voor En schede, waarbij doelman Dijckmans tot de grootste uitverkorenen behoor de. Kopstoten en knallen van Ri'tten, felle aansporingen uit een goed ge vulde „bak" zou betere ploegen dan Rapid J.C. de nekslag hebben ge geven. Men kan zich voorstellen, dat Je zeshonderd toeschouwers in Kaalheide, die voor een groot deel „neutraal" toekeken, niet storend, maar evenmin stimulerend werkten op de onder nemingslust van Rapid J.C. Ook dat went, want de Limburgers voetbalden met veel overgave en schiepen zich voor de rust een reeks kansen, die een regen van doelpunten had kunnen het enige „paradepaard" van Rapid J.C., misten hun doel op een haar na en het was tijdens dit wanhoopsoffen sief, dat Enschede zich niet geneerde een van de schaarse uitvallen met een treffer te bekronen. Die klap kwam Rapid J.C. niet meer te boven. In de tweede helft zwoegde het naar goed gebruik verder voor een beter resultaat, maar gewillig gaf het zijn tegenstanders de gelegenheid de strijd snel te beslissen. Enschede mocht aantonen, dat het de kwaliteit bezat om van deze uitgebluste, door de omstandigheden knockout geslagen Carlile is lang niet de enige in de wereld die zich op wetenschap pelijke basis met de zwemsport bezig houdt. Maar in ons landje missen wij zo'n man al heel lang, ondanks al onze kampioenen en re cordhoudsters. Niet ongegrond is de vrees dat de Nederlandse zwemster- tjes op de duur toch achter zullen raken op het buitenland. En met recht ook kan men betwijfelen of de trainingsmethoden van onze coaches wel in alle opzichten verantwoord zijn als men de zwemsport niet alleen wil zien als het opgepepte mikken op topprestaties, maar ook nog een keer als sport, als iets dat heilzaam moet zijn voor het lichaam. Menige sportliefhebber koestert een zekere huiver voor onze zwemsport. Men hoeft de kampioentjes maar aan te zien en men kan met deze sport liefhebbers meevoelen: vaak jonge meisjes die al het aantrekkelijke en gezonde van hun leeftijd en hun sexe missen, laten wjj het maar gewoon zeggen: meisjes waar geen jongen graag naar kijkt. Van deze opgroei ende kinderen worden krachtsinspan ningen gevraagd die hen lang niet al tijd goed zullen doen. Urenlang liggen ze elke dag in het water, en de rest van de tijd hebben ze nodig om te eten en te slapen. En op dit vlak heeft de Australische heer Carlile zich wel duidelijk uitge laten, gelukkig. Hij sprak over het figuur en de gezondheid van het meisje, die gecontroleerd moeten wor den; diëten, cardiogrammen, georga niseerde trainingen ook buiten het zwembad op wetenschappelijke basis zijn daarvoor nodig. De heer Carlile weet wat zwemmen is. Zelf heeft hij in zijn land menig kampioenschap veroverd en in '52 heeft hij in Hel sinki zijn land op de vijfkamp-zwem- men vertegenwoordigd. Twintig jaar lang heeft hij zich ook met de trai ning van anderen bezig gehouden. In allerlei landen heeft hij wat van de kunst van anderen afgekeken. Zijn vrouw Ursula, die hij in het zwem bad ontmoet heeft, is evenals hij thuis in de „wetenschap der levens verrichtingen", gelijk men de fysio logie mag vertalen. Ook zij heeft zwemmers en zwemsters getraind en zal Forbes nu behulpzaam zijn met het uitwerken van de wetenschappe lijke testen. Forbes Carlile weet wel dat een handjevol Nederlandse zwemin- structeurs hem met een dosis ongeloof zullen begroeten. Ook al zal hij de big boss zijn op de cen trale trainingsavonden, hij wil iedere coach graag in zijn of haar eigen waarde laten. Hij is er trouwens vast van overtuigd dat hij van hen veel kan leren en straks, als hij bij de hervatting van het Australische zwem- seizoen terugkeert, een koffer vol Ne derlandse ervaringen mee naar huis neemt. Een half jaar is niet zo veel om de Nederlandse zwemsport wat te saneren. Het is echter niet uitgesloten dat Forbes Carlile langer blijft, maar daarover zullen zo wel hij als de K.N.Z.B. zich omstreeks september nader beraden. Men mag dan ook niet verwachten dat wij over een half jaar ineens slanke, appetijte lijke meisjes in de hoogste regionen zullen bezitten. Neen, daar is veel meer voor nodig, nl. een voortdurende medische begeleiding door artsen die de gelegenheid hebben zich diepgaand met de sport bezig te houden. En die kunnen wij hier blijkbaar nauwelijks vinden. Carlile kan echter van groot nut zijn voor onze „Stenders". niet om wat jongens en meisjes snel te leren zwemmen, want die kunst verstaat men hier wel. Maar om van de roem- ruchte vaderlandse zwem- sport weer een heilzame "J sport te maken, die niet al- T leen bestaat bij de gratie i i[ r-y van voorraadschuren vol UIL k slagroom boter, vetspek en j N w eieren. min ploeg met royale cijfers afscheid te nemen. Zonder op een hogere ver snelling over te schakelen openden zich schone perspectieven, waar voor al Van der Wel een begerige greep naar deed door tweemaal tegen de paal en een andere keer tegen de lat te knallen. Plageman deed er nog een schepje op door een kopstoot te lan ceren, die alweer door de lat werd gekeerd. Daarmee was het evenwicht hersteld voor de superioriteit van Ra pid J.C. in de eerste helft en had de zege voor Enschede geen bijsmaakje meer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7